NIET ISRAËLISCHE AMBASSADE MAAR WONING VAN DUITSER GETROFFEN Mohammeds handgranaat miste doel 6 maanden garantie op zool èn bovenleer. K.V.P. kondigt nota aan over samenwerking met A.R.P. en C.H.U. w Ook Nederlandse vliegers achter mogelijke staking Robert Stolz kreeg gouden plaat P.P.R. stelt zwarte lijst op van pensions in Utrecht 0 Ontsnapte schi lderi j endief meldt zich MISHANDELING VAN DRONKEN AUTOMOBILIST DOOR TAXI CHAUFFEURS ONBEWEZEN ,Dr. Wam steker' gegrepen Manoeuvres in W.-Duitsland Roken mocht niet in station Maastricht Staatssecretaris wil spoed bij opheldering affaire-Korsten KRITIEK Gezien op Jongensschoenen IN DE KRAAG BONN DREIGEMENT LAATSTE RAPPORT PARTNERS Gezellige avond Gevaarlijk GEGRATINEERDE VISSCHOTEL (om te smullen) TELEGRAM „Damslapers" voor bezit verdovende middelen veroordeeld Pagina 6 DINSDA0 9 SEPTEMBER 1969 DEN HAAG/BRUSSEL/BONN Bleek en trillend van angst stond de zes tienjarige Mohammed Hassan de gearresteerde vermoedelijke dader van de aanslag op de Israëlische ambassade in Den Haag gisteren in het politie bureau. Hij was weinig spraakzaam. Hij had zelfs geen papieren bij zich waaruit zijn nationaliteit, naam en leeftijd bleken. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina deelde mee, dat hij de gra naat had gegooid. Hij werd vrijwel meteen na de aanslag gearresteerd. DEN HAAG Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga (Volksgezondheid) en z'n directeur-generaal dr. P. Siderius willen op korte termijn opheldering over de kwestie Korsten. zy willen by hun terugkomst uit Boe dapest, waar zij een vergadering van de Wereldgezondheidsorganisatie bijwo nen, zo volledig mogelijk over deze zaak worden ingelicht. Ook willen zij volgende week worden ingelicht over een jarenoud rapport dat is samengesteld door een voormalige arts van de heer Korsten, die op 27 augustus in de Wassenaarse Ursulakli- niek overleed, De arts zou dit rapport aan de inspec teur voor de volksgezondheid in Zuid- Holland hebben gegeven. Het zou kritiek bevatten op de morfine ontwennings kuur die door een later behandelende geneesheer op de heer Korsten is toe gepast. Inmiddels heeft dr. A. J. Ch. Haex, tegen wie in deze zaak een klacht is in gediend, verklaard niet te willen spre ken over de kwestie-Korsten. Hij wil afwachten totdat de klacht van me vrouw Korsten juridisch vaststaat. „Het zou mijn goede naam niet ten goede ko men als ik nu reeds sprak, maar ik voel mij gebonden door de eed als arts. Mijn geweten is zuiver", zegt dr. Haex. Hij werd voorzitter van de Gezond heidsraad in 1966 toen dr. G. M. J. Veld kamp minister van Sociale Zaken en Volksgezonheid was. In die tijd advi seerde wijlen de heer Korsten onder meer minister Veldkamp. Oud-minister Veldkamp is van me ning dat indertijd dr. Haex het meest in aanmerking kwam voor het voorzit terschap van de Gezondheidsraad. „Wij zochten naar een medicus met zeer brede wetenschappelijke belangstelling en naar onze mening beschikte dr. Haex over deze kwaliteiten", zegt hij ook mede namens de toenmalige staats secretaris voor de volksgezondheid, dr. A, Bartels. ADVERTENTIE Het huls waar de granaat per onge luk terecht was gekomen was de parti culiere woning van de eerste secreta ris van de Duitse ambassade, dr. W. König. Alleen de dienstbode was thuis toen de granaat ontplofte. Er stonden twee agenten op wacht voor de ambassade. Een van hen had kort voor twaalf uur twee uitheems uitziende jongelui heen en weer zien lopen. Beiden zagen even later een van de jongens eën voorwerp gooien. Toen hoorden ze de plof. Een van de agenten greep