NEDERLANDSE SKIFFEUR KREEG DOOR OPMERKINGEN VAN ZIJN TEGENSTANDERS MORELE INJECTIE OM ZELF IN AANVAL TE GAAN Jan Wienese komt in Europese titelstrijd roeien fel geladen aan de start Levade 1969 weer groots van opzet Voetbalopstand in Italië Politieman na klap van jongen misschien blijvend gehandicapt va FC Twente verloor van FC Rouen2-0 De Luchtpost Rondgang: van muziekkorpsen Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns! Waterpoloteam leed nederlaag Dutch Internationals Fund Eis van vier tot twee maanden tegen jongelui Reacties Niet druk Oriëntatierit 0111 Coupe La Montagne DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER 't Is afgelopen met onze opslag van brandstof. Ditjac en alle volgende jaren. Wij stoken nu op aardgas. Wij draaien alleen maaraan een knop en floep, daar is de warmte. In het hele huis. (Ookdaar waar geen schoorsteen is.) Schone warmte. Gemakkelijk regelbare warmte, ('t Is nooit te heet of te koud. Noch overdag.noch 's nachts.) En voordelige warmte. (Omdat wij ook nog een aard gasgeiser hebben en op aardgas koken, betalen wij het laagste tarief.) Geen opslag, akkoord, zegt u misschien. Maar hoe zit het met de aanvoer van aard gas? Kunnen wij daar altijd zeker van zijn? Stel u gerust, de voorraad is groot genoeg. Tot de volgende eeuw hoeft u niet zonder te zitten. Pagina 11 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 g$p KLAGENFURT „Ze zullen enorm hard moeten gaan om me te Moppen", wu de reactie van de Olympische skifkampioen Jan Wienese op de verhalen, die in Klagenfurt de ronde doen over zyn tegenstanders. Verhalen over de reuzenkracht van de Oostduitser Jochen Böhmer, verhalen ook over de Westduitser Jochen Meissner, die na een slecht voorseizoen de vorm te pakken schtynt te hebben. Meissner had zelfs in het openbaar durven aankondigen vandaag de serie tegen onder meer Wienese en de Rus Nikolaj Balenkov wel te kunnen winnen Dit was de morele injectie, die Wienese net nodig had om ook zelf in de aanval te gaan „Ik ga harder dan vorig jaar. Dat komt waarschtfniyk, doordat ik dit seizoen de zaken hem omgekeerd. Normaal was, dat ik meer dan genoeg had van de roei- training en dan van ellende uit de boot stapte. Nu was ik in juli drie weken in Italië en heb dpar alleen maar gefietst, zodat mijn conditie al goed was toen ik be gon. Zo kwam ik veertien dagen geleden met de Nederlandse ploeg in Bied en heb daar alleen maar boottraining gedaan. Ik geloof, dat ik maar eens ga pro beren mijn serie te winnen. Ik wel dan wel zien, wat die Meissner en Balenkov kunnen opbrengen. Zeker is, dat de omstandigheden hier over het algemeen in mijn voordeel zijn. Ik kan iets beter op ruw water roeien dan de anderen". Wie nese was zelfbewust voordat de herenkampioenschappen, waarin hij voor Neder land het paradepaardje is, op de Wörthersee begonnen. Het was geen bluf van de Olympi sche kampioen. Ook chef d'équipe Tonnie van de Lee en coach Koen Visser hadden in Bied de enorme voor uitgang van Wienese geconstateerd. Dokter Visser zei het zo: „Jan heeft in Bied als een paard aan zijn con ditie gewerkt. Het is mogelijk, dat hij hier in de serie wat gaat spelen, maar voor mij is hij weer favoriet". Dat verblijf in Bied is overigens een vondst geweest van chef d'équipe Van de Lee, die liever daar ging trainen dan ROUAAN FC Twente staat voor een moeilijke opgave. Na het verlies (0-2) in de eerste wedstrijd voor de openingsronde van het toernooi om de jaarbeursstedenbeker tegen F. C. Rouen moeten de Enschedeërs in het Dieckmanstadion twee doelpunten goed maken om op zijn minst een beslis singswedstrijd te forceren. FC Rouen was het grootste gedeelte van de wedstrijd in de aanval. De an ders zo sterke verdediging van FC Twente werd keer op keer overspeeld en maakte een wankele indruk. Bij een van de vele Franse aanvallen werd een spelers na 29 minuten onreglementair ten val gebracht door een Nederlandse verdediger, hetgeen met een strafschop werd bestraft. Pospichal had daar geen enkele moeite