Franse economie pakt de zaken hard aan uw levens verzekering verhogen zonder dat het u iets kost sparen... verstandig en handig Meer armslag voor Portugese oppositie 25 beste filters voor 1.40 TUC wenst vrijer loon Over de grenzen Oom Ho art 1 8 Strijd om gezonde basis frank De naam is TIVOLI Joods kerkhof in Keulen vernield FIAT SCHORST STAKERS Zwitsers dorp wil delging oude schuld Napoleon Duitse kiezers in meerderheid vrouwen Ford stopt met „oude" Falcon Arabische top ten einde Harde taal paus tegen Don Mazzi Bernadette Devlin vreest arrestatie en Ed. LAURENS maakt ze. Dirksen geopereerd aan kankergezwel Een kunst om meubelen bij elkaarte laten passen. En bij mij. Advies van n DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1969 PARIJS De Franse minister van Financiën Valéry Giscard d'Estaing heeft woensdag het begin aangekondigd van een korte periode waarin krachtige maatregelen zullen worden genomen om verdere inflatie tegen te gaan en de franc een gezonde basis terug te geven. Hiermee zou een basis worden gelegd voor maatregelen op lange termijn om van Frankrijk een modern industrieel land te maken. Op een persconferentie, die per televisie werd uitgezonden, kondigde Giscard d'Estaing een groot aantal maatregelen aan die woensdagochtend door het Franse kabinet zijn goedgekeurd. De maatregelen houden onder meer ln: Een sterke vermindering van de binnenlandse consumptie, vooral op het gebied van automobielen, om de producenten tot exporteren te dwinT gen. Een verhoging van belasting op ondernemingswinsten, maar een verla ging voor alle individuele belastingbe- KEULEN Een Joonds kerkhof aan de Rijn bij Keulen is door vandalen bij na geheel verwoest, zo heeft de politie meegedeeld. Meer dan 150 grafstenen waren om vergegooid en in stukken geslagen. Er is een beloning van 3.000 mark uit geloofd voor inlichtingen die leiden tot de arrestatie van de vandalen. Het kerkhof was sinds de dertiger ja ren niet meer gebruikt en was tamelijk verwaarloosd. ëSHANNON Bernadette Devlin, de temperamentvolle 22-jarige Noordierse politica is in Ierland aangekomen van een reis naar de Verenigde Staten. In Amerika had zij geld bijeenge bracht voor de slachtoffers van de re cente onlusten in Ulster. Bij aankomst vertelde Bernadette, dat ze „heel wat geld" had gekregen. Hoeveel zei ze niet. Zij weigerde ook te zeggen hoe en wanneer zij zal terugkeren naar Noord- Ierland. „Het gevaar blijft bestaan'', zei ze, „dat ze mij om een of andere reden zullen arresteren in Belfast. Daarom zal ik pas als ik terug ben la ten weten dat ik er ben". Het geld wordt gedeponeerd in Ame rikaanse steden en zal later naar Ier land worden overgemaakt. Zij wilde niet zeggen of dit Noord-Ierland of de republiek is. „Niet dat ik zo weinig ver trouwen in de Stormont- (Ulster)-rege- ring heb, dat zij mijn geld zou stelen, maar ik vind dat het het beste is dit geheim te houden tot de geschikte tijd ls gekomen". talers, met de bedoeling om vooral de lagere inkomensgroepen en de bejaar den enige verlichting te geven. Het opheffen van de prijsstop die sinds de devaluatie van de franc op 8 augustus van kracht was. Men wil een beleid voeren dat leidt tot „perma nente stabiliteit in de prijzen." Vermindering van de overheidsuit gaven met 3 miljard franc (twee mil jard gulden). Aanmoediging van het sparen, on der andere door een premie van 2 pro cent voor geld dat langdurig op de bank wordt gezet. Belastingvoordelen voor spaarders, ook voor de buitenlandse. Over dit laatste zal contact worden opgenomen met de collega's in de Europese Ge meenschap en met de Verenigde Sta ten. Verlaging van de b.t.w. in 1970. Snellere