Speciale commissie veiling Kesteren adviseert fusie met omliggende veilingen V eilingpercentages zullen hoger worden Eerste steen voor Raiffeisenbank Handicap-race bij Brugkerk VIA AMUSEMENT TOT GESPREKKEN Oni liiinloawLoeli r Vereniging leed gevoelig verlies Twintig procent rentezegels niet afgekocht Kernexplosie voor aardgas Russen betichten Chinezen weer METHODE Politie roept hulp publiek in na bankoverval NVJ over persvrijheid T s jecho-Slowakije Aardgasombomv in Brussel leidde tot moeilijkheden Belg met ruillong overleden Kardinaal Mindszenty geeft niet toe Oostenrijk verhoogt disconto DONDERDAG II SEPTEMBER 1969 KESTEREN Een speciale studie groep in het leven geroepen door het bestuur van de veilingvereniging Kesteren en Omstreken zal binnen kort een rapport uitbrengen inzake de toekomstige functie van de veiling. Hét is zo goed als zeker dat de groep zal adviseren om tot een fusie te ko men met dc veilingen te Tiel en Gel der malsen. Vermoedelijk ook wordt 'n aanbeveling gedaan, waar de veiling na de concentratie gesitueerd moet worden. Een en ander is begin deze week meegedeeld op de ledenvergade ring van Kesteren en Omstreken. De vereniging heeft over het boek jaar 1968/1969 een aanzienlijk verlies geleden: bijna f 107.000,-. De post ar beidsloon (waarop na fusionering aanzienlijk bespaard zou kunnen wor den) en loonstijging in het algemeen zijn de belangrijkste factoren, die tot dit verlies hebben geleid. Overigens is de vereniging nog dermate (finan cieel) gezond, dat de leden niet be vreesd behoeven te zijn voor het na delige saldo aansprakelijk te worden gesteld. In zijn openingswoord ging voor zitter, de heer P. van Westrhenen, in op de financieel/economische situatie waarin de fruitteelt zich momenteel bevindt. De weerslag hiervan is voor de veilingen ook goed merkbaar. Volgens de voorzitter is de hoofdoor zaak van de afzetmoeilijkheden te wijten aan de zg. oneerlijke concur rentie van de andere EEG-landen. Daardoor is er nauwelijks sprake van een open markt en hoewel van Ne derlandse zijde herhaaldelijk wordt aangedrongen op opheffing van deze ongewenste situatie, blijft hetzelfde stramien gehandhaafd. De heer Van Westrhenen pleitte voor verdere sane ring en voor intensieve samenwerking tussen telers en veilingen onderling. Het is een dringende eis om het hoofd boven water te houden. De moeilijke situatie waarin de vei ling thans verkeert is voor het be stuur aanleiding geweest aan een com missie, bestaande uit drie deskundi gen, te verzoeken rapport uit te bren gen inzake de toekomstige plaats van de veiling Kesteren. Hoewel het rap port nog nader uitgewerkt moet wor den, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur zich met de conclusies van het rapport reeds volledig kan vereni gen. Nadere mededelingen kunnen in dit stadium nog niet gedaan worden. Verwacht kan evenwel worden, dat een fusie met nabuurveilingen gead viseerd is om tot een zo sterk moge lijk afzetorganisatie te komen. Vervolgens vestigde de voorzitter de aandacht op de nieuwe afzetmethoden voor hard fruit, die in ontwikkeling zijn. Door de gezamenlijke fuitveilingen is in samenwerking met het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen in Neder land een regeling getroffen voor de verkoop van hard fruit op korte en lange termijn. Dit vooral met het oog op de afzet aan het grootwinkelbedrijf in ons land. De balans en exploitatie rekening werden goedgekeurd. Het na delig saldo zal naar het boekjaar 1969- 1970 overgeboekt worden. Het voorstel tot intrekking van 't besluit van de al gemene ledenvergadering d.d. ^.septem ber 1968 inzake restitutie van de vei lingprovisie ondervond na toelichting door de voorzitter bij de vergadering geen weerstand. Teneinde de