Veenendaals dagblad Buiten Braziliaans bewind geeft toe aan eisen revolutionairen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Wellicht bang voor contact met Russen? Op Antillen geen politieke omwenteling Aalsmeer zet vandaag weer de bloemetjes buiten Buiktvfus op school in Doetinchem Ex-echtgenote van Korsten klaagt voorzitter van Gezondheidsraad aan Verdachte van schilderijen diefstal uit cel ontsnapt Privé-zwembaden (verplaatsbaar) SPORTHUIS KARSSEN N.V. Indonesië bereid plantages weer terug te geven Fiat werkt weer Burgerregering in Libië Nieuwe zuivering in Praag F usiegeriichten over Unilever en Heineken Zondag iets warmer Praktisch samenspel KOSYGIJS BESTAND zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk Tel. 03410 2569. PTT verzond wel aanmaningen maar geen rekeningen SMAAD Brief Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 6 SEPTEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 209 CHIN A-DE LEGATIE WEER UIT HANOI VERTROKKEN WILLEMSTAD De veerkiezingen op de Antillen hebben niet de door velen verwachte omwenteling teweeg gebracht. Op Curacao is de regerende Democratische Party de grootste par ty gebleven, al is haar aanhang ge slonken. De verwachting dat de fel in de oppositie zynde Nationale Volks party grote winst zou boeken is niet uitgekomen. De Democratische Partij kreeg op Curacao (onofficieel) 23.903 stemmen te gen in 1966, bij de toenmalige Staten verkiezing 26.787. De N.V.P. behaalde nu 13.055 stemmen tegen 18.145 in 1966. Bij de in 1967 gehouden eilandsraad verkiezing verwierf de DP 30.033 stem men en de N.V.P. 15.242, waarbij moet worden aangetekend dat het aantal deelnemende partijen bij de genoemde drie verkiezingen uiteenliep. Op Cu racao gaat de D.P. 6 zetels bezetten in de Staten, de N.V.P. 3 en Frente even eens 3. De officiële uitslag van de verkie zingen op de hele Antillen is pas maan dag bekend. De voorzitter en lijstaanvoerder van de Nationale Volkspartij op Curacao, J. Evertsz, heeft verklaard, dat de uitslag in zekere zin begrijpelijk is. „Het volk heeft 15 jaar lang een enorme brain washing gehad". Met alle mogelijke middelen heeft de D. P. pressie uitgeoefend en nog is hier ■prake van broodvrees". Hij zei niet te willen verhelen, dat hij persoonlijk wel teleurgesteld is in de uitslag. Hij had voor de NVP een betere uitslag ver wacht. Het kiezersvolk op Curacao zocht een alternatief naar goed bestuur. De vraag is, wat nu?" De gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, dr. E. Jonckheer, zei in Den Haag: „De taak van de for mateur zal niet gemakkelijk zijn. Ge zicht zal moeten worden naar een sa menbundeling van positieve krachten in de Antilliaanse samenleving om het wantrouwen en de tegenstellingen wel ke zich op de Antillen hebben gemani festeerd, op te heffen en gezamenlijk een sfeer van vertrouwen en samenwer king te scheppen, opdat het volk een onbedreigde en gelukkige toekomst te gemoet kan gaan." Indien mens en dier (wild en schapen) onze thans weer bloeiende hei niet in wezen had den gehouden, zouden de meeste van die velden door dennen, lijster bes, vogelkers, bochtige smele, pijpestrootje en andere grazigheid zijn dichtgeslagen tot een zgn. vlieg dennenbos of -heide zonder vergezicht, smaak of geur. Door beweiding met schapen, maaien, plaggen, rooien van opslag en che mische bestrijding van grassen hier en daar geholpen door het hcidehaantje, dat uit paarse cal- lunavelden dorre koperrode vlakten maakt is de meeste hei bewaard gebleven, indien we de ontginnin gen buiten beschouwing laten. Een prettig initiatief ging in 1962 uit van het I.V.N., toen het natuur beschermingswerkkampen organi seerde om op landgoederen en re servaten vrijwel gratis praktisch werk op bedreigde heidecomplexen te verrichten, d.w.z. het verwijde ren van ruigte en opslag, afplag- gen, opruimen van maaisel en al lerlei andere arbeid; men noemt dit wel schilderen met de bijl". Het aardige is, dat de van ijver bla kende jongelui geen beloning in geld ontvangen, zelf hun reiskosten betalen en in ruil een unieke, wel bestede vakantie krijgen (goede voeding en gezonde legering). Men heeft berekend dat door een kamp met 30 deelnemers in 750 werkuren voor f2.400,- arbeid wordt gele verd. Er komt uiteraard heel wat beschaafd divertissement bij, want de boog kan niet altoos gespannen zijn. Intussen krijgt zulk een jeugd belangstelling voor en inzicht in het natuurbehoud. Op ,,de Hoge Ve- luwe" begon men met veel plezier en succes in 1963 de heide te sane ren. Vrijwilligers zuiverden toen 100 hectare van vliegmast en ber keneuvel. Dat kun je daar nog goed zien. De A.N.W.B. ontketende in 1965 zulk een actie, waarvan vele particuliere bosbezitters een dank baar gebruik maakten. 