„Zieke" NDSM brengt Verolme in moeilijkheden Verdierf gek1 Auto onder trein: twee doden, vijf gewonden „Voorwaarden gesteld voor deelneming aan Europese top" VenJuufe koek Rani|) onderstreepte leemte in geneeskundige verzorging Zaltbommel stuurt boze telegrammen naar Den Haag Prins Claus werpt negen P.T.T. MAAKTE MEER WINST IN 1968 Sloan's Balsem Kritiek op kritiek Relletjes na Ho-herdenking „Metaal moet bij fusies plannen gereed hebben" Aandrang op scheepsbouwer af te treden „Als regering bijspringt moet zij ook invloed krijgenzegt Den Uyl BIJ DE SPAR Bezwaarschrift van Haarlemse rechter ongegrond INGRIJPEND TOEGEGEVEN GROTE BETEKENIS CONSOLIDATIE Koekoek wil dat Arabische ambassadeurs tot ongewenste personen worden verklaard Luns deelt Kamer mee: Voor onmiddellijke verlichting Depijnverdrijver met onmiddellijke werking. OPEN GESPREK ONDERZOEK smul-ideetje voor 12 uur mals en kruidig HIAAT Alleen postdienst verliespost VERKEERSKNOOP WERKGROEP MEESPREKEN Toestand kassier nu redelijk DONDERDAG II SEPTEMBER 1969 ROTTERDAM De positie van scheepsbouwer Cornelis Verolme is gisteren sterk aangevochten. Er zijn stemmen opgegaan dat hij de leiding van zijn be drijf uit handen moet geven. Deze uitlatingen kwamen nadat zowel Verolme als het ministerie van Econo mische Zaken bekend had gemaakt dat er op hoog niveau gesprekken gaande zijn om het scheepsbouwconcern waarbij tienduizend mensen wer ken uit een financiële impasse te helpen. ADVERTENTIE ROERMOND Twee personen zijn gistermiddag om het leven gekomen en vijf ernstig gewond toen een personen auto op een met knipperlichten bevei ligde overweg in Baexem (Limburg) werd gegrepen door een stoptrein Roer mond-Eindhoven. De twee doden zijn de 34-jarige vrouw en de 57-jarige moeder van de bestuurder van de auto, de 35-jarige P. T. uit Grathem. Twee kinderen van het echtpaar P. T., een nichtje, de be stuurder en zijn zuster moesten ernstig gewond in het ziekenhuis te Roermond worden opgenomen. De trein kwam na de botsing vijfhon derd meter verder tot stilstand. De au to werd ongeveer 25 meter meege sleurd. Tot 2V« uur na het ongeluk moesten de treinreizigers tussen Roer mond en Weert van autobussen ge bruik maken. AMSTERDAM Èen herdenkings- tocht ter nagedachtenis van de presi dent van Noord-Vietnam, Ho-Tsji-Min, is gisteravond uitgelopen op rellen In de Amsterdamse binnenstad. Aan de voet van het beeld de Dok werker was voordien door dr. J. M. Pluivier een korte levensschets van de overleden president gegeven. Hij noem de hem een „levenslange revolutionair en een onvermoeibare strijder voor de bevrijding van zijn land". Aangekondigd werd, dat het gebouw van De Telegraaf het volgende object van de betoging zou zijn. Op het Spui werden de eerste rookbommen gewor pen. Na 21.00 uur stond een 300-tal jon gelui bij het dagbladgebouw op de Nieuwe Zij ds voorburg wal. Juist toen hier de eerste ruiten waren gesneuveld, arriveerde de politie met drie overval wagens. Tussen kwart over tien en half elf werden op de Dam enkele politiewa gens bekogeld met flessen die een brandende vloeistof bevatten en waar van er enkele explodeerden. Ondertussen was een andere groep naar gebouw Frascati gegaan. Hier werd het woord gevoerd door prof. dr. J. H. Haas, prof. dr. M. Minnaert en prof. dr. W. F. Wertheim. Deze bijeenkomst had een rustig ver loop. Omstreeks twaalf uur verlieten de laatste bezoekers het gebouw. Daarna maakte ook de politie, die voordurend door de binnenstad had ge patrouilleerd zich gereed om in te ruk ken. Er werden geen arrestaties ver