Amsterdamse Politiekapel gekapitteld meerderheid commissie cals-donner wil gekozen premier Venhculk koek ecteur wil Trefpint voor zwervers en koppelbazen scheppen Insp onderdak voor de tientallen „clochards" van Rotterdam Arts schreef Korsten voor zestig mille morfine voor Raad laakt optreden voor CDU Door reorganisatie Stokvis vijfhonderd man op straat Hoe is hei mogelijk. SURINAAMSE GRENSKWESTIE zemen zonder zorgen e enige zeem. 1/110 H Q die uitgekookt kan worden en V11 u U u bestand is tegen wasmiddelen Spoorrijtuig in brand gestoken C.N.y. wil grondig onderzoek inzake bedrijfskeuringen Bronchiletten Districtenstelsel bij Kamerverkiezing KLEINTJES AAN U HET W OORD INTERPELLATIE BETREURD Grondverschuiving verspert weg ontbijt-tip voor morgen mals en kruidig Onderzoek over 3 jaar VW 1300 voldeed het best bij vergelijking van conditie zeven merken I Amerikaanse i onderwijzers i hadden 1V2 dog vertraging op i Schiphol Urn van Putten in Amsterdamse raad j Justitieel onderzoek op verzoek van directeur Steinerkliniek RAZEND OVERLIJDEN HUISZOEKING ADVIEZEN HOFHOUDING OP PRINSJESDAG NIET OP PODIUM CITROËNS RENDEMENT OMZET ONTSLAGSCHEMA KRATTEN BIER ALTERNATIEF ACHTER STATION DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1969 AMSTERDAM Tegen de Amsterdamse Politiekapel zijn maatregelen ge troffen. Ze moeten voorkomen dat de kapel in de toekomst nog eens optreedt op manifestaties zoals de verkiezingsbijeenkomst van de Christen-Democrati sche Unie in Dortmund, afgelopen zondag. Voortaan moeten alle uitnodigingen om in het buitenland te konien spelen, aan de hoofdcommissaris worden voorgelegd. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. f 1. j DEN HAAG Dc staatscommissie Cals-Donner zal de regering advise ren om tegelijk met de Tweede-Ka merverkiezingen ook de minister-pre sident te laten kiezen. Dit advies is echter met de kleinst mogelijke meer derheid tot stand gekomen: negen te gen aeht. De commissie, die al twee jaar bezig is om adviezen op te stellen voor de herziening van de Grondwet en de Kieswet, heeft met dezelfde meer derheid gekozen voor een soort dis trictenstelsel bij de Tweede-Kamer verkiezingen. Er zouden twaalf dis tricten moeten komen in plaats van de bestaande achttien kieskringen. De partijen zouden dan hun kandida tenlijsten niet meer kunnen verbin den zoals thans gebeurt, maar zo'n verbinding zou wel binnen de distric ten mogelijk moeten zijn. De voorstanders menen dat dit bereik baar is zonder grondwetswijziging. De districten kunnen er komen door een wijziging van de Kieswet. De grote partijen zouden er in ieder ge val beter van wórden. De kleintjes verliezen alle in het district behaalde stemmen als zij er geen Kamerzetel mee hebben verworven. Vooral de twee grootste partijen KVP en P.v.d.A. zullen er wel bij varen. Dit is dan ook een van de redenen waarom de meerderheid van de com missie voornamelijk bestaat uit le den van die partijen: mr. Cals, dr. Meeuwissen en ir. Witte van de KVP, prof. Daudt, prof. Van der Hoeven, dr. Cramer en prof. Albregt van de P.v.d.A. Verder behoort daartoe ui teraard drs. Gruyters van D'66, wel ke partij zich van de aanvang af voor het afzonderlijke rechtstreeks kiezen van de premier heeft ver klaard. Ook de Anti-Revolutionair mr. Donner behoort tot de voorstanders. Het is overigens zeer de vraag of het kabinet-De Jong deze adviezen zal overnèmen. Met name de liberalen zijn felle tegenstanders van het dis trictenstelsel. Als het ooit in dit ka binet tot een breuk zou kunnen ko men, dan zou het op dit geschilpunt moeten zijn. