„Ernstige oorlogs misdrijven mogen niet verjaren" „Grapje dat verkeerd is gevallen" Ver. Staten door bestand voor moeilijke keus „Gang van zaken in affaire-rechter R. niet ongebruikelijk" Kiezen „Bezetting van Maagdenhuis is een terreurmethode" IEEE sa GEERTJES KEUKENCENTRUM Over de grenzen Italiaans opleidingsschip op bezoek Winkeliers in Wapeningen gaan toch door met hun juhileumactie 1 POGGENPOHL Hoe is het mogelijk. MINISTER POLAK DIENT WETSONTWERP IN Marihuana in beslag genomen Acht procent van bevolking is voorgelicht over homoseksualiteit Philips-vestiging in Sneek BEVESTIGING VONNIS GEËIST TEGEN 22-IARIGE STUDENT Verdediging: daad uit frustratie „Kunstenaar"-politieman niet op non-actief BEZWAAR NAWERKING GEEN TOESTEMMING MINISTERIE, MAAR VOORSTELLEN VOLGENS ONDERZOEK: VIJFTIENHONDERD MARKTINTERVENTIE APPELEN EN PEREN HERDENKING Hoofdredacteur A.N.P. naar Philips RECHTSSTAAT COLLECTIEF Dat iW die Spar candaug treer roordetig. iri kwaliteit, uitvoering en mogelijkheden ongeëvenaard ZATERDAG 6 SEPTEMBER 19 UTRECHT „Dit is een grapje dat verkeerd is gevallen. De man heeft tegen mij gezegd, dat hij beter niets had moeten zeggen of zoiets had moe ten zeggen als „ik ben Pipo of Ma- maloe". De man betreurt het achter af dat hij zo is opgetreden. Hij had beter kunnen zeggen dat hij politie ambtenaar was. Ik kan mij de hele affaire wel voorstellen. Hij is een man die van een lolletje houdt en uit spraken kan poneren met een uitge streken gezicht". Dit heeft gisteren het hoofd van de sur veillancedienst van de Utrechtse po litie, commissaris H. C. Maat gezegd over het optreden van de politieman die zich donderdag in het portaal van de Nicolaaskerk waar de ten toonstelling „Nederlandse beeldhouw kunst '64'69" werd geopend te genover protesterende kunstenaars uitgaf als kunstenaar, „die zelf drie plastieken op de tentoonstelling had staan". De commissaris onthulde de identiteit van de politieman: het is de 30-jarige hoofdagent A. C. Bruins Slot, die don derdag zei „Van Voorst tot Voorst" te heten. Commissaris Maat ontken de dat de hoofdagent met een ket ting zou hebben geslagen. „Wij ken nen wel de zogenaamde knevelket ting, maar die wordt sporadisch ge bruikt tegenover zeer recalcitrante personen", aldus de commissaris, die de incidenten zelf niet zwaar op neemt. Desgevraagd verklaarde de commissaris, dat de adjudant Schou ten met zijn drie assistenten (onder wie de hoofdagent) opdracht hadden gekregen in burgerkleding naar de kerk te gaan om eventueel behulp zaam te zijn als er onregelmatighe den zouden ontstaan. Het verzoek om bijstand van de politie is uitge gaan van mej. dr. M. E. Houtzager, directrice van het Centraal Museum. Suppoosten van het museum hadden de opdracht gekregen alleen mensen met een toegangskaart in de kerk te laten. Commissaris Maat ontkende met na druk dat de hoofdagent op non-actief is gesteld. Tijdens de gisteren gehou den vergadering van de korpsstaf is ter sprake gebracht of tegen B.S. maatregelen moeten worden geno men. In de stafbespreking is beslo ten, dat de mondelinge verklaringen eerst op papier moeten worden ge zet. r\EN HAAG Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot op- heffing van de verjaringstermijn voor oorlogsmisdrijven en misdrijven te gen de menselijkheid. Dit voorstel verklaart de bepalingen over de verjaring van het recht van strafvervolgingen en het recht van tenuitvoerlegging van opgelegde straffen niet van toepassing voor misdrijven van de genoemde cate gorieën, niet alleen die misdrijven, die zijn begaan in het verleden, maar ook die welke in de toekomst nog zouden worden gepleegd. Het gaat om de volgende misdrijven: oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid, zoals omschreven in