Weekend-sport op radio en t.v. Ook Poolse coach is bijzonder geheimzinnig Duitse ruiters excelleerden weer in het puissance-springconcours Karin Balzer verbeterde haar eigen wereldrecord Cleton propagandist voor de minitramp Nederlandse dames in de herkansingen Tennispsoeg voor interland tegen West ^uits'and Nederlandse ploeg voor Blackpool Karstens vierde in België Margaret Court in finale Forest Hills tegen Nancy Richey „Tennis op gras is definitief voorbij" Voüeybalp'oeg PSV 17 september in Wenen tegen Rapid NEDERLANDS ELFTAL MOET NA VEERTIG MAANDEN WEER UITWEDSTRIJD WINNEN 15 X 13 GOED IN SPORTTOTO Bond gemeente ambtenaren wil geen stakingsrecht Op de hoogte Ook zekerheden Realiteit Pietrangeli gaat filmen Ronde van het Noorden E K. roeien Zwemmen ROD LAVER: ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1969 Kessler stelde ploeg al op, maar maakt haar pas zondag bekend DEN HAAG De cijfers van sporttoto vier van het afgelopen weekeinde waren: aantal deelne mers: 772.582; bruto inleg f 1.636.470 prijzenbedrag: f 736.412. Beschikbaar voor le prijs f 220.923,60, 15 meldingen, bruto f 14.728. 2e prijs: f 147.282,40, 301 meldin gen, bruto f 489. 3e prijs: f. 220.923,60, 3587 meldin gen, bruto f 61,60. Extra prijs: f 147.282,40, 5167 mel dingen, bruto f 28,50. KATTOWICE „Nederland heeft z(jn laatste uitwedstrijd in Schotland gewon- een training, maar Kessler koos daar- KLAGENFURT De Nederlandse dames zijn er tijdens de eerste dag van de Europese roeikampioenschappen in Klagenfurt niet in geslaagd zich bij de diverse onderdelen direct voor de fi nale te plaatsen. De dubbel twee (Jenny van Driel/Ine- ke Poelenije) werd in de tweede serie tweede achter Rusland. De dubbel vier werd in de eerste serie slechts vijfde, terwijl de acht beslag legde op een tweede plaats, wederom achter Rusland. De seriewinnaressen plaatsten zich rechtstreeks voor de finale. De andere ploegen komen uit in de herkansing. De Liitslagen van de series waren: Skiff: eerste serie: 1. Frankrijk 3.57.08: tweede serie: 1. Rusland 3.56,48. Dubbel vier met stuurvrouw: eerste serie: 1. Oost-Duitsland 3.29,8: 5. Neder land 3.38,05; tweede serie: 1. Rusland 3.27,86. Dubbel twee, eerste serie: J. Oost- Duitsland 3.40,87. Tweede serie: 1. Rusland 3 42.116: 2 Nederland 3.46,89. Achten: eerste serie: 1. Roemenië 3.13.30, tweede serie: 1. Rusland 3.15,40: 2. Nederland 3.19,07. t De drie Nederlandse ploegen zijn voor de vandaag te houden herkansin gen als volgt ingedeeld: Pubbei vier met stuurvrouw: twee- dé herkansing: Frankrijk, Bulgarije. Tsjecho-Slowakije en Nederland. Dubbel twee: tweede herkansing: Tsjecho-Slowakije, Zuidslavië, Frank rijk en Nederland. Achten: eerste en enige herkansing Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Verenig de Staten, Oost-Duitsland en Neder land. De eerste twee van elke herkansing plaatsen zich voor de finale. Uit de eni ge herkansing voor de achten gaan de eerste vier naar de eindstrijd over Het belangrijkste onderdeel van het programma „Studio Sport", dat de NOS-televisie morgen van 19.30 tol 20.30 uur via Nederland 1 uitzendt, wordt gevormd door een samenvatting van de voetbalwedstrijd Polen-Neder land, die in het kader van de voorron den van het toernooi om het wereld kampioenschap 1970 in Chorsof wordt gespeeld. Voorts wordt aandacht besteed aan de wielerwedstrijd voor profs Bor deaux Parijs, de