Over de grenzen Rusland en China oog in oog bij begrafenis WAPENRUST VIET-CONG WEGENS ROUW r jvoorr-,- AQYU moet U bij K jrLQKTN|[)ws|ijter7jjn! KRITIEK T.U.C. OP E.E.G. Knokploegen verboden in Duitsland NA 75 JAAR VAN PROCEDEREN KWARTJE SCHADEVERGOEDING Vlleda zemen zonder zorgen Koud FuroJ Hanoi: Politiek zal niet veranderen Barricades in Derry blijven tot val van regering Hoe is het mogelijk. Belgische hoteliers hang voor B.T.W. Italiaans schip vol opium Piraten-t.v. uit de lucht Vallende lift doodt man Rolls-Royce- motor voor M.R.C.A. Brandstichter voor gerecht Hij had de poet Schooljongens schonden kerkhof Brits vakverbond niet op de knieën Von Thadden niet in Darmstadt Bernadette Devlin in Bogside Gebonden man op spoorbaan geduwd smetteloos zuiver VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1969 HANOI De Sovjet-Unie en China hebben gisteren warme woorden gewijd aan de nagedachtenis van de Noordvietnamese president Ho Tsji-Minh, die woensdag na een hartaanval is overleden. De Verenigde Staten bewaarden een stilzwijgen. Bij de staatsbegrafenis van Ho Tsji-Minh zullen voor het eerst sinds vijf jaar Chinese en Russische partijleiders weer oog in oog staan. BRUSSEL De federatie van Bel gische hoteliers heeft gewaarschuwd, dat België na de invoering van de BTW op 1 januari a.s., het duurste vakantie land van Europa zal worden, na Zwe den. In tegenstelling tot andere landen, waar de BTW in plaats is gekomen van een reeds bestaande belasting, is de voorziene Belgische BTW-heffing van 14 pet. op logies en 6 pet. op maaltij den een aanvullende kostenfactor. Op het ogenblik staat België op de zevende plaats van de Europese ranglijst van toeristenlanden, voorzover het de hoog te der hotelkosten betreft. De voorzitter van de Belgische hotel federatie heeft verklaard, dat het wei nig zinvol lijkt jaarlijks miljoenen fran ken uit te trekken ter bevordering van het toerisme, en anderzijds door een zware BTW-heffing de toeristen naar goedkopere landen te jagen - die zoals b.v. Spanje toch al veel meer zon te bieden hebben dan België. Van socialistische vakbondszijde is overigens reeds betoogd, dat de voor ziene BTW-heffingen een sociale on rechtvaardigheid inhouden. De vakbon den hebben gestreden voor drie weken vakantie met behoud van loon, en nu dreigt in feite door de BTW het vakan tiebudget van de gewone man te wor den afgeroomd. s NEWPORT NEWS (Virginia) Een bankrover, de tas vol met vers gestolen geld, rende over het trot toir en wrong zich snel in een ge reedstaande auto. Tot de man ach ter het stuur zei hij: „ik heb de poet, smeer 'm." En dat gebeurde. De auto reed S snel weg om voor een politiebureau stil te staan. De bankrover had de verkeerde wagen uitgezocht. De man die hem naar het bureau had gereden was j zij het, wat verbaasd, was een re- chercheur, John Epling, die toeval- lig net voor de beroofde bank wilde 5 parkeren. PARIJS De Italiaanse vrachtboot Stelvio, die door de Franse douane in Marseille wordt vastgehouden, blijkt een onuitputtelijke bron van verdo vende middelen te zijn. Vrijwel dagelijks vindt men er, verbor gen in balen katoen, twintig tot der tig kilo ruwe opium. Deze is kennelijk bestemd voor een geheim laborato rium in Frankrijk, dat hiervan zuive re opium en heroïne maakt. Tol, nu toe heeft de douane ongeveer 530 kilo opium in beslag genomen. De twee handelaars, voor wie deze la ding bestemd was en die te Nice wonen, zijn door de politie gearres teerd. Het zijn een Libanese en 'n