STRAFSCHOP George Kessler: „gelijkmaker is in buitenspelpositie gescoord" Uitslag Lotto FSC van kop verdrongen PEC heeft maximale winst DE LAATSTE KANS OP - REDDING Zo poolde u goed Stand groep 8 Wery faalde op beslissend moment Conditie Omgekeerd Tegenvaller Geen probleem Snel geluwd Vertragend Twijfelachtig Terugval Fataal Stimulans kenbroek en Rijnders. In de tweede helft kwam Nederland duidelijk con ditie tekort, zelfs een sterspeler als Cruyff, die in een aantal acties in de eerste helft had geschitterd, viel te rug naar de middelmatigheid van de meeste Nederlanders. Over de gehe le wedstrijd gezien had Nederland zijn beste spelers ln de achterhoede en Polen Lubanski, Marks en na de rust Jarosik in de voorhoede. „De strafschop die gegeven werd, was een fout van de scheidsrechter". Georg Kessler: „In de eerste helft heeft Nederland uitstekend gespeeld maar juist toen zijn er kansen ge mist, die internationals niet voorbij mogen laten gaan. De Polen zijn de tweede helft net zo begonnen als de eerste en ik had dat verwacht. In de rust heb ik mijn ploeg daarvoor ge waarschuwd en gezegd, dat indien wij het tien minuten of een kwartier zouden volhouden, hun aanvalsdrift zou verflauwen. Dat is niet gelukt door de gelijkmaker, die uit duide lijke buitenspelpositie werd gescord. Jarosik stond hinderlijk. Na dat doel punt heeft Nederland va-banque ge speeld. Ik herinner mij een interland wedstrijd tegen Hongarije in Rotter dam, waarbij de Hongaren met 02 achterkwamen, maar toch met hun eigen spel doorgingen en tot 22 ophaalden. Die kracht hadden wij niet. Ais ik nog eens voor deze wed strijd zou komen te staan, zou ik tactisch weer hetzelfde spelen. In de eerste helft ging het uitstekend en de gevaarlijke Dejna is nauwelijks tot schieten gekomen. In het begin heeft Moulijn zich veel te veel van de bal laten dringen, hoewel hij zich daarna voortreffelijk herstelde. In de tweede helft begon het weer net zo en na de gelijkmaker meende ik geen risico's te mogen nemen. Ik heb toen direct Roggeveen ingezet, die fysiek sterker is en ook internatio nale ervaring hefeft. Voor de wedstrijd heb ik mijn spe lers attent gemaakt op de conditie van de Polen. Men heeft alles ge daan om dat te compenseren. Daar voor heb ik het Nederlands elftal mijn complimenten gegeven. Ik vond Pleun Strik zonder meer een aan winst voor het elftal. Suurbier wil ik geen verwijten maken. Doordat wij van onze tactiek afstapten na de gelijkmaker, en daarvoor ook al enigszins, werd hij herhaaldelijk met twee tegenstanders geconfronteerd. En dat is een last, die vrijwel niet te verwerken is. Ik was verbaasd over de strafschop die wij kregen. Ik had eerder verwacht, dat de scheidsrechter tegen Veenstra zou hebben gefloten. Onbegrijpelijk vond ik, dat de scheidsrechter aanvaard de, dat het publiek herhaaldelijk door de microfonist tot aanmoedigin gen werd gestimuleerd. Dat is sinds 1958 door de FIFA verboden". Ryszard Konsewicz: „Het is net zo'n wedstrijd geweest als in Rotter dam, alleen was het omgekeerd. Daar hebben wij verdedigd en heeft Nederland voornamelijk aanvallend gespeeld. Maar hier was Nederland de verdedigende partij. Wij hadden echter geen goed antwoord op hun spel vertragingen, waardoor zij met hun technische kwaliteiten in de eerste helft 't initiatief hebben kun nen nemen. Bovendien waren wij in die periode