Verpleegster schuldig aan dood patiënte, meent officier slaap gezond drink KDFFIE HAG* CAl Dmv grap? Reeds derde dag staking bij Fiat in Turijn Vluchtende Tsjechen bleven steken bij metalen slagboom 25 beste filters voor 1.40 Antillianen kiezen vandaag hun nieuwe parlement 9C Dimplex C.G.T. tegen Pompidou De naam is TTVOLI Bezoekers waren plezierig verrast! echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ Proces in Bagdad tegen ex-premier Kritiek kolonels op koningin moeder Vakbonden tegen opnemen van collectief ontslag in stakingsrecht Israël praat niet over vrijlating Apeldoorn was in augustus natste gebied van Gelderland P rij sovertreder s door rechter zacht aangepakt Europees verkeer eiste in 1968 100.000 doden Staatssecretaris wil controle op vuilstortplaatsen VERBODEN ZETELVERDELING OPPOSITIE NIEUWE PARTIJ KALME STRIJD „Pop*' weg van t.v. in Praag Vriend van Franco overleden Jonge Rus wilde Koeznetsof spreken Belgisch autopark 2 079 000 en Ed. LAURENS maakt ze. ZOMER VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1969 ADVERTENTIE DEN HAAG Een boete van 250 gulden en een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gisteren tegen de 23-jarige verpleegster M. L. den O. uit Leiden. De officier achtte haar schuldig aan de dood van een patiënte van de psychia trische inrichting Endegeest in Oegstgeest. DEN HAAG De verwerking van huis- en industrieel afval wordt een probleem in Nederland. Tot het jaar 2000 zullen vele honderden miljoenen guldens nodig zijn voor de bouw van voldoende verbrandingsinstallaties. Te gen die tijd produceren wij veertien miljoen ton afval per jaar; in 1965 was dat nog vijf miljoen ton. Volgens staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) moeten de onge controleerde stortplaatsen zo spoedig mogelijk verdwijnen. Het grootste deel van het huisvuil zal in de toekomst door middel van verbrandingsinstalla ties moeten worden vernietigd. In afwachting van de bouw van de ze kostbare ovens moeten de stort plaatsen onder controle komen. De staatssecretaris zei dit gisteren bij de installatie van de Stichting Af valstoffen. Deze stichting, waarin des kundigen zitten op het gebied van vuil verwerking en milie'uhygiëne, krijgt een tweeledige taak: advies geven aan gemeenten en provincies over het ophalen en verwer ken van afval; het verzamelen van alle mogelijke technische gegevens om te komen tot een afvalverwerking waarbij het uit eindelijke restant weer bruikbaar wordt LONDEN Volgens de in Londen verschijnende „Jewish Observer" is eind vorige week in Bagdad het proces begonnen tegen de Iraakse oud-premier Abdoel Rahman Al-Bazzaz, die een jaar geleden werd gearresteerd. De IraakSé autoriteiten zouden heb ben besloten geen televisie-uitzendingen van het proces toe te staan, omdat dan duidelijk zou blijken dat Al-Bazzaz is gemarteld. Aanvankelijk, aldus de „Jewishe Ob server" bevótte de aanklacht tegen Al- Bazzaz vier punten, waaronder „samen zwering mét het imperialisme en het Zionisme".Thans zou hij worden be schuldigd van pogingen het regime om ver te werpen. Met Al-Bazzaz zouden nóg een twintig tal anderen terecht staan, onder wie de voormalige chef-staf generaal Ibrahim Feisal al Ansari. De verpleegster had op 8 september van het vorige jaar de 62-jarige me vrouw E. Proot-Köning naar de badka mer gebracht voor een verschonings beurt. Ze liet de patiënte alleen en ging koffie drinken met een collega. Een klein half