Turk. ADVERTENTIE Ha/ is die Spar vandaag ireer voordelig. De Chinese premier Tsjoe En-lai is al met een delegatie in Hanoi aange komen. De Sovjet-Unie heeft nog niet laten weten wie als afgevaardigde naar Hanoi zal komen, maar premier Alexei Kosygin heeft abrupt een bezoek aan Japan afgezegd. Men verwacht daarom dat de Russische premier de Sovjet-Unie op de begrafenis zal verte genwoordigen. De datum voor de begrafenis is vast gesteld op 10 september. Er is een com missie van 26 mensen benoemd, die voorbereidingen voor de plechtigheid moet treffen. De laatste keer dat Russische en Chinese leiders elkaar ontmoeten was in februari 1965. Kosygin had toen een gesprek met premier Tjoe-En lai in Pe king op terugreis van Noord-Vietnam naar Moskou. De komst van hoge Chinese en Rus sische delegaties naar Noord-Vietnam stelt de Noordvietnamezen voor lastige protocollaire problemen. De twee lan den zijn in een bitter ideologische dis puut gewikkeld; dat dit jaar zelfs leid de tot bloedige grensincidenten. Niet de binnelandse, noch de buiten landse politiek van Noord-Vietnam zal gewijzigd worden na het heengaan van president Ho Tsji Minh, de „vader van de revolutie". Dit verklaarde gisteren de leider van de Noordvietnamese delegatie bij de Parijse vredesbesprekingen, Xoean Thoe, kort voor zijn vertrek naar Ha noi, waar hij de begrafenis van Ho Tsji Minh op 10 september zal bijwo- en. Xoean Thoe was een persoonlijke vriend en vertrouweling van de over leden president en men acht het niet on mogelijk dat hij tot diens opvolger wordt gekozen. In ieder geval ver wacht men, dat hij aan het hoofd van de Noordvietnamese onderhandelings delegatie zal worden vervangen. Het uitblijven van enige merkbare verandering in de binnen- en buiten landse politiek van Noord-Vietnam is ook het gevoelen van de Zuidvietname- se delegatieleider, Pham Dang Lam. Volgens hem is het zelfs goed mogelijk dat de Noordvietnamezen een onver zoenlijker houding aannemen, om toch maar vooral goed te laten zien, dat de dood van Ho Tsji Minh Noord-yietnam in geen enkel opzicht verzwakt heeft. Voordat hij naar Hanoi vertrok had Xoean Thoe de andere delegatieleiders verzocht om de zitting van de bespre king, die gisteren gehouden had moe ten worden, uit te stellen tot de vol gende week donderdag, „als gevolg van het overlijden van Ho Tsji Minh". Er zijn aanwijzingen dat ook de Amerikanen en Zuid Vietnamese strijd krachten in Vietnam gedurende drie dagen het vuren zullen staken nu de Viet-Cong heeft meegedeeld ter gelegen heid van het overlijden van president Ho Tsji Minh drie dagen de wapens te zullen neerleggen. Hoewel noch de Verenigde Staten noch de Zuidvietnamese regering on middellijk commentaar op het besluit van de communisten wilden geven, is het door functionarissen in Saigon gun stig ontvangen. De communisten zullen volgens hun bekedmaking het bestand op 8 september om twee uur in de och tend beginnen. Het bestuur van de socialistische Duitse studentenbond (S.D.S.), heeft in en telegram aan de Noordvietnamese communistische partij verklaard dat Ho Tsji Minh net als Che Quevara een revolutionair voorbeeld is geweest voor de jeugd „in de wereldsteden van het imperialisme". KEULEN Vier leerlingen van een middelbare school hebben vandaag be kend, dat zij verleden week in Keulen een Joods kerkhof vernield hadden, al dus deelt de politie mee. Een woordvoerder voor de politie zei, dat de jongelui gearresteerd zijn en on dervraagd worden. Hij voegde er aan toe, er aan te