Veenendaals dagblad Buiten Man in café dood gestoken V.S.-ambassadeur veilig in Rio teruggekeerd Vier mensen in auto verbrand Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Britse troepen bezetten grootste deel van stad Geboeide gevangenen naar vrijheid Ambonezen overvielen uit wraakzucht kamp van politieke tegenstanders Teenager- miss Weer 3 mannen in Irak opgehangen Vrij zonnig Letlakha mag in Engeland blijven Samenwerking steenfabrieken Koning Constantijn misschien spoedig afgezet Eerste Phantoms in Israël V erkeersvliegers gaan staken WEGENWACHT EEN MILJOEN LEDEN Harder zuivering in Praag te wachten Hei-sanering 2 RADIO ORANJE V.N. NA AANKOMST GEVANGENEN IN MEXICO Parijse commissaris: ga liever lopen Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallêi", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener'» Couranten Concern n*. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 8 SEPTEMBER 1969 - 43e JAARGANG no. 210 DODE IN BELFAST BIJ NIEUWE RELLETJES A De militante Noordierse dominee Ian Paisley bij zijn aankomst op het vliegveld van de Amerikaanse stad Philadelphia. Ds. Paisley is naar Ame rika getrokken om daar antwoord te geven op de vele redevoeringen van Bemadette Devlin, de militante aanvoerster voor de strijd om gelijke burgerrechten. WIERDEN Vyftig uit NU verdal afkomstige aanhangers van N. Tatuhey, pre mier van de contra-regering van de zogenaamde Republiek Zuid-Molukken, z\jn gistermiddag het Ambonezenkamp Vossebos bjj Wierden binnengedrongen. Gewapend met klewangs en fietskettingen gingen z(j de volgelingen van de „ech te" president, ir. J. Manusama, te lijf. Tijdens de onverhoedse aanval op het kamp werd ook geschoten. De Nijverdalse Ambonezen drongen huizen winnen, waar ze een enorme ra vage aanrichtten door meubilair en huisraad kort en klein te slaan. Er vie len verscheidene gewonden, van wie er één, een vrouw, werd overgebracht naar een ziekenhuis in Almelo. Veertig rijkspolitiemannen slaagden erin de aanvallers terug te drijven. Twintig politiemannen bewaakten het kamp vannacht. Met de aanval op het Wierdense kamp hebben de inwoners van Nij verdal wraak genomen op de vernieling van het huis van premier Tatuhey, toen de ze enkele maanden geleden zijn con traregering in ballingschap vormde. Tatuhey yiet praktische natuurbehoud, uit- gevoerd volgens de ideeën van het IVN en het door de ANWB ver wezenlijkte plan van de landgoed kampen, heeft zich verheugend ont wikkeld. Ik heb er in mijn hoekje pas nog op gewezen, dat dit initia tief zich voor eigenaar en vrijwil lige werker tot een bron van vol doening en wederzijds begrip heeft ontplooid. Eigenlijk komt een en ander uit Engeland, waar jongeren werden ingezet bij het verwijderen van ruigte (die de oorspronkelijke, kostbare vegetatie overwoekerde), het reinigen van doorhuisvuilstor- ting ondergaande mooie gebieden en soortgelijke activiteiten. In ons land zijn het om te beginnen vooral de heidevelden geweest, die dreig den onder de ontelbare vliegdennen en berken te verdwijnen. Vooral onze grove den vertoont in haar zaad een enorme kiemkracht en moet binnen de perken worden Ge houden, wil men heidecomplexen en vergezichten bewaren. Sparre en dennezaden ontkiemen voor ca. 95doch fret berkezaad blijft er met 20 ver bij ten achter. Boven dien is de berk luchtig en vrolijk, vergeleken bij het alles tenslotte overheersende zware groen van het naaldhout. Ook de vogelkers bezit een aanzienlijk vermogen tot uit- stoeling, vooral de Amerikaanse soort, die we een beetje onbedacht zaam in huis hebben gehaald. Zo als gezegd trekt dit verplegings- werk de opgroeiende jeugd bijzon der aan; het is geenszins gericht op exploitatie, maar op het behoud van natuurwetenschappelijke, land schappelijke en recreatieve waar den, erosie, wegenherstel, raster- herstel en wat de jongelui verder zoal in de nijvere handen valt. Als de prestatie p.p. slechts op 40o van die van een vakarbeider wordt gesteld, dan nog verrichten alle kampeerders samen een taak, waarvoor de vakman 4'ts jaar nodig zou hebben! 