drie-landen-turn- wedstrijd Groot-Brittanië Zweden Nederland in Billingham, het CHIO in Rotterdam, de individuele auto-klim- races in Vaals en de voetbalwedstrijd Anderlecht F.C. Brugge. Hoofdmoot van het sportprogram ma ::Langs de lijn" van de NOS-radio (14.30-17.50 uur en 18.10-18.30 uur via Hilversum II) is ook de wedstrijd Po len Nederland, waarvan van 16.00 tot 17.50 uur een rechtstreeks versla" Theo Koomen en Dick van Rijn. Het programma bevat voorts flit, van het CHIO in Rotterdam, de paard koersen op Duindigt en in Gronin gen, en de uitslagen van de handbal-, korfbal- en hockeycompetitle en het amateurvoetbal. In het RONO-sport programma „Sport voor sport", dat morgenavond van 18.30-19.25 uur wordt uitgezonden, wordt naast wedstrijden in het betaal de voetbal uitgebreid aandacht besteed aan het amateurvoetbal. Verder staan twee belangrijke motorsportevenemen ten op het programma: de Grote Prijs van Italië, waar Aalt Toersen het we reldkampioenschap kan veroveren en de nationale motocross in Anloo. De ge bruikelijke reeks uitslagen en verslager vormen de rest van het programma. DEN HAAG De Neder'andse ten- nisploeg, die op zaterdag 13 en zondag 14 september in Amersfoort tegen West-Duitsland uitkomt, is als volgt sa mengesteld: Dames-enkelspel: Marijke Schaar en Trudy Groenman. Reserve: Ada Bak ker. Heren-enkelspel: Nick Fleury, Fred Hemmes, Jan Hordijk en Jan Hajer. Reserve: Fried Schmitz. Dames-dubbelspelAda Bakker Trudy Groenman. Heren-dubbelspel: Nick Fleury Jan Hordijk en Jan Hajei Fred Hemmes. Gemengd dubbelspel: Ada Bakker Nick Fleury en Trudy Gror-.iran Fred Hemmes. Paul van Min, Evert Schneider en Peter Soeters zijn respectievelijk we gens ziekte, vakantie en studie niet beschikbaar. nen". Dat was vrijdag in het kasteeltje Osrodek in Swierklaniec één van de wei nige concrete antwoorden, die de Nederlandse bondscoach Georg Kessler gaf op een persconferentie vóór de landenwedstrjjd tegen Polen. Die laatste overwinning in een uitwedstrijd is al bijna 40 maanden het gebeurde in het Hampdenpark van Glasgow op 11 mei 1966 oud. Het Nederlands elftal moet weer een uit wedstrijd winnen, maar Polen mag deze thuiswedstrijd niet verliezen. Beide ploe gen hebben niets aan een gelijk spel in hun ontmoeting voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioensdhap. De stand ln de groep, waarin Bulga rije, Nederland, Polen en Luxemburg zijn ingedeeld, spreekt duidelijke taal Bulgarije Nederland Polen Luxemburg 0 0 0 0 82 7— 2 9— 6 2—16 Bulgarije heeft zijn drie thuiswed strijden achter de rug, Nederland heeft na zondag alleen nog de wedstrijd te gen Bulgarije op het programma staan en Luxemburg zal nog gastheer zijn voo-r Polen en Bulgarije. Nederland heeft zijn kans dus nog ln eigen hand, Polen niet meer. De twee coaches zijn bang voor elkaar. Er Is weinig aanwijsbaar krachtsverschil tus sen de elftallen. Een coach als Nero Rocco van AC Milan kan zijn elftal gemakkelijk lang voor een wedstrijd bekend maken en Mat Busby van Man chester United behoefde ook niet ge heimzinnig te doen. Zij weten, dat hun ploeg sterk genoeg is om in elke wed strijd het eigen systeem te kunnen spe len. Maar Kessler en Kowoewicz moe ten wikken en wegen, de spelers kie zen, die zich moeten aanpassen aan de tactische conceptie, die de tegenstander zal proberen uit te voeren. Zij zijn niet zeker van een overwinning. Met deze wetenschap op de