Veenendaals dagblad Kiesinger-P ompidou eens over EEG-top in Den Haag TWEE BANKEN OVERVALLEN Buiten BRUTALE DIEFSTAL VAN BRUIDSAUTO VOOR APELDOORNS GEMEENTEHUIS „Volksfront" zit achter drie bomaanslagen Noorse coalitie wint inet 2 zetels verkiezingen Bijna 25° Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei I Engelands toetreden wordt lange weg Kassier in buik geschoten Den Haag: ,Niet meer praten over B.T.W.' Dader door echtgenote naar politie gebracht ACHT DODEN BIJ TWEE BOTSINGEN Israëlische gebouwen in BrusselBonn en Den Haag bestookt fj] TÊff lnachtrust Duitse «redeelte van E 8 gereed omstreeks 1975 Brand verwoest drie bedrijven in Hoogeveen „Loongrens voor ziekenfonds moet hoger' Dieren-informatie EERSTE GEWONDEN KLAP Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement I 0.97 p. w„ 4,16 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 9 SEPTEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 211 V.l.n.r.: loketbeambte G. Stoppel steen, die trachtte te vluchten, maar achterhaald werd, Cora Klin- kum, die met een pistool bedreigd werd en kassier E. J. C. Polman die het geld uit de kluis moest halenDe daders zijn voortvluchtig. \rtis" moge dan al geen univer- sele ontmoetingsplaats voor velen meer betekenen, noch een cultureel centrum van de hoofdstad met lezingen, concerten, vergade ringen, voordrachten en gesprek ken, zoals het glorieerde in de da gen van de directeur dr. G. F. Wes terman (f 1890), maar toch bleef zij vooral gelden als wetenschappelijk middelpunt. Op twee tuinen na heeft deze oude diergaarde zelfs de grootste verscheidenheid van diersoorten ter wereld en haar naam werd tot een zoölogisch be grip. Wie er de menagerie van vroeger of een soort expositie van wilde beesten in ziet, is er volko men onwetend van, dat deze cul turele tuin de opvoeding en voor lichting, als ook de recreatie van duizenden heeft bevorderd en dit nog steeds doet. ,,Artis" valt niet te vergelijken met dierenparken, die met allerlei vreemde uitwassen op de been trachten te blijven. Het is dan ook volkomen verant woord, indien er van zulk een in stelling een informatief boek over de levende inventaris verschijnt, nl. de in zes delen uit te geven Ar tis Dierenencyclope die" door H. v. d. Werken (uitge verij Ploegsma; f 15,90 per deel), zijnde een geheel nieuw opgezette druk van het uitverkochte tweede lige werk. van deze aard. Er is thans ruimte voor meer zoogdieren en vogels, maar ook werden rep tielen, vissen, amfibieën en insek- ten opgenomen. Onze zoölogische kennis ook van de leek is in weinige jaren aanzienlijk vergroot en overal treft het ons, dat de schrijver de vorderingen der we tenschap heeft bijgehouden, terwijl uiteraard bij een vakman als v. d. Werken in geen der beide thans verschenen delen aan de signale menten iets mankeert. Illustraties (gekleurd, zwart'wit en lang niet alle uit gevangenschap voortko mend) schenken door haar grote aantal en verscheidenheid een aan gename onderbreking aan de popu lair gehouden tekst. 9 sept. 1969 A. B. WIGMAN AMSTERDAM/OMMEN Van morgen om half negen is een gewapen de overval gepleegd op het bijkantoor van de Amro-bank in Ommen. De 64- jarige waarnemend kassier H. Boeve uit Dedemsvaart is daarbij ernstig ge wond door een schot in de buik. De man is naar een ziekenhuis in Zwolle gebracht. Voor zover bij 't ter perse gaan van de ze editie bekend is, zouden de daders geen geld hebben kunnen bemachtigen. Gistermiddag hebben twee met een pistool en een Uzi-mitrailleur gewa pende mannen een roofoverval ge pleegd op het bijkantoor van de Spaar bank voor de Stad Amsterdam aan de Middenweg in Amsterdam-Oost. Buit f 72.000,—. De daders van deze overval ontkwa men in een gereedstaande Opel Kapitan. waarin een derde man zat. De wagen werd kort na de overval teruggevonden op de Linaeüsparkweg. een paar straten achter het spaarhankkantoortje. De hele kluis is leeggeroofd. Tot twee maal toe had een van de bandieten de kassier E. J. C. Polman (51) toegebeten dat