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie De kwestie Suriname versus (Br.) Guyana roept bij mij een groot vraag teken op. Wat is nl. het geval? De Co- rantijn krijgt z'n naam pas vanaf de samenvloeiing van de Coeroenie (rechts) en de New River (links). Bij het be wuste tractaat betreffende de verdeling van Guyana in een Frans, Nederlands es Brits deel is als de westgrens aange nomen de Corantijn (zie ook de Kleine WP van 1954) en het gaat er nu om wat moeten we beschouwen als de bo venloop van de Corantijn? 't Is er mee als met de Weser: is de Fulda of de Werra te beschouwen als de boven loop? Dat is immers niet uit te maken? De enige oplossing is m.i. te bezien hoe de praktijk in het verleden is ge weest. En nemen we nu eens de Bos atlas van 1947 (een vooroorlogse heb ik helaas niet meer), dan zien we de Coeroenie, de rechtertak dus, als grens rivier aangegeven. De New River staat er n.o. Nieuwe Rivier genoemd! Een atlas van 1958: hetzelfde beeld. Toen was er dus nog geen sprake van dat Nederland aanspraken maakte op het gebied tussen de beide rivieren. Deze zijn dus geen honderd jaar oud, zoals onlangs in een beschouwing in uw blad werd geschreven. Integendeel, men kan gevoeglijk stellen, dat voir kort het gebied tussen de beide rivieren on betwist tot Br. Guyana gerekend werd. Pas de nieuwe WP atlas van 1963 geeft het gebied tussen Coeroenie en de Nieuwe Rivier als „betwist gebied" aan. Vandaar het grote vraagteken dat ik stel bij de rechtmatigheid van de Ne- derlandse(?) of Surinaamse aan spraken op dit stuk rimboe. L. A. Th. Corporaal, Houtweg 38, Apeldoorn. Die kan er eventueel ook nog mee naar de hoogste politiechef, de burge meester. stappen. Eveneens moet de hoofdcommissaris worden geraad pleegd bij uitnodigingen die afwijken van het normale routinewerk van de kapel. De Amsterdamse Politiekapel kwam zondag de Westfalenhalle in Dortmund binnenmarcheren op de tonen van Alte Kameraden, een mars waarmee men de show wel dacht te kunnen stelen. Men zou het amusementsgedeelte van de CDU-bijeenkomst verzorgen, sa men met het orkest van Werner Mül- ler. Tegen de afspraak in begon het spreek-gedeelte eerder, en zo speelde de Politiekapel nog, toen bondskanse lier en minister Strauss binnenkwamen. Het. communistische gemeenteraads lid W. van het Schip stelde het optre den van de kapel gisteren met een in terpellatie in de gemeenteraad aan de orde. Algemeen was de afkeuring over het optreden bij gelegenheden als de CDU-bijeenkomst. „De korpsleiding was van de uitno diging om in Dortmund te spelen niet op de hoogte", zo liet loco-burgemeester dr. P. J. Koets weten. De hoofdinspec teur die met de zaken van de kapel is belast, had het besluit om de uitno diging te aanvaarden, zelfstandig geno men. Alle fracties betreurden het besluit van de hoofdinspecteur ernstig en keur den het af, maar onjuist werd het al gemeen ook genoemd, dat de hoofdin specteur het besluit heeft kunnen ne men, door het ontbreken van een af doende regeling. Twee leden van het 5 mei-comité dat jaarlijks de, dodenherdenking in Am sterdam organiseert, hebben inmiddels laten weten er door het Dortmundse optreden niet voor te voelen de politie kapel volgend jaar uit te nodigen om bij de herdenking te spelen. AMSTERDAM De rijksstraatweg bij Abcoude is onbruikbaar geworden na een grondverschuiving die een deel van de weg enkele