Kiesinger betichtte Brandt van vage en fantastische gedachten Deel ontvoerders Elbrick zou in arrest zijn Verdierf geld E.E.G.-top Den Haag Nixon 1 op de 10 dagen niet in het Witte Huis Spiegel en Stern in strijd over „geheim plan" Kinderen Veertien dagen voor algemene verkiezingen Everett Dirksen; bekwaam partijman met vele politieke vergissingen y Over de grenzen Noord-Ieren pogen onrust te laten beteugelen Maniak moordt met booby-traps Journalistenbond in Praag thans ontbonden Klachten over West-Irian I NEVEL ODER-NEISSE BIJ DE SPAR WEIGERING TOT „ZELFKRITIEK" BROWN Duitse staalarbeiders werken weer DINSDAG 9 SEPTEMBER 1969 De Amerikaanse republikeinse partij heeft met de dood van sena tor Everett Dirksen een gevoelig verlies geleden. Men zal zijn stem op partijcongressen node missen. Het was altijd een evenement als senator Dirksen naar het spreekge stoelte stapte, met een weids ge baar zijn bril afnam en met een diepe stem een pathetische woorden stroom op zijn toehoorders losliet. Dirksen maakte soms de indruk van een politieke standwerker. Maar achter het zorgvuldig ge kweekte basgeluid en de theatrale gebaren ging een man schuil, die tot de bekwaamste politici mag wor den gerekend die de republikeinse partij ooit heeft voortgebracht. Dirksen was politicus in hart en nieren en een typische partijman. Hij was republikein en wilde dat weten. Het was in feite Everett Dirksen, door zijn fractieleiderschap in de Senaat een machtig en in vloedrijk man, die in 1964 de uiterst rechtse Barry Goldwater aan de re publikeinse kandidatuur voor het presidentschap hielp. Dirksen hield ook de benoemingsrede in de be faamde Dirksen-stijl, bekend onder de naam „Ev. Dirksen-show". Maar het was ook Dirksen die de wet op de burgerrechten van de re gering-Johnson over de barrière van de Senaat tilde. Everett Dirksen was een be kwaam onderhandelaar, die de kne pen van het politieke vak perfect be heerste en met slimme amendemen ten op verguisde wetten menig com promis bereikte. Hij was een geboren politicus, die het grootste deel van zijn leven ook in de politiek heeft doorgebracht. In 1926 begon zijn politieke carrière in de staat Illinois, waar hij in 1896 als zoon van Duitse immigranten was geboren. In 1932 werd Dirksen gekozen in het Huis van Afgevaardigden in m. weerwil van een democratische vloedgolf ten gunste van president Franklin Roosevelt. Hij werd zeven maal herkozen. In 1950 kwam Dirk sen in de Senaat. In zijn eerste politieke jaren volg de Dirksen een duidelijke conserva tieve lijn. Hij bestreed o.a. het Marshall-plan voor de wederop bouw van Europa na de Tweede Wereldoorlog. Hij was ook gekant tegen de presidentskandidatuur van generaal Eisenhower en in de eerste ambtsperiode van president Eisenhower stemde Dirksen voor besnoeiingen in de buitenlandse hulpverlening. Hij was ook een voor stander van de Amerikaanse „com munistenvreter" Joe McCarthy. Enkele jaren later bekeerde Dirk sen zich echter tot het internationa lisme. In 1959 keurde president Eisenho wer zijn benoeming tot fractieleider van de republikeinse partij in de Se naat goed. Dirksen huwde in 1927 Louella Carver. Uit dit huwelijk werd een dochter geboren. ADVERTENTIE RIO de JANEIRO Sinds de terug keer van de gekidnapte Amerikaanse ambassadeur te Rio de Janeiro, Elbrick zijn door de hoofdstedelijke politie al tenminste 12 verdachte personen gear resteerd onder wie 'n vrouwelijke jour naliste. De militaire junta die thans het land regeert, neemt de hele affaire zeer ern- ftig op. Men ziet de mensenroof als een bewijs dat er nog veel meer kwa lijks te gebeuren staat en dat er een ondergrondse oorlog op het punt staat los te breken. In Rio De Janeiro verwacht men, dat de junta een wet gaat aannemen waarin op daden van politieke terreur de doodstraf wordt gesteld en acht het ook niet uitgesloten, dat