V oorzitter van C.H.-jongeren rekent op A.R.-premier Verdierf geld Vaihatk koek Verbroederingsmaaltijd" in Gouderak Viet-Cong schendt eigen bestand al vele malen SCHEIDING OP DAG VAN HUWELIJK „Vondeling moet meer inzicht verlenen" Verrassend succes nieuwe linkse partij op Antillen Wielrenners met auto verongelukt Amerikaanse ex-bisschop in Israël van dorst omgekomen Amsterdamse politiekapel mag niet spelen in Dortmund Jongen vindt bom in tuin: gewond Afschaffen van „eum laude" en stellingen voorgesteld Jongens beroven doofstomme man Senator Dirksen overleden P.v.d.A. verdeeld BIJ DE SPAR geef hem morgen mannen zijn er gek op Collectief leiderschap in 1\oord-Vietnam Ontwerpnota Wachtlijst Vader geeft zoon als wegpiraat bij politie aan MAANDAG 8 SEPTEMBER 1969 ZWOLLE Als er in 1971 weer een regeringscoalitie met de VVD komt kan ik me voorstellen dat er een anti-revolutionair premier wordt en als hij wil is Bies heuvel dan de man. Deze voorspelling deed zaterdag Jac. Huijsen, voorzitter van de christelijk-histori- sche jongeren op een kaderconferentie van deze organisatie in Zwolle. Hij meen de echter dat een AR-figuur ook het meest acceptabel zal zijn als er een coalitie met de PvdA en met D '66 wordt gevormd. Over een voorkeur voor VVD of PvdA sprak de CH-jongerenvoorzitter zich niet uit. Wel meende hij dat er vóór 1971 niet aljeen één preambule, één kernprogram en één kandidaat premier moeten komen, maar dat er ook sprake moet zijn van een ploeg van aspirant-ministers, de mensen die het program gaan uitvoeren. Men is dan wel „wakker geschrokken uit zijn politieke zomerslaap" door de samenwerkingsplannen van de „Acht tien". maar de heer Huijsen beschouw de die plannen als een logische conse quentie. Het is onwaarschijnlijk dat drie partijen die een gemeenschappe lijk kernprogram hebben (KVP. ARP en CHU), uit elkaar zouden gaan. De Nederlandse politiek lijdt vol gens de heer Huijsen aan verstarring en chronische impotentie. Deze zo mer had men de zwakke plekken uit het kabinet De Jong moeten weghalen. Het is de zwakte van de Nederlandse politiek dat men een tussentijdse recon structie niet aandurft. Het gevaar is le vensgroot dat het een kabinet van zaakwaarnemers wordt. Van de oppositie verwachtte de heer Huijsen de oplossing ook niet. De PvdA is hopeloos verdeeld. Na het ont staan van de PSP is zij haar koers kwijtgeraakt. D'66 is met haar zeven zetels tot de gevestigde partijen, het establishment gaan behoren: de zetel tjes zitten lekker, men heeft een knus, hip, eigen sfeertje, de enquêtes belo ven groei en dat betekent nog meer ze tels. En mr. Van Mierlo zegt al net als vroeger de CHU dat de samenwerking van onderaf moet komen. Dat is de on duidelijkheid met onduidelijkheid be strijden, aldus de heer Huijsen. Van de CHU eiste hij begrip voor de longeren en jeugdige kandidaten op de lijsten voor de Staten- en raadsverkie- WOENSDRECHT De 22-jarige L. Sehrauwens en H. Bolder, beiden be kend als amateurwielrenners, zijn za terdagmorgen in Woensdrecht met hun personenauto verongelukt. Hun wagen was op de linker weg helft geraakt en in botsing gekomen met een vrachtauto. De vrachtwagen- ohuaffeur bleef ongedeerd. VENLO Op de rijksweg Venlo-Nij- megen is zaterdag een stationcar per sonenauto tegen een boom gereden, waardoor de 23-jarige Rudolf Jankaw- ski en de 53-jarige H. van Zanten levens gevaarlijk gewond. De Poolse bijrijder Jankwaski is later in een ziekenhuis in Venlo overleden. Beide mannen waren i dienst van een machinefabriek in Olst. ROTTERDAM —De 73-jarige G. Ruhrop uit Schiedam raakte zaterdag middag op een parkeerplaats in Rotter dam bekneld tussen twee auto's. Hij overleed aan zijn verwondingen. Zijn vrouw kreeg een shock. INNSBRUCK Tijdens een wander ling in de Oetz-vallei in Tirol, is de 45-jarige H. C. van Melle uit Zuidzan- de in elkaar gezakt en overleden. De doodsoorzaak is nog niet bekend. SUSTEREN Zes personen, allen tussen de 22 en 25 jaar, raakten giste ren gewond bij een botsing tussen twee personenauto's op de weg tussen Roer mond en Sittard. Zij zijn afkomstig uit Weert, Laveroij, Roggel en Roermond. Het ongeluk volgde op een foute in- haalmanoevre. De chauffeur van de auto die het ongeluk veroorzaakte is de enige niet-gewonde. TEXEL Twee Duitse jongens, die op Texel met een groep van 55 leeftijd genoten kampeerden, zijn zaterdag avond verongelukt. Een personenauto, die dimlicht voerde, reed met volle snelheid van achter in op een groepje van vijf jongens, in de leeftijd van elf tot dertien jaar, die met de fiets aan de hand langs de kant van de weg lie pen. De bestuurder had de jongens te laat gezien. ADVERTENTIE zingen. De CHJO blijft ijveren voor verlaging van de kiesgerechtigde en meerderjarigheidsleeftijd tot achttien jaar, democratisering van onderwijs en onderneming en meer aandacht voor de werkende jeugd. JERUZALEM Het lijk van dr. James Pike, ex-bisschop van de epis copaalse kerk in de Verenigde Staten, is gisteren aangetroffen in de trooste loze wildernis van het gebied rond de Dode Zee. Dr. Pike is vermoedelijk van dorst omgekomen. Er is zes da gen lang naar de vermiste oud-bis schop gezocht. Naar nader blijkt is het lijk van de oud-bisschop gevonden op een heuvel, die hij waarschijnlijk had beklommen om de aandacht van de door zijn vrouw gehaalde redders te trekken. Vermoedelijk is hij van dorst omgeko men. Het echtpaar had al verscheidene dagen na auto-panne, door de hete woestijn gelopen, tot dr. Pike's krach ten het begaven en zijn vrouw alleen verder ging. Mevrouw Pike was met een andere opsporingsploeg elders in de woestijn, toen het lijk van haar man werd gevonden. De oud-bisschop is in de Verenigde Staten een bekende en omstreden figuur vanwege zijn pro gressieve denkbeelden, o.a. op het ge bied van de geboortebeperking. ADVERTENTIE eens een dubbele plak Verkade Snijkoek rhet boter mee. WASHINGTON Op het eiland Mar tha's Vineyard voor de kust van de Amerikaanse staat Massachusetts zijn de vorige week in opdracht van se nator Edward Kennedy's advocaten proeven genomen met de zwarte Olds- mobiie van de senator. L GOUDERAK In het Zuidhol- j lansche dorp Gouderak hebben nieu we inwoners op originele wijze kennis gemaakt met de autochtone bevolking. In hun hofjesachtige straat zaten de ruim vijftig nieuwkomers met een evengroot aantal notabelen van het dorp in de openlucht te eten. Het initiatief voor dit Breughe- liaans getint festijn was uitgegaan van de nieuwe bewoners, die dit ook grotendeels betaalden. Vage plannen van de importbevol king afkomstig uit Breda, Eindho ven, Delft en Den Haag kregen vaste vorm toen de heer H. Ooms ook iets in een kennismakingsfeestje zag. Hij als Gouderakker wist het beste de weg. Als zovele kleine dorpen Gou- derak heeft tweeduizend inwoners aan de Hollandsche IJssel leeft er een zeer besloten agrarische ge meenschap, waarvan de meeste in woners de Nederlandse hervormde kerk bezoeken. „Maar in de toekomst zal Gouderak vierduizend mensen tellen" voorspelt burgemeester J. Huurman. Waar eens de rivier stroomde staan