niet zo goed. Schmidt en Dejna, die de taak hadden de Ne derlandse acties op het middenveld I te verstoren, konden die opdracht niet aan. Zij slaagden er niet ln een muur op te trekken voor de echte verdedigers. Na de rust met Jarosik in het veld hebben zij een klasse be ter gespeeld. Jarosik bracht meer vaart in de voorhoede en de ruim te werd veel en veel beter gebruikt En toen haalden ook Dejna en Schmidt het verwachte peil. Na de gelijkmaker stond een andere Pool se ploeg in het veld. De jongens had den toen weer volledig geloof in ei gen kunnen. Conditioneel is Nederland mij te gengevallen. Het wilde ook na de rust wel aanvallen maar kon het ge woon niet meer. Ik kan niet beoorde len of de gelijkmaker buitenspel is geweest. Onze spelersbank was schuin achter het eigen doel. Ik zat er dus een heel veld vanaf. Die straf schop leek mij niet juist". Scheidsrechter Placek maakte van zijn omstreden beslissingen geen groot probleem: „Ik heb gefloten voor wat ik heb gezien en volgens mij pakte Kostka de Nederlander vast. Het Poolse doelpunt was goed. De man ontving de bal van een te genstander en dan is er geen spra ke van buitenspel. Ik vind van me zelf, dat ik gedaan heb wat ik moest doen en terugdenkend geloof ik niet aanwijsbare fouten te hebben ge maakt". „Natuurlijk was het buitenspel," vond aanvoerder Eykenbroek, „die scheidsrechter heeft het feit, dat een van ons de bal heeft aangeraakt al leen maar aangehaald om zijn fout goed te maken. Hij mag dankbaar zijn, dat hij zo'n uitvlucht heeft. Hij had natuurlijk moeten fluiten, want toen de bal werd gespeeld stond Ja rosik zeker twee meter buitenspel* Wietze Veenstra over zijn straf schop: „Het was een krijgertje. Ik had veel eerder verwacht, dat er te gen mij zou worden gefloten". Pleun Strik over zijn debuut: „In de eerste vijf minuten heb" ik het verschrikkelijk moeilijk gehad te gen Marks, maar toen ik was inge speeld en eraan gewend was heb ik het, geloof ik, goed gedaan". Sjaak Roggeveen: „Ik wist niet wat ik zag toen Veenstra die straf schop kreeg. Had ik hem eerder ver diend toen ik op 'n verschrikkelijke manier in de rug werd gelopen. Het was overigens erg moeilijk om al leen het laatste half uur te mogen meedoen. Je komt in een ploeg, die uit zijn ritme is en dan doe je de he le tijd nauwelijks iets anders dan zoeken en zwerven van de ene vleu gel naar de andere". Jan van Beveren: „Het is ver schrikkelijk om te verliezen als je zo dichtbij bent geweest. Ik ga er nog liever met 5—0 onderdoor, dan weet je tenminste dat je kansloos was, zoals bij die twee doelpunten, waar van de eerste natuurlijk buitenspel was". De uitslag van de zaterdagavond ge houden trekking van de Duitse Lotto, 8 uit 49, luidt a.v.: 11, 12, 33, 36, 39, 40. Extra getal 31. Olympia-getal 6551. Eerste divisie DFC heeft gisteren voortreffelijk werk geleverd door FSC een nederlaag toe te brengen, waardoor de ex-eredivisieploeg van de kop werd verdrongen en plaats moest maken voor de tegenstander van gisteren en voor Willem II, dat de Graaf schap met 2-1 versloeg. Vitesse kon het evenals De Graafschap weer niet tot een overwinning brengen, maar hield toch een punt over aan de ontmoeting met de Volewljckers. HVC moest in Volendam met 1-0 het hoofd buigen. De VolewijckersVitesse 2-2 VolendamHVC 1-0 RCHVeendam 2-0 Helmond Sport—SC. Cambuur DFC—FSC HeraclesFC. Den Bosch ExcelsiorFortuna VI. Willem IIDe Graafschap Elinkwijk—Blauw Wit Willem II DFC FSC Blauw Wit FC Den Bosch Volendam Volewijckers HVC Excelsior Veendam Elinkwijk Fortuna VI. SC. Cambuur Vitesse Heracles Helmond Sport RCH Graafschap 1-1 2-0 0-0 3-2 2-1 0-0 9-5 6-2 4-3 7-5 3-0 6-4 6-5 2-2 7-7 4-5 2-3 5-6 6-7 4-5 2-4 2-3 2-8 5-8 Programma a.s. zondag: De VolewijckersElinkwijk VitessseVolendam HVC—RCH VeendamHelmond Sport SC. CambuurDFC FSC—Heracles FC. Den BoschExcelsior Fortuna VI.