8-9-1969, A. B. WIGMAN. BREDA Een ruzie om een partij biljart is de 26-jarige Bredanaar A. de K. noodlottig geworden. Omstreeks half één vannacht werd hij in een café in de Molenstraat in Breda doodgesto ken door de zeventienjarige J. A. uit Breda. De dader meldde zich in de loop van de nacht uit eigen beweging aan het bureau van politie. De K. had samen met een vriend een man in het café lastig/ gevallen die stond te biljarten. De caféhouder wist de gemoederen te kalmeren. Toen hij even later in een achterzaal bezig was, kwam J. A. binnen. Deze bemoeide zich met de nog aaruzieënde mannen. Daar bij moet hij een stiletto tevoorschijn hebben gehaal en hebben toegestoken. De caféhouder snelde toe en probeerde hulp te verlenen. Hij liet direct de po litie en een ziekenwagen bellen. De K. overleed op weg naar het ziekenhuis. De Bredase politie kon vanochtend nog niet meedelen of er tussen slacht offer en dader mogelijk al langer een vete bestond. Ook weet ze de juiste mo tieven voor de steekpartij nog niet. Het mes is nog niet gevonden. DEN HAAG De 43-jarige Zuidafri- kaanse advocaat dr. T. Letlakha mag voorlopig in Engeland blijven. Na ge ruime tijd in een cel te hebben gezeten, is hij zaterdag vrijgelaten. Hij heeft een bezoekersvisum gekregen met een geldigheidsduur van drie maanden. Dr. Letlakha was enkele maanden ge leden van Congo naar Engeland ge vlucht, omdat hij zich niet meer veilig voelde. Eerder vluchtte hij uit Zuidafri- ka, waar hij zich herhaaldelijk tegen stander toonde van de regering in dat land. De Nederlandse afdeling van Amnes ty International heeft geruime tijd ge probeerd voor Letlakha een Nederland se verblijfsvergunning te krijgen. BELFAST Eenheden van het Britse leger houden toezicht in het grootste deel van Belfast, na een onrustige nacht, waarin bij het aanbreken van de dag een man werd doodgeschoten en een andere gewond werd door onbekenden, die vanuit een auto schoten. De schoten, die de nachtelijke stilte in een protestantse wijk verstoorden, brach ten de stad dichterbij het punt van uitbarsting, terwijl de stad een nieuwe week van spanning en toegenomen economische druk tegemoet gaat. De politie zei, dat de twee slachtoffers buiten een lege winkel stonden in de Old Park-wijk. toen vanuit een voorbijrijdende auto het vuur geopend werd. Een man was op slag dood en de andere werd naar het ziekenhuis gebracht. On middellijk trokken de soldaten de wijk binnen. De stijgende spanning kenmerkte zich doordat dozijnen nieuwe barricaden werden opgericht. De dode was de 23-jarige Jack Todd, een lid van de protestantse „vredespa- trouille". Het schieten had blijkbaar plaats tij dens een aanval met benzinebommen op een katholiek huis in de overheer send protestantse Alloa Street. De rui ten van het huis gingen er aan en drie onontplofte benzinebommen lagen naast het lijk. De politie zegt, dat zij dit geval be handeld als moord, maar wilde in dit stadium geen bijzonderheden verstrek ken. Enkele katholieke gezinnen in Al loa Street en aangrenzende straten zijn vanmorgen haastig begonnen hun meu bels naar buiten te dragen en naar vluchtelingencentra te gaan of naar uit sluitend katholieke wijken. Het schieten vormde de climax van een nacht van brandstichting en plun dering waarbfj twee cafés in brand werden gestoken met benzinebommen en een drankwinkel geplunderd werd. Alloa Street, waar de man doodge schoten werd, is een gemengde wijk in de omgeving van