KAMPIOEN-ORDONNANS Start van bouw nog de week? Sporthal en openluchtbassins gigantisch recreatie-object Miljoenenproject in een fase voltooid Schuur in vlammen op Regionaal woonwagencentrum voor Veenendaal niet in zicht Gemeenten verspelen subsidiekans voor waterzuiveringsinstallatie Provinciale begroting voor 1970 sluitend aangeboden met half miljoen onvoorzien Overheidsbegeleiding van maatschappelijk werk Veiling Resteren Badcomplex Sporthal Zeventig varkens gered MARKTEN Interesse Woonwagens Coördinatie Overleg WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 VEENENDAAL - Wanneer Gedeputeerde Staten hun goedkeuring verlenen - en in feite verwacht men die reeds deate week - dan wordt er aan de Sportlaan in Veenendaal onmiddellijk gestart met de enorme uitbreiding van het sportcomplex bij het Valleibad. Het instructiebad en het grote overdekte zwembad gaan dan slechts eert bescheiden onderdeel vormen van een gigantisch recreatie project, dat de gemeente Veenendaal - de reeds bestaande zwemaccommodatie niet meegere kend -9n bedrag van ruim 2.250.000 gulden gaat kosten. De gemeente Veenendaal is voornemens het miljoenen project in één fase te voltooienhetgeen wil zeggen dat er behalve de vier geprojecteerde open badenhet restau ranteen groot terraseen zgn. ligtribuneeen immense zonneweide en de ruime kleedaccommodaties ook een sporthal een vurige wens van sportminnend Veenendaal - en een kegelbaan gaan verrijzen. Bouwbedrijf Boers N.V. gaat het trot se complex van de gemeente Veenen daal realiseren. Als streefdatum voor de voltooiing van de zwembaden heeft men half niei vastgesteld, terwijl men de sporthal in september in gebruik wil nemen. Directeur Boers van het gelijknami ge bouwbedrijf in Veenendaal„Wan neer wij alle opdrachten eind septem ber binnen hebben bestaat er een zeer reële kans dat eind mei van het vol gend jaar de totale zwemaccommoda tie gereed is. Maar dan moeten de in stanties alle volstrekt doen wat zij be loofd hebben. Zijn de baden namelijk op tijd klaar dan is het een evidente /aak dat de sporthal in september ook in gebruik kan worden genomen. Daar staan we voor in". Wanneer het gehele complex eenmaal |p gerealiseerd dan kan de gemeente Veenendaal trots zijn op haar sportac commodaties. Binnen enkele jaren is er zoveel tot stand gekomen dat men zon der enige overdrijving kan stellen dat de gemeente Veenendaal de lokale be volking en wellicht een groot aantal mensen uit gemeenten uit de naaste omgeving een uitgebreid areaal mo gelijkheden biedt om sport te beoefe nen en zich in de ruimste zin van het woord aan vrije-tijdsbesteding over te geven, twee begrippen overigens die steeds meer samensmelten tot een im portant facet in de samenleving: de re creatie. Het geplande complex aan de Sport laan is daar een schitterend bewijs van Dergelijke projecten hebben de toe komst. Futurologen hebben voorspeld dat de mensen in de toekomst massaal gaan „relaxen" in grote re creatiecentra, waar elk lid van het ge zin aan zijn trekken kan komen. Waar sport kan worden beoefend, maar waar men ook minder actief of zelfs passief gelukkig kan zijn... Maar vooral ook voor de categorie sportmensen, voor wie meestal in verenigingsverband de prestaties pre valeren, is het project een geweldige aanwinst. Het is een uitgemaakte zaak dat wanneer de sporthal gereed is, er in Veenendaal a la minute nieuwe sport clubs van de grond komen. Men heeft bij voorbeeld nu reeds plannen voor een basketbal, en handbalvereniging. Om nog maar niet te spreken van de al be staande verenigingen met name de volleybal-, de gymnastiek- en de bad mintonclub waarvan een ware inva sie te verwachten is in de sporthal. Wat de financiering betreft hoopt men op ongeveer f 200.000 van het rijjc, f 50.000 van de provincie Utrecht en een zelfde bedrag van de Nederlandse Sport Federatie. Boers N.V., de enige aannemer daar een tweede zich terugtrok, zorgt in de ze derde bouwfase (het instructiebad