achtergrond is het begrijpelijk, dat men zoveel mogelijk voor de tegenstander belangrijke in lichtingen achterhoudt. Kessler is volledig op de hoogte van het duel tussen de Polen en de Noren. Hij heeft zich uitgebreid laten informe ren over de verrichtingen van het Poolse elftal ln Moskou, maar hij kan slechts vermoeden, waarom Koncewicz die zich nu met zijn ploeg in Wisla, op 80 km van Kattowice, heeft terugge trokken, in die laatste wedstrijd her haaldelijk spelerswisselingen heeft toe gepast. Ieder hoopt op die ene verrassing, die de doorslag zal kunnen geven en laat de ander raden naar zijn opstelling. Kon cewicz moet aan de ene kant. aanval lend spelen, maar evenzeer zijn verde diging op peil houden om gewapend te zijn tegen Moulijn en Cruyff en Wery. Of is het Van Dijk of wordt het Rogge veen? Koncewicz weet het niet en Kessler. die zijn spelers vrijdagmorgen de op stelling mededeelde, zegt het niet Kon cewicz lijkt vrijwel zeker te zijn van negen spelers, waardoor zijn elftal er zo zou kunnen uitzien: doel: Kostka (Gornik Zabre); achter: Latocha (Gor- nik). Szadkovsky (LKC Lodz), Hrazy (Kattowice). Antsjok (Polonia Bvtom); midden: Dejna (Legia Warschau), Szmid (Kattowice) en Zoltyczik (Gornik): voor: Markc (Ruch, Chorzov), Lubanski (Gornik) en Jarosik (Sosnowicz). Maar Koncewicz heeft ook nog Blaud (Legia Warschau) en Faber (Ruch) ach ter de hand. Blaud, die met Dejna meer aanvalskracht op het middenveld kan ontwikkelen dan Zultyczik, voor wie ook nog een speelmogelijkheid op de plaats van Szadkovsky is en Faber, die kwalitatief misschien een fractie ach terblijft bij Jarosik, maar die door zijn lokale populariteit een heel stadion kan meeslepen. In de groep van Kessler zijn ook ze kerheden, al heeft de Nederlandse coach niet nagelaten keer op keer en aan wie het maar wilde horen te ver tellen, dat de vorm van een aantal van zijn spelers minder is dan noodzakelijk. Over zeven man kan nauwelijks twij fel bestaan: Van Beveren, Israël, Eykenbroek, Groot, Rijnders, Cruyff en Moulijn spelen zondag. Naar de ande re vier dient geraden te worden. DEN HAAG De Nederlandse da mes- en herenzwemploeg, die 12 en 13 september in Blackpool uitkomt in de Eurovisie-zwemwedstrijd, is als volgt samengesteld: Dames: 100 m vrije slag: Yvonne van Kuilenburg; 400 m vrij: Yvonne van Kuilenburg: 100 m vlinder: Marie José Janzen; 100 m rug: Coby Buter; 200 m school: Henny Pentermann; 400 m wis sel pers.: Henny Pentermann 4 x 100 m wissel: Coby Buter. Henny Pentermann. Marie José Janzen en Yvonne van Kui lenburg; 4 x 100 m vrij: Yvonne van Kuilenburg, Cora v.d. Veer, Truus Koot en Liesbeth Klumper. Schoonspringen: Mariëtte Dommers. Algemeen reserve: Mia Plantinga. Heren: 100 m vrij: Ale v. d. Veen; 400 m vrij: Rinus van Beek; 200 m rug: Bob Schoutsen; 200 m vlinder: Rob Bos ton: 200 m schoj' Addy Nijlvis; 400 m wissel per- Bert Elzerman; 4 x 100 m se': Bob S n. Kees U' <- Rcb Bosson en Ale v. d. Veen; 4 x 200 m vrij: Rinur. v. Beek. A'e v d Veen Rob Bosson. Ruud Bec'e en Bob v. d Zande. Schoonspringen: Hans Feis. Vragen zijn het, die alleen Kessler kan beantwoorden. En die pas zondag middag verdwenen zullen zijn. De op stelling van het Nederlands elftal is een gok. De meest waarschijnlijke op stelling lijkt ons: doel: Van Beveren; achter: Romeyn, Israël, Eykenbroek en Strik; midden: Groot, Rijnders en Van Hanegem; voor: Wery, Cruyff en