Overige Nederlanders stelden teleur ALLEEN JAN WIENESE EN DE NEREUS-VIER ZONDER STUURMAN IN HALVE FINALE Gezondheidstoestand Merckx niet zorgwekkend Prognose betaald voetbal Van Scheijndel bedwong binnen 13 uur Het Kanaal Nederlanders met banddikte verslagen door Zwitserland Johan Schans was bijna wereldkampioen geworden iiÉiiS'ft Eerst manager dan subsidie WATERPOLOTEAM VERLOOR OPNIEUW Noorwegen verloor van Frankrijk1-3 Noord-lerland gelijk tegen Rusland Eusebio verlengde zijn contract VANAVOND PROLOOG VAN TOUR DE L'AVENIR Minder Geen twijfel Rugblessure Bij GVAV Buiten kennis Weinig te genieten Slordig Leiding Onbekenden Alles mee Stemming is uitstekend Waardig opvolger DONDERDAG II SEPTEMBER 1969 Ajax kwam tegen Slowakije niet verder dan een gelijk spel1-1 A De vier zonder stuurman was voor Nederland in Klagenfurt een succesvol nummer. De Nederlanders maakten de snelste tijd van de series met 6.24,86. Op de foto: Kloosterman, Luynenburg, Niehe en Stokvis bij de eindstreep. KLAGENFURT Met gemengde gevoelens heeft de Hollandse kolonie aan de Wörthersee gisten de verrichtingen gevolgd van de Nederlandse vertegenwoor digers op de Europese roeikampioenschappen. Alleen skiffeur Jan Wienese en de vier zonder stuurman van Nereus bereikten een plaats in de halve finales, die voor morgen op het programma staan. Alle overige boten zullen vandaag b(j de herkansing wederom hun geluk moeten beproeven. De ochtend begon zeer teeurstellend met een volkomen onverwachte neder laag van de vier met stuurman van Nereus. Aanvankelijk leek namelijk al les volgens plan te verlopen. Nederland nestelde zich dicht achter Italië op de tweede plaats en zou ongetwijfeld hal verwege de race de druk op het blad verhogen en de leiding overnemen. De werkelijkheid zag er helaas an ders uit. Slag van Enst en zijn man nen waren zelfs niet in staat de twee de plaats vast te houden, toen Roeme nië en Rusland kwamen opzetten. Uit geput en diep teleurgesteld gingen de Nederlanders als vierde over de finish. Een verklaring voor deze inzinking ii moeilijk te geven, In het gunstigste geval is het er een van tijdelijke aard en was de ploeg na zoveel weken van training alleen maar minder opgewas- »en tegen de eerste confrontatie met d* werkelijkheid. Beter verliep de voorwedstrijd waar in skiffeur Jan Wienesse aan de start kwam. Hij zag zich gesteld tegenover enkele moeilijke tegenstanders. De Westduitse Jochen Meissner heeft hem al enkele malen de voet dwars gezet. En ook de Rus Balenkof en de Pool Bromek zijn oude bekenden voor hem. Vanaf net begin van de race maakte Wienese definitief een einde aan alle twijfels, welke er over zijn conditie mochten bestaan. Hij verdrong Balen kof al snel van de leiding en beheerste daarna de wedstrijd. Met de noncha lance van een groot kampioen kon hij het zich zelfs permitteren enige slagen voor het einde te laten lopen en genoe gen te nemen met een derde plaats. Meissner daarentegen kon geen over tuigende indruk maken; waarschijnlijk is hij niet in staat geweest op tijd voor Klagenfurt zijn topvorm te hervinden. Een hardnekkige rugblessure heeft hem in het voorseizoen namelijk ge dwongen gedurende geruime tijd de training te onderbreken. De vier zonder stuurman van Nereus heeft zich her steld van de diepe inzinking en maakte een voortreffelijke indruk. Met name was het opvallend dat er door coach Wartena in de laatste weken in het trainingskamp in Bied met succes op aan gestuurd is om rust en beheersing in het roeien te brengen met als resul taat dat dit Nereus tegen iedere tegen stander opgewassen moet zijn. Ditmaal werden de sterke vieren van W.