mee (1-0). Het uitvallen van de geblesseerde Villa deed de druk van FC Rouen op het Enschedese doel niet verminderen. Kort na de hervatting vergrootte Rusti- chelli op fraaie wijze met het hoofd de voorsprong (2-0). De enige speler, die bij FC Twente nog wel eens voor ge vaarlijke momenten kon zorgen, was Notten. Het veld was zeer glad door een hevige regenbui, die vlak voor de aanvang van de wedstrijd was losge barsten. „op hoogte", zoals KNRB-voorzitter Dokkum had voorgesteld. „De heer Dokkum heeft mij echter geheel vrij gelaten in mijn keuze en daarom werd het Bied. Daar waren minder risico's voor het oplopen van bijv. een ver koudheid dan op grote hoogte. En het resultaat was er dan ook naar. Eén roeier is enkele dagen ziek geweest, maar verder hebben we geen moei lijkheden gehad". Hoe die trainingsperiode in Zuidsla- vië op prijs werd gesteld bleek uit de reacties van enkele coaches. Weer dokter Visser: „De omstandigheden in Bied waren zo primitief, dat er alleen maar hard gewerkt is. Want verder was er niets te doen. Het eten was ge brekkig en dat droeg ertoe bij, om in de sport een uitweg te zoeken. Zoals hier in Krumpendorf had het niet mogen zijn. Dan waren de jongens maar vadsig geworden". De heer A. R. Röell, coach van de combinatie-acht van Aegir en Hollan- dia, viel hem bij. „Ik ben blij, dat we in Bied waren, waar we rustig kon den trainen en schaven aan de een heid in deze ploeg, die nog maar zo kort bij elkaar was". Chef d'équipt v.d. Lee kon dan ook tevreden terugblikken: „Over de gehele lijn is er grote vooruitgang geconsta teerd. Het was alleen jammer, dat on ze ongestuurde vier door studiemoei lijkheden niet mee kon gaan". Over de omstandigheden op en rond de Wörthersee is de heer Van der Lee minder goed te spreken. „Het botenter- rein ligt aan de overkant van het meer en dat is veel te ver weg. Wij hebben het vervoerprobleem opgelost door twee busjes te huren, maar eigenlijk had het toch niet mogen voorkomen". Ver der klaagde hij erover, dat er voor de roeiers zelf te weinig wordt gedaan. „De jongens zijn nauwelijks in de ge legenheid de wedstrijden te volgen. Op dat botenterrein staat een televisietoe stel voor een paar honderd roeiers... APELDOORN Voor de zes de maal in successie worden in Apeldoorn de landelijke kam pioenschappen van de Konink lijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen ge houden en wel zaterdag a.s. in het park „Berg en Bos". Dit gro te en grootse ruiterevenement, dat grote bekendheid heeft ver worven onder de naam „Leva de", trekt elk jaar talrijke rui ters en belangstellenden. Voor de komende kampioenschappen hebben welgeteld 397 ruiters, pony ruiters en menners inge- sohreven. Het belangrijkste onderdeel van dit ruiterfestijn, dat 's mor gens om half negen begint met het keuren van de verrichtin gen der afdelingen, individuele dressuur- en springruiters en menners, is wel de strijd om de verenigingstitels en het po nyclubkampioenschap. Het zijn samengestelde wedstrijden, het geen wil zeggen, dat door een aantal leden een proef in afde- lingsverband wordt gereden, door enkele ruiters een indivi duele dressuurproef wordt afge legd, enkele andere ruiters mee doen aan een individueel spring concours en de ponyruiters moe ten deelnemen aan een estafet teslalom. De resultaten in de verschillende onderdelen worden bij elkaar geteld en de equipe, die de beste totaal-verrichting heeft getoond mag zich kam pioen noemen. Er zal door 34 juryleden in elf ringen worden gekeurd. Het middagprogramma vermeldt niet minder dan vier tuigpaardru- brieken. Het kampioenschap „Tweespannen voor de oogst wagen" is specifiek voor „Berg en Bos" en gaat dan ook om de „Berg en Bos"-beker. In het middagprogramma voorts het spectaculaire springen in de klasse Zwaar, de slalom voor ponyruiters en de parades van de ponyruiters en de grote paar den. Al met al een programma, dat de paardesportliefhebbers tot groot enthousiasme zal brengen. Talrijke kampioenen van 1968 zullen zaterdag