nu op veilige hoogte aan de Havenstraat de achttien nieuwe wo ningen. Uit de huizen werden de koffie en de salades aangevoerd. Vooral de kinderen genoten zichtbaar van dit festijn. Toen de avond viel en het buiten te koel werd, vormden zich kleine groepjes, die in de diverse huizen aan weerszijden van de straat verdwenen. De kinderen gingen naar bed, de burgemeester tufte op zijn bromfiets naar huis. De kennismaking met de nieuwe bewoners en de notabelen in Gouderak was een succes geworden. AMSTERDAM De Amsterdamse politiekapel mag van het college van B. en W. zaterdag niet optreden tij dens het Aalsmeers bloemencorso in Dortmund. Na de moeilijkheden rond de kapel vorige week zondag tijdens een verkie zingsbijeenkomst van de CDU, vonden B. en W. het verstandiger het optreden tijdens het corso te annuleren. De poli tiekapel speelde bij de CDU de mars „Alte Kameraden". SAIGON Het bestand van drie dagen dat de Viet-Cong heeft afgekondigd in verband met het overlyden van president Ho Tsjl Minh van Noord-Vietnam, ls vanmorgen vroeg ingegaan. De Amerikaanse en de Zuidvietnamese opperbevelhebber hebben al melding ge maakt van zes bcstandsschendingen door guerrillastrijders van de Viet-Cong, waaronder een mortieraanval op de stad Doev Xoejen die op 560 km ten noord oosten van Saigon ligt. De Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen nemen geen bestand in acht. Er waren onbevestigde berichten, dat de Amerikaanse bombardementen in alle delen van Zuid-Vietnam voor het ogenblik tot het uiterste beperkt zijn. In een ochtendcommuniqué vermeld de het Amerikaanse opperbevel sinds middernacht geen aanvallen meer met B'52s. Op de vraag of dit betekende, dat de B'52s tijdelijk niet in actie waren, wil de het Amerikaanse opperbevel geen antwoord geven. In Washington zei vice-president Spi- ro T. Agnew, dat nieuwe dingen gebeur den ter zake van de wapenstilstand in Vietnam. Hij zei te hopen, dat dit een stap in de richting van vrede bete kende. De oud-ambassadeur W. Averell Har- riman heeft zondag verklaard, dat de dood van Ho Tsji Minh de Verenigde Staten niet slechts een kans biedt, maar ook een verplichting geeft om een nieuwe poging ter beëindiging van dé oorlog te doen. De voormalige eerste onderhandelaar der Verenigde Staten bij de vredesbe sprekingen in Parijs gaf uiting aan zijn teleurstelling, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam het voor beeld van de Zuidvietïiamese president Ngoeyen Van Thieu hebben gevolgd door een communistisch aanbod voor een driedaagse wapenstilstand ter ge legenheid van de dood van Ho af te wijzen. De delegatie van de voorlopige revo- tutionaire regering van Zuid-Vietnam te Parijs verklaarde gisteren, dat „de Verenigde Staten en de regering in Saigon volledig verantwoordelijk wa ren voor de gevolgen van hun beslis sing om zich niet aan het bestand te houden. Het standpunt van Saigon heeft in- GROESBEEK De twaalfjarige J. M. Zegers uit Groesbeek is zaterdag middag bij een ontploffing zwaar ge wond. De jongen was in de tuin van zijn ouderlijk huis bezig met een schop, toen hij een bom raakte. DUSSELDORP De 20-jarige Tsjechoslowaak- se studente Ludmilla Jan kof sky is te Dusseldorp in het huwelijk getreden met de 23-jarige caféhouder Wolfgang Berndt. Onmid dellijk na de huwelijksin zegening verklaarde zij echter dat zij een echt scheidingsprocedure zou beginnen met toestem ming van haar echtgenoot. De studente in de natuur kunde zei dat zij het huwe-, lijk alleen was aangegaan om na verloop van haar