Veenendaals dagblad Minister Luns in Brussel: „Europese top" in november zeer waarschijnlijk Buiten V.S.-AMBASSADEUR IN RIO ONTVOERD c B Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei PTT opent aanval op particuliere postbestel- diensten advocaatbowls JAMIN Nieuw Behang Kon in o Tdris vroeg Britse liiilp Israëlische actie tegen Libanon de cf teling MELK 1 CENT DUURDER Twee jon trens op bromfiets verongelukt Rusland laat Nederlandse chauffeur niet vertrekken N..S. kiest het luchtruim AMANDELKOEKJES Brandstichters aangehouden Kamerlid Harmsen: Ministerie CRM in opspraak door prijsuitreiking aan Van tReve De mooie valk V» A LM -gezagvoerder liet passagiers uit voorzorg fouilleren Noorclewier niet in Eerste Kamer Toestand in Belfast weer slechter DE ZWEEP OVER MANCHESTER UNITED Nieuwe Revu 37 DAT moet ik lezen Noteer mij als abonnee, naam straat plaats in envelop zonder zegel naar: NIEUWE REVU ANTWOORDNR.3987 AMSTERDAM IN HAARLEM VRAGEN Spoorwegovergang in autoweg wordt een viaduct Neemnü dat fleurt cle hele kamer op! Weinig verandering Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ f 4,15 p. m., 12.35 p. k. VAL Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. 4 Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 5 SEPTEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 208 55 DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid E. Harmsen (groep Harmsen) heeft minister dr. M. A. M. Klompé van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk schriftelijk gevraagd of zfj het juist acht, dat zij persoonlijk de P. C. Hooftprijs aan de heer G. K. van 't Reve heeft uitgereikt en dit verge zeld heeft doen gaan van een toespraak die blijk gaf van meer dan ambtelijke waardering voor het werk van deze schrijver. Naar de mening van dit Kamerlid wordt over het werk van Gerard van 't Reve zeer verschillend geoordeeld en wordt het in brede lagen van de be volking ervaren als kwetsend voor gods dienstige, morele en zedelijke gevoelens en inzichten. De heer Harmsen zou het dan ook juister gevonden hebben indien minis ter Klompé, rekening houdend met die gevoelens van zeer velen zich had onthouden van zulk een sterk demonstra tief optreden ten gunste van deze schrij ver. Naar zijn mening behoeft het sys teem van toekennen van staatsprijzen, bijeengebracht uit overheidsgelden drin gend wijziging nu blijkt, dat dit sys teem meer en meer wordt gebezigd om kunstenaars te prijzen, wier opvat tingen door verreweg de meerderheid van ons volk als schokkend en hoogst afkeurenswaardig worden ervaren. ,.b> de minister niet van mening dat het aanzien van het ministerie van CRM niet gedoogt, dat het door dit prijsultreikingsbeleid en door het op treden van de geprezen schrijver in op spraak wordt gebracht en is zij niet van oordeel, dat ook de namen van P. C. Hooft, en van het Muiderslot ten on rechte in diskrediet worden gebracht", aldus het Kamerlid Harmsen. LONDEN De Britse regering heeft het revolutionair bewind in Libië onoffi cieel meegedeeld, dat zij geweigerd heeft in te gaan op een verzoek van de afgezette koning Idris door middel van militaire interventie de monarchie in Libië te herstellen. In Libië is het uitgaansverbod opge heven voor de periode tussen 12 en 17 uur. Volgens radio-Tripoli zijn pantser-, infanterie- en politietröepen in Bengha zi aangekomen. Volgens het nieuwe be wind is het in het gehele land rustig. Intussen riep Radio-Tripoli echter donderdagochtend herhaaldelijk oproe pen om aan artsen en verplegend per- toneel van ziekenhuizen in Tripoli en Benghazi om zich op hun