Bevolking moet zelf leden voor Europees Parlement kiezen Bankrover in Ommen al na een uur gegrepen Gladstone Mild als u de zachtste wilt SER sterk verdeeld over ondernemingsrecht Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? Guyanézen beschoten Surinamers KAMERLID DRS. WESTERTERP OVERWEEGT INDIENING INITIATIEF-WETSONTWERP V.V.D. tegen invoering minimum dagloon 25 king size filters f 1.75 SLUITING VAN KROMHOUT KOMT NIET ONVERWACHT King CbtTI .Jt enige dat uweggooit, is de verpakking Maastricht is al zeker van medische faculteit Aan staking nemen minder leraren deel dan verwacht PvdA wil in het westen industrie beter spreiden Prinses Beatrix ontbreekt op Prinsjesdag LANDBOUWKRITIEK TIP VAN BOER Doodsoorzaak baby in onderzoek Vierduizend scholieren bezetten hei bij Oirschot NIET BANG Vraag over verplaatsen dodenherdenking naar Rotterdam DEN HAAG De Kamerleden Den Uyl en Van Thijn (PvdA) hebben mi nister-resident De Jong schriftelijk vragen gesteld over de jaarlijkse do denherdenking. Zij vragen of dc rege ring overweegt de nationale dodenher denking volgend jaar niet, zoals gebrui kelijk, in Amsterdam te laten concen treren maar in Rotterdam. Drs. J. G. Lcibbraudt overleden WIJZIGING NAAR ZWOLLE HARDERE LIJN VERKIEZING WERKOVERLEG VLAGGEN UIT MOTIEVEN GEEN BEZOEK iia<u uv jachtige kleuien van de herfst in huis. Dat kan nu. Want ze zijn er weer Chrysanten. Prachtige najaarsbloemen. Neem een bos mee. WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 DEN HAAG Drs. Th. E. Westerterp (KVP) overweegt om een initiatief wetsontwerp in te dienen voor een rechtstreekse verkiezing van de veertien Ne derlandse leden voor het Europese Parlement. De eerste verkiezing zal in 1974, tegelijk met de verkiezingen voor Provinciale Staten, moeten worden gehouden. Alleen leden van de Tweede of Eerste Kamer zouden kunnen worden gekozen. ADVERTENTIE Mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer, kon zijn jacquet giste ren in de kast opbergen. Hij heeft het dinsdag, Prinsjesdag, pas weer nodig. De voorzitter en de griffiers hoeven het jacquet voortaan al leen nog maar bij bijzondere ge legenheden te dragen, verder mogen zij „in burger" verschij nen. Dit zei drs. Westerterp gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de EEG en Euratom. Het Kamerlid zou echter eerst willen weten of de Nederlandse kiezer be langstelling heeft voor zulke recht streekse verkiezingen. De Europese Be weging zal wellicht een opdracht kun nen geven voor een opinie-onderzoek. Mr. H. H. F. M. O. van Mierlo (D'66) had tevoren gevraagd of de Nederland se regering niet zelf met een initiatief wil komen. Hij wees erop dat in Italië en in België ook al zulke verkiezingen worden gehouden. De Kamer voelde, zo bleek gisteren wel voor een Europese topconferentie. Voor zo'n conferentie moeten echter voorwaarden worden gesteld, die kun nen verhinderen dat het slechts bij een vrijblijvend overleg blijft. Ir. Vredeling was het niet eens met drs. Westerterp, die minister Lardinois (Landbouw) uitbundig prees voor zijn vasthoudendheid bij de besprekingen van de gevolgen van de devaluatie van de Franse franc. De socialist vond de genomen maatregelen juridisch aan vechtbaar en politiek onjuist. De heer Westerterp diende nog een motie in, waarin de regering wordt ge vraagd slechts in te stemmen met een definitieve regeling voor de financie ring van de Europese landbouw (waar bij de bijdragen van de lidstaten zijn vervangen door eigen financiën van de gemeenschap) als de positie van het Europese parlement wordt versterkt. Er werd vrij weinig gezegd over Eu ratom en het ultracentrifugeproject. Mr. Van Mierlo zei dat het overleg met Duitsland over dit project veront rustend wordt. Hij pleitte nogmaals voor een onderbrenging ervan in Eura tom. OMMEN De met een karabijn gewapende man die gistermorgen een mislukte roofoverval heeft gepleegd op het bijkantoor van de Amro-bank te Ommen en daarbij met twee kogels de waarnemend kassier H. Boeve levensgevaarlijk ver wondde, kon al een uur na de overval worden gearresteerd. Het was de 3I-jarige Utrechter J. J., pas twee weken geleden uit de gevangenis ontslagen. Uit het verhoor bleek dat J. 