er in het land een „gematigde" staat van beleg zal worden afgekondigd. BELFAST De leiders van detwee grote gemeenschappen die in Noord- Ierland in onmin leven, de protestanten en de katholieken, hebben gezamenlijk de autoriteiten verzocht, strenger te gaan optreden opdat er een einde komt aan de onrust in Belfast. Zij stelden voor, dat iedereen die we gens het bezit van een vuurwapen wordt gearresteerd, niet op storting van een borgsom wordt vrijgelaten maar in hechtenis blijft, totdat hij terechtstaat. Bovendien moeten de militaire autori teiten een avondklok instellen „daar en op het ogenblik waarop men dit nood zakelijk acht." De eis werd gesteld door de „commu nity conference" een lichaam dat be staat uit leiders van de twee partijen. In de verklaring, die afkomstig is uit Stormont G«stle, de zetel van het be stuur vi tfoord-Ierland, wordt ge zegd, da* Atfiniidatie nog steeds een ernstig er. crrryvrnd probleem vormt, en dat men het op prijs zou stellen als het Noordierse ministerie van Binnenlandse Zaken een organisatie vormde, die moest helpen een eind te maken aan die inti midatie. Voorts wordt voorgesteld om voorlo pig alle gelegenheden in Belfast waar drank wordt verkocht winkels, cafés en clubs - om 8 uur 's avonds te doen •luiten. Een vrouwelijk journalist, Helena Ba- kiuva Kair, zou de huurster zijn van het huis waarin ambassadeur Elbrick gevangen had gezeten. De namen van enige harer vrienden, ook gearresteerd, zijn niet bekend. Volgens sommigen zou de politie al vanaf de eerste dag weten waar men Elbrick had verbor gen, maar zij had niet willen ingrijpen omdat men duchtte dat de diplomaat dan gevaar liep. Het adres van dat huis zou zijn: Ba- rao de Petropolisstraat 1062, in Rio De Janeiro. Onmiddellijk nadat Elbrick was vrijgelaten, was de politie het huis binnengedrongen en had daar onder meer wapens en munitie gevonden ter wijl zich in de garage de auto bevond waarmee Elbrick was ontvoerd. Kort daarna zou de journaliste zijn gear resteerd. De vrijgelaten ambassadeur, Burke Elbrick, zei maandag op een perscon ferentie in Rio, dat zijn ontvoerders „intelligente fanatici" waren, die hem zeer goed hebben behandeld. Ze hadden zelfs wat sigaren voor hem gekocht toen hij door de zijne heen was, en zich verontschuldigd voor de kwaliteit van het eten. Het waren voor het merendeel heel jonge mensen, die steeds mas kers droegen wanneer ze zijn kleine, kale kamer waarin slechts een veld bed en een krukje betraden. Op de vraag of hij de brieven die hij tijdens zijn gevangenschap aan zijn vrouw zond onder druk had geschreven, antwoordde Elbrick dat hem „gevraagd" was er een verzoek aan de Braziliaanse rege ring in op te nemen, haast te maken met het inwilligen van de eisen der stadsguerrillero's. HAMBURG Kanselier Kurt Georg Kiesinger heeft zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Willy Brandt, en diens socialistische partij, „vage en fantasti sche gedachten" over de buitenlandse politiek verweten. Kiesinger, voorzitter van de Christen-Democratische Unie, zei in een interview in Der Spiegel, dat hij tussenbeide had moeten komen, om Brandt er van te weerhouden het program van zijn coalitie-regering te vervalsen en voortdurend het ministerie van Buitenlandse Zaken had moeten controleren. De kanselier beschuldigde de partij van Brandt er ook van, successen in de buitenlandse politiek te hebben voorgewend of te hebben overgewaardeerd om prestige te winnen. De aanval, drie weken voor de alge mene verkiezingen van 28 september, was een van de scherpste die Kiesinger op Brandt gedaan heeft sinds de twee partijleiders in december 1966 een coalitieregering vormden. Brandt is Kiesinger's belangrijkste concurrent voor het kanselierschap. Kiesinger zei evenwel in het inter view ook, dat naar zijn mening een voortzetting van de „grote coalitie" van CDU en