posten te melden. Uet is niet slechts de kerkuil, die ons zowel door lichte als donke re vederkleden verrast, maar ook de 8 l e c htv alk geeft een grote verscheidenheid te zien. Door het vluchtbedrijf kunnen we er nu en dan eens eentje op de keper be schouwen. Ik herinner mij een val kerijshow, waarop we van niet min der dan vijf dezer prachtige grijp vogels konden genieten. Zij droegen de glans van nog onverbleekte adeldom over hun pluimen en had den de wondere verre blik in de donkere ogen, die slechts door een kind of een wilde kan worden ver staan. De onderlinge afwijkingen waren frappant, veranderend van blank en room naar rood-koper. De don kerste was midden in zee uitgeput, neergestreken op een schip tussen Amerika en Nederland. Het dier kon een uit de koers geslagen Bra ziliaan of Chileen zijn, dat valt niet zo gemakkelijk uit te maken en daarover kunnen onze valkeniers eindeloos discussiëren, met Klein- schmidt's ..Berajah" als boeiende leidraad. Evenals de kerkuil is de slechtvalk een ware kosmopoliet, die zelfs in het begrensde Europa al verschillen laat zien. Ja, wat die uil betreft, daarvan zijn meer dan dertig geografische vormen be kend; we kunnen hem een echte wereldburger noemen. Bij de slecht valk komen we al gauw op een paar dozijn, doch bij al deze zaken moet men zich gespecialiseerd heb- bebben in een bijzonder studievak middels laboratoriumonderzoek of anderszins. Ik ben al zeer tevreden nog eens een levende slechtvalk langs de wolken te zien koersen. 5-9-1969, A. B. WIGMAN. BRUSSEL Minister Luns meent, dat het politieke klimaat in Europa sedert het aftreden van president De Gaulle geleidelijk aan beter is geworden en dat /.eer waarschijnlijk in november a.s. in Den Haag een topconferentie over de versterking van de integratie en de Britse toetreding kan worden gehouden. Hij verklaarde dit donderdag in Brussel, waar hij sprak op een lunch in de „Cercle Gaulois", en waar hij vervolgens een gesprek van een uur had met /.ijn Belgische collega. Harmei. Een topconferentie is zeer waar schijnlijk. aldus minister Luns. doch 'n beslissing is nog niet gevallen. Op 15 september zullen de ministers van Buitenland.se Zaken van de zes in Brussel, aan een lunch tijdens een ver gadering van de EEG-ministerraad. de zaak verder bespreken. Een aantal kwesties moet in dit verband nog worden geregeld, waaronder de vraag of de Europese Commissie aan de topconferentie moet deelnemen. Minister Luns achtte die deelneming nodig, als over technische problemen van de Integratie gesproken zou wor den Zijn Belgische collega sloot zich bij deze zienswijze aan. Ierland, Denemarken. Noorwegen en Zweden willen zich ook bij de EEG aansluiten. „Begin december", aldus minister Luns. „zal de opbouw van Europa weer aan de gang zijn". (Het denkbeeld van een EEG-topcon- ferentie over versterking van de Inte gratie en het probleem van de Britse toetreding is in juli j.l. door de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Schu mann. in de EEG-raad In Brussel op tafel gelegd. De eerste reacties van de partners waren toen over het algemeen wat terughoudend Men legde vooral de nadruk op de noodzaak van een goe de voorbereiding). BRANDT Rii bet gesprek op het Belgische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft minister Harmei o.a. verslag uitge bracht over de besprekingen die hij woensdag met de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Brandt, over de Europese problemen luid* gevoerd. Minister Luns gaf daarna een over zicht van contacten die de Nederlandse Regering met de Franse en