's nachts al het bijkantoor was binnengedrongen. Hij had de kluis niet open kunnen krij gen en besloot toen maar te wachten op het personeel van de bank, dat om negen uur arriveerde. De eerste die binnenkwam was de waarnemend kassier, de heer H. Boeve uit Dedemsvaart, die echter geen sleu tel van de kluis had. J. bedreigde hem met zijn vuurwapen, maar de heer Boeve verzette zich. De overvaller los te toen vi?r schoten en raakte de heer Boeve in milt en long. Daarna vluchtte hij, achtervolgd door een bankbediende. Deze raakte de man echter kwijt. Enige tijd later kreeg de politie een tip van een landbouwer, die iemand een geweer in de struiken had zien gooien. Toen de politie op de aangege ven plaats arriveerde, kon zij daar J. arresteren. Hij verzette zich niet en be kende vlot. HENGELO Nog geen tweeduizend leraren van 37 middelbare scholen zul len vrijdag deelnemen aan de leraren- staking zouden gaan. Slechts een frac- tiatiefnemers. die aanvankelijk hadden gehoopt dat ten minste 2500 leraren in staking zouden gaan. Slechs een frac tie van de 110 scholen, die adhesie betuigden blijkt echter bereid oni wer kelijk tot actie over te gaan. Op sommige scholen zijn conflictsi tuaties ontstaan doordat de directeur, die aanvankelijk de actie steunde, de ze steun later introk. Enkele scholen hebben hun toezegging dan ook in getrokken, terwijl andere scholen de laatste weken alsnog tot staking heb ben besloten. Drs. J. N. Gordijn, een van de initia tiefnemers op het Twickelcollege in Hengelo, is teleurgesteld over deze gang van zaken. „Maar als ik zie wat deze actie heeft losgeslagen, ben ik tevre den", voegt hij daaraan toe. „Op de scholen is een levendige discussie over deze zaak op gang gekomen. Dat zou zonder de actie nooit zijn gebeurd". De besturen van de Arnhemse le rarenorganisaties hebben besloten ge zamenlijk een advertentie in de dagbla den te plaatsen, waarin zij hun afkeu ring zullen uitspreken over het beleid van het ministerie van onderwijs bij de uitvoering van de Mammoetwet. Zij willen nog niet tot een staking over gaan, omdat zij nog resultaat van het overleg verwachten. BUDEL De Rijkspolitie in Budel stelt 'n onderzoek in naar de doods oorzaak van een pasgeboren baby. Een 23-jarige ongehuwde vrouw in Budel heeft het kind vorige week zonder doktershulp ter wereld gebracht. Na de geboorte deden zich complicaties voor, waardoor toch doktershulp moest wor den ingeroepen. Toen de dokter kwam was de baby al overleden. EINDHOVEN Ongeveer vierdui zend middelbare scholieren hebben gisteren de Oirschotse hei bezet. De actie was een onderdeel van een massale protestactie van de scholieren tegen uitbreiding van de militaire oefen terreinen van 1200 tot 3000 hectaren. Met spandoeken trokken de scholieren door de stad en zongen het lied van de „grote stille heide". Daarna trokken zij op naar de Oirschotse hei. De demonstranten stuurden een pro testtelegram aan minister Schut (ruim telijke ordening). DEN HAAG Minister Roolvink (sociale zaken) heeft zich gisteren in de Eerste Kamer veel moeite getroost om de invoering van een minimum dag loon in de Werkloosheidswet te verde digen. Hij deed dat omdat de liberaal lr. H. J. Louwes het wetsontwerp nogal krachtig aanviel. De VVD'er keerde zich met name tegen het inbrengen van een „behoefte-element" in de Werk loosheidswet, een element dat volgens hem strijdig is met de verzekeringsge dachte. „Wij bevinden ons hier echt aan de grens van de verfijning van de sociale verzekering", zei de heer Louwes. Hij vroeg zich af of het wetsontwerp het „ministerieel geweld rechtvaardigt om zo de stok achter de deur van het ge organiseerd overleg van het bedrijfsle ven te plaatsen". Bovendien is er een Algemene Bijstandswet, zo riep de heer Louwes de minister toe. De anti-revolutionair prof. mr. F. F. de Gaay Fortman, ook sprekend na mens KVP en CHU, bestreed de opvat tingen van de heer Louwes. Minister Roolvink deed het daarna nog eens dunnetjes over. Hij zag er geen be zwaar in om met het oog op de groep „die aan de rand van het leven staat" het behoefte-element in