Mou lijn. Wanneer Rijnders in het achterste viertal nodig zal zijn ter assistentie van Eykenbroek, die de laatste verdediger, Israël, als rugdekking heeft, kan We ry altijd nog worden opgeschoven naar het middenveld. Kessler sprak vrijdag in Swierklaniec niet over die mogelijkheden. Hij roemde de Poolse spelers Kostkaantsjok. Blaud. Zoltyc zik, Dejna en Markc. die in de wed strijd tegen de Noren de meeste in druk op hem hadden gemaakt. Hij was de Poolse voetbalbond bijzonder dank baar, omdat voor zijn ploeg zo'n goed en rustig onderkomen was gevonden in het kasteeltje „Osrodek", waar een re delijk goede mogelijkheid voor recrea tie van de voetballers is. De bondscoach vertelde, dat zijn me dedelingen over de vorm van de spe lers niet bedoeld waren als het leggen van een rookgordijn, maar een koele benadering van de realiteit. Hij stelde dat het zijn taak was om de zes spe lers, die vrijdagmorgen al wisten dat zij niet zouden spelen, tot. zondagmid dag fel geconcentreerd op de wedstrijd te houden, omdat zij altijd alg" stand- in zouden kunnen nodig zijn. Bij de voorbe-eiding hoorde vrijdagmiddag voor niet het Silezien-stadion, waar zondag zal worden gespeeld. Kessler heeft al het mogelijke ge daan. Al wat verricht kon worden in de Nederlandse voetbalconstellatie, waar het belang van de clubs nu eenmaal uitgaat boven dat van het Ne derlands elftal. De grootste medewer king, die Kessler heeft gekregen, was in feite de toestemming om de lamden- wedstrijd voor het wereldkampioen schap op zondag te spelen. Dan im mers had hij meer tijd dan bij mid- weekse wedstrijden om rijn spelers voor te bereiden. Dan ook kreeg de medische staf wat meer gelegenheid maatregelen te treffen tegen de bles sures, die zich de laatste competitie wedstrijden voor de interland hadden gemanifesteerd. In vergelijking tot wat de Polen deden mag het wat schraal tjes zijn, voor bond en bondscoach was niet meer haalbaar. Wanneer Georg Kessler en zijn spelers er desondanks na veertig maanden in zullen slagen in het buitenland een wedstrijd te winnen, dan past daarvoor bewonde ring. A Beeld tijdens de drde dag van het CHIO te Rotterdam: de Duitser M. Klöst op ,,Der Lord" bij het nemen van een hindernis. Hij werd tweede in de strijd om de ..Prijs van de Haven". ROTTERDAM Eindelek was er wat sfeer In het Kralingse bos. Na de tame lijk vlak verlopen springnummerg van woensdag en donderdag volgde op de derde dag het altijd Imposante puissan ce springconcours om de Prijs van de Haven, een van de belangrijkste onder delen van het Rotterdamse CHIO. De tribunes waren redelijk bezet (zo'n twee duizend toeschouwers) en de zon zorg de voor een passend decor. De laatste vier jaar beleefde Rotter dam op dit nummer telkens een West- d uit se triomf (achtereenvolgens Scho- ckemöble. Schmidt, Steenken en Wilt- fang). Hierbij moet echter aangetekend worden, dat Schockemöhle zjjn eerste prijs In 1965 moest delen met de Zwlt- OOST BERLIJN Tijdens interna tionale atletiekwedstrijden in Oost-Ber- lijn heeft de Oostduitse Karin Balzer vrijdag haar eigen wereldrecord op de 100 meter horden met eentiende secon de verbeterd en gebracht op 12.9 se conden. De rugwind bedroeg slechts 0,7 meter per seconde. Met 12,9 seconden op de 100 meter horden is Karin Balzer de eerste vrouw ter wereld die de dertien secon den doorbrak Met deze prestatie heeft de 31-jarige Oostduitse haar kandida