richt. Voor zover bekend werd oak nie mand gewond. DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft, conform de eis van de procureur-generaal, het bezwaarschrift van de zestigjarige Haarlemse rechter mr. R. N. A. Rambonnet, die ervan be schuldigd wordt onder invloed 'n dode lijk ongeluk te hebben veroorzaakt, on gegrond verklaard. Het Hof bevestigt hiermee de beschik king van de Haagse rechtbank. In zijn bezwaarschrift had mr. Rambonnet de dagvaarding aangevallen. Hij bestreed het hem telastegelegde. Verwacht mag worden dat mr. Rambonnet eind okto ber of begin november voor de recht bank in Den Haag zal worden gedaagd. Deze moeilijkheden zouden zich zoals we gisteren in onze laatste edi tie nog berichtten in de eerste plaats toespitsen op de gang van zaken bij de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (NDSM) in Amsterdam. Deze werf werd een jaar geleden door Verolme overgenomen als conditie van de minister van economische zaken om in aanmerking te komen voor een over- heidsgarantie die hem in staat zou stel len op Rozenburg een groot dok voor mammoetschepen te bouwen. De hulp van 't ministerie blijkt even wel onvoldoende om de zieke NDSM weer gezond te maken. In dit verband is uit de Tweede Ka mer aan minister De Block gevraagd of Verolme opnieuw om een kredietga rantie heeft gevraagd. Tevens wil de vaste commissie voor economische zaken uit de Tweede Ka mer zo spoedig mogelijk worden inge licht. Minister De Block zal dit over een week doen. Voor de heer J. M. den Uyl, als so cialistische fractievoorzitter in de Twee de Kamer staat het wel vast dat een ingrijpende wijziging moet komen in de top van het concern Verolme als het nog meer overheidshulp krijgt. De voorzitters van de katholieke en christelijke vakbonden in de metaalin dustrie koesteren dezelfde gedachte. Verolme heeft gisteren toegegeven dat bij de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (NDSM) in Amsterdam aanzienlijke verliezen zijn opgetreden bij de bouw van supertan kers. Hij bevestigde tevens dat hij over de ze kwestie in gesprek is met de minis ter van economische zaken. De verlie zen bij de NDSM waren opgelopen tot tientallen miljoenen guldens. Dit is er kend door de heer W. A. de Jonge, pre sident-commissaris van het concern Verolmfc. Het socialistische Kamerlid A. J. Lems heeft gisteren over deze ontwik keling vragen gesteld aan minister De Block. Hij wil weten of aan de voor waarden, waaronder vorig jaar krediet garanties aan Verolme zijn gegeven, wordt voldaan. Ook vraagt hij of de minister en nieuw verzoek heeft ontvangen van Verolme voor zo'n kredietgarantie. Als dit zo is verzoekt hij de vaste commis sie voor economische zaken uit de Tweede Kamer daarover op korte ter mijn in te lichten. De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, de heer J. M. den Uyl, herinnerde eraan dat bij de verlening C. VEROLME van krediet-garanties en kredieten aan Verolme als eis werd gesteld dat een belangrijk deel van de NDSM in stand zou worden gehouden. Hij vervolgde: „Dit bedrijf is van bijzonder grote betekenis voor werk en welvaart in Amsterdam. Niet alleen vanwege het bedrijf zelf, maar ook van wege tal van andere bedrijven die met de NDSM verbonden zijn. Ik acht de regering dan ook ver plicht vast te houden aan de voorwaar den die met betrekking tot de NDSM zijn gesteld. Mocht de overheid met geld van de gemeenschap Verolme in belangrijke mate moeten bijspringen en dat kan noodzakelijk zijn dan dient dat on vermijdelijk consequenties te hebben voor de leiding en de eigendom