i Het feodale wereldje van Dame Sybil Hathaway OOK SARK KWAM IN MACHT VAN 'T GELD Strijd tegen loon- en prijsspiraal Research instituut voor de woningbouw ONZEKERE TOEKOMST VAN KLEIN KANAALEILAND GROOTSTE OPGAVE VOOR KABINET IN KOMEND JAAR Verlenging van fietsenvervoer per reizigerstrein „Roerig Amsterdam" waarschijnlijk als nieuwjaarspremière Haventje Lopen Duiven het is Ensor Baker, een tanige man van 52 jaar, pet op en een helder lang voorschoot aan. Zijn mooie bruine Jerseykoeien staan al te wachten bij het hek. Baker vult eerst de drinkbak: „Het is erg droog". Dan wast hij zijn handen en gaat melken. Wilskrachtig KORTE METTEN HANDVEST 9 GOEDKOOP CRIMINALITEIT PLANNEN 9 ONAFHANKELIJK 9 EENSGEZIND VERRADERS VERDELING ADVIEZEN IJVERIG TEGENVALLER PRIJSSTIJGING Verkiezingsorgel DINSDAG 9 SEPTEMBER 1969 TT ET was de late namiddag van een warme dag. Uit zee, enkele tientallen meters beneden, kroop een kille nevel tegen de klippen op het land in. Een voch tige, klamme kou verdrong de heerlijke geur van de grootste hortensia's die men zich kan voorstellen: een feest van lichtblauw en roze. MARGRIETEN in volle bloei wedijveren met fuch sia's, grote struiken rijen zich aaneen met lange rode bloemetjes als klokjes. De stilte wordt alleen ver broken door het gekrijs van meeuwen en andere zeevo gels die in onafgebroken glijvlucht langs de klippen scheren. Dan wordt het geronk van een motor hoorbaar en even later komt er om de hoek van een nauw paadje een knalrode tractor tevoorschijn. Een boer gaat zijn koeien melken. Leveren ze veel op „Door het onweer van vorige week is de melkproduktie een stuk omlaag gegaan", zegt hij, terwijl het witte vocht zijn emmer inspuit. „Ze moeten eerst wat tot rust komen, ik hoor het van het hele eiland". ENSOR BAKER spreekt met een duidelijk Frans accent. Dat komt doordat hij is grootgebracht met het patois, de uit het Frans stammende taal van zijn eiland: Sark, een der kleinste Kanaaleilanden. Met de andere kleine en grote Kanaaleilanden maakt Sark deel uit van het Verenigd Koninkrijk, maar de eigenheid ervan maakt het in veel opzichten erg on-Engels. Daar zorgt de ligging, pal onder de kust van Normandië wel voor. Niet alleen het vee van Sark kreeg pas een enorme schok te verwerken, ook zijn 558 bewoners. Een mededeling namelijk van de „Seigneur" van dit para dijselijke eiland, de formidabele Dame Sybil Hathaway van 85 jaar. Zij liet haar onderhorigen weten, dat ze van plan is haar gebied van 5% bij 2Vz km over te dragen aan het naburige grotere eiland Guernsey. Dit veroorzaakte een schok waarvan de Sarkees, zoals de eilandbewoners worden genoemd, nog niet zijn bijgekomen. Guernsey betekent namelijk inkomstenbelasting, waar Sark tot nu toe van verschoond is gebleven. En er kunnen nog andere ingrijpende veranderingen komen als de Dame de Serq, zoals ze officieel heet, haar zin krijgt. Maar is het wel de bedoeling van de grande Dame om haar eiland zo'n sombere toekomst te geven? Of wierp ze misschien de knuppel in het hoender hok om discussies op gang te brenger* om hoognodige veranderingen door te drijven? „Het moest ervan komen", zegt En sor Baker berustend, terwijl hij zijn koeien inspuit tegen de vliegen. „Maar de oude dame heeft er mij niets van gezegd voor ze haar plan bekend maak te in de Chief Pleas.". De Chief Pleas is het parlement van Sark, de naam stamt uit het oud- Frans van de tijd dat het eiland nog deel uitmaakte van Normandië. Als een der veertig grondbezitters met erfelijk recht op hun bezit is En sor Baker automatisch lid van de Chief Pleas. Hij bezit niet alleen zijn mooie