twijfelen of er politieke redenen schuil gaan achter het vanda lisme. Meer dan 150 grafstenen werden om vergegooid en stukgeslagen Het nieuws van het overlijden van Ho Tsji-Minh stond ook in de Zuidvietnamese kranten op de voorpagina's. Schijnbaar onbewo gen lezen hier de bestuurders van trap-taxi's het nieuws. Zal het in vloed hebben op hun toekomst De secretaris-generaal van de Russische Communistische Partij, Leonid Breznjef, voorzien van een brede rouwrand, tekent hier het condoleanceregister, dat in de ambassade van Noord-Vietnam was neergelegd in verband met het overlijden van president Ho Tsji- Minh. LONDEN Piraten-tv-uitzendingen uit vliegtuigen die boven de Noordzee vliegen, zijn de plannen voor het aan staande voorjaar, aldus werd in Londen bekendgemaakt. De leider van het voormalige piraten- radiostation „Ronan" O'Rahilly, zei van plan te zijn om op de band gezette tv-programma's uit te zenden uit twee Superconstellations en dat hij steun hiervoor heeft van meer dan 1 miljoen pond. De Britse minister van de PTT, John Stonehouse, heeft een speciale perscon ferentie gegeven om hen te waarschu wen die dit plan steunen. Stonehouse ze dat hen plan „een belachelijke gok" is en bestreden zal worden door de rege ring. Hij zei verder, dat de piraten-tv een overtreding betekent van dezelfde wet waarbij drijvende piratenradio stations voor de Britse kust in 1967 bui ten de wet gesteld werden. „Wij zullen al onze bevoegdheden ge bruiken om te verzekeren dat de pira ten-tv-uitzendingen geen succes wor den," aldus Stonehouse. Hiij voegde er aan toe, dat het sche ma zou indruisen tegen de internationa le conventie inzake telecommunicatie en wijdverspreide interferentie zal ver oorzaken in Engeland en op het vaste land. Maar O'Rahilly (29) zei, dat hij door gaat met zijn plannen en dat het vlie gende tv-station komend voorjaar in de lucht kan zijn. ADVERTENTIE HILVERSUM De 26-jarige bouw vakarbeider J. van der Plas uit Hilver sum is gisteren op een bouwwerk on der een kantelende liftkooi geraakt en gedood. Hij was te hulp geschoten toen de lift, die door vier mannen werd ver plaatst, dreigde te kantelen. Het vier tal liep op tijd weg, maar de Hilver summer werd door het vallende ge vaarte getroffen. De identificatie duurde uren, doordat de man vrij kort in dienst was van het bouwbedrijf. PORTSMOUTH Op het congres in Portsmouth van het Britse vakverbond TUC, is donderdag felle kritiek geleverd op Engelands plannen voor toetreding tot de E.E.G. Clive Jenkins, secretaris van de bond van wetenschappelijk, technisch en ander leidinggevend personeel, verklaarde dat men Engeland „een Europese landbouw van middeleeuws karakter" wil laten redden, in ruil voor het lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap. BONN De ministers van de ver schillende deelstaten in West-Duitsland hebben het dragen van uniformen en wapens verboden aan leden van orde diensten va politieke partijen, met na me van de extreem-rechtse NPD-partij. Een communiqué, uitgegeven na een buitengewone zitting in Bonn zegt, dat overtreding van het verbod zal worden bestraft „met alle middelen die de po litie ten doel staan". Het met geweld handhaven van de orde bij de verschil lende verkiezingsbijeenkomsten is uit sluitend voorbehuden aan de politie, al dus deze ministers. De autoriteiten in Darmstadt hebben gisteren een uur voor het begin een verkiezingsbijeenkomst van de rechts- extreme nationaal-democratische par tij (NPD) verboden, waarop ook partij voorzitter