PANORAMA Corrosie verslindt voor f 400 min per jaar Uniek contactadres voor jongelui met problemen „Weer reserve arbeidskrachten in de bouw" Boerenleenbank Blunders bij presentatie van beleid Initiatief van dr. Mik in Groningen ONDANKS HARDE POLITIEKE TEGENWIND VERDWEEN ER NIET ÉÉN MINISTER staat niet in de krant komt niet op de t.v. fc\ n. Het leven werd weer duurder Beurs voor oppervlaktetechniek Werkplan hond metaalbedrijf Banque de Paris koopt Preanger Vragen over Tapt oe Delft Spoorwegen ronselen geen Turken Nieuw beeld van Rembrandt in Amsterdam GEHARREWAR WERKLOOSHEID PRESENTATIE B.T.W. lees het nieuwe nummer van losse nrs. 80 ct. Breëd teld BEDENKELIJK RENTESTAND de bank voor iedereen ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1969 Het kabinet-De Jong bevindt zich op de drempel van ztfn derde zittings jaar, in de merkwaardige positie dat vriend en vijand er eigenlijk wel rekening mee houden dat het aanblijft tot 1971. Ook in de oppositie twijfelt niemand er meer aan. In deze situatie, aan de vooravond van de Miljoenennota en de Troonrede, wil len we in een aantal artikelen een overzicht geven van wat er op enkele be langrijke beleidsterreinen ia bereikt en enig inzicht verschaffen in de taken die nog voor de boeg liggen. De politieke positie van het kabinet-De Jong is het onderwerp van het eerste, Inleidende artikel dat hierbij ls afgedrukt. KABINET-DE JONG ONGESCHONDEN T\EN HAAG Een jaar geleden genoot het kabinet-De U Jong minder populariteit dan toen het de rit begon, in april 1967. Thans is het politieke klimaat, halverwege de rit, heel wat gunstiger, al valt dit dan niet te bewijzen aan de hand van een opiniepeiling, zoals die van verleden jaar juli. Toen was er nog werkloosheid en lag de misère met de beruchte loonnota nog vers in het geheugen. Dit jaar was het de slag om de prijzen, maar die loopt op zijn eind. Er is hoogstens nog sprake van achterhoedegevechten. Het kabinet heeft zich, ondanks tegenwind welke overi gens heftig werd aangewakkerd door een verscherpte oppo sitie ongeschonden weten te handhaven, tweeëneenhalf jaar lang. Dat is op zichzelf al een bijzonderheid. Zoiets heeft nog geen enkel na-oorlogs kabinet gepresteerd. Altijd was er wel binnen twee jaar een minister verdwenen of zelfs een heel kabinet. De ploeg van premier De Jong is nog precies dezelfde als in april 1967. Na alle politiek geharrewar ais ge volg van het mislukken van de rooms- rode combinatie Cals-Vondeling werd het kabinet-De Jong smalend verwel komd als overgangskabinet. Thans ma ken de confessionele partyen zich op om de Ijjn die toen werd opgezet, door te trekken tot 1975. Toen het kabinet-De Quay in 1959 zijn werk begon, was het ongeveer ook zo. De oppositie stelde het zijn aanhang voor als een stelletje stakkerds en dat kreeg dan ook overal de schuld van. Het kabinet-De Jong kreeg ook stempels opgedrukt: rechts, conser vatief, reactionair. Het heeft echter de erfenis van de Amsterdamse affai re deugdelijk afgewikkeld. Er zijn in ieder geval in de hoofdstad geen lange hete zomers meer geweest. Na de Maagdenhuis-affaire heeft minister Polak niet wakker gelegen van de Dam-slapers. Van de linkse anti-revolutionair dr. Boertien kreeg dit kabinet het com pliment, dat het zich met de rege ling van verkoop van voorbehoed middelen progressiever had betoond dan het kabinet-Cals. Het is het con fessioneel-liberale kabinet-De Jong geweest, dat de staatsprijs voor de let terkunde toekende aan Van het Reve. Reve. Over de honderden miljoenen die er zijn besteed aan de bestrijding van de werkeloosheid praat niemand meer en in Zd-Lirnburg werd de diep ingrijpen- 0 Het kabinet-De Jong achter de regeringstafel in de Tweede Kamer. Van links af de ministers: Klompé, Veringa, Roolvink, Den Toom, De Block, Witte- veen, De Jong, Bakker, Polak, Beernink, Udink, Lardinois en Schut. Minister Luns was toen de foto werd gemaakt op een van zijn vele buitenlandse reizen. de operatie der mijnsluiting bijna zon der pijn en geruisloos uitgevoerd. Het zelfde is het geval geweest met de afschuwelijke