tuur voor de gouden medaille bij de komende Europese kampioenschappen in Griekenland duidelijk onderstreept. De ontwikkeling van het wereldre cord op de 100 meter horden ziet er als volgt uit; Bamela Kilborn (Aus) 13,3 seconden; Karin Balzer (OD1) 13,3 seconden op 20 juni 1969 in Warschau; Teresa Sukniewicz (Polen) 13,3 secon den op 20 juni in Warschau; Karin Bal zer 13 seconden op 27 juli in Leipzig; Karin Balzer 12,9 seconden op 5 septem ber 1969 in Oost-Berlijn. NAMEN Gerben Karstens Is vrijdag in een wegwedstrijd in Namen als vier de geëindigd. De zege was voor de Belg Herman v. Springel, die een voorsprong van 10 sec. had op zijn landgenoot Van Schil, die als tweede over de streep ging. Van Springel legde de negentig km af in twee uur en tien min. Karstens liet in de eindsprint Rik van Looy, Eddie Merckx en Felice Gimondi achter zich. De uitslag: 1. Van Springel (Belg.) 90 km in 2.10.0; 2. Van Schil (Belg.) op 10 sec.; 3. Swerts (Belg.) op 15 sec.; 4. Ro ger de Vlaeminck (Belg.); 5. Karstens (Ned.); 6. Van Looy (Belg.); 7. Merckx (Belg.); 8. Gimondi (It.) allen z. t. FOREST HILLS Nadat twee Mgen lang de regen de spelers van de banen had gehouden, is vrijdag het open Ame rikaanse tenniskampioenschap op Forest Hills voortgezet. In de halve finales van het dames-enkelspel won Margaret Court (Austr.) met 7-5, 6-0 van de En gelse Virginia Wade. Deze laatste won orig >ar de titel. De Amerikaanse Nancy Richey heeft zich eveneens gep'aatst voor de finale dames enkelsnel door in de halve eind strijden haar landgenote Rosy Casals te verslaan. De setstanden waren 7-5, 6-3. KAREN BALZER doorbroken NEW YORK De grote regenval van de laatste dagen heeft niet alleen het programma van de Amerikaanse ten niskampioenschappen volkomen in de war gestuurd. Het regenwater heeft daarnaast de grasbanen van de West Side Club zo zwaar geschadigd, dat de organisatoren van een „catastrofe" spre ken. „Daarvoor betalen we elk jaar 200.000 gulden", verzuchtte clubvoorzitter Char- ly Tucker en hij voegde er aan toe: „Wanneer we thans niet op synthetisch materiaal voor onze banen overgaan, zijn dit de laatste kampioenschappen van Forest Hills geweest". De Australiër Rod Laver was nog dui delijker: „Gras en tennis, die combina tie is definitief voorbij. Gras maakt niet alleen lange rallies onmogelijk, het ver stoord bovendien het ritme van het spel". DEN HAAG Het Nederlands vol leybal -leam, dat zaterdag 13 september in Brussel tegen België uitkomt, is als v 'gt -amengesle'd Kooien, Lodder, Tinga Valkenburg, Mulder, Veldhuis, W.- nr. Smit, Tiopetter, Constand- se, De Jager en Groen. ser Bllckenstorfer. Ook dit jaar vormde geen uitzondering. Van de drie Duitser» (Llgges, Klöss en Schridde), die de vierde harrage als enigen bereikten, maakte Llgges een fout op de 2.15 meter hoge muur en trokken Klöss en Schridde zich terug. De Jonge Frltz Llgges zette dus de Duitse pulssanceheerschappU voort. Daarvoor had Barbara Simpson, de kleine Canadese, aangetoond momenteel ln een prima vorm te verkeren. Met de snelle, tienjarige volbloed „Australis" won zij het springconcours om de Prijs der Amazones. Op de openingsdag had Barbara Simpson de Prijs van de Rot terdamse Jockeyclub veroverd. De steenrijke Canadese, die onlangs in Aken ook succesvol was met twee overwin ningen, bleef met de Britse amazones Alleen Ross en Ann Backhouse, die res pectievelijk „Trevarrion" en „Cardinal" bereden, foutloos. Barbara Simpson was met 90,4 seconden bijna zeven seconden sneller dan Ann Backhouse, die als Ann Townsend tijdens het twaalfde CHIO (1959) al eens het puissanceconcours om de Prijs van de Haven heeft gewon nen. Alleen Ross eindigde als derde. De uitslagen. Puissance openingcon cours 1. Frltz Llgges (W-D) op „Gi gant". 