MODERN GEBOUW AAN DE DUIZEND ROEDEN Grote Pekken krijgt kerkelijk centrum voor Herv. gemeente Caecilia- antiek Majoor besprak „het gele gevaar" Spijkerwacht van burgers S.D. ers vermoordden koerier achterin auto Code bleef geheim Geen uitverkocht huis bij „orgel-in" Jan Hessels Mulder op orgel Petrakerk ,7,/.:: 10550 11070 Collectegeld gestolen uit Herv. Kerk Rijtuigen in optocht langs kastelen Boutique de Beauté in Veenendaal Prijzen voor bloemen op expositie Voor N.C.V.B. Lam pe» iet op 22 september Belt Koerier Uit de oude doos door j Rik Valkenburg Verboor Lampionoptocht 20 september Vrouwenbond vergadert SmSiM UIT HET ZAKENLEVEN DONDERDAG II SEPTEMBER 1969 VEENENDAAL De nieuwe kerk annex wijkcentrum van de Nederlandse Hervormde Gemeente aan de Grote Pekken, waarvan de bouw onlangs werd aanbesteed zal binnen afzienbare tijd gestalte krijgen. Het wordt een ta melijk strak bouwwerk, naar het ontwerp van architec tenbureau v.d. Hoef uit Veenendaal. Het krijgt zijn hoofd ingang aan De Grote Pekken, en een andere aan de Dui zend Roeden. Het exterieur, met grootste afmetingen van 27 bij 21 meter wordt uitgevoerd in gele steen voorzover het de hoogbouwbetreft. De lage delen worden rood. De kerkzaal in het centrum, waar vloerverwarming wordt geïnstalleerd, biedt plaats aan 450 personen, Het is nog niet bekend of er banken of stoelen worden geplaatst. Naast de kerkzaal is nog een kleinere zaal, die door mid del van een vouwband is afgescheiden. In de kerkzaal komt een vaste preekstoel. In het lagere gedeelte van het gebouw is een ruime con sistorie ondergebracht. Verder vindt men hier de entree, keuken en garderobe. De kelderverdieping herbergt een catechisatielokaal, bergruimte en de centrale verwarmings installatie. De noordwand van de kerkzaal, aan de Duizend Roeden wordt voorzien van veel glas, aan die zijde is geen zon newering nodig. Met het bezoek van mind er-val id en is re kening gehouden: er komt een helling naar de ingang, waarlangs invalidewagentjes gemakkelijk binnen kunnen komen. M» II VEENENDAAL ln het kader van de Caecilia-festiviteiten ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan hadden de muzikanten van deze vereniging zich gisteravond getooid met kleren van vijftig jaar terug. Daarin brachten zij oude en nieuwe nummers vanuit een tent die achter de Oude Kerk was op- gested. Of alle muzikanten wel vol gens de mode van vijftig jaar terug ge kleed waren moet worden betwijfeld, maar de kuitbroek van bovenstaande muzikant was in ieder geval authen tiek. De Caecilia-mensen trokken in ieder geval veel luisteraars en kijkers. RENSWOUDE Onder leiding van haar presidente, mevr. Hosang kwam de NCVB afdeling Renswoude woens dag avond weer voor het eerst in dit seizoen bij elkaar. Als spreker voor deze avond was uitgenodigd majoor Van der Veer uit Leuvenheim, die kwam spereken over China. Na een inleidend woord van de presidente, werd direct het woord gegeven aan de heer Van der Veer. Over China, aldus de heer Van der Veer, zijn al heel wat woorden geschre ven. Men kan met dit land alle kanten uit zoals bijvoorbeeld de religieuze en aardrijkskundige kant, maar vanavond willen we China benaderen op het po- litiek-militaire vlak. Spreker ging in de geschiedenis te rug tot Napoleon, die in zijn tijd als generaal al huiverig was voor het op komende China. Hij noemde het een slapende reus, en wee hem die deze reus doet ontwaken aldus Napoleon. Ditzelfde China, aldus de heer Van der Veer is nu in onze tijd ontwaakt gezien zijn veelvuldige atoomexplosies en andere mogelijkheden op dit gebied. Wij moeten ons afvragen, wat wil China welke plaats neemt het in. Spreker vergeleek de gehele situatie als een wereldschaaktoernooi met als inzet de gehele wereld. Want wat China wil is gehele wereldoverheersing. Van dit naderend gevaar zijn Ame rika en Rusland zich goed bewust, van daar hun samenwerking. Enerzijds is het een streven naar een algeheel wereldcommunisme ander- anderzijds is het communisme aan alle kanten in de