de granaatwerper meteen in de kraag. Die had nog een granaat op zak. De andere jongen nam de benen. Mogelijk is nog een derde jongen bij de aanslag betrokken. Namens minister Luns heeft de plaatsvervangend secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn spijt betuigd aan de am bassadeurs van Israël ,en West-Duits- land in Den Haag. In Brussel had de aanslag ook gepleegd door twee jongens ernsti ger gevolgen. Hier vielen vier gewon den, van wie er een ernstig aan toe is. Tot de gewonden behoren de directeur van El Al in Brussel en een voorbij ganger. Ook hier viel één arrestatie, een ongeveer zestienjarige jongen. De andere vermoedelijke dader is nog spoorloos. De jongens hadden de deur van het El Al-kantoor opengeduwd en twee handgranaten naar binnen geworpen. In het kantoor ontstond een grote rava ge. Er stond één politieman op wacht. Hoewel hij op het moment van de aan slag even afgeleid werd door een auto mobilist die verkeerd wilde parkeren, slaagde hij er toch in de jongen in de kraag te grijpen. In Bonn bleef de schade aan de Is raëlische ambassade beperkt tot wat gebroken ruiten en een beschadigde achtergevel. Ook hier waren twee hand granaten ontploft. De daders zijn ver moedelijk via de tuin van een aan grenzende villa het ambassadeterrein binnengedrongen. De bewaking voor het gebouw is nu verscherpt. In Frank fort werd de vertegenwoordiging van El Al gesloten totdat ook daar politie bewaking was aangekomen. Er zijn geen arrestaties verricht. Israël heeft gisteren gedreigd dat de Arabische guerrilla-organisaties zullen moeten boeten voor de voortdurende aanvallen op Israëlische vestigingen in het buitenland. De Israëlische minister van verkeer, Mosje Carmel, gaf giste ren als commentaar: „Schuimerij in de lucht, ontvoering van vreedzame bur gers en aanvallen op vestigingen zullen de internationale anarchie bevorderen". Hij zei dat verdere terroristische po gingen verijdeld zullen worden. „De beschaafde wereld moet alle maatrege len nemen om een herhaling van dit soort aangelegenheden te voorkomen". LAREN De 33-jarige monteur J. B. S. uit Amsterdam, die wordt ver dacht van de schilderijendiefstal uit het Singermuseum in Laren, heeft zich maandagmiddag weer bij de politie ge meld nadat hij afgelopen vrijdag kans had gezien uit de cel van het politie bureau in Laren te ontsnappen. Ofschoon de man nog altijd niet over de diefstal wil zeggen en ook over zijn verblijfplaats na zijn ontsnapping zich in een stilzwijgen hult, is gebleken dat hij na zijn ontvluchting contact heeft proberen te zoeken met zijn advocaat. Deze was echter niet aanwezig. Ver moedelijk heeft S. toen maar besloten zich weer bij de politie te melden. Maandag omstreeks het middaguur stapte hij het postkantoor in Laren binnen om zijn komst telefonisch aan te kondigen. Een paar minuten later kwam hij inderdaad het politiebureau binnenstappen. Nog die zelfde middag is hij voor de officier van justitie ge leid en vervolgens naar het huis van bewaring in Amsterdam gebracht. De granaat kwam terecht op het balkon van het huis van de eerste secre taris van de Duitse ambassade. iMIIIIIIIIMIIIIlIHMIIMIinillllllllllllllllHllllf DEN HAAG Het partijbestuur van de KVP zal nog deze week een nota publi- veren over de samenwerking van de KVP met de ARP en met de CHU. KVP- voorzitter mr. P. J. M. M. van der Stee heeft dit gisteravond meegedeeld. „Wy willen door, dat is duideiyk", aldus mr. Van der Stee in antwoord op een vraag naar de inhoud van deze nota. De nota zal aan de KVP-partyraad worden aange boden en zal ter sprake worden gebracht