4 strafpunten in de vierde bar rage: 2. Manfred Klöss (W-Dl) op „Der Lord" en Hermann Schridde (W-Dl) op „Heureka". teruggetrokken in de vier de barrage; 4, Hauke Schmidt (W-Dl) op „Wolfdieter", Jean-Marie Gaud (Fr) op „Omaha" en Ann Backhouse (GB) op „The Brigadier III", allen 4 strafpun ten ln de derde barrage; 7. Raymond Lombard (Belg) op „Quistria", 4 straf punten ln de tweede barrage; 8. Per Siesbye (Den) op „Fernando". 8 straf punten in de tweede barrage; 9. Henryk Huck (Pol) op „Digesta", Ned Campion (Ierl) op „Llathdruim" en Gerard Adri- aens (Belg) op „Rayon d'Or", allen 4 strafpunten ln de eerste barrage; 12. Bernard Geneste (Fra) op „Odeon K", 8 strafpunten in de eerste barrage; 13. Jan Maathuis (Ned) op „The Saint", teruggetrokken in de eerste barrage. Prjjs der Amazones 1. Barbara Simpson (Can) op „Australis", 0 straf punten, 90,4 sec.; 2. Ann Backhouse (GB) op „Cardinal II", 0-97,2; 3. Alleen Ross (GB) op „Trevarrion", 0-104,3; 4. Beatrix Mertens (Belg) op „Fury B", 4-100,1; 5. Alleen Ross (GB) op „Bow Clair", 4-101,8; 6. Laurense van Drogen- broek (Ned) op „Durosa Gaby", 4-112,5; 7. Josje Ernst (Ned) op „Blacky", 8- 107,9; 8. Rita Meulendijks (Ned) op „Prince Polisson", 11-108,4. Prjjs van Bellerophon De West duitser Kurt Capellmann, op„Granit", won de Prijs van Bellerophon, een inter nationale dressuurproef. De uitslag was: 1. Kurt Capellmann (W-Dl) op „Gra- nit", 7,2 pnt.; 2./3. George Theodoresou (W-Dl) op „Sokrates" en Wolfgang Müller (W.-Dld.) op „Marion", 7,0 pnt.; 4. Gerhard Brockmüller (Ó-Dl) op „Tristan", 6,9 pnt.; 5. George Theodo- rescu (W-Dl) op „Van Eick", 6,5 pnt.; 6. Kolonel Brau (Fr) op „Cramaque", 6,4 punten. Cees Vellenga won de nationale dres suurproef. Op „Loewencron" verzamel de hij 345 punten. Goedbloet werd op „Liondo" tweede met 343 punten en Erica den Boesterd eindigde met „Vel- tro" als derde met 342 punten. Aflossingsparcours a I'Americaine Voor equipes van drie ruiters, lengte parcours 1976 m, maximale tijd 339 sec. tien hindernissen met tien sprongen van een maximale hoogte van 1,30 m. 1. Llgges (W-Dl) op „Zuckerpuppe",, Schridde (W-Dl) op „Wartburg" en Ja- ransinski (W-Dl) op „Revale", 60 pnt. (foutloos) 225,1 sec.; 2. Mej. Simpson (San) op „Imperial", Hobbs (G-Br) op „Battling Pedulas" en Fletcher (G-Br) op „Buttevent Boy", 60 punten (fout loos) 226,0 sec.; 3. Schmidt (W-Dl) op „Espartaco", Mehlkopf (W-Dl) op „Per ser" en Llgges (W-Dl) op „Alk", 59 punt, 224,4 sec.; 4. Geneste (Fr) op „Odeon K", Chabrol (Fr) op „Nacarat" en Mirabaud (Fr) op ..Ravissant D", 59 punten 226 5 sec.; 5. Ebben (Nedi op ..Kairous" Brugman (Ned) op „Sky High" en Maathuis (Ned) op „De Saint" 59 pnt. 236,3 sec.; 6. Siesbye (Den) op „Copywrlght", Olsen (Den) op „Mon Coeur" en Jensen (Den) op „Ziyadah", 59 pnt. 237,9 sec.; 7. ex aequo: Storme (Belg) op „Esperance", Adriaens (Belg) op „Woolscough" en Lombard (Belg) op „Lydovic" 58 pnt. geen tijd. Heijman (Ned) op „Pluto", Wouters van den Oudenweijer (Ned) op „Rameau" en Maathuis (Ned) op „San