—Willem II De Graafschap—Blauw Wit Tweede divisie In de tweede divisie bleef PEC kop loper doordat het zijn derde achtereen volgende overwinning boekte. Ditmaal ten koste van EDO. Het wordt op de voet gevolgd door Velox, dat evenals PEC een wedstrijd minder speelde dan de overige ploegen in de grote kopgroep. AGOVV leverde 'n voortreffelijke pres tatie door in Brunssum een gelijk spel te behalen tegen Limburgia. Wagenin- gen moest de eer laten aan Velox. GooilandNOAD 0-0 EDO—PEC 1-2 LimburgiaAGOW 2-2 Eindhoven—WV 3-0 HeerenveenRoda JC. 1-0 RBC—Hermes DVS 1-1 BaronieSC Drente 1-0 Velox—Wageningen 1-0 PEC 3 3 0 0 6 Velox 3 2 1 0 5 Hermes DVS 4 2 1 1 5 Eindhoven 4 2 1 1 5 Baronie 4 1 3 0 5 RBC 4 1 3 0 5 Limburgia 4 2 1 1 5 Heerenveen 4 2 0 2 4 AGOW 4 1 2 1 4 Wageningen 4 1 1 2 3 WV 4 1 1 2 3 SC. Drente 4 1 1 2 3 Gooiland 2 0 2 0 2 ZFC 3 1 0 2 2 EDO 4 0 2 2 2 Roda JC 4 0 2 2 2 NOAD 3 0 1 2 1 Programma a.s. zondag: Gooiland- -Velox NOAD—ZFC PECLimburgia AGOW- -Eindhoven WVHeerenveen Roda JC. -RBC Hermes DVSBaronie SC. DrenteWageningen De drie trainers, die een „levens belang" hadden bij de wedstrijd Po len tegen Nederland, gaven een een stemmig oordeel over het beeld van de wedstrijd. Zowel de Nederlander Georg Kessler, als de Pool Ryszard Konseqizc en de Bugaar Stefan Bos- kov vonden, dat Nederland voor de rust mogelijkheden heeft gehad en dat Polen in de tweede heltf, vooral dank zij een betere conditie, zijn slag heeft kunnen slaan. Slechts de nuances zijn enigszins verschillend, maar die zijn sterk afhankelijk van de benadering van de betrokken trai ner. Vanzelfsprekend dat Kessler met Nederlandse en Konseqizc met Poolse ogen ziet en oordeelt. De me ning van Stefan Boskov van de Bul garen, die nog geen verliespunt in de voorronden hebben opgelopen te gen Nederland en Polen ieder vier, was het meest objectief. Dit vertel de Boskov: „Na tien minuten dacht ik: Polen gaat deze wedstrijd ge makkelijk winnen. Nederland slaag de erin met weloverwogen voetbal uit de greep van zijn tegenstander te komen en heeft daarna het beeld van de eerste helft bepaald. Polen raakte volledig van slag af, ook door de uitstekend spelende Israel, Ey- ZEKER EIND VAN MEXICO-DROOM KESSLER, uithuilen! A Een van de vele fraaie reddingen van doelman Jan van Beveren. ONGELUKKIGE, MAAR VERDIENDE NEDERLAAG TEGEN POLEN VRUWEL CHORZOV Een zwaar oordeel over Henk Wery vellen is gemakkelijk. Het zou echter onredelijk zijn. Onder verschrikkelijk zware druk, negen minuten voor tijd met een achterstand met 12, moest hij een strafschop tegen de Po len nemen. Op Wery rustte een enorme last, zijn zekerheid was niet gestimu leerd door een duidelijke rechtvaardigheid van de strafschop, want anders dan een geschenk van de Tsjechische scheidsrechter Ivan Placek was het niet. Die strafschop was ook geen meer of minder logisch uitvloeisel van een