Adolf Von Thadden het woord zou voeren. De NPD heeft aangekondigd dat zij het verbod voor de rechtbank zal be twisten, maar inmiddels zijn arbeiders begonnen met de afbraak van het po dium. Nadat de politie bekendgemaakt had, dat de rechtbank het kort geding niet meer zou behandelen, toog de me nigte die zich reeds op het plein verza meld had, af. De premier van de deelstaat Noord- rijnland-Westfalen, Heinz Kühn, heeft NPD „een nageboorte van de nazipar tij" genoemd en gezegd actief te zul len streven naar een verbod van de par tij door constitutioneel gerechtshof. Met toestemming van het kabinet van Noordrijnland-Westfalen zal Kühn de afgevaardigden van de staat in de Bondsraad (de federale senaat) in strueren een motie te ondersteunen van de staat Hessen, waarin Bondskanse lier Kiesinger wordt aanbevolen het ge rechtshof om een dergelijke uitspraak te verzoeken. Een dergelijke motie is niet bindend voor de bondskanselier. Eerder dit jaar heeft het kabinet be sloten niet naar een verbod van de NPD te streven, maar inplaats daar van de kracht van de partij te beproe ven in de algemene verkiezingen van 28 september a.s. Von Thadden noemde het verbod „stu pide onzin" en hield vol dat de poli tie afdoende maatregelen genomen had om de vergadering te beschermen. Von Thadden zei „dat er niet de min ste reden is om de vergadering te ver bieden." LONDEN Rolls Royce heeft een contract gekregen van, naar verwacht wordt, 800 miljoen pond voor het maken van motoren voor de nieuwste Europe se gevechtsvliegtuigen, aldus werd van avond officieel bekend gemaakt. De fa briek had hevige concurrentie te verdu ren van de Amerikaanse Pratt en Whit ney maatschappij. Het Britse ministerie van technologie deelde mee, dat een Rolls Royce RB 199 motor gekozen is voor het MRCA vlieg tuig voor de luchtmachten van Engeland Italië en West-Duitsland. De minister van Technologie, Anthony Wedgewod zei verder, dat de motor gekozen werd omdat hij goedkoper is en de voorstellen voor werkverdeling aantrekkelijker waren in samenwerking met Europa. In de komende 15 jaar zullen onge veer 3000 motoren gebouwd worden. De eerste vlucht met het nieuwe vliegtuig is beraamd voor 1973 om in 1976 in direct te worden genomes. Verwacht wordt dat de Luftwaffe het tweemotori- ge toestel het eerst zal krijgen. Rolls Royce zal de ontwikkeling en de produktie ten uitvoer brengen samen met fabrieken in Italië en West-Duits land. Volgens de huidige plannen zal West- Duitsland 600, Engeland 350 en Italië 200 van de nieuwe toestellen krijgen. Jenkins vindt het ook onjuist te spre ken van „een eensgezind" verlangen bij de Britten om tot de EEG te wor den toegelaten. „In feite is ons volk diep verdeeld over deze kwestie". Hij eiste een speciale conferentie van het TUC voor de vakbonden zich op dit punt definitief vastleggen. Na een plei dooi van een van de leiders van het TUC. trok hij echter een motie in, die het congres verplicht zou hebben, zich te verzetten tegen Engelands toetreding tot de EEG. Eerder had de voorzitter van de eco nomische commissie van het TUC, Sid ney Greene, verklaard, dat de landen van de EEG nu de volgende stap moeten zetten inzake Engelands toetreding. „Wij zijn zeker niet zo gebrand op het lidmaatschap, dat wij op de knieën naar de conferentietafel zullen krui pen". Greene gaf het congres de verzeke ring dat het bestuur van het TUC de Britse vakbeweging, in dit opzicht niet zal binden voor het de kans heeft ge had de hele kwestie van Engelands eventuele