Veenendaals dagblad Nationale top over in V.S. Vietnam Buiten Fotograaf te gast op Het Loo Kromhout sluit volgend jaar; Ramp met busje bij Zaltbommel 350 ontslagen BIJ LUCHTRAMPEN IN AMERIKA 105 DODEN WEGVERVOER WIL TARIEFVERHOGING Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ambtenaren willen korter werken Betoging van kunstenaars in Amsterdam BEGRAFENIS VAN HO Vrij warm electra VIJF DODEN, VIER GEWONDEN Moord in Gents ziekenhuis JAMIN krokantjes WEINIG KANS OP BLIJVEND BESTAND Poolreiziger Samenwerking niet Joego-Slavië in V.N. Er werd op hem gewacht IJzeren kist en olievat op rails: treinen vertraagd Vragen over stijging aantal ongelukken op overwegen Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Te lef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0.97 p. w., 4.15 p. m.. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 - 43e JAARGANG no. 212 WASHINGTON President Nixon zal vrijdag met zijn belangrijkste advi seurs alle aspecten van de toestand in Vietnam bespreken. Nixon had eerder al laten weten, dat hij deze maand zou nagaan ot' meer Amerikaanse troepen uit Vietnam kunnen worden teruggetrokken. De topconferentie in het Witte Huis zal worden bijgewoond door o.a. generaal Creighton Abrams, de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam. H(j komt er speciaal voor overgevlogen. DEN HAAG In de gisteren gehou den vergadering van het centraal ge organiseerd overleg heeft de voorzitter, staatssecretaris mr C. van Veen van Binnenlandse Zaken, naar aanleiding van vragen van de kant van de cen trales over verdere arbeidstijdverkor ting voor de ambtenaren meegedeeld dat het kabinetsberaad over het veer tiende halfjaarlijkse rapport van de Sociaal-Economische-Raad nog niet is afgerond. De vijf centrales «eiden unaniem te betreuren dat er nog een voorstel hier over van de kant van de bewindslie den van Binnenlandse Zaken ter tafel lag. De centrales hebben met grote na druk invoering van een verdergaande arbeidstijdverkorting ingaande op uiter lijk 1 april 1970 bepleit. Een verder uitstel zou h.i. vooral voor de grote ge meenten onaanvaardbare gevolgen kun nen hebben met het oog op hun con currentiepositie tegenover het bedrijfs leven. Staatssecretaris Van Veen deelde mee dat de Kaad voor de Rijksdienst deze zaak niet voor 8 oktober zal kun nen bespreken als gevolg van het alge mene kabinetsbeleid. ADVERTENTIE DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER Tn de zandverstuiving en de brede strook van bos en hei er om heen, liggen vennen en kolkjes van allerlei formaat en soms zijn ze nauwelijks groter dan een ronde tafel. Waar ongeveer een eeuw ge leden het als een kluizenaar wonen de vrouwtje ,,Hent uut 't Zaand" in de diepste eenzaamheid met haar geiten huisde, glinstert zulk een blanke plas in de zon en dit zal haar waterbron zijn geweest. De prachtig bloeiende rishei boogUmet haar rose feston een kleurige oever, die onder de wuivers der fijnspar ren wegduikt, doch deze kan Hent nooit hebben gekend maar wèl de kolk. Hij ligt slechts een gaaie- schreeuw van haar vroegere hut. Toen wij er over de zandweg pas seerden, stond er een lijstergrote vogel met halfhoge stelten op een wit strandje; de donkere rug ge pareld en met witte stuit. Toen het witgatje opvloog en zich langs het vennetje bewoog, viel aan stonds die blanke staartwortel als een dot watten op en dit maakte onze vogel zeer kenbaar. Huiszwa luw en tapuit verraden er zich eveneens door. Met hoekige vleu gels wiekte het elegante ruitertje snel voort, soms in de weke vlucht herinnerend aan de kievit. We hoorden niet het metaalachtig