lange reeks van aanvallen, die incorrect gestopt waren en om wraak vroegen. Wery kan nauwelijks de emotie van een revanche-gedachte gevoeld hebben, want er was geen echte aanleiding voor de wel heel zware straf na een misschien klei ne overtreding van Kostka tegen Veenstra. Wery moest „koud" achter de bal gaan staan, geestelijk niet voldoende geladen. Wery had nog een andere onbe schrijfelijk grote druk. In Zeist was geoefend op het nemen van strafschoppen. Groot in de eerste plaats en Israël waren de aangewezen mensen voor het uit voeren van een eventuele strafschop. Toen het in Chorzov zover was, bleek Groot door een knieblessure niet in staat de strafschop te nemen en Israël drufde niet. Daarom moest een beroep op Henk Wery gedaan worden, kort voor tijd, levensgroot achter het doel oprijzend wees het scorebord de stand 21 voor Polen aan. Negen minuten nog slechts had de klok achter Kostka vol te tikken. Wery heeft de bal net naast de rechterdoelpaal geschoten. Hij heeft gefaald op een moment, dat het gemakkelijk te zeggen is dat een inter national niet mag missen. Het zij zo. Henk Wery heeft een gat geschoten in de Mexico-illusies, maar volgens recht en redelijkheid was Polen, nadat Neder land voor rust kansen had laten liggen op een grotere voorsprong dan 10, de betere ploeg. De Poolse storm, die meteen was opgestoken, luwde ook snel, al moesl de verdediging, waarin Pleun Strik een regelrechte aanwinst bleek, al en toe wat hoekschoppen weggeven. De Polen waren een enkele keer dreigend, maar zelden echt gevaarlijk. Na vijf minuten had Henk Wery Nederland al een voorsprong kunnen geven. De Feijenoorder, die een goede neus heeft voor de plekken waar de kansen lig gen, schoot als afwerker echter te kort na een sublieme combinatie tus sen Groot en Van Hanegem. Zo dicht als Wery bij het Poolse doel was ge komen, zijn de Polen nooit bij Jan van Beveren geweest. De Nederland se doelman was met enkele afstands schoten van Dejna, Lubanski en Fa- ber net lekker op temperatuur geko- man. Kostka, ln het andere doel, was door de vertragend spelende Nederlanders nog niet belaagd. Wery had immers naast geschoten toen Van Hanegem en Rijnders in de Poolse achterhoede een opening voor Cruyff vonden. De Am- I 2 3 0 0 Helmond Sport-Cambuur 0 D.F.C.-F.S.C Heracles-Den Bosch 0 0 Excelsior-Fortuna VI. Willem ll-De Graafschap 0 Elinkwijk-Blauw Wit 0 E.D.O.-P.E.C 0 Heerenveen-Roda Jc. 0 0 R.B.C.-H.D.V.S Baronie-Sc. Drente 0 Velox-Wageningen 0 De cijfers van de sporttoto van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deel nemers 780.886; inleg: f 1.642.386; eerste en derde prijs: f 221.722; tweede en ex tra prijs: f 147.814. Polen heeft het geluk gehad van een gelijkmaker, waarvan de zuiver heid op zijn minst twijfelachtig was. Nederland mocht dan de kracht ont wikkeld hebben om de Polen te weer staan, zelden zal een Nederlands elf tal zó overtuigend hebben gespeeld als in die periode. Maar Nederland kon geen tegenslag verwerken. De hard heid ontbrak in het Nederlands elftal. Tot het moment waarop het goed ging ftond er een hechte formatie, na de eerste tegenslag was alle zelfverze kerdheid verdwenen. Scheidsrechter Plócek had voor buitenspel van Jaros- zik kunnen fluiten, maar het zou ta melijk gezocht zijn om aan een een zo ongelukkig moment de nederlaag op te hangen, om net als in Sofia de fout