Terreuraanslag geen bewijs van werkelijke sterkte ®K0FFIE ®K0FFIE SUPER-GOED-KOOI P! riblappen^^soogam 37^ magere fï|l|§f «aq runderlappen 500^ O?3 borstlappen 5oogam2?9 doorregen runderlappen 500^ tr CHIQUITA BANANEN 89 soepgroenten 39 ®dr°p JjJJ ©smul eo en smaksiuuDS ®up 54 tonic 69 lucifers ^59 tandpasta 920 speculaas HK Israëlische ambassadeur zegt: Staatssecretaris Grapperhaus wil verdrag voor de intern, beleggingsmaatschappij en pak DESSERT pak vvv^> sVSoatalo(/IIS 10 rollen ®soepballen 119 ^zilveruitjes 1 Mohammed Hassan wacht op beslissing (datkan alleen omdat er in die36.000 Qparwinkek zoveel wordt verkocht) ROODMERK 250 gram weekendaanbiedineen: Pompidou terug in Parijs 250 gram 1e kwaliteit (alle smaken) hele liter ENQUÊTES OVER VREDESWEEK V eteranenlegioen stelt Rode Kruis parachutistenteam ter beschikking Schuw Een regime Veiligheid Congres Voordelen Opvoeding Den Toom niet voor verlengen van verplaatsingsduur militairen „Skeletten Bierum uit middeleeuwen" ORIGINELE weekendaanbiedingen: NÜ 1 kilo De nieuwe SFS catalogus (najaar '69) ligt voor u klaar in uw Spar-zaak Een prachtige gids met meer dan 100 nieuwe artikelen van de SPAR-Familie-Service. Even meenemen. Kopen bij de Spar is sparen bij de koop. Nu meer dan ooit! SinaS hele liter DO prodent 3 halen, 2 betalen pak coopvaerders WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 NIJMEGEN Het studiecentrum fbor vredevraagstukken van het insti- feroi voor politicologie van de Katho lieke Universiteit te Nijmegen zal een onderzoek doen naar de opvattingen van predikanten, priesters, contactper sonen van het interkerkelijk vredes beraad en de burgerij van een voor Nederland min of meer representatie ve gemeente aangaande de eind sep tember te houden vredesweek. Het onderzoek, dat ten dele door het interkerkelijk vredesberaad wordt bekostigd, bestaat uit een tweetal en quêtes, waardoor behalve de opvattin gen van de ondervraagden ook gege vens zullen worden verkregen over de mate en wijze waarop aan de vredes- weekactiviteiten is deelgenomen. Voorts hoopt men enig inzicht te ver krijgen in de factoren die een verschil lend denken over de zin van de vre desweek mede bepalen. UTRECHT Het Veteranen Legioen Nederland heeft een parachutistenteam geformeerd dat op 13 september op het vliegveld Soesterberg uit de lucht zal komen vallen. Op de grond gekomen zal het team onmiddellijk ter beschik king worden gesteld van de comman dant van het Rode-Kruis-Korps. Het team, dat nu uit negen man bestaat zal mettertijd tot 25 uitgroeien. Het zal door het Rode Kruis worden inge zet wanneer dit nodig of nuttig wordt geoordeeld. De commando-overdracht van het ve- teranenlegioen aan het Rode Kruis zal in de middag van 13 september plaats hebben. 's Morgens om half twaalf zal prins Bernhard als voorzitter van de raad van advies van het VLN een krans leggen bij het monument voor de ge vallenen op de vliegbasis. Aan de de monstraties in de middaguren zullen de Koninklijke Luchtmacht en de „United StateSsAir Force" medewerking verle nen. De overdracht van het parachutis tenteam, de kranslegging en de demon straties zijn georganiseerd in het ka der van de jaarlijkse bijeenkomst van het Veteranen Legioen Nederland, die op 12 en 13 september in Soesterberg wordt gehouden. BONN De .Franse president, Geor ge Pompidou, is na zijn tweedaags be zoek naar Parijs teruggekeerd. Het bezoek leidde tot Frans-Duitse steun voor een EEG-topconferentie in Den Haag, ter bespreking van de Brit se lidmaatschapsaanvrage. De topcon ferentie zal maandag in Brussel door