Diverse bekende toneelstukken op AVRO-tv Hele VARA-uitzendavond over internationaal beslissingsspel Financiële notities Vocalistenconcours Den Bosch Fellini won prijs in Venetië Documentaire over Pieter Brueghel dinsdag op tv en TELEVISIEPROGRAMMA'S Verdere groei Credietverz. maatschappij Bat. Aann. Mij tevreden American Enka bleef gelijk Aandeelhouders akkoord over fusie Delta Premies levens verzekering worden bezien PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel „Privé Pagina 7 MAANDAG 8 SEPTEMBER 1969 42 gig. De voordeur, die niet op dot was, bos gevolgd is, die Simons geweer ging bij de eerste aanraking gemakkelijk verstopt heeft en die geleerd heeft in en geluidloos open. haat te leven. Blootsvoets, met los hangende haren, „Waar is iedereen? vroeg ik. gekleed in een dunne nachtjapon en „Allison is boven aan t uitpakken en peignoir met ceintuur, liep ik over de Tracy loopt als gehypnotiseerd achter houten planken van de veranda voor haar aan. Chris is met Jeremy verdwe- het huis. Een gestalte maakte zich los nen en voor zover ik weet is Simon nog uit de diepe schaduw in de verre hoek altijd op zoek naar jou." en Rowley duwde zijn natte neus in de „Naar mij? Ik pakte het glas watert palm van mijn hand. en nam een slok. „Waarom zou Simon De grendels en sloten van Hedgerow, naar mij zoeken? vroeg ik terwijl ik dacht ik, toen ik de andere honden op het glas dat koel in mijn hand aanvoel- me toe zag komen, zonder te blaffen de, weer neerzette, want ik kwam uit het huis en ze kenden „Weet je dat niet? me nu. Quin snuffelde nieuwsgierig aan „Nee," zei ik, terwijl ik probeerde de mijn voeten en toen liepen ze alle nu knagende pijn te lokaliseren, zoals verveeld en slaperig weer weg. de tong onfeilbaar de pijnlijke kies Op dat ogenblik dacht ik aan Michael, vindt en hem onophoudelijk bevoelt. Ik zat op het trapje van de veranda met „Nee, ik weet het niet." mijn rug tegen de leuning en mijn Haar rusteloze handen lieten de tafel- armen op mijn knieën en keek naar de rand los. „Nee," zei ze nadenkend. „Ik bleke, enigszins scheve maan. In de geloof, dat je het inderdaad niet weet." verte hoorde ik het geplons en gekwaak Simon is op zoek naar mij, dacht ik. van een kikker en naast me hoorde ik Waarom? Waar zou hij zoeken? Zou een bons toen een van de honden een hij naar het meer gaan? Naar het bos? gemakkerlijker houding zocht. De Had ik het dan verkeerd begrepen? nachtgeluiden van de insekten waren Zou Simons boosheid zo overweldigend nog wekenver weg de schrille kakofo- groot zijn dat hij regelrecht naar Mi- nie van de sabelsprinkhanen, de krekels chaels huisje zou gaan? Had Simon de en de cicaden al de trillende gonzen- juiste verklaring yoor mijn verdwijning 4 de, sidderende nachtgeluiden, die gein- gevonden? ,,'t Is niets," zei hij met vlakke stem. tensiveerd werden door de hitte van de „Hoelang is hij al weg? Ik legde Dat is niet waar, dacht ik. Het is zomer en hun hoogtepunt bereikten als mijn vork neer, want het eten smaakte Simons handen weer de zomer zelf tot een climax kwam. me opeens niet meer. Tot mijn verbazing zat Paula alleen in Haar vingers begonnen die rusteloos de keuken op me te wachten. Op de ritmische dans op het tafelblad. „Een afgeruimde tafel was voor mij gedekt en uur geleden ongeveer." mijn maaltijd werd achter op het Precies een uur geleden had Michael fornuis warm gehouden. op mijn verzoek de deur opengegooid „Waar ben je geweest?vroeg ze en opgewekt aangekondigd, dat nu terwijl ze opstond toen ze me binnen iedere toevallige voorbijganger het volle zag komen. Haar gezicht was verhit. „Ik gezicht op ons had. heb