klinkende gefluit, moe,? ik kende het van 't Veentjeswater (Hoge Veluwe) waar bet witgatje in juliI sept. telkens verschijnt, komende op de reis zuidwaarts uit de moe rasbossen in het noorden en mid den van Europa en gaande tot over de equator, voor zover het niet overwintert, wat meer en meer voorkomt. Haast heeft de door gaans op zijn eentje trekkende reiziger echter niet, want hij kan als het milieu hem bevalt wel een paar weken blijven, doch niet aan zout of brak water. Al zal ik het nooit zien, toch wil ik u ver tellen, dat het witgatje in zijn verre vaderland merkwaardigerwijs gaarne oude nesten van lijsters, duiven enz. betrekt, ja de eieren werden zelfs wel in het horst van de eekhoorns gevonden. 10 sept. 1969 A. B. WIGMAN Ellsworth Bunker, de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, zal eveneens deelnemen aan het overleg. Hij is al een paar dagen in Washington. Nixon riep zijn adviseurs voor vrij dag bijeen, terwijl Washington wacht op de resultaten van het huidige drie daagse bestand in Vietnam. Dit werd eenzijdig door de Viet-Cong uitge roepen wegens de dood van Ho Tsji Minh. Na strubbelingen tussen Saigon en Washington besloten ook de geal lieerden een soort bestand in acht te nemen, al wensen ze het niet zo te noe men. Zouden de vijandelijke troepen be reid zijn de strijd blijvend te beperken dan zal Amerika „daar gunstig op re ageren", aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. Men verwacht echter niet, dat de communisten dit zullen doen. Het Zuidviëtnamese opperbevel heeft bekendgemaakt, maar bij de acties morgen vroeg, toen het 72 uur duren de bestand begon, 34 incidenten zijn ge constateerd, waardoor 27 Zuidviëtna mese soldaten werden gedood en 51 ge wond. Deze incidenten gingen alle uit van de communisten, zo werd ver klaard. Amerikaanse verliescijfers zijn niet bekendgemaakt, maar b ij de acties- waarover rapporten wereldkundig zijn gemaakt, werden twee Amerikanen ge dood en zeven gewond. De geallieerde en Zuidvietnamese strijdkrachten zetten hun normale ver- kenningspatrouilles voort om commu nistische infiltratiepogingen of troepen concentraties te voorkomen. Bij een van dergelijke verkennings patrouilles werden 135 km ten noorden van Saigon twee Amerikaanse helikop ters neergehaald. Geen der inzittenden werd letsel toegebracht. BELGRADO Nederland en Joego slavië hebben gisteren besloten de han den ineen te slaan bij een poging om de steeds wijder wordende kloof tussen de welvarende en de arme landen te overbruggen. Dit is het resultaat van besprekingen die minister J. B. Udink van Ontwikke lingshulp met vooraanstaande rege ringsleiders in Belgrado heeft gehad. Gisteren had hij een onderhoud met de Joegoslavische minister-president, dhr. Mitja Ribicic. De twee landen, zei minister Udink na afloop, zullen in de Verenigde Na ties nauw samenwerken waar het de ontwikkelingshulp betreft. Hij voegde eraan toe dat de denkbeelden vaak grote gelijkheid vertoonden en ten aan zien van bepaalde problemen zelfs iden tiek waren. APELDOORN Fotograaf Max Koot is dezer dagen op paleis Het Loo geweest om een serie opnamen te maken van prinses Margriet, haar echt genoot mr. Pieter van Vollenhoven en hun zoon, prins Maurits. Twee van zijn foto's publiceren wij hier. AMSTERDAM Een protestbetoging van ongeveer vijftig beeldende kunste naars tegen het cultuurbeleid is gister middag bij het Amsterdamse stadhuis geëindigd met de verzekering van de kunstenaars dat de actie vandaag wordt voortgezet. Inmiddels waren alle stedelijke mu sea in Amsterdam op last van B. en W. gesloten. Het Rijksmuseum