toetreding grondig te bestu deren. Met grote meerderheid nam het con gres een motie aan, waarin om be snoeiing van de defensie-uitgaven en uitbreiding en ontwikkeling van Enge lands landbouw wordt verzocht. Ook wordt in de motie onder meer om be perking van de particuliere investerin gen in het buitenland en meer regerings steun ter bevordering van de export ge vraagd. De Britse vakbonden willen de boy cot opheffen van de vakbonden in de communistische landen, die vorig jaar betrokken zijn geweest bij de invasie in Tsjecho-Slowakije. Een resolutie dien aangaande werd op het jaarcongres van het TUC in Portsmouth met kleine meerderheid aangenomen. Wel wordt in de resolutie het verblijf van de Sovjet-Russische troepen in Tsjecho-Slo wakije veroordeeld. Tegen de resolutie bestand sterke op positie. De voorzitter van de vakbond van elektriciens, Leslie Cannon, ver klaarde dat zijn bond geen contact zal opnemen voordat de bezetters Tsjecho- Slowakije hebben verlaten. Dennis Michael Rohen (l.), verdacht de hand te hebben gehad in de brandstichting in de Al-Aksa-moskee, wordt zwaar bewaakt naar de zaal van de Hoge Raad gebracht waar de commissie van onderzoek haar onder vragingen houdt. Later bleek, dat Rohen bij vergissing naar de zaal werd gebracht en werd hij weer weggevoerd. Het proces begint 24 september. BRASILIA Het opperste hof van Brazilië heeft onlangs een be slissing genomen over de vraag, welke rechtbank bevoegd is om de eis van Bartholomeu de Assis Bra- sil, tegen de federale regering te regelen. Maar Bartholomeu heeft dit goede nieuws helaas gemist. Hij is al 50 jaar dood. De zaak begon in 1893, toen hij een ranch bezat bij de stad Ale- grete in de staat Rio Grande do Sul. Tussen de gouverneur, aan hanger van de nieuwe Braziliaan se republiek, en zijn tegenstanders, die meenden dat de staten onaf hankelijker moesten zijn van de centrale regering, woedde een bur geroorlog. President Floriano Peix- oto stuurde soldaten om de gouver neur te steunen en op zekere dag sloegen dezen hun bivak op op het terrein van Bartholomeu. Honge rig als zij waren namen zij vrij wel al het vee van Bartholomeu in beslag en rukten zijn hek uit de grond. De reoolte van Rio Grande Do Sul werd tenslotte gedempt en daar na wendde Bartholomeu zich tot de rechter. Zijn verliezen bedroegen 561 schapen, 35 muilezels, 11 ossen en 200 meter ijzerdraad van zijn hek. Hij eiste van de federale re gering in 1895 een schadevergoe ding van 420 mil. reis, in die da gen duizenden dollars. Zijn eis werd afgewezen omdat ADVERTENTIE de soldaten als dienaren van de regering hun plicht hadden gedaan. Bartholomeu ging in hoger be roep. In 1903 kwam zijn zaak voor het opperste federale tribunaal. Maar de rechters konden het er niet over eens worden wie de jurisdictie had. Pas in 1964 besliste het hof dat de zaak thuis hoorde bij het tribunal federaal de recursoseen federaal hof van appel. Dit jaar tenslotte, 76 jaar na de opstand in Rio Grande Do Sul, werd de erfgenamen van Bartholomeu meegedeeld, dat zij een uitspraak in hun zaak kunnen eisen. Winnen ze, dan ontvangen ze 420 mil. reis, maar deze valuta is 25 jaar geleden afgeschaft, toen de waarde bijna nul was geworden. De regering past de waarde ech ter niet aan en daarom is de eis van Bartholomeu thans ongeveer 25 cent waard. Verliezen de erfgenamen, dan krij gen ze niets, maar moeten de niet geringe proceskosten betalen. BELFAST (Noord-Ierland) Berna dette Devlin is gisteren in de Bogside Wijk van