het handvest van de internationale mi litaire 'rechtbank te Neurenberg, waar op in het besluit buitengewoon straf recht de doodstraf is gesteld; enkele misdrijven genoemd in de wet oorlogs strafrecht en de feiten, strafbaar ge steld in de Uitvoeringswet Genocide- verdrag.. Minister mr. C. H. F. Polak, van Justitie, schrijft in de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp, dat het ontwerp steunt op de internationale rechtsovertuiging, dat ernstige oorlogs misdrijven en misdrijven tegen de men selijkheid aan de werking van de ver jaring onttrokken behoren te zijn. De ze rechtsovertuiging is gebleken uit de behandeling van de VN-conventie van 26-11-1968, al hebben veel staten, waar onder Nederland, zich van stemming onthouden. In de Memorie van Toelichting wordt als voornaamste bezwaar te gen het verdrag vermeld, dat het slaat op alle schendingen van wetten en gebruiken van de oorlog zonder onderscheid, van de willekeurige ver nietiging van steden tot kleine dief stallen. Voor de Westerse landen die het instituut van de verjaring kennen, zou de buitenwcrkingstelling daarvan voor oorlogsmisdrijven van gering belang een ernstige onevenre digheid in de wetgeving teweegbren gen. Ten aanzien van de Nederlandse wet geving schrijft minister Polak, dat in het Wetboek van Strafrecht de verja ring om twee redenen is opgenomen: de noodzaak van bestraffing vervalt na verloop van tijd met de herinnering aan het strafbare feit, en het tijdsver loop werkt ten nadele van de bewijs voering. Een en ander werkt voor ern stige misdrijven anders dan voor klei ne, als gevolg waarvan er verschillen de verjaringstermijnen zijn naar ge lang van de ernst van het feit. De noodzaak tot differentiatie geldt ook voor oorlogsmisdrijven. Opheffing van de verjaring ligt dan ook alleen voor de hand bij de zeer zware delic ten. Deze hebben een zeer lange na werking en de maatschappelijke straf- behoeft.e blijft aanzienlijk. Bovendien zijn ze voorwerp van historisch onder zoek, zodat het tijdsverloop de bewijs- mogelijkheden dikwijls aiet zal vermin deren. Voor andere oorlogsmisdrijven, die niet ernstiger zijn dan de ernstig ste in het gewone strafrecht, blijven de gewone verjaringstermijnen gelden. W'AGENINGEN Zelfs urenlan ge besprekingen bij het ministe rie van Justitie in Den Haag hebben geen oplossing gebracht voor de Wage- ningse Stadsbrinkwinkeliers, die hun klanten 50 vliegreizen naar Londen willen aanbieden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het winkel centrum. De sleuteltjesactie, die de winkeliers wilden houden, bleek in strijd met de Wet. op de Kansspelen. Het was de be doeling, dat de klanten na de een of andere aankoop een sleuteltje zouden krijgen en wanneer dat op een bepaal de kluis paste, was daarmee de vliegreis naar Londen gewonnen. Na het bekend maken van de actie verbood de Wage- ningse politie prompt de uitvoering van deze plannen, waarna het Stadsbrinkbe- stuur duizend gulden uitloofde voor de gene, die een oplossing voor het pro bleem wist. Gedurende het vorig weekeinde stond de telefoon bij geen der winkeliers stil, ook omdat de affaire inmiddels de lan delijke pers haalde. De reacties stroom den binnen. Juristen, notarissen, recla medeskundigen en minder juridisch ge- ichoolden uit alle delen van het land meenden een gat gevonden te hebben om door de wettelijke mazen te glippen. Geen enkele suggestie was ech ter briljant genoeg om het Vrouwe Jus- titia naar de zin te maken. Inmiddels hadden de winkeliers de ene bespreking na de andere. Men be landde zelfs in Den Haag, waar de Stadsbrinkondernemers aanvankelijk te horen kregen, dat het daar geen in formatiekantoor was... Ook een onder houd met de officier van justitie in Arnhem leverde