uur later bleek dat de patiënte tweede- en derdegraads ver brandingen had opgelopen aan voeten, benen en onderlichaam. De patiënte overleed op 13 oktober aan haar brand wonden. De verpleegster gaf toe dat zij de pa tiënte alleen in de badkamer had ach tergelaten. Uit het verhoor bleek dat de bejaarde dame gekleed en met droge kleren uit de badkamer was gekomen. Weer terug met de verpleegster in de badkamer werd bij het uitkleden ont dekt dat ze ernstige brandwonden had opgelopen. In het sectierapport was geconsta: teerd dat de dame in veertig centimeter diep heet water moet hebben gezeten. De verpleegster gaf toe dat het verbo den was patiënten alleen in de badka mer te laten. Bij het bepalen van de strafmaat hield de officier er rekening mee dat de verdachte een gunstige re putatie als verpleegster geniet. ATHENE In het onder toezicht van de Griekse regering staande blad Eleftheros-kosmos (de vrije wereld) is de Griekse koning-moeder, Frederi ka, de schuld gegeven voor het in bal lingschap-zijn van haar zoon Constanten, konink van Griekenland. Het dagblad stelt haar ook aansprakelijk voor de „flaters door de Griekse kroon begaan". Het betreft hier de eerste maal, dat eer dergelijke openbare kritiek is geuit op de 51-jarige uit Duitsland afkom stige koningin-moeder sedert het aan de macht komen van het Griekse mili taire bewind, twee jaar geleden. Voor dien was echter, toen Griekenland nog vrij was, de bemoeizucht van de konin gin-moeder fel gekritiseerd. Frederika vluchtte naar Rome met de koning en diens gezin, na het mis lukken van Constarrtijns staatsgreep tegen de kolonels, in 1967. De koningin-moeder had een zwak voor politieke intriges die voor het land, de kroon en haarzelf tot groot nadeel zijn geweest", aldus het blad in een stuk geschreven door de directeur, Savas Konstantinopoelos die hiermee een serie opende over de koningin-moe der. „Het land was aan de rand van de af grond gekomen, als gevolg van de door de kroon geschoten bokken, waarvoor ook Frederika verantwoordelijk was." De schrijver maakt ook melding van Frederika's inmengingen in partij-poli tieke zaken en verwijst vervolgens naar een nieuw boek van de Amerikaan Cyrus Sulzberger, waarin staat, dat wijlen president Eisenhower de indruk had, dat de koningin-moeder zich „bui tensporig met politieke intriges had in gelaten". WILLEMSTAD Een kleine hon derdduizend stemgerechtigden gaan vandaag op de Nederlandse Antillen uit 147 kandidaten hun vertegenwoordigers kiezen, die de komende vier jaar de 22 zetels van het parlement, de Staten, zullen bezetten. De strijd gaat voornamelijk om de positie van de rëgerende Democrati sche Partij. Tegenover zich vindt zij een herboren Nationale Volkspartij en een opkomende Union Reformista An- tilliano. Het felst zal worden gestreden om de twaalf zetels die zijn gereserveerd voor het eiland Curasao (bjjna 64.000 stem gerechtigden). De acht zetels voor Aruba zullen wor den verdeeld tussen de Partido Patrio- tica Arubana (zusterpartij van de De mocratische Partij) en de Arubaanse Volkspartij (zusterpartij van de Na tionale Volkspartij). De ene zetel voor Bonaire zal wel weer gaan naar de De mocratische Partij van dat eiland. De ene zetel voor de Bovenwindse eilan den (Saba, St. Maarten en St. Eusta- tius), thans bezet door de Democrati sche Partij, wordt aangevochten door de Union Reformista Antillano. Thans is de verdeling van de 22 ze tels in de Staten nog aldus: