nel rondom op de vuist rechercheur expositie die zich als kunstenaar voordeed Regering ontdekt fouten in administraties van woningbouwverenigingen „Chirurg" C. W. van de Griendt: Stokvis in het nauw door organisatorische fouten Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? Ontwikkeling zeehavens moet worden afgeremd Tegen 2 bezetters Maagdenhuis nu 3 maanden geëist PvdA en PSP tegen bezoek Kamerleden aan Spaans parlement Regering zegt Philips steun toe T> 1 1 BEELDHOUWERS 1 i BIJ OPENING IN UTRECHT Schutter bekent King Corn ...'t enige dat u weggooit, is de verpakking Meisje al drie maanden met vriend ondergedoken VOLSLAGEN CHAOS PAMFLETTEN STRAFKLACHT Costa e Silva herstelt Nieuwe prijzen melk prod uk ten na verhoging BUITENSTAANDER TE VEEL TEGELIJK BIJSTUREN LIJN DOORTREKKEN GEEN INZICHT Rijksplanologische Dienst Grote coalitie blijkt toch gewild Planten brengen gezelligheid in huis. Met hun kleuren. Hun vele, aparte vormen. Dus: een plantje hier. En een plantje daar. ■t Staat leuk. BELEDIGEND VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1969 UTRECHT Een forse rel Ls gistermiddag in Utrecht ontstaan tijdens de opening van de tentoonstelling Nederlandse beeldhouwkunst in de Nicolaïkerk. Kunstenaars zonder toegangskaart werden aan de ingang tegengehouden door iemand die zich uitgaf als kunstenaar, maar die achteraf rechercheur van poli tie bleek te zijn. Er ontstond een vechtpartij, waarbij harde klappen vielen en drie kunstenaars licht gewond werden. De kunstenaar-rechercheur werd, na zelf enige rake klappen te hebben uit gedeeld, over de straat gesleurd en moest door de adjudant van politie P. J. S. Schouten worden ontzet. Diens commentaar: „Ik vind het niet ver standig dat de rechercheur zich als kunstenaar heeft voorgedaan, maar onze mensen houden ook wel eens van een lolletje". Een heel andere reactie kwam van de Utrechtse politiecommissaris H. C. Maat, die verklaarde dat hij binnen kort met de betrokken politieman zal praten om de zaak uit de wereld te helpen. „Als je de zaak achteraf analyseert, had hij zich beter niet als kunstenaar kunnen uitgeven. Maar deze politie man houdt van een grapje. Toen een journalist hem vroeg wie hij was, zei hij: Zet maar in de krant dat ik baron van Voorst tot Voorst heet en zelf kun- «tenaar ben." Volgens commissaris Maat is het te veel verwacht van een politieman om zich desgevraagd te legitimeren als hij het druk heeft. „Het verbaast me wel dat dit alles zo'n verwarring heeft ge sticht", aldus de commissaris. De opening van de tentoonstelling „Nederlandse beeldhouwkunst '64-'65" liep uit op een volstrekte chaos. De moeilijkheden ontstonden, toen bleek dat een aantal kunstenaars wier werk op de tentoonstelling is vertegen woordigd niet tot de kerk werden toe gelaten omdat zij de vereiste toegangs kaarten niet bij zich hadden. In het kerkportaal kwam het daar om tot een felle discussie tussen een aantal kunstenaars en iemand die zich als de in Putten wonende beeldhouwer J. G. W. A. van Voorst tot Voorst uit gaf. Hij stelde zich tot taak zijn „col lega's" tegen te houden, toen dezen probeerden de kerk binnen te gaan. Dit liep uit op een hevige vechtpartij tus sen kunstenaars, suppoosten en een aantal rechercheurs. Inmiddels werd in de kerk de ope ningsrede van de directrice van het Centraal Museum, mej. dr. Elisabeth Houtzager, verstoord door protestkre- ten en het uitdelen van pamfletten. Al meteen toen zij het woord nam, stond de beeldende kunstenaar Bob Bonies op en verzocht de aanwezigen hun toe gangskaarten beschikbaar te stellen voor de kunstenaars buiten. Toen ook in de kerk een handgemeen ontstond, probeerden de in de hal verzamelde kunstenaars naar binnen te dringen, in spreekkoor „Schande, schande" roe pend. De Utrechtse schrijver H. Anten deel de later mee, dat hij een strafklacht wil indienen tegen „Van Voorst tot Voorst" omdat hij in het kerkportaal door hem zou zijn geslagen. De kunste naars kwalificeerden de manier waar op