Crumlin Road in het westelijke deel van de stad en was een van de middelpunten van de recente onlusten. Een woedende protestantse menigte verzamelde zich op straat maar ging uiteen, na toegesproken te zijn door Jo seph McKeague, voorzitter van de Shankill Defense Association, een mili tante protestantse organisatie. William Conway, de aartsbisschop van Armagh een geestelijk leider van de Ierse katholieken, heeft in een bood schap die vandaag gepubliceerd werd, aangedrongen op kalmte. Hij zei: „Een verdere uitbarsting van ernstig geweld zou. zeer ernstige gevol gen kunnen hebben voor de gemeen schap als geheel. De mensen moeten zich deze periode onthouden van woorden of daden die in andere omstandigheden volkomen toelaatbaar zouden zijn". De extremisten dwaalden met stok ken en stenen door de straten tot de vroege morgenuren. Zij bemachtigden 15 bussen voor het opwerpen van bar ricaden. De rond 3000 man Britse troe pen die zich Naver de stad hebben ver spreid, hielden beide partijen geschei den. De politie is er nog niet in geslaagd „Radio-Oranje" op te sporen. Via dit statfon dat ergens in Belfast staat, wor den de protestanten aangespoord het heft in eigen handen te nemen „om zich te verdedigen tegen de katholieke horden". y Tom Caldwell, een lid v^i het Noord ierse parlement voor de partij van de Unionisten, heeft de regering van Ulster dringend verzocht een uitgaansverbod voor de avondlijke uren af te kondi gen. In Belfast wonen ongeveer een half miljoen mensen. De moeilijkheden begonnen toen een rooms-katholiek de woningwijk van de protestanten binnenging, om huisraad uit de woning van zijn moeder te ha len. Er stroomden mensen samen die hem uitjouwden. Enige tijd nadat de grote menigte zich had verspreid, richtten andere groepen in de protestantse zowel als in de roomskatholieke wijk nieuwe barri cades op. Enkele vrachtwagens stonden in brand. De Ierse VN-delegatie heeft zaterdag verzocht de kwestie-Nrd-Ierland op de agenda van de VN.-assemblee te plaat sen, alsmede het probleem Ierland in zijn totaliteit. Een poging van de Ierse republiek om de zaak in de Veiligheids raad te krijgen, is eerder mislukt. NIJMEGEN W aalsteen Nijmegen n.v. te Nijmegen en de Brabantse fa brieken steenfabriek De Vijf Eiken n.v. te Rijen, n.v. steenfabriek W. van Ha pert te Eindhoven, steenfabriek G. Lust n.v. te Oosterhout, steenfabriek Terra n.v. te Son, n.v. steenfabriek Udenhout voorheen Weijers en Co. te Udenhout en n.v. steenfabriek De Volharding te Rucphen (gezamelijke' produktie ruim 700 miljoen stenen per jaar hebben besloten te zoeken naar vormen van een nauwere samenwerking. Beoogd wordt een verhoging van de doelmatig heid op het gebied van de verkoop en administratie te bereiken. Daarnaast zal voora 1 ook de bevordering van het baksteenverbruik door het gezamenlijk verrichten van bouw research en een gezamenlijke reclame en propaganda worden nagestreefd. Betrokkenen zullen het werk van de Vereniging de Neder landse Baksteen Industrie en van de andere verenigingen als tot nu toe blij ven ondersteunen. RIO DE JANEIRO De Amerikaanse ambassadeur in Brazilië, C'. Burke Elbrick, is zondag door zjjn ontvoerders in vrijheid gesteld, nadat vijftien Braziliaanse po litieke gevangenen ongeveer zeven uur eerder in Mexico in asiel waren gegaan. Elbrick was door een groep verzetslieden 78 uur vastgehouden. Enkele minuten na zijn terugkeer liet Elbrick weten verheugd te zijn over zyn terugkeer. „Ik ben blij, dat de ontvoerders hun woord hebben gehouden en mij hebben vrijgelaten. Ik ben de Braziliaanse regering buitengewoon dankbaar voor het feili dat zij de nodige maatregelen heeft genomen om mijn bevrijding te be werkstelligen". A Dertien politieke gevangenen, onder wie een meisje, kort