eten voor je warm gehouden." „Simon heeft geen enkele reden om „Het spijt me dat ik te laat ben," zei naar me te zoeken," zei ik verontwaar- ik verlegèn. „Je had geen moeite voor digd. Ik schoof mijn bord weg want ik me hoeven doen." had geen trek meer. „Zo maar te verdwijnen," zei ze, me vriendelijk berispend. Ze schepte mijn bord vol. „Werkelijk, Meredith..." „Ik dacht niet, dat ik gemist zou worden," zei ik stug. Ze ging tegenover me zitten en dith. Je stelt me werkelijk teleur." klemde haar handen om de rand van de Ik stond op en bracht mijn bord naar tafel alsof ze probeerde ze stil te de gootsteen. „Weet jij een reden houden. „Medelijden met jezelf?waarom Simon naar me zou moeten vroeg ze scherpzinnig. zoeken? vroeg ik voorzichtig. Ik bleef „Een beetje," gaf ik toe. met mijn rug naar haar toe staan. „Goe zo," zei ze nadrukkelijk. „Dat „Wel," zei ze luchtig, „ik zou kunnen dat ik hem mijn rug toekeerde, alleen mag ik wel. Er is geen reden waarom zeggen, dat hij zich bezorgd over je maar Simons handen, die wenkte, me vrouwen zich zo nu en dan niet eens maakt. Dat zou normaal zijn, is 't niet de weg wezen en me naar Hedgerow aan zelfbeklag zouden mogen over- zo? Tenslotte zijn we verantwoordelijk terugriepen. geven. Ik ben misselijk van de propa- voor je veiligheid, Meredith, en jij gaat ganda voor de aanhangers van kop-op, op pad zonder iemand van ons te Dertien tanden-op-elkaar-m'n-kind theorie. Wat zeggen waar je heen gaat." „Heb ik je pijn gedaan?" Simon. Ik zag voor me, Simon die zijn mes vasthield toen hij aan Wilma's tafel zat, de gezwollen aderen op de rug van zijn gespannen, dichtgeknepen handen en dan die harde vuist voorwaarts zwaai end, neerkomend... „Beloof het me," zei Michael met zachte drang. „Om aan je te denken? Ik deed een stap achteruit. „Natuurlijk zal ik aan je denken. Dat weet je toch, Michael." Ik had het gemeend toen ik Michael beloofde aan hem te zullen denken. Toen ik daar zo stond en naar hem keek, wist ik precies hoe hij zich voelde. Ik wist, dat hij een knagende pijn in zijn binnenste voelde, net als ik. Op dat moment had ik het gevoel dat ik in zijn hujd zou kunnen kruipen, de wereld door zijn ogen zou kunnen bekijken. Als hij mijn belofte nodig had, moest ik hem geven. Maar toch zag ik, van het ogenblik af, dat ik hem verliet, van het ogenblik af, „Kan je geen enkele reden beden ken? „Nee," jokte ik. Ze zuchte. „Je stelt me teleur, Mere- onzin! Als er iemand is om Ik draaide me om. „Ik wist niet, dat Later die avond dacht ik weer aan medelijddh met je te hebben, waarom ik toestemming moest vragen," zei ik Michael toen ik rusteloos en niet in zou je het dan niet met jezelf hebben? uit de hoogte. staat om te slapen om mijn tenen de Dat is logisch, niet waar? Paula trok haar wenkbrauwen op. „Je trap afliep. Voorzichtig probeerde ik Ik voelde hoe ik langzamerhand tot moet me niet opzettelijk verkeerd be trede voor trede, in de hoop dat rust begon te komen. Pas op, dacht ik. grijpen, Meredith. Je bent vrij om te niemand zou horen, dat ik het huis Ze is veel te bezorgd en veel te gaan en te staan waar je wilt." Ze sloot verliet. Het was na middernacht, maar vriendelijk. Dat is niets voor Paula. Dat even haar ogen. ik voelde me klaar wakker, bijna koort- is niets voor de vrouw, die je door het (wordt vervolgd) mmmmsmm» 4216. Niet ver van de „Baai der Naugish" voer een eenzame visser uit. Het was Conin, de groene die er met zijn snelle sub-trawler op uittrok om de dagelijkse kost voor zich en zijn gezin binnen te ha len. Enige honderden meters buiten de kust liet hij de lucht uit zijn tanks ontsnappen en de .