de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes worden besproken. Het was het enige concrete resultaat van het bezoek van 36 uur van Pompi dou aan Bonn voor overleg met bonds kanselier Kiesinger krachtens het Frans-Duitse verdrag tot samenwer king. DEN HAAG „De aanslag van Arabische terroristen op ons ambassade gebouw was lafhartig en gemeen. Men heeft niet alleen geprobeerd Israëlische eigendommen te vernielen, maar ook aanvallen gepleegd op het grondgebied van landen die niet bij het Israëlisch-Arabische conflict zijn betrokken". Dat zegt de Israëlische ambassadeur in Den Haag, Shimshon Arad over de maandagmiddag mislukte aanslag op de ambassade op de Haagse Klatteweg. Hij noemt de sabotagedaden geen toonbeeld van sterkte. „Zij illustreren eerder de zwakheid van deze terroristengroepen nl hun veelvuldige nederlagen en mis lukte aanvallen op ons land". Israël is van mening dat de terreur organisaties en de regeringen die ach ter hen staan het toneel van de gooi en smijtmethode hebben verlegd van de oorlogshaard naar veraf gelegen landen. Zij verkeren in de veronderstel ling dat zij in die arena hun schade lijke aanvallen zonder tegenstand kün- nen uitvoeren. De Israëlische ambassadeur vindt dat de Arabische oorlogsvoering ook duidelijk wordt gekarakteriseerd door het in het openbaar ophangen van on- schuldigen, het kapen van vliegtuigen, het vasthouden van passagiers en het leggen van explosieven op markten en in café's, bioscopen en schoolbussen. Hij hoopt dat door de laffe aanslagen van maandag, waarbij niet is ge schroomd misbruik van kinderen te maken, de wereldopinie zal verande ren. De Haagse, politie is nauwelijks ge vorderd met het onderzoek naar de aan slag, waarbij volgens deskundigen een Russische handgranaat is gebruikt. Wael Mohammed Hassan antwoordt nauwelijks op gestelde vragen. Hij heeft een heel andere naam opgegeven als door zijn Palestijnse vrijheidsbewe ging is genoemd. Wel heeft hij toege geven lid van deze organisatie te zijn en als soldaat te hebben gediend. Een sleuteltje van een Amsterdamse bagagekluis, vrijwel het enige wat de politie in zijn zakken vond, leverde geen nieuwe gegevens op. In de kluis van het Amsterdamse Centraal Station vond de recherche alleen een koffer met kleren. Niet is uitgesloten dat Hassan per trein naar Nederland is gekomen. De recherche onderzoekt deze mogelijk heid maar vraagt zich af hoe de joage Arabier de grens per trein heeft kun nen passeren. De verscherpte bewaking bij de Is raëlische ambassade en andere diplo matieke gebouwen zal voorlopig blij ven gehandhaafd. In een Haagse politiecel zit sinds maandagmiddag schuw en zwijgzaam het zestienjarig Arabiertje Wael Mo hammed Hassan. Direct nadat hij een handgranaat had geworpen naar de Israëlische ambassade in Den Haag, die overigens terecht kwam op het bal kon van een ander gebouw, werd hij door een forse agent gegrepen. In het Nederlands gestelde vragen stuiten op hem af en ook het mooie Arabisch van een tolk dringt nauwe lijks tot hem door. Politie en Justitie worden van de kleine fanatiekeling niet veel wijzer. Binnenkort moet de Haagse officier van Justitie mr. A. W. Rosingh uitma ken of de jonge aanhanger van de Pa lestijnse vrijheidsbeweging moet wor den vervolgd. Hij heeft een misdrijf ge pleegd en kan voor een kinderrechter of meervoudige kamer worden ge bracht. De vraag is echter of mr. Rosingh tot vervolging zal overgaan. Wael Mo- ROTTERDAM De staatssecretaris van Financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus, wil op korte termijn komen tot een multilateraal