honderden meters opzij drukte. De grondverschuiving was ontstaan als gevolg van opspuitingswerk. Ver wacht wordt dat het herstel van de weg ongeveer anderhalve maand zal vergen. ADVERTENTIE een paar plakjes Verkade Snijkoek met boter mmm... omdat het zo lekker ist DEN HAAG Uit een onderzoek van Consumentengids en ANWB blijkt dat de Volkswagen 1300 uit de bouwseries 1965, 1966 en 1967 wat algemene condi tie betreft flink boven zeven qua prijs vergelijkbare auto's uit die bouwjaren uitsteekt. Het onderzoek is gebaseerd op 25.000 keuringsrapporten van de volgende wa gens: Citroën 2CV (lelijk eendje), DAF 750. Fiat 600 D, Fiat 850 S. NSU Prinz, Renault 4, Simca 1000 en VW 1300. In het bouwjaar 1965 komen de Fiat en de Simca als zwakste wagens uit de bus. In 1966 is het opnieuw de Fiat 600. De P'iat 850 van het bouwjaar 1967 blijft tenslotte ook duidelijk onder het gemid delde. 1 SCHIPHOL Een groep van 250 j Amerikaanse onderwijzers bivak- keerde gisteravond al ruim andcr- halve dag op Schiphol omdat hun vliegtuig niet kwam opdagen. I Hqt oponthoud ontstond doordat het vliegtuig van Saturn Airways dat de vlucht dinsdagochtend had j moeten maken, in New York mo- torstoring kreeg. Een groot aantal reizigers had intussen al wegens i geldgebrek de nacht van maandag 1 op dinsdag in de vertrekhal doorge- bracht. Na een dag rondhangen heeft de vertegenwoordiger van Sa- turn Airways de gestrande passa- giers naar hotels in Noordwijk laten brengen. Daar werd ook voor maal- j tijden gezorgd. Woensdagochtend betrokken de on- derwijzers weer de wacht op Schip- hol. Het enige voordeel van deze na- righeid zat aan de andere kant van de oceaan. De jeugd van verschei- dene scholen aan de Amerikaanse j oostkust had een paar dagen extra vakantie Tot grote opluchting van de groep arriveerde -gisteravond tegen half j tien via Brussel een DC-8 van Uni- versal Air Lines uit de VS die op j verzoek van Saturn op de terugweg naar Amerika de gestrande onder- wijzers van Schiphol kwam ophalen. J Hun geduld werd echter nog enkele uren op de proef gesteld, aangezien 1 het toestel eerst helemaal moest worden schoongemaakt en bevoor- raad, zodat het vertrek nog moest j worden uitgesteld tot na midder- nacht. AMSTERDAM De gemeenteraad van Amsterdam heeft naar aanleiding van de hem toegezonden motie van de gemeenteraad van Putten, waarin ge zegd werd dat als de toestand rond het nationale monument blijft zoals hij is, overwogen dient te worden de urn van Putten een andere plaats te geven, be sloten deze motie uit Putten in de com missie voor de openbare orde te be spreken. mmmm m ROTTERDAM Binnen twee we ken wordt B. en W. van Rotterdam een rapport aangeboden over het probleem van de zwervers en dak lozen, die sinds jaar en dag in en rondom het Rotterdamse Centraal Stotion zitten. Inspecteur A. van de Werf van de Rotterdamse politie heeft dit rapport gemaakt in samen werking met sociale en maatschap pelijke instanties. Hjj stelt B. en W. voor in Rotterdam voor deze zwer vers een onderdak te scheppen, waar zij goedkoop kunnen eten, drinken en slapen. Bovendien zou dit een centraal trefpunt moeten worden, waar kop pelbazen deze mensen voor tijdelijk werk kunnen werven. Bovendien komt inspecteur Van de Werf in zijn rapport tot de conclusie, dat deze zwervers niet meer kunnen worden ingepast in de maatschappij en dat re-sociaÜMtie geen zin meer heeft. De heer Van de Werf hoopt van de gemeentelijke autoriteiten zoveel medewerking te