inkomsten te verhogen is door het bestuur voorgesteld het vei lingpercentage voor de leden te verho gen tot 6 pet. met tevens een heffing van 1 pet. voor het garantiefonds, waar mee eventuele verliezen kunnen wor den gedekt. Voor de gastleden is het veilingpercentage vastgesteld op 7 pet. Uit de vergadering werd opgemerkt, dat het voor de fruittelers wie het fi nancieel toch al niet te best gaat, ver hoging van het veilingpercentage weer een stijging van de kosten betekent. De voorzitter kon hiervoor volledig begrip opbrengen, maar de omstandigheden nopen tot 't nemen van die impopuleire maatregelen. Voorts deelde de voor zitter de vergadering mee, dat het be stuur aan interne bezuinigingen alle aandacht besteden zal. Het aangaan van een kasgeldlening van f 100.000,-, nodig in verband met nieuwe investeringen (machines en fust) ontmoette bij de vergadering geen be zwaar. De periodiek aftredende be stuursleden de heer G. J. Klinkenberg voor de groep Ochten en de heren J. A den Hartog en A. J. van Soest voor de groep Kesteren werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. Als lid van de commissie van toezicht werd in verband met de periodieke af treding van de heer J. C. van der Lip- pe benoemd de heer J. van Lutterveld. ELST Aan de Schoolweg in Eist legde burgemeester jhr. mr. L. H. N. M. F. Bosch ridder van Rosenthal gis termiddag de eerste steen voor een nieuwe vestiging van de Coöperatieve Raiffeisenbank. De korte plechtigheid werd bijgewoond door de Rhenense wethouders, het bestuur van de Raiffei senbank te Amerongen, rayon-inspec teur Bal, en het bankpersoneel. Burgemeester Bosch merkte op dat de idee van de coöperatie in deze tijd een groot succes blijkt te zijn, en dat Eist zich gelukkig mag prijzen met het nieuwe bankgebouw dat het binnen af zienbare tijd zal bezitten. In zijn welkomstwoord memoreerde de heer Lagemaat, voorzitter van het bestuur, dat de Raiffeisenbank in 1955 heel eenvoudig begon, in een woonka mer van de fam. Van Baaren te Eist. Eenmaal per week werd toen zitting gehouden. Dat duurde vijf jaar. In 1960 vond de bank onderdak in het huis van mej. Wildeman. Er was toen wei nig vooruitgang in de ontwikkeling van de bank te bespeuren, omdat de bevol king slechts geringe belangstelling had voor sparen buitenshuis. In 1965 werd de bank in de Irene- straat gehuisvest, en vanaf die tijd ging het met de financiën bergopwaarts mede doordat via bedrijven spaarreke ningen werden geopend. Na deze beschouwing bood de heer Lagemaat zijn medewerkers een enve loppe met inhoud aan. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar hotel De Stuyvenberg voor een gezellig samen zijn. Verwacht wordt dat de nieuwe bank in maart of april 1970 gereed zal zijn. DEN HAAG Ongeveer twintig pro cent van de Nederlanders met recht op een afkoopbedrag voor betaalde rente- zegels maakt hiervan geen gebruik. In totaal is achthonderd miljoen beschik baar voor deze afkopen, waarvan vier miljoen Nederlanders kunnen profite ren. In het tijdvak juli 1968 tot juli 1969 werden door de Raden van arbeid negen honderdduizend aanvragen verwacht. Dat zou meer dan honderd miljoen gul den gaan kosten. Omdat ruim tweehon derdduizend aanvragers verstek lieten gaan, hielden de raden rond f25 mil joen over. Toch verwacht de voorzitter van de vereniging van raden van arbeid dr. G. A. A. W. Boot niet, dat ooit geld zal overblijven. Na de laatste betalingsda tum, 1 juli 1975, zullen de resterende rechthebbenden worden opgespoord. Nu moeten Nederlanders die menen geld tegoed te hebben zich zelf melden. Sinds een paar maanden stijgt het aantal aanvragers, omdat steeds meer bekendheid aan de afkoopmogelijkheid wordt gegeven. De Raden van arbeid adverteren en hangen in postkantoren kleurige affiches op. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisteravond de hulp van het Amsterdamse publiek ingeroepen in de hoop dichterbij de oplossing van de gewapende roofoverval op de Midden weg te komen. Een groep van 35 rechercheurs heeft in enkele straten van Amsterdam-oost een buurtonderzoek ingesteld. De re chercheurs gingen naar de bewoners van de Linnaeusparkweg, de Hogeweg en de Pythagorasstraat. De politie vermoedt dat dit de vlucht weg van de rovers was, nadat zij in het bijkantoor van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam hun slag hadden ge slagen. Gisterochtend had de politie bij de bewoners van deze huizen reeds een in formatieblad bezorgd. Hierin werd de betekenis van het politie-onderzoek toe gelicht en werd de medewerking van de bewoners gevraagd. VEENENDAAL „Als kerk weten we dat er veel kritiek wordt geoefend op de jeugd. Daar willen we iets tegenoverstellen en dat pogen we te doen in een eigentijdse benadering van de jeugd", zegt Wim Kroesbergen, jeugdouderling van de gereformeerde kerk in Veenendaal. In het kader van dat jeugdwerk werd gisteravond een amusante handicaprace-op- de-fiets gehouden als wedstrijd tussen de jeugd en de kerkeraad. Ruim 100 toe schouwers waren aanwezig op het door schijnwerpers verlichtte parkeerterrein achter de Brugkerk en luidruchtig werden de deelnemers aangemoedigd. Op de achtergrond klonk het hoge stemgeluid van de dames in het kerkkoor, dat in een zaaltje naast het plein repeteerde. Dominee W. Blanken (zelf ook op de fiets) reikte na afloop de wisselbeker uit aan de gereformeerde jeugd, die de race op punten had gewonnen. De handicap-race vormde slechts een onderdeel van de jeugdwerk die het winterseizoen van het gereformeerde jeugdwerk inluidt. Zaterdag was de jeugdsoos aan de Kerkewijk reeds ge opend, geheel veranderd en gezellig ingericht. „De soos is het centrum van het jeugdwerk", aldus Cees Croes, de voorzitter van de jeugdcommissie. „We hebben geweldig veel hulp gehad en maandenlang hard gewerkt om het he le gebouw nog voor de herfst klaar te krijgen en nu kunnen we de jeugd fijn opvangen en iets bieden". Met Wim Kroesbergen samen piekert hij even over de vraag over de relatie tussen kerk, geloof en beatmuziek, die tijdens het gesprek in flarden door het roodverlichte vertrek galmt. Gelijktij dig antwoorden ze dan dat het de be doeling is om via een vorm van amu sement of vrijetijdsbesteding de jeugd bij de kerk te betrekken. Wim Kroes bergen: „Vanuit de kerk willen we zor gen voor een eigen home voor de jeugd. Vooral gesprekken met jeugd van an dere kerken geven de mogelijkheid om toch weer de relatie kerk en jeugd tot stand te brengen. Let wel, het gaat Het is merkbaar, dat het najaar zijn intrede voorbereidt. Langzaam glijdt de zomer weg. het krachtige leven sluimert in. Met snelle pas nadert dat gedeelte van het jaar waarin we kunnen zien hoe fraai het groen zich in een bonte mengeling van kleuren gaat oplossen. Wc weten echter ook. dat er voor bloemen en plantenliefhebbers nog veel te genieten valt van de ongemeen schone pracht die de herfst ons ge ven zal voordat koning winter zich gaat aandienen. Wij hebben in onze naaste omgeving het voorrecht om het vlammen- en kleurenspel van de loofbomen en heesters tot in alle onderdelen in volle glorie te beleven. De nu aan brekende tijd zal weer alle seizoe nen omvatten. Zonnige dagen, ver hullende mist, storm om er tegen op te tornen en alles weer schoonspoe- lende regen. De decoratieve tinten der bladeren spelen spoedig weer een rol in de herfstkleurensymfo nie", terwijl onze gevederde vriend jes in blij vertier tussen de herfst- bloeiers en de besheesters druk bezig zijn. Hoe mooi past dat alles bij elkaar! Het