enerzijds de Democratische Partij 12 zetels (een absolute meerderheid, samenge steld uit zeven Curagaose, drie Aru baanse, een Bonairiaanse en een Bo venwindse zetel), versterkt met drie overgelopen vertegenwoordigers van de N.V.P. Daartegenover staat een zeven man sterke oppositie (twee van de Nationa le Volkspartij, drie van de Arubaanse Volkspartij en twee van twee kleinere Arubaanse partijen). De verdeling van de twaalf Cura gaose zetels kan bepalend zijn voor de machtsverhouding op de Antillen in de komende vier jaar. Naar deze zetels dingen: De Democratische Partij, sinds 1954 toen het gebied autonomie kreeg- in de regering vertegenwoordigd. Het is steeds de partij van de ambtenaren en middenstand geweest, maar even zeer die van de heersende blanke fa milies, de sjons. Juist de laatste heeft de partij gaandeweg wat in diskrediet gebracht. De Nationale Volkspartij, de tradi tionele tegenpool van de D.P. Na het overlijden eind 1966 van de grote lei der, „doktoor" Da Costa Gomes, de man met de baard, verloor de partij door interne geschillen sterk aan in vloed. Toen na de verkiezingen in 1967 drie van de vijf gekozen N.V.P.'ers overliepen naar de D.P. was het met, haar positie vrijwel gedaan. Thans be leeft de partij een nieuwe bloei. Als tweede staat de weduwe van dr. Da Costa Gomez op de N.V.P.-lijst. De Union Reformista Antillano, een nieuwe partij die in 1967 nog niet aan de verkiezingen deelnam. Zij wordt gezien als de meest dynamische oppo sitiepartij, die zichzelf goed acht voor drie zetels. Haar lijstaanvoerder is E. A. V. Jesserun. De Arbeiderspartij bevrijding 30 mei, opgericht na de troebelen op die dag. Lijstaanvoerder is de in hechtenis genomen vakbondsleider W. „Papa" Godett. Tweede kandidaat van deze partij is de vakbondsleider A. Nita en derde kandidaat de onderwijzer Stan ley Brown, die eveneens in hechtenis zit maar die juist vandaag, op de ver kiezingsdag, zal worden vrijgelaten. De radicale Volkspartij, die zich na de verkiezingen van 1967 losmaakte van de samenwerking met de N.V.P. De invloed van deze partij is gering. De verkiezingsstrijd is uitermate kalm verlopen. De oppositiepartijen hadden er geen van alle grote behoefte aan zich luid te roeren- uit vrees dat de verkiezingen anders zouden worden opgeschort. Vanavond om 7 uur Antil liaanse tijd (half een vannacht Neder landse tijd) gaan de stembureaus dicht. Om vijf uur morgenochtend (tegen mid dernacht op de Antillen) wordt het re sultaat bekend. DEN HAAG De vakbeweging wil niet dat de werkgevers het recht krij gen om in geval van een staking de stakers collectief ontslag te geven. Mi nister Polak (justitie) heeft deze bepa ling wel opgenomen in het wetsontwerp tot regeling van het stakingsrecht. De heer A. de Boon, de tweede voor zitter van het N.V.V. zei gisteren tij dens een openbaar gehoor in de Twee de Kamer dat deze bepaling de wet al leen maar moeilijker maakt. Er wordt immers, zo zei hij, geen arbeidscon flict beëindigd zonder een regeling voor het opnieuw in dienst nemen van de ontslagen werkemers. Op de vraag van mr. G. J. Rietkerk (VVD) of de werkgevers dan geen en kel verweer mogen hebben, zei de heer De Boon: „Het beste verweermiddel voor hen is te zorgen dat een staking niet nodig is. Dit kan worden bereikt door een behoorlijke regeling van de arbeidsvoorwaarden." De Raad van bestuur in arbeidsza ken de werkgevers pleitte gister ochtend voor een afkoelingsperiode en voor de