verdrag voor de internationaal werkende beleggingsmaatschappijen. Hij wil deze kwestie voorleggen aan een deskundig forum. Dit idee opperde hij in een toespraak tot het 23e congres van de Internationale Fiscale Associatie, die van 8 tot 12 september in de Rotterdamse Doelen wordt gehouden. kleine spaarder moei kunnen worden verschaft. Hij moet het bescheiden ka pitaal dat hij aan de beleggingsinstel ling toevertrouwt, in veilige handen weten. Die waarborg is al noodzakelijk als het een beleggingsinstelling in eigen land betreft, die misschien aan bepaal de voorwaarden is gebonden. Van nog veel meer belang is dit als het om een buitenlandse beleggingsinstelling gaat". Dr. Grapperhaus zou willen dat op instigatie van Nederland deze zaak wordt aangepakt en wordt voorgelegd aan bijvoorbeeld de Organisatie voor Europese Samenwerking en Ontwikke ling, de Oeso. „De gedachten kunnen uitgaan naar de vorming van de Internationaal-er- kende Beleggingsinstelling. Deze sta tus kan worden toegekend aan de be leggingsinstellingen die in de verschil lende landen zijn gevestigd, mits zij voldoen aan bepaalde voorwaarden." „Deze hebben betrekking op de ver- daggeving, het beleggingsbeleid en de doorgifte aan aandeelhouders van de verkregen beleggingsopbrengsten. Wan neer beleggingsinstellingen aan die voorwaarden voldoen, zouden zij in bij zulk een verdrag aangesloten landen éénzelfde fiscaal regiem ondervinden". Dr. Grapperhaus wees erop dat hij de internationale beleggingsmaatschap pijen, voor de beleggers soms te weinig maar vaker teveel belasting wordt ge heven. Het komt voor dat er in sommige gevallen van een dubbele heffing spra ke is, wat de onderlinge concurrentie verhoudingen kan schaden en de inter- ntionale beweeglijkheid van het kapi taal kan belemmeren. Dr. Grapperhaus wil daarom toe naar één fiscaal systeem dat voor een aan tal landen moet gelden. „Overeenkom sten tussen slechts twee staten kunnen geen werkelijke oplossing geven, om dat het hier driehoeksverhoudingen be treft". Ook legde dr. Grapperhaus de na druk op de sociale kant van de beleg gingsinstellingen. „Vooral dient de aandacht gevestigd te zijn op de zekerheid die de veelal Aan het belastingscongres in Rotter dam nemen circa zeshonderd mensen deel uit 35 landen. Er worden twee on derwerpen besproken. Het eerste is de wijze waarop de fiscus verscheidene vormen van dienstverlening en de licen tie van octrooien e.d. tussen moeder en' dochtermaatschappijen erkent, en in hoeverre er dubbele belasting zal optreden als deze reële verhoudingen niet worden erkend. Het tweede onderwerp heeft betrek king op de wijze waarop fiscale voor delen aan wetenschappelijke en soort gelijke organisatie zouden kunnen wor den verleend aan buitenlandse instel lingen, teneinde een integratie op dit gebied te vergemakkelijken. De organi satie is in handen van de Nederlandse Vereniging voor Internationaal Belas tingrecht. hammed Hassan is door de leiders van zijn vrijheidsbeweging redelijk goed ge- instrueerd en opgeleid en niet valt aan te nemen dat jeugdgevangenis, tucht school of kinderbescherming veel suc ces zullen boeken met pogingen hem her op te voeden. Het opvoedingsprincipe is namelijk het uitgangspunt van de kinderrechter, die slechts in bijzondere gevallen zijn delinquenten naar de jeugdgevangenis zal sturen. Een plaats waar Wael Mo hammed Hassan nog verder zal vereen zamen. De kinderrechter kan Hassan ook in een tuchtschool plaatsen voor een pe riode van zes tot acht maanden. Dat is speciaal voor jeugdigen die een krachtige aanpak nodig