krijgen, dat dit trefpunt volgend jaar zomer in ge bruik kan worden genomen. J DEN HAAG De directeur-geneesheer van de Scheveningse Rudolf Steiner kliniek. dr. C. van der Kroef. heeft bij de Haagse officier van justitie mr. H. van 't Veer een klacht ingediend tegen een Haagse arts. Hij beschuldigt zijn collega ervan in het afgelopen jaai aan de vorige week overleden public-relations-adviseur B. S. Korsten voor zestigduizend gulden aan morfine te hebben verstrekt. Direct na de dood van de heer Kor sten, die vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag in de Wassenaar- se Ursulakliniek overleed, is sectie op het stoffelijk overschot verricht. Hoe wel het sectierapport nog niet is vrij gegeven, staat het vrijwel vast dat de heer Korsten aan morfinevergiftiging is overleden. „Ik ben", aldus dr. Van der Kroef. „op donderdag 14 augustus bij de heer Kor sten ontboden, omdat prof. Bastiaanse, die hem al geruime tijd behandelde met vakantie was. De patiënt was in een uiterst deplorabele toestand en smeek te om morfine. Die heb ik geweigerd. Verdovende middelen waren op dat mo ment funest". „Een razende Korsten heeft toen niet alleen mij, maar ook zijn gasten de deur uitgezet. Vóór die tijd heeft hij mij verteld en met bewijzen aange toond dat de arts hem in één jaar voor zestigduizend gulden aan morfine had geleverd. Dat vond ik ronduit misdadig* De psychiater Van der Kroef heeft de volgende morgen zijn gegevens doorge geven aan de afdeling narcotica van de Haagse politie. Daar vond men het meer een zaak voor het medisch tuchtge- recht. Twee rechercheurs weigerden in te grijpen. De provinciaal inspecteur voor de volksgezondheid in de provincie Zuid- Holland, dr. De Graaf, beloofde de zaak te onderzoeken. Hij ging echter met va kantie, hij gaf niet verzoek om onder zoek niet door aan de hoofdinspecteur voor de geestelijke volksgezondheid dr. Buijs. Dat bleek dr. Van der Kroef toen hij op maandag 18 augustus informeerde of het onderzoek vorderde. Het was voor de verontwaardigde medicus re den om een onderzoek te vragen aan de Haagse officier van justitie, nr, H. van 't Veer. Vrijdag 22 augustus kreeg dr. Van der Kroef het protocol ter onderteke ning dat was opgemaakt door dezelfde twee Haagse rechercheurs die één week eerder hadden geweigerd zich met deze kwestie in te laten. Dat was ook nau welijks een halve week voor het over lijden van de heer Korsten. De geneesheer-directeur zegt niet te zullen rusten voor het onderzoek tegen zijn collega is afgerond. „Ik hoop dat ADVERTENTIE deze kwestie andere artsen aan het denken zal zetten en ervan zal overtui gen dat het geven van verdovende mid delen een misdaad kan zijn". Inmiddels is dit onderzoek in Volle gang. Dinsdag is een medewerker van wijlen de heer Korsten gedurende meer dan vier uur ondervraagd en heeft de Haagse politie huiszoeking gedaan in het kantoor van de public relations adviseur in Heemstede. Geneesmidde len werden meegenomen. Die zullen worden onderzocht. De medewerker van de heer Korsten, de heer R. Brink man, weet niet of de geneesmiddelen ook verdovend zijn. Hij werkte pas zeer kort bij het bureau Korsten. De heer B. S. Korsten is geruime tijd onder medische behandeling geweest van onder meer de Leidse arts A. J. Ch. Haex, die thans voorzitter is van de Gezondheidsraad van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De ze is een broer van staatssecretaris Haex (defensie), een van de vroegere klanten van de heer Korsten. Hij