Remo" 58 pun ten, geen tfld. TOM CLETON propagandist EINDHOVEN Woensdag 17 septem ber zullen in het Weense Prater-stadion twee wedstrijden voor de toernooien on* de Europese voetbalbekers worden ge speeld. Rapid Wien en PSV, alsmede Austria Wien en Dynamo Kiev, die te gen elkaar uitkomen in ontmoetingen voor de Europa Cup I en II, hebben hierover vrijdag overeenstemming bn> reikt. Hoogstwaarschijnlijk zal in de vroege avond eerst RapidPSV voor het toer nooi van de bekerhouders worden werkt. Daarna komen Austria en Dyna mo tegen elkaar uit in een wedstrijd voor de cup van de landskampioenen. PSV, dat op 16 september naar Wenen vliegt, speelt maandag 8 september een oefenwedstrijd tegen de Duitse Bundee- ligaclub 1 FC Saarbrücken. De competi tiewedstrijd PSVGo Ahead, oorspron kelijk vastgesteld voor zondag 14 sep tember, is in verband met de ontmoeting in Wenen verplaatst naar vrijdagavond 12 september. VERONA Tennisser Nicola Pietrangeli gaat zijn loopbaan be ëindigen. De 35-jarige Italiaan, tn het verleden vaak een steunpilaar van het Davis Cup-team van zijn land, wordt filmacteur. Pietrangeli behoorde een tiental jaren geleden tot de Europese top. In 1959 en 1960 won hij de heren-enkelspeltitel van de internationale kampioenschap pen van Frankrijk te Parijs. Samen met zijn langenoot Sirola bereikte hij in 1955 en 1956 de finale van de Europese zone van het Davis Cup toernooi. Op Wimbledon kwam h(j nooif verder dan de kwartfinales. Wel won hij in 1957 tijdens de inter nationale kampioenschappen van Italië het heren-enkelspel. Pietrangeli zal na de Italiaanse kampioenschappen, die van 21 tot en met 28 september in Verona worden gehouden, niet meer in wedstrijden uitkomen. Daarna be gin! hij zijn carrière met een film over zijn eigen leven. ASSEN i— „Stakingsrecht past de ambtenaar niet", zei gisteren de voor zitter van de Nederlandse Bond van Ge meente-ambtenaren, burgemeester I* M. J. van Erp uit Loon op Zand. Hij opende de jaarlijkse algemene verga dering, die dit jaar in Assen wordt ge houden. Groot ls daarom de verwondering van de voorzitter, dat de regering er blijkbaar anders over denkt. Immer», de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken heeft aan de commissie van ge organiseerd overleg geschreven, dat een commissie van deskundigen zal on derzoeken, of stakingsrecht van ambte naren, gericht óp verbetering van ar beidsvoorwaarden, mogelijk zal zija. Het hoofdbestuur van de bond ls pijn lijk verbaasd en vraagt zich af, hoe een dergelijke twijfel omtrent de principië le grondslagen van de verhouding van ambtenaar tot overheid bij de rege ring heeft kunnen rijzen. Deze twijfel omtrent reeds lang bestaande spelre gels kan in het verkeer tussen overheid en ambtenarenorganisaties tot ernstige gevolgen leiden, aldus de voorzitter. De bond zal er zich met hand en tand te gen verzetten, dat een situatie ontstaat, waarbij het overheidspersoneel de voor delen van het ambtenaarschap uit han den worden geslagen en slechts de nade len overblijven. „Tien jaar ls dan wel geen groot jubileum, maar ik ben er toch wel een beetje trots op." Dat verklaarde ons dezer dagen Tom Cleton, die over de trampolinespringerij na die tien jaar nog even enthousiast praat als toen hij ermee begon. „Tien jaar trampolinespringen in Apeldoorn." Het is geen feit om er feestelijkheden omheen te organise ren, maar ik vind het toch wel