Italiaanse regeringen had gehad. In zijn rede voor de „Cercle Gaulois" verklaarde minister Luns, dat men over vijf of zes maanden zover zal moeten zijn, dat concrete, positieve beslissingen over een uitbreiding van de EEG- en met name de Britse toe- tredingsaanvrage- kunnen worden geno men Hij constateerde, dat na het aftreden van president De Gaulle „het klimaat geleidelijk aan beter is geworden". Er /.ouden nog vele problemen moeten worden opgelost, doch die waren niet onoplosbaar als voldoende goede wil bestond en minister Luns geloofde dat die nu aanwezig was. Hij hoopte op een topconferentie in de tweede helft van november en geloofde, dat men dan in december zal kunnen zien dat het werk aan de Europese opbouw weer vaart heeft genomen. Minister Harmei heeft aan zijn Ne derlandse collega ook nadere inlichtin gen gegeven over zijn recente bezoek aan Moskou. Minister Luns verklaarde daarna gematigde optimistisch te zijn over de mogelijkheid van een Europe se veiligheidsconferentie. Voor de „Cercle Gaulois" had hij in dit verband nog betoogd, dat het zoeken C7 TEL AVIV Een Israëlische leger eenheid heeft vanmorgen vroeg twaalf huizen opgeblazen in 't Libanese dorp je Hasla. De huizen deden dienst als ba sis voor Arabische saboteurs. Aan Libanese zijde vielen vijf doden terwijl vier Israëlische militairen wer den gewond. Dit heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv bekendge maakt. Volgens de mededeling zouden de Israëlische militairen zich perfect aan hun opdracht hebben gehouden geen slachtoffers te maken onder de Libanese burgerbevolking. De actie had plaats nadat de afgelo pen dagen verscheidene guerrilla-aan vallen vanaf Libanees grondgebied wa ren uitgevoerd op Israëlische steden en dorpen. Het is de eerste keer dat Israë lische troepen op Libanees grondgebied doordrongen. Israëlische vliegtuigen hebben don- dagochtend veertig minuten lang stel lingen van het Iraakse leger in Jorda nië. in de omgeving van de stad Ma- fraq, aangevallen. Dit heeft een Iraakse militaire woordvoerder meegedeeld. De vliegtuigen zijn door Iraaks afweerge schut beschoten. Donderdagmiddag de den Israëlische vliegtuigen opnieuw een aanval op Jordanië, nu op een Jor daanse stelling bij de Damia-brug in het dal van de Jordaan. Een Israëlische militaire woordvoerder, die dit mee deelde, zei dat alle Israëlische vliegtui gen op hun basis zijn teruggekeerd. Hij noemde do actie een vergeldingsmaat regel. Bij Nabloes zijn bij een gevecht met Israëlische militairen 3 Arabische guerrillastrijders gedood en een gevan gen genomen. Van de Israëliërs werd niemand gewond of gedood. Een grotere tegenstand tegen de Is raëli's in de bezette gebieden zal de zaak der Palestijnen beter dienen dan spectaculaire daden die tegen imperia listische belangen zijn gediend. Aldus is te Cairo verklaard door de leiders van 't Nationale Palestijnse Con gres. van ontspanning en toenadering tussen Oost en West parallel moest gaan met de versterking van de Europese inte gratie. ADVERTENTIE attracties voor een toegangs)IIèIJS in kaatsheuvel SCHIPHOL - in KLM-kringen wordt met vee! waardering gesproken over een maatregel die gezagvoerder Hans Vis woensdag uil voorzorg heeft genomen, toen hij een lijndienst moest uitvoeren van Schiphol naar Israël. In verband met het kapen van een TWA-machine door enkele gewapende passagiers, die de piloot dwongen in plaats van naar Tel-Aviv. uit te wij ken naar Damascus in Syrië, besloot ge zagvoerder Vis pas van Schiphol te ver trekken, als alle passagiers door de po litie warén gefouilleerd op wapenbezit, verre