van het bedrijf. Toen in een vergelijkbare situatie in Limburg de overheid 'n belangrijk kre diet verleende bij de opzet van een nieuwe autofabriek van de DAF werd bepaald dat de overheid ook een be langrijk stuk medezggenschap zou krijgen in de eigendom van het nieu we bedrijf. Ik meen dat dit zeker ook nu onder ogen dient te worden gezien, wanneer zou blijken dat aan het concern Verol me nieuwe kredieten van de kant van de overheid gegeven moeten worden. „Ik ben er een voorstander van wan neer het concern zich meer op consoli datie zou gaan toeleggen", aldus de heer P. Brussel, voorzitter van de katholie ke bond in het metaal- en elektrotech nisch bedrijf en aanverwante bedrij ven St. Eloy. Hij voegde hieraan toe: „Je kunt je daarbij de vraag stellen of het niet wijs is die taak eeen andere leiding te geven. Gezien zijn instelling en ka rakter kan een consolidatie van het con cern de heer Verolme wellicht moei lijk vallen". van de christelijke metaal bedrijfsbond, vraagt zich af of voor een snel gegroeid bedrijf als Verolme de tijd van consoli datie niet is aangebroken. „Men kan zich dan tevens afvragen of de heer Verolme wel de juiste man is om dat proces te leiden". DEN HAAG „De ambassadeurs van arabische staten in ons land moeten tot „persona non grata" worden ver klaard." Dit wil het Tweede Kamer lid H. Koekoek (Boerenpartij). Hij maakt dat kenbaar in schriftelijke vragen aan minister-president De Jong, „naar aanleiding van de bom aanslag in Den Haag door arabische terroristen." De> heer Koekoek wijst erop dat „lijf en goed van Nederlanders en in ons land verblijvende vreemdelingen ernstig in gevaar werden gebracht." Hij vraagt of de regering bereid is op korte termijn ernstige maatregelen te nemen tegen het plegen van dit soort wandaden. „Waarom", vraagt hij tenslotte, „wordt de schade, die is aangericht, niet door de arabische sta ten betaald, maar door de Nederland se staat?" DEN HAAG De Nederlandse re gering heeft een aantal voorwaarden gesteld voor deelneming aan een Euro pese topconferentie, die waarschijnlijk half november in ons land wordt ge houden. Minister Luns (Buitenlandse Zaken) deelde dit gisteren in de Twee de Kamer mee tijdens het debat over Europese zaken. Het staat overigens nog niet vast of de „top" zal doorgaan. Gisterochtend was mr. Luns hierover nogal optimis tisch, maar gistermiddag zei hij dat hij zojuist uit Rome een telegram had ontvangen, waaruit hem bleek dat het doorgaan van de conferentie onzeker der was geworden. Eén van de belangrijkste voorwaar den van Nederland is dat er tevoren een aanwijzing moet zijn die op enig succes van de conferentie wijst. De regering voelt niets vor een gesprek zonder voorbereiding op diplomatiek niveau. Het gesprek moet bovendien niet tevoren al worden gezien als een eer ste in een rij van vele. Elke beslissing over een nieuwe bijeenkomst zal apart moeten worden genomen. De voorzitter van de Europese commissie zal aanwe- ADVERTENTIE Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. zig moeten zijn. En wanneer dat niet mogelijk is kan er slechts een alge meen politiek gesprek worden gehou den. Mr. Luns vindt het tenslotte een goede gedachte dat de conferentie zou kunnen worden gevolgd door een bij eenkomst met Engeland. Dr. W. J. Schuijt (kvp), voelde niet zoveel voor al die voorwaarden. Hij had liever een open gesprek. Minister Luns zei dat de twijfel over de Euro pese eenwording in ons land groeit. De jeugd wordt sceptischer en ze treedt minder stimulerend op. Zowel mr. Luns als staatssecretaris De