Haventje speelde een belangrijke rol in de oudheid over parkeergarages Goulash, Hachee, Jachtschotel Nieuw werk van Hugo Claus bij Ned. Comedie Prins Bernhard ontkende geruchten over vertrek uit Gelukkige Olifant TOENEMENDE VRAAG NAAR DIAMANT Legende Vechten Exclusief Vervallen Handelsdeel Werf Omhoog Nieuw in oud Verrukt Grote parade Verscholen „ledereen" Ts de Gelukkige Olifant het zomerverblijf van onze koninklijke familie in Italië nog wel zo gelukkig? De rust en de eenzaamheid zijn er verdwenen. Geruchten willen dat de koninklijke familie het landgoed zal verko pen. Prins Bernhard heeft dit onlangs stellig ontkend. „Pas als de Middellandse Zee een ijszee is geworden", zei hij toen. En dat kan nog een tijd duren De villa van de koninklijke fa milie. Een overzicht van Porto Er- cole, met de haven en op de achtergrond Ford Rocca. OOK IN PORTO ERCOLE IS HET NU MET DE RUST GEDAAN (Van een onzer medewerkers) jpORTO ERCOLE Het weerzien was treffend en voor ons ontroerend. Negen jaar geleden, toen wij kort na de Olympische Spelen te Rome voor het laatst in Porto Ercole waren, was het in zekere zin nog een „sla pende baby". Nu was het opgegroeid tot een nog niet volwassen jongeling, gelukkig zonder zijn oorspronkelijke trekken en karakter daarbij verloren te hebben. Deze groei, deze gedaanteverwisseling hadden we al gezien uit het vliegtuig, dat ons van Parijs naar Rome bracht. Het koerste precies over het schiereiland van de Monte Argentario waarop Porto Ercole ligtten zuiden van het eiland Elba. Het haventje scheen niet langer meer het eigendom te zijn van de vissers, die er binnentrokken, achtervolgd door zwermen meeuwen en op warme da gen gehuld in de walm, die er van de vis afslaat. Nu wemelde het er van plezierjachtjes en motorboten, die de laatste vissersschuiten schenen terugge dreven te hebben naar de enige kade muur, die in het haventje uitsteekt. In reisgidsen wordt nu over Porto Ercole weinig anders verteld, dan dat het een veelbezochte zomervakantie- plaats is aan de Coste d'Argento, met een bijzonder rijk en gevarieerd viswa ter, dat in een schilderachtige baai ligt en omgeving is door een decorvan on vergelijkelijke zeegezichten. Ook wordt nog verteld, dat het be heerst wordt doo'r drie Spaanse forten: La Rocca di Santa Barbara, Filippo en Santa Caterina, waarbij dan meestal het kleine, maar goed geconserveerde stervormige fort Stella over het hoofd wordt gezien. Maar vrijwel al deze reisgidsen ver geten de roemruchte rol, die het haven tje in de oudheid heeft gespeeld. Zijn oorsprong verliest zich zelfs in de le gende. Men weet niet of er de Etrusken gewoond hebben of de Phoeniciërs. Wel was het in de Romeinse tijd al belang rijk genoeg om door de geschiedschrij ver Livius te worden opgemerkt en ge noemd als Pdrtus Herculis. Ook is bekend, dat keizer Karei de Gro te het cadeau deed aan paus Leo III, die het bij het rijk van de Heilige Stoel voegde. Later werd erom ge vochten door Napels, Siena, de Span jaarden en al degenen, die dit deel van Italië wilden beheersen. Want de Monte Argentario met de natuurlijke haven van Porto Ercole en het iets grotere maar minder aantrekkelijke Porto San Stefano, was gemakkelijk te verdedigen en vormde een prachti ge uitvalsgelegenheid naar alle rich tingen. In zekere zin dankt het daaraan ook zijn oorspronkelijke faam van een rustige vakantieplaats en zijn pas late op komst als moderne badplaats. Want hoe belangrijk ook in de geschiede nis. Porto Ercole was in het door Garibaldi verenigde Italië teruggeval len tot een kleine vissersplaats, al lengs verzonken in vergetelheid. Slechts de prinsen van Borghese en de markiezin Corzini, die de onherberg- *ame flanken van de Monte Argentario onderling verdeelden, plachten er wel eens met^hun zeejachten