voor hun vertrek naar Mexico. Deze gevangenen vormen de losprijs voor de ontvoerde Amerikaanse ambassadeur in Brazilië, Burke Elbrick. Velen zijn nog in gevangeniskleren en allen zijn zwaar geboeid. A De 17-jarige Rosemarie Klespitz is vrijdagavond gekozen tot Miss American Teenager". Zij ver sloeg tijdens deze verkiezing 43 me dedingsters. ATHENE Het Atheense blad Nea Politia heeft koning Constanten die ver kozen heeft in ballingschap te leven aangeraden de realiteit van het huidi ge Griekse bewind te aanvaarden. Zo niet, dan zou niet het Griekse volk daar tenslotte spijt van hebben, maar hij zelf. Pogingen om de regering af te zetten zijn nutteloos, zo vertelde het blad de 29-jarige monarch en de „vijanden" van het regime in het algemeen. Het hoofdartikel sluit aan op andere artikelen in de Griekse pers waarin de koning wordt gekritiseerd. De naam van de koning wordt niet genoemd, maar het is duidcijjk uit de kop van het ar tikel (van Athene tot Rome - een uitno diging aan degenen met kronen of zon der kronen) dat ook hij wordt bedoeld. Velen zien hierin een leugen van het afzetten van de koning. Het blad schrijft: „Het wordt tijd voor hen in Rome en elders om te be seffen, dat het Griekse volk, over wie zij naar ze beweren zich zoveel zorgen maken en voor wie zij zoveel lijden, nooit gelukkiger en optimistischer over de toekomst is geweest dan thans. Het wil geen „verzet", en evenmin een te rugkeer naar de onzekerheid en de schurkerij van ^oor de revolutie van 21 april 1967. En of ze het nu prettig vinden of niet, zij die tegen het tegen woordige bewind zijn, of ze nu ge kroond zijn of niet, dienen te besef fen, dat het volk de revolutie steunt en dat zij de gevoelens van het volk niet kunnen beïnvloeden. Kort na zijn aankomst heeft Elbrick een vertrouwelijk telefoongesprek met president Nixon gevoerd. Elbrick had een kleine wonde aan zijn rechterslaap. De huid was gekleurd door een ont smettingsmiddel. „De ambassadeur werd met een re volver geslagen toen hij van de ene auto naar de andere werd gebracht tij dens de ontvoering", zei de voorlich tingsambtenaar van de ambassade. De algemene gezondheidstoestand van El brick noemde hij goed. In hun laatste boodschap verklaar den de ontvoerders dat zij hun strijd voor „de volledige bevrijding van het Braziliaanse volk met alle hun ten dienste staande middelen" zullen voort zetten. De gevangenen in Mexico aangeko men, waren binnen twintig minuten de douane gepasseerd en gingen de aan komsthal binnen, waar zij werden ver welkomd door honderden mensen, van wie sommigen boeketten bloemen bij zich hadden. De 22-jarige studente Maria Agusta Caneiro, de enige vrouw in het gezel schap, was een van de Iaatsten die uit stapte. „Ik ga nu slapen en daarna een baan zoeken", zei ze. „Ik wil hier in Mexico blijven". Ze zei, dat alle ge vangenen ^an handen en voeten gebon den hebben gezeten, sinds zij zaterdag aan boord van het vliegtuig gingen. Een van de gevangenen was nog ge boeid toen de groep uit het toestel kwam. Toen haar werd gevraagd of het waar was, dat zij en een andere stu dentenleider, Ricardo Villas Boas de Sa Rego, geen deel hadden willen uit maken van de groep die voor de am bassadeur zou worden geruild, zei me juffrouw Canero „nee, dat is niet waar". Later werd meegedeeld, dat de ge vangenen ondergebracht werden in een tweederangs hotel. Vandaag zullen zij spreken met Mexicaanse regeringsautoriteiten en de kans bestaat dat daarna een perscon ferentie zal worden gegeven. Vast staat, dat nadat zondag met 'de groep gesproken was enkelen van hen willen terugkeren en weer aan hun revolutie willen deelnemen. Een van de gevangenen zei: „als zij ons in Mexico niet willen hebben, gaan wij naar een ander Latijns-Amerikaans land