mogelijkheid tot uitsluiting. Dit laatste houdt in dat werkwilligen in ge val van een staking ook kunnen wor den ontslagen. PRAAG Popmuziek moet uit de te levisie en radio verdwijnen, zo heeft een hoge functionaris van de Tsjechoslo- waakse tv verklaard. P. Koci, plaatsvervangend directeur van de TV, zei in Praag tegenover ver slaggevers, dat „krachtige stappen zul len worden gedaan om een einde aan deze beatprogramma's te maken, waar in de meeste liedjes in het Engels wor den gezongen" ADVERTENTIE Met de veilige elektrische radiatoren van Dimplex (thermo- statisch geregeld en met olie gevuld) bouwt u kamer voor kamer uw eigen C.V. Zonder hoge installatiekosten. Gelijkmatige warmte en dusminimaal stroom verbruik. Dokumentatie bjj Nerim N.V., Korte Kalkhaven 9, Dordrecht. Tel.: 01850 - 4 2311 TURIJN De wilde stakers bij de Fiat autofabrieken hebben geen gehoor gegeven aan de verzoeken van de direc tie het werk te hervatten, waardoor de assemblagelijn voor de derde achtereen volgende dag gesloten blijft. Fiat deelt mee, dat het aantal arbei ders, dat ontslagen is ten gevolge van de staking opgelopen is tot 19.725. Het ontslag, aldus de fabriek, werd noodzakelijk ten gevolge van een niet aangekondigde staking van 800 arbei ders in een montagehal, die dinsdag be gon. Woordvoerders voor de wilde stakers hebben verklaard, dat zij hun eigen be slissingen nemen, buiten het kader van de vakbonden „omdat zij die niet lan ger vertrouwen". De vakbonden waarin ongeveer 100.000 man van de Fiat ver tegenwoordigd zijn, zullen met de sta kers bijeenkomen. MADRID De Spaanse journalist Luis Bolin, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij het uitbreken van de burgeroorlog van 1936-1939, is woen- dagnacht in Madrid op 72-jarige leeftijd overleden. Hij heeft op 11 juli 1936, als Londen- se correspondent van het Spaanse mo narchistische dagblad ABC, een Engels vliegtuig gecharterd, waarmee gene raal Franco van de Kanarische Eilan den naar Marokko is gevlogen, om het bevel over 't Spaanse koloniale leger in Noord-Afrika over te nemen. Hierdoor heeft de nationalistische opstand een ander verloop gekregen. Luis Bolin die tijdens de vlucht als enige op de hoogte was van de aard van de reis, heeft het verhaal later in zijn boek „Spanje, de jaren van vitaal be lang" verteld. Na de burgeroorlog werd hij directeur-generaal voor het toeris me, en hij heeft ook een tijd gewerkt als voorlichtingsambtenaar op de Spaa- se ambassade in Washington. PARIJS Het onder communistische leiding staande verbond van vakvereni gingen in Frankrijk (CGT) heeft de werknemers opgeroepn tot een tegen aanval op de plannen van de regering Pompidou ter ondersteuning van de Franse economie. De CGT vindt, dat de ze plannen gericht zijn tegen de werk nemers in Frankrijk en de bescherming van particuliere belangen beogen. Het was de CGT, die de stoot gaf tot de stakingen van mei en juni vorig jaar, die de Franse economie ernstig afbreuk deden en de regering dwongen tot aanzienlijke loonsverhogingen aan miljoenen Franse werknemers. LONDEN Scotland Yard is met een onderzoek begonnen in een geheim zinnige zaak van een jonge Rus, Vla- dislaf Davydenko, die woensdagavond in een café in Liverpool verscheen en daar vroeg naar de gevluchte Sovjet- Russische schrijver Anatoli Koeznet sof te worden gebracht. Davydenko zei als verstekeling op een Russisch schip naar Engeland te zijn gereisd. In Liverpool aangekomen meende