communistische landen aan het afbrokkelen. Bij alles vinden Amerika en Rusland elkaar, omdat deze machten niet kun nen gedogen dat China hen in de wie len rijdt. Wat Amerika en Rusland nog van elkaar verwijderd houdt, is Vietnam. Alleen door een gecombineerde Ame rikaans-Russisch samengaan kan Chi na tegen worden gegaan aldus majoor Van der Veer. De majoor zag in de toekomst geen directe derde wereldoorlog maar wel verschillende oorlogen in vestzakfor maat, die elk voor zich veel ellende brengen. Na de pauze werd het onderwerp in bespreking gegeven. Voor de volgende vergadering op 22 oktober is ds. Jonkers, geref. pred. uit RENSWOUDE Evenals andere ja ren zal te Renswoude de lampegieters- avond weer worden gehouden op maan dag 22 september. Voor iedereen die mee wil doen aan de optocht, is er gelegenheid zich bij de organisatoren op te geven. Ook nu zijn er aan de diverse versieringen weer prijzen verbonden die zullen wor den vastgesteld door de aangewezen jury. genodigd. Hij zal spreken over het Hooglied. u dan avan a.u.b. voor Vaanandaal 's Zatard. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhanan 3328 Nwa Vaanandaalsawag 159 EDERVEEN In dc nacht van zon dag op maandag zijn een of meer in brekers via een openstaand tuimel raam binnengedrongen in de Neder landse Hervormde Kerk. De inbrekers hebben uit een kluis een bedrag van duizend gulden aan collectegelden en giften gestolen. De dader(s) braken een kast open, forceerden vervolgens de kluis die zich in de muur van de kast bevond en namen een kistje met geld mee. Ook in Veenendaal vond op 5 september 1944 een gigantische door- en uittocht plaats van alles wat nazi was. Er kwam geen eind aan de stoet die door de Hoofd straat trok, op gammele wagens, karren, fietsen etc. Nog altijd staat deze datum bekend als de „dolle dinsdag". Waar al deze mensen vandaan kwamen en waar zij heen gingen?.... Niemand die het wist, en zij zelf blijkbaar ook niet. Door de burgers werden ze nagejouwd en hun positie leek weinig benijdens waardig. Overal in Nederland was de Deutsche Wehrmacht de kop kwijt. Vandaar dat er ook geen re presailles volgden op de geboycotte paardenvordering te Ede. Door heel Nederland waarde er een ongekende Oranje- en Vrij heidsroesNog enkele dagen, dan was het gebeurd met de oorlog! Zo dacht vriend en vijand, ook in Vee nendaal, erover! Het was een ge heel unieke situatie, die gewoon weg niet te omschrijven valt. In verschillende winkels werden reeds verborgen gehouden oranje- artikelen (verboden kleur in die tijd) verkocht en de toeloop was zo groot dat de verkoop moest worden gestaakt. Om de aftocht van de Duitsers zo veel mogelijk te remmen en te vertragen, werden overal in den lan de met kwistige hand, puntige spij kers op de wegen gestrooid, die me nige Duitse wagen deden stranden. Natuurlijk wist de bezetter, na zich hersteld te hebben van de Dolle Dinsdag, daar wel wat op te vinden. Er werd een verplichte spij kerwacht afgekondigd. Elke man nelijke burger, ook in Veenendaal, van een bepaalde leeftijd, kreeg op dracht, meestal in groepjes van twee, de weg 's nachts te bewa ken, waarbij zij verantwoordelijk werden gesteld als er tijdens hun „dienst" spijkers op de weg werden aangetroffen. In het begin was er nogal con trole op en liep men noodgedwon gen zijn „hondewacht". Later werd er de draak mee gestoken en de hand mee gelicht. Een enkeling liep nog zijn verplichte uren, de rest geloofde het wel. Het was vaak een komisch gezicht, tegen 't aan breken van de dag, diverse wacht- lopers al keuvelend door de Hoofd straat en Kerkewijk te zien wande len, vaak zonder ook maar één blik op de verkeersweg te werpen. Echter het spelletje met de spij kers, door velen gespeeld, gaf hier en daar in onze omgeving aanlei- '■■■■■■•■imiimnnnmiiHi"""»"»"""""* ding tot ongeregeldheden. Zo ook in Scherpenzeel en Woudenberg. De 13e compagnie Landstorm te Veenendaal kreeg order daarheen een detachement van 12 man te stu ren. Onder hen was ook de bruut Severijnse, een Unterscharführer, die in de Betuwe, in de buurt van Opheusden, zich had vermaakt met het neerschieten van burgers die, om hun eigendommen te be machtigen zich in het sperge bied waagden. Deze kerel legde de hand op een jongeman, die hem voorbijfietste, toen hij in Scherpenzeel rondliep. Hij bracht hem naar het raadhuis en verhoorde hem, maar er was niets uit te krijgen. Toen belde Se verijnse naar Veenendaal. Daarna kwam de Obersturmführer Schultz zelf en bracht ook de Polizeimeis- ter Wimmer mee. Verder een Ne derlander, de soldaat Höfte, ex-stu dent in de economie, die als tolk kon fungeren. 