Veenendaals dagblad Buiten K.V.P.: „Premier hoeft niet per se r.-k. te zijn Even een dutje aan het front Nieuwe Israëlische aanvallen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Over beperking strategische bewapening GROMYKO L UCHT- VERSTEKELINGEN OP SCHIPHOL BETRAPT Geen treinen in Frankrijk Stakingen in Italië en Duitsland Twee jonge Australiërs vlogen 2S jaar illegaal Aantal leden van CHU eist aftreden van Jinks' bestuur bitterkoekjes JAMIN In Arnhem nylons voor één cent POLY SELECT matras Flessentrekker gearresteerd in Nij kerk LUNS KEERT NIET TERUG IN KABINET Doodstraf voor moordenaar van M'Boya Nog zomers 250 gram van 90 voor 80 niet te geloven voor dfe prijs Kijken naar wild AANBEVELING ADMINISTRATEUR 99 NIET TE VROEG COMMENTAAR Diergeneesmiddelen illegaal vervaardigd Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement f 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG II SEPTEMBER 1969 - 43e JAARGANG no. 213 TOPGESPREK KOSYGIN- NIXON VERWACHT WASHINGTON De Amerikaanse autoriteiten hebben officieuze aanwijzin gen van Russische zijde ontvangen, dat het Kremlin het voorstel van president Nixon voor besprekingen over een beperking van de strategische bewapening zal aanvaarden. Verwacht wordt, dat een officieel antwoord zal worden meegebracht door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, die zondag voor de 24e zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York zal aankomen. Ook volgens een bericht in de Londense Daily Express zullen president Nixon en de premier van de Sovjet-Unie, Kosygin, in de komende weken elkaar voor een onderhoud ontmoeten. Deze bespreking zal geheim zijn. PARIJS De staking van het Fran se spoorwegpersoneel die vanmorgen vroeg begon zal 24 uur duren, maar „vernieuwd" worden, als er geen spoe dige oplossing wordt verwacht van het geschil. Dat geschil om hogere lonen en korte werktijden duurt al lang. De eerste besprekingen erover waren reeds in november van het vorige jaar begonnen. De directie der Staatsspoorwegen zal trachten de diensten op enkele lange, trajecten te handhaven, maar het is nog niet bekend welke dat zijn. De staking brak uit omstreeks het ogenblik dat er te Ambroise, in de val lei van de Loire, een vergadering van de Gaullistische partij begonnen was, waar men de plannen van de regering voor het sterker maken van de econo mie en de gevolgen van de devaluatie van de franc onder de loep gaat ne men. DEN HAAG De arrondissements krijgsraad in Den Haag heeft gister middag de 22-jarige Ron Boot uit Den Haag wegens dienstweigering conform de eis van de auditeur-militair veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest en tot ontslag uit militaire dienst. ADVERTENTIE morg W/e hebben in de krant kunnen lezen, dat op het nationaal park ,,De Hoge Veluwe" praktische maatregelen werden getroffen, om het publiek kans te geven op het zien van grofwild, zonder dat het ver'dntrust wordt en óók zonder dat er een dure en lelijke hertegaan derij voor behoeft te worden opge richt. Ik ben daar geen vriend van; de nobele have wordt er verlaagd tot kijkspul, gelijk dit ook min of meer het geval, is met de VAD- ritten door de domeinen van Het Loo. Beter lijkt mij de methode van ,,De Hoge Veluwe", waarbij raster of palenreeks het wild van het publiek-op-de*weg afschermen. De mensen kunnen dus met wat ge luk de herten en moeflons uit de rustgebieden op weg. naar hun weidelavei zien wisselen. Door zorg, beleid en inzicht van directie en wildbeheer kan ongeveer bij zonsondergang iedere liefhebber aan