op de vergadering van de partyraad van de KVP, die op 28 en 29 november zal worden gehouden. Op 8 november reeds zal het partij- convent van de AR-partij beslissen over eventuele samenwerking met de KVP en met de CHU. Te verwachten is, dat het partijbestuur van de ARP ook op korte termijn een advies zal uitbrengen op welke wyze door de par tij is te reageren op de tot nu toe uitge brachte rapporten door de groep van achttien". Aan de unieraad van de CH-Unie zal zo mag tenslotte worden aangenomen eveneens een advies van het uniebestuur worden uitge bracht over deze politieke samenwer king. Ook de unieraad zal in november byeenkomen. De drie partijorganen, te weten de KVP-partijraad, het partijconvent van de ARP en de CH-Unieraad, zullen in eerste instantie zich bezig houden met de vraag of er op basis van de rap porten van de „achttien" voldoende grondslag is voor een programmatische samenwerking tussen deze drie par tijen. Eerst daarna zal aan de orde ko men het vraagstuk van de concretise ring van de verschillende denkbare vormen van die samenwerking. Over dat laatste onderwerp, deze concretisering der samenwerking, zal een werkgroep onder leiding van dr. G. J. M. Veld kamp, de oud-minister van sociale za ken en volksgezondheid, aan de „acht tien" nog rapport uitbrengen. Een en ander is gisteravond meege deeld bij de aanbieding van het voorlo pig laatste rapport van de „achttien" over het welzijnsbeleid. Met de ver schijning van dit rapport is het pro grammatische overleg van de „acht tien" afgesloten. In het rapport „Welzijnsbeleid" zeg gen de „achttien" dat welzijnsbeleid in tegraal beleid dient te zijn. „De samen hang en de rangorde van alle beleids beslissingen zullen moeten worden geïn spireerd en bepaald door de zorg voor het menselijk welzijn", aldus het rap port. Naar de mening van het overleg orgaan vraagt een welzijnsbeleid: A. Het verwerkelijken van samenle vingsvormen en structuren en van een maatschappelijk klimaat, waarin ieder AMSTERDAM De afdeling Am sterdam van D'66 is van mening dat de Tweede-Kamerfractie van D'66 geen uitnodiging van het Spaanse parlement dient te aanvaarden. De stemming over dit onderwerp had de volgende uitslag: voor 42, tegen 2, onthouding 1. UTRECHT De afdeling Utrecht van de Politieke Party Radicalen heeft een zwarte ïyst opgesteld van zestien Utrechtse pensions voor buitenlandse arbeiders. Alleen de slechtste staan erop,, de twyfelgevallen nog niet eens, aldus de voorzit ter van de P.P.R. in Utrecht, de heer J. M. Theunis. Bij de zwarte lijst is een open brief aan de gemeenteraad van Utrecht gevoegd, ook ondertekend door het moderamen van de Utrechtse Raad van Kerken. Daarin wordt de sluiting van de zestien pensions op de zwarte lijst gevraagd, omdat ze in een vuile of verwaarloosde staat verkeren, en onvoldoende ruimte, sanitaire voorzieningen en andere accommodatie bieden. zich creatief en in vrijheid kan ont plooien overeenkomstig zijn mogelijk heden, en B. Een zo sterk mogelijk stimuleren van de persoonlijke toerusting en ont wikkeling van de mens, opdat hij aldus zelf ook kan medewerken aan het tot stand brengen van zijn welzijn. Aan de genen die hiertoe niettemin niet in staat zijn, zal hulp geboden moeten worden. Vanuit de gezichtshoek van de maat schappelijke mogelijkheden vraagt het welzijnsbeleid, aldus het rapport, om een vernieuwing van de samenlevings structuren met als voornaamste ken merk dat de mensen minder object zijn van zorg, van organisatie en van bestuur, maar meer partners worden in zelfbe stuur en zelfbeheer. Het welzijnsbeleid vraagt