W.-Europa nog in ban van stakingen h Kille zomeravond. 11100 Zware fouten in beleid Noordierse regering Sterkte Vergissing bij onderzoek gassen op Mars fff IN 0 IRAI MA DuitslandItaliëFrankrijk Weer arrestaties in Athene Mr. Luns: niet tegen V.S. SC Dimplex Over de grenzen LEGE STATIONS Directeur Ford ontslagen Commandant streng berispt Brits overschot betalingsbalans Beschieting einde Ho-bestand SOOii Toch geen leven? Opstanden in S jan-Si staat niet in de krant komt niet op de t v. Ibiza weert de hippies Rode Kruis bezocht gevangenen in Syrië BOUWVAK TREINEN Tsjechische pers moet nog meer opzitten en pootjes geven BRITSE COMMISSIE STELT VAST: Bakker: Taxi heeft goede toekomst VS ■MM***' Schooljongens aten bedorven pastei lees het nieuwe nummer van losse nrs.80c t. Pagina 11 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1969 BONN De golf ran stakingen in FF WCA A TC FF C77? A FFAT West-Duiteland bleef ook donderdag V..,. aanhouden. Temij, mijnwerkers Metaalbewerkers voor het gebouw van Fiat's autofabrieken te Turijn tij dens de staking van de metaalbewerkersdie was afgekondigd nadat be sprekingen voor een nieuw contract werden afgebroken. Fiat werd beschermd door speciale politietroepen. É^ill A Reizigers verzamelen zich op 't hoofdperron van het Parijse Gare de Lyon hopende, dat er ondanks de plotselinge staking van de Franse spoorwegem ployees toch nog een trein zal komen. De staking aan de vooravond van de on derhandelingen van de vakbonden met de regering trof alle belangrijke steden in Frankrijk. DETROIT Semon Kntldsen president-directeur van Ford Mo tor Company is zyn baan kwijt. „Dinsdagmorgen stapte president commissaris Henri Ford II mijn kantoor binnen en deelde mij mee. dat ik kon gaan. Zijn verklaring was, dat ik niet had voldaan", aldus Knudsen. De heer Knudsen heeft ruim een jaar geleden zijn functie als eerste vice-president van Gene ral Motors opgegeven om presi dent van Ford te worden. SUBIC BAY (Philippijnen) Luite- nant-ter-zee Ronald Ramsay, officier van de wacht van de Amerikaanse Ja ger „Frank E. Evans' toen deze werd geramd door het Australische vliegdek- schip „Melbourne" in juni, heeft we gens onachtzaamheid ten tijde van de aanvaring, een reprimande en een „verlies van 1000 (conduite) punten" gekregen. Het verlies van punten zal van invloed zijn op zijn promotiekansen. Bij de aanvaring werd de jager in tweeën gespleten en kwamen 74 Ameri kaanse marinemannen om. LONDEN. Engeland heeft in het. tweede kwartaal een overschot van honderd miljoen pond op de betalings balans geboekt. In het eerste kwartaal was er nog een tekort van 52 miljoen pond. In werkelijkheid was de ontwikkeling in het tweede kwartaal nog beter. Het land loste namelijk ook nog 90 miljoen pond af van zijn schuld bij centrale ban ken in het buitenland. ri TEL AVIV Vetegenwoordigers van het internationale Rode Kruis hebben in Damascus een bezoek gebracht aan de twee Israëlische mannen die na de ka ping van het Amerikaanse TWA-passa- giersvliegtuig in Syrië worden vastge houden. De toestand van beide mannen, Shmuel Samuelof en Salah Mualem, was bevredigend, aldus meldt het Is raëlische ministerie van Buitenlandse Zaken. Het was de eerste maal, dat het Rode Kruis toegang tot de mannen had ge kregen en ook de eerste maal dat sinds hun gevangenschap een verslag over hun toestand werd uitgebracht. de monstreerden in Saarbrücken en dok werkers betoogden bi Kiel. In Dort mund zijn weer drie kolenmijnen ge troffen door een wilde staking. Hoewel woensdag overeenstemming is bereikt over een aanzienlijke loons verhoging ei9ten 1000 mijnwerkers in Saarbrücken vandaag doorbetaling van hun loon tijdens de staking. In Kiel hadden besprekingen plaats tus sen werkgevers en de vakbonden en in Dortmund begonnen 4000 mijnwerkers een staking uit solidariteit met andere mijnwerkers. In de staalindustrie, waar de acties vorige week begonnen, staken nog 6000 arbeiders van Klöcker fabrieken in Bre men. In Krefeld zijn onderhandelingen be gonnen over een loonsverhoging van 14 procent voor de 230.000 metaalarbeiders in Noordrijnland-Westfalen, waartoe ook