zijn trek komen. Zo ziet men de schoonste sier van ons gewest door de dalen, over de heuvels en uit de bossen naar de avond- en nachtgrazing trekken. Hoe vaak men er getuige van mocht wezen, toch richt men de kijker steeds op nieuw met ingenomenheid op de vosrode figuren met de wiegende, gekroonde koppen, want altoos is de belichting verschillend, de sfeer anders, de decoratie volmaakter en de achtergrond verscheiden. Houdt iedereen zich aan de voorschriften, dan wordt zo'n idylle niet gauw verstoord, zoals ik het nog gekend heb, toen jan-en-alleman de hei op stoof, als er zich een gewei ver toonde. 11 sept. 1969 A. B. WIGMAN Het bericht is van de doorgaans goedingelichte medewerker voor mili taire zaken, Chapman Pincher. Vol gens hem zal het gesprek gaan over een poging om te komen tot een be perking van de ontwikkeling van nieuwe atoomraketten en een vermin dering van de bestaande wapens. Het gesprek zal vooral gaan over de lange- afstandwapens, van het soort dat de Amerikanen en de Sovjets thans over en weer op elkaar gericht houden en niet over wapens met een kleiner bereik. Volgens Pincher zou het voorstel over de vermindering van de lange- afstandwapens, een schok doen gaan door landen als West-Duitsland, Italië, Nederland, Griekenland en andere lan den van de NAVO, omdat deze zul len vrezen, dat er hier een nieuw .Jalta" zal ontstaan. In 1945 werd te Jalta een overeenkomst getekent, waar bij de VS, de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië geheime afspraken maak ten over de toekomst van vele miljoe nen Europeanen, zonder deze er even wel in te kennen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, William P. Rogers wordt maandag in New York verwacht. Hij zal in de loop van de week met Gromyko confereren. De Verenigde Staten en de Sovjet- Unie hebben reeds lang overeenstem ming in beginsel bereikt over bespre kingen tussen de twee supermogend- heden over een beperking van de kernwapenwedloop. Tijd en plaats van de besprekingen dienen echter nog te worden vastgesteld. Nixon heeft in juni doen weten, dat de nieuwe Amerikaanse regering bereid zou zijn de besprekingen na 31 juli te openen. In de zomer is geen Russisch antwoord ontvangen. Genvèe, Wenen en Helsinki worden genoemd als mogelijke steden voor het houden van de besprekingen. ROME Vannacht om middernacht zijn 1.260.000 arbeiders in de metaal- en de machine-industrie voor 24 uur in staking gegaan. Reeds twee uur nadat de onderhandelingen waren begonnen werd tot staken besloten. De eis was: een loonsverhoging van 20 percent en een verkorting van de werkweek van 44 tot 40 uur. De indus trie zei hier niet aan te kunnen voldoen het zou de inflatie maar meer in de hand werken. Tegen de 900.000 arbeiders in de bouwvakbedrijven gaan ook staken, ge durende 48 uur. Ongeveer 200.000 werk nemers in de chemische en farmaceuti sche industrie zijn iets dergelijks van plan. Met andere woorden: het is op het ogenblik in Italië een grote chaos en de vooruitzichten zijn allesbehalve goed. De minister van Arbeid, Carlo Donat Cattin, voorziet „lange en uitputtende onderhandelingen". De Westduitse minister van Econo mische Zaken Kurt Schilfer gelooft, dat de golf van wilde stakingen in de steen kool- en staalindustrie tenminste ge deeltelijk geweten kan worden aan het regeringsbesluit de waarde van de mark niet te verhogen. Hierdoor was het evenwicht tussen lonen en winsten in de staalindustrie verstoord, zo zei hij op de wekelijkse persconferentie van de regering, die gewoonlijk alleen door regeringswoord