6 sept. 1969 A. B. WIGMAN TOKIO De communistisch Chinese delegatie die naar Hanoi was geko men om de begrafenis van president Ho Tsji-Minh bij te wonen, is weer naar huis vertrokken. Dit is gemeld door radio-Hanoi en het Chinese persbu reau Nieuw China. Radio-Hanoi had kort tevoren bekendgemaakt, dat de begrafenis van de over leden president op 10 september zal plaatshebben en dat van 6 tot 9 septem ber buitenlandse delegaties en diplomaten in de gelegenheid zouden worden gesteld de laatste eer te bewijzen aan Ho Tsji-Minh. Door het plotselinge vertrek is in waarnemerskringen speculatie ont staan dat de Chinezen een ontmoeting met hun Russische vijanden willen ver mijden. In elk geval kan de begrafe nis niet meer worden benut voor een informeel gesprek op hoog niveau tus sen de Russen en Chinezen. Naar mededeling van het Noord- vietnamese en van het Chinese pers bureau, heeft de Chinese delegatie op 4 september Hanoi verlaten dezelf de dag waarop zij was aangekomen na de regering en de communisti sche partij van Noord-Vietnam gecon doleerd te hebben met het verlies van hun staatshoofd. Het Noordvietname- se persbureau noemde het kortstondi ge bezoek „een prachtig bewijs van de militante solidariteit" tussen de re geringen en partijen van China en Noord-Vietnam. Korte tijd later meldde het Noord- vietnamese persbureau, dat een Rus sische delegatie onder leiding van pre mier Kozygin uit Moskou naar Hanoi was vertrokken. De reden waarom de Chinese dele gatie nog voor de begrafenis Hanoi heeft verlaten is niet bekend. Donder dag werd officieel meegedeeld dat de delegatie onder leiding van premier Tsjoe En-Lai de laatste eer aan Ho had bewezen en overleg had gepleegd met Noord viethamese regerings- en partijleiders. Hierover werden geen bijzonderheden onthuld. Ook Nieuw China gaf geen uitleg voor het onverwachte vertrek van de delegatie. Zowel Radio Hanoi als de klande- stiene zender van de Viet-Cong heb ben de bevolking van Zuid-Vietnam instructies gegeven voor het in acht nemen van een week van rouw over de dood van Ho, die vrijdag is inge gaan. In opdracht van het opperbevel van de Viet Cong wordt van 8 t/m 10 sep tember een staakt-het-vuren in acht ge nomen. In deze driedaagse periode krij gen Zuidvietnamese militairen, politie agenten en ambtenaren de gelegenheid om voor het bijwonen van rouwdien sten gebied te betreden dat in handen is van de guerillaorganisatie. Ook Ame rikaanse militairen en militair perso neel van Saigons bondgenoten kan van deze regeling gebruik maken, maar „on der bepaalde voorwaarden", zo werd ge steld. In de uitzendingen werden schen dingen van het bestand met strenge straffen bedreigd. De bekendmaking door de Viet Cong dat ter gelegenheid van de begrafenis plechtigheden voor de president Ho Tsji Minh een bestand van 72 uur in acht genomen zou worden, heeft de Zuidviet namese en Amerikaanse regeringen voor een moeilyke keus gesteld. Moeten zij eveneens een bestand in acht nemen of het negeren en de strijd voortzetten. Als de Amerikanen en de Zuidvietnamezen geen bestand in acht nemen, zo meent men in Saigon, dan zullen zij weer van agressie worden be ticht. Daartegenover staat dat „wij moei lijk kunnen instemmen met een bestand ter ere van een man die sedert het be gin van de oorlog vijand nummer één is geweest", zoals een Zuidvietnamese functionaris het formuleerde. Uit de Russische hoofdstad is een Sovjetdelegatie vertrokken om in Hanoi de begrafenis van president Ho Tsji-Minh bij te wonen. Op de foto bij het vertrek op de voorgrond van rechts naar links: D. Polansky, pre mier Kosygin, K. Mazurof en M. Jasjof. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen.in éèn pro gramma.Tijden: 10.00 11.30 13.00 -14.30 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART DOETINCHEM Aan de Doetin- chemse scholengemeenschap is een ge val van buiktyfus geconstateerd. Het betreft hier een veertienjarig meisje uit een tweede klas, woonachtig te Varsse- veld. De ouders van alle leerlingen zyn via een brief van het ziektegeval op de hoogte gesteld. Hun is aangeraden om. indien zich bij hun kinderen diarree voordoet, onmiddeliyk contact op te ne men met de huisarts. In de school zijn op advies van de schoolarts verschei dene maatregelen getroffen. Zo worden de toiletten frequent gedesinfecteerd; op alle wastafels bevindt zich desinfecte rende zeep. Bjj drie Nederlanders is na hun te rugkeer van hun vakantie in Tunesië begin augustus ook buiktyfus geconsta teerd. AALSMEER ,,Bloemenliefde" is het motto van deze fraaie praalwagen, die vandaag als onderdeel van het grote jaarlijkse bloemencorso door Amsterdam zal trekken. WASHINGTON De 15 politieke gevangenen wier vrylating door de ont voerders van de Amerikaanse ambassadeur in Brazilië is geëist, zyn door de Braziliaanse autoriteiten op een vliegtuig met bestemming Mexico gezet. Dit is van Braziliaanse diplomatieke zyde in Washington vernomen. Bevestiging van dit bericht was nog niet te verkrijgen. De ontvoerders hadden geëist dat de gevangenen naar een land zouden worden gebracht dat hun politiek asiel zou verlenen. Onder de 15 is de studentenleider DJAKARTA Indonesië is be reid de genationaliseerde Nederlandse plantages aan de vroegere eigenaars terug te geven. Daar moet dan tegenover staan dat de Nederlandse ondernemingen, die daarvoor in aanmerking komen, als nog het geld naar Indonesië overma ken dat zy na de nationalisatie heb ben achtergehouden. Het gaat hier om enkele honderden miljoenen guldens, de opbrengst van de produkten die nog door de Nederlan ders zijn verkocht, maar die door In donesië als gevolg van de nationalisa tie als zijn eigendom worden be schouwd. De Nederlandse cultuurmaatschap pijen hebben dit geld onder zich ge houden als zekerheid voor de betaling van de genationaliseerde plantages. Zij kunnen dit geld niet teruggeven zon der zichzelf te ruïneren en daarom voelen zij niets voor het Indonesische aanbod. SCHIPHOL De DC-6A van Martin Air Holland, die maandagmorgen na de staatsgreep in Libië strandde in Mers- El-Brega, is gisteravond om kwart voor elf op Schiphol teruggekeerd. Vrijdag morgen gaf de Libische regering toe stemming tot het vertrek. HAARLEM. Honderden telefoon abonnees in Haarlem en Heemstede heb ben deze week een aanmaning ontvan gen hun telefoonrekening te betalen, zonder die nog ontvangen te hebben. De telefoonnota's werden door de P.T.T. half augustus verstuurd, maar kwamen bij een postkantoor op een dorp terecht, waar zij niet thuis hoorden. Door de vakanties bleven de rekeningen liggen. TURIJN De niet door de vakbon den gesteunde staking bij de Fiat-fa brieken in Turijn, is vrijdag beëindigd. De onderneming maakte bekend, dat op 150 na, alle achthonderd stakers heden het werk zullen hervatten. De actie, die vijf dagen heeft geduurd, werd beëin digd na een bijeenkomst van de stakers met de ondernemingsraad, waarbij werd overeengekomen dat deze hun grieven met de directie zal bespreken. ADVERTENTIE nuvoor naseizoenprijzen Maandereind 47 - Ede-C. - Telefoon 08380-10284-15886 DEN HAAG In de zaak-Korsten is nu ook een klacht ingediend tegen de voorzitter van de Gezondheidsraad, dr. A. J. Ch. Haex. Iiy wordt ervan beschuldigd gedurende geruime tyd in grote hoeveelheden verdovende middelen te hebben verstrekt aan de vorige week in de Wasse- naarse Ursulaklinick overleden public-relations-adviseur B. S. Korsten (53). De beschuldiging is door zyn vroegere echtgenote, de 51-jarige mevrouw M. C. H. Korsten-Kuipers, op papier gezet en gistermiddag om drie uur als officiële klacht ingediend by de Haagse officier van justitie mr. dr. H. van 't Veer. In de klacht zegt mevrouw Korsten, die in augustus 1967 is gescheiden, dat de arts de verdovende middelen