van scheidsrechter Anderson, die op de stand (V-0 een strafschop tegen gaf, als reden aan te wijzen voor het uit blijven van de overwinning, die zeker in Chorzov binnen bereik is geweest. Voor de rust heeft Nederland voor treffelijk gevoetbald, met een allure waarvan de Polen na hun beginoffen- sief schrokken en met een zekerheid en een gemak, die zelfs nog beterq ploegen uit hun spel zouden hebben ge haald. Bij de rustige opbouw van de aanvallen werd soms zelfs te laconiek en autoritair gehandeld. Maar als Moulijn of Van Hanegem een bal ver speelden, maakten de voortreffelijke Rijnders of de goed spelende Groot het weer in orde en stopten Eijkenbroek en Israël de Polen af. En de enkele keer, dat ook dèt niet lukte, toonde Jan van Beveren zijn ongeëvenaarde t klagae. sterdammer schoof de bal door naar Wery, die fel doorlopend de nog niet ingespeelde doelman Kostka overbluf te, de bal vlak voor hem aantikte en het net trof. Het was een verrassings aanval, die de Poolse zekerheid on middellijk ondermijnde. Het Neder landse elftal kreeg na die openings treffer in de achttiende minuut een vaste greep op het spel. Moulijn groei de naar een betere vorm, Van Hane gem speelde iets feller en sneller en Cruyff bood Wery vrij kort na het doelpunt een unieke kans om de stand op 2-0 te brengen. Na een schitterende solo plaatste de Ajacied de bal pre cies op het hoofd van de op enkele me ters volkomen vrij voor het doel staan de Wery, maar Wery kopte recht vooruit en bovendien over de lat. Die gemiste kans bleek later een breekpunt in de Nederlandse over macht, die langzaamaan minder spre kend en overtuigend werd. Een kwar tier voor de rust demonstreerde de te rugval bij Nederland zich het duide lijkst na een blunder van Suurbier. Niemand kon hem corrigeren en Lu banski kreeg een vrije doortoch naar het doel van Van Beveren, die op on- A Het eerste en enige Nederlandse doelpunt, gemaakt door Wery. begrijpelijke manier de gelijkmaker voorkwam. Van Beveren kon de bal echter niet onder controle krijgen en moest nog eens in een wanhoopsreac- tie handelen om ook Faber de kans te ontnemen. Het waren de enige keren, dat de Poolse schutterij echt gevaar lijk was en ook in het begin van de tweede helft zag het er niet echt som ber uit. Weliswaar begonnen de Polen opnieuw met een stormachtig offen sief, maar weer ving de achterhoede de aanvallen aardig op. Het kostte echter wat meer moeite. Coach Ryszrd Konsewicz had Faber vervan gen door Jaroszik, die veel meer vaart in de aanval bracht en op het midden veld slaagden Dejna en Schmidt er volledig in de Nederlandse opbouw te verstoren, iets, dat hen voor rust niet gelukt was. Nederland kon in die eerste tien mi nuten van de tweede helft nauwelijks meer dan breken, maar omdat het zo afdoende gebeurde, viel de Poolse ploeg al snel weer terug in zijn pogin gen van afstand, waarmee Van Beve ren geen onoverkomelijke moeite had. Toch besliste zo'n afstandsschot de wedstrijd. Een kogel van Lubanski werd door een Nederlandse voet van richting veranderd en de bal sprong naar invaller linksbuiten JaroSzik. Op het moment, dat Lubanski schoot, stond Jarsosik buitenspel. Daarover is geen twijfel mogelijk. Over de hinder lijkheid van deze buitenspelpositie werd door alle Nederlanders positief geoordeeld. Scheidsrechter Placek zag het echter anders en redenerde, dat