werd door politie in overvalwagens bewaakt. De betoging was 's morgens begon nen na een vergadering in het actie centrum van de beroepsvereniging van beeldende kunstenaars. De groep trok naar het Stedelijk Museum, waar met toestemming van de directeur, mr. E. L. L. de Wilde, in de tuin enige tijd werd gediscussieerd. Daarna trachtten de kunstenaars bij het stadhuis wethou der Polak (kunstzaken) te spreken te krijgen. Na de toezegging dat de wet houder bereid was vandaag een delega tie van zes man te ontvangen, ver spreidde de groep zich. De schilder Ernst Vijlbrief, voorzitter van het BBK- actiecomité, zei na afloop van de ac tie: „Tot nu toe is onze actie erg ge slaagd, maar het ingrijpen van de poli tie vind ik een duidelijke provocatie". ZALTBOMMEL Op de Waalbrug bij Zaltbommel is vanmorgen om streeks 7.20 uur een personeelsbusje frontaal tegen een vrachtauto gebotst. Vijf inzittenden vonden de dood. De vrachtauto zou naar links uitgeweken zijn. Twee auto's achter het busje botsten ook op elkaar. Beide auto's vlogen in brand. Hierbij zouden echter geen slachtoffers gevallen zijn. Na de botsing op de Waalbrug deed zich een serie kettingbotsingen voor, waarbij vier mensen zwaar werden ge wond. De identiteit van de vijf overledenen viel nog niet vast te stellen. De slachtoffers zijn onherkenbaar ver minkt. Het ongeluk op de Waalbrug veroor zaakte filevorming op de noord-zuid route. Ten noorden tot aan het verkeers plein Deil en ten zuiden tot aan Den Bosch toe. Door de verkeerschaos kon slechts één ambulance de brug bereiken en dit nog pas ca een uur na het tijdstip van de botsing. De vier gewonden werden in deze ambulance allen tegelijk afge voerd naar een ziekenhuis in Den Bosch. Ook dit transport ondervond grote ver- trafing. Protesterende leden van de BBK, even nadat zij hardhandig uit een museum waren gezet. Politie vatte post voor het Stedelijk museum, dat evenals andere musea werd gesloten. B. en W. ontvangen vandaag een de legatie van het actiecomité. AMSTERDAM De motorenfabriek Kromhout in Amsterdam gaat volgend jaar dicht. Door de sluiting komen 350 mensen zonder werk. Het bedrijf, dat behoort tot het concern VMF/Stork-Werkspoor, ging al ge ruime tijd slecht. Het had jaarlijks een verlies van enkele miljoenen. Bij het personeel van Werkspoor in Utrecht heeft de sluiting grote beroe ring veroorzaakt. Het Utrechtse bedrijf heeft al enkele veren moeten laten. Nog steeds bestaat bij velen de vrees dat het voor een deel ten dode is opgeschre ven als er niet voldoende orders komen. De honderd jaar oude Kromhoutfabriek heeft danig te lijden gehad van de con currentie. Grote ondernemingen als Scania Vabis, Volvo, MBMC, Deutz en Catar Pillar produceerden motoren bij duizenden die Kromhout slechts bij tientallen kon leveren. Bovendien lever den technische moeilijkheden bij een door Kromhout ontwikkelde motor, gro te tegnslagen op bij de verkoop. Stork-Werkspoor Diesel in Zwolle zal de produktie overnemen. Van het Am sterdamse bedrijf blijft alleen de ser vice-afdeling met 50 mensen over. Het personeel dat wordt ontslagen valt on der de afvloeiingsregeling die al eerder met de vakbonden werd overeengeko men. Hoewel er in Amsterdam en omge ving grote behoefte bestaat aan me taalbewerkers, is de kans dat allen die bij Kromhout ontslagen worden een an dere baan zullen vinden, niet groot. De gemiddelde, vrij hoge leeftijd van vele werknemers in dit bedrijf maakt het niet eenvoudig ergens anders weer aan de slag te komen. De PvdA-Kamerleden drs. Ed van Thijn en E. R. Wieldraaijer hebben mi