ook om een grotere deelname van de burgers aan het openbaar bestuur en aan het be heer van gemeenschapsvoorzieningen. Voorts is nodig een geheel van nieuwe structuren en van nieuwe gedragsregels, dat niet gedetailleerd wordt uitgewerkt. Niet uniformiteit tot doel heeft en daar mee niet al te spoedig opnieuw tot ver starring leidt. Naar de mening van de groep van „achttien" vraagt het wel zijnsbeleid ook om een herbezinning op de verdeling van het nationaal inko- komen. ARNHEM De politierechter te Arn hem mr. H. J. van Heijningen heeft gisteren zes Amsterdamse taxichauf feurs die ervan worden verdacht een dronken automobilist na deze achter volgd te hebben tot een restaurant bij Zaltbommel, mishandeld te hebben, vrijgesproken wegens gebrek aan vol doende bewijs. De officier van justitie mr. C. A. Kopp had tegen het zestal J. J. H. van der S. (29), G. G. B. (25), R. E. (25), J. W. (34), E. M. (26) en R. de V. (27) wegens mishandeling f 100 boete ge- eist. In de nacht van de 21ste maart werd de taxichauffeur Van der S. bijna het slachtoffer van een verkeersovertre ding van een automobilist die later de 26-jarige verwarmingsmonteur F. V. uit Den Bosch bleek te zijn. De chauffeur reed de man achterna met de bedoeling hem attent te maken op zijn gevaarlijke manier van rijden maar in de Leidsestraat beging de an der een zodanige verkeersfout dat de Amsterdammer ervan was overtuigd met een dronken bestuurder te maken te hebben. Hij waarschuwde per mo bilofoon de politie maar deze ant-< woordde geen tijd te hebben voor ver- keersovertreders. De taxichauffeur riep toen zijn colle ga's op, waarna met drie taxi's met zes chauffeurs de achtervolging werd ingezet. Pas op het parkeerterrein van het restaurant Te Lucht te Bru- chem in de Bommelerwaard konden de Amsterdammers de Bosschenaar met hun taxi's insluiten. Volgens de automobilist sleurden de taxichauf feurs hem uit de auto en tuigden hem af. Volgens de chauffeurs vlucht te hij echter schuldbewust uit de auto en kwam ten val. Door deze val zou hij de blauwe plekken hebben opgelo pen die de dokter later constateerde, aldus de verklaring van de chauf feurs. De monteur verklaarde voor de politie rechter dat hij in Amsterdam een ge zellige avond had doorgemaakt en met een volslagen dronken vriend 's nachts om twee uur was vertrok ken. Hij had inderdaad een fout gemaakt maar omdat hij zonder rijbewijs reed dat was ingetrokken na een veroor deling wegensdronkenschap achter het stuur was hij niet gesteld op een onderhoud met de verbolgen chauffeurs. Met zijn allen zouden zij hem flink hebben afgerost. Hij zou ook nog een schot hebben ho ren lossen. Onmiddellijk daarna belde hij in het restaurant de politie op. De chauffeurs deden dit wat later. De mishandeling kreeg prioriteit boven de dronkenschap achter het stuur. Voor de politierechter bevestigde de vriend grotendeels de verklaring van Van V. Hij was uit zijn slaap ont waakt door de handtastelijkheden rond de auto. Ook het schot had hij gehoord. De politierechter zei te begrijpen dat de chauffeurs geïrriteerd waren door het inderdaad laakbare gedrag van de automobilist uit Den Bosch. Hij meende echter toch dat zij te ver wa ren gegaan. „Ergens hoopten we dat we politie zouden tegenkomen", zei één van de verdachten. De officier kon zich de reacties van de chauffeurs na de gevaarlijke overtre dingen van het slachtoffer wel voor stellen. Maar zo'n strafexpeditie was toch maar een ander gevaarlijk uiter ste, vond hij. Rekening houdend met de blanco straf registers van de chauffeurs vroeg hij veroordeling tot f 100 boete. Hij