hun de toegang tot de openingscere monie werd geweigerd als „Utrechtse kruidenierspolitiek". Voor de plechtigheid begon, deelden leden van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars op het kerk plein stencils uit waarin zij het beleid EIO DE JANEIRO De Braziliaanse president Arthur Da Costa E Silva her stelt voorspoedig van de hersenbloeding die hij afgelopen zondag heeft gehad. Een door vier medische specialisten on dertekend bulletin zegt, dat de 66 jaar oude president vandaag een radiolo gisch onderzoek heeft ondergaan en dat de resultaten normaal waren. in 1968 geregistreerde woningen bestond 69 procent uit eengezinshuizen en 31 procent uit woningen in hoogbouw. In 1967 lag het percentage eengezinshui zen nog op 55 procent. De bouwproduktie beliep in 1968 on geveer 15,5 miljard gulden. Aan wo ningen en andere gebouwen werd bij na acht miljard geproduceerd. Daar mee werd het verwachte bedrag met ongeveer 1 miljard overschreden. DEN HAAG Buiten de Tweede- Kamercommissie voor buitenlandse zaken om, is er enige deining ontstaan over de vraag of Nederlandse parle mentsleden naar de Cortes, het Spaan se parlement zullen gaan. Drs. Schmcl- zer had daarvoor als commissievoor zitter een uitnodiging ontvangen. Aan een beslissing kon de commis sie deze week echter niet toekomen wegens tijdnood. De Spaanse uitnodi ging werd zonder discussie uitgesteld tot de volgende vergadering, waarvoor nog geen datum is bepaald. Hoewel er dus geen woord over is gezegd heeft de P.S.P.-er dr. van der Spek buiten de commissie om bekend gemaakt dat hij niet naar Madrid gaat, omdat een parlement onder dictatuur als die in Spanje geen betekenis heeft. De socialistische fractieleider drs. den Uyl heeft vervolgens als zijn persoon lijke opvating te kennen gegeven dat hij er ook niets voor voelde. In de fractie van D'66 denkt men er pragmatisch over: Zo goed als men kennis neemt van toestanden achter het IJzeren Gordijn kan men ook in Spanje gaan kijken. Uit de regeringsfractie van de K.V.P., V.V.D., A.R.P., en C.H.U. is nog geen standpunt gekomen, maar het ligt voor de hand dat na het bezoeken van Nederlandse parlementsleden aan Mos kou, Warschau, Boekarest en Praag in die kring tegen Madrid geen be zwaar bestaat. DEN HAAG Het ministerie van volksvesting heeft belangrijke fouten ontdekt in de administraties van wo ningbouwverenigingen. Vele bleken niet aan de moderne eisen te beantwoorden. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1968 van de centrale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid. De volgende gebreken kwamen aan het licht: belangrijke achterstanden verkeerde huurprijsberekeningen huurinning loopt flink achter huurinningssysteem is verouderd huurovereenkomsten met werkge vers, hetgeen is verboden. Een woningbouwvereniging had zelfs contracten met werkgevers voor een zeer groot aantal woningen. Als tegen prestatie stortten de bedrijven geld in de pot van de vereniging. Het ministe rie heeft ernstig bezwaar tegen deze gang van zaken en heeft aangedrongen op beëindiging van deze overeenkom sten. Verder meldt het jaarverslag dat de hoogbouwgolf zijn hoogtepunt heeft be reikt of dit punt al voorbij is. Van de UTRECHT De Utrechtse politie heeft de 52-jarige schilder H. B. uit Amsterdam aangehouden. De man heeft bekend in de nacht van woensdag op donderdag in Utrecht te hebben gescho ten op de 38-jarige verkoper J. Geurts uit Amsterdam. Deze werd getroffen in het bovenbeen en onderlichaam. Hij moest in een zie kenhuis worden geopereerd. Hij is bui ten levensgevaar. De schoten volgden op een ruzie over het ruilen van een auto. DEN HAAG Minister Dc Block (economische zaken) heeft positief ge reageerd op een telegram van Philips, waarin werd verzocht om steun voor onderzoek en produktie van isotopen. Op 24 juni schreef Philips al een brief aan de minister De Block waarin om steun werd gevraagd. Deze steun is noodzakelijk wil de Eindhovense onder neming in staat blijven zich bezig te houden