bezoekersvisum in het Westen te kunnen blijven en als de Westduitse me vrouw Berndt het recht te behouden haar familie in Tsjecho-Slowake te bezoe ken. Dit zou zij verbeurd hebben als zij politiek asiel had aangevraagd. Zij is van plan over enkele dagen naar Zweden te gaan, waar zij haar studie wil voortzetten. Ook de bruidegom hoopt dat de echtscheidingspro cedure even snel zal ver lopen als die voor het hu welijk. Hij is verloofd met een zekere Bianca en wil graag ,,zo snel mogelijk" een echt huwelijk". .Bianca heeft veel be grip voor ons optreden ge had", zo verzekerde Berndt. tussen alle hoop dat een door alle par tijen gerespecteerd bestand misschien tot een verlenging ervan zou leiden, de bodem ingeslagen. Zo'n verlenging had kunnen leiden tot het doorbreken van de impasse bij het vredesoverleg te Pa rijs. Collectief Een collectief leiderschap is in Noord- Vietnam ingesteld nu president Ho Tsji Minh is gestorven. Ho zelf zou tijdens zijn leven de samenstelling van deze groep leiders sterk hebben bepaald. Het officiële Noordviernamese partij- orgaan, het dablad Nhan Dan, dat dit bekendmaakte, deelde niet mee wie nu de leiding van het land in handen heb ben. Van een machtsstrijd in Hanoi schijnt tot nog toe in elk geval geen sprake te zijn. Steeds meer communistische delega ties komen inmiddels aan in Hanoi, waar Ho Tsji Minh ligt opgebaard in een glazen kist in de Ba Dinh hal, de plaats waar hij 24 jaar geleden de onafhan kelijkheid van zijn land uitriep. Een Russische delegatie onder leiding van premier Kosygin legde er een krans. Delegaties uit Hongarije, Polen, Roemenië en Noord-Korea waren nog onderweg naar Hanoi. Over het verrassende vertrek, vrijdag van de Chinese afvaardiging onder lei ding van Tsjoe En-lai, deden allerlei geruchten de ronde. Verwacht werd ech ter, dat Chinezen voor de begrafenis van Ho Tsji Minh, die woensdag plaats heeft, zullen terugkeren naar de Noord- vietnamese hoofdstad. AMSTERDAM, NIJMEGEN, GRO NINGEN Het centrale staf be stuur van de Universiteit van Amster dam heeft voorgesteld het predikaat „cum laude" en de stellingen bij pro moties af te schaffen. De staf wil ook dat deskundigen van buiten de universiteit worden aange trokken om tot een meer objectieve be oordeling van een proefschrift te ko men. Het rapport bevat bovendien een voorstel om het promoveren op arti kelen mogelijk te maken. Een en an der blijkt uit een mededeling in het Amsterdamse studentenblad Folia Ci- vitatis. Curatoren van de Katholieke Univer siteit in Nijmegen hebben de ontwerp nota voor een experimentele periode van twee jaar voor de bestuursstruc tuur van de universiteit voorlopig goed gekeurd. Alle geledingen binnen de universiteit moeten zich voor 24 okto ber over deze nota uitspreken. Voor de vergadering waren twee vertegen woordigers van de studenten uitgeno digd. De studenten kwamen echter met 15 vertegenwoordigers, en weigerden de vergaderzaal te verlaten. Ze wilden een discussie over de nota met de curato ren. De vergadering werd toen ge schorst en in een andere ruimte ge houden. De 36 medische studenten in Gronin gen die door hun faculteitsbestuur op een wachtlijst zijn geplaatst, hebben besloten zich niet bij deze regeling neer te leggen. De studenten vinden dat met een dergelijke wachtlijstregeling het principiële recht op vrijheid van stu diekeuze wordt aangetast. Bovendien wordt door het oplopend effect van wachtlijsten toegewerkt naar een situatie, waarin een numerus fixus onaf wendbaar is. „Zoeken jullie een verkeerspi- raat? Een