„subjager" omlaagglijden naar de mat-groene wereld van stilte en trage beweging. Hier ging hij op de uitk'jk 'i^gen naar passerende scholen rondvissen die zijn hoofd- voedsel vormden. Met wat geluk zou hij spoedig enke le exemplaren in zijn sleepnet vangen en kon hij weer terugkeren naar moeder-de-vrouw. Zijn geroutineerde blik gleed langs de trillingsmeters op het instrumen tenbord vóór hem en noteerde de nadering van enkele flinke waterbewoners. Roerloos lag de subjager op de ko-, palrotseA, terwijl Conin geduldig wachtte. Toen zag hij tussen de waterplanten een drietal schimmen met ondulerende, trage bewegingen op zich toe glijden. 72. Op deze laatste opmerking van zijn vriend zette Sir Patrick grote ogen op. Maar voordat hij iets had kunnen vragen, brandde Tekko al vanzelf los. Hij was te vol van het nieuws om ook maar een ogenblik lan ger te kunnen wachten en met volle mond vroeg hij: ..Weet u wat dit voor mertsen zijn?" En op het ont kennend hoofdschudden van zijn adellijke vriend ant woordde hij: „Maya's". Maar toen was de beurt aan Sir Patrick. „Onmogelijk! Dat kan niet!" stelde deze zich te weer. „De Maya's zijn uitgestorven en kwamen bovendien uit Mexico, terwijl wij hier op de grens van Bolivia en Peru zitten. Het kunnen dus hoogtens Inca's De afdeling tv-drama heeft wel het meest veelbelovende te bieden in het zojuist verschenen winterprogramma van de AVRO. „Buiten voor de deur" van Wolfgang Borchert, „De Zomer" van Romain Weingarten, „Dantons dood" van George Büchner en „Tien kleine negertjes" van Agatha Chris tie behoren tot de toneelstukken die deze omroep in de komende maanden op het scherm zal brengen. De actualiteitenrubriek „Televizier" wordt nu een wekelijks magazine van vijftig minuten en brengt ook kortere afleveringen. Waarschijnlijk onder de titel „Vandaag en morgen" worden ne gen aan de toekomst gewijde documen taires uitgezonden. Op kunstgebied komen er program ma's over Rembrandt en Koos Speen hof! en een serie van Pierre Janssen en Leen Timp: „Brandpunten van cul tuur". Op de lijst van amusementsprogram ma's prijken de namen van Tom Jones (maandelijkse kleurenshow), Johnny Kraaykamp (hoofdfiguur in een strip van Jan Moraal), Rijk de Gooyer (gastheer op de zaterdagavond), Wille- ke Alberti, André van Duin en Conny Vandenbos (alle drie in de serie „Ster van de maand"), Gert en Hermien Tim merman, Seth Gaaikema, Corry Brok ken en Liesbeth List. Wat de radio betreft: op zondag avond zal de AVRO van half negen tot half elf een verzoekprogramma gaan uitzenden voor liefhebbers van klas sieke, semi-klassieke en aanverwante muziek en op dinsdagavond komen Ronnie Potsdammer. Martine Bijl en André van den Heuvel met een chan sonprogramma over de periode van 1945 tot heden. DEN BOSCH Bij het Internatio naal Vocalistenconcours te Den Bosch zijn door de jury de volgende prijzen toegekend Bassen-baritons le prijs: Walker Wy- att eerste 2de prijs Hubert Waber, Ne derland, aan wie ook de prijs is toege wezen beschikbaar gesteld door de Stichting „Vrienden van het lied". Tweede 2de prijs: Maurice Brown, Ca nada. Tenoren: geen eerste prijs, 2de prijs Karl Markus, Duitsland. -Eervolle vermelding: Anthony Roden, Australië. Alten en mezzo-sopranen: le prijs Else Paaske, Denemarken. Sopranen: le prijs en Grote Prijs van de stad Den Bosch: Maria Slatiranu, Roemenië, 2de prijs Leslie Johnson, V,S., Eervolle vermel ding: Klesie Kelly, V.S. en Branke Be- retovac, Joegoslavië. VENETIë Op het Filmfestival van Venetië heeft Fellini de Prijs van de Kritiek verworven voor zijn fantas tische vertelling Satyricon. Het is de enige prijs die nog wordt uitgeloofd in de nieuwe opzet van het festival. Het wordt nu geleid door Ernesto Laura. Het vorig jaar werd het festival ver stoord door kunstenaars, studenten en intellectuelen die vonden dat het ge heel te commercieel van opzet was. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet. 18.19 Uitzending van de Politieke Partij Radikalen. 18.30 Nws. NCRV: 18.41 Actualiteiten. 19.00 Litera- ma: radiokroniek over boeken, schrij vers en toneel. 19.15 Zingen met Ceci lia: volksmuziek. 19.30 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 20.30 Stereo: Om roep-orkest: moderne muziek. 21.10 Het bijzondere van de Vrije Universi teit, toespraak. 21.35 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 22.20 Avondover denking. 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Stereo: Alt en piano: klassieke liederen. 23.15 Mozart, schrijver van muziek en brieven, muzikale lezing. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.30 Sterrenparade: licht gevarieerd mu ziekprogramma t.g.v. de jaarlijkse Al gemene Vergadering van de AVRO. 19.30 Nws. 19.35 RVU: Muzikaal Spec trum. Spreker: Klaas A. Posthuma. NOS: 20.05 Stered: Scala internatio naal: kunstkroniek. 21.30 Stereo: Inter nationale Gaudeamus Muziekweek 1969: Radio Blazersensemble en Nederlands Slagwerkensemble: moderne muziek BOND ZONDER NAAM: 22.20 Reke ning en verantwoording, lezing. NOS: 22.30 Nws. 22.55 Radiorama: een veer tiendaags mini-magazine 23.25 Jazz uit het historisch archief. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NOS: 18.50 De Fabeltjeskrant. 19.00 Journaal. KRO: 19.07 Kleur: Avontu ren van Felix de Kat, tekenfilm. 19.23 Mevrouw Fijnemans komt, TV-serie. NOS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Kleur: Advocaat Judd, TV-serie. 21.10 Wie zijn toch die mensen, documentair pro gramma. 21.45 Earl Hines and his all Stars, muziekprogramma. Humanis tisch Verbond: 22.15 Gezag in geding, gesprek. NOS: 22-45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. 19.00 Journaal. 19.03 Scala: informatief programma. VARA: 19.30 Coronation Street, TV-feuilleton. NOS: 20.00 Jour naal. VARA: 20.20 Met de muziek mee: gevarieerd muziekprogramma. 21.10 Kleur: Oorlog en vrede, speel film. (Filmkeuring 14 jaar en ouder). TELE AC: 22.45 Cursus-informatie Sta tistiek. NOS: 22.50-22.55 Journaal. 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Muz. uit Middeleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair ver- zoekpl.progr. (11.00-11.02 Nws.). 11.30 Rondom 12: progr. voor de vrouw. (11.55 beursberichten). 12.30 Over heidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. NOS: 13.30 Klein chanson. 14.30 Spiegel van België: muz. en nws. van onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Paul Vlaanderen en het Alex- Mysterie, detective-hoorspel. 15.30 Ste reo: Klassieke muz. voor piano a quatre mains. 16.00 Nws. 16.02 Land der Mu zen: kunstkroniek. 16.30 Stereo: Frag menten uit Duits-romantische opera's, (gr.). 17.00 stereo: Big Band Beat: mo derne muz. door een grote formatie. 17.25 Stereo: Jazz Spectrum Plm. 17.555 Mededelingen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijk gevarieerde vi site: licht pl.progr. (12.00 Nws.). 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: licht pl.progr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.03 Drie- draai: licht pl.progr. 16.00 Nws. 16.03- 18.00 Mix: licht pl.progr. (17.00-17.02 Nws.). NEDERLAND I NOT/NOS: 10.45-12.00 Schoolradio. DUITSLAND I (Regionaal progr. NDR: 18.00 Hafen- krankenhaus, TV-serie. 18.30 (K) Zand mannetje. 18.40 Act. 18.55 Sport. 