geen resultaat op. Dezer dagen overlegden de winkeliers drie uur lang met de Koninklijke Bond van Ondernemers in Den Haag. Er kwamen afgeronde voorstellen uit, waarmee men vervolgens naar het mi nisterie van Justitie is gegaan. In plaats van de sleuteltjesactie wil men een „grote inbekende" inschakelen die de winkels op de Stadsbrink bezoekt. De klant, die dan juist aan de kassa staat, is winnaar van een vliegreis. Deze gewijzigde actie werd na ander half uur confereren op het ministerie eveneens van de hand gewezen. De Wet op de Kansspelen eist namelijk dat men „overwegende invloed" moet kunnen uitoefenen op de kans een prijs te be machtigen. De winkeliers hebben nu, ten einde raad, besloten toch met de actie te beginnen. Kome wat er van komt! Omdat geen enkele tipgever het verlossende woord sprak, is de beloning van duizend gulden naar de plaatselij ke stichting Medisch Zwemmen gegaan. AMSTERDAM In een leegstaan de woning in de Grote Wittenburger- straat in Amsterdam zijn zes jeugdige buitenlanders vier Engelsen, een Argentijn en een Deen aangehouden. Zij bleken in het bezit van naar schat ting een pond marihuana. Omwonen den hadden geklaagd over luide muziek uit het huis, waarna de politie een on derzoek instelde. ADVERTENTIE DEN HAAF Ruim zestig procent van dc Nederlandse bevolking weet wat homosexualiteit betekent, bijna 30 pet. kan een by benadering juiste om schrijving geven en 10 pet. wenst de term homosexualiteit niet te kennen. Dat zijn enkele cijfers uit een onder zoek „Meningen over homosexualiteit" van de Stichting tot Bevordering So- Sociaal Onderzoek Minderheden, dat in de jaren 1966 en 1967 werd gehou den. Van de tien pet. „niet-weters" was een meer dan normaal percentage bo ven de vijftig jaar met in het alge meen een lagere opleiding. Ruim vijftienhonderd Nederlanders zijn voor dit doel ondervraagd, van wie een kleine dertig procent van me ning was, dat de homosexueel voor zijn of haar gerichtheid moet uitkomen en dertien procent vindt dat dit van de omgeving afhangt. Bijna vijftig procent van de Neder landers heeft homosexuelen ontmoet, waarbij bijna de helft later van ande ren hoorde, dat het hier om homosexue len ging. Uit het onderzoek kwamen twee ba sishoudingen jegens homosexuelen naar voren. Een waarbij al dan niet maatre gelen tegen hen nodig werden geacht en een waarbij men al dan niet het ver schijnsel uit de weg wilde gaan of ver zwijgen. De minst agressieve instelling was bij ondervraagden met een hogere opleiding en een politieke voorkeur voor VVD, KVP. PSP en D'66. Nog geen vijfentwintig procent van de ondervraagden bleek ooit te zijn voorgelicht over sexualiteit in het al gemeen. Acht procent was voorgelicht over homosexualiteit. Het onderzoek, dat ruim honderdduizend gulden heeft gekost, is voornamelijk uitgevoerd door mevr. drs. S. Meilof-Oonk van de Stichting tot Bevordering Sociaal On derzoek Minderleden. DEN HAAG De minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lardi- nois, zal de mogelijkheid van markt- interventie voor appelen en peren uit de oogst 1969 openen zoals voorzien in de desbetreffende EEG-verordenin- gen. De minister- heeft gisteren 't be stuur van het. produktschap voor groen ten en fruit schriftelijk van zijn besluit op de hoogte gesteld. Voordat het besluit genomen werd hebben de minister en zijn Belgische ambtgenoot uitvoerig overleg gepleegd, teneinde te bereiken dat de Belgische en Nederlandse overheden terzake een zelfde beleid voeren. De beide bewinds lieden hebben volledige overeenstem ming bereikt over het toepassen van de marktinterventie, waarbij voor uit de markt te nemen appelen en peren van hogere kwaliteiten de vergoeding voor de tweede kwaliteit zal worden toegekend. Het Italiaanse