voerder Günter Diehl wordt geleid. Beiden verklaarden, dat de regering, die de kwestie van de wilde stakingen heeft besproken, van mening is dat zij zich beter niet in het loongeschil kan mengen. ARNHEM De Arnhemse super markt Janssen gaat na suiker en kof fiemelk nu ook nylons voor een cent verkopen. Het bedrijf hoopt op deze manier nog meer Duitse klanten te trekken. ADVERTENTIE uni De jeugdige Australiërs, die al 2V» jaar vrijwel zonder kosten de wereld door reizen. SCHIPHOL Twee duur gekle de, beschaafd sprekende Austra lische jongemannen, die volgens hun eigen verklaring al 2V* jaar de wereld omzwerven en daarbij experts zijn geworden in het vlie gen zonder te betalen, zijn gister middag op verzoek van de Cana dian Pacific Air op Schiphol enke le uren door de marechaussee vast gehouden, omdat ze ditmaal pech hadden en in een lijntoestel van deze maatschappij, waarmee ze gratis de oceaan overstaken, tegen de lamp liepen. Hun recept lijkt dóódsimpel. Ze kochten in Vancouver voor 34 dol lar een reisbiljet voor een binnen landse vlucht naar Calgary en maakten gebruik van een inter continentaal lijntoestel, dat van Vancouver via Calgary naar Am sterdam zou vliegen. Maar toen de machine in Calgary landde, bleven zij met enkele passagiers, die Nederland als eindbestem ming hadden, aan boord en nie mand controleerde dat. „We hebben stomme pech ge had", zo vertelden ze gistermid dag op Schiphol. „Toen we in Vancouver aan boord gingen stond bij de controle toevallig de steward van het vliegtuig, die en kele grapjes tegen ons maakte en zei, dat we best lol in Calgary zouden hebben. Deze steward her kende ons op het moment, dat we na de tussenlanding in Calga ry opstegen voor de vlucht over de oceaan. De gezagvoerder van het vlieg tuig vroeg voor zijn landing op Schiphol assistentie van de mare chaussee, die de beide jongens, de 24-jarige Lennard Lucas en de 23- jarige William Moore, beiden uit Melbourne, na aankomst op Schiphol aanhield. De CPA-verte- gewoordiger wilde het tweetal li- nea recta terugsturen naar Ca nada, maar de heren bleken over ruim 1000 dollar te beschikken en boden aan de reis alsnog te beta len. Daar nam de CPA genoegen mee, waarna alle gramschap werd begraven. Zélfs de mare chaussee zag er geen bezwaar in het tweetal in ons land toe te la ten. DEN HAAG Ruim twintig leden van het dagelijks bestuur van hun party de CHLT hebben het aftreden van geëist. Zij vinden dat het dagelyks bestuur „in meerderheid uit gesproken links" „een verdere af glijding naar links consequent door voert. De ontevredenen, behorend tot de zgn. Centrumgespreksgroep, dringen bij hoofdbestuur en Unieraad aan op uitstel van de verkiezing van een nieuwe voorzitter en andere nieuwe leden van het dagelijks bestuur. Eerst zouden de groepen van links, rechts en midden overleg moeten plegen. Unieraad en hoofdbestuur komen zaterdag in Utrecht bijeen. In de stukken voor de Unieraad werd nog geen enkele aanbeveling voor het voorzitterschap gedaan. Pas gisteren heeft het dagelijks bestuur het Eer- ste-Kamerlid prof. dr. J. W. van Hulst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, kandidaat gesteld. Prof. Van Hulst zou pas deze week van de curatoren van de V.U. toestemming hebben ge kregen. Drs. D. Schouten ui^ Waalwijk (Cen trumgespreksgroep )stelt de burge meester van Veenendaal, het vroege re Tweede-Kamerlid P. Bode, voor als tegenkandidaat. Het dagelijks bestuur beveelt als eer ste vice-voorzitter aan dr. C. Blanke- stijn en als tweede de huidige vice- voorzitter C. J. van