en het overdekte 25-meterbad waren fase 1 en 2) allereerst voor de voltooiing van de baden: een 50-meterbad (breedte 22 meter), een familiebad van ruim 1300 m2 (tot een diepte van 1.40 meter), een rond kleuterbad en een springkuil van 3' meter diep met een 3-meterplank. Het wedstrijdbad is gepland achter 't overdekte 25-meterbad. Het gezinsbad is omgeven door een immense zonne weide met een oppervlakte van onge veer 1300 m2. Voor de overdekte accom modatie komt een lang terras, terwijl de scheiding tussen terras en het wed strijdbad wordt gevormd door een zg. „ligtribune". De bezoekers kunnen hier zonnebaden, maar tijdens wedstrijden hebben zij ook een prachtig gezicht op het 50-meterbad. Op grote evenementen bijvoorbeeld nationale zwemkampioenschappen is wel kans, want het bad voldoet aan alle eisen die hieraan worden gesteld. Het restaurant wordt gebouwd tussen het overdekte 25-meterbassin en het ge bouw waarin de kleedaccommodaties en de sporthal zijn geprojecteerd. Dat gebouw is dertien meter hoog. De vloer van de kleedgelegenheid komt 1.20 meter beneden het maaiveld te liggen en daarboven komt de zeven me ter hoge sporthal, die een speelvloer heeft van 28 x 42 meter. Daglicht kan er niet binnenkomen in de hal, die geheel van kunstlichtinstal laties zal worden voorzien. Boven de sporthal is een open ruimte gecreëerd, onder meer om voorzieningen te tref fen voor airconditioning. In de sporthal wordt een tribune op- EDERVEEN Een varkensschuur met hooitas bg de boerderij van de familie M. van Manen aan de school straat is gistermiddag vrijwel volledig door brand verwoest. Het vuur moet omstreeks één uur zijn ontstaan. Het werd ontdekt door een zoontje dat op het punt stond naar school te gaan. Vijftien ton hooi lag op de schuur opgeslagen, per ton een waarde van on geveer honderdzeventig gulden verte genwoordigd. Hoeveel hooi precies ver loren is gegaan kon gisteren nog niet worden bepaald. Zeventig varkens konden worden ge red, evenals een personenauto die in de schuur stond. De vrijwillige brandweer van Ederveen was zeer snel ter plaat se. De schuur bleek echter niet meer te redden. De nog overeind staande ge deelten moesten met een grijper wor den omgetrokken. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Hooibroei wordt vrijwel uitgesloten geacht. getrokken met 350 zitplaatsen. Onder de sporthal komen kleedgelegenheden voor zowel bezoekers van 't. openlucht- bad als van de hal. Ook zijn hier een foyer en een kegelbaan geprojecteerd, zodat de Veenendaalse kegelclubs vol gend jaar niet meer naar een andere gemeente behoeven te reizen om hun sport te beoefenen. Vanaf het terras VEENENDAAL Op de op dinsdag 9 september in Veenendaal gehouden eiermarkt werden 50.000 stuks aange voerd. De prijzen varieerden bij de grote eieren van dertien tot veertien gulden. De kleine brachten negen tot twaalf gulden op. Alles per honderd stuks. De handel was matig. Zo gaat het gigantische recreatie complex aan de Sportlaan er uit zien. Links het instructie- en overdek te bad en rechts de sporthal en de kleedgelegenhedenmet elkaar ver bonden door het restaurant, van waar uit de bezoekers via brede trappen - de zogenaamde ligtribune de open lucht-bassins kunnen bereiken. Op de voorgrond rechts het 50-meter-bad. Het geheel is ontworpen door de heer L. G. Brouwer uit Den Haag. zijn de open bassins bereikbaar via trappen. De gemeente geeft het gehele com plex na het gereedkomen in beheer van de sportstichting. De stichting mag de hal echter niet op zondagen verhuren. De Veenendaalse scholen gaan waar schijnlijk ook gebruikmaken van de sporthal. RESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Resteren waren als volgt: Bramen: 36-42 per doosje a 250 g- Reine Victoria: I 68-107; II 26-68. James Grieve: I 65-75:16-24; I 75-85: 22-28. Zoete Bloemee: I 60-70:29-41; I 70-80: 42-56. Clapp's Favorite: I 55-65:31-39; I 65- 75:40-41. Triumph de Vienne: I 60-70: 51; I 70- 80: 54. Franse