de sociale ver zekering in te voeren. Hij was niet bang voor misbruik. Naar dat laatste stelt de Sociale verzekeringsraad bij de be drijfsverenigingen trouwens een onder zoek in. Het wetsontwerp minimum dagloon (145,80 gulden bruto per week) werd aangenomen met de aantekening dat de VVD-fractie tegen was. Betekent dit dat o.a. de jaarlijkse kranslegging op 4 mei door leden van het koninklijk huis bij het nationale monument op de Dam in 1970 niet zou plaatsvinden, aldus de vragenstellers. Zij vragen de verzekering van de re gering, dat van haar kant niets zal worden ondernomen, dat het nationale karakter van de dodenherdenking bij het nationale monument zou aantasten. UTRECHT In Rotterdam is op 39-jarige leeftijd na een kortstondige, ernstige ziekte overleden drs. J. G. Leibbrandt die tot 2, jaar geleden voor de Partij van de Arbeid zitting had in de Tweede Kamer. De heer Leibbrandt was bijna twee jaar voor zitter van de „Centrale Bond van On derling beheerde Ziekenfondsen". On geveer een jaar geleden legde hij deze functie neer, nadat hij was benoemd tot directeur van de afdeling sociale dienstverlening van de Stichting Raad voor het Maarschappelijk Welzijn in Rotterdam. De crematie zal plaatsvinden vrij dag 12 september om 15.00 uur in het crematorium „Ockenburgh" in Loos duinen. AMSTERDAM De Partij van de Arbeid wil de staten- en gemeente raadsverkiezingen ingaan met de eis dat een halt wordt toegeroepen aan een te grootscheepse ontwikkeling van het havengebied van Rotterdam. De PvdA vindt dat er meer aan spreiding van industrieën moet worden gedaan en dat de Westerschelde, het Noordzeekanaal en de mond van de Eems (Delfzijl) zo spoedig mogelijk als havenindustriegebied moeten worden gestimuleerd. De Rotterdamse haven mag niet lan ger een gemeentelijke haven zijn, maar moet onder regionaal beheer worden geplaatst. Rotterdam mag zich volgens de PvdA alleen richten op schepen met de grootste diepgang; Voorne en Putten moet agrarisch en recreatief blijven en er mag geen kanaal door de Hoeksche Waard komen om daar grote industrieën te vestigen. Het bestuur van de Partij van de Ar beid heeft zich akkoord verklaard met een nota over de ruimtelijke ontwikke ling van Zuidwest Nederland, die door 45 leden is samengesteld. Het partij bestuur heeft alle partij-instanties aan geraden de nota te bespreken, tot uit gangspunt te maken voor de verkiezin gen en het beleid erop af te stemmen. DEN HAAG De Sociaal Economische Raad (SER) denkt verdeeld over de her ziening van het ondernemingsrecht. Werkgevers en werknemers staan lijnrecht tegenover elkaar. De kroonleden nemen een afwijkend standpunt in. Het gisteren door de studiecommissies van de SER uitgebrachte advies bevat dan ook geen conclusies en concrete suggesties. Het wrijfpunt is een verdergaande wijziging in de samenstelling en be voegdheden van de bestuursorganen van naamloze vennootschappen. De vakcentrales vinden dat dit beslist no dig is, de werkgeversorganisaties zijn het daar niet mee eens. Het SER-advies is opgesteld naar aan leiding van het in eind 1964 versche nen rapport van de commissie Verdam, waarin het ondernemingsrecht volle dig is doorgelicht en concrete conclu sies worden getrokken over vernieu wing en herzieningen. De vakcentrales achten een verder gaande wijziging in de samenstelling, wijze van benoeming en bevoegdheden van raden van commissarissen van nv's noodzakelijk. Dit als die in het rapport Verdam wordt aangegeven. Zij zijn van mening dat hiermee nog niet het laatste woord over een herziening van de ondernemingsstructuur is ge- AMSTERDAM Er heerste giste ren een verslagen stemming onder het personeel van Kromhout in Amster dam. Nadat de directie had meege deeld dat de fabriek voor juli volgend jaar dicht gaat, kregen de werkne mers voor de rest van de dag vrij-af om het treurige nieuws thuis te ver tellen. De sluiting komt echter niet onverwacht. Zowel vakbonden als per soneel wisten dat het lang niet best ging met het bedrijf. De problemen van het VMF/Stork- Werkspoor concern zijn met de sluiting van de afdeling staalconstructies in Utrecht en van Kromhout in Amster dam