aan te lopen. Maar het grote publiek, op zoek naar modern comfort en mondaine gelegen heden, reed er langs op weg naar Ro me, Napels, Sorrento, Sicilië of naar de luxe steden rondom de Golf van Genua. Totdat deze alle vol liepen en er 's zo mers geen plaats meer te krijgen was. Het zoeken naar een grotere spreiding voor vakantiegangers viel uiteraard sa men met het uitkiiken van de groten dezer wereld naar het steeds geringer wordend aantal plaatsen, waar zij ex clusieve rust konden vinden. Het Huis van Oranje vond dit te Por to Ercole, afgaande op een tip van prins Alessandro di Borghese. De bouw DEN HAAG ..Parkeergarages in en bij de stadscentra" is het onder werp van een studiedag, die, georga niseerd door de Stichting Weg in sa- menwerl Ing met de ANWB, op 1 okto ber aai, ;taande zal worden gehouden in het Nederlandse Congresgebouw in Den Haag. Nadat de bijeenkomst zal worden ge opend door de voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprankhui zen, zal een drietal deskundigen, te we ten: F. Braun uit Keulen, J. Brierley uit Exeter en J. Natan uit Brussel, spreken over de verschillende aspec ten, die bij de oprichting en exploita tie van parkeergarages van invloed zijn. Voor de middaguren vermeldt het programma een discussie onder leiding van prof. ir. J. Volmuller, waarbij voor al de Nederlandse parkeer-problema- tiek aan de orde komt. Prof. Volmul ler zal worden geassisteerd door de in leiders, alsmede ir. D. W. N. de Boer en dr. P. J. van der Velden. De dag wordt besloten met het geven van een samenvatting door prof. Vol muller en een slotwoord van prof. dr. E. H. van der Beugel, voorzitter van het bestuur van de Stichting Weg. van het zomerverblijf hielp Porto Er cole te paard, nu precies negen jaar geleden... Het stadje ligt als een amfitheater tje tussen het fort Rocca in het zuiden en het fort Filippo in het noorden. De oude stad wordt duidelijk in twee delen gesplitst. Het zuidelijk deel bevond zich met de kerk binnen de muren van het fort Rocca, dat 'ruim 26.000 m2 groot is. Hoewel ze slechts op een steenworp afstand van elkaar liggen, zijn de twee delen geheel verschillend. De i zuidelijke wijk, die voor een groot gedeelte is ver dwenen, was opgebouwd uit smalle straatjes, waarlangs de- overheidsge bouwen en de huizen van'de ambtena ren stonden, in de schaduw van de grote kerk en slechts toegankelijk door de nauwe, met een grote luiklok be kroonde stadspoort. Nu zitten daar voor de vervallen hui zen oude in het zwart gehulde vrouwen, die met een gore zakdoek proberen de vliegen en de hitte van de dag te ver jagen. Zij zitten voor de open deur van hun overigens potdicht gesloten en dus donker huis en kijken naar de mannen, die er de netten knopen. Af en tooe klinkt een opmerking, gevolgd door een aantal kwinkslagen over en weer en de hele buurt schatert van het lachen. In de flanken van de bergen vindt men ook nog enkele zeldzame holbe woners, wier kippen op het kleine erf tevergeefs naar de allerlaatste graan tjes zoeken. Tussen dit alles door spe len kinderen in het zand, even vuil als onbekommerd. Afdalend naar zee langs een met ba- zaltblokken en lavagesteente aangeleg de weg, komt men aan de scheepswerf. Daar zijn mannen bezig geweldige boomstammen te bewerken, zoals onze voorouders dat ook gedaan moeten heb ben. Want de scheepsbouw is hier nog handwerk. Verder worden er boten geschilderd, motoren gereviseerd, en vindt men er de winkeltjes voor scheepsmaterialen. Dit beeld blijft ongewijzigd langs de haven, totdat men op een indringende uitloper van de Monte Argentario stoot. Daar drukken het zuidelijk er het noor delijke stadsdeel "elkaar de hand" Het oude gedeelte van deze noorde lijke wijk, gelegen onder het fort Filop- po, doet denken aan een Noordafrikaan- se