Mastrigt. Het da gelijks bestuur zou moeten worden uitgebreid met onder anderen dr. E. Bleumink uit Jutphaas. De Centrumsgespreksgroep maakt ern stig bezwaar tegen de heren Blan- kestijn en Bleumink. „Dr. Blankestijn kent de Unie nauwelijks, evenmin de Unie hem. Hij is bovendien een link se figuur. Zijn vérkiezing zou de eenheid in de Unie ernstig in ge vaar brengen. Met het opnemen van dr. Bleumink in het bestuur zou de linkse signatuur alleen maar worden geaccentueerd". Het dagelijks bestuur van de CHU heeft de administrateur van het Uniebu reau, P. H. M. WiHemse, mondeling ontslag aangezegd. Met het daarmee uit te sparen salaris zou weer een deel van het ernstige financiële te kort waarmee de Unie kampt, kun nen worden gedekt. Op de ontwerp-begroting voor 1970 staat een tekort van 51.000 gulden. Daarbij is uitgegaan van een leden tal van 28.000. Tot dusver heeft ech ter slechts éénderde van de leden zijn contributie van negen gulden des jaars voor 1969 afgedragen. In het dagelyks bestuur is nu het plan gerezen de contributie te zijner tijd te verhogen tot 12,50 gulden per jaar. Het schat dat dit drieduizend leden zal kosten. DEN HAAG De Katholieke Volksparty houdt by de komende kabinetsformatie niet vast aan per se een premier uit de kring van de KVP. Wel vindt het party- bestuur dat de partners in de Groep van Achttien (KVP, ARP en CHU) „het uiterste moeten doen om tydig (zeg ten hoogste een half jaar) voor de verkiezin gen overeenstemming te bereiken over de keuze van een formateur of premier en over een aantal andere belangryke sleutelposities". Dat blijkt uit de nota die het partij bestuur gisteren heeft uitgegeven en die de partijraad van de KVP op 28 en 29 november zal behandelen. Partij voorzitter mr. A. van der Stee noemde de kwestie van de formateur een „zeer moeilijk punt, omdat een vierde part ner niet voor voldongen feiten kan wor den gesteld". De drie confessionele partijen moeten het voor de verkiezingen al met een vierde partner eens zijn geworden over regeringsprogram en de uitvoerders daarvan. Dat is het ideaal dat mr. A. van der Stee, de voorzitter van de KVP, voor ogen staat. Het opstellen van een gezamenlijk program van tien tot twaalf hoofdpun ten zal vervolgens het partijbestuur zeer tijdig moeten geschieden. Maar het mag ook niet te vroeg om dat bij het opstellen van het program rekening moet worden gehouden met de meest actuele eisen voor het te voe ren beleid na 1971. Het welslagen van dat beleid is zo blijkt ook uit de no ta mede afhankelijk van de keuze van de personen die met de uitvoering worden belast. Het partijbestuur acht het met het oog op de politieke duidelijkheid ge wenst om het voor de verkiezingen met elkaar eens te worden over de vraag naar welke regeringssamenwerking zal worden gestreefd. De voorzitter van de Anti-Revolutio naire Partij, dr. A. Veerman, zei gis teravond in „een eerste persoonlijk commentaar": „Ik vind de nota van de KVP een zeer redelijk stuk. Ik heb echter wel bezwaren tegen de opvat tingen .over de formateur of premier. Het kan best zijn dat de verkiezingen uitwijzen dat je de formateur niet bij jezelf (en dan bedoel ik: de drie), maar bij een vierde of vijfde partner moet zoeken. Ik vind het ook ergens niet passen in het Nederlands stelsel. Ik zie overigens in de zinsnede „het uiter ste doen" geen ultimatum". Mr. Van der Stee achtte het niet on denkbaar dat de drie fracties in de Tweede Kamer „in de verre toekomst met één fractievoorzitter zouden optre den". TEL AVIV Israëlische vliegtuigen zijn woensdag