met de produktie van isoto pen. In de brief werd gezegd, dat Phi lips deze op 1 oktober wilde beëindigen. Het isotopenwerk is van groot be lang voor werktuigbouw, elektrotech niek, chemie, farmacie en geneeskun de. Het ministerie van Economische Za ken en Philips moeten nu gaan onder handelen in welke vorm de rijkssteun zal worden gegeven. van de Utrechtse museumdirectrice veroordeelden. Zij protesteerden tegen het feit, dat het museum geen bruik leenvergoeding voor geëxposeerde wer ken geeft en dat de directrice meer malen heeft geweigerd de namen van alle deelnemers aan deze tentoonstel ling bekend te maken. Mejuffrouw dr. Houtzager verklaarde dezer dagen, dat zij over deze zaak geen enkele opinie heeft. Als ambtenaar wenste zij zich niet met „politiek" te bemoeien, zo verklaarde zij. Door de verhoging van de prys van melk en melkprodukten met een cent per liter met ingang van 7 sep tember, komt er verandering in ver schillende pryzen. De maximum ver- bruikerspryzen worden per halve en hele liter als volgt: Gepasteuriseerde melk los 29 57 idem in fles of plastic 36 62 idem in karton 37 63 Hooggepasteuriseerde melk in fles met kroonkurksl. 37 63 Gesteriliseerde melk in fles 37 65 Karnemelk in fles 27 47 idem in karton 29 50 Taptemelk in fles 28 Melkyoghurt in fles 41 73 idem in karton 43 76 Taptemelkyoghurt in fles 33 idem in karton 35 Havermoutpap in fles 75 idem in karton 78 Rijstepap in fles 78 idem in karton 81 Gort- en bloempap in fles 58 idem in karton 61 Vanillevla in fles 54 99 idem in karton 56 102 Chocoladevla in fles 56 105 idem in karton 50 108 De prijs van melk met minder dan 3,2 procent vet (andere dan karne melk en taptemelk), van niet ge noemde soorten vla alsmede van vruchtenyoghurt mag zowel per liter als per halve liter met 1 cent worden verhoogd. Voor de Waddeneilanden blijft de mogelijkheid gehandhaafd, in ver band met de hogere aanvoerkosten, 2 cent per liter (1 cent per halve liter) meer te berekenen dan de voor de rest van het land geldende maxi mumprijzen. ROTTERDAM Het Rotter damse hoofdkwartier van Stokvis werkt onwaarschijnlijk efficiënt. Een bord op de balie meldt: Neem de telefoon, bij afwezigheid van de receptionist. En die is afwezig. Nochtans belandt men in de com- missarissenkamer, onder het toe ziend oog van het geportretteerde leidende voorgeslacht. De heer C. W. van de Griendt, een vitale zwaargewicht van Intel ligente klasse: „Hier kijken de eeu wen op ons neer. Wie het precies zijn? Ik weet het niet, heb er ook nooit veel aandacht voor gehad. Tra ditie is mooi om er lering uit te trek ken. Niet om er lang bij stil te staan, voor de toekomst. Je moet rekening houden met zich wijzigende om standigheden". Ruim elf maanden zetelt de joviale Brabantse reus in de directie van Stokvis. Elf maanden, waarin hij sa men met een Amerikaans bureau de zaken doorlichtte, om tenslotte in overleg met mede-directeuren het mes in eigen vlees te zetten. Het vermogen van 225 miljoen moest meer winst gaan opleveren. Door gaan op dezelfde voet betekende de ondergang van het gehele concern. Waarom liet hy, dc oud-president directeur van de vleeswaren fabriek Zwanenberg, zich naar Stokvis over halen. Waarom moest juist hij wat onvriendelijk gezegd de stal uitmesten! „Wat het eerste betreft: Niet van wege het gemakkelijke baantje of de centjes. Wel omdat dit oude bedrijf me aantrok. Ondanks de problemen wist ik dat er toekomstmuziek in zat. Vroeger liep ik de honderd me ter zo snel mogelijk, stootte ik een kogel zo ver ik kon. Vraag me niet waarom. Ik deed het. Ze noemen dat inderdaad wel: een uitdaging!" „Dat men mij heeft gekozen houdt verband met het feit dat ik een bui tenstaander was. Ik was opgegroeid buiten de sfeer van Stokvis. Je staat dan wat onbevangener tegenover het geheel, zeker wanneer er problemen zijn". Wat waren dc grootste moeilijk heden by Stokvis? „Er bestond bij het concern wei nig van wat men tegenwoordig noemt modern management. De ver antwoordelijkheden