Koster voelt voor rechtstreeks verkiezingen van de veertien Nederlandse leden van het Europese parlement. Drs. Th. E. Wes terterp zei dinsdag al dat hij een ini tiatief-wetsontwerp hiervoor wil indie nen. De twee bewindslieden vonden het ook juist dat niet de regering, maar de Kamer het initiatief neemt. De heer De Koster wil bezien of hij geld kan vinden voor een onderzoek naar de be langstelling bij de kiezers voor deze verkiezingen. Minister De Block (eco nomische zaken) zei nogmals dat hij er niets voor voelt, het ultra-centifuge- projekt voor militaire doeleinden zou Wij zoude* dan weliswaar verlost zijn van de moeilijkheid dat Engeland het projekt voor militaire doelienden zou kunnen gebruiken, maar Frankrijk is ook een atoommacht. Er kan dus al leen van een verschuiving van moei lijkheden worden gesproken. In de herfst werdt ook met Italië en België gepraat over een deelneming aan het Nederlands-Duits-Engelse project. De regering is er overigens niet ge rust op dat de drie landen tenslotte zullen samengaan. Het is mogelijk dat Engeland en Duitsland de handen in eenslaan en dat Nederland in de kou komt te staan. ADVERTENTIE een dubbele plak Verkade Snijkoëk met wat botef... mmm De smalle Waalbritg. IALTBOMMEL De klap waar- nee gisteren opnieuw doden vielen )p de gevaarlijke Waalbrug bij Zaltbommel. heeft in het rustieke .tadje heftige emoties losgeslagen, i De gewonden waren nauwelijks af- i »evoerd, de doden net geborgen, of rle voorzitters van de raadsfracties i zaten al met de burgemeester om i de tafel om een paar boze telegram- i men op te stellen voor Den Haag. i Het was net dertien dagen geleden, i clat het gemeentebestuur het hoofd in de schoot had gelegd, en besloten i had het Groote Bommelsche Gast- j huis (65 bedden), het uit de middel- j eeuwen stammende ziekenhuis, te sluiten zonder dat de verlangde j garanties voor 'n behoorlijke over- 'i gangsregeling waren ingewilligd. B. en W. en raad hadden het zie- j kenhuis open willen houden totdat er een goed uitgeruste ambulance- i dienst zou zijn, die de gewonden, j die zo vaak op die smalle brug val- j len, naar de eisen des tijds naar Den Bosch (ongeveer zeventien ki- j lometer), Culemborg of Tiel (onge- i veer twintig kilometer) te kunnen i brengen. „Daarnaast", zo vertelt burge- i meester drs. K. F. Broekens (43) „hebben wij in ieder geval uitstel bepleit tot bekend zou zijn hoe de hoofdinspectie voor de volksgezond- j heid zich de geneeskundige verzor- j ging in het Gelderse en Zuidhol- j landse rivierengebied had voorge- steld". i Het gemeentebstuur, dat er be paald niet op uit was om het ver ouderde en veel te kleine zieken huisje met alle geweld te laten voortbestaan, kreeg nul op het re kest. Gevolg: personeel ging naar ander werk uitzien en nam ontslag, zodat de raad zelf de beslissing nam het Groote Bommelsche Gasthuis te sluiten. Die beslissing viel op 28 augustus. Dertien dagen geleden. Sinds die datum mogen geen patiën ten meer worden opgenomen. „Sindsdien zitten we met dat hi aat", zegt de burgemeester korzelig, „en dat rotongeluk. dat heus niet anders zou zijn afgelopen, wijst er nadrukkelijk en schrijnend op". „We hadden de tijd moeten heb ben om ons aan te passen. Dat is de zaak. En daarom zijn hier in Zalt bommel veel mensen vanmorgen bij zonder kwaad geworden. Daarom Burgemeester drs. K. F. Broe kens. ook hebben wij als gemeentebe stuur gemeend om de zaak nog eens duidelijk onder de aandacht te moe ten brengen". GRONINGEN Nadat prins Claus gisteren in Groningen officieel het ten- toonstellings- en