boerderij maar ook het nabije hotel Le Petit Champ. „Wij kunnen het niet stellen zonder Guernsey maar Guernsey wel zonder ons", zegt Baker filosofisch. DAME SYBIL HATHAWAY ...ongekroonde koningin van Sark... Het eigene van Sark en het op oude feodale rechten stammende ge zag van Dame Sybil Hathaway blijkt al dadelijk bij aankomst in het kleine haventje Maseline aan de oostkust. Daar staan paarden met wagentjes klaar en tractoren van de boeren met aanhangers om bezoekers erl an deren naar boven te brengen, naar het centrum van het eilandje, naar het handjevol kleine gezellige hotels. Auto's zijn er niet, dat wil de Dame van Sark niet om het unieke rustige karakter van haar grondgebied te be houden. Alleen invaliden mogen er rondrijden in kleine gemotoriseerde wagentjes. Een ziekenauto is inge richt in een omgebouwde caravan die door een tractor wordt getrokken. Verder zijn er fietsen. Allemaal met een plaatje van de jaarlijkse rijwielbe lasting die de Dame eist. De fiets die wij gebruikten op Sark was nr. 407. De weg kronkelt vrij steil omhoog. Eerst door een tunnel, dan door een dichte begroeiing, die als een groene huif over de grintweg hangt. Grint en ruwe stenen bedekken alle weggetjes op Sark. Aval du Creaux, Bel Air, Le Ma- noir, het wemelt er van Franse of verfranste namen op dit Britse ei land met zijn bejaarde heerseres. Haar paleisje uit de vorige eeuw heet toepasselijk La Seigneurie. Het staat temidden van een prachtig park met schitterende bloemperken, die worden onderhou den door drie bejaarde bewoners van Sark. Een hoog hek geeft toe gang tot het karaktervolle, groen begroeide huis van de oude dame. La Dame ontvangt niemand, ze geeft geen interviews, hoofden we op Sark. Sinds ze haar schokkende plannen onthulde, heeft ze zich te ruggetrokken in haar burcht. An ders rijdt ze nog vaak rond in haar invalidewagentje; ze lijdt al jaren aan reuma. De witte deur van het huis is open. Er voor staan moderne tuin en ligstoelén met een parasol. Er is gelukkig geen butler die ons onver- richterzake wegstuurt, want Dame Sybil staat zelf in de hal, pal achter de deur. Ze neemt met een kus af scheid van een bezoekster. Ze leunt op een stok. Een duidelijk wilskrachtige oude dame, zeer bij de pinken, erg intel ligent, geestig, met scherpe ogen achter een bril, een energieke neus. La Dame de Serq draagt een rozekleurige japon, ze is veel frêler dan de foto's doen vermoeden. „En wat komt u doen?" vraagt ze. We maken ons bekend, zeggen dat we Nederlander zijn. „Ik geef geen interviews" La Dame heeft het al begrepen „ik ben te moe". Men moet dit respecteren. Het klinkt echt. Dat blijkt ook wel uit wat erop volgt: „U mag gerust rondkijken en foto's nemen". Mdar geen foto's van La Dame. Met een hoffelijke hoofdknik trekt ze zich terug. Een keurig verzorgde, goed gekapte vrouw. Dame in hart en ziel. Men kan het zich helemaal voor stellen hoe deze vrouw op 3 juli 1940 de twee Duitse officieren tot zich liet komen die formeel mede deling kwamen doen van de Duitse bezetting van Sark. Het tweetal kwam met een derde officier per bootje uit Guernsey, acht mijl er vandaan, dat enkele da gen eerder was bezet. In de haven van Sark wachtte de Senechal, na La Dame de hoogste gezagsdrager van het eiland. Of de heren maar wilden meegaan. Jazeker, te voet. Op Sark zijn geen auto's. Het was een lange wande ling, vooral omdat het zo warm was die trieste dag. Het kostte de twee officieren van het Nazileger drie kwartier voor ze bij La Seigneure arriveerden. Ook een paard en wagen was er die dag niet ter beschikking! Met haar man wachtte La Dame de twee