-Duits- land en Denemarken met de skif- feurs Secher en Engelbert aan boord het slachtoffer. Omtrent de overige Nederlandse ploe gen kunnen we kort zijn. Noch de twee met stuurman van de Amstel-Scholl noch de twee zonder stuurman van Wil lem II kon in de betreffende heat van het tweede plan vandaan komen. De acht van Hollandia Roeiclub-Aegir werd in de laatste voorwedstrijd van de dag op keurige wijze tweede achter West- Duitsland. Belangrijkste resultaten: Vier met stuurman: eerste serie: 1. Roemenië 6.41.12, 2. Rusland 6.42.13, 3. Italië 643.80, 4. Nederland 6.46.42, 5. Ver. Staten 7.04.60. Tweede serie: 1. West-Duitsland 6.34.69, 2. Groot-Brit- tannië 6.46.00, 3. Zwitserland 6.46.68, 4. Oostenrijk 6.54.58, 5. Griekenland 7.04.08. Derde serie: 1. Oost-Duitsland 6.39.90, 2. Frankrijk 6.43.26, 3. Tsjechoslowakije 6.43.26, 4. Turkije 6.53.40, 5. Zweden 7.02.17. Skif: eerste serie: 1 Balenkof (Rusl.) 7.02.52, 2. Bromek (Polen) 7.20.59, 3. Wienese (Ned.) 7.21.31, 4. Meissner (W.-Dld.) 7.23.73. Tweede serie: 1. Al be to Demiddi (Arg) 7.17.23, 2. Helle brand (Tsj.) 7.25.84, 3 Maher (VS) 7.28.88. Derde serie: 1. Höhmer (O-Dld.) 7.19.69, 2. Dwan (G.B.) 7.21.37, 3. Free (Austr) 7.22.32. Twee met stuurman: eerste serie: 1 Tsjechoslowakije 7.32.10, 2. België 7.38.50, 3. Oostenrijk 7.43.73. Tweede se rie: 1. Roemenië 7.27.08, 2. Rusland 7.32.34, 3. Zwitserland 7.39.54, 5. Neder land 746.27. Derde serie: 1. Italië 7.34.10, 2. Ver. Staten 7.40.55, 3. Oost- Duitsland 7.43.08. Vier zonder stuurman: eerste serie: 1. Rusland 6.35.28, 2. Roemenië 6.38.73, 3. Frankrijk 6.43.64. Tweede serie: 1. Hongarije 6.35.28, 2. Oogt-Duitsland 6.34.81, 3. Italië 6.39.75. Derde serie: 1. Nederland 6.24.86, 2. West-Duitsland 6.27.86, 3. Denemarken 6.31.60. Dubbel twee: eerste serie: 1 Rus land 6.41.34, 2. Oostenrijk 6.43.87, 3. Roemenië 6.45.50. Tweede serie: 1. Ver. Staten 6.40.72, 2. Zwitserland 6.43.19, 3. Oost-Duitsland 6.45.68. Achten: eerste serie: 1. Oost-Duits land 5.52.70, 2. Rusland 5.56.14, 3. Hon garije 6.03.70. Tweede serie: 1. West- Duitsland 5.54.40, 2. Nederland 5.57.03, 3. Groot-Brittannië 6.01.76. GRONINGEN Gedeputeerde Sta ten van Groningen spelen met de ge dachte om de Groningse voetbalclub GVAV een jaarlijkse subsidie van vijf tigduizend gulden te verstrekken. Een voorstel daartoe aan Provinciale Staten is nog niet gedaan omdat de gedeputeer den van mening zijn dat GVAV eerst aan enkele voorwaarden zal moeten voldoen. De voornaamste eis is dat de club een manager in dienst neemt als ga rantie voor een betere zakelijke leiding in de toekomst. Verder verwacht het provinciaal bestuur, dat de huidige stichtingsvorm van de club zal worden vervangen door die van een open ver eniging. Veendam zal in aanmerking komen voor een subsidie van f 25.000. BLOIS „De gezondheidstoestand van Eddy Merckx is ln geen enkel op zicht zorgwekkend". Deze geruststellende mededeling werd gegeven door dr. Luzy van het ziekenhuis in Blois, waar de Belgische kampioen na zijn valpartij in een der- nywedstrijd werd opgenomen. Bij dat- zeilde ongeluk werd Fernand Wambst, de gangmaker van Eddy Merckx ge dood. De diepe wond aan het gezicht, die Merckx opliep, is gehecht. Als er geen complicaties optreden, mag