congrescentrum Mar tinihal had geopend, probeerde hij zijn geluk bij het kegelen. Bij de derde worp gingen er negen om. DEN HAAG De PTT wordt de laatste tijd veel en sterk gekritiseerd. Veel van die kritiek vindt de bedrijfs leiding onredelijk, blijkt uit het jaar verslag. ,,De critici", aldus de directie, .die nen te bedenken dat kwaliteit niet op een koopje kan worden verkregen." Zij vindt dat de mensen bij vergelij kingen met vroeger de veranderingen in de maatschappij en in hun gewoon ten te veel over het hoofd zien. De PTT, zo staat verder in het jaar verslag, zoekt intensief naar mogelijk heden tot verbetering van de dienst verlening en naar het scheppen van nieuwe diensten. Kennelijk ter staving van die bewe ring volgt daarna een lange lijst ver beteringen van de laatste tijd. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren besloten een apart reg lement voor de commissie van ver zoekschriften te maken. Met de Tweede Kamer zal ook wor den gesproken over he' bereiken van een betere ambtelijke outillage voor deze commissie. DEN HAAG De PTT (met de giro, maar zonder de Rijkspostspaarbank) heeft vorig jaar 27 miljoen gulden meer verdiend dan in 1967. De winst bedroeg bijna 190 miljoen gulden. Wij hebben dit geld nodig, zegt de directie, om de noodzakel lijke groei van het bedrijf te blijven financieren. Het vorig jaar is voor 475,5 mil joen gulden geïnvesteerd. Vor de onderdelen van het staats bedrijf zien de resultaten er zo uit: Hoewel de baten van de postdienst met ruim vier procent toenamen, le den de posterijen een verlies van ruim veertig miljoen. Ondanks grotere doel matigheid blijven de verliezen aanhou den door de sterke stijging van de loonkosten; De giro verdiende ruim 7'/2 miljoen minder dan vorig jaar (bijna zestien miljoen tegen 23Vs in 1967). Het aan tal rekeningen is gestegen met 13.8 procent, Tiet totale saldotegoed nam ge middeld maar met 6,1 procent toe. Het gemiddelde saldo per rekening daalde met 6,3 procent. Hiermee is aangetoond dat de laatst toegetreden rekeninghou ders een lager saldotegoed aanhouden. De telefoondienst deed het met een winst van bijna 109 miljoen (1967: 76) voortreffelijk. De wachtlijst kromp in van 156.000 in 1966 tot 116.000 in 1968: Het aantal aansluitingen was vorig jaar groter dan de vraag naar tele foons; Zaltbommel wtl van het zieken huis een medisch eentrum maken, waar de ambulances, die nu door vrijwilligers worden bemand, zijn ondergebracht. Waar ook beroeps- personeel moet komen en ultramo derne wagens en uitrusting, inge richt op het vervoer over langere afstand. Daar is geld voor nodig. Zaltbommel (6900 inwoners) kan dat niet opbrengen en heeft ook daar in de alarmtelegrammen op ge wezen. De heer G. Vermeulen (41), vrij willig chauffeur van een van de Zaltbommelse ambulances is met de situatie ook allerminst gelukkig. Terwijl hij laat zien dat zijn am bulance („Hetzelfde type als waar mee die mensen vanmorgen zijn vervoerd", zegt hij) speciaal op vervoer over korte afstand is inge richt, vertelt hij: „Die brug is maar achthonderd meter van ons zieken huis. We rijden in een goed kwar tier heen en terug". „Zo'n rit als vanmorgen met vier gewonden naar Den Bosch duurt anderhalf a twee uur: je moet laden, lossen en vergeet het verkeer niet, dat bij een ongeluk altijd in de knoop zit". De doden hebben hij en zijn col lega G. Sterrenburg wel naar het Groote Bommelsche Gasthuis ge bracht. „Dat mocht", vertelt de hr. Sterrenburg, „want doden zijn geen patiënten". Dank zij de telex kwam de tele graafdienst uit