Duitsers op in de grote sa lon van haar huis. Een zeer lang vertrek. Ze hadden er zich zo in opgesteld, dat de officieren de hele lengte moesten doorlopen voor ze bij La Dame waren. Die stond hen te woord in uitstekend Duits. Van het begin af aan maakte La Dame haar bezetters duidelijk, dat met haar niet viel te spotten. Ze was correct, vriendelijk als de toestand het toestond, maar hoog hartig en kil wanneer de Duitsers zich gedroegen zoals ook de ande re bezette gebieden maar al te zeer ondervonden. Dank zij haar slimheid kwam La Dame tijdens de oorlog heel wat aan de weet van de Duitse plan nen, waardoor ze haar vrienden op de andere Kanaaleilanden dik wijls kon waarschuwen voor nieuw onheil onverhoeds toesloeg. Haar eigen bevolking had er ook dik wijls baat bij. Op Sark mag alleen de Dame dui ven hoüden. Het enige teefje op bet eiland is van haar. Niemand anders mag vrouwtjeshonden hebben. Wordt er een huis verkocht of land, dan krijgt La Dame een dertiende van de verkoopprijs. W/le rust zoekt, prachtig ongerept natuurschoon, eenvoudig zelfs primitief leven, kan nergens beter terecht dan op Sark. Maar vroeger was Sark strijdto neel tussen Engelsen, Fransen en piraten, nederzetting van Norman- dische monniken en graven en eens deel van het rijk van Willem de Ver overaar. Samen met de andere Ka naaleilanden is Sark het enige over blijfsel van wat Engeland eens be zat in Normandië. Niet voor niets spreken de Fransen van de Norman- dische Eilanden. In 1553 was Sark weer eens in Franse handen, maar het was een Enkhuizenaar die het eilandje in dat jaar voor Engeland heroverde: Adriaen Crole, een avonturier die zich graag tegen betaling in militai re avonturen stortte. Met honderd mannen van Guern sey, waar de Britten heersten, land de de Nederlander op Sark, waar hij snel korte metten maakte met het Franse garnizoen van 90 man. Adriaen Crole voer hierop naar Engeland om koningin Mary te mel den, dat hij Sark voor haar had be vrijd. Jammer genoeg waren ook toen de Brits-Franse verhoudingen erg delicaat. Er was juist een ak koord gesloten, een wapenstilstand. Daarom wilde Mary de verovering van Sark zo stil mogelijk houden. De onfortuinlijke Enkhuizenaar kreeg niet alleen geen beloning zijn onkosten werden niet eens ver goed! Veel beter kwam een zekere He- lier de Carteret eraf, die het eiland van Jersey uit ging koloniseren. De Carteret werd wel degelijk be loond. In 1565 kreeg hij van de eer ste Elizabeth een handvest op grond waarvan hij de eerste Seigneur werd van Sark. In 1852 raakte Sark voor 6000 pond in handen van de Britse fami lie Collins. De tegenwoordige Dame van Sark werd geboren als Sybil Collins. In 1927 kwam Sybill Beaumont zo als ze toen heette, op Sark aan de macht, bekleed met alle feodale rechten die de Seigneur er heeft. Als enige boven haar staat koningin Elizabeth, wier regering verant woordelijk is voor de buitenlandse betrekkingen en de defensie van de Kanaaleilanden. Accijnzen zijn op Sark en de an dere eilanden stukken lager dan in Engeland: een fles whisky, die in Engeland een dikke tweeëneenhalve pond kost krijgt men er voor nog minder dan anderhalve pond. Bij terugkeer in Engeland moet men dan ook door de douane! Ook de in Engeland zo hoge omzetbelasting is op de eilanden veel lager. Sinds de oorlog Sark werd net als Neder land bevrijd in mei 1945 werd het eiland een toeristische trekpleister. Vorig jaar kwamen er 40.000 men sen. De meesten voor een dag. En vooral door de toenemende toeris- tenstroom, de toevloed van Steeds meer personeel van buiten het ei land en de verwereldlijking die ook