SPD na de verkiezingen heel goed mogelijk was. Hij zei verder, dat zijn christen-de mocraten wat de buitenlandse politiek betrof, meer in overeenstemming wa ren met de socialisten dan met de Vrije Democraten, de derde partij in het federale parlement en de enige die in de oppositie is. Kiesinger hield ook de mogelijkheid open van een „kleine coalitie" tussen zijn partij en de Vrije Democraten, die in Binnenlandse pro blemen dichter bij elkaar staan. Gevraagd wat zijn grootste teleurstel ling was geweest in de drie jaar v samenwerking met de partij v Brandt, zei Kiesinger: „De nevelachtige houding van de SPD in vele zaken van de buitenland se politiek. Ik kwam voor de eerste keer tussenbeide toen de verklaringen van de minister van Buitenlandse Za ken de opvattingen dreigden te verval sen, welke in de beleidsverklaring van de regering waren neergelegd. Ik moest er voortdurend op toezien dat er geen afwijking zou zijn van de geza menlijk bepaalde normen". Kiesinger gaf niet aan welke houdin gen van de SPD hij nevelachtig vond, maar zei: „ik geloof dat de SPD illu sies heeft en dat zij uit zekere nood zaak voor prestige successen in de bui tenlandse politiek hebben voorgewend, of zullen we zeggen hierop hebben ge anticipeerd, terwijl die successen zijn uitgebleven en in de gegeven situatie ook moesten uitblijven". Kiesinger zei, dat de coalitie-rege ring er in geslaagd was de lucht tussen West-Duitsland en Roemenië en Joego slavië door herstel van de diplomatieke betrekkingen te zuiveren, maar dat de Sovjet-invasie van Tsjecho-Slowakije aan die pogingen een einde hadden ge maakt. En, aldus Kiesinger, „juist hier had ik heel duidelijke taal van de SPD wensen te horen". Kiesinger zei, dat concrete verschil len tussen zijn partij en die van Brandt bestonden over de kwesties van de betrekkingen met Oost-Duits- ADVERTENT1E LYON Een 50 jaar oude vrouw, die zondag ernstig gewond werd toen een melkkan in haar handen ontplofte, is vandaag gestorven. Zij was het der de slachtoffer van een „Booby-trapma- niak". Nog vier mensen zijn verminkt bij soortgelijke ontploffingen. Mme Lucie Vouillon werd zondag ge wond op dezelfde manier als de vorige zes slachtoffers. In een aluminium melkkan had de maniak een olieblik met kruit gedaan, dat ontplofte door een vonkje van een batterij dat met een draadje aan de melkkan was ver bonden. De aanslagen, wnarvan de eerste in mei 1968 plaats had, hebben zich om de twee of drie maanden in Lyon en omge ving voorgedaan. De politie is het opge vallen dat het iedere keer gebeurde bij vrijwel volle maan. land en over de westelijke grenzen van Polen. Hij kritiseerde de SPD, omdat deze partij een middenweg zocht voor erken ning of niet-erkenning van het commu nistische bewind in Oost-Berlijn. En in tegenstelling tot sommige vooraan staande leden van de SPD, zei Kiesin ger, dat hij tegen erkenning was van de Oder-Neisselijn als de westelijke grens van Polen. Maar hij was bereid met Warschau te praten over een we derzijdse aanvaardbare oplossing van de verschillen. Kiesinger voorspelde, dat de opkomst van cummunistisch China als 's werelds derde supermacht „vele (Oost-West) geschillen van nu in een ander licht zou plaatsen. De zaak is daar niet afge lopen. Daar is Japan, daar is Indone sië, daar is India". PRAAG Vandaag is de Praagse journalistenbond, een van de progres siefste organisaties van dergelijke aard in welk communistisch land dan ook, ontbonden. Dit gebeurde nadat de leden hadden geweigerd terug te nemen wat zij voor de Sovjet-invasie van 1968 hadden ge schreven of gezegd. De opheffing van de bond is vandaag door het centrale partijcomité van de communistische partij bekendgemaakt. De meeste journalisten, vele hunner waren geen lid van de bond, hadden in de laatste weken veel kritiek geleverd op de pogingen van Husak op de Tsje- choslowaakse