A Vreugde hij de Nederlandse spelers na het doelpunt van Wery. Doel man Kostka zit verslagen op de grond. de door een verdediger aangeraakte bal een niet hinderlijke buitenspelpo sitie opheft. Hij liet doorspelen. Jaros zik trok een paar meter met de bal door en schoot Polen naast de Neder landers. Jan van Beveren had geen enkele kans op de schuiver van de "Poolse vleugelspeler. Nederland schrok en schakelde ge haast over op een meer aanvallende speelwijze, die fataal werd. Rogege- veen kwam in het veld voor Moulijn om de aanvalskracht te vergroten, het hielp echter niet. Het alles-of-niets- voetbal leverde alleen Rijnders een kans op, maar hij schoot van de lin kervleugel voor het doel langs. Het aanvalsritme van Nederland uit de eerste helft was verdwenen. De spe lers konden elkaar niet meer vinden zoals voor de rust en Schmidt en Dej na plus de vaak veel te grof attaque rende Szoltysik braken de acties ge woonlijk vroeg af. Tien minutenna de gelijkmaker vond de voortreffelij ke Dejna op links (waar Suurbier als verdediger een zwakke indruk maak te) een ongedekte Lubanski, die van vrijwel dezelfde plaats als Jaroszik Van Beveren voor de tweede keer geen enkele hoop liet, 2-1. Nederland had op dat moment de wedstrijd verloren, maar de ploeg be zat de moed en de onverzettelijkheid door te gaan en kreeg een kwartier voor tijd een stimulans toen Wietze Veenstra de aan zijn linker knie ge blesseerde Van Hanegem verving. In tegenstelling tot Roggeveen, die in de vleugellam geworden voorhoede, waar een bewuste lijn in de actie ontbak, zelden aan bod kwam, was Veenstra 1. Bulgarije 2. Nederland 3. Polen 4. Luxemburg uiterst waardevol. Hij begon met Markc van een derde Poolse doelpunt af te houden en drukte samen met Rijnders de Poolse muur, die op het middenveld zo lang vrijwel ondoor dringbaar was geweest, geleidelijk te rug. Israel ging mee in de aanval, aanvoerder Eykenbroek zocht in het vijandelijke strafschopgebied naar kansen tijdens het wanhoopsoffensief, maar het was allemaal vergeefse moeite. Tot Wietze Veenstra het ne gen minuten voor tijd probeerde. Hij glipte tussen Szadkowski en Wrazy door, maar kon de bal bij deze slalom niet goed aan de voet houden. Kostka kwam uit zijn doel, wierp zich voor de PSV'er, die daardoor kansloos leek. Ook de Poolse aanvoerder-doelman kon de bal echter niet onder controle houden en in een poging hem in zijn macht te krijgen, gooide hij zich langs de voeten van Veenstra opnieuw naar de bal. Veenstra werd uit zijn even wicht gebracht, struikelde en de scheidsrechter floot. Niet voor een overtreding van de Nederlander, die stevig, maar zeker niet grof, was doorgegaan, maar voor een fout van de Poolse doelman, die bewust niets anders had gedaan dan een poging de bal te spelen. Strafschop... een ge schenk. De Polen protesteerden, veel minder hevig dan de Nederlanders overigens na de gelijkmaker, maar Ivan Placek bleef rustig op zijn stand punt en op de strafschopstip staan. Wery heeft de kans op de gelijkma ker, die Nederland noch Polen echt zou hebben geholpen, en het uitzicht om misschien méér voor Nederland, niet kunnen realiseren. Niemand zal dat erger hebben gevonden dan de man zelf, die de moeilijkste van de vier kansen die hij in de wedstrijd kreeg gebruikte en drie gemakkelijker gelegenheden voorbij liet gaan. f

De Vallei | 1969 | | pagina 7