hij morgen het ziekenhuis verlaten. Het ongeluk deed zich dinsdagavond voor tijdens een dernywedstrijd waar- EREDIVISIE DWSGVAV NACTelstar FeijenoordSWv DOS—ADO FC TwenteMVV PSV—Go Ahead Holland SportSparta HaarlemNEC AZ '67—Ajax2 EERSTE DIVISIE De VolewijckersElinkwijk1 VitesseVolendam3 HVCRCH1 VeendamHelmond Sport1 SC CambuurDFC2 FSCHeracles1 FC Den BoschExcelsior3 Fortuna VI.Willem II3 De GraafschapBlauw-Wit3 TWEEDE DIVISIE Gooiland—Velox3 NOADZFC1 PEC—Limburgia.1 AGOVV—Eindhoven1 VVVHeerenveen3 Roda JC—RBC 1 Hermes DVSDe Baronie3 SC DrenteWageningen1 De wedstrijden met ervoor staan op het totoformulier voor zondag a.s. aan werd deelgenomen door Eddy Merckx, de Fransen Jacques Anquetil, Raymond Riotte, Jean Graczyck en Francis Perm en de Tsjech Jiri Daler. Tijdens de eerste manche raakte Re- verdi, de gangmaker van Daler in een bocht de afrastering. Zijn derny gleed onderuit tegen die van Fernand Wambst aan. De gangmaker van Eddy Merckx kwam eveneens ten val en sleepte de Belgische kampioen mee. De drie mannen bleven buiten kennis aan de rand van de piste liggen. Zij werden onmiddellijk naar het centrale ziekenhuis van Blois overgebracht, waar Fernand Wambst, die een hals wervelfractuur had, bleek te zijn overle den. Eddy Merckx had een diepe wenk brauwblessure. Ravordi was er slech ter aan toe. Hij had een gebroken neus en verwondingen aan het hoofd. AMSTERDAM Ajax heeft het gis teravond tegen het Slowaakse nationale voetbalelftal, dat de spelers van Slo- van Bratislawa en Spartak Trnava miste, niet verder kunnen brengen dan een gelijkspel (1-1). De twintigduizend toeschouwers zul len aan de jubileumwedstrijd, waarvan de opbrengst naar de vijftigjarige Am sterdamse Voetbalbond gaat, weinig prettige momenten hebben beleefd. Ajax, dat Henk Groot (door een in Polen opgelopen ernstige knieblessure voor enkele weken zag uitgeschakeld) miste en 14 spelers van de A-kern in zette, stelde vooral aanvallend erg te leur. Omdat ook de Slowaken weinig briljante momenten hadden, viel er in het Olympisch Stadion weinig te genie ten. De Slowaakse doelman Flesar was de grote uitblinker. Hij behoedde zijn landgenoten met enkele fenomenale reddingen voor de nederlaag. Ajax, aanvankelijk zonder Cruyff, Rijnders en Suurbier, begon veelbelo vend. De Slowaakse verdediging, die wat onzeker startte, was bij de snelle combinaties en doorstoten van Ajax en kele malen in moeilijkheden. Al binnen twee minuten moest de razendsnel rea gerende doelman Flesar redding bren gen bij het inzetten van Swart en Kei zer. Geleidelijk aan zakte het spelpeil echter aanmerkelijk. De combinaties van Ajax werden slordiger en de Slowaken konden het doorgaans gemakkelijk af. Pas nadat Boros en Panko doelman Stuy tot goe de reacties hadden geïnspireerd, kwam Ajax weer wat los. Flesar wist Van Dijk van scoren af te houden na een la ge voorzet van Soendergaard. De Slo waken hielden zich staande omdat de afwerking bij Ajax veel te wensen over liet. Zo miste Suurendonk een fraaie kans en wipte Van Dijk, overigens goed in de combinatie, de bal uit een voorzet van Mühren in de handen van Flesar. Een formidabele reactie van Stuy moest nog voorkomen dat de Slowaken voor de rust een voorsprong namen. Na de rust nam Swart de plaats in van Suurendonk, Cruyff kwam op de open gevallen plaats in de aanval en Mulder werd vervangen door Rijnders. De aan val van Ajax won er zichtbaar door aan kracht, maar