van beledigd, integendeel, zij applaudiseerden, toen het verzoek van de gezagvoerder werd overgebracht. Er werden geen wapens gevonden. DEN HAAG Melk en mclkproduk- ten gaan met ingang van volgende week een cent omhoog. Kartonnen ver pakkingen en verpakkingen kleiner dan een halve liter blijven gelijk in prijs. De regering heeft met deze prijs stijging ingestemd. Volgens het ministe rie van econmische zaken is die toe stemming verleend om de gestegen kos ten op te vangen (Zie elders in dit blad „Nieuwe prijzen".). DRONTEN - Gistermiddag om vijf uur reden de 15-jarige Gerard us Greve- ling en de elfjarige Albert Wiersma op een bromfiets vanaf een boerenerf een drukke verkeersweg hij Biddinghuizen in Oostelijk Flevoland op De jongens werden' door een personenauto gegre pen en waren op slag dood. De be- uur-ster vgn de auto mankeerde niéts. De auto werd zwaar beschadigd. BREDA Grote verslagenheid heerste gisteren in bet met bloemen versierde huis van de familie Bale mans in Breda. De busehauffeur Ba- lemans. die gisteren thuis zou komen mocht Rusland niet verlaten. De politie in Minsk heeft hem dui delijk gemaakt dat hij in Rusland moet blijven in verband met het on derzoek naar een ongeluk met een Belgische bus, die door de heer Ba lemans bestuurd werd. Daarbij kwa men drie mensen om het leven, 27 werden gewond. Enige dagen geleden werd bekend gemaakt dat de heer Balemans uit Rusland zou mogen vertrekken. De Nederlandse ambassade zal alles ln het werk stellen om de heer Balemans zo snel mogelijk vrij te krijgen. RIO DE JANEIRO De Amerikaanse ambassadeur. Charles B. Elbrick is don derdag in Rio de Janeiro ontvoerd, Elbrick had 14 juli zijn geloofsbrieven aange boden. De 58-jarige beroepsdiplomaat was eerder ambassadeur in Belgrado en Lissabon. Op weg naar de ambassade wercf de auto van Elbrick door een groep mannen aangehouden, die de .haulfour dwongen naar een heuvel te r(Jden, waar z(j de ambassadeur mei cMoroform bedwelmde» en hem in hun eigen auto wegvoerden. De politic en militairen hebben een grootscheepse drijfjacht op de ontvoerders ingezet. In Washington heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken een bericht be vestigd dat ambassadeur Elbrick door onbekende personen werd ontvoerd. De perschef van het ministerie Robert J. McCIoskey zei: „Onze inlichtingen zijn dat hij met chloroform bedwelmd werd en in een andere auto meegenomen. Wij weten dit van de chauffeur van de ambassadeur, die de ambassade on middellijk na het incident opbelde", al dus McCIoskey. De persattaché van de ambassade, Er- nest Wiener zei, dat een Volkswagen de ingang van de ambassade versperde toen de ambassadeur van zijn huis na de lunch bij de ambassade terugkeer de. Wiener zei, dat hij twee gewapende mannen met baarden zich een weg zag banen naar de limousine en de chauf feur bevel gaven naar een nabije heu vel te rijde. Volgens Wiener werd de ambassadeur die alleen was met zijn chauffeur, toen gedwongen in de Volkswagen te stap pen die snel wegreed. De chauffeur liet men ongedeerd achter en deze maakte melding van het incident bij de am bassade. De politie stelt een onderzoek in en autoriteiten van de ambassade hebben verklaard geen idee te hebben wie de ontvoerders zijn. Ongeveer een jaar geleden werd de Amerikaanse ambassadeur in Guate mala, John Gordon Mein, doodgescho ten, toen hij probeerde aan ontvoerders te ontkomen. Revolutionairen De politie in Rio de Janeiro is er van overtuigd, dat de ontvoerders moeten worden gezocht bij de revolutionaire Braziliaanse beweging „Vanguarda Ar mada