dicht bij Brazilië. Wij willen allen spoedig naar ons land terugkeren." Opstandige parachutisten hebben za terdagavond een buiten Rio de Janeiro gelegen staatsradiostation bezet om een verklaring om te roepen, waarin zij de regering kritiseerden en de oor log aan het communisme verklaarden. De militairen beschuldigden de minis ters van de Strijdkrachten, die vorige week maandag het bestuur overnamen toen president Da Costa E Silva een beroerte had gekregen, van een anti- patriottische houding. Nadat de ver klaring was voorgelezen trokken de troepen zich uit het radiostation terug. De actie wordt in verband gebracht met het toegeven van de regering aan de eis van de ontvoerders van de Ame rikaanse ambassadeur vijftien politieke gevangenen vrij te laten. TEL AVIV De eerste zending Ame rikaanse Phantom straaljagers is on langs in Israël aangekomen, zo heeft het leger in Tel-Aviv zaterdag bekend gemaakt. In de bekendmaking werd niet gezegd hoeveel toestellen zijn afgele verd. Israël heeft ongeveer 50 superso nische Phantoms besteld. De kosten bedragen naar schatting 250 miljoen dollar. Irak heeft zaterdagavond meegedeeld, dat de levering de Amerikaanse belan gen in de Arabische wereld ernstige schade heeft berokkend. Het Iraakse mi nisterie van Buitenlandse Zaken noem de de levering „een daad van aeressie jegens de Arabieren". PARIJS Slechts een snel optreden van de Verenigde Naties tegen kapers van lijnvliegtuigen zou een wereldom vattende staking van vliegers kunnen voorkomen. Dit heeft gezagvoerder Ni- taly Nicolaeff, woordvoerder van de in ternationale federatie van verkeersvlie gers (IF ALP A) in Parijs gezegd. Volgens Nicolajeff is het wachten nu op antwoord van de 52 aangesloten ver enigingen op het voorstel tot staking. „We verwachten deze snel binnen te hebben", zei hij. „Daarna zullen we de officiële steun hebben om door te gaan met de staking, als de door ons gestel de voorwaarden niet worden ingewil ligd." Volgens deze voorwaarden zullen de verkeersvliegers gaan staken, als Syrië de twee Israëliërs blijft vasthou den, die onlangs na het kapen van een TWA-vliegtuig niet mochten vertrekken en als de Verenigde Naties nog geen besprekingen begonnen zijn over acties tegen het kapen. Mocht tot een staking worden beslo ten dan zal deze pas vijftien cfagen na afkondiging van kracht worden, om passagiers niet meer ongemak te be zorgen dan strikt nodig. Een ander IFALPA-woord voerder zei dat 35 verenigingen al hebben geant woord en dat 98 procent hiervan achter de besluiten van het bestuur staat. Men verwacht heden een bekendma king door het hoofdkwartier van IFALPA in Lónden. DEN HAAG De wegenwacht van de Koninklijke Nederlandsche Toeris tenbond ANWB heeft dezer dagen zijn miljoenste lid geboekt. Aangezien de toeristenbond zijn leden werft op di verse plaatsen kan onmogelijk worden vastgesteld wie het miljoenste lid is.^ Het inboeken van nieuwe leden ge-! schiedt overigens met een de laat ste jaren gemiddelde frequentie van drie leden per twee minuten werktijd). Ter gelegenheid van het bereiken van het miljoenste Wegenwachtlid zal de ANWB voor de weggebruikers weder om telefooncellen voor openbaar ge bruik plaatsen op daarvoor het meest in aanmerking komende parkeerplaat sen langs de autosnelwegen. De eer ste schenking van telefooncellen deed de bond twee jaar geleden ter gele genheid van 't bereiken van zijn mil joenste lid. In 1946 telde de Wegenwacht 18 wegen wachten en 7.000 leden. In dat jaar verleende Zij 9.500 maal hulp. Tien jaar later in 1956 waren er al 160 wegenwachten op de weg, die 110.000 maal hulp verleenden aan 200.000 wegenwachtleden. In 1966 tel de de Wegenwacht 660.000 leden en verleenden 345 wegenwachten 320.000 maal hulp. Dit jaar patrouilleren er 