Wynperen: I 50-55:16-25; I 55- 65:24-27. Prijzen genoteerd in centen per kg, ten zij anders vermeld. POST VALLEI ELST Gevonden: Autopechlamp. Inl.: Rijkspolitie, Eist. LEERSUM Wim Schuurman de 30-jarige ordonnans van de Leersumse Vrijwillige Brandweer ontving zaterdag de eerste prys als beste brandweeror donnans van Nederland. Deze mooie prestatie leverde hij za terdag in Zwolle tijdens het Nederlands kampioenschap waaraan 15 brandweer korpsen deelnamen. De Leersumse vrijwillige brandweer was via de gewestelijke voorwedstrijd tot deze finale doorgedrongen en behaal de een fraaie achtste plaats. Voor brandweer-ordonnans Wim Schuurman kwam de eerste prijs en het daaraan verbonden kampioenschap van Nederland geheel onverwachts, want hij wist niet eens dat deze titel op het spel stond. Zijn eerste prijs werd gewaardeerd met een mooie beker. Een fraai succes voor de jonge, enthousiaste brandweer man, maar ook een geweldig succes voor de Leersumse brandweer die het toch maar weer presteerde om met brandweerkorpsen uit grote steden te strijden om het kampioenschap van Nederland. f UTRECHT Toenemende lasten als gevolg van grotere investeringen, uit breiding van het personeelsbestand, invloed van de B.T.W. en ruimere subsidie verlening zijn een handvol factoren die er toe hebben geleid, dat de begroting van de provincie Utrecht voor 1970 met rond tien procent is gestegen van 29 tot 32 miljoen gulden. Het netto-totaal van drie miljoen gulden meer kan, naar het provinciaal bestuur verwacht, door hogere inkomsten worden gedekt. De begroting sluit met een post onvoorzien van ruim f 560.000,—. Voor de toekomst geeft het provinciaal bestuur echter geen garanties, dat ieder jaar een sluitende rekening kan worden aangeboden. Veel /al afhangen welk aandeel de provincie ontvangt volgens de Wet Uitkering Wegen, waarover nog geen definitieve regeling bekend is en die voor een belangrijk deel invloed heeft op de financiële armslag van de provincie. Het onderzoek naar financiële plan ning op langere termijn zal ook in 1970 met kracht worden voortgezet. Daar bij zal mede aandacht worden ge schonken aan de ontwikkeling van de uitgaven voor specifieke categorieën van taken in relaties tot de uitkerin gen uit het Provinciefonds, terwijl ook de typische centrumfunctie van Utrecht in de studie zal worden be trokken. Gedeputeerde Staten hopen voor de behandeling van de volgende begro ting die voor 1971 hierover een rapport te kunnen uitbrengen. Toch worden voor de toekomst nog wel financiële lichtpunten gezien. In het kader hiervan wordt uitgekeken naar het tot stand komen van een wet die de verruiming van het provinciaal belastinggebied gaat regelen en waar uit bij een maximale benutting van de belastingcapaciteit naar globale bereke ning rond f 600.000,- meer aan inkom sten kan worden verkregen. Voor 1970 is echter met deze belastingopbrengst geen rekening gehouden en is men uit gegaan van de gebruikelijke heffing van opcenten op de hoofdsommen van grond- en personele belasting. Voor 1970 wordt uit deze opcentenheffing een inkomstenvermeerdering geraamd van in totaal f 225.000,-. Behalve de hogere inkomsten op wat langere termijn ziet het provin ciaal bestuur ook hogere uitgaven in het verschiet met betrekking tot in vesteringen voor aanleg en onderhoud van wegen, bijdragen in de kosten van restauraties, openluchtrecreatie en wel zijnszorg. Voor al deze objecten wordt een meer planmatige benadering be pleit al of niet vergezeld van een prio riteitenschema. Het provinciaal bestuur is blij met de toenemende belangstelling van de bevolking voor het werk van de over heid. Zeer gericht manifesteerde zich deze interesse in de loop van 1969 en kele malen naar aanleiding van plan nen tot uitvoering van wegreconstruc- ties waartegen op verkeerstechnische en/of landschappelijke gronden be zwaren werden gemaakt. Maar ook in ander opzicht waar minder duidelijk van direct belang of persoonlijke be