19.26 (K) Geföhrlicher Alltag, TV-serie. 19.59 Programmaoverz. WDR: 10.20- 10.50 en 12.10-12.40 Schooltelevisie. 18.00 (K) Week journaal. 18.05 (K) Der Western-Held, TV-serie. 18.30 (K) Voor de kinderen. 18.40 Journ. en Goeden avond 19.20 (K) Lotte Lenya zingt Kurt Weill.) 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Verkiezingsprogr. 20.20 Panorama. 21.05 Reisen in Deutschland, TV-serie. 21.50 (K) Filmreportage. 22.35 Journ. commentaar en weerber. 22.55 Pro gramma over Richard Strauss. 23.40 Journaal. DUITSLAND II 18.05 Act. muz. 18.40 (K) Trucfilms 19.10 (K) Süss, aber ein bisschen ver- rückt, TV-serie. 19.45 Nws., act. en weerber. 20.15 Verkiezingsprogr. 20.20 (K) De zeven zeeën, TV-serie. Aanslui tend: Nws. 21.05-plm. 23.55 Die Unbe- zwingbaren, Amerikaanse speelfilm. (22.30-22.40 Nws. en weerbericht.) HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: dich te grammofoonmuz. met nws. en actu aliteiten. 8.00 Nws. 8.11 Klassieke ge wijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Vóór de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Leven door hoop lezing. 10.15 Stereo: klassieke muz. (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Operettefrag menten (gr.). 11.15 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws.; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar...). 14.05 Schoolradio 14.30 Pizzicato: muzikaal middag-maga zine. (16.00-16.02 Nws.) Overheids voorlichting: 17.00 Suriname en de Ne derlandse Antillen. De heer F. J. van Wel spreekt over David Ricardo Öapri- les een Curagaose biografie. KRO: 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM II #De Rembours- en Industriebank AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym- N.V. verhoogt, over het per 31 maart nastiek. 7.20 Stereo: li. gr.muz. 8.00 Nws. 1060 afgesloten boekjaar, het dividend 8.11. Radiojournaal. 8.20 Li. gr.muz. van negen tot tien procent. Het netto (08.30-08.33 uur De Groenteman), winstsaldo bedraagt f0,T4 (f0,57) min. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van gister avond. 10.30 Filmreportage. 11.00 Muzi kaal filmportret. 12.00 Panorama 12.50 Internationaal persoverzicht. 13.00- 13.30 Journaal. 16.35 Nws. 16.40 (K) Voor de kinderen. 16.50 (K) Idem. 17.10 Idem. 17.25 (K) Filmreportage. 17.55- 18.00 Nws. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. Ulrich und Ulrike, TV-serie. 17.35 zijn. Behoudens die gekke gewoonten van processies en erediensten zijn zij bovendien erg vredelievend!" ,.Dat dacht u maar!" viel Tekko zijn vriend in de rede. „En die slangendiensten dan en die mensenoffers? Wat dacht u dat zij bijvoorbeeld met u van plan wa ren te doen?" En op het angstig schouder ophalen van Sis Patrick vervolgde onze vriend. „U bent het nieuwe mensoffer voor de priesters van de ratelslang! U!" „Wat? Ik? Mensenoffer?!" schrok de vrij onverveerde Courage en zijn ogen rolden van angst en verbazing bijna uit hun kassen. De VARA-televisie zal op woensdag 15 oktober a.s., de eerste thema-avond in het/ winterschema, het programma „Ja wereld, Nee wereld, verkenning van een toekomst" uitzenden. Het gaat hier om een beslissingsspel over bui tenlandse betrekkingen, ontwikkeld do dr. P. Boskma en drs. H. Tromp van het Polemologisch Instituut te Gronin gen. In dit experiment, een zogenaam de „simulatie", is onze eigen wereld vereenvoudigd tot een denkbeeldige wereld van zes landen. Die landen en hun bewoners (14 per land) hebben, al is het in iets abstrac tere vorm, vrijwel alle mogelijkheden tot handelen waarover landen en poli tici ook in de werkelijkheid beschikken. Zij kunnen confereren of weigeren met