maakte, evenals de ministers De Jong, Veldkamp, Bot en Klompé en een aan tal staatssecretarissen gebruik yan de adviezen van de heer Korsten. Twee jaar geleden onthulde de heer Korsten in een weekblad een aantal bijzonderheden over zijn adviezen aan ministers. De bewindslieden maakten daarna van zijn adviezen geen gebruik meer. Niet lang geleden werd de heer Kor sten, ook goed bevriend met minister Beernink, genoemd als nieuwe burge meester van Gouda. Het werd echter mr. P. \fen Dijke uit Utrecht. DEN HAAG Hoewel nog geen be slissing is gevallen .zal het protocol op Prinsjesdag, de opening der staten-ge- neraal, waarschijnlijk worden veran derd. Koningin Juliana en prins Bern- hard zullen alleen op het podium van de Ridderzaal zitten. De leden van de hofhoudisg die vori ge jaren ook op het podium stonden, zullen naar de zaal worden verwezen. Bij de binnenkomst van de Koningin zullen leden van de hofhouding haar niet meer voorafgaan. Alleen de com missie van in- en uitgeleide zal het ko ninklijk paar naar de troonzetels bege leiden. sinds die tijd zijn er al zo'n zeventig zwervers bekeurd AMSTERDAM Citroën heeft de prys van de lelijke eend met 160 gulden laten zakken tot 4.190 gulden. De Dyane heeft er een derde zijruit bijgekregen, maar is in prijs onveranderd. Ook de Ami-8, de ID-19 en de ID-20 zijn in prijs verlaagd. De prijsverlagin gen zijn mogelijk geworden door de re cente devaluatie van de Franse franc. De zeventienjarige Klaas de Vries uit Urk is overleden na een val van vijf tien meter. Hij was aan het werk op een in aanbouw zijnde brug bij Zwolsehoek. UTRECHT De 22-jarige J. M. do N. een grondwerker uit Groesbeek, heeft tegenover de Amsterdamse poli tie bekend, de brand in het gecombi neerde eerste en tweede klasse Bun- desbahnrijtuig op het Amstelstation te hebben gesticht, is inmiddels in hech tenis genomen en zal worden voorge leid voor de officier van justitie. De Nederlandse Spoorwegen hebben laten weten dat het Duitse rijtuig on herstelbaar vernield is. De schade wordt geschat op ongeveer een kwart miljoen gulden. ROTTERDAM De slag is bij Stok vis hard aangekomen. Vooral de om vang van de ontslagen vijfhonderd man heeft het personeel en de vakbon den onaangenaam verrast. Tevreden zijn de vakbonden slechts over de fi nanciële regeling die voor de ontslagen werknemers is opgesteld. De regeling houdt onder andere in dat vrijwel het gehele salaris 'wordt ge garandeerd tot 24 maanden na het ont slag. Werknemers die een tijd werkloos blijven, krijgen een aanvulling op de uitkeringen, evenals anderen die een lager betaalde baan elders krijgen. Ook aan hen die binnen het concern worden overgeplaats, wordt die uitkering, tot negentig procent van het salaris gege ven. De onderneming zal In Rotterdam worden geconcentreerd. Nu heeft Stok vis elf kantoren en vier magazijnen in ons land. De vakbonden zijn tevreden met het bereikte resultaat. Zij vinden het jam mer dat noch vertegenwoordigers van de vakbonden noch van de onderne mingsraad bij het overleg over de re organisatie zijn betrokken. De president-directeur van Stokvis, de heer C. W. van de Griendt, legde gisteren de nadruk op het feit dat de reorganisatie niet is uitgevoerd, omdat het bedrijf in financiële moeilijkheden zou verkeren. Wel zijn er in de afgelo pen tijd stropen behaald, met name in Venezuela en België. „Het is echter onmogelijk gebleken voldoende rendement van het vermogen te krijgen. De laatste jaren is op de stille reserve