pers, radio en televisie om te buigen tot propaganda-organisa- ties voor de staat en de partij. De Praagse journalistenbond was zeer groot en telde ongeveer 2100 leden: schrijvers, redacteuren en radiomensen waarvan velen hard hebben meege werkt aan de liberalisatie in Tsjecho- Slowakije. Zij maakten ten volle ge bruik van de vrijheid die de pers onder Dubcek had gekregen. In een recente verklaring had de bond zich uitgesproken tegen de nieu we bepalingen van de censuur, had men verklaard niet te willen intrekken wat de leden voor de invasie hadden geschreven of gezegd, en geweigerd mee te gaan doen aan „zelf kritiek". Husak, eerste secretaris van de com munistische partij, en ook andere lei ders hadden de journalisten reeds eer der schuldig verklaard aan het schep pen van de toestand „die de invasie noodzakelijk had gemaakt." Alle Tsjechoslowaakse journalisten bonden hebben samen ongeveer 4000 le den, waarvan de helft behoorde tot de Praagse bond. Slechts 10 percent van die leden hebben een door de commu nistische partij opgesteld document van zelfkritiek ondertekend, onder wie een aantal dat niet in het land zelf woont, maar in een van de andere communis tische hoofdsteden. Vandaag is voorts te Praag bekend- geworden, dat Vlado Kaspar, hoofdre dacteur van het weekblad Signal, is ontslagen. Kaspar was sinds 1968 voorzitter van de Praagse journalistenbond. A De president van Frankrijk, Geor ge Pompidou, is in Bonn aangeko men, waar hij besprekingen voert met de Westduitse bondskanselier Kiesin ger (rechts). Vervolg van pag. 1. Bij de Frans-Duitse gesprekken kwam volgens de Westduitse rege ringswoordvoerder GUnther Düehl de wens tot uitdrukking, klaarheid over de doelstellingen van de politieke sa menwerking te krijgen. Diehl gaf te verstaan, dat deze sa menwerking zich vooreerst tot de zes leden van de gemeenschap dient te beperken en later tot Engeland, alsook andere landen uitgebreid zou kunnen worden, ingeval het tot toetreding der landen zou komen. Naar de Westduitse regeringswoord voerder verder zei, zijn intensieve bi laterale inspanningen van West-Duits land en Frankrijk thans in het bij zonder met het oog op de landbouw politiek van de EEG te verwachten. Tot dusver kon het vraagstuk van de overtollige produktie en de methode om haar onder de knie te krijgen, niet opgelost worden. In het licht van de huidige moeilijkheden, die ook door de devaluatie van de Franse frank ontstaan waren, scheen op de lange duur een reorganisatie van de Euro pese landbouwmarkt denkbaar, aldus Diehl. Brandt en Schumann concentreer den zich in hun afzonderlijke ge sprekken in het bijzonder op de EEG- problematiek, die over een week op de EEG-ministerraad in Brussel ter sprake zal komen. Daartoe behoren de uitbreiding en de versterking van de gemeenschappelijke markt. De Westduitse minister van Weten schappelijk Onderzoek en zijn Franse ambtgenoot hielden zich bezig met voorgenomen gemeenschapsprojecten. De Franse woordvoerder Leo Hamon drukte zich veel voorzichtiger uit en zei slechts dat het juist was aan te nemen dat de twee regeringen gun stig staan tegenover het idee van een topconferentie. In een artikel in de liberale Guar dian schreef de oud-minister van Bui tenlandse Zaken, George Brown, dat als toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG slechts een procent meer groei in de Britse uitvoer zou beteke nen, dit alleen In 10 jaar reeds een bedrag van 700 miljoen pond zou zijn. Het tweede voordeel zou zijn een grotere markt. „Wij hebben grotere produktiviteit nodig, en ongetwijfeld is één van de eerste vereisten hier voor, een beter economisch klimaat De moderne industrie heeft meer arm slag nodig dan Groot-Brittannië alleen kan geven. HAMBURG Het Westduitse week blad „Der Spiegel" beweert, dat de zo genaamde ultra-geheime Amerikaanse plannen voor