zaak van de militai re wandaden in de jaren 1946-1950 in Indonesië. Voor een oplossing van het tientallen jaren slepende probleem van de echtscheiding ligt er thans van dit kabinet een voorstel bij de Tweede Ka mer. De eerste aanzet van de democrati sering van het bedrijfsleven is gedaan: het wettelijk recht van de werknemers om een onderzoek in te stellen naar misstanden in de onderneming. Openheid en doorzichtigheid in het beleid, inspraak en duidelijker verant woordelijkheid, vernieuwing van onze democratie, het zijn allemaal zaken die in de afgelopen twee jaren zijn aange pakt. Degene die niet leeft bij de waan van de dag zal bij het opmaken van de balans van die twee jaren tot de slot som komen dat het heel populair ge zegd toch niet zo gek is geweest. Er zijn blunders gemaakt, ook in de pre sentatie van het beleid en waarschijn lijk zullen weinigen zich hierover zoveel zorgen maken als de minister zelf. Drs. Schmelzer heeft als politiek lei der van de grootse regeringspartij de eis gesteld, dat het beleid in de komen de twee jaar beter over het voetlicht moet komen, opdat na afloop de winst meer aansprekend geadverteerd kan worden. Maar er zijn ook bewindslie den die zich afvragen waarom een goed beleid ook nog op een speciale manier moet worden „verkocht". Met de BTW waarvoor dr. Vonde ling als minister van Financiën in de EEG de afspraak maakte! is wat het „verkopen" betreft inderdaad een ernstige poging ondernomen. Dat was echter meer technische voorlichting aan het bedrijfsleven en deze verzwaring van de indirecte lasten viel ongelukki gerwijs economisch en politiek uiterma te slecht in een periode van opgaande conjunctuur. De verhoging van de belastingvrije voet per 1 januari 1969, als voorschot op de komende belastingcorrectie, is echter helemaal in het vergeetboek ge raakt. Dit is ook het geval met de dertigste mei op Curasao en het zenden van de mariniers, die daar een tijdje hebben gezten zonder dat er iets is gebeurd en welke verschrikkelijke verwachtin gen zijn daar niet over uitgesproken, ADVERTENTIE Barbra Streisand is aardiger dan u denkt__ 7WT, VlU q+CMj* U» jn* ofyz a*. «cl Een bloeiende bisnis Rdatfiiw ttamnt Fipsta Citaru rfe urnnd in 0e onnozele droom van Dubcek DEN HAAG —Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie, zoals dit maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiék wordt samengesteld op basis 1964 100 steeg - na van juni op juli gedaald te zijn van 127,11 tot 126,0 in augustus tot 126,7. Deze stijging werd in hoofdzaak ver oorzaakt door het gedeeltelijk verdwij nen van het uitverkoopeffect, dat in de vorige maand in belangrijke mate bij droeg tot een daling van het index cijfer. Voor kleding en schoeisel steeg het indexcijfer in verband hiermede van 120,9 tot 125,1. Ook voor woningtex tiel werd een stijging waargenomen. Het indexcijfer voor voeding gaf een stijging te zien van 121,6 tot 122,0. Voor aardappelen, groenten en fruit liep het indexcijfer sterk op. Daar tegenover stonden prijsdalingen voor suiker, margarine en niet-alcoholhou- dende dranken. UTRECHT „Deze vakbeurs behan delt de oppervlaktebehandeling van me talen. Deze nog jonge technische branche voorziet in een niet te onder schatten behoefte, vooral als men weet dat van de jaarlijkse omzet van de Ne derlandse staalproduktie (16,5 miljard gulden) wel 1 miljard gulden voor re kening van deze branche komt. Onze grootste vijand is ongetwijfeld de cor rosie: jaarlijks verslindt dit aantas tingsverschijnsel ruim f 400.000.000. Het is echter bijzonder jammer, dat het onderwijs in Nederland technisch ach terloopt als gevolg van de overladen lesprogramma's". Dit zei donderdag in Utrecht de heer W. B. P. Borghardt van de Vereniging voor oppervlaktechnieken van metalen (VOM) ter gelegenheid van de komen de vijfde internationale vakbeurs voor oppervlaktetechnieken van metalen „Euro Finish VOM '69". Deze sterk ge specialiseerde vakbeurs wordt van 9 tot en met 13 september in de Irenehal van de jaarbeurs in Utrecht gehouden en is op dit terrein de grootste expositie in