'Dé gevangene had als beroep, landarbeider, op zijn persoonsbe wijs staan, maar" hij had zeer goed verzorgde handen, dus dat klopte niet. Ook het adres dat hij opgaf klopte niet, hij was daar onbekend, na gedaan onderzoek. Nu ja, Wim mer wist er wel raad op. Ze hadden op de man brieven aangetroffen in code, en ze waren er tuk op, - de ontcijfering daarvan te weten te komen. Maar de gevan gene was erg taai en bleef zwijgen, na al de dreigementen van Wim mer en Severijnse. In de Scherpen- z'eelse secretarie zette Wimmer een stoeltje voor een open kastdeur, zoals Overste Boeree dat beschrijft en nam de gasmaskerband van Severijnse, maakte er een strop van liet de gevangene op het stoeltje klimmen, legde hem de strop om de nek, gooide het einde van de band over de kastdeur en liet dat door Severijnse vasthouden. Toen schopte hij de stoel om. De band sneed diep in de hals van het slachtoffer, maar Severijnse kon 't géwicht niet houden, hij liet de band los, de man viel op de grond, zijn gelaat was bloedend verwond. Met moeite stond hij op, maar bleef zwijgen. Höfte moest hem in de cel onder de toren brengen en de Dienstelle van de S.D. in Arn hem opbellen. Nauwelijks een half uur later verschenen twee S.D. mannen met een auto, het waren waarschijnlijk Ahlbrecht en Kühnert. Zij tracht ten de gevangene te verhoren, maar hij bleef zwijgen. Toen ranselden /.ij hem af, zij sloegen hem op 't hoofd, waardoor de wonden weer begonnen te bloeden. Tenslotte na men zij hem mee in de auto en zeiden dat hij in Arnhem verder verhoord zou worden. Buiten Scher penzeel gekomen maakten zij hem af met zes pistoolschoten in het hoofd en onderlijf. Zij wierpen de dode aan de kant van de weg en reden naar huis. De politie van Ederveen, gewaar schuwd, vond het lijk, maar kon het niet identificeren. Later bleek het te zijn Hans Blankenberg. Hij was student in Delft en behoorde tot de eerste koeriers van de Alge mene Nederlandse koeriersdienst. Hij werkte voor de verzetsbeweging op het traject Ermelo-Maarsbergen. Zijn berichten waren bestemd ge weest voor Capt. King. Capt. King was een zekere G. S. Kirschen, een Brusselaar, die gedropt was en on dergebracht bij Van Ee aan de En zo lukte het de Duitsers, noch de in Veenendaal gelegen Land storm, om de code te ontcijferen, van deze belangrijke en waardevol le berichten van de A.N.K., die uiteraard wel wist aan wie zij dit koerierswerk toevertrouwde. Niettemin was het voor ieder te ontcijferen „spijkerschrift", zo kwis tig in deze omgeving gestrooid, de dappere vaderlander Blankenberg, indirect, noodlottig geworden... VEENENDAAL Ter gelegenheid van de jeugdweek, waarmee traditio neel de winteractiviteiten van de gere formeerde jeugd wordt begonnen, vond dinsdagavond op intiatief van de Jeugd raad, een orgelbespeling plaats in de Petra-kerk. Jan Hessels Mulder, sinds kort vaste organist an de gerefor meerde kerk te Veenendaal, was bereid gevonden niet alleen het orgel te bespe len, maar ook toelichting te geven op de door hem te spelen stukken, op het orgel als muziekinstrument in het alge meen en op het Verschueren-orgel in dc Petra-kerk in het bijzonder. Ook samen zang was in het programma opgeno men. Dit gevarieerde programma was aangekondigd onder de titel „orgel-in". AMERONGEN Meer dan veertig rijtuigen met aangespannen paarden ryden zondag 14 september mee in de Kastelentocht 1969 van de vereniging „de Stichtse