en daarbij de bevoegdheden, waren van hoog tot laag omschreven. Aan de ene kant had ieder een grote vrijheid. Aan de andere karit was die er weer niet om voldoende te kunnen presteren. In wezen liet de hele werksfeer on voldoende ruimte om fouten te ma ken, onder eigen verantwoordelijk heid natuurlijk". Modern management heet voor de heer Van de Griendt: „Een aan tal mensen op een prettige manier laten samenwerken. De mensen moe ten zich happy voelen en daardoor tot grotere prestaties komen. Daar bestaan dan een aantal technieken voor die je in boekjes kan opslaan. Je kan mensen tegenwoordig niet dwingen dagen van twaalf tot veer tien uur te maken wanneer dat no dig is. Toch doen zij dat bij ons op het ogenblik, geheel vrijwillig". Er was nog een probleem waar mee de inwoner van Vught te ma ken kreeg: „Er werden te veel zaken aangepakt. Sommige waren niet succesvol, andere groeiden te lang zaam. Wie alles tegelijk wil doen, komt tot mislukkingen. Je zult eerst de kinderziekten van het een moe ten overwinnen voor je aan iets an ders mag beginnen". Het is een verschijnsel dat meer voorkomt. Vooral in de handen, waar de theorie van de „natte vin ger" zoveel opgeld doet, is men bij het in gebruik nemen van nieuwe technieken achter bij de industrie. Waaruit ontstaat die neiging te veel tegelijk aan te pakken? „Dat is een zaak voor psychologen. Ik constateer slechts: De mensen moeten vaak zo nodig. Als de buur man een auto koopt of met vakan tie naar het buitenland gaat, moet de ander ook plotseling. Zo is het in het zakenleven ook wel. Er wordt dan natuurlijk een smoes gevonden om zijn eigen beleid te rechtvaardi gen". Problemen nummer drie, waarop „de vreemde eend" bij Stokvis stootte: „De groei van de laatste ja ren werd niet opgevangen in de or ganisatievorm. Het is een heel ver schil of je voor twee- of voor vijf honderd miljoen per jaar verkoopt. Men had dan ook eerder moeten bij sturen Waarom is dat niet gebeurd? „Dat lag eigenlijk aan de struc tuur van het management. Een van de eerste dingen die het bureau McKinsey voorstelde, was de geza menlijke verantwoordelijkheid van de directieleden te doorbreken en een president-directeur te benoe men. De oude situatie geeft geen pro blemen zolang er eenstemmigheid is. „Is die er echter niet, dan drei gen allerlei beslissingen te worden uitgesteld. Ook die welke hard no- Bij R. S. Stokvis Zonen gaat dit jaar de vlag niet uit. Het 125-jarig bestaan wordt toevallig genoeg op een minder vreugdevolle, zij het wel spectaculaire wijze ge vierd. Er wordt flink gesneden in de organisatie, in het aantal artikelen waarin zaken wordt gedaan en vooral in het personeel. Vóór 1971 /.uilen zo'n 500 van de 2200 binnen landse werknemers het veld moeten ruimen. Chirurg in deze operatie: C. (Kees), W. van de Griend (54), sinds 1 januari president-directeur. Daarvoor: medewerker op een ver zekeringsmaatschappij, militair, ambtenaar op „Economische Za ken", koeien-melker en aardappel rooier f43-'45), assistent-accoun tant, medewerker en, ai studerend, tenslotte directeur Heineken, presi dent-directeur Zwanenberg. dig zijn. Is er een president-direc teur, dan kan die de knoop in geval van nood doorhakken. Ik geef toe dat dit ook zijn nadelen heeft inge val de president-directeur een au toritaire persoonlijkheid is. Zeker is echter dat een haperend bedrijf met een snelle groei, zich niet kan per mitteren beslissingen op de lange baan te schuiven". Leg de beslissingsmacht in de handen van één man en trek die lijn ook naar beneden door, zo is telkens weer het advies van bureau McKinsey. De opmerkingen van de heer Van de Griendt worden onderstreept door het spoor dat het bureau door ons land heeft getrokken: KLM (on der leiding van dr. G. van der Wal), Koninklijke Zout-Organon (jhr. Kraijenhoff), Müller Co. (A. Th. van der Lecq), Bührmann Tetterode, Scholten-Honig (prof. dr. E. C. Kooijman). Het is duidelijk dat in deze opzet weinig plaats is ingeruimd voor de vakbonden om over