opnieuw de Golf van Suez overgestoken voor een aanval op Egyptische doelen. Zij bestookten con centraties van militaire voertuigen in de buurt van Ras Aboe Darag en Rad Zafarana. Hetzelfde gebied had dins dag het doelwit gevormd van een groot scheepse „stoomwalsoperatie", waarbij Israëlische pantsereenheden met steun van luchtmacht en marine aan land waren gezet en vervolgens Egyptische militaire installaties in een zestig kilo meter lange kuststrook hadden vernie tigd. Ook vanmorgen zijn Israëlische vlieg tuigen in actie gekomen en wel tegen guerrillasteunpunten in Jordanië. Een woordvóerder in Tel Aviv deel de mee, dat de luchtaanval van woens dag een antwoord vormde op nieuwe Egyptische bestandsschendingen aan het Suez-Kanaal. Elij zei niet, wat voor schendingen dat waren, maar militaire kringen hadden eerder gezegd dat 's nachts aan het kanaal van Egypti sche kant verscheidene malen met auto matische wapens het vuur was geopend. De woordvoerder sprak Egyptische berichten tegen volgens welke bij de nieuwe actie een Israëlisch vliegtuig was neergehaald. Alle toestellen waren volgens hem na de vernietiging van Egyptische voertuigen op hun bases te ruggekeerd. De luchtaanval wordt door waarne mers in Tel Aviv gezien als een nieuw blijk van Israëls vastbeslotenheid, Egyp te duidelijk te maken hoe duur het zal moeten betalen voor verwerping van het bestand en proclamering van een uitputtingsoorlog. „Het is voor de Egyptenaren niet moeilijk", zei de Israëlische stafchef, luitenant-generaal Bar-Lev, tot jeurna- listen, „aan het kanaal te zitten en honderden, duizenden Russische grana ten naar de overzijde te schieten. Het vinden van een oplossing voor werke lijke problemen, zoals Israëls suprema tie in de lucht en de bescherming van hun land of frontlijnen, is echter een heel andere zaak", aldus de generaal. Een Arabier heeft woensdag een gra naat geworpen naar de auto van de Is raëlische militaire gouverneur van He- bron, luitenant-kolonel David Ben Ofer. Deze sprong uit de-' wagen en gooide het projectiel dat tegen de auto kwam maar niet explodeerde, een eind weg, waarna hij en zijn adjudant achter op de 25 jaar geschatte dader aangingen, die echter in de verwarring wist te ont komen. Volgens ooggetuigen hebben Is raëlische troepen circa tachtig verdach ten aangehouden. A Aan het front in Vietnam heeft en kele dagen een verminderde ge vechtsactiviteit geheerst als gevolg van de rouw om de dood van de Noordviétnamese president Ho Tsji Minh. NIJKERK De politie in Nijkerk heeft de 23-jarige J. D. uit Putten ge arresteerd, die bekend heeft de laatste tjid in verscheidene plaatsen in ons land diverse goederen te hebben ge kocht zonder te betalen, de man, die zich enige jaren geleden uitgaf voor een r.-k. geestelyke en toen ook degerlyke praktijken toepaste, waarvoor hij in middels een gevangenisstraf heeft uit gezeten, opereerde de laatste weken in Nijkerk, Nunspeet, Doetinchem, Rhe- den en Amsterdam. Hij gaf zich steeds uit voor een familielid van een bekend plaatsgenoot. In Nunspeet vertelde hij dat hij fami lie was van een plaatselijk predikant kerk „kocht" hij twee antieke borden, droogkap en een gouden ring. In Nij-* kerk „kocht hij twee antike borden, waarvan hij er inmiddels een heeft doorverkocht aan een antiquair in Nun speet. D. wordt morgen voor de officier van justitie in Zwolle geleid. DEN HAAG Minister mr. J. M. A. H. Luns (58) (Buitenlandse Zaken) zal niet terugkeren in het kabinet dat na de algemene verkiezingen in 1971 zal worden gevormd. De minister zal