elkaar te praten, handel drijven en el kaar bedreigen, bewapenen of ontwape nen, oorlog voeren, maar ook hulp ver lenen. De manier waarop de politiek van de landen tot stand komt, wordt behalve door de gegeven economische en po litieke geschiedenis, bepaald door de besluitvorming van de verschillende groeperingen binnen de landen. Drie „consumenten" (vertegenwoor digers van de welvaart op korte ter mijn), drie „investeerders" (welvaart Het was warm. Verschrikkelijk warm. Zwart lagen de huizen van Rijkhuyzen afgetekend tegen de fel blakende grond. En of ',t nu door de warmte kwam. dat weten wij niet, maar in elk geval was de raven zwarte kuif van Kareltje Knetter weer aangegroeid en het flinke ventje zag er weer net zo uit als altijd. Alleen die vreselijke warmtedie zat hem danig dwars. Zelfs het ijsje, waaraan hij landerig zat te likken, bracht hem niet de minste vepozing. Vlak achter hem in de schaduw zat smidje Verho len op een kistje en rookte ongeïnteresseerd zijn pijp. Heet trilde de lucht boven het doodstille pleintje en de smid zuchtte: „Okwam er maar een de pressie boven IJslanddan kregen we hier ten minste koel weer met regen.„IJslandhet mocht watzuchtte Kareltje. „IJs helpt ook al geen zier". En met deze woorden slikte hij het laatste kleffe restje van zijn ijshoorn naar binnen. „En nou weet ik wat ik doe!", zei de smid plotseling. „We sluiten de tent en we gaan met vakantie. Dat COPYRIGHT STUÖtO AVAN hebben we wel verdiend, vind ik. We gaan naar zee. We gaan naar Zoutkapelle. Daar is een mooi strand en het is een leuk, schilderachtig en romantisch stadje." Kareltje Knetter had geen enkel bezwaar tegen deze gedachte en 't denkbeeld van de koele zee alleen al zette hem aan tot ongekende activiteit. Snel werden de koffers gepakt en een half uurtje later reed de mooie sportwagen van smidje Verholen het goede Rijkhuyzen uit, dat eenzaam achterbleef, blakerend onder de felle zomerzon op lange termijn), drie „militairen" (militaire aspect van de veiligheid) be palen in vereniging of driespalt het be leid, daarbij op de vingers gekeken door twee persmensen en drie avant- gardisten. Als deelnemers aan dit spel werden mensen gekozen, die zich ook in werkelijkheid in deze sectoren van de maatschappij bewegen. Vierhonderd jaar geleden, op 5 sep tember 1569 overleed in Brussel de Vlaamse schilder Pieter Brueghel. Ter herdenking hiervan maakten de Bel gische Radio en Televisie, de Bayeri- scher Rundfunk, de Oostenrijkse en Zwitserse televisie en de NOS een co- produktie in kleur over het leven en werk van deze grote schilder. De NOS- televisie zendt dit programma op dins dag 9 september van 21.10 tot 22.10 uur via Nederland 2 uit. Pieter Brueghel werd omstreeks 1520 in de buurt van 's-Hertogenbosch ge boren. In 1551 werd hij lid van het Schilders Gilde in Antwerpen, waar hij in 1563 trouwde met de dochter van zijn leermeester Pieter Coeck. In 1552 en 1553 maakte hij een reis door Italië, die hem inspireerde tot een groot aantal exquise tekeningen. Terug in Antwerpen ging hij een zakelijke over eenkomst aan mt de etser Hieronymus Cock. Voor hem maakte hij jarenlang tekeninge*i die docrr Cock werden ge ëtst en gepubliceerd. In 1563 verhuisde Brueghel naar Brussel. In de jaren die volgden ontstonden zijn beroemde doe ken „De toren van Babel" (nu in We nen), „De aanbidding" (National Gal lery, Londen) en de „Kruisweg" (We nen). In 1565 voltooide hij zijn serie over de maanden van het jaar. Hoofdthema in zijn werk bleef ech- er het dagelijks leven In de Vlaamse dorpjes en op de boerderijen. Brueghels kunst geeft ons een schit terend uitgevoerde, leerzame