Europa. Er zijn inzendingen van ruim 250 ondernemingen uit onder meer Nederland, België, Canada, Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland, V.S. en Engeland. De beurs is in het bijzonder be doeld voor vaktechnici, maar ook voor architecten, technische inkopers en constructeurs. Het karakter van de beurs is sterk ingesteld op het ge ven van voorlichting en informatie over het al hetgeen op het gebied van de oppervlaktebehandelingen DEN HAAG De metaalbedrijfsbond NVV heeft voor de periode van 1 okto ber a.s. tot 1 oktober 1970 een werkplan laten verschijnen, waarin o.m. aan dacht wordt besteed aan de arbeids voorwaarden. Dit onderdeel van het werkplan is ge grondvest op het actieprogramma van de drie vakcentrales en op de uitspra ken van de bondscongressen van 1965 en 1968. Het houdt voorts o.m. rekening met de cao-onderhandelingen van 1968 als gevolg waarvan eenjarige collectie ve arbeidscontracten moesten worden afgesloten in plaats van driejarige con tracten. Het werkplan geeft, volgens de bond, een antwoord op de vraag „wat wij wil len doen, maar ook hoe wij het willen. Daarbij is rekening gehouden met de mogelijkheden en moeilijkheden die we de komende periode kunnen verwach ten. Het is de uitwerking en de verdui delijking van een „verlanglijst", die op zichzelf niet nieuw is". In het werkplan wordt o.a. meege deeld, dat de bond voorstander is van een vrije loonvorming: partijen bij een cao moeten zelf beslissen wat wel en wat niet in de cao moet worden opge nomen. Mocht de Wet op de Loonvor ming niet de vrijheid blijken te geven die de bond voorstaat, dan zal hij, in nauwe samenwerking met het NW, zijn uiterste best blijven doen het doel toch te bereiken. van metalen aan nieuws en wetens waardigheden te zien is. Maar de ex positie omvat tevens het complete in ternationale aanbod van technische apparatuur, processen, hulpmiddelen en meetindustrumenten. Volgens de heer Borghardt bezit Ne derland veel te weinig vakmensen om de oppervlaktetechnieken te doceren. Vele deskundigen moeten naar zijn oor deel dagelijks over oppervlaktebehan delingen beslissen nemen, maar zij kun nen op geen enkele manier hiervoor verantwoordelijkheid dragen. „Er ko men dan ook regelmatig miskleunen voor", zo zei hij. De heer Borghardt acht meer specialisatie in het onderwijs zeer gewenst, bijvoorbeeld op de tech nische hogescholen. Afgestudeerde inge nieurs zouden dan meer van de keuze techniek af moeten weten en datzelfde geldt ook voor HTS'ers en MTS'ers, al dus de heer Borghardt. Iedere maandagmiddag tussen vijf en zeven houdt dr. G. Mik aan de Grote Markt in Groningen spreekuur. Een uniek spreekuur voor jonge men sen, die desgewenst anoniem met deze kinder- en jeugdpsychiater kunnen ko men praten over hun problemen. Zelf noemt de 47-jarige wetenschappe lijk hoofdmedewerker van de Groning se Universiteit het liever geen spreek uur. „Het is meer een contactadres, 'n informeel ontmoetingspunt, waar men sen op het grensvlak tussen jeugd en volwassenheid tegen mij kunnen aan praten". Uit persoonlijke en uit wetenschap pelijke belangstelling is dr. Mik altijd sterk betrokken geweest bij de jeugd. Vroeger, toen hij nog praktijk hield, verwezen zyn collega's hun jonge pa tiënten vaak naar hem. Toen htf met de praktik was gestopt, kreeg hij nog regelmatig telefoontjes van jongelui die ergens mee zaten. Het werd hem duidelijk dat er een grote groep jonge ren bestaat, die met moeilijkheden kampt, maar die er niet mee naar een psychiater wil stappen. „Ze voelen zich geen patiënten, zijn dat vaak ook niet, maar hebben wel problemen. Ze willen liever niet ge stuurd worden en zijn meestal in een strijd om zelfstandigheid met hun ouders gewikkeld, of hebben moeite zich in de maatschappij aan te passen". Dr. Mik, die in Groningen ook voor zitter is van D'66 kwam op het idee om een vrijblijvend ontmoetingspunt te creëren waar iedereen die dat wilde zijn hart eens kon uitstorten zonder on middellijk als patiënt van een psychia ter geregistreerd te worden, zelfs zon der verder echt behandeld te