aanwezig zijn om hun titels te verdedigen. ROME De opstand van voetbal fanatici in de Zuiditaliaanse stad Ca- serta, ontstaan na een dubieuze be slissing van de Italiaanse voetbalbond, begint dramatische vormen aan te ne men. Een dag na het bekend worden van het bericht, dat het elftal van Casertana wegens omkoperij van de tweede naar de derde divisie is terug geplaatst, demonstreerden duizenden mensen in de straten van de stad en richtten barricaden op. Toen jongelui probeerden het spoorwegstation in brand te steken kwam het tot een bloedig treffen met de politie. De demonstranten maakten gebruik van stenen en ijzeren srtaven en dreigden in het heetst van het gevecht een prachtig 18de-eeuws paleis te ver woesten, dat eens toebehoorde aan de Bourbon-koningen van Napels. Tele foonlijnen werden afgesneden en een groot gedeelte van de stad is versto ken van drinkwater nu vele straten volkomen zijn verwoest. Vele gezinnen in het centrum van de stad verlieten uit angst hun huizen. Het gehele open baar verkeer werd verlamd. De politie moest gebruik maken van traangas om grote menigten te verspreiden. Er vielen vele gewonden, onder wie enkele politie-agenten. Het treinver keer tussen Noord- en Zuid-Italië, dat over Caserta loopt, is stilgelegd, nadat demonstranten gisteren de trein naar Rome tot stoppen dwongen. Natuurlijk, ze kunnen plaatsen krijgen op een speciale tribune, maar die staat dan wel voorbij de finish". De roeiers zelf maakten zich daar over voorlopig niet druk. Hun zorgen betroffen andere zaken, zoals het boe ken van gewichtswinst om enkele tien den van seconden sneller over het wa ter te kunnen gaan. Jan Steenkist van de ongestuurde twee van Willem ver telde trots, dat hij en ploegmaat Be- nocke door enkele minder vitale onder delen uit de boot te slopen een halve kilo winst hadden weten te bewerk stelligen. Zij werden echter ruim schoots overtroffen door de Soeters- vier van Nereus, die op nog groter schaal aan materiaal was gaan „be zuinigen" en volgens Paul Veenemans het gewicht van de boot met maar liefst tweeënhalve kilo naar beneden hadden kunnen brengen. „Dat scheelt misschien wel 0,4 seconde en dat is in een kampioenschap belangrijk ge noeg om al die moeite te nemen", con stateerde Veenema voldaan. Hij en zijn makkers vormden dinsdag overigens een uitzondering op de regel, die voor schreef, dat de gehele Nederlandse af vaardiging naar de officiële openings plechtigheid moest. „Die jongens moe ten om negen uur als eersten starten en ik wil hun zorgvuldig opgebouwde schema niet in de war gooien", zo zei de heer Van der Lee, die alle ja loerse opmerkingen van de anderen lachend van de hand wees. BOEDAPEST Het Nederlandse wa terpoloteam heeft in Boedapest zijn eerste wedstrijd in het toernooi om de Coppa Ungaria verloren. Rusland bleef onze landgenoten met 7-2 de baas. De tussenstanden waren 10, 21, 41, 0—0. Voor Nederland scoorden Parel (strafworp) en Wouda. De Russische doelpunten werden gemaakt door Aki- mof (2x) Zmidski, Radjanof, Sjidlovski, Ossipof en Dreval. De overige uitslagen van de eerste dag waren: Oost-Duitsland-Hongarije 7—7 (3—2, 0—1, 2—1, 2—3) en Italië- Joegoslavië 43 (10, 01, 12, 20). SCHERPENZEEL De postduivenver eniging „De Luchtpost" deed mee aan een wedvlucht vanaf Strombeek, af stand 153 km. In concours waren 128 duiven. Zij werden gelost om 10.20 uur en de eerste duif arriveerde om 12.49 uur. De uitslagen waren als volgt: W. Wa- gensveld 1,6,25. A. Rustenhoven 2,4,15, 17,18. C. ter Burg 3,8,13,19. T. H. Aar- sen 5,12,26. W. v. Schaik 7,20,23. M. P. Rotte 9,21. P. Wagensveld 10. C. A. v.d» Wetering 11.22,24. C. Gijsbertsen 14. A. Inkenhaag 16. VEENENDAAL De M.A.C. „Vee- nendaal" organiseert zaterdag 21 sep tember een oriënteringsrit over een af stand van circa 160 km. Inzet is de Coupe „La Montagne" waarvoor de eer ste deelnemer om 10.00 uur 's morgens van start gaat. Er kan gestart worden in een A-klasse en een B-klasse. Tij dens de rit is er een verplichte rust van een uur