hebben, maar waarvan niet is gebleken dat een her opvoeding nodig is. Een derde mogelijkheid is een ter be schikking van de regering stellen. Dat betekent plaatsen in oen van de acht Rijksinstituten voor kinderbescherming of in een van de bijna driehonderd par ticuliere instellingen. Voor Hassan een heropvoeding op lange termijn, want tot zijn volwassen heid (21 jaar) beslist de kinderrechter iedere twee jaar of deze ter beschik kingstelling wordt verlengd. Voorlopig zit de kleine Hassan in een Haagse politiecel. Hij kijkt wat voor zich uit en mompelt wat Arabische woorden. Hij weigert zijn nationaliteit te noemen. Mr. Rosingh moet uitmaken of het algemeen belang ermee is gediend de granaatwerper te vervolgen. Hij kan de vervolging opzij leggen, seponeren dus. Een efficiënte oplossing die ech ter ook een volgende stap vereist. De Haagse politie kan moeilijk Has san zonder meer op straat zetten. Zij zal de afdeling vreemdelingenzaken van het Ministerie van Justitie kunnen adviseren het Arabiertje uit te wijzen naar zijn land van herkomst. Dan zul len de leiders van de Palesteinse vrij heidsbeweging zijn opvoeding en fana tieke opleiding opnieuw ter hand ne men. S* De Hovercraft krijgt een steeds wijder toepassingsgebied. De BP- olie maat schappij, die op het ogenblik boringen verricht in gebieden, die vooral in de zomer onbegaanbaar zijn, heeft een oplossing gevonden voor het transport van haar boortorèns door deze gebieden, door deze torens op Hovercrafts te monteren. Op de foto een model van de gehele installatie op een twaalfde van de wa re grootte. DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) is van mening, dat moet worden vastgehouden aan de normale plaatsingsduur van Nederlandse militai ren buiten ons land. Deze verplaatsings duur is, zoals bekend, in het algemeen gesteld op drie jaren voor gehuwden die zich door hun gezin laten vergezel len alsmede voor ongehuwden en op twee jaren voor gehuwden die hun ge zin in ons land achterlaten. Aan een langere plaatsingsduur zijn in de regel bezwaren verbonden. Wel is minister Den Toom bereid zijn goed- kering te hechten aan verzoeken van de in de Bondsrepubliek geplaatste mili tairen om na een verblijf van drie ja ren deze met maximaal twee jaren Ie verlengen, mits 't individuele carrière beleid zich hiertegen niet verzet en er geen andere geschikte militairen voor uitzending op vrijwillige basis beschik baar zijn, dan wel wanneer sociale- en/ of dienstbelangen zulks gewenst maken. Minister Den Toom heeft dit de Twee- Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-ka- merlid E. R. Wieldraaijer. Uit het ant woord van de minister blijkt, dat de gemiddelde verhuiskostenvergoeding die met de verplaatsing van een vrijwillig dienend militair van ons land naar de bondsrepubliek is gemoeid, een bedrag van ongeveer f 3.500,- beloopt. DEN HAAG De te Bierum (gr.) gevonden skeletten behoren tot de res ten van een begraafplaats, die stamt uit de late middeleeuwen. Er bestaat geen aanleiding tot voortzetting van het justitioneel onderzoek. Minister mr. Ch. F. Polak (justitie) heeft dit de Tweede Kamer meege deeld in antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid mevrouw mr. H, Sin- ger-Dekker. (SJAM van jKTv°°r voorgebakken zak a 500 gram Nü vers gesneden m (extra zout, dubbel zout, bruin) van 100 voor fles CO fles hele Titer fles hele liter 2 pakken tn 2 blikjes 120 gram van 126 voor I Beeft u tranen. bel de Spar omlmthirrouw 'telefoont 020-9428S6 3/4 liter zoetzure nieuwe oogst van 330 voor 400 gram I X

De Vallei | 1969 | | pagina 8