zijn de waarden van de herfst maand. versta deze zang in septem ber en loopt aan dat alles niet ..ho rende doof en ziende blind" voorbij! We zullen het weer gewaar worden hoe fijn het is om op een mooie herfstdag het oplossen van de zo mer in de herfst op te merken. Gaat u eens op een heldere herfst dag van een uitzicht genieten over het golvende land, waarachter zich een loofbos verheft. Naar bedoeld uitzicht behoeven wij in onze omge ving niet lang te zoeken. Slenter eens zonder doel ,,kris kras" door het bos en langs opgaand kreupel hout, op het kompas van toeval. On getwijfeld zult u dan ook de lente zang leren verstaan en de lente zang in de herfstis dan geen zwaar latijn meer. Ik stel de volgende vraagk: Wanneer begint nu eigenlijk de herfst? Op 21 september hoor ik zeggen. Er zijn er die zeggen de herfst begint wanneer de bladeren afvallen, maar het afvallen der bladeren en ook het kleuren ervan levert bij de di verse bomen nogal verschil van tijd op. Het leven verzet zich tegen de naderende dood, als ik dat woord wil noemen voor een toestand die toch voor de meeste planten niets anders dan een periode van rustend leven is. Nog een hele tijd zien wij, dat naast de reeds verwelkende of afgestorven planten zich nog nieuwe vertonen. In de tuinen zien we dan nog late kleinbloemige herfstasters pronken. Zou men het verwelken van deze laatste bloemen voor het begin van de herfst houden, dan kwamen we daarmee heel dicht bij de winter. En nu hoort men wel zeggen, dat de herfst zich kenmerkt door zijn rijkdom aan vruchten en men duidt daarmee zeer juist zijn karakter aan, maar.... de perziken, kersen, bessen, aardbeien? Die behoren toch ongetwijfeld tot de zomer. Ons blijkt dus alleen het afvallen der bladeren als het meest te vertrou wen herfstteken over, hoor ik zeg gen. Maar vergeet niet, dat onder meer de gewone Els de bladeren ongeveer een maand later afwerpt dan de Esdoorn. Laat ons aanne men, dat de volkomen vorming van de winterknoppen wel als het vol eindigd zomerleven beschouwd kan worden. Hierin leren we de voorzor gen kennen die de plant nam voor de ontwikkeling van het volgend jaar, maar... ook dit verschijnsel verdeelt zich bij verschillende boomsoorten over een te lang tijd perk. Zo windt Moeder Natuur haar groene draden tot een onverbreke lijke band samen om de vier jaar getijden heen en bindt deze onaf scheidelijk aaneen. Het zal duidelijk zijn, dat het niet ge makkelijk is om datgene scherp en voor een ieder verstaanbaar te ma ken om van elkaar te onderschei den, wat iedereen toch, zonder zich te bedenken, voor goed onderschei den houdt. De moeilijkheid ligt in het steeds rus teloos voortwerken van Moeder Na tuur op onze aardoppervlakte en geen plaatsje blijft daarbij leeg. Aan het ene verschijnsel knoopt zich een ander verschijnsel vast, het ene sterft en het andere staat weer klaar. Er valt steeds weer veel te ontdekken zien en waarnemen. Wie bij de natuur in de leer gaat, kan zich daar dankbaar in verdiepen. De vier jaargetijden worden niet van elkaar gescheiden, doch met el kaar verbonden. Ongemerkt komt de herfst, doch wanneer die komt wete we niet. Hij is er zonder dat hij zich meldt. Ongemerkt glijdt de zomer over in de herfst, even onge merkt zal de herfst straks overgaan in de winter. WanneerDat durf ik niet precies te zeggen, we zien dat niet. We zien het wanneer hij er al is! Abonnee W. K. te V. De door u ge stelde vraag wil ik als volgt beant- worden. Het door u bedoelde dode gedeelte (plm 1 cm) is het gevolg van indroging van het snijvlak. Snij dat dode gedeelte er af, alvorens u het snijvlak afdekt. Ik moet u sterk ontraden om dit afdekken met car- bolineum te doen. Daar u voor zo'n kleinigheid moeilijk entwas kunt ko pen, kunt U