Kasjba. De huizenblokken zijn hier op elkaar gestapeld en in elkaar weg gezonken. Daar tussendoor wringen bochtige straatjes en eindeloze trappen zich omhoog. Ze zijn overschaduwd met bloeiende, paarse en verwilderde bougainville, die hier de bloem van het landschap is. Al deze straatjes en trappen komen uit op de hoofdstraat Via Filippo II, die zich tenslotte verliest in een bijna onbegaanbaar vijgepad naar het gelijk namige fort. Afdalende naar de haven stoot men op het handelsdeel van de oude stad. Hier liggen de visserscoöperatie, de meeste kleine restaurants, vrijwel alle winkels waaronder de rijkbeladen en veelkleurige groenten- en fruitstalletjes. Al deze zaken liggen samengetrokken •rondom het stadplein met het afschu welijke oorlogsmonument, de standplaat sen van alle autobussen die Porto Er cole aandoen, de onvermijdelijke kap per Mario, de bars Roma en Centrale, de post, de politie, kortom alles wat men tegenkomt op alle stadspleinen van alle Italiaanse stadjes en dorpjes. Hier ontmoet men de typen van het stadje. Zoals de eenarmige Luciano, die dagelijks vertelt, hoe hij zijn arm kwijt raakte. Bij het naderen van de alles verwoestende Sirocco moest zijn schuit de ratten snel binnentrekken. Terwijl men dit deed, liet hij het net uit zijn handen glippen. Met zijn arm raakte hij bekneld tussen de netkabel en de bootwand. Men vindt er ook de 64-jarige Andrea, de oude visserskapitein. Hij zou ons later een van de attracl es laten zien van alle zomer toeristen: Koninginnetje kijken, dat bestaat uit een tochtje over 0 Een deel van de koninklijke fa milie op vakan tie in Porto Ercole. V.Ln.r. mr. Pieter van Vollenhoven, prins Bernhard, prinses Margriet, Prinses Irene, en de Koningin. licht verscholen onder tegen de rotsen, met een eigen haventje, tegenover het eilandje l'Isolotto. Door zijn helderwit te kleur is hij van ver uit zee zicht baar. Wij herinneren ons nog, toen we de villa in 1960 mochten bezoeken, dat zo wel de Koningin als prins Bernhard zich gelukkig prees met de stilte, de eenzaamheid en de rust, die zij hier gevonden hadden. We hebben hun toen gevraagd of zij de zekerheid hadden, dat dit zo ook zou blijven. Prins Ales sandro di Borghese, die het huis ge bouwd heeft en die er ook was met de prinsessen Beatrix en Irene, antwoord de voor hen bevestigend. Dat hele gebied, dat Sbarcatello ge noemd wordt, was immers van hem en het stond aan hem om dit al dan niet te verkopen. Hijzelf had er ook een villa, buiten het gezicht van de Ge lukkige Olifant; verder zwierf er wat politie. Maar Alessandro di Borghese is blijven verkopen. En nu westelijk in dit gebied verblijven Engelsen, Zwit sers en Amerikanen. Zonder bepaald bij elkaar op schoot te zitten, maar toch dicht genoeg bij elkaar om alle idee van rust, stilte en eenzaamheid weg te nemen. Een Braziliaan kijkt uit zijn riante villa, schuin boven de Gelukkige Oli fant, zo ongeveer op de tafel van de Koningin. Uiteraard varen de zomergasten er uit Porto Ercole in hun bootjes heen om zich aan het koninklijk gezin te vergapen. Voor de Oranjes is het daarom niet doenlijk meer om ongehin derd in zee te zwemmen, tenzij bijzon der vroeg of laat. Hierdoor kwamen er geruchten in omloop, dat kningin Juli ana de bungalow wel kwijt zou willen. 