nog niet van de baan. De directie van het bedrijf maakt zich nog zor gen over onderdelen van het concern, die vijf procent van de omzet uitma ken en waar nog anderhalf duizend man personeel werkt. De directie wil activiteiten die niet winstgevend zijn en die ook binnen ADVERTENTIE Waarschijnlijk niet die meneer die laatst z'n lunchpakketje aan de eendjes voerde, omdat z'n vrouw hem voor de verandering eens géén King Corn had :4 meegegeven. King Corn wordt overal in Nederland elke nacht vers gebakken. Komt dus dagelijks vers op tafel en blijft dagenlanger vers. (alleen King Corn kan dat zeggen) m drie jaar geen winst opleveren, beëin- gen. Wel wordt er naar gestreefd de zorgelijke sector nog winstgevend te maken. Het gaat voornamelijk om die onderdelen van het concern die zich bezighouden mèt zware machinebouw. Dc produktie wordt van Amsterdam naar Zwolle overgebracht omdat daar in het bedrijf in één straat, de door Kromhout ontwikkelde motor gemaakt kan worden met een zwaarder type. Pas in die combinatie is de produktie lonend. Voor het personeel dat ontslag krijgt de gemiddelde leeftijd is 46 jaar wordt de afvloeiingsregeling aan gehouden die al werd toegepast toen het personeel van Kromhout vermin derd werd van 600 tot 435 mensen. Enkele tientallen zullen in andere be drijven van het concern aan de slag kunnen. De districtsbestuurder van de katho lieke metaalbewerkersbond, de heer A. van Nijnatten, vindt dat er bij de VMF een hardere lijn wordt gevolgd dan vroeger. „Je proeft dat uit de gespfek- ken", zegt hij. De afvloeiingsregeling vind hij vrij behoorlijk. De districtsbestuurder van de me- taalbedrijfsbond van het NVV, de heer J. de Jong, betreurde dat de vakorga nisaties pas een dag voor de sluiting bekend werd gemaakt, op de hoogte zijn gesteld. De raad van bestuur van VMF/Stork-Werkspoor heeft inmid dels toegezegd, dat de toekomstplan nen met de vakbonden zullen worden besproken. Bij het personeel van de VMF-be- drijven in Utrecht heeft de sluiting van Kromhout grote ongerustheid ge wekt. De ondernemingsraad van Wes- con NV, een onderdeel van Werkspoor, stuurde een protesttelegram naar de minister van economische zaken. Daar in wordt met klem geprotesteerd tegen het ontslag van de 350 werknemers bij Kromhout, omdat in andere on dernemingen van de VMF nog gebruik wordt gemaakt van geleend personeel. sproken. Het is slechts een fase in een ontwikkeling, aldus de vakcentra les. De vakbonden doen in het advies een voorstel om te komen tot een soort reglementeerde verkiezing van commis sarissen, waaraan alle werknemers en aandeelhouders kunnen deelnemen. Dit verkiezingssysteem zou moeten gelden voor alle naamloze vennootschappen, open en gesloten. Bijzonder belangrijke nv's in onze maatschappij zouden een of meer com missarissen moeten krijgen die grote kennis hebben van het algemeen soci aal-economisch beleid. De SER zou een voordracht voor deze commissaris sen moeten maken. De werkgevers kunnen het niet met deze voorstellen eens zijn. Zij menen dat de mondigheid van de werknemers niet wordt bevorderd door een gron dige hervorming van het college van commissarissen. Belangrijker vinden de werkgevers een systematisch werkoverleg en een goed personeelsbeleid. „De behoeften aan medezeggenschap van de gemid delde werknemer liggen aan de basis en niet aan de top van het bedrijf". Maatregelen, aldus de werkgevers, die de slagvaardigheid van bedrijfsbe- stuurders nog verder willen beperken dan de wet nu al doet, moeten uiterst voorzichtig worden behandeld. De werkgevers vinden het volstrekt on aanvaardbaar dat commissarissen de bevoegdheid zouden krijgen bestuur ders van bedrijven te ontslaan zoals de werknemersorganisaties willen. DEN HAAG Prinses Beatrix zal dit jaar de plechtige opening van de Staten-Generaal niet bijwonen. Zij ver wacht in oktober haar derde kind. Ook Prinses Christina zal op Prinsjesdag ontbreken. Zij is een paar dagen gele den weer naar Canada vertrokken waar zij haar zangstudie zal voortzetten. Doordat het gevolg van het koninklijk paar iets wordt ingekrompen zal het DEN HAAG Na een langdurige kabinetsvergadering en een