worden. Universiteit, gemeente en provinciale stichting voor geestelijke gezondheids zorg steunen nu het initiatief van dr. Mix, dat bij wijze van experiment voor lopig een jaar zal bestaan. Vier maanden houdt hij dit „spreek uur" nu en het loopt best. „Het laat zich aanzien dat er een breed veld is van problematiek die normaal niet op het spreekuur van een psychiater ter sprake komt. Het gaat meestal om ge wone menselijke problemen, die vaak niet eens pathologisch zijn. Veel jonge lui willen gewoon eens praten van mens tot mens en dan niet tegen iemand die vanuit zijn verhevèn status die lastige lieden weieens even zal helpen. Er leven veel spanningen onder de jeugd; onvrede is er het gevolg van. Dr. Mik ziet een duidelijke golfbewe ging in de spanningen die in de geschie denis voorkomen. Op het ogenblik be vinden wij ons op de top van een hoge golf en de Groningse psychiater acht een stabilisering in de toekomst in rus tiger vaarwater zeer wel mogelijk. „Mits de maatschappij haar taak ver staat om deze nieuwe tijd leefbaar te maken. Als de democratie werkelijk als democratie gaat functioneren, niet alleen in de politiek, maar ook in de be drijven, in het onderwijs en op het ter rein van de militaire dienstplicht. In ons hele leven is thans concurrentie de drijfveer en de jongeren vragen zich af: „moet ik daar in?" De aanzetten van die nieuwe tijd zijn zo hier en daar al duidelijk merkbaar en dr. Mik levert er met zijn vrijblijvend spreekuur een bij drage aan. AMSTERDAM De Banque de Pa ris et des Pays-Bas N.V. ls door op drachtgevers gemachtigd, op de uit staande aandelen in de N.V. Preanger Rubber maatschappij een bod uit te brengen van 60 pet. in contanten. De raad van beheer van deze maat schappij beveelt dit bod aan aandeel houders aan. Nadere bijzonderheden zullen worden gepubliceerd in een bericht dat binnen kort bij de kantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage van de Banque de Paris et des Pays-Bas n.v. verkrijgbaar zal zijn. (op 24 juli be droeg de koers 39). DEN HAAG Is een deel van de Delftse bevolking allerminst gelukkig met de jaarlijkse taptoe? Bestaat het merendeel van de toeschouwers uit buitenlandse (lees: Duitse) toeristen en familieleden van de optredenden? Als dat zo is, waarom moet dan het fraaie marktplein van Delft daarvoor worden gebruikt? Deze vragen heeft het PSP-lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland, drs. R. M. de Waaij, aan gedeputeer den voorgelegd. Hij informeert o.m. ook of meegedeeld kan worden welke be langen met de Taptoe Delft worden gediend. Hij wil voorts weten of het col lege van G.S. bereid is zijn invloed bij burgerlijke en militaire autoriteiten aan te wenden om te komen „tot een beëindiging van dit jaarlijks terugke rende gebeuren, eventueel een ver plaatsing naar een omgeving, waar dit optreden als minder storend wordt er varen". UTRECHT „Het is beslist niet waar dat wij Turken ronselen. Maar de bui tenlanders horen via „mond-tot-mond- reclame", dat de regelingen bij ons erg goed zijn en daardoor komen ze uit zichzelf naar ons toe". Dit verklaarde een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen gisteren naar aanleiding van de kritiek van een aantal Utrecht se bedrijven, dat N.S. buitenlanders en met name Turken „wegkoopt" met een hoge kostgeldvergoeding. De Spoorwe gen geven personeelsleden, die in ver band met hun werk gescheiden van hun gezin moeten wonen, een kostgeld vergoeding van zeven gulden per dag en past deze regel ook toe op de bui tenlanders. De extra f 210,per maand trekt de Turken uiteraard wel aan. TTTRECHT „De verminderde bouw- activiteit is tot dusver niet van in vloed geweest op de arbeidersbezet ting, die volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in de eerste zes maanden van dit jaar zelfs negen procent hoger was dan in de eerste helft van 1968. Een hogere arbeiders bezetting bij een teruglopende activi teit in de bouw en een nog altijd toe nemende rationalisatie in de produk- tiemethoden duidt er echter op, dat momenteel in de bouwnijverheid weer een niet