Sark in de greep heeft, staat het eiland nu voor belangrijke verande ringen. Er is veel meer misdaad dan vroeger: zelfs een aanranding kwam al voor, er zijn buitenechte lijke kinderen, de televisie leerde de Juwelen van baaien en stranden. Sarkees veel geneugten en gemak ken. De drank stroomt er gemakkelijk, cafés en bars zijn er open van 's och tends half negen tot elf uur in de avond. Voor Brits grondgebied iets ongehoords! Maar veel caféhouders gaan door tot drie, vier uur 's nachts. Er wordt op Sark geroddeld, er zijn intriges, er zijn felle voor- en tegen standers van La Dame. Eens waren de Sarkees één grote familie, nu heeft de macht van het geld hen stevig in de greep. De enige politieagent van het eiland, winkelier en boer, die dit ambt een jaar vervult, kan het niet meer aan. Een miljonair, die op een naburig eilandje woont, bemoeit zich steeds meer met de gang van zaken op Sark. Er zijn vreemde uitspraken ge daan bij civiele processen, waarbij de Senechal optreedt als rechter. In strafzaken mag hij gaan tot een ge vangenisstraf van twee dagen en/of een boete van vijf pond. Voor ernsti ge zaken verwijst hij naar een rechtbank op Guernsey. Hoewel er geen inkomstenbelas ting bestaat en geen successierech ten steeds meer Britten gaan stil leven op Sark en ondanks alle andere voordelen, is er veel dat ver andering nodig heeft. Daarom kwam La Dame met haar plannen voor de dag: een beter functionerend bestuur onder deskun dige leiding, een politiekorps, na leving van de drankwet en van de snelheidsvoorschriften voor het tractorverkeer. Laat Guernsey ons maar overnemen! Dame Sybil beschuldigde een aan tal leden van de Chief Pleas, het „parlement" van het eiland, ervan dat zij niet alleen de wetten maken, maar dat ze die ook schenden. Het plan van La Dame ontketende een storm van protesten. Maar ook een afhoudende reactie van Guern sey: de Sarkees moeten maar zelf uitmaken wat ze willen. Wij zijn tot niets verplicht. Philip Perree, 45 jaar, hotelhou der, eigenaar van drie huizen en van het grootste deel van Klein Sark de zuidelijke tip van Sark, die er aan vast zit met een nauwe engte is woedend. Hij is bereid om Klein Sark met zijn twintig bewoners eenzijdig on afhankelijk te verklaren als La Da me haar zin doorzet. „Wij kunnen hier heel best voor ons zelf zorgen", zegt hij fel en zijn grijze kuif vliegt heftig heen en weer op zijn magere hoofd. Veel gematigder en meer welover wogen is de reactie van de bakker van Sark, Hubert Lanyon. In een kamertje achter zijn bakkerij ver telt hij in hemdsmouwen: „Ik vind niet dat het plan nodig is. La Dame wordt oud, misschien vindt ze haar verantwoordelijkheid te zwaar, maar die kan ze delegeren en toch aan het hoofd blijven". Iedereen op Sark is het er wel over eens dat het bestuur democra tischer moet worden. De veel te grote Chief Pleas bestaat nu uit 40 erfelijke leden de grondbezitters en twaalf gekozenen. Maar de stemmingen zijn nooit schriftelijk, de leden moeten altijd in het open baar kenbaar maken of ze „pour" of „contre" zijn wat er wordt voor gesteld. Hubert Lanyon was 25 jaar lid van de Chief Pleas, hij was gekozen. Hy is 66 jaar. Is voorstander Van hervormingen, maar wil niets weten van overneming door Guernsey. „De Sarkees zijn intelligent ge noeg om hun eigen huis op orde te brengen, om hun eigen koers te be palen", zegt hij. Lanyon is een bescheiden man. Vooral als hij het heeft over zijn verzetswerk in de oorlog. Het is voor een Nederlander een uiterst vreemde gewaarwording een Brit te horen vertellen over de Duitse be zetting. Maar eens dreunden ook de pitto