betaling van de vennoot schapsbelasting. Een belasting voor de banken van 3/4 procent over de aangehouden con tanten. Verkorting van de diensttijd, om met personeelsgebrek kampende indus trie aan 32.000 jonge mensen te hel pen. Giscard d' Estaing vertelde dat de Franse goud- en deviezenreserves sinds de devaluatie op 8 augustus met ruim een miljoen gulden zijn gestegen. ADVERTENTIE VALERIE GISCARD D'ESTAING frank redden TURIJN De directie van de auto- fabrieken van Fiat in Turijn heeft 15.000 arbeiders voor onbepaalde tijd geschorst wegens een staking in de fa briek. De arbeiders zouden worden ontsla gen wanneer ze niet binnen 48 uur aan het werk zouden gaan. De vakbonden antwoordden gisteren op de directie maatregel door een staking van twee uur af te kondigen. BOURG-SAINT PIERRE, (Zwit serland), De 200ste verjaardag van de geboorte van Napoleon in Frankrijk heeft een aanspraak doen ontstaan door een alpendorp, dat de voormalige Franse keizer het dorp 120 miljoen gulden schul dig is. De schuld die hij maakte toen hij de Sint Bernard pas doortrok naar Italië tegen het einde van de 18de eeuw, was toen slechts drie ton. Maar de methodische Zwit sers hebben nauwkeurig de jaar lijkse rente er bij opgeteld en zijn tot de kolossale som van vandaag gekomen. Het dorp heeft een schriftelijke belofte van Napoleon die luidt ,,maak een schatting van de scha de en onkosten veroorzaakt door het passeren van mijn leger en ik zal alles betalen. Dat is niet meer dan rechtvaardig" Op de rekening staan: ,,2000 bomen omgehakt, 80 kook- ketels (niet teruggegeven), ge huurde muildieren tegen 1,40 dol lar per dag, dorpelingen, gehuurd tegn 70 dollarcents per dag, om de kanonnen van het leger over de pas te trekken". VWWWWVAA^VSA/WNAA^WAAA^AAAA/V^Ai Jazeker, dat kan! Als u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u samen jaarlijks f 500,- premie betaalt voor uw levensverzekering. Dan krijgt u later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,—). Belastingvrij. Als u met die spaarpremie uw levensver zekering verhoogt, kan dat soms duizenden guldens uitkering schelen. En dat is toch zeker de moeite waard. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,- Het maximum spaarbedrag is f 250,- per deelnemer per jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Levensver zekeringmaatschappijen, Assurantie-adviseurs en Raden van Arbeid (V.O.V.) zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlich ting bezitsvorming, Postbus 51, Den Haag./ LISSABON De Portugese regering heeft het langverwachte decreet uitge vaardigd, waarbij ongekende facilitei ten worden verleend aan de oppositie ADVERTENTIE mmmmmmmJ KING SIZE FILTERS Ed. LAURENS CONTINENTAL Doen. bij de parlementaire verkiezingen van dit najaar. De 20 jaar oude kieswet werd dras tisch gewijzigd. Vertegenwoordigers van alle kandidaten voor de 130 zetels in de nationale vergadering hebben het recht gekregen om voor de verkiezin gen van 26 oktober de kiezerslijsten in te zien. In het verleden speciaal in het begin van het 40 jaar lange bewind van oud-dictator Antonio Saiazar, werd dikwijls aan leden van de oppositie in zage in de lijsten van kiezers gewei gerd, zodat zij geen goede verkiezings campagne konden voeren. De kiescommissie kreeg een officiële status en het recht lijsten van kandi daten op te stellen. Nog belangrijker door de oppositie welke van plan is bij mier Marcello Caetano vertegenwoor digers van alle groepen het recht ge geven heeft, aanwezig te zijn bij de tel ling der stemmen. Volgens de oppositie is er bij de vo rige verkiezingen zowel geknoeid door de nationale unie, de enige erkende