hij alles uit de kluis moest hebben. Intussen hield de andere rover met de mitrailleur de loketbeambten G. Stop pelsteen (40) en Cora Klinkum (27), en de zes cliënten in het halletje in be dwang. Omstreeks kwart voor drie waren de overvallers de spaarbank aan de Mid denweg binnengestapt. Eén van hen had een nylonkous uit zijn borstzak hangen. De man met het pistool stapte op de ba lie toe en deponeerde er een tas op en eiste dat die gevuld zou worden. Loketbeambte Stoppelsteen probeerde nog weg te komen, maar de man .met 't pistool sprong vlot over de balie heen en dwong de loketbeambte te blijven blijven waar hij was. De kassier, die ongezien het stil alarm voor de politie in werking had gesteld, gaf zijn „werktas" af die met een klein bureau er in onder zijn bureau stond. De rovers waren daarmee echter niet tevreden; de man met het pistool wees op de kluis. „Alles, alles, alles", zei hij slechts. Kassier Polman opende de zware deur en haalde er een stapel geld uit. „Alles, alles, alles", zei de rover weer. Binnen twee minuten was alles voor bij en stoof de gereedstaande Opel weg. In de kluis zat geen cent meer. Het personeel van het spaarbankkan- toorje had de indruk dat de overvallers buitenlanders waren. Ze waren een jaar of dertig, vijfendertig. De langste droeg een strohoed. De auto waarmee ze wa ren komen voorrijden, hadden ze 's och tends in Amsterdam gestolen. Voor de Spaarbank voor de Stad Am sterdam was het de derde overval in twee jaar tijds. Het wisselkantoor van de bank in het hoofdkantoor aan de Sin gel werd in augustus 1967 overvallen. De buit bedroeg toen 48.000 gulden. Een jaar later werden de daders gegrepen. Eén man beroofde enige maanden la ter het bijkantoor van de bank aan de Rozengracht van tienduizend gulden. Hij bleef spoorloos. BONN De president van Frankrijk, Pompidou, cn Bondskanselier Riesin- ger van West-Duitsland zetten van daag te Bonn hun besprekingen voort. Er zijn tekenen die er op wijzen, dat de een noch de ander nu bepaald wenst dat er snelle beslissingen worden ge troffen ten aanzien van het toetreden van Groot-Brittannië tot de EEG. De twee leiders zijn het er maandag over eens geworden, dat er in novem ber een topconferentie van de EEG in Den Haag moet worden gehouden, met als voornaamste onderwerp van ge sprek het uitbreiden van de organi satie, dus het toelaten van nieuwe le den. Maar het is zeer wel mogelijk, dat deze bijeenkomst voornamelijk zal dienen om het beleid van de landen die nu lid zijn te bepalen en dat zij niet kan worden gezien als een eerste vergade ring^» ver het toelaten van Groot-Brit- tannic. Hoe Italië, België en Luxemburg tegenover een nieuwe topconferentie staan is niet "bekend. Nederland is er klaarblijkelijk voor, want dat had indertijd Den Haag reeds voorgesteld als plaats waar men zou kunnen vergaderen. Tijdens een toast gisteravond door Pompidou uitgesproken aan een ban ket te Bonn zei de Fransman, dat hij hoopte dat de komende bijeenkomst „de gelegenheid zou scheppen voor het vinden van voorwaarden die konden leiden tot een uitbreiding van .de ge meenschap" - Ingewijden vonden dat deze woorden klonken als die van generaal De Gaulle, Pompidou's voor ganger, die het toetreden van Groot- Brittannië met zoveel succes sedert 1963 had tegengewerkt. Uit de toespraak van Kiesinger kan worden afgeleid, dat deze ook zin speelde op de Britse economiscne moeilijkheden. Hij zei onder meer: „men kan geen stabiel Europa opbou wen, met landen die niet gezond en stabiel zijn." Het is Pompidou's eerste bezoek aan het buitenland, sinds hij tot president werd gekozen en het eerste Frans- Duitse overleg op topniveau sedert het aftreden van generaal Charles de Gaulle. Pompidou landde om 15.15 uur op de luchthaven Wahn, waar hij werd verwelkomd door Kiesinger, minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt en minister van Wetenschappen Ger hard Stoltenberg. Na de verwelko mingsceremonie vertrok het gezelschap per auto naar Bonn. Zie hierover ook