het Roergebied behoort. Na harde onderhandelingen hebben de mijnwer kers in het Roergebied een loonsver hoging van 3,5 mark per ploegendienst gekregen. Hun collega's in het Saargebied zul len hetzelfde krijgen, plus een extra- uitkering ter compensatie van het ach terblijven van de lonen in dit gebied. Gisteren staakten er in heel Italië meer dan een miljoen werknemers in de metaalindustrie. Vandaag is de beurt aan tegen de 900.000 arbeiders in de bouwnijverheid. Een groot deel van de stakers van gisteren waren arbeiders van Fiat. De kans dat er in de komende twee we ken wederom een staking in de metaal industrie komt is ver van uitgesloten. Donderdag is bekend geworden, dat op 16 september en op 23 september on geveer 55.000 man werkzaam in de bouwmaterialen-industrie, het werk zul-1 len neerleggen, elke keer voor 24 uur. Op 17 en 18 september staken ongeveer 200.000 mensen die werkzaam zijn in de chemische en de farmaceutische in dustrie. Bij de grote bandenfabriek van Pirel li in Milaan, is het al wekenlang mis. Daar zijn voortdurend wat men noemt „hik-stakingen" aan de gang, kort en tamelijk hevig en de hele gang van zaken bemoeilijkend. In oktober willen de vakbonden voor heel Milaan, de grootste industriestad van het land, een algemene staking van 24 uur verordonneren, onder meer als protest tegen het stijgen van de huren en van de kosten van levensonderhoud. Wanneer dat precies zal zijn is nog niet uitgemaakt. Militante Franse treinbestuurders hebben donderdagavond verklaard, dat zij hun staking, die aanvankelijk voor 24 uur was afgekondigd, voor onbe paalde tijd zullen voortzetten. Door hun actie lag donderdag het treinverkeer voor ongeveer 80 procent stil. Wat het buurtverkeer rondom Parijs betreft, hielp het leger bij het vervoeren van forensen, maar er kwamen toch zoveel forensen met eigen auto naar de hoofd stad, dat er reusachtige verkeersop stoppingen ontstonden. Het onder communistische leiding staande vakverbond C.G.T. kondigde de verlenging van de staking aan, na dat twee uur overleg met de minister van Verkeer, Raymond Mondon, op niets was uitgelopen. De 30.000 treinbestuurders willen dat de staat nog 7.000 machinisten in dienst neemt om het systeem van de wissel diensten soepeler te maken. De staat, die eigenaar van de spoorwegen is, heeft aangeboden het aantal bestuur ders met 1500 uit te breiden, maar dat vinden de machinisten niet voldoende. Volgens minister Mondon staat de deur open voor verdere overleg. De staking is de eerste krachtproef voor het bewind van president Pompi dou. ATHENE De Griekse veiligheidspolitie heeft zeker 40 mensen aangehouden in verband met een reeks bomontploffingen in het centrum van Athene. Onder de arrestanten zouden zich de hoogleraren Karajorgas en Maghakis bevinden, als mede de vooraanstaande journalist en schrijver Kotzias, de uitgever Papazissis en de jurist Fildissakos. De aanhoudingen begonnen, nadat zich op 14 juni in het huis van prof. Karajorgas een explosie had voorgedaan, waarbij de hoogleraar xwaar zou zijn gewond. RIJSWIJK KVP, ARP en CHU in Rijswijk zijn het eens geworden over een gezamenlijk concept-programma voor de raadsverkiezingen in 1971. Het initiatief daartoe was afkomstig van de KVP. WENEN De chef-censor van Tsjecho-Slowakije, Joroslaf Ha- velka, heeft de pers „voorge steld" om een meer actieve rol te gaan spelen bij het „wegva gen van de rechtsopportunisti- sche krachten en groepen", niet tegenstaande het feit dat de pers, de radio en de televisie thans on der krachtig toezicht van de staat staan. Havelka, wiens officiële titel luidt minister-voorzitter van het federale comité voor pers en voorlichting", eiste, dat de pers en de andere voorlichters in de eerste plaats gegevens moesten publiceren over recente gebeur tenissen, er feiten aan toevoegen „en deze stof in eigen stijl gego ten deel moeten uitmaken van de hele politieke strijd". Hij eiste voorts dat de massa media, nog meer dan voorheen, het liberale reformistische lei derschap van 1968 moesten ver werpen, dat onder leiding van Dubcek, zware fouten had ge maakt. Deze fouten worden door de