en iro nische blik op de bezigheden, erma- kelijkheden, zwakheden en het bijge loof van zijn tijdgenoten: de mensen van het door godsdienststrijd en Spaan- e bezetting verscheurde Vlaamse land uit de jaren van plm. 1520-1569. De regie van dit programma had Paul Haesaerts, die ook het scenario Op de avond van de 15e oktober zal na een inleiding en een geschiedenis van de laatste „jaren" (een jaar in de stimulatiewereld duurt 60 minuten) een onbepaald aantal uren mogelijk tot diep in de nacht „live" worden uit gezonden. Op 16 oktober wordt een na beschouwing opgenomen, die op vrijdag 17 oktober zal worden uitgezonden. De VARA heeft de minister van De fensie verzocht militairen toestemming te verlenen aan deze buitenlandse be trekkingen-simulatie deel te nemen, en mogelijk zelf een representatieve groep militairen te zenden. Dit verzoek werd afgewezen op grond van het feit dat, in het spel in hoofdzaak beleidszaken aan de orde zullen komen en geen kwesties, waarin de militaire vakken nis de doorslag zal kunnen geven" Wel liet het bureau voorlichting van het ministerie weten dat het de VARA en het Polemologisch Instituut te Gro ningen vrij staat „Individuele leden van het Defensie-apparaat als deelnemer uit te nodigen." Deze militairen zouden als privé-persoon, dus b,y. niet in uni form, mogen optreden en zouden per soonlijk voor hun daden en woorden verantwoordelijk zijn. De briefwisseling van de VARA met het ministerie leid de er.voorts toe dat de volgende circu laire "werd opgehangen in de kazernes van het Defensie-apparaat: „Een ieder die door het Polemologisch Instituut van de Rijks Universiteit te Groningen of de VARA wordt benaderd voor deel name aan een gesimuleerde oorlogssi tuatie, dient zich, alvorens tot mede werking over te gaan, voor inlichtin gen tot de Compagnie-commendant te wenden". Afgezien van de eventuele beperkin gen van de handelingsbevoegdheid van de individuele vertegenwoordigers van ons defensie-apparaat, die hierin beslo ten zou kunnen liggen, betreurt de VARA dat door deze „militaire" inter pretatie van een beslissingsspel over buitenlandse betrekkingen, zeer ten on rechte de schijn gewekt wordt dat er „oorlogje" zou worden gespeeld. Uit drukkelijk wordt door de VARA gesteld dat zij geen gefingeerde oorlogssitua tie, maar een „buitenlandse betrekkin gen-simulatie" zal uitzenden. Deze bijzondere uitzending zal wor den gepresenteerd door Jan Roelands De produktie is in handen van Frank Diamand, de regie wordt verzorgd door Wim Bosboom. (Woensdag 15 oktober, 19.0320.00 uur, 20.2022.40 uur en van 22.45 on bekend, Nederland 2). AMSTERDAM In het eerste half jaar van 1969 namen de verzekerde omzetten van de Nederlandsche Cre- dietverzekering Maatschappij N.V. toe met circa 11 pet. tot ruim 2 1/4 mil jard gulden. De groei was minder uitgesprokeh dan in vorige ja'ren en had in hoofd zaak betrekking Op het binnenlandse bedrijf, waal- het groeipercentage van de verzekerde omzet 19 bedroeg. De uitbreiding van de verzekerde export zaken beliep slechts 5 pet. en bleef daarmede bij de groei van de totale Nederlandse export ad 19 pet. belang rijk ten achter. Dit is in hoofdzaak een gevolg van het teruglopen met 15 pet. van de verzekerde exporten van kapi taalgoederen. De premie-inkomsten uit hoofde van door de maatschappij voor eigen reke ning en vodr rekening van haar parti culiere herverzekeraars verzekerde za ken namen toe met 12 pet. De premie-inkomsten voor rekening van de staat bleven bij die in de over eenkomstige periode van 1968 ten ach ter. Het niveau van de uitgekeerde scha devergoedingen bleef in het binnenland