de voering van 'n guerril la-oorlog, die door het tijdschrift „Der Stern" onthuld zijn, door de Sovjet-Unie naar de pers in de Westerse landen zijn gezonden. „Der Spiegel" zegt dezelfde plannen, in een envelop met het poststempel Rome, te hebben ontvangen, en dat de ze ook aan het Amerikaanse tijdschrift „Ramparts" zijn gezonden. Volgens „Der Stern", was het „top- geheime operatieplan 10-1", waarvan het details heeft gepubliceerd, zeven jaar oud en was het indertijd door ver raad in handen van de Russen ge raakt. Het Amerikaanse ministerie van defensie en het Amerikaanse militaire hoofdkwartier in Europa heeft volgens het blad de echtheid ervan niet be twist. „Der Spiegel" verklaart dat het plan verraden werd door een Ameri kaanse sergeant, die in 1965 veroor- WASHINGTON President Nixon heeft bijna tien jaar moeten vech ten om zich in het Witte Huis te mo gen vestigen, maar heeft sinds hij president is, meer dagen buiten, dan in Washington doorgebracht. Als Nixon vanavond in Washington terugkeert na een verblijf van 31 da gen buiten de federale hoofdstad, heeft hij 117 van de 231 dagen sedert zijn beëdiging tot pesident geheel of gedeeltelijk buiten de hoofdstad ver toefd. Gemiddeld een op de 10 dagen van deze periode was Nixon in het bui tenland en heeft daar een afstand van ongeveer 100.000 kilometer afge legd. Hij is slechts vier weekends in Wash ington geweest. De president heeft drie bezoeken gebracht aan zijn zomerverblijf te San Clemente in Califomië, is zesmaal naar Key Bis- cayne in Florida geweest en heeft elfmaal een weekendtrip naar het of ficiële presidentiële buitenverblijf te Camp David in Maryland gemaakt, Ook na zijn terugkeer uit San Clemen te is de kans klein dat de president een huismus in het Witte Huis" wordt. Hij heeft nog officiële uitno digingen lopen voor staatsiebezoe- ken aan Nederland en Zuid-Korea die hij nog niet heeft aanvaard en het is nooit duidelijk geworden of hij werkelijk, zoals de geruchten willen, in het begin van zijn ambtsperiode een uitnodiging voor een bezoek aan de Sovjet-Unie heeft ontvangen. In elk geval zal Nixon met Kerstmis weer naar Califomië gaan. SYDNEY De Australische afde ling van de internationale commissie van juristen (ICJ) heeft aan de Ver enigde Naties een document gezonden, waarin twee vluchtelingen uit West- Irian de Indonesische regering beschul digen van onderdrukking. De afdeling gaf tevens een verkla ring uit, waarin kritiek werd geoefend op de Australische regering, wegens de behandeling van de twee Westiriane- zen, Clemens Roennaweri en Willem Zonnanao, die lid zijn geweest van de assemblee van West-Irian. De kritiek geldt de weigering van de Australische autoriteiten, om er aan mee te wer ken, dat de twee mannen reisdocumen ten krijgen om de belangen van West- Irian bij de Verenigde Naties te be hartigen. President Suharto van Indonesië zal vijftien september naar West-Irian rei zen voor een bezoek van tien dagen aan het gebied. Hij zal worden verge zeld van de ministers van Binnenland se Zaken, Onderwijs, Landbouw, Open bare Werken en Sociale Zaken. DUSSELDORP Na een golf van wilde stakingen zijn de staalarbeiders in West-Duitsland weer aan het werk gegaan. Hoewel donderdag pas bespre kingen zullen beginnen over algemene loontarieven, hebben werkgevers en werknemers bij enkele hoogovens reeds overeenstemming bereikt over loonsverr hogingen of over uitbetaling van voor schotten op te verwachten verhogingen. Het vakverbond van de staalarbeiders eist een loonsverhoging van 14 procent. Bij de Klöckner-Werke in Bremen zijn 6000 werknemers echter nog niet op het werk verschenen. De situatie dreigt voor het bedrijf dramatische vormen te gaan aannemen: doordat de smelters niet aanwezig zijn kunnen 2200 t. vloei baar ruw ijzer niet uit een menger worden gehaald. Als het ijzer weer hard wordt, zal