onze pagina buiten land. DEN HAAG In de miljoenenno ta wordt de B.T.W. niet meer ge noemd. Het staatsstuk spreekt over de „omzetbelasting". Het is een poging om de zo zoet jesaan beruchte combinatie van let ters die betekenen „Belasting op de Toegevoegde Waarde" een zachte dood te laten sterven. Het kabinet heeft overigens formeel vol komen gelijk met de vervanging van B.T.W. door „omzetbelasting". Vroeger hadden we de omzetbe lasting ingevolge het cumulatief cas cadesysteem, en dat is op 1 januari vervangen door de omzetbelasting op de toegevoegde waarde. De wet waarin de B.T.W. werd ingevoerd, heet dan ook „Wet op de omzetbe lasting". APELDOORN Terwijl gister middag tegen half drie in het ge meentehuis in Apeldoorn het huwe lijk werd voltrokken tussen de in het Zuidhollandse Zevenhuizen wo nende heer L. W. Verdouw en zijn Apeldoornse bruid Gerritje de Wit (wonende aan de Zevenhuizense- weg in Apeldoorn, heeft een onbe kende man vóór het gemeentehuis opschudding veroorzaakt door er met de bruidsauto vandoor te gaan. De chauffeur van deze auto, de Apeldoorner J. v\in Orden, zag plot seling een man achter het stuur van de glanzend witte, met bloemen versierde Chevrolet Impala schie ten en er gierend mee wegrijden. Nog vóórdat de heer Van Orden en zijn drie collega's van andere trouwauto's zich realiseerden wat er gebeurde. Scheurde de bruids auto al om de hoek van het Raad huisplein. De onthutste chauffeur kon niets anders meer doen dan de politie bellen, terwijt een collega met een van de trouwauto s de achtervol ging inzette. De man in de bruids auto had echter een flinke voor sprong, ook al doordat hij elk stop licht negeerde. Om kwart over drie werd de auto onbeschadigd aange troffen op de Deventerwegter hoogtf van de St. Josephstichting. Later bleek dat bij deze stichting een fiets was gestolen, zodat reke ning wordt gehouden met de moge lijkheid dat de man zijn vlucht per fiets heeft voortgezet. ,,Ik wist niet wat ik hoorde toen de poltie mij belde", zei de heer E. Gerritsen (37) van het auto verhuur- en taxibedrijf aan de Arn- hemseweg. ,,Ik zit al van mijn veer tiende af in het bedrijf van mijn vader, maar dit heb ik nog nooit meegemakt. Ik heb het bruidspaar met een zwarte auto naar huis la ten brengen. De bruidegom keek er wel een beetje vreemd van op. Aanvankelijk dacht hij dat het een mop was". De heer Gerritsen beschouwt het optreden van de man allerminst als een mop. ,,De mogelijkheid dat ik deze fraaie bruidsauto zwaar be schadigd had teruggevonden was groot. Dat de onbekende geen voet gangers heeft aangereden op het op dat moment vrij drukke Raad huisplein vinden ooggetuigen ook een wonder. 's Avonds om elf uur werd de po litie gebeld door een vrouw, die vertelde dat haar man de auto ge stolen had. Zij kondigde aan, dat ze hem wel even naar het bureau zou brengen en kwam even later inderdaad met hem naar de De- venterstraat, waar de politie hem met open armen ontving. Het bleek de 33-jarige H. B. Oude S. uit Apel doorn te zijn, die voor de politie geen onbekende is. HENGELO Bij twee zware onge lukken op de weg zijn gisteren acht mensen omgekomen. In Hengelo botste een personenauto tegen een vrachauto. Drie inzitten den van de personenauto waren op slag dood. De vrachtwagen kantelde en verpletterde een voetgangster. Op een beveiligde overweg in Loener- sloot werd een personenauto door een trein gegrepen. De vier inzittenden van de auto waren op slag dood. Een personenauto met vier inzitten den kwam zonder voorrang te geven de Oldenzaalse straat in Hengelo oprij den. De bestuurder kon nog net een botsing met een zandauto vermijden, maar raakte in een slip, en werd de rijbaan opgeslingerd. Daar kwam de wagen in frontale botsing met een Deen se vrachtwagen. Drie van de vier inzittenden werden gedood. Het waren de bestuurder, de heer Alkema (46) uit Hengelo, zijn ne genjarig zoontje Ritske en mevrouw H. Stellingwerf (80) uit Sexbierum in Friesland. Een achtjarig buurjongetje, ten Donkelaar, werd