se bedrijf tamelijk hoog, als nasleep van de structurele moeilijkheden in en kele bedrijfstakken. Toch waren de uit komsten in dit bedrijfsonderdeel nog wel positief. Bij de voor particuliere rekening verzekerde exportzaken was het schadeverloop gunstig. DEN HAAG Commissarissen en directie der NV Bataafsche Aanneming Maatschappij voorheen Firma J. van der Wal en zoon verwachten over het jaar 1969 van de in dit boekjaar tot af wikkeling komende werken een bevre digend financieel resultaat, aldus een tussentijdse mededeling. ARNHEM Het dividend van dt met AKU gelieerde American ENKA Corporation zal over het derde kwartaal van 1969 25 dollarcent per aandeel be dragen, hetgeen overeenkomt met het over het eerste en tweede kwartaal van 1969 uitgekeerde dividend. AMSTERDAM Vierentwintig aan deelhouders van Ned. Lloyd hebben zich gisteren tijdens een buitengewone algemene vergadering unaniem akkoord verklaard met de voorgenomen fusie met de Delta Verzekeringsgroep NV. In antwoord op een vraag zei de di rectie, dat het over 1969 aangekondig de dividend van 12 pet. meer is dan de afzonderlijke maatschappijen in totaal over 1968 hebben uitgekeerd. Toch vindt de directie deze dividendverwachting verantwoord, omdat door de fusie de gezamenlijke schademaatschappijen be ter uit de bus kunnen komen en de le versverzekeringsgroepen duidelijker ge markeerde winsten te zien zullen ge ven. Een der directeuren van Ned. Lloyd, de heer P. A. Zeven, zei in een toe lichting op het fusievoorstel: „Wij heb ben een partner gekregen met wie goed is te werken". Een blik in de toekomst werpend zei de heer Zeven te ver wachten, dat van de 54 kleine levensver zekeringsmaatschappijen er op den duur nog enkele zullen verdwijnen. „Er zijn nu zes grote. De Ned. Lloyd behoorde bij de kleine. Het is wel tekenend voor onze groei, dat Delta zich bereisd ver klaarde met ons samen te werken. Het afgelopen jaar zijn al veel kleine maat schappijen opgeslokt. Dit proces zal zich naar mijn mening voortzetten". Ook in de sector schadeverzekering zijn zes grote conglomeraties. „Ik ver wacht, dat van de 453 kleintjes er zeer veel zullen moeten verdwijnen. Dit zal in de toekomst zeker gebeuren. Veel fusies verwacht ik niet, al wordt er wel veel over gepraat", aldus de heer Zé ven. DEN HAAG „De Nederlandse ver eniging ter bevordering van het levens- verzekeringwezen (NVBL), waarbij het merendeel van de Nederlandse levens verzekeringsmaatschappijen is aange sloten, bestudeert mogelijkheden om te komen tot wijzigingen in de premies voor levensverzekeringen. Op dit moment kan echter nog niet worden gezegd wanneer de bestudering zal zijn afgesloten en tot welke concre te resultaten zij zal leiden". De vereniging heeft dit communiqué uitgegeven naar aanleiding van ge ruchten, volgens welke het levensveï- zekeringsbedrijf nagaat, of de premies dienen te worden verlaagd. Een woord voerder van de vereniging deelde ons mede, dat de ontwikkeling van de ren testand enerzijds en van de kosten an derzijds natuurlijk voor het levensver- zekeringsbedrijf aanleiding zijn het ta riefsysteem nader te bezien. Er wordi trouwens reeds langer onderzocht of het niet wenselijk is de tariefsstruc- tuu'r te herzien, omdat de technische structuur en de opbouw van het tarief systeem zo langzamerhand wel erg in gewikkeld zijn geworden. Het is niet te verwachten, dat deze technische studie en het overleg over de hoogte der ta rieven zeer spoedig in beslissingen zul len uitmonden. Het is mogelijk dat hiermede nog geruime tijd zal heen gaan, aldus de woofdvoerder. Avond ort A. de Graaf

De Vallei | 1969 | | pagina 2