be langrijk. Want de bakermat van het Nederlandse trampolinespringen ligt volgens mij in Apeldoorn. In die af gelopen tien jaren heb ik heel wat mensen opgeleid die later belang rijke prestaties leverden. Denk maar eens aan Emmy Bagchus, die in 1964 de Europese titel veroverde. Eigenlijk heeft de hele Nederlandse trampolinetop hier het springen ge leerd. Ik heb zelf de techniek en de opbouw van de diverse oefeningen ontworpen en zelf heel wat prijzen gewonnen, waarvan zesmaal een eerste plaats bij nationale wedstrij den en driemaal een eerste plaats bij interlandwedstrijden." Als Tom Cleton over zijn gelief koosde sport begint te praten is hij voorlopig nog niet aan het einde. „Eigenlijk", zo zei hij, „is de tram- polinesport voor een vereniging te duur. Er zijn in verhouding tot de hoge kosten te weinig mensen die met kans op succes op de trampo line gaan werken. Zo'n trampoline kost rond de f 2700.- en per jaar moet je toch altijd voor reparaties e.d. op een duizend gulden reke nen." Nog steeds trekt Cleton er enkele malen per week op uit om overal in het land demonstraties te geven en enthousiasme te wekken voor zijn sport. Maar intussen ontwikkelde hij naar eigen ideëen en inzichten het minitrampsprlngen, dat aanzien lijk goedkoper en gemakkelijker is, maar nietemin toch zeer boeiend. Als vervanging van de trampoline heeft volgens Cleton de minitramp grote waarde, omdat ze veel veer krachtiger is en bovendien vrijwel geluidloos. Met de minitramp zijn volgens hem talrijke moeilijke sprongen te maken, zoals de salto halve en hele schroef. „We maken" vertelde hij ons vol trots „al zweef sprongen over tien mensen heen. Voor het keurturnen is het een prachtige basis, evenals voor het gewone trampolinespringen. Bij de instudering van figuren en sprongen komen nu vrijwel geen ongelukken meer voor en bovendien leert men veel sneller. Dat is van groot belang omdat talrijke trampolinespringers dikwijls te hoog grijpen en daardoor enorme risico's lopen." Cleton toonde zich bijzonder ver heugd dat de gymnastiekvereniging ODILO nu plannen heeft ontworpen om het werken met de minitramp in het programma op te nemen. „Want" zo zei hij, „des te sneller zal blijken hoeveel mogelijkheden die minitramp in de moderne turn- sport te bieden heeft." CAMBRAI De Fransman Alain Vasseur heeft vrijdag de derde etappe van de Ronde van het Noorden, een rit van Llllers naar Cambrai over 180 km, gewonnen. Hij verwees in een mas sasprint zijn landgenoot Mintkewicz en de Belg Van Ryckeghem naar de twee de en derde plaats. Wim Dubois legde beslag op de vijfde plaats in dezelfde tijd als de winnaar. De leiderstrui blijft in het bezit van de Belg Pintens. Pijnen, die in de derde rit als 17e over de streep ging, behoudt zijn tweede plaats op 33 sec. van Pin tens. Uitslag: 1. Vasseur (Fr.) 180 km in 4.41,49; 2. Mintkewicz (Fr); 3. Van Ryckeghem (Belg); 4. Naessen (Belg); 5. Dubois (Ned); 6. Schleck (Lux); 7. Van der Linde (Belg); 9. Van der Vleuten (Ned); 16. Vanderflaes (Belg; 17. Pijnen (Ned); 20. Dolman (Ned) allen z.t Het algemeen klassement na drie rit ten: 1. Pintens (Belg) 14.37,51; 2. Pij nen (Ned) op 33 sec.; 3. Riotte (Fr) op 1,47; 4. Vasseur (Fr) op 1,59; 5. Van Ryckeghem (Belg) op 2,05; 6. Vande- vijvers (Belg) op 2,10; 7. ex aequo Dolman (Ned) op 2,36; 16. Vanderflae» (Belg) op 5,05; 24. Poortvliet (Ned) z.t

De Vallei | 1969 | | pagina 7