nister Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid) herinnerd aan de be antwoording van de vragen over de re organisatieplannen met betrekking tot Werkspoor-Amsterdam, waarin de mi nisters meedeelden dat de verminde ring van het aantal arbeidsplaatsen „wellicht geheel kan worden geëffectu eerd door natuurlijk verloop en door overplaatsing, waardoor ontslag van werknemers wordt vermeden". De bei de Kamerleden hebben nu de vraag ge steld, of de ministers in dit antwoord DÖLE (Frankrijk) De 27»-jarige Belgische slager Jacques Pirard maakte dinsdag het liftgebaar met zjjn duim op een weg by Port Lesley, in de buurt van Dole. Er stopte inderdaad een auto voor hem, maar het was een po- litie-auto, waarvan de inzittenden juist naar hem uitkeken. Dus werd Pirard onmiddellijk gear resteerd. Hij wordt volgens de politie ge zocht in verband met een inbraak bij een auto-service-station. Bo vendien wordt hjj verdacht van andere inbraken en van autodief stal. UTRECHT De trein van Dordrecht naar Roosendaal is gisteravond om even na negen uur in de omgeving van een met automatische knipperlichten be veiligde overweg op een leeg olievat ge reden en na een oponthoud van 12 mi nuten licht beschadigd doorgereden naar Lage Zwaluwe waar het voorval is gemeld. Twintig minuten later is de trein Amsterdam - Helmond op bijna dezelfde plaats op een ijzeren gereed schapskist gereden. Deze trein werd nauwelijks beschadigd. Na deze ge beurtenissen die bij de recherche in onderzoek zijn is de treinbestuurders opdracht gegeven bijzonder voorzich tig te rijden. Daardoor zijn in totaal 9 treinen (waaronder de TEE-trein Pa rijs-Amsterdam) met vertragingen van ca. 20 minuten op hun bestemmingen gearriveerd. ARNHEM Als men dc steeds toe nemende verkeerscongesties ziet, het oponthoud aan de grenzen, de organi satorische moeilijkheden, die het ge volg zijn van het Duitse vergunningen stelsel, de belemmerende werking, die uitgaat van de rijverboden in Duits land alsmede het feit, dat het zowel in het buitenland als in Nederland steeds moeilijker wordt om met name op vrij dagmiddag te laden en te lossen, dan valt niet in te zien hoe een produk- tiviteitsverbetering in het wegvervoer tot stand kan worden gebracht. Dit meende de voorzitter van de raad van beheer van de Stichting Nederland- sche Wegvervoer Organisatie, de heer E. van Donkelaar, op de woensdagmid dag in Arnhem gehouden jaarvergade ring van vergunningenhouders. Hij kwam tot zijn uitspraak na over de verhoging van het Niwo-vervoertarief te hebben gesproken. De Niwo had de staatssecretaris van Verkeer en Water staat om een verhoging van ongeveer drie en een half procent gevraagd, doch deze was tot anderhalf procent beperkt op grond van de overweging dat aannemelijk moest worden geacht dat twee procent van de kostenstijging met een produktiviteitsverbetering zou kunnen worden opgevangen. Inmiddels heeft de raad op grond van berekeningen van het „Economisch bu reau voor het weg- en watervervoer" vastgesteld, dat de werkelijke kosten stijgingen in 1968 en 1969 nog een ex traverhoging rechtvaardigen van het Niwotarief met drie en een half pro cent, waartoe een voorstel aan de staatssecretaris werd gezonden. Daar bij werd tevens teruggekomen op de twee procent produktiviteitsverbetering. Tevens heeft de raad de staatssecreta ris er nog op gewezen, dat in de ge vraagde verhoging van het Niwotarief met bijna vijf en een half procent nog niet begrepen was de kostenstijging per 1 oktober als gevolg van de invoering van de bemanningsvraagstukken inza ke de rij- en rusttijden. Dit onderwerp is thans nog in studie, maar te hopen