het snijvlak wel afdek ken met een puntje dikke verf. De beste onderstam (wildling) is de hondsroos, soms wordt ook op de Japanse bottebroos geoculeerd. Ro zen worden tussen juli en septem ber geoculeerd. In de maand sep tember is het te laat! E. J. GRIJSEN—RHENEN niet georganiseerd maar spontaan, al stimuleren we dergelijke gesprekken natuurlijk wel. Er worden van allerlei onderwerpen aangesneden. Gewoonlijk over dingen die de jeugd bezig houdt, maar we zien ook niet op tegen een paint-in of we debatteren over de re- habilisatie van dominee Buskes. We hebben wel plannen om in de komende winter een paar maal iemand uit te nodigen die min of meer deskundig is". De belangstelling voor deze vorm van jeugdwerk neemt sterk toe. Cees Croes daarover: „het is duidelijk dat we over een dieptepunt heen zijn. Het amusement is dan wel de trekker maar door het komen van de jeugd is het mogelijk dat de kerk een greep op de jeugd kan blijven houden, om interes se te kweken. De kerkeraad en oude ren tonen grote belangstelling voor dit werk en werken er zelf volop aan mee als dat mogelijk is". „De taak van de kerk is veranderd", meent zowel Kroesbergen als Croes. „De oude functie van de kerk wordt aan gevuld en daarin krijgt de jeugd een eigen plaats. Dat begint al met de kin- derkerk, vervolgens met de jeugdclubs en dan voor de ouderen de soos en al les wat daarbij komt. Tachtig procent van de jeugd die hier komt zien we ook in de kerk terug. Niet alleen in de gereformeerde kerk maar in alle ker ken. Er komen hier jongeren van alle richtingen, vorig jaar zelfs iemand van Grieks-orthodoxe zijde. We zouden graag nog meer jeugd van andere ker- AMSTERDAM De Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft zich gewend tot de Tsjechoslowaakse lega tie in Den Haag met een brief waarin zij haar ongerustheid tot uitdrukking brengt met betrekking tot de afzetting van het presidium van de Tsjechische Journalisten Unie en de opheffing van de Praagse Journalisten Vereniging. De N.V.J. stelt dat deze ontwikkeling een gevaar oplevert voor de persvrijheid in Tsjecho-Slowakije. BRUSSEL In de Brusselse ge meente Anderlecht, waar op het ogen blik dc overschakeling op aardgas gaan de is, hebben zich woensdag reeksen lichte ontploffingen en brandjes voorge daan na een ongeval met apparatuur ter regeling van de gasdruk. Bij een ongeluk met een vrachtauto, werd op een bepaald punt in de ge meente regelapparatuur voor de gas druk beschadigd, waardoor gas met hoge druk stroomde in leidingen die daarvoor nog niet waren opengesteld. Dit had tot gevolg dat in vele huizen bv. de waakvlammetjes van gasgei- sers en gastoestellen gingen branden als steekvlammen, hetgeen hier en daar tot ontploffingen en brandjes leid de. De brandweer van Anderlecht en om liggende gemeenten heeft urenlang han den vol werk gehad om hulp te bieden, terwijl de radio moest worden inge schakeld om de bewoners van de ge troffen wijken te waarschuwen al hun gaskranen te sluiten. BRUSSEL Alois Vereecken, de Belgische metaalarbeider, op wie vorig jaar november in het Academisch zie kenhuis in Gent een long werd overge plant, is gisteren overleden. Hij was 23 jaar. Hij was de eerste mens die een long transplantatie langer dan een maand overleefde. In mei mocht hij het zie kenhuis verlaten voor een weekeinde thuis. Enkele weken daarna mocht hij voorgoed naar huis terugkeren. De af gelopen weken deden zich echter com plicaties voor. Het officiële communi qué van het ziekenhuis gewaagt van „verschillende argumenten om chroni sche reacties als voornaamste factor voorop te stellen als vermoedelijke doodsoorzaak". Tijdens de handicaprace van de ge reformeerde jeugd toonde de heer G. Kap zich in een ere-rondje de meest originele deelnemer