opleidingsschip Amerigo Vespucci is gisteren voor een vijfdaags bezoek in Am sterdam aangekomen. Op de foto het fraaie schip bij het passeren van de Hembrug. EINDHOVEN In aansluiting op eerdere berichten deelt de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken mede, dat men binnenkort in het vooimalige fabrieks gebouw van Van der Heem N.V. te Sneek zal beginnen met de fabricage van hoogtezon- en infraphilapparaten. SAIGON De bekendmaking door de Viet-Cong van een bestand van 72 uur ter gelegenheid van de begrafenisplechtigheden voor president Ho Tsji-minh van Noord-Vietnam heeft de regering in Saigon en de Amerikanen voor een moeilijke keus gesteld eveneens een bestand in te nemen of het be stand van hun tegenstander te negeren en de strijd voort te zetten. DEN HAAG Minister mr. C. H. F. Polak van Justitie meent, dat uit het verloop van de strafzaak tegen de Haarlemse rechter R., die er van wordt verdacht in februari 1968 onder invloed van alcohol een dodelijk ongeluk te hebben veroorzaakt, blijkt dat er wel een veelheid van incidenten is geweest, maar dat niet kan worden gezegd dat de incidenten zelf hoogst ongebruikelijk waren. De bewindsman heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid mr. Van Wijk (PSP), die er o.m. naar had geïnformeerd, waarom deze strafzaak zich zo lang voortsleept. Ook verdachten, die door hun beroep met de rechtsgang vertrouwd zijn, plegen van de gehanteerde middelen gebruik te maken, zo schrijft minister Polak. Het indienen van een bezwaar schrift tegen de dagvaarding bijvoor beeld is beslist niet uitzonderlijk. Of in deze zaak terecht of ten onrechte van de middelen gebruik is gemaakt, kan intussen slechts worden beoordeeld, na dat over de zaak zelf een onherroepe lijke beslissing is gevallen. Omdat het voor ieder duidelijk zal zijn, dat de wet geen rechtsmiddelen kan onthouden aan personen die bijzonder met de wet be kend zijn. kan minister Polak niet aan nemen, dat de schijn zou zijn gewekt, dat leden van de rechterlijke macht bijzondere rechten hebben. Ook voor hen geldt, vanzelfsprekend, het alge mene recht. Er is slechts één bijzonderheid. Het Wetboek van Strafvordering bevat een speciale regeling over de aanwijzing van het gerecht, waarvoor vervolging en berechting zullen plaatsvinden. De wetgever heeft om ook in zoverre de schijn te vermijden, verboden, dat een rechter voor zijn eigen gerecht of voor een gerecht binnen het ressort van rechtbank of gerechtshof terecht staat. Op de vraag of inmiddels voorzienin gen zijn getroffen m.b.t. de financiële belangen van de nabestaanden van het slachtoffer antwoordt minister Polak dat dit niet het geval is. Het lijkt minister Polak niet juist op dit ogenblik zijn zienswijze kenbaar te maken over de beschuldigingen van de bedoelde rechter jegens de Haarlemse politie met name m.b.t. het verwisselen van een der banden met de reserveband van diens auto aangezien het hier ter sprake ge brachte zozeer raakt hetgeen in de dagvaarding is ten laste gelegd en dientengevolge ter beoordeling van de rechter staat. In antwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid mevrouw mr. Singer-Dek- ker (PvdA) doet minister Polak de toe zegging dat, indien het onderzoek straf bare feiten aan het licht brengt met be trekking tot beschuldigingen aan het adres van de Haarlemse politie door rechter R. zoals opgenomen in bedoeld persbericht, het Openbaar Ministerie zodra mogelijk over verdere vervolging zal beslissen. De Hoge Raad heeft bij beschikking van 15 augustus 1969 de arrondissementsrechtbank te 's Gra- venhage aangewezen als het gerecht waarvoor de vervolging van de hier be doelde zaak zal plaatsvinden. Het Openbaar Ministerie gaf de rijks recherche opdracht dit