455 wegenwachters langs de weg, die naar mag worden aangenomen 425.000 maal hulp zullen verlenen en 15 mil joen km zullen afleggen. DAMASCUS Irak heeft vanmor gen drie beweerde spionnen voor Ame rika en Israël geëxecuteerd. Radio-Bagdad deelde mee, dat de executies bij het aanbreken van de dag werden uitgevoerd. Twee burgers stierven aan de galg, de derde, een soldaat kreeg de kogel. De namen van de slachtoffers wijzen er op, dat zij geen Joden waren. Door de executies van vandaag is het aantal terdood gebrachten voor dit jaar gestegen tot 54. Onder hen bevon den zich 11 Joden. De drie mannen werden ter dood ver oordeeld door een Iraaks revolutionair hof. Het proces werd achter gesloten deuren gevoerd. Zij waren ervan be schuldigd gespioneerd te hebben voor „de Amerikaanse inlichtingendienst in Israël", aldus de radio, zonder verdere bijzonderheden te verstrekken. NUKERK Twee echtparen uit Am sterdam zjjn om het leven gekomen toen gisteravond om kwart over acht de auto, waarin zij zaten tijdens een gecompliceerde kettingbotsing in brand geraakte. Dat gebeurde op Rijksweg 28 onder de gemeente Nijkerk. De slachtoffers zijn: H. J. Deves (54) en diens echtgenote E. H. Devas-Lang (54) en cle heer en mevrouw H. Bur gers, allen uit de Haarlemmermeer straat in Amsterdam. Voorts werd één vrouw ernstig ge wond. De auto waarin de vier slachtof fers zaten, werd van achteren aange reden. Een hevige steekvlam vloog uit de auto die in een oogwenk in lichter laaie stond. Hoewel twee politiemannen uit Nijkerk vrijwel direct ter plaatse waren, viel er aan blussen niet meer 1e denken. PRAAG Alois Indra, de secretaris van de Tsjechoslowaakse communis tische partij, heeft zondag voorgesteld niet alleen de partij, maar ook het staatsbestuur, het economische leven en alle andere „sferen" te zuiveren van rechtse revisiomisten. Indra, die een jaar geleden ten tijde van de Russische invasie genoemd werd als een mogelijke premier van het land, zei, dat de tot dusverre genomen stap pen tot zuivering van de partij slechts een begin waren en dat halfslachtige maatregelen onvoldoende zouden zijn. Indra sprak tijdens een Tsjechoslo- waaks-Russische vriendschapsbijeen komst te Trebic in Zuid-Moravië. De hervormers van 1968 worden dooi de comministen van de harde lijn, die thans weerhaan de macht zijn, rechtse revisionisten en opportunisten genoemd. Indra behoort tot de groep, die tijdens de invasie werd gedoodverfd als colla borateurs. „Ons volk zal door eigen ervaring ondervinden, dat de politiek van de nieuwe leiding correct is en dat eerlijk burgers niets te vrezen hebben", zei Indra. PARIJS De hoofdcommissaris van politie van Parijs, Maurice Grimaud, heeft met het oog op de steeds gro tere verkeersopstoppingen in de stad, aan de twee miljoen Parijse automo bilisten gevraagd hun auto thuis te laten en voor stadsverkeer een brom fiets te gebruiken of te gaan lopen naar bus of metro. Het zonnige weer gedurende hel weekeinde werd veroorzaakt door een hogedrukgebied, dat zich van de Britse eilanden over onze om geving tot Polen uitstrekte. De mid- dagtemperaturen-bereikten in ons land waarden van omstreeks ne gentien graden. Boven Zuid-Europa en het weste lijk deel van de Middellandse Zee bevond zich een lagedrukgebied, dat vooral in Zuid-Frankrijk plaat selijk regen- en onweersbuien bracht. De as van het hogedrukgebied verplaatst zich het komende et maal onder invloed van een depres sie bij IJsland in zuidelijke richting over ons land naar het Alpenge bied. Voor morgen wordt samen hangend hiermee droog en vrij zonnig weer verwacht. Vanacht kan zich evenwel in het binnenland hier en daar mist vor men. Morgen: zon op 6.04, onder 19.09 uur; man op 2.58, onder 18.37 uur.

De Vallei | 1969 | | pagina 1