jongen die te bang is een verkeersongeluk te durven bekennen? Iemand die niet vol doende menseljjk gevoel bezit om zich om het lot van zgn slachtof fer te bekommeren? Zo ja, hier is hy. Mjjn zoon. Hij is een lafaard. Hij verdient geen enkele verzach tende omstandigheid." De rijkspolitiemannen in 't bu reau te Fourmies, bij de Frans- Belgische grens, stonden met hun oren te klapperen. Inderdaad zochten zij een verkeerspiraat, die een Parijse brandweerman, Jacky Luce (19) te Avesnes had dood gereden, zijn lijk in een fgreppel had verstopt en daarna was door gereden. En hier kwam Pierre Hazard, een van de grote indus triëlen van Noord-Frankrijk en wethouder van het dorpje Wig- nehies de dader op een presen teerblaadje aanbieden, zijn zoon Michel (21). De vader had al eerder ge merkt, dat een van de spatborden van zijn auto verfrommeld was. Zijn zoon had gezegd dat hij er mee tegen een paaltje langs de weg was gereden. Toen de vader in de krant las, dat de politie een verkeerspiraat zocht die iemand had doodgereden en het slachtoffer, met bladen be dekt, in een sloot had verstopt, kreeg hij een angstig voorgevoel. Bij een nadere ondervraging, kwam de waarheid aan het licht. De vier jongens die Michel Ha zard vergezelden, zijn allen vast gezet wegens het weigeren van hulp aan iemand in doodsgevaar. P.v.d.A.-VERGADERING UTRECHT Tijdens een vergade ring van de PvdA in Utrecht is zater dag een ernstige botsing tussen voor zitter dr. ir. A. Vondeling en de aan wezige leden slechts met grote moeite voorkomen. De partijbegroting, die een tekort van bijna een half miljoen vertoont, werd na hevig over en weer gepraat op het nippertje goedgekeurd. Afgevaardigden uit alle delen van het land eisen op deze büzondere huishoudelijke partijraad meer inzicht. Zij wilden weten hoe het zover is kun nen komen en waarom het partijbestuur op sommige posten wel en op andere posten niet bezuinigt. „Daar moet een beleid achter zitten en dat willen wij ook weten. U zegt het ons nu, of wij sturen u met de be groting terug naar Amsterdam", aldus vele leden. Voorzitter Vondeling kon de felle op positie slechts ten dele geruststellen, door de toezegging dat het bestuur bin nenkort met een beleidsnota zal komen, waarin wordt duidelijk gemaakt wat de PvdA voor de toekomst wil zijn: een actiecentrum, een servicepartij of bei de. Een servicepartij legt het accent op informatie aan en scholing en vorming van de leden. Een actiepartij zet deze zaken op het tweede plan en richt al le energie op het voeren van acties. De door het bestuur voorgestelde ho gere contributieafdracht van de partij- afdelingen overal in het land kon geen genade bij de vergadering vinden. Het ledental van de PvdA is jn de af gelopen jaren aanzienlijk gezakt. Op 1 oktober 1966 waren er nog ruim 140.000. een jaar later was dat aantal gezakt tot 134.479. Begin 1968 telde de PvdA 125.260 leden en op 1 januari van dit jaar waren het er bijna 114.000. De begroting voor het komende par tijjaar is gebaserd op een ledental van ongeveer 120.000. Op een vraag uit de zaal waar het hoofdbestuur de ontbre kende 7000 leden vandaan dacht te ha len, antwoordde voorzitter Vondeling, dat ieder raadslid, lid van Provinciale Staten en kamerlid de opdracht van het bestuur heeft gekregen voor zes nieuwe leden te zorgen. VENLO Een doofstomme 54-jarige man uit Venlo is hetafgelopen week einde mishandeld en beroofd. De man werd even na twaalf uur gis ternacht op straat aangesproken door drie jongens, die de man meetroonden. Op