onderzoek in te stellen, nadat op 8 augustus jl. de hoofdcommissaris van politie te Haar lem en twee hoofdagenten van gemeen tepolitie in deze gemeente schriftelijk aangifte hadden gedaan van vermoe delijke overtreding gepleegd door de door vraagstelster bedoelde rechter. De Amerikaanse ambassade in Sai gon zowel als de Zuid Vietnamese rege ring heeft tot nu toe slechts op vra gen gereageerd met „geen commen- taa'r". Een bron in de omgeving van de Amerikaanse ambassade zei echter dat druk overleg op hoog niveau gaande is: vandaag verwacht men het eerste officiële commentaar. Als Zuid-Viet- nam en zijn bondgenoten geen bestand in acht nemen zullen zij er, zo zegt men, ongetwijfeld van worden beschuldigd een gelegenheid te laten passeren om de goede trouw van de Viet-Cong op de proef te stellen. Voorts zullen Saigon en Washington weer van agressie worden beticht. Daartegenover staat dat „wij moei lijk kunnen instemmen met een be stand ter ere van een man die sedert het begin van de oorlog vijand num mer één is geweest", aldus genoemde bron. In Amerikaanse kringen in Sai gon meent men, dat mogelijk geen for mele aanvaarding van het bestand zal plaatshebben, maar dat gedurende die 72 uur (beginnend maandagmorgen om twee uur) de geallieerde acties tot lou ter defensieve zullen worden beperkt. De bestanden in het verleden hadden steeds plaats ter gelegenheid van gods dienstige herdenkingen, waardoor zij voor beide partijen in het conflict aan vaardbaar waren. In de aankondiging van het bestand door de Viet-Cong staat onder meer dat evenals in Noord-Vietnam, door het Bevrijdingsfront een rouwperiode van een week in acht wordt genomen. Er zullen herdenkingsplechtigheden wor den gehouden in de gebieden waar de „voorlopige revolutionaire regering" het voor het zeggen heeft. Zuidvietnamese regeringsfunctionarissen, soldaten en politiemannen worden vrijgeleiden ge garandeerd als zij deze bijeenkomsten wensen bij te wonen. EINDHOVEN De raad van bé stuur van de N.V. Philips' Gloeilam penfabrieken heeft benoemd tot adj.- directeur voor perszaken en hoofd van de persdienst, de heer J. W. M. Mar- tinot, hoofdredacteur van het ANP. De heer Sj. de Vrij, de huidige functiona ris, heeft de wens te kennen gegeven zijn functie per 1 januari 1971 neer te leggen. De heer Martinot zal op 1 mei 1970 in dienst treden. AMSTERDAM Op de tweede dag van de behandeling door het Amster damse gerechtshof van het hoger beroep, dat ruim 400 bezetters van het Maagdenhuis tegen hun vonnis van de politierechter hadden aangetekend, heeft de procureur-generaal gisteren tegen de 22-jarige student J. W. C. van L. bevestiging geëist van het vonnis van de politierechter twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf en een boete van f 200, Bij dc bepaling van dc strafmaat nam mr. Van Dijken in aanmerking, dat het optreden van een aantal der verdachten zeer wel kan zijn bevorderd door de stimulans die is uitgegaan van die hooggeleerde of minder geleerde ouderen, die zich, ook reeds voor de be zetting van het Maagdenhuis, in zodani ge termen hebben menen te moeten uit laten. dat daardoor het besef van de waarde der thans zo bedenkelijk ge schonden rechtsbeginselen aanzienlijk kan zijn verzwakt. De procureur-generaal omschreef het motief waarom men is binnengedron gen in het Maagdenhuis als het „uni versitair conflict". De studenten achten de huidige structuur der universiteit verouderd en niet langer aanvaardbaar en wensen, dat daarin verandering wordt gebracht. „Dat de studenten aan deze universi teit betrokken wensen te worden bij de structuurherziening is begrijpelijk en een aanvaardbare zaak. Maar. zo stellen de activisten onder de studenten, onze eisen gaan veel ver der dan waartoe men