ingeteerd" aldus de heer Van de Griendt, die nauwelijks een jaar bij Stokvis aan het roer staat. Tot 1971 zal er een programma van drastische besparingen worden uitgevoerd. Daarmee hoopt Stokvis zo'n twintig miljoen gulden te kunnen „overhouden". Om^de sanering te betalen wordt er een aanslag gedaan op een reserve van elf tot twaalf miljoen gulden. De omzet van het concern zal na af loop van de sanering met vijftig mil- ADVERTENTIE IIat is die Spar vandaag ireer voordelig. joen gulden zijn teruggeschroefd. De binnenlandse omzet bedroeg in 1968 ruim 480 miljoen gulden per jaar. Bij de reorganisatie is uitgegaan van een rapport dat het Amerikaanse bu reau MacKinsey desgevraagd over Stok vis heeft uitgebracht. Daarin werd on der meer aangeraden bepaalde artike- lengroepen af te snijden en andere juist meer aandacht te geven. Bij Stokvis zijn vijf hoofdgroepen: handel, industrie, installatie, techniek en internationaal. De heer Van de Griendt zei veel te verwachten van in dustrie (levering van hulpstoffen) en installatie. De vestiging in Alphen aan den Rijn, waar die installatie is onder gebracht, zou wel eens groter kunnen worden, zo voorspelde hij. Volgens vakbondsbestuurder A. G. Kuizinga (Mercurius) bestaat er nog een kans dat het aantal ontslagen be perkt blijft tot 400 man. Stokvis onder handelt namelijk over de verkoop van de afdeling ijzer en staal, waar hon derd mensen werken. De heer Kuizinga zei dit gisteravond op een druk bezochte bijeenkomst van de georganiseerde personeelsleden van Stokvis in Rotterdam. Volgens hem ziet het ontslagschema van dit jaar voor de verschillende vestigingen er als volgt uit: Amsterdam 37 (op een totale bezet ting van 91), Arnhem/Nijmegen 24 (72), Breda 20 (84), Den Haag 17 (54). Deven ter 11 (43), Groningen 23 (74), Leeuwar den 8 (28), Maastricht 17 (39), Middel- burg/Terneuzen 6 (20), Utrecht 18 (60). Op het verkoopkantoor in Rotterdam zullen van de 81 mensen negen vertrek ken, evenals dertig van de commer ciële afdeling daar. ROTTERDAM Inspecteur A. van de Werf van de Rotterdamse po litie vindt, dat zich dagelijks mens onterende tonelen afspelen bij het Rot terdamse Centraal Station. Hij doelt op de tientallen zwerver» onder wie veel buitenlanders die geen adres hebben en die in de buurt van het Rotterdamse Centraal Station wachten op iemand die hun voor die dag werk aanbiedt Meestal voorzien een aantal koppelbazen in die behoef te. Tegen de dagprijs meestal tussen de dertig en veertig gulden verkopen de zwervers zich, om tri het havenge bied het beslist onaantrekkelijke en smerige classificeerderswerk te doen, „Het is een soort slavenhandel", zegt Inspecteur Van de Werf, ,Het is mens onterende. keiharde business". Daar om wil hij proberen de zwervers op te vangen. Daarom heeft hij over deze zaak een rapport gemaakt, dat binnen kort naar het gemeentebestuur zal wor den gestuurd. De „slaven" zijn de zwervers, die met de verdienste van één dag werken in de rafelige broekzak weer dagen lang zonder werk kunnen. Hun behoef ten zijn beperkt: Zij hebben alleen maar bier nodig (vaak met kratten te gelijk), Zij eten zelden. Bovendien sla pen zij ln de open lucht en dat is goed koop. Inspecteur Van de Werf: „Het zijn duidelijk asociale figuren. Zij komen uit het hele land naar Rotterdam. Zij lopen altijd te kankeren, dat de maat schappij te weinig voor hen doet. Na dat zij een dag hebben gewerkt, lum melen zij weer een tijd rond met een fles bier in de hand", „Het