reske nauwe laantjes van Sark van de Duitse soldatenlaarzen. Soms waren er wel 500 bezetters. „Wat konden we doen?", zegt Hu- bert Lanyon. Hij hield tijdens de bezetting een kleine kinderbibliotheek in zijn win kel, waar behalve brood nog veel meer wordt verkocht. In een be paald boek, op de bovenste plank, zat altijd het nieuwste nummer ver borgen van het verzetskrantje dat op Guernsey werd gedrukt. Dat boek werd opvallend veel ge lezen op Sark. En ander nieuws uit de vrije wereld hoorde Lanyon door zijn radio, die hij had achtergehou den toen de Duitsers inlevering eis ten. Ook de Kanaaleilanden hadden hun verraders en collaborateurs. Lanyon werd aangebracht. Hij kreeg een half jaar. Die zat hij uit in de Duitse afdeling van de ge vangenis op Guernsey. Zonder iets te zeggen wijst Hubert Lanyon op drie open plaatsen in zijn gebit. Eruit geslagen! Ondanks alles is hij mild over de bezetters, toch vooral in het laatste oorlogs jaar flink hebben huisgehouden op de Britse eilanden in het Kanaal. Ook daar heerste t oen honger en ook daar was gebrek aan zeep, brandstof, kleren en dergelijke. DEN HAAG Wie „Witteveen" zegt, denkt „belastingen" Hoewel de belastingplannen van deze minister beter: van het kabinet De Jong een belangrijke plaats in het finan ciële beleid innemen, is deze benadering toch te eenzijdig. Dr. Witteveen en zijn staatssecretaris Grapperhaus heten de afgelopen twee jaar meer gedaan dan alleen het maken van wetsontwerpen of voorontwerpen van wet om het inflatie element in onze loon- en inkomstenbelasting te corrigeren. Het gaat hier, zoals bekend, om dat deel van onze loonsver hoging, dat we al kwijt zijn door de stijging van de prijzen, maar waarover we de volle belasting moeten betalen. Toch maar eerst die belastingcorrectie. Het wetsontwerp voor wat er in 1970 en het daarop volgende jaar moet gebeuren, hebben we nog steeds niet. Het komt met Prinsjesdag, hoewel minister Witteveen indertijd heeft beloofd dat het voor de zomervakantie bij de Tweede Kamer zou worden ingediend. Dit uitstel motief: voor een beoordeling van de voorstellen moet de dekking van het hiermee gemoeide bedrag bekend zijn en dit laatste gebeurt pas in de Miljoenennota is in poli tieke kringen niet zo goed gevallen. Het wordt gezien als alweer een bewijsKdat de minister van Financiën een wat weifelende figuur is. Men noemt het politiek onjuist, dat de belastingcorrectie die de inflatie in deze ge hele kabinetsperiode uit de loon- en inkomstenbelasting wil wippen wordt opgehangen aan de begroting voor één be paald jaar. DELFT Aan de afdeling der bouw kunde van de Technische Hogeschool te Delft is het research-instituut voor de woningbouw (RIW) zijn werkzaam heden begonnen. De werkzaamheden van dit instituut zijn voortgekomen uit een geleidelijk gegroeide samenwer king tussen de afdeling der bouwkunde van de Technische Hogeschool te Delft en de Nationale Woningraad te Amster dam, aldus een mededeling van de Technische Hogeschool. Het instituut heeft ten doel het ver richten van zowel fundamenteel als toe gepast wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de woningbouw en de volkshuisvesting, en het publiceren van de onderzoekresultaten. Op het pro gramma staat een gevarieerde serie onderzoekingen, gericht op onderwer pen als woningwaardering, woningmarkt woninginrichting, bewonersinspraak, maauette-experimenten, de procedure bij de 'voorbereiding van woningplannen, de rol van de grond en de grondpoli- tiek in de woningbouw, sanering en krotopruiming, woningdifferentiatie en ontwerpmethodieken. Het instituut kan ook opdrachten van