hij in Londen te zijn. Hij is door een jour nalist van de „Daily Telegraph", die door een klant in het café te Liver pool gewaarschuwd was, naar Londen gebracht. Bij hetzelfde blad werkt een deskundige in Oosteuropese zaken, Da vid Floyd, bij wie Koeznetsof enige we ken geleden hulp had gezocht om poli tiek asiel in Engeland te krijgen. SCHIRNDING Een aantal Tsjechoslowaken heeft een vergeefse poging onder nomen om naar West-Duitsland te vluchten. reden met hun vrachtwagen te gen de metalen grensboom aan btf Schirnding (West-Duitsland) maar deze gaf geen krimp en het voertuig bleef aan de Tsjechoslowaakse kant van de grena staan. De mensen in de wagen, precies hoe veel was aanvankelijk niet bekend, konden op een na door de Tsjecho slowaakse grenspost worden gegrepen en weggevoerd. De grenspost, die va* het Tsjechoslo waakse Pomezy, is naderhand weer ge opend. De Westduitse politie is op zoek naar de ene man wie het gelukt zou zijn om te ontkomen toen de vracht wagen met vluchtelingen de metalen barrière ramde, maar men heeft hem niet gevonden. Op 14 juli was ook een poging om op deze manier te trachten uit te breken, mislukt. Dit gebeurde bij Eisenstein in Beieren. Bij die gelegenheid arresteerde de Tsjechoslowaakse grensposten zeven in de vrachtauto verborgen mensen. Volgens een nader bericht zaten er slechts twee Tsjechoslowaken in de. vrachtauto, van wie er een werd aange houden. De ander wist te ontsnappen. TEL AVIV De Israëlische minis ter van Verkeer, Mosje Carmel, heeft gisteren gezegd dat Israël niet zal on derhandelen over de vrijlating van twee Israëlische passagiers van het ge kaapte Amerikaanse vliegtuig, dat de vorige week werd gedwongen naar Da mascus te vliegen. Hij zei dat Israël grote moeite doet om hun vrijlating te bewerkstelligen, maar dat Israël geen eindeloos geduld heeft en zo nodig andere middelen zal overwegen om hun vrijlating te verkrij gen. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina dat zich verantwoorde lijk stelt voor de luchtroof, heeft erop aangedrongen dat de twee Israëliërs zullen worden uitgewisseld tegen Syri sche guerrillastrijders die in Israël ge vangen worden gehouden. BRUSSEL Het Belgische autopark telde eind vorig jaar 1.800.000 perso nenauto's, 270.000 vrachtwagens en cir ca 9.000 autobussen, zo blijkt uit de jong ste gegevens van de Belgische automo bielhandel. Zeven van elke tien auto's in België zijn Duitse of Franse merken. De afzet van Japanse auto's is vorig jaar aan zienlijk gestegen: eind 1968 reden 16.000 Japanse auto's op de Belgische wegen tegen 6.000 een jaar tevoren. De Oost europese merken maakten met elkaar nog niet één procent van het Belgische autopark uit. ADVERTENTIE Doen. ADVERTENTIE Er werd koffie geserveerd van de beste bonen. Zo hoort het ook, denkt u. Maar daarmee zijn we er nog niet. Het moet ook koffie zijn die elke gast zonder bezwaar kan drinken. En daarom ser veerde men Koffie Hag. De verkwikking van de ware koffie, maar vrfl van eof- feïne en andere schadelijke stoffen. Spaart hart, zenuwen, bloedsomloop en maag, lever en gal. Pittige, geurige Koffie Hag. De beste koffiebonen... maar dan coffeïnevrij. Gastenkoffie! (Van onze weerkundige medewerker) Er is in augustus een recordhoe veel heid regen gevallen!. In Apeldoorn werden met 211 tot 237 mm grotere hoeveelheden gemeten dan op zijn minst sedert augustus 1859 het ge val was. Hoog Soeren kwam daar nog boven met 290 mm. Normaal is ruim 