bereid was; ons recht tol medebeslissing werd niet in voldoende mate geëffectueerd", zo zei de procureur-generaal. „Het georganiseerd en massaal bin nendringen, gepaard gegaan met en ge volgd door vernielingen en diefstal van documenten en andere zaken is een terreurmethode, die door geen inzichten, opvattingen of motieven kan worden gerechtvaardigd", zo vervolgde de pro cureur-generaal. Door aldus met de an deren te trachten door geweld en inti midatie, door het plegen van misdrij ven 't eigen standpunt te doen zegevie ren. belemmert men niet slechts een op- io&S' '4 an In, conflict, schaadt men niet slechts de universiteit, doch han delt men in flagrante strijd met de grondslagen van een rechtsstaat. Dit kan in een land, waar de democratie met al haar gebreken prevaleert boven de dictatuur, eenvoudig niet worden ge duld. Een overheid, die het onbestraft zou laten passeren, zou volgens mr. Van Dijken ernstig te kort schieten in de handhaving van drie rechtsbeginselen, die niet minder zijn dan de primaire voorwaarde voor het functioneren van een geordende samenleving. Namens de gezamenlijke verdedi ging werd o.a. het woord genomen door mr. J. van Schaik. Hij stelde dat het hier ging om een collectieve daad van alle verdachten. In het ver leden zijn verschillende straffen op gelegd. terwyi iedere bezetter toch hetzelfde heeft gedaan. De actie van de studenten was te rechtvaardigen als 'n consequentie van hun opvattin gen. Ondanks het feit dat de meerder heid van hoogleraren niets voor me dezeggenschap voelde, werden de stu denten uitgenodigd tot overleg. Dit moest dus wel tot de bepaalde tac tiek leiden zonder tot direct resultaat te komen. Het ontbreken van duidelij ke richtlijnen over uitgangspunten bü de leiding van de universiteit en door de tactiek van sussen, moest voor stu denten een verwarrende en gezagon- dermijnende situatie ontstaan. In Frankrijk, Engeland en Amerika zo ging pleiter verder, is bezetting van gebouwen door studenten niet vervolgd. Het model van de Maagdenhuisbezetting was niet een zich massaal verzetten te gen de openbare orde. Het gold slechts een democratie in universitair verband. Elementen van lokaalvredebreuk ont breken hier. De studenten zijn binnen hun gemeenschap gebleven door een universitair gebouw te bezetten. Het Openbaar Ministerie zegt, dat niet het universitaire, doch het openbare gezag is aangetast. Mag men de verdachten dan aanrekenen waar hier de scheids lijn ligt. In oktober van het vorige jaar hebben ASVA en rector-magnificus ge zamenlijk een manifest, naar aanleiding van de studentengebeurtenissen in Me xico, ondertekend waarin o.m. werd ge zegd dat de universiteit een autonoom orgaan is. Kort voor de bezetting heeft de com missaris van politie verklaard, dat men niet pleegde in te grijpen in een univer sitaire aangelegenheid. Jongemensen, die geen misdadigers zijn, gingen uit frustratie en machteloosheid over tot de bezetting. Vrijspraak wegens ontbreken van schuld is op zijn plaats. De procureur-generaal noemde de be zetting echter een schoon voorbeeld van lokaalvredebreuk in de zin van artikel 139 van het Wetboek van Strafrecht. He Hof zal vrijdag 19 september in de zaak-Van L. arrest wijzen. T~ke Noren stemmen zondag en maan- dag om een nieuw parlement te kiezen. De verkiezings.strijd heeft de lonen en prijzen ais inzet. Al wekenlang zijn de 2.6 miljoen stem gerechtigden bedolven onder de cij fers die hun worden voorgeschoteld door de politieke partijen, welke wil len bewijzen dat hun belastinghervor mingsplannen de beste koop beteke nen voor de loontrekkers. De twee belangrijkste factoren zijn het loon bedrag waarmee men thuis komt en de prijzen van de goederen in de winkels. De kiezers hebben de keuze om