gemeenten, woning bouwcorporaties, beleggingsmaatschap pijen en bouwbedrijven aanvaarden van velerlei aard, zoals bewoningson- derzoekingen om de ervaringen van be woners met bepaalde woningtypen ge detailleerd te peilen, inspraakonderzoe kingen onder aspirantbewoners ten aan zien van woningindeling en eventueel andere aspecten, woningmarktonder zoekingen (zowel lokaal als regionaal) ter bepaling van de in dë nieuwbouw gewenste woningdifferentatie, verhuis- analyses ter bepaling en voorspelling van doorstroom- of opschuivingseffec ten (zowel lokaal als regionaal) en door lichting van het oude woningbezit, zo wel bouwtechnisch, woontechnisch als stedebouwkundig, als basis voor een doelmatig renovatiebeleid. Opdrachten zullen slechts dan worden aanvaard wanneer het betrokken on derzoek past in het wetenschappelijk program van het RIW en wanneer in principe de openbaarheid van de onder zoekresultaten is gewaarborgd. De on derzoekingen worden uitgevoerd onder leiding van dr. ir. H. Priemus. De te kiezen bestuursvorm van het RIW is thans nog in studie. Grote politieke moeilijkheden over de ze belastingcorrectie worden niet mee/ verwacht. De anti-revolutionairen zul len zien fr «niet tegen verzetten; ae overige regeringspartijen uiteraard evenmin. Wel kan de verdeling tweederde in 1970 en eenderde in 1971 nog moeilijkheden geven. De Sociaal-Econo mische Raad heeft voorgesteld om de met de correctie gemoeide negenhon derd miljoen gulden in twee gelijke moten over beide jaren uit te smeren. Minister Witteveen, die dit in zijn li berale partij moeilijk of niet kan ver kopen, zal er zich naar alle waarschijn lijkheid met hand en tand tegen ver zetten. Het kabinet staat achter hem, hoewel sommige collega's diep in hun hart eigenlijk toch meer voor de ge dachte van de SER voelen. De schat kist loopt immers niet over! Op wat langere termijn gaat in deze kabinetsperiode de kwestie van de au tomatische teruggave van het inflatie element in loon- en inkomstenbelas ting spelen. Of niet? Minister Witteveen heeft adviezen gevraagd over een voorontwerp van wet. Deze zouden op 1 september in de bus van het ministerie van Fi nanciën moeten liggen. Volgens inge wijden wordt het wel 1 januari. En dan? Is het onwaarschijnlijk zoals nu reeds wordt voorspeld dat het ontwerp daarna in de ijskast gaat en dat het er straks, bij de kabinets formatie in 1971, pas wordt uitge haald? Staatssecretaris Grapperhaus heeft zich twee jaar geleden als doel gesteld om de BTW en de vennootschapsbelasting in het staatsblad te krijgen en om de loon- en inkomstenbelasting te vereen voudigen. Dat de BTW is ingevoerd hebben we ondervonden! De vennootschapsbelas ting komt binnenkort in de Eerste Ka mer. Met de vereenvoudiging gaat het niet zo vlot. Dat kan ook niet. Ingewijden vrezen echter, dat de ijverige staatsse cretaris deze zaak gaat forceren en dat hij te zijner tijd met wetsontwerpen komt, die niet veel meer dan broddel werk kunnen zijn. Dr. Grapperhaus moet binnenkort nog een moeilijke zaak aanpakken: de fis cale behandeling van de werkende ge huwde vrouw. Naar aanleiding van vier moties hierover (van WD, CHU, PvdA en D'66) heeft hij in het voor jaar gezegd dat hij zich hierover zal beraden. De verwachting is dat hij met een voorstel zal komen om het bedrag te MINISTER WITTEVEEN belastingcorrectie verhogen waarover de gehuwde vrouw geen loonbelasting behoeft te betalen. Dat is nu tweeduizend gulden. Ook hier een inflatiecorrectie! Een volledige scheiding van de aanslagen voor man en vrouw zit er nog niet in. Wat minder spectaculair, want min der feitelijk, is