de bus met een winst van een kleine acht miljoen. De tele graaf zelf boekte een verlies van 11,6 miljoen. De directie spreekt van een hogere produktie bij de PTT van een honderd miljoen, ofwel een stijging met 5,6 procent in één jaar. Het gunstige resultaat schrijft zij verder toe aan een actieve commerciële politiek en aan het snelle herstel van de conjunctuur in de tweede helft van het jaar. Het jaarverslag attendeert op een toenemende concurrentie waarvan on der andere de giro invloed ondergaat. Fusies van grote ondernemingen, aldus de directie, kunnen het monopolie van de P.T.T. in het berichtenverkeer on dermijnen, bijvoorbeeld door verzor ging in eigen beheer. Moeilijkheden ondervindt de P.T.T bij het aantrekken van „hoogwaardig personeel, omdat aan de door ons ge vraagde deskundigheid ook bij het par ticuliere bedrijf grote behoefte bestaat". TIEL De Federatie voor de me taal- en elektronische industrie stelt met nadruk, dat het tijdig regelen van de gevolgen van fusies en reorganisa ties een belangrijke zaak is. Bij fusie zal men een plan gereed moeten heb ben als basis voor de besprekingen met de werknemers en met hun organisa ties. Deze uitspraak deed gisteren ir. B. L. A. Sassen, algemeen voorzitter van de Federatie metaal en elektronische in dustrie op de algemene ledenvergade ring in Tiel. Hij constateerde dat d« prognoses die zijn gemaakt over de ge volgen van de technisch-economisch» ontwikkeling voor de industrie, nu wer kelijkheid beginnen te worden. Ir. Sassen deelde mee, dat een werk groep van de raad van overleg in d» metaalindustrie werkt aan het samen stellen van een regeling bij fusie of reorganisatie. Het is de bedoeling dat deze in de c.a.o. wordt opgenomen. Da regering zal aangeven op welke belan gen in het bijzonder moet worden ge let. Drs. S. C. Bakkenist, lid van de raad van bestuur van Koninklijke Zout-Or- ganon N.V., zei dat de leider van 'n on derneming niet alleen verantwoordelijk heid heeft tegenover de aandeelhouder» maar ook ten opzichte van zijn werk nemers en de samenleving. Het gevaar is volgens hem aanwezig dat minder naar de stem van de onder nemer zal worden geluisterd. „We moe ten proberen weer invloed terug te win nen en dit kan alleen wanneer we ons open, positief instellen ten opzichte van de maatschappij", zei drs. Bakkenist. Volgens hem benaderen d« onderne mers de vraagstukken te veel vanuit de ouderwetse ondernemershoek, alleen vanuit het winststreven. De samenle ving streeft naar groei van de welvaart, de ondernemingen moeien die tot stand brengen maar dan moet ook aanvaard worden dat de massa de welvaarts groei begeert. Drs. Bakkenist vindt het een alleszins redelijk en aanvaard baar verlangen dat de werknemers hun deel In die groei willen. Ook noemde hij begrijpelijk en aller minst verwerpelijk, dat de werknemer wil meespreken over zijn eigen wel stand en over de manier waarop de groei van de produktiviteit wordt be steed. Wat de herziening van het onder nemingsrecht betreft die op 19 septem ber in de Sociaal-economische raad aan de orde komt, dacht drs. Bakkenist, dat er nog wel enige tijd zal verlopen voor dat het advies in een wettelijke rege ling is omgezet. ZWOLLE De 64-jarige waarne mend bankdirecteur H. Boeve, die eergisteren bij de roofoverval op de Amrobank in Ommen werd neerge schoten, maakt het redelijk. De dader, de dertigjarige Johnny J„ had een Amerikaans machinegeweer gebruikt. Hij was veertien dagen ge leden uit de gevangenis ontslagen. De overval heeft hem niets opgele verd.

De Vallei | 1969 | | pagina 7