zwaar gewond. De Deer..;e vrïchtg agcncombinatie kantelde bij een uitwijkpoglng, en ver pletterde de 66-jarige voorbij gangster Tlr. H. van Dassen-Drohm uit Hengelo. De chauffeur de 27-jarige Erling Olese uit Vejle, werd met ernstig rugletsel opgenomen. Zijn bijrijder raakte licht gewond. Op de met automatische knipperlich ten beveiligde overweg op de provincie weg in Loenersloot zijn vier mensen verongelukt,"toen hun auto werd gegre pen door een trein. De wagen werd be stuurd door de 69-jarige W. J. Walra ven uit Zwanenburg (Haarlemmer meerpolder). Zijn 66-jarige echtgenote mevrouw J. Walraven-Pattanier en het echtpaar J. F. Schouten-Pattanier uit Middelburg zaten bij hem in de wa gen. De beveiliging zou notmaal heb ben gefunctioneerd. De Deense vrachtauto, die bij Hen gelo op de E8 tegen een personen auto botste, kwam dwars over de weg te liggen. DEN HAAG BRUSSEL BONN Het extreem linkse Volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft de ver antwoordelijkheid op zich genomen voor de bomaanslagen op Israëlische gebouwen in Den Haag, Brussel en Bonn. De aanslagen werden gisteren vrijwel gelijktijdig gepleegd omstreeks twaalf uur. De Israëlische gebouwen in ons land worden nu extra bewaakt. In Amster dam zijn dat onder meer het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al eit het Israëlische con sulaat. waarin ook de Nederlandse Zionistenbond is gehuisvest. In de Amsterdamse haven wordt va rend toezicht gehouden op het Israëli sche vrachtschip Harsaggi, dat ligt te lossen. Ook op Schiphol zijn extra posten uit gezet. Alle toestellen van El Al worden door politiemannen in busjes bewaakt. Bij de pieren worden zij omgeven door een haag gewapende politiemannen. De kantoren van El Al staan eveneens on der toezicht. In Den Haag mislukte de aanslag. ,Een granaat, geworpen door de zestien jarige' Jordaanse jongen Wael Moham- De daders van de aanslagen in Bonn, Brussel en Den Haag.' De Palestijnse vrijheidsbeweging gaf de foto's gisteravond vrij. Links bovenaan de vijftienjarige Taalat Hassan Ismail, die de aanslag in Bonn pleegde. Daarnaast staat, bewapend met een machinepistool en twee handgranaten de zestienjarige Adel AbdelMoneim Saadoon, die in Brussel een handgranaat wierp samen met Khaled Ibrahim Abdel Hazzak (derde van links). De jongeman (uiterst rechts) is de zestienjarige Wael Mohammed Hassan, die de Israëlische ambassade in Den Haag voor zijn rekening nam. med Hassan, kwam per ongeluk terebht op het balkon van een huis naast de Is raëlische ambassade. Er sneuvelden enkele ruiten. De Jordaanse jongen is gepakt. Een tweede vermoedelijke da der nam de benen. In Brussel was het kantoor van de Is raëlische luchtvaartmaatschappij El Al het mikpunt. Hier vielen vier gewon den. Een jongen is aangehouden. Een tweede is nog voortvluchtig. In Bonn werd een aanslag gepleegd op de Israëlische ambassade. Niemand werd gewond. Wel was er materiële schade. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. „Ik ben ervan overtuigd dat de aan slag op onze ambassade was gericht", vertelde ons gisteren de Israëlische ambassaderaad in Den Haag, de heer Y. Yanney. Hij was de eerste getuige van de arrestatie van de Jordaanse jon gen kort nadat een granaat per ongeluk op het balkon van het hui^ van de se- OSLO Na een nek-aan-nek-race met de socialisten heeft de burgerlijke regeringscoalitie de parlementsverkie zingen in Noorwegen gewonnen. De coalitie van conservatieven, liberalen, christelijke volkspartij en (agrarische) centrumpartij onder leiding van pre mier Per Borten blijkt 76 van de 150 parlementszetels veroverd te hebben. De socialisten kregen de overige 74 zetels. Borten, die toegaf dat de socia listen een flinke winst hadden behaald, gaf te kennen dat hij bereid is premier te blijven. In de afgelopen vier jaar is Noor wegen geregeerd door de coalitie van genoemde vier partijen nadat er in 1965 een einde was gekomen aan een onder broken socialistische bewind van ruim dertig jaar. De vice-voorzitter