valt, aldus de voorzitter, dat op korte termijn ten aanzien van dit punt voor stellen aan de staatssecretaris kunnen worden gedaan. Ook belichtte de voorzitter nog de bi laterale tarieven, die op grond van de EEG-margetariefverordening in wer king zullen treden, waarbij hij zei, dat met name ten aanzien van het Duits/ Nederlandse tarief, zoals thans door beide overheden overeengekomen, nog een aantal bezwaren bestaat, die hij nader uiteenzette. Het is beslist niet overbodig er naar te blijven streven, dat in de wegver- voersovereenkomst met Duitsland zo danige wijzigingen tot stand worden ge bracht, dat het daarin opgenomen con tingent beter benut kan worden dan thans in het raam van de voorschriften mogelijk is. De onderhandelingen om daartoe te komen konden helaas nog niet worden afgesloten, zodat het nog niet zeker is of en zo ja wanneer de gevraagde verbeteringen hun effect zullen kunnen gaan sorteren. INDIANAPOLIS Een verkeers vliegtuig en een particulier toestel zijn dinsdag ongeveer 16 km ten zuidoos ten van Indianapolis met elkaar in de lucht in botsing gekomen en neerge stort. Aan boord van de Douglas DC-9 van Allegheny Airlines die uit Cincin nati naar Indianapolis onderweg was bevonden zich 77 passagiers en een uit vier leden bestaande bemanning. Het sporttoestel was een Piper Che rokee. Het totale aantal doden als gevolg van de botsing bedraagt 82. De botsing deed zich voor op slechts 150 meter boven de grond. Volgens een ooggetuige zou er vlak voor de ramp iets aan de hand kunnen zijn geweest met de motor van de Piper Cherokee, „want die had ineens gek geklonken". Het zicht was op dat ogenblik zeer goed. Op de grond is niemand geraakt en er zijn daar ook geen branden uitge broken. De ergste botsing in de lucht in Amerika was die boven New York Ci ty in 1960 welke het leven kostte aan 134 mensen, 128 luchtreizigers en zes personen op de grond. Mrs. Leva Wilson, die in een woon wagen woont bij de plaats waar de DC-9 is neergestort, zei: „Ik zag iets dat op een klein propellervliegtuig leek, dat opzij zich in het grote vlieg tuig boorde, waarna zij beide neer stortten". Volgens ooggetuigen is de DC-9 met een geweldige kracht in een veld ge slagen waarbij de motoren, stukken van de romp en de inzittenden 200 m werden weggeslingerd. Volgens het federale bureau voor de luchtvaart was de DC-9 in een gedeel telijk bewolkte lucht begonnen aan de landing op het vliegveld Wier Cook. Een Columbiaans passagiersvlieg tuig, dat eigendom was van het leger, is in het oosten van Columbia neerge stort. Volgens de eerste berichten zijn er 23 a 28 doden. Het ongeluk gebeurde toen het toe stel op weg was van Bogota naar een afgelegen plaats in Columbia. Het wrak is gevonden bij de militaire ba sis Apiay. DEN HAAG De KVP-Kamerleden Cornelissen en Assmann hebben mi nister drs. J. A. Bakker (Verkeer en Waterstaat) schriftelijke vragen ge steld over de onrustbarende stijging van het aantal dodelijke ongevallen op spoorwegovergangen. In een toelich ting op deze vragen is een staat op genomen, waarin het aantal verkeers doden op spoorwegovergangen staat vermeld. Deze staat luidt als volgt: 1962 - 52 ongevallen, 1963 - 56, 1964 - 57, 1965 - 66, 1966 - 52, 1967 - 62, 1968- 51 en 1969 (tot en met 8 september)- 48. De beide Kamerleden vragen welke maatregelen tot nu toe dit jaar zijn genomen ter verdere beveiliging van spoorwegovergangen niet te blindelings hebben vertrouwd op de informatie van werkgeverszijde. In nieuwe vragen over de reorganisatie bij de VMF en met name over het besluit van de VMF om de Kromhoutfabriek te Amsterdam te