0 Een deel van de haven van Porto Ercole met op de voorgrond de scheepswerf. Mannen bewer ken er geweldige boomstammen met de hand, zoals ook onze voorouders dat gedaan moeten hebben. zee naar de Gelukkige Olifant, zoals de bungalow van koningin Juliana heet. Als een van de weinige oud-kapiteins voert hij het hoogste woord en krijgt hij vrijwel altijd gelijk. Vooral omdat hij later in de kroeg de meeste rondjes geeft. Hij kan dat doen, want hij vraagt voor zijn boottochtjes pittige prijzen. Zoals wij zelf ondervonden, Daar is ook Giuliano, de rondtrekken de fluitspeler, die een kooitje met een koppel parkieten heeft hangen aan het touw, waarmee hij zijn broek ophoudt. Hij geeft een bidprentje in ruil voor een aalmoes. Wij kregen een zoetsap pig prentje van San Antonio. Maar hier op de markt ziet men voor al hoe de nieuwe stad zich geworteld heeft in de oude. Reeds langs de zee kust zijn plaatsen, waar oude gebou wen in elkaar zijn gestort van oudheid en ellende, ingenomen door nieuwe ho tels en winkels. Van het oude stadsplein uit breidt de moderne stad zich landinwaarts men kan beter zeggen heuvelopwaarts uit. Ze is nog lang niet klaar, evenmin als de haven, die een meer moderne installatie krijgt voor de plezierjachten. De nieuwe stad is niet lelijker en niet fraaier dan andere moderne Italiaanse badplaatsen. De flatgebouwen zijn er nergens hoger dan vier tot vijf verdie pingen. is overigens nauwelijks merkbaar, omdat de achtergrond van de Monle rgentario de hoogteverschil len min of meer vervlakt Porto Ercole zou dit eventuele ver trek in hoge mate spijten. „De bevol king heeft geweldig veel op met de ge hele familie en tal van boten dragen de namen van de koningin en haar doch ters", zei me de heer Lorenzi, de se cretaris van het bureau voor vreem delingenverkeer. „In feite heeft Porto Ercole bijzonder veel, zo niet alles, aan haar te dan ken. Pas nadat de familie zich hier had gevestigd, kreeg het stadje be langstelling. Natuurlijk hebben wij dat aangemoedigd, want van vis vangst kan zelfs een vissersplaaits niet meer leven. Deze aanmoediging ging gepaard met een verbetering van de vakantieaccommodatie. In negen jaar hebben wij het peil bereikt, waarop wij nu staan". Dit is overigens nog lang niet het in ternationale peil, want geen sterve ling spreekt hier iets anders dan Italiaans. „En als het koninklijk gezin nu eens weg zou gaan?" „Het zou ons diep verdriet doen", zei hij met Italiaans pathos, „maar", voegde hij er onmiddellijk zeer nuch ter aan toe, „dit zou zonder twijfel nu geen enkele terugslag meer heb ben op onze stad. De gang zit er nu eenmaal in. Ik kan u verzekeren, dat 99 procent van de vakantiegangers, die wij hebben vooral uit Rome, Croseto en de hele streek daar tussenin, waar weinig te vinden is aan vakantiegenoegens niet komen terwille van de Nederland se vorstin, maar om zichzelf te ver maken. Dat wil niet zeggen, dat zij er niet toch zullen gaan kijken, als de Koningin er met haar familie is". In deze nieuwe stad vindt men de jeugd. Niet langer meer op hun sput terende scooters, maar nu in kleine, door hen zelf opgefokte, venijnige Fiat- jes, waarin zij 's avonds knallend, knor rend en fluitend afdalen naar de zee boulevard voor de grote parade of op jacht naar een vriendinnetje voor één avond, en waarin ze 's morgens om zes uur laten horen, dat ze ai weer op zijn. Porto Ercole is een badplaats zonder strand. Men gaat hier niet heen om te baden of om te zwemmen. Men trekt met de boot de zee in om te vissen, om de stranden tusseen Porto Ercole en Orbetello op te zoeken, of om er zo maar te varen. Zwemmen zou trouwens ook niet goed mogelijk zijn in deze zo druk bezette haven, omdat op het water het stinken de veelkleurige vlies drijft van gecon denseerde uitlaatgassen. Buiten de ha ven beletten de rotsen zelfs voor de grootste waaghals een sprong in zee. Vissen kan men er des te beter, met hengels, met netten of onder water met harpoenen. Maar men dient er op te passen voor de inktvissen, de jonge haai en, de roggen, de kwallen en de klei ne visjes, waarvan de beet pijnlijke op zwellingen veroorzaakt. Van dat alles ligt de ..Gelukkige Oli fant" Elefante Felice, zeggen de Italianen tamelijk ver vandaan. Vijf kilometer ove'r de Strada Panoramica, die