aanspanning" te Doorn. De tocht voert de stoet langs een aan tal kastelen in de omgeving. Om tien uur 's morgens is de start op Huis Doorn. Men rijdt dan via de Langbroekerdijk naar kasteel Sanden- burg. Vandaar gaat het langs de Rui- terberg naar kasteel Maarsbergen, waar om elf uur een korte rust word gehou den. Over de nog bloeiende heide op het Leersumse veld gaat de stoet naar Leersum, via Scherpenzeelseweg en Rijkswaterstaat naar 't Berghuis te Amerongen. De paarden worden daar uitgespannen en krijgen hun verdiende haver. De deelnemers zetten zich aan de lunch. Om kwart over twee vertrekt men weer, nu op weg naar Landgoed Zuyle- stein. Via Leersum trekt men vervol gens langs de kastelen Broekhuizen en Darthuizen. Om vier uur is de stoet terug in Doorn. Een jury van deskundigen beoordeelt onderweg de aanspanningen op stijl, de gangen van de paarden, en de staat van onderhoud en originaliteit van de rijtuigen. De gemeente besturen van Doorn, Leersum en Amerongen hebben prijzen beschikbaar gesteld, evenals de VVV van Doorn. Welke betekenis ook achter de titel gezocht moge worden, zeker niet deze dat, modern gezegd, het orgel in is. Dit bleek wel uit het helaas teleurstel lend aantal bezoekers. Het titelgeheim scheen te worden opgelost toen de heer HesselS Mulder tijdens zijn gezel lige en niet te technische uiteenzetting over de werking van het orgel, voor een beter begrip van de door hem bespro ken zaken, adviseerde: het orgel in. Hiervoor was echter het aantal bezoe kers te groot. Sprekend over de toeneming van het aantal registers gedurende net tijdvak van Barok tot Romantiek, waardoor het orgel in toenemende mate in staat was het Symfonie-orkest te imiteren, noemde Jan Hessels Mulder het ook ELST Evenals in voorgaande ja ren organiseert de Contactgroep van Winkeliers dit jaar weer een lampion- optocht, die zal plaatsvinden op zater dagavond 20 september. Alle Elsterse kinderen tot 14 jaar kunnen hieraan deelnemen, zowel in groepsverband als individueel. Er zijn weer vele aantrekkelijke prij zen beschikbaar. Een deskundige jury zal de deelnemertjes beoordelen. Ieder kind, dat in de optocht meeloopt, krijgt een consumptie. De opstelling is om 7 uur bij de mu ziektent; men vertrekt om half acht. De route is als volgt: Beatrixstraat, Woudweg, Rijksstraatweg, Veenendaal- sestraat, Franseweg, Schoolweg. mu ziektent, waar na afloop de prijzen worden uitgereikt. De kinderen, die verkleed deelnemen, dienen een nummer te halen bij de heer D. Slok» Rijksstraatweg. De Contactgroep rekent erop, dat alle kinderen van Eist zullen deelnemen en verzoekt daarom de ouders mee te werken om deze avond tot een succes te maken. als koning der instrumenten bekend staande instrument de koningin der muziekinstrumenten. Hiermede schijnt het geheim dan toch te zijn opgelost: de Petra-Kerk is een orgelin rijk. Wie achter orgel-in niet anders ge zocht heeft dan een gezellig orgelcon cert, is niet bedrogen uitgekomen. De, meest jonge, toehoorders luisterden omgekeerd in de bank, dus met het ge zicht naar de gespeelde werken. De wat ongewone houding stelde de luis teraar in staat een fout in het program ma op te merken. Het aangekondigde „Preludium en Fuga in d" van Pa- chelbel bleek te zijn een „Preludium in d en een fuga in d. Overigens waren deze stukken zeer het beluisteren waard. Tevoren had de organist enkele registers laten horen, wat voor de luisteraar zeer instructief was. Het programma was afwisselend, na Pachelbel een zeer ingetogen koraal- voorspel van J. S. Bach, gevolgd door een uitbundig orgelconcert van G. F. Handel. Alle werken werden met grote techni sche vaardigheid en een juist gevoel voor sfeer ten gehore gebracht. Na een korte pauze vervolgde Jan Hessels Mulder het concert met „Fan fare" van Lemmens, een fris en onge compliceerd werk uit de (late) Roman tiek en kreeg de luisteraar gelegenheid het (niet geringe) improvisatietalent van de organist te bewonderen, zowel in de orgelsolo over het thema: „Ruwe stormen mogen woeden", als