sluiten wordt er op aan gedrongen, dat de ministers zich bij de beantwoording wat veelzijdiger infor meren. HONGKONG In Hanoi is vandaag de laatste rouwdag gehouden voor de overleden president Ho Tsji Minh. De plechtigheden eindigen om 20.00 uur vanavond. In de Vietnamese uitzending van radio-Hanoi is gezegd dat meer dan 200.000 mensen onder wie delega ties uit 34 landen zich vanochtend op het Ba Dinh-Plein hadden verzameld. Het is de grootste bijeenkomst die ooit op het plein heeft plaatsgehad. De eer ste secretaris van de communistische partij, Le Doean, hield ook vandaag een toespraak en zei dat het de plicht van de bevolking is erop toe te zien dat de politiek van de overleden leider ten uitvoer wordt gebracht. Na de plechtigheid begonnen de eer ste delegaties Noord-Vietnam te verla ten. Premier Kosygin van de Sovjet- Unie is inmiddels met zijn delegatie in Calcutta aangekomen op de terugweg naar Moskou. Radio-Hanoi besloot de uitzending zonder over de feitelijke begrafenis van Ho Tsji Minh te spreken. Daarover zijn nog in het geheel geen mededelingen gedaan de afgelopen dagen, hoewl de radio gisteren zei dat zulks vandaag geschieden. De Chinese delegatie in Hanoi heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt besprekingen te voeren met vertegen woordigers van de voorlopige revolutio naire regering voor Zuid-Vietnam, het Laotiaanse „patriottische front", Alba nië en Cambodja. Ho Tsji Minh heeft een „laatste wil" achtergelaten, waarin hij zijn smartelij ke bezorgdheid „te kennen geeft over de breuk tussen de Russische en de Chinese communisten en de Vietname se communistische partij aanspoort „een sterke eenheid binnen de eigen rijen te bewaren". Hij spoort het Vietnamese volk ook aan „te blijven doorstrijden tot de vol ledige overwinning op de Amerikaanse agressors" wat, naar hij zei, „nog wel een tijdje kan duren en nog meer offers eisen aan mensen en eigendommen". Het testament van Ho, een laatste politieke filosofie werd dinsdag morgen voorgelezen door partijsecreta ris Le Doean tijdens een herdenkings dienst voor Ho en door radio-Hanoi in het Vietnamees uitgezonden. BRUSSEL In een ziekenhuis te Gent, de kliniek „Heilige Familie", heeft een 56-jarige vrouw dinsdagmid dag haar man die er wegens een heup breuk wordt verpleegd, met hamersla gen om het leven gebracht. Tijdens het bezoekuur ontstond in de ziekenkamer, waar in totaal drie pa tiënten worden verpleegd, hooglopende twist tussen de echtelieden, waarbij de vrouw tenslotte hysterisch gillend een hamer uit haar boodschappentas haalde en de man verscheidene keren op het hoofd sloeg. De beide andere patiënten verklaar den tezeer geschrokken te zijn om te kunnen ingrijpen. De vrouw kon ter plaatse worden ge arresteerd. ADVERTENTIE morgen melk en puur 200 gram van 114-voor 99 niet te geloven voor die prijs! Een onweersstoring trok dinsdag avond en in de nacht van België naar Duitsland. Hierbij is in het zuidoosten van ons land onweer op getreden. Achter deze storing draaide de wind in ons land naar richtingen tussen zuid en zuid-west. Hiermee werd zeer vochtige lucht aangevoerd, waarin zich op uitge breide schaal dichte mist vormde. Een hogedrukgebied boven Rus land trekt inmiddels naar het oos ten weg, terwijl storingen boven de oceaan hun invloed via de Britse eilanden geleidelijk meer naar het vasteland uitbreiden. Dit geschiedt echter in een langzaam tempo, zo dat de kans op regen het komende etmaal niet groot is. Wel zal de zui delijke wind iets in kracht toene men. Het blijft nog vrij warm voor de tijd van het jaar.

De Vallei | 1969 | | pagina 1