een stille plek mishandelden zij hem en beroofden hem van twee gouden ze gelringen, een polshorloge en een porte- monnaie. Het beroofde slachtoffer ligt met een hoofdwond in het ziekenhuis. WASHINGTON De Amerikaanse republikeinse senator Everett Dirksen is op 73-jarige leeftijd overleden. Se nator Dirksen was leider van de repu blikeinse tractie. Vijf dagen geleden was hij geopereerd aan een kwaad aardig gezwel in de rechter long. Senator Dirksen werd 4 januari 18% in Pekin in de staat Illinois geboren. In 1950 werd hy tot senator gekozen en vorig jaar november werd hij voor de vierde achtereenvolgende maal voor de tijd van zes jaar herkozen. Voordat hij in de senaat kwam, was hij zestien jaar lid van het huis van afgevaardigden. Senator Dirksen die een uitstekend spreker was, is een tijd lang aanhan ger van het isolationisme geweest. Zo heeft hij zich fel verzet tegen het Marshall-plan voor de wederopbouw van Europa na de laatste wereldoor log. Onder de regering van Eisenhower „bekeerde" hij zich echter tot het in ternationalisme. Hij heeft zowel de bui tenlandse politiek van Eisenhower als die van de democratische presidenten Kennedy en Johnson gesteund. Sena tor Dirksen heeft veel gedaan voor de goedkeuring door het Congres van het in 1963 gesloten beperkte kernstopver- drag en de bekrachtiging van het wets ontwerp inzake de burgerrechten, eer ste stap naar de rassenintegratie in de V.S. U'TT V rUCT«n VVtt nnmnnvqlia^ka Vnnr IrilKfl* WILLEMSTAD De Democratische Partij heeft bij de algemene verkiezin gen op de Nederlandse Antillen de meerderheid die zij jarenlang heeft ge had, verloren. De D.P. en aan haar ge lieerde partijen als de Partai Politiek Arbuba op Aruba en D.P.-Bovenwinden krijgen elf zetels. De oppositie krijgt de resterende elf. Een spectaculair succes boekte de na de onlusten in mei van dit jaar opge richte Politieke Partij van Arbeiders (Frente Obrero). Zij heeft met 18.339 stemmen drie zetels behaald, die bezet moeten worden door „Papa" Godett, Amador Nita en Stanley Brown. Go dett en Brown zitten beiden in de ge vangenis. Brown zou aanvankelijk op de dag van de verkiezingen worden vrijgelaten. De Staten van de Nederlandse Antil len zouden uit de volgende afgevaar digden moeten gaan bestaan. Curapao: Democratische Partij: C. D. Kroon (oud-premier), R. J. Isa, F. J. Pijpers, S. G. M. Rozendal, H. L. Braam, O. R. A. Beaujon; Frente Obrero: Papa Go dett, Amador Nita, Stanley Brown; Na tionale Volkspartij: J. M. G. Evertsz, mevr. L. E. da Costa Gomes-Ma- theeuws, R. F. MacWilliam. Voor Aruba: Antilliaanse Volkspartij: D. G. Croes, J. S. Siegfried, G. F. Croes, A. M. Arends; P.P.A.: F. J. Tromp, P. Croes, G. O. Aduber; E. R. Finck. Bonaire: P.P.B.U.-P.O.B.-combinatic: Broetje Janga. Bovenwinden: D.P.-Bovenwinden: C. Watthey. Vrijwel alle politieke 1 eiders op de Antillen zijn zeer verbaasd over het succes van de Frente Obrero. Nita, de enige leider van de Frente Obrero op vrije voeten, zei dat de ar beiders voor het eerst een overwinning hebben behaald. Hij kondigde aan te streven naar een rondetafelconferen tie over de onafhankelijkheid van de Antillen. De Frento Obrero heeft op Curagao een kostbare verkiezingscampagne ge voerd, waarbij honderden nieuwe Cas- tro-uniformen werden uitgedeeld. Dui zenden Castro-petjes, vlaggen, stickers, pamfletten, enz. Aanhangers kregen van Nita geld aangeboden, alsmede sterke drank en wapens. Naar schatting heeft de campagne van de Frento Obre ro bijna twee ton gekost.

De Vallei | 1969 | | pagina 5