Londonderry teruggekeerd, na haar Amerikaanse reis en heeft ver klaard: „De barricades blijven, totdat de regering gevallen is". Bernadette werd uit de Ierse Repu bliek naar het noorden gesmokkeld, waarbij zij de politie en militairen ver meed die, naar zij zegt, haar mogelijk zouden willen arresteren. In een café verklaarde zij tegenover de pers, dat het geld dat zij ingezameld heeft in Amerika beschikbaar zal zijn voor de steun aan de gezinnen die dak loos werden ten gevolge van de onlus ten van afgelopen maand, zo gauw het overgemaakt kan worden van de Ame rikaanse banken naar Ierland. Hoeveel geld zij precies ingezameld heeft en hoe dit verdeeld zal worden, is nog niet bekendgemaakt. Bernadette zei: „Wij hebben een lijst wettige eisen. Het inwilligen van deze eisen omvat de vernietiging van de re gering. Wij willen haar niet vernieti gen als een oefening in vernietiging, maar omdat zij de vooruitgang en de maatschappelijke en economische vei ligheid in de weg staat". Zij klaagde er over, dat de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Ja mes Callaghan op zijn vredesmissie verleden week, niet gesproken had over het intrekken van de wet op de bij zondere bevoegdheden die de provincia le regering van Noord-Ierland het recht geeft, van onbeperkte detentie van re publikeinen die gelieerd zijn aan het naburige regime in Dublin. Zij voegde er aan toe: „Hoe gauwer een eerlijke en rechtvaardige maatschappij gewaar borgd wordt, des te sneller zullen de barricaden geslecht worden". Niettegenstaande haar vrees gearres teerd te worden als zij in contact komt met het Britse gezag zei zij, dat zij spoedig in Londen terug zal zijn en tegenover Herold Wilson zal komen te staan, om hem te zeggen „dat hij een lafaard is". LEEDS Een inwoner van Leeds wiens been in de nacht van 2 sept. door een trein werd afgerukt, heeft de poli tie verteld dat een man en een vrouw hem onder bedreiging met een revolver de treinbaan hadden opgedwongen en hem daar hadden vastgebonden, nadat zij zijn portefeuille op geld hadden doorzocht. Het slachtoffer, de 41 jaar oude Fe lix Berne, werd door een voorbijgan ger gevonden, nadat hij van de spoor baan had kunnen afkruipen. Zijn vrouw vertelde dat de man en de vrouw haar echtgenoot met handen en voeten hadden vastgebonden en wa ren weggehold toen de trein naderde. De politie zoekt een man die bekend staat als „Benny" en de vrouw die in zijn gezelschap is gezien en die bekend staat als „Margie", TJet zal moeilijk zijn twee Europese A landen te vinden, die hun weder zijdse betrekkingen in de 25 jaren van na de oorlog vaker hebben ver broken en weer gelijmd dan Joego slavië en de Sovjet-Unie. Na een jaar van felle meningsverschil len en politieke rivaliteit ziet het er naar uit, dat Moskou de banden met Belgrado wil normaliseren. Maar niet tegenstaande een zekere welwillend heid van de kant van Joegoslavië, zou het de Russen toch wel eens niet ge makkelijk kunnen vallen om hun doel zonder wrijvingen te bereiken. Tyu, een jaar na de Russische invasie in Praag, leven nog altijd teleur stelling en verbittering in de harten van de Joegoslaven om dit ingrijpen. De bezetting van Tsjecho-Slowakije schokte dat land veel meer dan het in 1948 beleefde conflict met Stalin. Des tijds kon men elk Russisch ingrijpen in de satellietstaten nog op rekening schrijven van het Stalinisme; het in grijpen in Tsjecho-Slowakije is en daarvan is iedereen in Belgrado overtuigd een normaal onderdeel geweest van de buitenlandse poli