po litieke partij, als door de regering. Het decreet, waaruit het verlangen van premier Caetano naar geleidelijke liberalisatie blijkt, werd toegejuicht door deoppositie welke van plan is bij de verkiezingen een ernstige deuk toe te brengen aan de positie van de Na tionale Unie. Een andere vernieuwing is de toezeg ging van de regering om de drukkos ten van de kandidatenlijsten terug te betalen aan die kandidaten die op zijn minst 2o procent van de stemmen in hun kiesdistrict halen. Portugal is ver miljoen gernfegistreerd als kiezers. V deeld in 18 kiesdistricten. Van de 9,5 miljoen inwoners zijn ongeveer 1,8 miljoen geregistreerd als kiezers. Ver der zijn er nog een kleine half miljoen geregistreerde kiezers in de overzese gebiedsdelen van Angola, Mozambique en Portuges Guinee. Het van kracht geworden decreet be tekent echter niet, dat de oppositie waaronder de socialisten, republikei nen, progressieve katholieken en com munistische sympathisanten voortaan vrij in hun handelen zullen zijn. Alfon so Marchueta, de burgelijke gouverneur van de hoofdstad, heeft reeds gewaar schuwd, dat alle oppositiegroepen zich aande wet moeten houden en zich moeten onthouden van ondermijnende of vijtandige handelingen. WASHINGTON Woensdag is be kendgemaakt dat het gezwel dat dins dag uit de rechterlong van de republi keinse senator Everett Dirksen is ver wijderd, een kankergezwel is geweest. Het kantoor van Dirksen deelde mee dat de 73-jarige republikeinse fractie leider goed vooruitgaat. BONN Het aantal stemgerechtig den in de Bondsrepubliek dat mag deelnemen aan de algemene verkiezin gen van 28 september bedraagt ruim 38.6 miljoen. Er zullen meer vrouwelijke dan man nelijke kiezers zijn, respectievelijk 21,1 en 17,5 miljoen. De keizers kunnen keus maken uit kandidaten van dertien par tijen en negentien onafhankelijke ver- kiezingsgroepen. PORTSMOUTH, (Engeland) De Britse vakbonden hebben woensdag ge- eist dat de regering een einde zal ma ken aan de strikte controle op de lonen, de tegen de bonden gerichte wetgeving, en andere vormen van bemoeienis met zaken die de vakbonden aangaan. Het Trade Union Congres (TUC), dat ongeveer negen miljoen georganiseer de werknemers vertegenwoordigt, heeft op zijn conferentie in Portsmouth met een kleine meerderheid gestemd voor een volledige vrijheid bij de loononder handelingen. Dit was een nieuwe klap in het ge zicht van premier Wilson, die twee da gen geleden nog een beroep op de vak bonden had gedaan zich te beperken in hun looneisen. Dinsdag sprak de conferentie zich uit voor gelijke beloning van mannen en vrouwen, tegen de wil van Wilson in die verklaarde geen voorstander te zijn van een onmiddellijke invoering van gelijke beloning. Woensdag eisten de bonden dat er agressieve oppositie zal worden gevoerd tegen een groot aantal maatregelen die volgens de minister-president van es sentieel belang zijn voor het herstel van de Britse economie. Men is vooral gebeten op de commissie voor lonen en prijzen. Deze commissie houdt toezicht op de uitvoering van de restricties bij loons verhogingen die niet groter mogen zijn dan drie percent in een periode van twaalf maanden. Deze beperkingen zijn van kracht tot december van dit jaar. MONTAUX, (New York) De ford Corporation heeft bij monde van een van de onderdirecteuren, John Naugh- ton, doen weten dat het werk aan de „compacte" Falcons zal worden ge staakt en dat de apparatuur nodig voor het bouwen van die wagen zal worden gebruikt voor het vervaardigen van de nieuwe Maverick, die in Amerika on der de categorie der kleine wagens valt. De naam „Falcon" zal evenwel niet verdwijnen en het volgende jaar