van de socialisti sche partij, Reiulf Steen, deed een be roep op Borten af te treden., om de so cialisten in staat te stellen een min derheidsregering te vormen. De socia listen zijn als overwinnaars uit de bus gekomen, aldus Steen. „Zij hebben minstens zes zetels gewonnen". De communisten kregen veel minder stemmen dan bij de verkiezingen in 1965. De linkse socialistische volkspar tij verloor de twee zetels die zij in het parlement had. Steen zei, dat het voor de coalitie on juist zou zijn haar vroegere politiek voort te zetten aangezien door de stem menwinsten van de arbeiderspartij een nieuwe politieke situatie was ontstaan. Borten had er reeds op gezinspeeld, dat de formatie van een nieuwe rege ring een uiterst moeilijk karwei zou zijn. Hij zei, dat de coalitie met haar geringe meerderheid een sterkte disci pline nodig zou hebben. ADVERTENTIE OSN'ABRüCK Het ongeveer 143 km lange Westduitse stuk van de autoweg E-8 zal tegen 1975 gereed moeten zijn, zo is maandag te Osnabrück bekendge maakt en op een bijeenkomst van ver tegenwoordigers uit Nederland en van de Westduitse deelstaten Noordrijn- Westfalen en Nedersaksen. Het gedeelte van de Nederlandse grens tot Lotter Kreuz In totaal een afstand van 71 km zal het laatst gereedkomen. HOOGEVEEN Vanmorgen om ne gen uur is in Hoogeveen een felle brand uitgebroken, die gepaard ging met hevige explosies, waardoor drie be drijven zijn verwoest. Het vuur ontstond in het kantoor van de doe-het-zelf-garage „Lunenborg", vermoedelijk door kortsluiting in een telmachine. Het vuur breidde zich enorm snel uit. Een aantal geparkeer de auto's gingen verloren en enkele benzinepompen explodeerden. Het vuur sloeg over naar het confectie-atelier L. J. Boll, waarvan de 25 modinettes zich door dikke rookwolken een weg naar buiten moesten zoeken, en naar een toonzaal van „Cedermeubel", die eveneens in vlammen opging. Volgens een voorlopige schatting be draagt de schade bijna een miljoen gulden. De Hoogeveense brandweer be strijdt het wuur met groot materieel, Cretans van de Duitse ambassade te recht was gekomen. „De jongen had maar vijf meter meer naar links hoeven te gooien en de handgranaat was mijn kamer bin nengevlogen. Ik hoorde de klap toen net achter mijn rug de granaat bij de buren insloeg. Prompt holde ons he le personeel naar buiten. Ik zag uit het raam hoe de jongen door een agent werd aangehouden". UTRECHT Drie organisaties van ziekenfondsen willen de loongrens voor de ziekenfondsverzekering opgetrokken zien. Zij vragen (le Ziekenfondsraad de loongrens nog dit jaar te verhogen tot 16.000 gulden. Volgend jaar zou dat dan 17.500 gulden moeten worden. De organisaties de Federatie van door verzekerden en medewerkers be stuurde ziekenfondsen V.M.Z. de een trale bond van onderling beheerde zie kenfondsen C.B.O.Z. en de Rooms-katho lieke bond van ziekenfondsen menen dat er haast is met hun eisen. De loon grens tot waar een verplichte zieken fondsverzekering geldt is momenteel 13.800 gulden. .55 ADVERTENTIE 0WARS6EBAKKEN NATUURW1T BOERENBRUIK KRENTEN-ROZUNENBROOD KRENTENBOLLEN BOERENRQG PUNTJES EN BOLLER (Van onze weerkundige medewer ker). Op het grootste deel van het con tinent heerst fraai nazomerweer. De middagtemperatuur in Gelder land bereikt een waarde van 23 a 24 graden. Het zal ons benieuwen of het nog tot een officiële zomerse dag komt (warmer dan 25 graden). Normaal voor september zijn twee zomerse dagen. Óver de laatste 120 jaar werd in De Bilt in 1929 en 1947 het record geboekt van 10 zomerse septemberdagen. September 1949 leverde er 8, waarvan 2 tropische (warmer dan 30 graden). De hogedrukzone van Oost-Euro pa tot Zuid-Scandinavië verzwakt geleidelijk en trekt langzaam naar het zuidoosten, maar vandaag en morgen houden wij nog wel droog en vrij zonnig weer. Daara wordt het wat minder vast door uitlopers van een uitdiepende oceaandepres sie ten noordwesten van Ierland. Morgen: zon op 6.06, onder 19.07, maan op 4.14, onder 18.49.

De Vallei | 1969 | | pagina 1