de niet-$>cialistische vier partijencoali- tie opnieuw vier jaar aan het be wind te brengen of de arbeiderspar tij, die in 1965 na bijna 30 jaar aan de macht te zijn geweest in de oppo sitie ging, te doen terugkeren. De coalitie heeft voor 1970 een nieuw belastingpakket samengesteld waar bij een BTW van 20 procent wordt ingevoerd ter vervanging van de te genwoordige omzetbelasting en de in komstenbelasting voor iedereen wordt verlaagd. Zij beweert dat hieruit reële inkomstenverhogingen zullen resulteren die variëren van 80 tot honderden guldens per jaar. terwijl de consumptieprijzen met slechts 5.8 procent zullen stijgen. l")e arbeiderspartij stelt hiertegenover een BTW van 15 procent en alleen op de lagere niveaus verlaging van da inkomstenbelasting. Zij beweert, dat haar program sociaal rechtvaardi ger is en de kleine man in een betera positie brengt. De arbeiderspartij biedt ook een 40-uri- ge werkweek aan voor arbeiders in continu-bedrijven, ouderdomspensioen op lagere leeftijd en vele verbeterin gen in de structuur van de welvaarts staat. Verder belooft zij de jeugd veel meer plaatsen op de universiteiten. Tke coalitie rekent tot haar verdien- ten de volledige werkgelegenheid, een overschot op de betalingsbalans en de toenemende welvaart. Haar leuze is: blijf bij ons en de wel vaart zal blijven. Haar belastingpro gram en economisch program zou iedereen ten goede komen en niet slechts een deel van de gemeenschap, zoals de socialisten willen, zegt zij. Minister van Handel Kaare Willoch waarschuwt er voor, dat het program PER BORTEN vechten om gunst van de socialisten een te grote last zou betekenen en alleen maar ver zwakking van de koopkracht van de Noorse valuta tengevolge zou hebben, ben Tntussen wordt van de kiezers ver- wacht, dat zij wijs worden uit de vele cijfers. De Noren vatten hun verkiezingen kalm op. Zij kennen niet de circusas pecten, temperamentvolle botsingen en gewelddadigheden waarmee ver kiezingen elders dikwijls gepaard gaan. De 150 leden van het Storting (parle ment) worden gekozen volgens een ingewikkeld stelsel van partijlijsten dat inmarginale districten het combineren van lijsten mogelijk maakt. Deze mogelijkheid werd in de laatste verkiezingen door de coalitie benut. De arbeiderspartij verkreeg toen 68 zetels, de conservatieven 31, de Chr. Volkspartij 31, het centrum 18, liberalen 18 en de socialistische volksparty twee. De communisten be haalden geen enkele zetel. De arbeiderspartij en de socialistische volkspartij gingen in de oppositie, terwijl dc vier andere partijen, on der premier Per Borten, een coalitie regering vormden. F~ke 56-jarige Borten een agronoom van de centrumpartij, is bereid de leiding te nemen van een nieuwe re gering, maar dat zal afhangen van de onderhandelingen op basis van de patysucccssen als de coalitie op nieuw wint. Wint de arbeiderspartij, dan zal hun nieuwe leider, de 59-jarige Trygve Bratteli, gewezen minister van Fi nanciën, die eens walvisvaarder was, aan het hoofd komen van de re gering. Opiniepeilingen hebben aangetoond dat de arbeiderspartij aan populariteit heeft gewonnen, maar dat niettemin de coalitie nog enigzins favoriet is. Wegens de verbindingsmoeilijkheden in het uitgestrekte Noorwegen zijn de verkiezingen verdeeld over twee da gen. Maandag laat zal zich een ten dens beginnen af te tekenen. Wat de gemoederen in beweging heeft gebracht is het socialistische voorstel om abortus te liberaliseren. Daar kwam verzet tegen. De coalitie betoogde dat dit een gewetenszaak was die zorgvuldig moest worden on derzocht en daarom buiten de verkie zingsstrijd moest blijven. ADVERTENTIE kom vrijblijvend kijken bij: APELDOORN - KONINGINNELAAN 78 - TELEFOON 05760-17434

De Vallei | 1969 | | pagina 5