ook in de voor- en tussenspelen van de op het programma gedrukte liederen. Nadat een lied, .bij uitstek voor de jeugd, met enthousiasme door de aan wezigen was meegezongen, was deze orègel-in uit. Zonder twijfel is een woord van lof op zijn plaats, zowel voor de organist die deze avond op zo'n voortreffelijke wijze heeft verzorgd, als voor de Jeugdraad voor zijn intiatief. Dat er meer van zulke avonden gehouden zul len worden! J. van de Putte. RHENEN Na en lange vakantie gaat de afdeling Rhenen van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar maandelijkse vergadering hervatten. Op dinsdag 16 september zal de eerste vergadering plaatsvinden in gebouw Irene. Als spreekster zal optreden mevrouw Kuyvenhoven uit Wageningen die zeer bekend is om haar prachtige en artis- stieke bloemstukjes. Zij komt hierover vertellen en vooral laten zien wat men met bloemen kan doen. Ook niet-leden van de afdeling zijn dinsdagavond wel kom. VEENENDAAL -- Aan de Bergweg 7 werd Veenendaal gisteren verrijkt met een nieuwe schoonheidssalon, die als „Boutique de Beauté" werd geïntro duceerd door de dames T. van den Born-Vonk en M. de Haas. De salon bevat twee volledig geoutil leerde behandelkamers en een entree ontvangstruimte, waar tevens de (merk-)schoonheidsartikelen worden verkocht. De Boutique kan haar cliën- tèle de meest uitgebreide schoonheids behandelingen geven, waartoe ook de lichaamsmassage moet worden gere kend. Daarnaast kan de vrouw er te recht voor elk denkbaar afzonderlijk facet van de totale schoonheidsverzor ging. Er wordt uitsluitend op afspraak gewerkt. De Boutique de Beauté is be halve op weekdagen ook op zaterdag ochtend open, evenals op twee avonden per week. De dames Van den Born en De Haas ondervonden gisteren veel belangstel ling bij de opening. Onder de bezoe kers waren burgemeester P. Bode en zijn echtgenote. Een schat aan bloe men sierde de salon, waar nog tot in de avond de opening werd gevierd. RESTEREN In het Dorpshuis van Resteren zijn gisteravond de prij zen uitgereikt die verbonden waren aan de bloemententoonstelling van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde die dinsdag werd ge opend. De prijswinnaars werden door de heer Scheepers bekend gemaakt. Voordat hij hiertoe overging merkte de heer Scheepers op dat de accom modatie in het Dorpshuis voor een dergelijke tentoonstelling een grote vooruitgang betekent in vergelijking met de vorige beschikbare ruimte: de veilinghal. Als gevolg van de daar doorgaans heersende lage temperatuur verloren de bloemen al vrij snel hun „geur en fleur". De heer Scheepers legde voorts de nadruk op het nut van de tentoon stelling, waaraan vooral scholieren meewerken, die op deze wijze al vroeg met de plantenwereld in aanraking komen. Tenslotte merkte de heer Scheepers op dat dit jaar aanzienlijk minder planten te bezichtigen zijn ge weest dan in voorgaande jaren. De prijzen werden als volgt verdeeld: Scholen: le prijs Hervormde School Opheusden; 2e Openbare Lag. School Kesteren; 3e Chr. Lag. School Reste ren; 4e Chr. Lag. School Lienden; 5e Ger. School Opheusden. Prijs voor de mooiste plant van alle scholen: Ina Schaap, Opheusden (Ger. School). Vrije inzendingen van de leden van de Maatschappij: Mevr. Van Beest-Timmer, Lienden; mevr. Dekker-Van Kleef, Kesteren; mevr. Den Hartog-Zadelhof, Opheus den; mevr. Van Héttum-Maarsen, Kesteren; de heer Van Lutterveld, Ochten; mevr. Schalk, Opheusden; me vrouw Schepers-De Jonge, Kesteren; mevr. Welvaart-Schuilenburg, Keste ren. 2e prijs: Mevr. Geurts, Dodewaard; mevr. Van Hattum-Maarsen, Kesteren, 2 keer; mej. Munneke, Kesteren; mevr. Verwer, Kesteren; mevr. Welvaart- Schuilenburg. 3e prijs: Mevr. De Haas, Kesteren; mevr. Den Hartog-Zadelhof, Opheusden; mej. Munneke, Kesteren; de heer Rijswijk de Leeuw, Kesteren; mevr. Schepers- De Jonge, Kesteren. Eervolle vermeldingen: Cactussen van de heer Verwer; bak met geraniums van mevr. Welvaart- Schuilenburg; druivenboom van de fa. Van Ingen.

De Vallei | 1969 | | pagina 3