ingelast. Naast de wissel- prijs is er een keur van prijzen terwijl iedere geklasseerde deelnemer een bro che met eenjaarlintje ontvangt. Deelne ming is mogelijk voor auto's, motoren en scooters. SCHERPENZEEL Op zaterdag 13 september zullen enkele muziekvereni gingen een rondgang door de gemeen te gaan maken. Aan deze rondgang zullen o.a. deelne men de Scherpenzeelse muziekvereni ging Caecilea, De Harmonie uit Barne- veld en „Eendracht maakt macht" uit Leersum. Er zal om 18.00 uur vanaf de ge meentelijke eierhal worden vertrokken. De te volgen route loopt o.a. langs: Druivenkamp, Oosteinde, Doorn boomspark, Dorpsstraat, Burg. Ro- yaardslaan, Vlieterweg, Vijverlaan, Bruinhorsterlaan, Valleilaan, Grebbe- laan, Nieuwstraat, Dorpsstraat, Wil- laerlaan, Beatrixlaan, Margrietlaan, Irenelaan, Gaslaan, Lindenlaan, Beu kenlaan, Acacialaan, Lijsterbeslaan, Marktstraat, Eierhal. ADVERTENTIE Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aan delen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKU, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips. Unilever en Zout-Organon. De spreiding over deze zes vermindert uw risico. Overigens... de aandelen van deze vennootschappen stegen in de laatste tien jaar aanzienlijk meer in koers dan het algemeen gemid delde van de Amsterdamse effectenbeurs! Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F„ Postbus 853, Amsterdam. U krijgt omgaand antwoord. ARNHEM Een rijkspolitiewacht- meester uit Didam die waarschijnlijk nooit meer zijn beroep kan uitoefenen, dat is het trieste gevolg van een vecht partij -zonder -aanleiding die zich af speelde na een feestje in de buurt schap Loil in de Gelderse Achterhoek. Zo'n twintig jongelui hadden een ver jaardag gevierd, toen de politie op aan vraag van een hunner langs kwam om een onderzoek in te stellen naar een on gelukje met een fiets dat de jongen die avond was overkomen. Toen de bei de rijkspolitiemannen weg wilden gaan omdat de knaap geen zin had even mee te gaan naar de wederpartij ontstond er een fikse vechtpartij. Beide agenten liepen hoofdletsel op. De 58-jarige op perwachtmeester A. Breure kreeg een klap met een lamp op zijn hoofd; zijn collega wachtmeester A. Krudde werd zodanig bewerkt dat hij onder meer een zeer zware hersenschudding op liep. De doktoren twijfelen er aan of hij ooit geheel zal herstellen. De ze ven jonge feestgangers, in leeftijd vari ërend van 17 tot 22 jaar, stonden gis teren voor de Arnhemse rechtbank terecht. „Jullie zijn het er toch mee eens dat de politie, die er door jullie zelf was bijgehaald, helemaal ten onrechte is afgerost", zo stelde president mr. B. W. van Houten nadrukkelijk. Het ze vental knikte. Een van hen kwam tenslotte met een weerwoord voor de draad: „We wilden de vechtenden scheiden. Maar toen kregen we een klap met de gummilat". Het gevolg was dat ook de vredelie vende deelnemers hun woede op de po litie begonnen te koelen door de poli tieauto te bewerken. De wagen liep voor 1500 gulden schade op. „Het zijn geen jongens die graag de politie tarten", zo luidde de mening van officier van jus titie mr. J. Bakker. „Maar ze heb ben zich zelf die avond niet meer in de hand gehad". Hij veronderstelde dat ook de alcohol een rol speelde in het geheel. De officier zei dat het zeven tal deze ernstige gevolgen niet heeft gewild. „Ze zijn zich kapot geschrok ken toen ze hoorden hoe het met de wachtmeester was", zei hij. Tegen vijf van de jeugdige oproer kraaiers, die nu veertien dagen in voor arrest zitten, eiste mr. Bakker twee maanden waarvan een voorwaardelijk. Tegen degene die met de lamp had ge slagen drie maanden waarvan een voorwaardelijk. De eis tegen de 17-jari- ge, die door zijn recalcitrante houding de oorzaak van de vechtpartij was, eis te de officier vier maanden penitiair trainingskamp; de jongen bleek al eer der onder toezicht geplaatst te zijn ge weest. De rechtbank doet over veertien da gen uitspraak. Wij krijgen dit jaar geen opslag meer GASUNIE

De Vallei | 1969 | | pagina 11