Revolucionaria". die onder leiding van de voormalige officier Lamarca staat. Leden van deze groepering heb ben al eerder mei spectaculaire acties de aandacht op zich gevestigd. Zo be zetten zij eens het station van Radio- Sao Paulo om een verklaring van een voormalig communistisch parlements lid te verspreiden. In een in de auto achtergelaten pro clamatie zeggen de verzetslieden dat zij willen aantonen dat zij de dictatoriale regering overal kunnen aanvallen. DEN HAAG De heer D. A. Noorde wier heeft het partijbestuur van de PSP laten weten, dat hij zijn Eerste- Kamerzetel niet aanvaardt. ADVERTENTIE morgen 150 grarn van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijst Prins Claus viert morgen zijn drieën veertigste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan maakte Max Koot boven staande foto. BELFAST De toestand in deNoord- ierse hoofdstad Belfast is vannacht weer verslechterd, nadat protestantse extremisten opnieuw enige hoofdwegen blokkeerden met grote arricaden. Brit se troepen, die enkele uren tevoren nog pas de barricaden hadden opgeruimd, kwamen opnieuw in actie. Ze werden door honderden mensen met hoongelach ontvangen. ADVERTENTIE ook verkrijgbaar op 6000 verkooppunten 24 C UTRECHT I'rans N.V.. het reisbu reau van de Nederlandse Spoorwegen, gaat haar werkterrein het komende winterseizoen uitbreiden met de ver koop op beperkte schaal van toeristi sche vliegreizen. Het spoorwegreisbureau bestaat sinds 1968 en heelt vestigingen op tien stations (bij de inlichtingenbureaus). Tot nu toe beperkten de activiteiten van Trans zich tot het verkopen van internationale plaatsbewijzen voor treinreizen van de Nederlandse Spoor wegen, de reizen van de stoomvaart maatschappij Zeeland, van de Franse Toeristen Service en van de rederij Ketel. De uitbreiding met vliegreizen beschouwt het spoorwegreisbureau als een aanpassing aan de ontwikkeling van de reismarkt. die het laatste jaar zeer snel is gegaan. ADVERTENTIE SPECIALE AANBIEDING rijk gesorteerde leuk verpakt, per doosje 2,50 HET KWALITEITSHUIS MAISON KRAMER TELEFOON 12365. LEEUWARDEN De postale recher che is gistermiddag tot een aanval op de stadspostbesteldiensten in Neder land overgegaan. Tussen vijf en zes uur gisteravond werden in Leeuwar den twee postladingen van in to taal vjjf klanten onderschept. Van iedere klant werd één brief in beslag genomen en de 50-jarige J. J. A. Scha- lekamp. die al vanaf 1 januari een besteldienst leidt, bekende dat htj in overtreding was. De in beslaggeno men brieven zullen morgen weer worden teruggegeven. De heer Schalekamp, die de laatste maanden met acht bezorgers gemid deld 3000 brieven per dag bezorgde (mijn klanten kwamen er de afgelo pen weken mst bosjes bij"), verwacht dat hij voor de officier van justitie te Leeuwarden, mr. W. Nubé zal worden voorgeleid en dat er dan een veroordeling zal volgen. „Maar,' zo zei hij gisteravond, „misschien is dit het sein voor de PTT nu eindelijk eens iets aan die dure tarieven te doen." De heer Schalekamp had woensdag al enkele rechercheurs van de PTT op bezoek gehad, die gisteren op zijn rou te wilden meerijden om op die ma nier zijn werkmethode te bestuderen. „Ik voelde daar echter niet voor", aldus de heer Schalekamp. Hij stuur de gistermiddag zijn zoon naar drie klanten (hij heeft er in totaal 60), maar toen deze terugkwam, versper den drie rechercheurs hem de weg en namen drie brieven in beslag. „Ik zit natuurlijk fout", aldus de heer Scha lekamp, „aangezien er in de postwet staat dat idereen slechts voor één bedrijf de post mag vervoeren en mijn zoon had de