ook de Slowaken speelden effectiever in de aanval. Stuy moest tweemaal redden op schoten van Boros en een inzet van Strausz uit zijn doel halen alvorens Ajax op een hogere versnelling over schakelde en feller ging spelen. Toch namen de Slowaken na twintig minuten de leiding door een hard schot van Danko, waardoor de overigens goed spelende Stuy kansloos was (0-1). Dit was voor Ajax definitief het sein al le nonchalance te laten varen. Het struikelblok bleef voorlopig nog de Slo waakse doelman Flesar. Staskovan moest nog eenmaal kop pend op de doellijn redding brengen. Enkele seconden nadat Van Dijk door Suurbier was vervangen lukte het Ajax eindelijk te scoren. Na een fraaie solo schoof de zeer actieve Keizer de bal langs Flesar (1-1). In de slotfase moest Flesar nog een formidabele save op een schot van Keijzer verrichten om Ajax van de ze ge af te houden. Ajax oefende wel een zware druk uit op het Slowaakse doel, maar kwam niet verder dan een reeks hoekschoppen. Ajax: Stuy, Suurendonk (Swart), Huls- hoff, Vasovic, Krol, Muller (Rijnders), Mühren, Swart (Cruyff), Soendergaard, Van Dijk (Suurbier), Keizer. Slowakije: Flesar, Hrica, Stasskovan, Desiatnik, Zigo, Mojzis, Bartovic (Luza), Boros, Strausz, Danko, Al- brecht (Levicky). Scheidsrechter: Dorpmans. Toeschou wers: 20.000. BOEDAPEST Het Nederlandse waterpoloteam heeft in Boedapest ook de tweede wedstrijd van het toernooi om de Coppa Hongaria verloren. Dit maal toonde Olympisch kampioen Joe goslavië zich met 9-7 sterker. De tussenstanden waren 2-1, 2-1, 3-2, 2-3. De Nederlandse treffers kwamen op naam van Wouda (2 x), Jansen, Bongers, Parrel, Veer en Reedijk. Er waren vijfduizend toeschouwers. Gewond ligt Eddy Merckx op het gras na het ongeluk dat zijn gang maker het leven kostte. A Jan van Scheijndel: succesvolle poging. CALAIS De 32-jarige Hagenaar Jan van Scheijndel heeft gisteren Het Ka naal bedwongen. Van Scheijndel was de eerste Kanaal zwemmer die in de haven vain Calais arriveerde. Dat kwam vermoedelijk door een sterke stroom uit de Atlanti sche Oceaan die hem toen ten oosten van zijn doel, het strand tussen Kaap Gris Nez en Kaap Blanc Nee voerde. Van Scheijndel die tijdens de over steek van Dover naar Calais werd be geleid door een Engels schip waar een vertegenwoordiger van de Vereniging van Kanaalzwemmers aan boord was, stapte na 12 uur en 47 minuten aan land. Nadat hij uit het water was geklommen stapte hij onder de douche en ging ver volgens lunchen. Later op de dag keer de hij met de volgboot naar Engeland terug, waar hij zaterdag van Walton naar Clacton wil zwemmen. OSLO Het Noorse elftal heeft on danks de steun van twee in Nederland spelende voetballers (Berg van ADO en Seemann van DWS) gisteravond in Oslo met 3-1 verloren van Frankrijk. Daarmee zijn de Noren, die in vier wedstrijden slechts twee punten ver gaarden, uitgeschakeld in de voorron de voor het wereldkampioenschap 1970. De derde gegadigde in deze groep voor de reis naar Mexico is Zweden. De Franee uitblinker Revelli scoorde alle drie doelpunten voor zijn ploeg. See mann maakte het doelpunt voor de Noren. BELFAST De voetbalelftallen van Noord-lerland en Rusland hebben in Belfast hun eerste wedstrijd in groep vier van de voorronden om het wereld kampioenschap 1970 met 0-0 gelijk ge speeld. Er waren 36.000 toeschouwer». De stand in groep vier luidt nu: Noord- lerland 35, Rusland 11, Turkije 2 0. LE MANS De Nederlandse ploeg