misschien een func tie aanvaarden in het bedrijfsleven. Maar dat heeft hij nog niet beslist. Minister Luns zei gisteravond in een vraaggesprek met Rob Funcke in het radioprogramma X, dat het voor een minister van buitenlandse zaken in Ne derland steeds moeilijker wordt. „De hier heersende politieke malaise", zei hij, „ontlaadt zich ook op het buiten landse beleid." Minister Luns wilde niet verhelen straks, na ruim zeventien jaar de por tefeuille van buitenlandse zaken te heb ben beheerd, met een zekere voldoe ning van het politieke toneel te zullen verdwijnen. NAIROBI De man die ervan be schuldigd wordt Tom Mboya de minis ter van Economische Zaken van Ke nia te hebben vermoord, Naha Ho Isaac Njenga Njoroge, is ter dood ver oordeeld, na schuldig bevonden te zijn aan moord. De 34-jarige Kikoejoe zal opgehangen worden, tenzij hij in beroep mag gaan of dat zijn vonnis gewijzigd wordt. Het vonnis werd bekendgemaakt door de rechter van het hooggerechts hof Simpson na een proces van zeven dagen. De rechter en een van zijn twee Assessoren bevonden Njoroge schuldig. De andere assessor vond hem onschul dig. Njoroge heeft altijd gezegd onschul dig te zijn. Mboya werd op 5 juli in een drukke winkelstraat in Nairobi neergeschoten. Hij stierf nagenoeg onmiddellijk aan zijn verwondingen. Zijn dood had over al in Kenia ongeregeldheden tot gevolg, Njoroge, lidvan de linkervleugel van de Keniase regeringspartij, de Afri kaanse Nationale Unie (Kanu), werd op 9 juli gearresteerd. In zijn woning vond de politie een vuurwapen. De moord heeft Kenia en Afrika be roofd van een van zijn knapste poli tici. Mboya, een 38-jaar oud lid van de Loeo stam, heeft een belangrijke rol gespeeld bij de strijd van zijn land om onafhankelijkheid van Groot-Brit- tannië te worden. Hij was een voor aanstaande woordvoerder voor het Pan- Afrikanisme. HOOGEVEEN In een kantoorruim te in een flatgebouw aan de Schilper- oortstraat in Hoogeveen is een geheim laboratorium ontdekt, waarin anti-bio- fica werden vervaardigd. Het betrof hier medicijnen die voor veehouders werden gemaakt, maar die alleen door vee-artsen verkocht mogen worden. Waarschijnlijk hebben de betrokke nen hun medicijnen tegen een lagere prijs aan de markt gebracht. De kantoorruimte werd als sinds 3 jaar niet meer verhuurd. Toen vorige week een werkman van de bouwvere niging Hoogeveen, die eigenares is van deze ruimte, hier een elektriciteitsme ter wilde weghalen, ontdekte hij een soort laboratorium met gasflessen, een voorraad chemicaliën, een weegschaal, en andere apparatuur. De Hoogeveen- se politie meende aanvankelijk dat hier op uitgebreide schaal verdovende middelen werden vervaardigd. Later bleken het anti-biotica te zijn, die door de algemene inspectiedienst in Zwolle in beslag werden genomen. (Van onze weerkundig? medewer ker). Het dreigende gebaar, dat een oceaandepressie boven de Britse eilanden maakte, is tot nu toe niet door daden gevolgd. De regenfron ten vertraagden boven Engeland, waardoor het bij ons op de meeste plaatsen droog bleef. Ook vandaag en morgen zal dat, behoudens een enkele plaatselijke bui later in de periode, wel het geval zijn. Zuide lijke tot zuidoostelijke winden blij ven aan de oostzijde van het de pressiesysteem vooreerst warme lucht aanvoeren. Hierin loopt het kwik in Gelderland op tot waarden tussen 21 en 24 graden Celsius. In de loop van het weekeinde zal het wel weer wat frisser worden. Morgen: zon op 06.09, onder 19.03, maan op 06.44, onder 19.09. ^WVWWWVWVWWVWSAA/VWWWWWV*.

De Vallei | 1969 | | pagina 1