huidige regering van het land ge bruikt als een voorwendsel en een rechtvaardiging van de invasie van 1968. De officiële (communistische) pers werd door Havelka gepre zen over de „positieve ontwikke ling die deze had doorgemaakt", nadat er „veranderingen in het personeel waren uitgevoerd" die hadden geleid tot een betrouw bare en energieke bewindvoe ring. De zuivering van de pers was nog niet voltooid. Ook moest er iets worden ondernomen om het tekort aan journalisten goed te maken, omdat er op het ogenblik als gevolg van de veranderingen een tekort was ontstaan. Na de invoering van de nieu we perswet, zal de strenge voor- censuur van het ogenblik kunnen komen te vervallen. BONN Minister Luns vindt dat het streven naar Europese eenheid weinig zin heeft, als het ten koste zou gaan van de eenheid in de Westelijke wereld. De plaats van Europa is volgens hem naast en niet tegenover Amerika. De minister die in Bonn sprak voor het Duitse genootschap voor buitenland se politiek, constateerde dat de Weste lijke landen voor de taak staan de At lantische samenwerking te verdiepen. Zowel op politiek als op militair ter rein. Voor Europa betekent dit niet, dat het zich ten opzichte van de Verenigde Staten niet krachtiger en mondiger zou- mogen maken. Maar het moet zich niet tegenover Amerika opstellen. De minister zei verder dat er nog on zekerheid bestaat over de yraag of in de komende maanden de politieke een heid ,in Europa een belangrijke stap dichtérbij gebracht kan worden. Hij wil de zich pessimist noch optimist noe men wat de verdere uitbreiding van de Economische Gemeenschap betreft. SAIGON De Viet»-Cong en de Noord- vietnamezen hebben gisteren met de beschieting van 4.1 Amerikaanse en Zuidvietnamese doelen het einde van het driedaagse bestand ingeluid. De Amerikanen hervatten gisteren de zware bombardementen met B-52 bom menwerpers. Drie van deze acties wa ren gericht tegen vijandelijke troepen concentratie en bunkers in het gebied van An Hoa. De belangrijkste artilleriebeschieting van de Viet-Cong was gericht tegen het hoofdkwartier van de Amerikaanse Eerste infanteriedivisie in Daoe Tieng. Hier kwamen 25 raketten en mortier granaten neer. Vorige week sneuvelden 502 Zuidviet- namezen, 148 meer dan in de vooraf gaande week, de Amerikaanse verliezen aan doden daalden met 48 tot 137. Ook aan vijandelijke zijde zouden de verlie zen minder zijn geworden. Sinds 1 ja nuari 1961 hebben 38.450 Amerikanen in Zuid-Vietnam het leven verloren. ADVERTENTIE Ook buiten het stookseizoen kan het soms gemeen kil zijn. Neem daarom een Dimplex elektrische radiator (thermostatisch geregeld en met olie gevuld). Veilig en volmaakt regelbaar. En... de zuinigste! Vraag dokumentatie bij Nerim N.V., Korte Kalkhaven 9, Dordrecht. Tel.: 01850-4 2311 BELFAST Een uit drie leden be staande Britse commissie die 'een on derzoek heeft ingesteld naar de ge- weldadigheden in Noord-Ierland, heeft de regering aldaar zelfgenoegzaamheid verweten en de politie beschuldigd van onnodige geweldpleging tegen katholie ken. Het rapport van de commissie dat over de periode van oktober 1968 tot en met maart van dit jaar handelt, wordt aan het Noordierse parlement voorgelegd. De commissie, onder leiding van de Schotse rechtef Lord Cameron, somt zes hoofdgrieven van de' katholieke minderheid op, die volgens haar een eerste oorzaak voor de onlusten zijn geweest. Deze grieven betreffen onvoldoende huisvesting, achteruitstelling bjj be noemingen bjj l.et plaatselijke stuur, 'n partijdige indeling van de plaatselijke districten die van belang is bij verkiezingen, het niet genoegdoe ning krijgen voor de verlangens bij de protestantse regering, een wrok tegen de protestantse hulppolitie en bezwa ren tegen de wet op de speciale bevoegd heden, die de overheid het recht geeft, mensen zonder vorm van proces in hechtenis te houden. Voorts vermeldt de commissie als bron van spanning de vrees van de protestanten, dat een r.k.