80 mm. De ten. westen van Apeldoorn (ruwweg) noord-zuid verlopende heuvelrij heeft ook in de afgelopen maand kennelijk weer invloed gehad op de regenver deling. Door stuwingsverschijnselen viel de augustusneerslag in Hoog Soe ren/Apeldoorn duidelijk hoger uit dan in de meer westelijk en oostelijk ge legen streken: Nunspeet 190 mm., Arnhem 182 mm., Velp 167 mm. Het IJsselgebied lag min of meer in de re- genschaduw met 180 mm in Deven ter, 189 mm in Zutphen. Verder de oostkant op, waren de cijfers nog la ger: Neede 186 mm, Doetinchem 175 mm, Nijmegen 152 mm, Renkum 141 mm en Gendringen 136 mm. Twello meldde 190 mm. Uit de eerste cijfers over de afgelopen meteorologische zomer (juni, juli en augustus) blijkt, dat Hoog Soeren zich met 419 mm op de hoogste troon heeft geplaatst. Nergens in- ons land werd meer neerslag gemeten. Zelfs niet in 't Groninger Gaarkeuken, waar in augustus met 403 mm toch een nieuw maandrecord werd bereikt. Gaarkeuken vólgde met 403 mm wel op de tweede plaats in de zomercom petitie. Daarna komen o.m. Niekerk bij Zoutkamp met 379 mm, Vaals 378 mm, Luttelgeest 367 mm, Apel doorn variërend van 323 tot 367 mm en Loosdrecht 351 mm. Het warm-wa- tereffect van Noordzee of IJsselmeer in de laatste weken van augustus zal niet onschuldig geweest zijn aan de hoge uitkomsten van Groningen, de Noordoostpolder en het Gooi, voor al toen gaandeweg de circulatie meer westelijk tot noordwestelijk werd. Op merkelijk is, dat de neerslag van Hoog- Soeren zelfs die van Vaals overtrof. In de jaarneerslag-gemiddelden van 1951 tot 1960 neemt Vaals de eerste plaats in en Apeldoorn de tweede. En dan te weten dat ze onderdeel vor men van een reeks van niet minder dan 272 KNMI-stations. Onweren deed het in Apeldoorn in au gustus vaak, nl. op 1,2,5,13,15,16,17,19, 20,21,22,23,24 en 29 augustus, in totaal 14 dagen van de maand. LEEUWARDEN De politierechter in Leeuwarden heeft gisteren zijn hand over het hart gestreken, toen er enkele prijsovertreders uit het horecabedrijf voor hem verschenen. Hij oordeelde mild, omdat juist op deze dag de prijs- beschikking voor deze bedrijven ver viel. De raadsman van een van de ver dachten, de eigenaar van een motel in Heerenveen, merkte op dat 4 september een feestdag was voor het bedrijfsleven en daarom bijzonder ongeschikt om een hoge boete te geven. De officier van justitie had voor de prijsverhogingen een boete geëist van 5000 gulden, waar van 2000 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij zei wel te weten dat de prijsbe- schikking is opgeheven, maar de over tredingen werden al in maart gecon stateerd. Waarop de raadsman opmerk te dat dit verleden tijd is. De politierechter kon een heel eind met de raadsman meedenken. Hij handhaafde weliswaar de boete van f 5000,-, maar bracht het voorwaarde lijk gedeelte op f 4000,- met een proef tijd van twee jaar. KOPENHAGEN In een jaar tijd zijn in Europa ongeveer 100.000 mensen bij verkeersongelukken om het leven gekomen en drie miljoen gewond. Dit heeft het Europese Bureau van de we reldgezondheidsorganisatie in Kopenha gen bekendgemaakt. Het probleem van de verkeersonge vallen zal worden behandeld op de ne gentiende zitting van de Europese com missie van genoemde organisatie, die van negen tot 13 september te Boeda pest wordt gehouden. Andere agenda punten zijn de hart- en vaatziekten, geestesziekten bij jongeren en de lucht en waterverontreiniging.

De Vallei | 1969 | | pagina 11