ter be schikking stelde aan de heer Korsten en hem bovendien de gelegenheid gaf zichzelf te injecteren. „Deze therapie was het begin van zijn verslaving en uiteindelijk van zijn licha melijk en geestelijk verval", zegt zij in de brief. Mevrouw Korsten is bereid haar klacht met bewijzen te staven. Zij heeft een groot aantal rekeningen van gele verde verdovende middelen en zij heeft zelf dikwijls meegemaakt dat haar vroe gere echtgenoot zich injecteerde. In het begin van deze week diende ook de directeur-geneesheer van de Scheveningse Rudolf Steinerkliniek, dr. C. van der Kroef, een klacht bij de Haagse officier van justitie in. Hij vindt dat de Haagse huisarts dr. W. A. Engel- brecht op een schandalige wijze verdo vende middelen heeft geleverd aan wij len de heer Korsten, die daarvoor in het afgelopen jaar ongeveer zestigdui zend gulden moest neertellen. Eenzelfde klacht heeft dr. Van der Kroef ingediend bij de provinciale in spectie voor de volksgezondheid, die on der leiding staat van dr. H. J. de Graaf. Dr. Van der Kroef overweegt ook een klacht in te dienen bij het Haagse col lege voor medisch tuchtrecht dat onder voorzitterschap staat van mr. J. Schaafs- ma. De Haagse arts dr. W. A. Engelbrecht ontkent dat hy de heer Korsten meer dan normale morfine heeft voorgeschre ven. Hij zegt: „Anderhalf jaar geleden was de heer Korsten in een dusdanige toe stand dat direct stoppen met morfine onverantwoord geweest zou zijn. De ont wenningskuren die hij onder mijn lei ding kreeg, lukten een paar keer, maar steeds voor korte tijd. Het laatste half jaar was de heer Korsten niet meer mijn patiënt". Hij overweegt een klacht wegens smaad in te dienen tegen zijn Scheve ningse collega dr. C. van der Kroef. „Ik heb een advocaat geraadpleegd en die moet maar uitzoeken in hoeverre dr. Van der Kroef is aan te pakken." Dr. Engelbrecht ontkent niet dat het verbruik van morfine in zijn praktijk nogal hoog ligt. „Ik heb veel zware kan kerpatiënten, en die hebben evenals ko liekpatiënten morfine nodig". De gistermiddag door mevrouw Kor sten aangeklaagde arts dr. Haex, broer van de staatssecretaris voor landmacht J. C. E. Haex, toonde zich zeer verbaasd. Hij had nog niet gehoord van de be schuldigingen en beschouwt ze voorals nog als onbewezen. TUNIS De Libische revolutionaire raad zal een burgerregering voor het land benoemen, zo heeft het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten (Mena) uit Tripoli ge meld. De regering zal volgens Mena verantwoording schuldig zyn aan de revolutionaire raad, die de hoogste autoriteit in het land blyft. Diplomatieke zegslieden in Tunis zeg gen dat uit de benoeming van een burgerregering de wens van het nieu we bewind zal biykcn om zo spoedig mogeiyk het normale leven te herstel len. De stopzetting van de olie-uit voer in de eerste dagen na de revolu tie heeft het land reeds enige mil joenen dollars aan royalties gekost. Ex-koning Idris heeft verklaard niet op de troon te willen terugkeren. Pre sident Nasser van Egypte heeft vol gens het Egyptische blad Al Ahram deze boodschap doorgegeven aan de nieuwe overheid in Libië. De koning vraagt in dezelfde boodschap vrijla ting van zijn aangenomen dochter en van de secretaresse van zijn vrouw, opdat zij zich bij hem in Griekenland kunnen voegen. In een uitzending van radio-Tripoli is bekendgemaakt dat er een speciale commandant voor de veiligheidsdienst is aangesteld voor het gebied van Benghazi. Voorts werden alle troepen in de provincie Cyrenaica, waarin Benghazi ligt, opgeroepen „waak zaam en gedisciplineerd" te blijven. PRAAG Een zuivering in de par ty en in de regering is gisteren aange kondigd in Tsjechoslowakye. Een speciale commissie van de com munistische party, belast met de hand having van de partijdiscipline, stelde hervormers op alle niveaus strafmaat regelen in het vooruitzicht. Over Alexander Dubcek, de vroegere partijleider en hervormer nr. 1, werd met geen woord gerept. In de partij leiding bestaat, naar verluidt, onenig heid over de vraag op welke wijze Dub cek voor zijn „wandaden" moet worden gestraft. Dp commissie gaf haar verklaring uit, yadat het leger disciplinaire straf