de zorg die minister Witteveen moét hebben om evenwicht op de kapitaalmarkt te krijgen, om in de financiële behoeften van rijk en gemeenten op een redelijke ma nier te voorzien. Het zou ons niet verwonderen als dit probleem, en dat van de inflatie, de grote zorgenkin deren van de minister in de komende twee jaar zullen zijn. Het financieringstekort over dit jaar schijnt aardig tegen te vallen, maar voor het volgend jaar en voor 1971 moeten de vooruitzichten gunstiger zijn. Er kan dan meer rust op de kapitaal markt komen. De inflatie moet dr. Witteveen als li beraal en als econoom een gruwel zijn. Het mag natuurlijk niet geheel op zijn rekening worden geschoven, dat de prij zen dit jaar enorm uit de hand zijn gelopen. Behalve de BTW hadden de loonsverhogingen en de ontwikkelin gen in het buitenland hun invloed. De Sociaal Economische Raad ver wacht voor 1970 een prijsstijging van 3,5 procent. Minister Witteveen en dat geldt natuurlijk evenzeer voor de „prijzenminister" De Block mag biy zijn als het bij dit percentage blijft. Het kabinet ziet echter het door breken van de loon- en prijsspi raal in 1971 in samenwerking met het bedrijfsleven als DE grote op gave voor het volgend jaar. Het be seft terdege dat een mislukking van dit stuk beleid een zeer nare zaak zou zijn. AMSTERDAM Mies Bouhuys en Ed Hoornik hebben de eerste opzet klaar van een toneelstuk „Roerig Am sterdam". Het voornemen is dit stuk, in opdracht van de Nederlandse Comedie geschreven, als nieuwjaarspremière op te voeren. Omtrent de bezetting van het stuk, waarin muziek en dans zijn verwerkt, is nog niets bekend. Het stuk is gebaseerd op het leven van de socialistische voorman Domela Nieuwenhuis,* die in 1919 stierf. Komt de voorstelling tijdig tot stand, dan wordt hiermee het stuk De Spaan se Brabander vervangen. UTRECHT Na aanvankelijke stopzetting hebben de Nederlandse Spoorwegen in de afgelopen zomer maanden bij wijze van proef weer fietsen met reizigerstreinen vervoerd, echter op beperkte schaal (tuseen circa 40 stations) en alleen over'korte af standen (maximaal 40 kilometer). Deze regeling, sinds 15 juli j.l. van kracht, is voor de sporwegen zo bevredigend verlopen, dat deze met ingang van 16 september zal worden voortgezet, voorlopig tot 1 juni 1970. In verband met de beëindiging op 15 september van de seizoenregeling met fietsentreinen voor lange afstanden, zal de afstandsbeperking voor het vervoer Van fietsen met reizigerstreinen komen te vervallen. Verder worden enkele kleine aanpassingen aan de regeling toe gevoegd. De winterdienstregenling voor het fietsenvervoer komt op het volgende neer: 1. de fietsen kunnen met reizigerstrei nen worden vervoerd van en naar circa 80 stations. 2. de reiziger dient zelf zijn/haar fiets t laden, te lossen en eventueel over te laden. Voor een vlot verloop van een en ander adviseren de NS de reizigers in de buurt van de bagageruimte in de trein te gaan zitten. 3. in de spitstijden kunnen geen fiet sen worden vervoerd. Deze tijden zijn van maandag tot en met vrijdag vóór 09.30 uur en van 15.30 tot 19.00 uur. Za terdag vóór 14.00 uur en zondag na 15.30 uur. De Spoorwegen zullen er voor zorgen, dat de treinenloop geen of zo weinig mogelijk hinder van het fietsenvervoer zal ondervinden. Juist in dit verband kunnen geen bromfietsen met de reizi gerstreinen worden vervoerd. DUSSELDORP De sociaal-de mocratische kandidaat voor de kies kring Ahaus-Bocholt, Hermann Buschfort, is maandag in Gronau (Noordrijnland-Westfalen) zijn ver kiezingstournee begonne met een origineel Nederlands draaiorgel.

De Vallei | 1969 | | pagina 5