de reorganisatie mee te praten. Dat heeft bij hen nogal kwaad bloed gezet. De president-directeur: „Nu ga ik een show opvoeren". En hij werpt een stapel van 22 rapporten en ne gentien nota's van McKinsey op ta fel. „Sorry", zégt hij. „Ik heb ze alle maal bestudeerd. Maar ik had niet de moed ze ook nog eens met de vakbonden of de ondernemingsraad door te nemen. Hoe kan ik over deze materie met mensen praten die er niet althans nu niet het com merciële en economische inzicht voor hebben. Laat staan dat zij over de juistheid van de maatregelen kun nen oordelen. Ik heb de vakbonden en de ondernemingsraad echter wel laten meespreken over het opvan gen van de gevolgen van de maat regelen". De heer Van de Griendt bestrijdt evenwel dat er geen inspraak van onderaf is geweest. Het Amerikaan se bureau heeft bijna 400 interviews met allerlei mensen uit het bedrijf gehad om zich een oordeel te vor men. De man die de bezem door Stokvis haalt, heeft geen last van slapeloze nachten. Daarvoor staat hij te vroeg op, gaat hij te laat naar bed en is hij bovenal te zeer overtuigd van de noodzaak tot sanering. Hij zegt wel dat het hem moeite kost mensen uit hun baan te sturen, dat zijn vrouw en kinderen weinig gelukkig zij-n met het gebeuren en „ik geef toe, het klinkt verwaand" dat het personeel van Stokvis toch begrip heeft voor zijn beslui ten: „Ze zullen me echt niet uit schelden". ADVERTENTIE Waarschijnlijk niet die meneer die laatst z"n lunchpakketje aan de eendjes voerde, omdat z'n vrouw hem voor de verandering eens géén King Corn had meegegeven. King Corn wordt overal in Nederland elke nacht vers gebakken. Komt dus dagelijks vers op tafel en blijft dagenlanger vers. (alleen King Corn kan dat zeggen) DEN HAAG De zeehavenontwikke ling drukt een te zwaar stempel op de nationaal-economischc ontwikkeling van ons land. De overheid doet er goed aan het accent wat minder op zeehavenont- wikkclingen te leggen. Spreiding van ri sico is belangrijk in deze roerige tijd. Dit zegt de Rijksplanologische dienst in zijn jaarverslag over 1968. De dienst vreest dat te grote investeringen in en rondom zeehavenactiviteiten een tekort aan kapitaal voor andere projecten zul len veroorzaken. Verder is de dienst nog niet zo overtuigd van de belangrijk heid van olie- en petrochemische indus trieën voor de groei van ons nationale inkomen. Ook in dit jaarverslag maakt de Rijks planologische dienst zich bezorgd over de nieuwe vestiging van Shell nabij de Moerdijk. „De ontwikkelingen in dit ge bied zullen de druk op het tussenliggen de gebied (de Hoeksche Waard) vergro ten. Niet alleen wordt hierdoor het open middengebied van de delta bedreigd, maar ook loopt de Rotterdamse agglo meratie het gevaar grotendeels door in- ADVERTENTIE dustrieën te worden omgeven". Het jaarverslag merkt tenslotte nog op dat de projecten in de buurt van Rot terdam zo snel op stapel worden gezet en in de publiciteit gebracht dat een rustige afweging van de belangen soms in het gedrang dreigt te komen. GRONINGEN Sinds drie maanden zoeken de ouders van de achttienjarige verpleegster Henny Kamstra naar hun dochter. Het meisje is samen met de 21-jarige discjockey Harry H. uit Hoo- gezand-Sappemeer verdwenen. De moeder van het meisje heeft nu bij de politie een aanklacht tegen Har ry ingediend wegens schaking van haar minderjarige dochter. De ouders van Henny zijn niet ge steld op de omgang van Harry met hun dochter. De ouders van Harry schijnen te weten waar het jonge stel zich schuil houdt, maar willen dit niet aan het echtpaar Kamstra vertellen. In de die maanden dat Henny nu spoorloos is heeft zij tweemaal een brief aan haar ouders geschreven, waarin zij schriftelijk toestemming vroeg om met Harry te mogen trou wen. BONN - In de Westduitse openbare me ning is een duidelijke ontwikkeling in de richting van hernieuwing der „gro te coalitie" gaande, ondanks de huidi ge verbitterde verkiezingsstrijd tussen de christenen en sociaal demo craten. Dit blijkt uit een onderzoek dat na mens het Westduitse tweede televisie net is gedaan. Bedoelde ontwikkeling geldt voor aan hangers van alle drie in het parlement vertegenwoordigde partijen. De cijfers zijn: Christen democraten 58 procent voor een grote coalitie. 