wor den gebruikt voor een nieuwe wagen. Over deze auto is nog niets bekendge maakt, ofschoon men wel weet dat het een concurrent van de Volkswagen moet gaan worden. De nieuwe Fords van de „midden klasse" zullen over het algemeen la ger en langer gaan worden, zulks in overeenstemming met de tijd. De in komens in Amerika stijgen en het pu bliek vraagt naar wagens die fraaier en duurder zijn. CAïRO Arabische landen die rechtstreeks betrokkenzijn bij de vij andelijkheden met Israël, hebben een topconferentie van drie dagen beëin digd met een beroep op alle Arabi sche landen, hun bronnen te mobilise ren voor een komende strijd tegen Is raël. In een gezamenlijk communiqué, hebben de leiders van Egypte, Jorda nië, Syrië, Irak en Soedan verklaard, dat zij „alle dimensies van de toestand bestudeerd hebben en de in dit verband nodig geachte beslissingen hebben geno men." Welke deze beslissingen zijn werd niet bekend gemaakt. ROME Paus Paulus en de Ita liaanse bisschoppenconferentie hebben harde woorden geuit aan het adres van Don Mazzi en zijn volgelingen in de Florentijnse parochie Isolotto, die in verzet z(jn gekomen tegen hun aartsbisschop, de conservatieve Erme- nigildo kardinaal Florit. De Paus veroordeelde het verzet van kleine groepen hervormers tegen de autoriteit van de bisschoppen als lei dende tot „een schandaal en een ru- inering", terwijl de bisschoppen geza- melijk een oproep tot de „rebellen" richtten zich te onderwerpen aan de „strakke discipline" van hun aartsbis schop. Waarnemers verwachten dat door deze waarschuwingen de opstandige geestelijken en parochianen in Isolot to slechts gehard zullen worden in hun reeds een jaar durend verzet. Acht maanden geleden liet kardinaal Florit de kerk van Isolotto sluiten, na dat de parochiepriester Don Mazzi en twee collega's zonder toestemming van hogerhand een catechismus hadden uitgegeven waarin Jezus Christus werd voorgesteld als een sociale hervormer Toen hun de toegang tot de kerk werd ontzegd, organiseerde Don Maz zi ongesanctioneerde missen in de open lucht. Deze week bereikte de twist tussen kardinaal Florit en de op standige geestelijken een hoogtepunt, toen de laatsten een verzoeningspoging van de kardinaal een uitnodiging om in zijn ambtspaleis te trekken en daar bidstonden te houden van de hand wezen. Daarvoor hadden zij ge protesteerd tegen het feit dat de kardi naal onaangekondigd een mis had op gedragen in de parochiekerk van Iso lotto. Uo Tsji Minh heeft een revolutionair leven gewijd aan de taak om Viet nam onder het communisme te ver enigen. Zijn dood zou die droom kun nen vernietigen. Alom gezien als de man in het cen trum, die het evenwicht bewaarde tussen de pro-Chinese en pro-Russi sche vleugels van de communitische Lao Dong (arbeiders) partij kan zijn overlijden een machtsstrijd ont ketenen welke Noord-Vietnam in een leiderloze toestand van verwarrming kan brengen. Op 79-jarlge leeftijd leek Ho in het zicht te komen van zijn grote doel. Hij had de oorlog tegen het Franse kolonia lisme gewonnen en in een tweede oorlog stand gehouden tegen de on metelijke militaire macht van de Verenigde Staten. Zijn successen waren niet alleen toe te schrijven aan de verbeeldingskracht, de taaiheid en de moed van de Viet- Cong guerrilla's die hij in het zuiden steunde en de discipline van zijn eigen troepen, maar ook aan zijn bij na bovennatuurlijk vermogen om Moskou uit te spelen tegen Peking en andersom. /^hina's Mao Tse-Toeng wilde, dat Ho doorvocht tot het einde. Zijn theo rie van de onfeilbaarheid van de volksoorlog, stond op de Vietnamese slagvelden op het spel. De Russen, voorzichtiger wegens de dreiging