tiek van de Sowjet-Unie. Vertrouwd als men is met de termino logie van Rusland heeft men in Bel grado met grote opmerkzaamheid het gegoochel van Moskou om de doctri ne van Breznjef te loochenen gevolgd. Die doctrine van de beperkte soeve reiniteit is, volgens Moskou, nu eens uitgevonden door het Westen, dan weer door Joegoslavië en ook wel door China, Ofschoon Gromyko in zijn jongste rede opnieuw het bestaan van een doctri ne probeerde te verdoezelen, beleed hij vrijwel in één adem het bestaan van deze doctrine, door te zeggen, dat wat de wereld aanziet voor een be perkte soevereiniteit in werkelijkheid een hogere trap in die soevireiniteit is. Die hogere trap verklaarde hij door te zeggen, dat niemand een volk kan verhinderen zich op de hulp van zijn vrienden te verlaten. Tn Joegoslavië haalt men alleen de schouders op voor zo'n meesterstukje van interpretatievermogen. De Joego slaven blijven hun eigen soevereini- teitsidee het idee, dat wij er ook in het Westen van hebben liever trouw, al wordt dat in Moskou nog zo vaak voor „bourgeois" uitgekreten. Met dat al ontkomt Joego-Slavië er niet aan, dat het, als communistisch land valt onder het bereik van de doctrine van Breznjef. En men heeft in Belgra do, maar al te goed opgemerkt, dat Gromyko in zijn rede voor de Opperste GROMYKO laat mij niet koud Sovjet slechts heeft gesproken van „de hang van de volkeren van Joego slavië en de Sow jetunie naar het so cialistisch ideaal"; zonder regering en partij te noemen. Behalve een kleine verbetering van de sfeer verwacht Belgrado weinig van het bezoek van Gromyko. Dat de Rus sen deze reis wilden doorzetten, on danks de weigering van de Joegosla vische ministers van Buitenlandse Zaken om naar Moskou te gaan, kan op een hele serie Russische belangen worden teruggevoerd. Tie belangrijkste reden schijnt te zijn, dat Rusland de nog altijd voortdu rende kritiek in Joego-Slavië op de Sovjet-Unie wegens zijn ingrijpen in de CSSR tot zwijgen wil brengen. Te- pavac, de minister van Buitenlandse Zaken, heeft evenwel op 15 juli in Bel grado al laten doorschemeren, dat dat de Russen niet licht zal gelukken. De Joegoslavische pers wordt niet door de staat gecensureerd, verklaard hij. Het is daarom niet reëel van de kran ten kritiek van de Joegoslavische autoriteiten te noemen. Nog minder om het standpunt van de pers tot twistpunt van de betrekkingen tussen de twee landen te maken. Deze voor de Russen vrijwel ongrijpba re bron van veel ellende ligt toch nog altijd aan de oppervlakte van de strij digheden tussen Belgrado en Moskou. Er zijn nog veel dieper meningsver schillen. T)e mobilisering van de niet-gebonden landen door Belgrado is voor Mos kou een onverteerbare zaak, vooral omdat het zelf zo graag de rol van gastheer had gespeeld, zoals het idee van een „anti-imperialistische wereld conferentie" aanduidt. Een ander punt is de stellingneming van minister Tepavac tegen de blokvor ming in Europa. „De blokvorming in Europa", aldus Tepavac, „is er vaak de oorzaak van, dat de belangen van de volken op zich in de knel raken, In de Europese betrekkingen dienen de onafhankelijkheid, soevereiniteit en zelfstandige ontwikkeling van de lid staten voorop te staan". T^aarmee is de buitenlandse politiek van Belgrado wel uit en te na gete kend. Doe er een dosis voorzichtig heid ten aandien van Rusland bij en men heeft het politieke credo van een land dat Gromyko niet al te warm zal ontvangen en huisvesten. ADVERTENTIE huid

De Vallei | 1969 | | pagina 9