de installatie, met een waarde van ongeveer drie miljoen mark, onherstelbaar worden vernield. In het industriegebied van Saarland is de staking inmiddels overgeslagen op de mijnen. In drie kolenmijnen wa ren geen mijnwerkers aanwezig. Ook zij eisen hogere lonen. Ondanks mede delingen van werkgeverszijde, dat don derdag besprekingen over loonsverho gingen zullen beginnen, voldeden de mijnwerkers niet aan het verzoek het werk te hervatten. deeld werd wegens het verstrekken van geheimen aan de Sovjet-Unie. Met de arrestatie van de sergeant was het plan waardeloos geworden voor het Rode Leger, maar het werd door het Russische staatsveiligheidsbureau KGB in januari 1968 ter beschikking gesteld van het communistisch-georiënteerde Italiaanse dagblad „Paese Sera". Het gaat over een beweerd „opera tieplan" om binnen een half jaar na het uitbreken van een oorlog in Eurppa 112.000 verzetsstrijders tegen commu nistische strijdkrachten te mobiliseren. Het plan ziet de bezetting van Euro pa onder ogen door strijdkrachten van het Oostblok in een oorlog en de Ame rikaanse vestiging van 101 operatiege bieden variërend van de Atlantische kust tot Smolensk in de Sovjet-Unie en van Jutland in het noorden tot Turkije in het zuiden. Onder de wapens die gebruikt zouden worden door de guerrillastrijders wa ren „atoomwapens om munitie te ver nietigen" en chemische en biologische ontbladerings- en anti-gewas-wapens. In het plan van 1962 wordt aange drongen op het gebruik van „de tiende groep van speciale strijdkrachten" be staande uit gevluchte Russen, Polen, Roemenen, Tsjechoslowaken en Honga ren". 1 '"Pussen Israël en zijn Arabische buren heerst een niet verklaarde oorlog. Dagelijks zijn er oorlogsacties en val len er slachtoffers. Nu is het zo, dat bij oorlogen niet de beste menselijke eigenschappen naar boven komen. Het zyn meestal wreed heid, hardheid en angst die de strijd beheersen. Bij een onverklaarde oor log nog meer dan bij een openlijke. De Arabische landen, hoewel in inwo nertal vele tientallen malen de Israë liërs overtreffend, hebben het bij de openlijke strijd reeds driemaal moe ten afleggen. De slagen waren vernie tigend. Nog eens te meer omdat met de mond de Arabieren reeds ettelijke malen de Joodse staat en de strijd krachten ervan hadden vernietigd. Daarna heeft men geen poging gedaan om tot een vrede te komen. Integen deel. Met een door de Israëliërs her haaldelijk gedaan aanbod om te gaan praten, heeft men zelfs niet serieus gehandeld. De Arabieren hebben naar de achter bakse oorlog gegrepen. Terreurgroe pen treden op, vermeende of echte Israëlische spionnen worden In het openbaar gehangen, vliegtuigen met burgers, vrouwen en kinderen be schoten of gekaapt. Dit alles heeft met oorlog niet veel ge meen, laat staan met het welzijn van NASSER kinderen de bevolking ln de Arabische staten, die de regeringen toch zeggen te be vorderen. Het Suez-kanaal, van de verdiensten waarvan Egypte leeft, is gesloten ge bleven. De Egyptische katoenoogst Is verpand aan Rusland voor steeds nieuw wapentuig. TVTu hebben de Arabische staten naar een nieuw middel gegrepen. Terreur in vreemde landen tegen de Israëliërs. Nog erger is daarbij, dat deze terreur door kinderen wordt uitgeoefend. Het is bij alle ellende van de oorlog toch bijna steeds, de regel geweest, vrou wen en kinderen te willen ontzien, zo veel als mogelijk. De Arabische staten hebben deze regel geschonden. W/at het doel van de recente aanslagen anders kan zijn dan terreur is niet duidelijk. De Israëlische oorlogsin spanning wordt er totaal niet door geschaad, eerder geprikkeld. De sympathie van de wereld, die toch al niet voor de grootsprekende Arabie ren was, gaat nog meer verloren. En tenslotte: terreur is meestal het wa pen van de verliezers, slechte verlie zers. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 9