rondom het schiereiland loopt en van waaraf men als in een caleidoscoop de meest verrassende vergezichten heeft. Ook kan men het per boot be reiken, in twintig minuten. De Olifant Inderdaad, elk van de dorpelingen, die ooit met de koninklijke familie te maken heeft gehad, is verrukt over dit gezin, dat vaak in het stadje zijn bood schappen komt doen of er in de bar iets drinkt. Julio Chiappini, die Vaak de honneurs waarneemt voor het stad je, wiens burgemeester in Porto San Stefano zetelt, raakt er niet over uit gepraat. Maar ook volgens hem kan men het lot van het stadje niet ver binden aan het al dan niet blijven van de Nederlandse koninklijke familie. „We willen alles doen om het ver blijf hier zo prettig mogelijk te maken, maar wij mogen de mogelijkheden die wij bezitten, niet reserveren voor een enkel gezin of enkele personen. Ieder een moet hiervan kunnen profiteren. Dit alleen is de ware democratie", zegt deze ongetwijfeld zeer verpolitiek te figuur. De oude Adrea had, tijdens onze tocht naar de villa, hierin ook nu weer het laatste woord: „Men moet toch wel gelukkig zijn, als men zoiets op zo'n plaats kan neerzetten!", zei hij vol be wondering kijkend naar de Gelukkige Olifant. „Als men zoiets heeft, blijft er weinig meer te wensen over", voegde hij er wijsgerig aan toe. „Toch wel", antwoordden wij hem, „namelijk dat men daar door anderen met rust wordt gelaten". „Waar vindt men die plaats nog in onze huidige wereld, waar iedereen van iedereen afhankelijk is. Ik geloof dat van alle vakantiemogelijkheden dit hier altijd nog de beste is of als je wilt, de minst slechte". Inderdaad, ook voor onze vorstin zal het steeds moeilijker worden in Euro pa exclusieve vakantierust te vinden. AMSTERDAM Er is een stijgende vraag naar het betere juweel en de ze vraag zal in 1971 zelfs verdrievou digd zijn. Dit zei dezer dagen de heer M. Drukker, voorzitter van het Nederlands Diamant Comité, bij de opening van de door het NDC georga niseerde cursus in het gebouw van de Vrije Universiteit in Amsterdam ten behoeve van juweliers uit alle de len van het land, die hun kennis op het gebied van diamant willen ver groten. „Hoewel het aantal diamantairs in ons land in vergelijking met dertig jaar geleden beperkt is heeft Nederland en met name Amsterdam nog altijd een grote naam in de diamantwereld. Diamantairs verenigd in het NDC zijn enkele jaren geleden begonnen cursussen voor juweliers te organise ren. Niet alleen vanwege het feit, dat vele toeristen hun juwelenaanko- pen nog immer graag in Nederland doen, maar ook door de ontwikke ling van het afzetgebied in Neder land. Deze samenwerking tussen dia mantair en juwelier leidt bovendien tot een unieke voorlichting aan het publiek. De markt voor dure stukken wordt steeds gunstiger, mede door het feit, dat de prijs van een echt juweel in verhouding tot costume juwelry zeer acceptabel is. Voorts neemt het als belegging een steeds grotere plaats in. Daarbij komt dat de waarde van dia mant in de afgelopen vijf jaar met 25 procent is gestegen", aldus de heer Drukker. AMSTERDAM De Nederlandse Comedie brengt volgens jaar een nieuw stuk van Hugo Claus op de planken, „De gevangene", met Fons Rademakers in de hoofdrol. Claus zal zelf de regie voeren. Het toneelstuk „Roerig Amsterdam" van Ed Hoornik en zijn echtgenote Mies Bouhuys zal niet als nieuwjaars première worden opgevoerd. De opvoe ring van dit stuk is uitgesteld tot 1972. De nieuwjaarspremière van de Neder landse Comedie wordt nu waarschijn lijk „Trijntje Cornelisz" van Constan- tijn Huygens. Erik Vos, regisseur bij de Nederland se Comedie, gaat in het voorjaar van 1970 in Amerika de gastregie voeren van een serie voorstellingen van Sha- kespeares „Hamlet". ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 9