zijn geen misdadigers, dus de politie kan weinig tegen hen doen", zegt de heer Van de Werf. „Soms vallen zij wel eens een voorbijganger lastig. Zij vragen hem dan om geld. Of zij doen in het openbaar hun behoefte. Dat is verboden. Als vrij hen betrappen of omwonenden dienen een klacht in, dan treden wij natuurlijk op". Enkele jaren geleden kwamen de Rotterdamse zwervers in opspraak, toen het verminkte lijk van één van hen in de buurt van het Centraal Sta tion in een oude auto werd gevonden. Een jonge collega had hem vermoord, „Maar dit was een uitzondering", zegt de heer Van de Werf. „De criminali teit in deze kring is niet groot", Bovendien vindt de heer Van de Werf, dat het niet de moeite loont een soort heksenjacht op de zwervers te openen. „Ze kunnen toch niet meer in deze maatschappij worden ingepast. Zij willen dat zelf niet. Je zou hen daarom een alternatief moeten bieden". Dat alternatief meent hij gevonden te hebben in een soort tehuis, waar de zwervers voor weinig geld kunnen sla pen, drinken, eten, en waar de koppel bazen hen kunnen vinden. Een derge lijke suggestie doet hij in het rapport, dat hij B en W zal toesturen. „Ik geloof wel, dat zo'n tehuis een succes zou zijn. Maar je moet oppas sen, dat je er de leegloperij niet aan trekkelijker door maakt. De kans be staat, dat anderen gaan zeggen: Het is wel mooi geregeld. Ik ga ook maar zo'n leventje leiden". Tot voor kort troffen de zwervers el kaar dagelijks op en bij de brede ste nen richel, die aan de voorzijde langs het station loopt. Toen er al te veel klachten binnenkwamen van voorbij gangers, die werden lastig gevallen, greep de politie in, In de Algemene Po litieverordening werd de bepaling opge nomen, dat het verboden is „te zitten, te liggen of zich op te houden" op stoepen of andere delen van gebouwen. Op 20 juni werd de verordening van kracht. Er werden daarna zo'n zeven tig zwervers bekeurd. Het aantal klach ten wordt dagelijks kleiner. Maar nu meeste zwervers zich ver- hebben de spreid. De koppelbazen weten de zwervers aan de Spoorsingel achter het station te vinden. Vier maal per dag 's mor gens om half zes en om tien uur, 's middags om vijf uur en 's avonds om tien uur verzamelen de zwer vers die platzak zijn zich daar. Zij wachten dan in groepjes op de koppel bazen. UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond vindt dat het probleem van de afkeuringen in bedrijven grondig moet worden bestudeerd. Daarin valt het vakverbond de bedrijfsarts G. R. van Urk bij, die onlangs zich fel heeft uitgelaten over de waarde van deze keuringen. Het C.N.V. zegt in zijn orgaan De Gids over zijn aanval: „Het is alleen jammer dat hij weinig heeft bewezen en veel heeft beweerd". Daarom dringt het C.N.V. op grondige studie aan. Bovendien verlangt het vakverbond afschaffing van de keuringen voor pensioen verzekeringen. Volgens het C.N.V .worden nog talrijke mensen voor een bepaald» functie afgekeurd omdat alleen de risico's voor het pensioenfonds te hoog zijn. Bij de grote industriële bedrijven doet dit euvel zich het minst voor, bij de kleinere bedrijven echter des te meer, aldus de vakcentrale. Het C.N.V. meent dat de overheid een slecht voorbeeld geeft door zware eisen aan de pensioenkeuring voor het eigen personeel te stellen. Het is een misstand, aldus het C.N.V., dat er mensen worden afgekeurd zonder dat zij de reden te horen krijgen en zonder dat hun wordt verteld wat zij wel kunnen gaan doen.

De Vallei | 1969 | | pagina 7