21 tegen sociaal democraten 41 voor, 33 tegen en vrije democraten 37 voor en 34 procent tegen. AMSTERDAM De procureur-generaal by het Amsterdamse gerechtshof, mr. J. H. Kemper, heeft gisteren (zoals we toen in onze laatste editie nog schreven) in hoger beroep tegen de dertigjarige werkstudent Ton Regtien en de 23-jarige typograaf Peter Bronkhorst drie maanden gevangenisstraf geëist wegens hun deelname aan de bezetting van het Maagdenhuis. Regtien en Bronkhorst waren destijds door de politierechter tot respectievelijk zes en acht weken gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal stelde in zijn requisitoir dat de studenten met hun actie, die volgens de studenten tot doel heeft de democratie van het hoger on derwijs te bevorderen, hebben gekozen voor terreur. Dat is veel erger, aldus mr. Kemper, dan incidenteel in spon tane opwelling ergens binnendringen om verhaal te halen. Hij noemde de bezetting van het Maagdenhuis een georganiseerde ver storing van de openbare orde en een opzettelijk en bewust streven naar een chaos om de overheid te dwingen tot toegeven aan eisen. Mr. Kemper acht te het niet ter zake of deze redelijk zijn of niet. Hij deelde mee dat het gezegde ge lijke monniken gelijke kappen in dit geval niet opging. „Regtien heeft een zeker gezag in de groepen die deelne men aan hoogst verwerpelijke acties als deze. Hem valt aan te rekenen dat hij jongeren heeft aangemoedigd. Bo vendien is hij een recidivist", aldus mr. Kemper. Bronkhorst noemde hij een verdacht- te die op elke rel afkomt. „Wanneer er iets is dat tot conflicten aanleiding kan geven dan komt hij erbij", aldus de procureur-generaal. Ton Regtien verklaarde wat zijn be- ADVERTENTIE En 't geeft uw kamer «en persoonlijk tintje. 803 weegredenen waren geweest om het Maagdenhuis binnen te gaan. „Er is ons jaren voorgehouden dat er haast zou worden gemaakt met de democra tisering. Er is in verschillende com missies echter alleen gepraat zonder dat er resultaten kwamen. Na vier jaar praten besloten wij tot bezetting over te gaan en daar heb ik aan deel genomen." Op een vraag of hij het geoorloofd vond om bij de wet verboden hande lingen te doen ter bereiking van het doel dat hem voor ogen stond, ant woordde Regtien: „Ik meen dat ik de grondwet achter mij heb. Ik vind het maar gek dat mensen die zich inzetten voor de democratisering als misdadi gers worden beschouwd. Dat vind ik zelfs beledigend". Regtien wer{l verdedigd door vier ad vocaten die een collectief pleidooi hiel den. - Mr. H. M. Voetelink legde als eerste pleiter de nadruk op het politieke ka rakter van de zaak. „We zitten hier met een stuk maatschappelijke eman cipatie van de studenten die door de mondiale ellende op de televisie de hy pocrisie van de bestaande orde hebben geleerd". Mr. Voetelink noemde de be zetting noodzakelijk uiterst middel toen het overleg gefaald had. Mr. E. Jessuran d'Oliveira zei dat de studenten van nu doordrongen zijn van het feit dat een academicus inzichten in de maatschappij moet hebben. De derde verdediger, mr. F. W. Grosheide, concludeerde dat de bezet ters van het Maagdenhuis moeten wor den vrijgesproken. Hij was van oordeel dat alleen met het wegvoeren van de bezetters uit het Maagdenhuis de kous al af had kunnen zijn. Nu leek het vol gens hem typisch op establishment- justitie. Mr. D. W. Peeperkorn die de per soonlijke verdediging van Regtien op zich had genomen vond het onjuist dat zijn cliënt terechtstaat als de leider van de bezettingsactie. „Wie zijn boe ken kent weet dat hij een fel verdedi ger is van democratie, gelijkheid en openbaarheid. Als het hof van oordeel is dat er straffen moeten worden opge legd dan moeten die voor iedereen ge lijk zijn."

De Vallei | 1969 | | pagina 7