acht te de mishandeling bewezen. Het wil de er bij hem niet in dat de chauf feurs al die kilometers hadden gere den om de automobilist eens flink de waarheid te zeggen. De politierechter achtte de mishande ling niet bewezen. Gezien de vele twijfels zag mr. Van Heijningen geen ander alternatief dan vrijspraak. ADVERTENTIE 20 Leg 800 gr visfilets in royaal beboterde vuurvaste schotel. Vermeng tomatenpuree uit blikje met dl witte wijn en dl water. Fruit gehakte ui en 100 gr gesneden champignons in boter of margarine. Giet er de aangemengde tomatenpuree bij. Laat a het zachtjes doorkoken. Voeg naar smaak zout, peper en citroensap toe. Giet het geheel over de visfilets^ Paneren en gesmolten botersaus erbij. Langzaam gratineren in warme oven. Dan nog peterselie erover. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. SCHIPHOL In een byzondere ledenvergadering hebben 135 van de in totaal 725 leden van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers gisteravond in het Hiltonhotel te Amsterdam met overgrote meerderheid besloten een eventuele in ternationale vliegersstaking te steunen, die zou worden gehouden om de regeringen over de gehele wereld duidelgk te maken dat het kapen van vliegtuigen niet zo maar kan worden getolereerd. De overkoepelende organisatie van al lé vliegersverenigingen in de gehele wereld, de Ifalpa, heeft de 52 bij haar aangesloten nationale vliegersverenigin gen gevraagd in principe een besluit te nemen of zij al dan niet bereid zou den zyn aan een 24-uursstaking die de gehele wereld zou omvatten, deel te nemen. Tot nu toe hebben van die 52 MAASTRICHT Op en om het station van Maastricht was gister avond van negen uur tot half elf op last van brandweer en politie een stringent rookverbod van kracht. Conducteurs vroegen de aankomende reizigers hun sigaren en sigaretten te doven voor zij uitstapten. Oorzaak van deze maatregel was een lek in één van de tanks van een uit vier ketelwagens bestaan de goederentrein, die geladen was met propyleengas en die op een goederenspoor van het emplace ment stond. Het vloeibare gas verspreidde een nogal onaangena me geur en de spoorwegen waar schuwden de afzender, de staats mijnen en de brandweer. Op het goederenemplacement werd op hun advies het rangeren ander half uur gestaakt. Het reizigers verkeer liep geen vertraging op. Het rookverbod kon worden opge heven toen de afsluiter van de tank was gerepareerd. (oplichter van garagehouders GRONINGEN Een door de Gro ninger politie aangehouden man blijkt een ontvluchte gedetineerde uit het Van Mesdag-asiel te Groningen, de z.g. „Dr. Wamsteker" te zijn. De man, W. H. van V., uit Haarlem was van een proefverlof op 9 juli niet naar het asiel teruggekeerd waar hij verpleegd wordt. Gedurende zijn vrijheid lichtte hij onder de naam Dr. Wamsteker o.m. vele garagehouders op. De man werd gegrepen toen men op zoek was naar een 33-jarige man uit Breda, die eveneens uit het Groninger asiel is ontsnapt. Deze was ter beschik king van de regering gesteld wegens vermogensdelicten. Hij is nog niet aan gehouden. AMSTERDAM De befaamde componist!dirigent Robert Stolz heeft gistermiddag in het Hilton Hotel een gouden plaat in ontvangst genor^n. Op de foto: Robert Stolz (r) toont zich enthousiast over het bereikte resultaat. Links mevrouw Stolz, in het midden een vertegenwoordiger van de platenmaatschappij. verenigingen, die in totaal zo'n 44.000 vliegers omvatten, er circa 35 op dit verzoek bevestigend geantwoord. Slechts bij uitzondering stemde men tegen zo'n staking. Dat was onder an dere Libanon en verder enkele