voor de Ronde van de Toekomst (Den Hertog, Zoetemelk, De Koning, Hoekstra, Van der Burgh, Spetgens, Benja mins en Oosterhof) is met banddikte door de Zwitsers verslagen. Deze arri veerden namelijk dinsdag enkele uren voor de Nederlanders als eersten op de campus van de technische hoge school van le Mans. De renners zijn daar in comfortabele eenpersoonskamers ondergebracht tot de karavaan vrijdagmorgen voor de eerste echte etappe vertrekt naar la Ferte Mace, 93,5 kilometer, waar ook nog een ploegentijdrit over tien kilometer volgt. Voor die eerste rit echter, wordt van daag nog een individuele tijdrit over tien kilometer gereden op het befaam de autocircuit van Le Mans en ook daar zou het een heel normale zaak zijn als iemand uit de Nederlandse ploeg opnieuw met klein verschil door een Zwitser zal worden verslagen. In de Zwitserse equipe rijdt namelijk Xa- vier Kurmann, de beste amateur-ach tervolger ter wereld, wiens enorme klasse ook voor een rit over 10.000 me ter groot genoeg moet worden geacht. Een proloog, het voorspel, wordt die tijdrit van vandaag, die in de vroege avonduren wordt gehouden, genoemd. En dat is het ook. Het is eigenlijk niet meer dan een testrace, die de drager van de eerste gele trui in de Ronde van de Toekomst moet aanwijzen. Voor het eindklassement is zo'n korte rit nauwelijks een aanwijzing. In de Ronde van Frankrijk van dit jaar won Rudi Altig het voorspel voor Eddie Merckx, die later de hele wereld van zijn klasse overtuigde. van de gecombineerde Deens/Noorse ploeg, de familie Pettersson (Gustaaf, Thomas en Erik vormen de helft van de Zweedse ploeg), de Fransman Bou- lard, winnaar van de Tour de l'Avenir van vorig jaar, en Danguillaume, triom fator in de grootste voorjaarskoers, Warschau-Berlijn, de machtige Pool Magiera, de Mexicaan Trevino, houder van het werelduurrecord voor ama teurs, de Tsjech Hrazdira, die kort voor de wereldkampioenschappen in Brno de Ronde van Slowakije won en de Belgen Crapez en Lievens. Tot de sterren in deze ronde worden ook de Nederlanders, van wie Joop Zoe temelk de weg-captain is, en die nog geen nadrukkelijke kopman hebben, ge rekend, Tourarts dr. Robert Boncour bevestigde dat ook de lichamelijke con ditie van de renners uitstekend is. Bij de keuring van woensdag is Jan Spet gens, die afgelopen zomer niet zo'n zwaar programma heeft afgewerkt als bijvoorbeeld Den Hertog en Zoetemelk, de beste. Tussen de grote en de kleine Tour ligt echter een heel verschil, al was het maar omdat in het wereldje van de professionals iedereen iedereen kent en er in een veld van honderdtwintig renners, verdeeld over vijftien ploegen, talrijke onbekenden schuilen. Tot de naamlozen behoren natuurlijk niet Leif Mortensen, de onmiskenbare kopman In het Nederlandse achttal is niets aan het toeval overgelaten en een van de sterkste zetten in de voorbereiding is de keuze van Sjoerd de Vries als chauffeur. De Vries heeft letterlijk al les mee om voor ploegleider Joop Mid dellink van onschatbare waarde te zijn. Hij heeft zelf als amateur en profes sional een goede wedstrijd kunnen rij den. Hij startte voor Nederland in het wereldkampioenschap van '54 bij de amateurs en hij droeg aan het einde van de vijftiger jaren de oranje lei derstrui van de Ronde van Nederland voor beroepsrenners. Sjoerd de Vries spreekt bovendien Frans als een Frans man, hij woont al sinds 1949 in Frank rijk nadat zijn ouders zijn vader is