van een wereldkernoorlog, drongen er bij hem op $an naar de conferentietafel te gaan en te trachten door onderhandelingen te winnen, wat hij niet met zijn kanonnen had kunnen bereiken. Hun theorie van de vreedzame coëxistentie hing in de weegschaal. De Russische opvatting lijkt op dit ogenblik te hebben overheerst, maar de Chinezen bezitten machtige beplei ters van hun standpunt in Hanoi, geleid door de harde en dogmatische Truong Tsinh, voorzitter van de vas te commissie van het Volkscongres. Van zowel Mao als de Russen kan ver wacht worden, dat zij elke list en elk ander middel, waaronder het mani puleren met materiële hulp zullen ge bruiken om de schaal naar hun kant te doen overslaan. Voor hen is de toekomst van Vietnam minder belangrijk, dan de overwin ning in hun eigen bittere en verbeten strijd om de zeggenschap in het .in ternationale communisme. Oo's levensstijl contrasteert scherp met die van de andere Aziatische communist, de 75-jarige Mao. Na het Chinese vasteland op zijn nationalis tische vijanden, onder leiding van Tsjiang Kai-Sjek te hebben veroverd, heeft Mao zijn latere jaren gebruikt om zijn positie te consolideren en zijn ADVERTENTIE KORTE LIJNBAAN 21 TEL 010/112955 ROTTERDAM GROTE MAHKTSTR.5TEL 070/116162 DEN HAAG MARIAPLAATS 2 TEL 030/18900 UTRECHT BRINK 93 TEL 05700/12411 DEVENTER HO TSJI-MINH middenfiguur theorieën in praktijk te brengen. Hij lanceerde de ene zuivering na de an dere. De laatste was een worsteling van drie jaar welke zijn land heeft uitgeput, maar nominaal onder zijn heerschappij verenigd. Hij heeft zelf zijn opvolger aangewezen maar schalk Lin Piao. Intussen zorgde hij er voor, dat hij werd opgestuwd naar grote hoogten van openbare verering en onfeilbaar heid, die zijn tegenstanders belache lijk en gevaarlijk hebben genoemd. Wegens de sinds 1945 bijna onafgebro ken oorlogvoering, zijn de gelederen van IIo's Lao Dorig-party althans openlijk zelden gebroken. Truong Tsing zelf werd een keer in de late re vijftiger jaren „gezuiverd" wegens zijn extremisme bij de toepassing van de landhervorming. Maar IIo is veilig in het machtscentrum gebleven, ge ëerbiedigd wegens zijn positie en de speciale plaats die mannen van oude re leeftijd in Azië innemen. JTp het eerste gezicht lijkt premier Pham van Dong de natuurlijke op volger van Ho Tsji Minh. Hij is een van de eerste leden van Noordvictna- mese communistische partij en een bekwaam strateeg en organisator. Al maanden lang berust het dagelijkse landsbestuur bij hem en men neemt aan, dat de regering en het ambte narenapparaat volledig achter hem staan. Maar in de rangiest van het politbu- ro komt hjj pas op de vierde plaats. Bij het uit negen leden bestaande po- litburo berust de ware macht in het land. Nummer 2 in het politburo is partijlei der Le Duan, een pragmatisch inge stelde figuur, die graag achter de schermen werkt en wiens sympathie naar Moskou zou uitgaan. Le Duan's voornaaste rivaal is de spitse en sarcastische partij-ideoloog Truong Tsjin (lange mars). Zijn sym pathieën gaan uit naar Peking. In ide ologische zaken is hij een voorstan der van de harde orthodoxe lijn. Men verwacht niet dat generaal Giap no. 5 in het politburo, serieus ernaar zal streven Ho Tsji-Minh te zijner tijd op te volgen. Als voorstander van een harde koers in de oorlogs voering kan Giap op dc steun rekenen van Truong Tsjin. Een eventuele interim-president na Ho Tsji-Minh zou de oude partij-organi sator Ton Due Thanh kunnen zijn. Met zijn 81 jaar is hij ouder dan Ho Tsji Minh. Evenals de president wordt ook Thanh door Radio-Hanoi vaak met de eretitel „Oom" genoemd.

De Vallei | 1969 | | pagina 9