vereni gingen, die grote moeilijkheden bij een staking zouden ondervinden omdat de luchtvaartmaatschappij een nationale is en de vliegers dus als ambtenaren wor den beschouwd, die geen recht op sta king bezitten. De vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers, waarvan de leden ech ter niet als ambtenaar kunnen worden beschouwd, heeft besloten aan de Ne derlandse regering een telegram te stu ren waarin er op wordt aangedrongen een verzoek in te dienen bij de Ver enigde Naties om een besluit te nemen in die geest, dat alle landen der Ver enigde Naties de inhoud van de in 1963 aangenomen Tokio-conventie zullen uit voeren. In de Tokio-conventie, destijds aan genomen op instigatie van de ICAO, de internationale overkoepelende organisa tie van de burger luchtvaart, werd be sloten dat alle bij de ICAO aangeslo ten landen het kapen van vliegtuigen met alle middelen zouden tegengaan. Daartoe diende men de gekaapte vlieg tuigen terstond terug te sturen naar de eigenaars en de passagiers vrij te la ten. De Ifalpa wenst daar nu aan toege voegd te zien, dat men de kapers zelf ten strengste zal straffen. KOBLENZ (West-Duitsland) In West-Duitsland is vandaag een grote militaire najaarsmanoeuvre begonnen, waaraan door ruim 65.000 militairen uit de bondsrepubliek, de Verenigde Sta ten, Frankrijk en België wordt deelge nomen. De oefening, die vijf dagen duurt, wordt in het noorden van de Bondsre publiek en in de omgeving van de grens met Oost-Duitsland gehouden. AMSTERDAM „De roep van Fan- tasio en Paradiso is zeer verbreid. Overal is iedereen onderweg naar Am sterdam naar deze gelegenheden. Jon gelui weten dat daar verdovende mid delen worden gebruikt. Hoewel ze weten dat het verboden is hebben zij de indruk dat als het gebeurt in ge tolereerde en gesubsidieerde jeugdhui zen het niet zo erg is". Dit zei gis termiddag de advocate, jonkvrouw mr. R. W. de Ranitz, van de 23-jarige Italiaanse studente Edgarda B. uit Imola, die wegens hasjiesj- en opium- bezit voor de Amsterdamse politie rechter terecht stond. Deze veroor deelde haar tot vier weken gevange nisstraf met aftrek van het voorar rest. In de cups van Edgarda's bh was bij fouillering 10,5 gram hasjiesj en 3 gram opium gevonden. Op één der Amsterdamse grachten had een Chi nese stüdent drie pakjes te koop aan geboden waarvan zij dacht dat het hasjiesj was en die zij kocht voor f 30,-. Het bleek echter opium te zijn, zo vertelde zij. De studente was ook in Fantasio en Paradiso geweest waar zij van een Surinamer en een Italiaanse jongen hasjiesj had gekregen en dit daar ook voor het eerst had gerookt. Vier weken met aftrek legde de po litierechter ook op aan twee jeugdige Zwitsers die bij een van de grote nachtelijke controleacties onder slapers op de Dam en omgeving medio augus tus in de Beursstraat waren opge pakt en op wie lsd, hasjiesj en opium was gevonden. De 19-jarige decora teur Pierre C. uit Mt Pelerin had in zijn onderbroek een doosje met lsd en hasjiesj. Zijn 21-jarige landgenoot de drogist Claude V. uit Vevey had een koker in zijn slaapzak met een hoeveelheid opium, een voor f 15,- ge kocht lsd-tabletje alsmede een cap sule lsd die hij zei op de Dam te heb ben gevonden. Merkwaardig noemde de officier van justitie mr. H. W. P. de Vries dat zoveel buitenlanders verdovende mid delen niet in hun eigen land gebrui ken maar naar Nederland komen en ze daar gebruiken. Het is blijkbaar heel makkelijk om hier aan te komen, aldus de officier. De politierechter mr. G. H. Nomes reageerde hierop met „het ligt hier voor het oprapen".

De Vallei | 1969 | | pagina 8