post van drie klan ten bij zich". De heer Schalekamp heeft later zijn zoon nog naar twee klanten gestuurd, maar ook toen werd hij aangehouden door de postale re cherche, die opnieuw twee brieven in beslag nam. Voorlopig blijft de heer Schalekamp ge woon doorgaan met zijn activiteiten. Zou hij er slechts één mogen over houden dan zal dat zijn beste klant zijn, de Leeuwardense Nutsspaarbank Dc PTT krijgt met ingang van volgen de week ook in Haarlem concurren tie van een bedrijf dat postbestellin gen gaat verzorgen. „Ik start maan dag met dertigduizend brieven per week", zegt de 55-jarige Haarlemse zakenman Th. Hessling. Zijn opdrachtgevers, vier in totaal, zijn financiële instellingen en garagebe drijven. Zij hebben de heer Hessling, die een tarief berekent van een dub beltje per brief, voldoende mogelijk heden geboden om van start te kun nen gaan. Onder de bestellers zijn vele gepensio neerde PTT-ers, oud-beambten van de Nederlandse Spoorwegen en van Werkspoor. Het Tweede-Kamerlid G. Gortzak (PSP) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of de PTT-pu- blikaties. dat dit bedrijf al jaren ook voor het briefverkeer een kortingsrege ling kent, gelijk aan die voor drukwerk, juist is. Hi.i wil voorts weten of de overeenkomst die onlangs tussen drie bankinstellingen en de PTT, inzake de korting op tarieven voor briefver keer, de eerste en/of enige is die op bovengenoemde regeling gebaseerd is en of de onbekendheid van de mogelijk heid tot deze regeling dan als oorzaak moet worden gezien dat er tot voor kort geen gebruik van wordt gemaakt. ADVERTENTIE UTRECHT - De spoorwegovergang bij Loenersloot in de autoweg Utrecht- Amsterdam wordt ongelijkvloers ge maakt. Na veelvuldig overleg tussen Rijkswaterstaat en de Nederlandse Spoorwegen over de steeds moeilijker te aanvaarden situatie bij deze spoor wegovergang, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat daarmee inge- gestemd. De Nederlandse Spoorwegen hebben inmiddels opdracht gegeven tot het ontwerpen van een viaduct met kostenraming en tijdschema voor het omhoog voeren van de spoorlijn alsme de tot het doen van voorstellen voor de aankoop van de benodigde gronden. Bij de uitwerking ervan zal rekening worden gehouden o.m. met de toekom stige verbreding van deze drukke auto weg. Men verwacht dat de werken drie jaar zullen vergen. Als het. viaduct bij Loenersloot is gerealiseerd resteert in ons land nog één gelijkvloerse spoor wegkruising in een autoweg, en wel in Boxtel. ZUIDLAREN De rijkspolitie in Zuid laren heeft aangehouden de 21-jarige M. S.. de 19-jarige G. M. en de 18-ja- rige M. A. J. van W., allen uit Zuid laren. De jongens werden ervan ver dacht het wachtlokaal voor buspassa giers in Zuidlaren in brand te hebben gestoken. J^en hogedrukgebied strekt zich uit van de Azuren via de Britse eiland en ons land tot in Polen. Op de noordflank van dit systeem trek ken oceaanstoringen via het noor delijk deel van de Noordzee naar het oosten. Zij veroorzaken voor namelijk in Schotland en de Scan dinavische landen licht wisselvallig weer. In onze omgeving echter is de activiteit belangrijk kleiner en beperkt zich in hoofdzaak tot een tijdelijke toeneming van de bewol king. Tijdens helder weer daalde de temperatuur de afgelopen nacht op verschillende plaatsen in ons land tot 6 graden, in Twente zelfs tot 4. In deze weerstoestand is ook het komende etmaal geen verandering van betekenis te verwachten, zodat er naast wolkenvelden ook perioden met zon zullen voorkomen en het temperatuurverloop hetzelfde zal zijn.

De Vallei | 1969 | | pagina 1