ken in Veenendaal ontmoeten, zoals we nu al samenwerken met de jeugd van Sola-Fide". De goede sfeer en het gezellige sa menzijn is voor de moderne jeugd vol op aanwezig in de gereformeerde soos. Bepaald geen duffe bedoening, daar zorgen de jeugdcommissie en de jeugd- ouderlingen wel voor. Zij weten zich gesteund door de kerk en weten boven dien dat het altijd moeilijk zal blijken om kerk en jeugd tot elkaar te bren gen. Cees Croes pakt een handwagen met vreemde attributen van de fietsenrace en gaat de rommel opruimen. Nog steeds klinken de stemmen van het koor als een deel van de jeugd naar huis trekt en bromfietsengeluid de zang even overstemt. DENVER In de Amerikaanse staat Colorado is woensdag bij Rifle, op 270 km ten westen van Denver, een onder grondse kernexplosie teweeg gebracht om vast te stellen, in hoeverre een der gelijke ontploffing gebruikt kan worden voor het winnen van aardgas. De ex plosie had een kracht gelijk aan die van 40.000 ton tnt, of wel aan twee atoom bommen zoals die aan het eind van de tweede wereldoorlog boven Japan zijn neergeworpen. Het project had bij verscheiden groe pen verzet opgeroepen, maar een rech ter had uitgemaakt, dat er onvoldoende bewijs was voor de stelling, dat de proef een gevaar voor de bevolking op leverde. Enekele malen had men de proef al uitgesteld, omdat de windrich ting ongunstig was. Tevoren was de be volking van het betrokken gebied geë vacueerd. Men hoopte door de explosie, die op een diepte van 2400 meter teweeg werd gebracht, een holte van 50 meter door snede te maken en een soort schoor steen van gebroken stukken rots tot on geveer 125 meter boven het punt van de ontploffing. Er is al eerder een derge lijke proef genomen in New Mexico. WENEN De positie van kardinaal Mindszenty, die sinds 1956 als balling in de Amerikaanse ambassade in Boe dapest verblijft, is onveranderd en er is in de nabije toekomst geen wijziging te verwachten. Dit heeft kardinaal Kö- nig, de aartsbisschop van Wenen, woens dag verklaard na een bezoek van twee dagen aan Hongarije. Kardinaal König heeft sinds 1956 ver scheidene malen met de Hongaarse primaat gesproken. Volgens hem ver keert Mindszenty in goede gezondheid en is hij op de hoogte van wat er in de r.k. kerk gebeurt. MOSKOU Het Kremlin heeft China beschuldigd het begin van de grensbesprekingen uit te stellen en intussen vrijwel dagelijks grensschen- dingen uit te lokken. Het regeringsorgaan Izvestia bracht een artikel over buitgemaakte Chine se documenten en wapens waaruit moest blijken dat Peking de schuld draagt voor de herhaaldelijke grens- botsingen. Het was de meest gedetail leerde aanklacht tegen de Chinese mi litaire activiteit waarin gewag werd gemaakt van gevechten die nog nooit eerder zijn toegegeven. De Sovjet-regering heeft op 13 juni voorgesteld binnen twee of drie maan den grensbesprekingen met China te openen. Voor zover bekend heeft Pe king nooit geantwoord. Izvestia schrijft dat er nu vrijwel dagelijks Chinese grensoverschrijdin gen worden gemeld. Van juni tot half augustus waren er, volgens Izvestia, 488 gevallen van weloverwogen grens- schendingen en gewapende botsingen welke van Chinese kant werden uit gelokt en waaraan meer dan 2.500 Chinese onderdanen deelnamen". Het artikel bestond hoofdzakelijk uit uittreksels van dagboeken om aan te tonen dat de Chinese militairen wel degelijk marsorders voor de grens- schendingen hadden ontvangen. WENEN Oostenrijk heeft het disconto verhoogd van 3 3/4 tot 4 3/4 procent. Het oude tarief was bijna twee jaar van kracht. Met de nieuwe verhoging komt Oostenrijk enigermate op het niveau van do andere West- europese landen, al blijft het nieuwe percentage nog achter bij tal van landen.

De Vallei | 1969 | | pagina 9