fen in het vooruitzicht had gesteld voor dertig officieren van de academie Kle ment Gottwald. Deze officieren, onder vier kolonels, zouden er gevaarlijke en anti-Russische meningen op na houden. Een dag eerder was een bijeenkomst van het Centrale comité van de party, waarin Dubcek ter verantwoording zou worden geroepen, uitgesteld. Dit ge beurde kenneiyk eveneens wegens de interne onenigheid over Dubceks toe komst. Vladimir Palmeira, die vorig jaar een opstand van studenten leidde, welke door de overheid de kop is ingedrukt. Ook zijn vrijgelaten de 76-jarige com munist Gregorio Bezerra en de jour nalist Flavio Tavares, die tot een groep guerrillastrijders zou hebben behoord. De meeste anderen zijn studenten. Leden van de revolutionaire bewe ging, die voor de kidnapping van Char les Burke Elbrick verantwoordelijk zijn, hadden de vrijlating geëist. Weigering zou de dood van de ambassadeur ten gevolge hebben jehad. Het buigen van de Braziliaanse over heid voor de revolutionairen die de Ame rikaanse ambassadeur in Brazilië heb ben ontvoerd, is een enorme overwin ning voor de laatsten, die het regime daarmee in verwarring brengen en de positie ervan ondermijnen. Een brief, die afkomstig heet te zyn van de ontvoerde Amerikaanse ambas sadeur in Brazilië C. Burke Elbrick, is gevonden in een offerblok van een kerk in Rio de Janeiro. In de met de hand geschreven brief stond dat de af zender het „goed" maakt. Verzocht werd tegemoet te komen aan de eisen van de ontvoerders. De redactie van het kwaliteitsblad Jornal Do Brasil ontving vrijdagochtend een anonieme tip, dat er een brief van Elbrick lag in een offerblok in de kerk van Onze Lieve Vrouwe van de Glorie. Volgens Braziliaanse kranten leek het haastig geschreven briefje echt. Elbrick vroeg zijn gezin zich geen zorgen te maken. De krant heeft het originele briefje onmiddellijk naar het ministerie van Buitenlandse Zaken gebracht. Uit welingelichte kringen werd nog veronmen dat groepen Braziliaanse of ficieren ontevreden zouden zijn. Gene raals zouden het daarmee eens zijn en aan de regering gevraagd hebben be paalde standpunten te herzien. De officieren zouden heftig geprotes teerd hebben tegen het besluit van de regering het ultimatum van de revolu tionairen te aanvaarden. LAREN Een van dc verdachten in de schilderyendiefstal uit het Singermu- seum in Laren is gistermiddag uit het Larense politiebureau ontsnapt. De man, de 33-jarige monteur J. B. S. uit Amsterdam, heeft kans gezien de spijlen van een raampje boven de deur van zijn cel los te krijgen. Via het raampje kwam hij in de gang, waar op dat moment niemand aanwezig was. Naar de altijd openstaande buitendeur hoefde S. maar zeven meter te lopen. Niemand van de politie-agenten heeft iets van de verdwijning bemerkt; de ontvluchting werd om tien minuten over één ontdekt door een werkster, die de agenten opmerkzaam maakte op het celraampje, dat er volgens haar „zo vreemd open" uitzag. S. stond bekend als een uitbreker en daarom ging men altijd met twee man naar binnen. De korpschef van de Larense politie, inspecteur J. C. van den Berg, heeft ge zegd dat het houtwerk van het raampje boven de cel van S. van slechte kwali teit was. „Onder de goede verf bleek het hout slecht te zijn." AMSTERDAM. Op de Amsterdam se effectenbeurs deden gisteren hard nekkige geruchten de ronde dat Uni lever op het punt staat de bierbrouwery Heineken over te nemen. Hoewel de besturen van beide con cerns de juistheid van de geruchten ont kenden, ontstond op de Amsterdamse beurs zulk een grote vraag naar aande len Heineken, dat de koers omhoog schoot. De bedrijfsbesturen zeiden niet te be grijpen uit welke hoek de geruchten kwamen. (Van onze weerkundige medewer ker). \tlij hoeven geen zwaar hoofd te hebben over het weer in dit weekeinde. De hogedrukgebieden blijven ons welgezind, zodat Gelder land op droog weer mag rekenen met zonnige perioden. Geleidelijke luchtdrukstijgingen boven Scandi navië doen verwachten, dat de tem peratuur zondag en maandag bij een naar oost draaiende wind ein delijk eens wat hoger wordt. De aanloop tot een nazomertje volgen de week? i v

De Vallei | 1969 | | pagina 1