trokkenheid sprake is, werd groeien de belangstelling ervaren. Vraagstuk ken op het terrein van de ruimtelijke ordening voor een bepaalde streek en bestuurlijke (her)indeling zijn daar re cente voorbeelden van. Met betrekking tot de provinciale in deling van het gebied van de gemeen ten Renswoude, Scherpenzeel en Rens- woude wordt in het begeleidend schrij ven bij de begroting de stand van za ken opgemaakt. Informeel contact met de colleges van burgemeester en wet houders heeft plaats gehad. Ook de raden krijgen nog gelegen heid hierover hun standpunten be kend te maken. In hoeverre de bevol king hierover kans krijgt zieh te uiten worden geen positieve mededelingen ge daan. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten dat dit gestalte zal krijgen in hearingen zoals die ook hebben plaats gevonden met betrekking tot het streekplan Vallei en Eemland. Het stichten van een regionaal woonwagencentrum voor de gemeenten Amerongen, Leersum, Renswoude, Rhe- nen en Veenendaal is nog niet in zicht. Het oprichten van een regionaal cen trum alleen voor deze gemeenten is geen haalbare kaart omdat het tota le oppervlakte-areaal te gering is. Besprekingen hierover op gemeente lijk, provinciaal en ministerieel niveau hebben ertoe geleid, dat aan het colle ge van Gedeputeerde Staten van Gel derland het schriftelijke verzoek is uitgegaan om medewerking te verle nen aan een toetreding van genoemde vijf Utrechtse gemeenten tot een ge meenschappelijke regeling met Gelder se gemeenten. Verder blijkt uit het schrijven, dat gemeenten die thans nog geen plannen in voorbereiding of in uit voering hebben voor de bouw van rioolwater- zuiveringsinstallaties haast moeten maken. De gemeenten Ame rongen, Leersum en Rhenen lopen de kans dat er geen subsidies wor den verleend als hiermee niet voor 1 januari 1970 een begin is gemaakt. Gedeputeerde Staten schrijven in de ontwerp-begroting dat thans cir ca 60 ha industrieterrein beschikbaar is, waarvan ongeveer 20 ha in de ge meente Utrecht. Bundeling van indus trieën verdient volgens Ged. Staten aanbeveling waarbij naast Utrecht en Amersfoort en omgeving wordt ge dacht aan Veenendaal, Wijk bij Duur stede en Mijdrecht. Verder is Ged. Staten van mening, dat (her)structurering van het maat schappelijk werk niet alleen landelijk, maar ook op provinciaal niveau, aller wegen aandacht verdient. Het te zeer af zonderlijk optreden van instellingen verhindert samenwerking en coördina tie waar deze geboden zijn en betekent dat de sociale dienstverlening soms niet te realiseren is of minder dan mogelijk is tot zijn recht komt. Ged. Staten achten het voor een goede functionering van het maat schappelijk werk van belang dat van overheidswege zo veel mogelijk de voorwaarden daarvoor geschapen wor den en dat wordt bevorderd, dat voor de toekomst naar nieuwe wegen wordt ge zocht. Dit betekent, volgens Ged. Sta ten, dat nauw overleg en overeenstem ming tussen particulier initiatief en overheid ter zake geboden is. Punten van beraad vormen on der meer de totstandkoming van een raad voor maatschappelijk werk, waarin alle sectoren van de sociale dienstverlening zijn vertegenwoor digd en een nieuwe constructie voor het maatschappelijk werk voor die gebieden, die daarvan thans nog ver stoken blijven. Aangezien voor plaat selijke instellingen met slechts één functionaris in dienst het optimaal functioneren bijzonder moeilijk is, achten Ged. Staten, hier een aanzet tot regionalisatie alleszins wenselijk. Met de instellingen voor zorg voor huwelijk en gezin is een breed over leg geopend, teneinde op dit terrein tot een nauwere samenwerking tussen de instellingen en tot schaalvergroting te komen. Het wettelijk toezicht op be jaardenoorden blijft eveneens grote in spanning vergen. Naast allerlei facetten betreffende de huisvesting en verzor ging alsmede de veiligheid in de be jaardenoorden vraagt ook het prijstoe- zicht bijzondere aandacht.

De Vallei | 1969 | | pagina 3