aanzwel* lende stroom van geruchten is het nu vrijwel zeker dat de achtste medische faculteit in Maastricht komt. Minister Veringa (onderwijs), die zelf al eerder deze keus heeft gemaakt, zou nu ook de ministerraad achter zijn plannen hebben gekregen. Volgende week dinsdag zal tegelijk met de Mil joenennota officieel bekend worden ge maakt hoe de kabinetsbeslissing luidt. Aangenomen wordt dat in de Nota wetenschappelijk onderwijs, waar aan de minister thans de laatste hand legt, ook Twente en Brabant, twee andere gegadigden voor de achtste medische faculteit, aan bod zullen komen. Prof. dr. J. C. Vlugter, rector-magni- ficus van de technische hogeschool Twente heeft al eens gezegd dat als Twente niet de achtste faculteit, zou krijgen, het de negende zal zijn. Onder zoekingen van o.a. de commissie-Dal mulder hebben uitgewezen dat de capa citeit van het Nederlandse universitaire apparaat omstreeks 1980 verdubbeld moet zijn om het aanbod van studenten en de vraag naar academici te kunnen opvangen. Een eerste aanzet zou de bouw van de nieuwe medische faculteit in Maas tricht zijn. In Haagse kringen wordt aangenomen dat de Limburgse facul teit tezijnertijd zou kunnen worden uit gebouwd tot een volwaardige universi teit. In Maastricht werden gisteren hier en daar al vlaggen uitgestoken. Uiter aard niet van officiële gebouwen, want daar weet men oficieel nog van niets. Men onthoudt zich daar opgewekt van commentaar. Volgens de commissaris van de Ko ningin in Limburg, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, is er kans dat de beslissing van het kabinet vrijdag bekend wordt. Minister Veringa (onderwijs) heeft in derdaad toegezegd dat hij zijn nota over het wetenschappelijk onderwijs nog voor het einde van het parlemen taire jaar zal indienen. Men heeft zich in Twente nooit te gen andere kandidaten afgezet. Dat zal nu ook niet gebeuren. Men acht het echter uiterst moeilijk dat zo'n facul teit op louter politieke of elektorale mo tieven van de grond komt. Zakelijke motieven en steun van de technische wetenschappen zijn even belapgrijk. Burgemeester Witte van Eindhoven had evenmin commentaar. „In Den Haag kon men mij geen officieel be richt geven. On geruchten wil ik geen commentaar geven. Dat maakt de zaak alleen maar gecompliceerder", zei hij. PARAMARIBO Een Guyanese pa trouille heeft gisterochtend het vuur geopend op een Surinaamse post in het door Suriname en Guyana betwiste ge bied. De Surinaamse regering heeft daar gisteren zeer verontwaardigd op gere ageerd. Zij wees er op dat er diploma tiek overleg gaande was tussen de Ko ninkrijksregering en de regering van Guyana over de regeling van het ge schil. Zij stelt dat het gewoonte is dat ge durende diplomatiek overleg generlei handeling wordt verricht die dat over leg zou kunnen doorkruisen. Premier May heeft gisteren de Guya nese consul-generaal in Paramaribo van het standpunt van zijn regering op de hoogte gesteld. Hij heeft geëist dat Guyana dergelijke aanvallen onmid dellijk staakt, aangezien anders „even tuele consequenties voor rekening van de Guyanese regering zouden komen". Het gaat om de post Sparrie, niet ver van de Surinaamse post Tigri, die enig? tijd geleden door Guyanese troepen werd bezet. Premier May, die gisteren een officieel bezoek zou brengen aan Oost-Suriname zag daar onmiddellijk nadat de eerste berichten over de be schieting waren binnengekomen, van af. Het, lijntoestel van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij, dat gisteren op Nieuw Nickerie aan de westelijke noordkust zou vliegen, vertrok niet. De politie had het gecharterd voor „spe ciaal vervoer". weer in koetsen in de stoet meerijden, nieuwe reizen. Overleden De Franse oriëntaliste Alexandra David-Neel, die in 1924 als eerste blanke vrouw in het klooster van Lhasa verbleef en verscheidene reizen naar India, Korea, Japan en China heeft gemaakt, is in de stad Digne op 100-jarige leeftijd overledeq. Zij schreef talrijke werken over de Oosterse filoso fieën. Ondanks haar hoge leeftijd was zij nog bezig met voorbereidingen voor ADVERTENTIE Chrysanten brengen sfeer!

De Vallei | 1969 | | pagina 7