oud-elfstedentochtwinnaar Abe de Vries van Giethoorn naar het bij Parijs gelegen Ponthierry emigreerde. De Vries is bovendien zeer goed ingevoerd bij de organisatie als medewerker voor wielersport aan het dagblad Le Pari- sien Libéré, dat organisator is van de Tour de l'Avenir. Sjoerd de Vries (37) die als junior een van Nederlands meestbelovende schaatsers was, hij is ook nog kampioen van Parijs op de lange baan geweest, doet het werk voor de Nederlandse ploeg volledig uit lief hebberij. Hij heeft het beheer van zijn sportzaak in Ponthierry voor twee we ken overgedragen aan zijn echtgenote. De Nederlandse ploeg, die het woens dag erg rustig heeft aangedaan, er be hoefde niet te worden getraind om de conditie op peil te brengen, lijkt een voortreffelijke eenheid. De stemming is uitstekend en de vooruitzichten dat er een redelijke kans is op succes, zijn natuurlijk een stimulans voor de bes te verstandhouding. Het parcours is dan ook geknipt voor de Nederlanders. Tot de negende etappe vindt geen ren ner uit het veld van vijftien ploegen (van veertien nationaliteiten) een se rieuze berg als hindernis op zijn weg. Er wordt beweerd dat om deze reden Italië niet heeft ingeschreven. Pas tus sen Chateauroux en Riom, op de ne gende dag, moeten twee cols van de tweede categorie worden genomen. In het eerste gedeelte van de laatste etap pe ontmoet het veld twee bergen van de eerste categorie, waarna op die zondag, de 21ste september, 's mid dags het circuit van Auvergne met de lastige Cote de Graveloire tien keer moet worden genomen. Een renner, die na negen dagen nog tot de kansrijken behoort zal zonder twijfel ook die slot-' dag goed doorkomen. Voorlopig is dat echter nog geen zorg voor de Neder landers, die zich, vooral geestelijk, voorbereiden in Le Mans op de strijd in seconden en om de gele trui, die van daag plaatsvondt. SCHIPHOL Nederlands nieuwste troef op het lange afstandzwemmen, de 20-jarige Utrechtse zwemleraar Johan Schans, is gisteren, met ettelijke in Amerika en Canada gewonnen tro feeën, teruggekeerd. Het had heel weinig gescheeld of Schans had de officieuze wereldtitel lange-afstandzwemmen veroverd. Van de zes wedstrijden, die voor het kam pioenschap meetelden, won de Neder lander er twee. In drie andere bezette hij de tweede plaats Zijn grote rivaal, de Argentijn Hora tio Ingelsias, leverde precies dezelfde prestatie, maar toen alle tijden en af standen tegen elkaar werden afgewo gen, bleek het, dat de Argentijn de we reldtitel toekwam. De langste wedstrijd was die op het Canadese meer, Lake Sint John, nl. 25 mijl. Zondag won Johan Schans een wedstrijd van 25 km bij het Ameri kaanse Newport in de tijd van 5 uur 5 min. en 50 seconden. Schans heeft getoond een waardig op volger te zijn van Herman Willemse, de Utrechtse onderwijzer, die in het ver leden talloze lange-afstandswedstrijden in Amerika op zijn naam bracht. Als beroepszwemmer is Schans voor de Ne derlandse zwemmerij verloren. Hij be haalde in 1965 de nationale titel op de 400 meter. Herman Willemse is thans zijn manager, coach en trainer. Nog de ze maand hoopt Schans deel te nemen aan een wedstrijd in Syrië Ook heeft hij het plan om volgend jaar een poging te wagen Het Kanaal over te zwemmen. LISSABON Eusebio, de sterspeler van Benfica, heeft zijn contract met deze club met drie jaar verlengd. Na wekenlang onderhandelen tekende Eu sebio woensdag in Lissabon.

De Vallei | 1969 | | pagina 15