onbelangrijke reserve aan arbeidskrachten wordt aangehouden. Als er niet vrij snel een opleving in de bouwactiviteit komt, kan deze „verborgen werkloosheid", evenals enkele jaren geleden, gemakkelijk in een echte werkloosheid omslaan". Al dus de Nederlandse katholieke bond voor werknemers in de bouwnijver heid „St. Joseph" in zjjn blad „Op da steiger". Uitermate bedenkelijk noemt de bond de achteruitgang met betrekking tot de bouw van woningwetwoningen. Volgens de CBS-cijfers is het aantal woningwetwoningen, waarvoor een bouwvergunning werd verleend met 25 procent teruggelopen en het aan tal woningwetwoningen dat in produk- tie werd genomen met 27 procent. Het gaat hierbij om de woningen met de laagste huren, aldus „St. Joseph". De oplopende woningreserve, die nu al 50.000 woningen omvat, kan de schijn wekken dat de woningnood is overwonnen, maar de feitelijke situa tie zal zijn, dat er alleen maar meer woningen leeg komen te staan, omdat de huren voor de lagere inkomsten- groep niet te betalen zijn. Als de rentestand zo hoog blijft als hij nu is, dan zal volgens de bond ook de bouw van premie- en vrije-sector- woningen worden afgeremd en moet tevens rekening worden gehouden met een stagnatie in de sector be drijfsgebouwen. Dit laatste kan tot gevolg hebben, dat de werkvoorraad in de bouw niet tijdig wordt aange vuld, iets dat beslist noodzakelijk is. Er zijn volgens „St. Joseph" duide lijk tekenen die erop wijzen, dat de voorraad op dit ogenblik gaat inte ren, doordat juist nu een aantal gro te bouwobjecten in verschillende de len van het land op het punt staan gereed te komen. Als aanvulling uit blijft, zal ook de bestaande reserve aan arbeidskrachten niet te handha ven zijn. De bond is dan ook erg benieuwd naar het toekomstperspectief, dat de zit tende regering op de derde dinsdag in septemver aan de bouwnijverheid en aan de honderdduizenden die er hun brood in verdienen, gaat voor houden. AMSTERDAM Amsterdam krijgt een nieuw beeld van Rembrandt, dat zal worden geplaatst aan de Amstel in Buitenveldert, tussen de Riekermolen en de voormalige uitspanning 't Kalfje. Het twee meter hoge uit brons gegoten beeld, vervaardigd door de Amsterdam se beeldhouwer H. M. Wezelaar, stelt de zeventiende-eeuwse meester voor, terwijl hij knielend bezig is een land- schapsschets te maken, uitkijkend over de Amstel. De stad Amsterdam krijgt het beeld aangeboden door het ge nootschap Amstelodamum, het Prins Bernhard Fonds en Bijenkorf Beheer NV. Donderdag 25 september zal bur gemeester Samkalden het Rembrandt- beeld officieel namens het gemeente bestuur in ontvangst nemen. De plaats voor het beeld is welbe wust gekozen, omdat Rembrandt, blij kens door hem gemaakte schetsen van het voormalige landhuis Kostverloren, hier inderdaad moet hebben gewerkt. ADVERTENTIE Kies rente voor uw geld Spaargelden geplaatst voor 24 maanden vast, minimum inleg f 5.000,-. Spaargelden met een op zegtermijn van 12 maan den, minimum eerste in leg f 1 .000,-. verdere stor tingen minimum f 100,-. Over het gehele tegoed ken steeds direkt worden beschikt voor de aankoop ol de bouw van een eigen woning, voor de aankoop van ellekten en voor de aanschaf van een huwelijksuitzet. Spaargelden met een op zegtermijn van 6 maan den, minimum eerste in leg f 1.000,-, verdere stor tingen minimum f 100,-. Over het gehele tegoed kan steeds direkt worden beschikt voor de aankoop ol de bouw van een eigen woning, voor de aankoop van ellekten en voor de aanschaf van een huwelijksuitzet. 4K Spaargelden met een op zegtermijn van 3 maan den, minimum eerste in leg f 500,-, verdere stor tingen minimum f 100,- Over het gehele tegoed kan steeds direkt worden beschikt voor de aankoop of de bouw van een eigen woning, voor de aankoop van ellekten en voor de aanschaf van een huwelijksuitzet. 4% Spaargelden waarop een maal per kalendermaand tot f 2.000,- direkt kan worden opgenomen, mini mum eerste inleg f 100,-. 5% voor Bedrijf5-, Ambtenaren- en „Zilvervloot" sparen. 3V2ö/o op privé-rekeningen en geheel vrije spaarrekeningen.

De Vallei | 1969 | | pagina 10