-bevolkings- aanwas hun overheersende positie zal aantasten. De houding van de Noordierse rege ring ten aanzien van hervormingen wordt bekrompen genoemd. In dit ver bad merkt de commissie op, dat de Unionistische regering al sinds het ontstaan van Noord-Ierland aan de ADVERTENTIE DELFT Minister Bakker (verkeer en waterstaat) ziet in het openbaar ver voer een grote toekomst weggelegd voor de taxi. De minister zei dit gistermorgen tij dens de eerste dag van een symposium van de Stichting Toekomstbeeld der techniek. „Wij zullen er op de een of andere manier in moeten slagen de vicieuze taxicirkel van omzet en prijs te door breken", meende de minister. ADVERTENTIE A.1 j DAF typen 1970, nu reeds te koop. Voor u enuen Stuur mij alle informa tie over de vernieuwde DAF 55 DAF 55 cou- I pé DAF 55 stationcar DAF 44 DAF 44 sta tioncar DAF 33. (Aanstrej wat u wenst). 49 Naam Adres Plaats 0- -Q macht is. „Een partij die aan de macht is en niet, voor zover men in de toe komst kan zien, kan worden verslagen, neigt tot zelfgenoegzaamheid en onge voeligheid voor kritiek". 4 De commissie merkt op, dat de Noordierse politie in vele gevallen on der moeilijke omstandigheden juist is opgetreden, maar dat zij in London derry met name in de nacht van 4 op 5 januari jl. met onnodig geweld te werk is gegaan en zelfs onschuldi ge mensen heeft mishandeld en moed willig schade heeft toegebracht in de straten van de r.k. wijk Bogside. Overigens is de commissie tot de slot som gekomen, dat „linkse revolutionai ren" zich in de r.k.-beweging voor gelijke burgerrechten hadden gedron gen. Aan beide kanten bevonden zich extremisten, die alleen maar uit wa ren op geweld, ongeacht de consequen ties, aldus het rapport. Felle kritiek wordt geoefend op mi litante protestanten als ds. Ian Paisley en de oud-minister van Binnenlandse Zaken William Craig, die r.k. demon straties zouden hebben uitgelokt. Het Britse opperbevel in Noord-Ier land heeft bekendgemaakt, dat de zes duizend Britse militairen volgende week met een zeshonderd man tellend bataljon lichte infanterie zullen wor den versterkt. A7olgens de Military Balance van het Institute for Strategie Studies, zjjn de Arabische strijdkrachten nu beter uitgerust dan in de juni-oorlog van 1967, toen zjj door Israël werden ver slagen. Op het gebied van gevechtsvliegtuigen en tanks zijn zij dicht bij, of boven het niveau van 1967. Egypthe heeft nu 400 militaire toestel len, waarbjj straalbommenwerpers, gevechtsvliegtuigen en onderschep pingsjagers, meest van Russische makelij. Bovendien heeft de Sovjet- Unie beloofd tegen volgend jaar nog 200 MIG-21-toestelIen te leveren. Tsjecho-Slowakije zal Egypte 100 lichte amfibische tanks sturen. Egypthe heeft, volgens het instituut, on geveer 650 tanks (meest Russische) en 150 stukken gemechaniseerd ge schut. Jordanië dat slechts elf ouderwetse Britse Hunter straaljagers heeft, zal tegen volgend jaar 60 tot 18 Ameri kaanse Starfigters geleverd krijgen en 50 tot 100 middelzware Britse Cen turion tanks. Syrië heeft, naar verluidt, 145 gevechts vliegtuigen, hoofdzakelijk Russische onderscheppingsjagers en jachtbom menwerpers, 450 tanks en 20 stukken gemechaniseerd anti-tankgeschut. "Y^olgens de Military Banlance beschikt Irak over 213 vliegtuigen, waarbij Russische jachtbommenwerpers en ondermqningsjagers en 50 Britse Hun- ter-toestellen voor aanvallen op grond doelen. De pantsereenheden omvatten 480 Russische en 55 Britse middel zware tanks en 40 lichte Franse tanks. Saoedi-Arabië heeft nu 43 Britse en Amerikaanse gevechtsvliegtuigen, on geveer 40 opleidingsstraalvliegtuigen en een kleine (Amerikaanse) tank macht. Voorts ongeveer 30 Franse en Italiaanse hefschroefvliegtuigen. Israël krijgt, met 275 meest Franse gevechtsvliegtuigen, op het ogen blik 40 supersone Amerikaanse f-4 Phantoms en 20 Italiaanse hef schroefvliegtuigen geleverd. Frank rijk wil de bestelde 50 Mirage-5 jacht bommenwerpers niet leveren. De Israëlische pantsereenheden zijn, al dus het instituut in Londen, indruk wekkend. Zij omvatten 620 Ameri kaanse en 400 Britse tanks en onge veer 300 stukken gemechaniseerd ge schut en meer dan 1500 halfrupsvoer- tuigen en pantserwagens. 1 (In envelop zonder postzegel Lverzenden aan DAF, Antwoord- nr. 2000, Eindhoven). WASHINGTON De hoop dat op Mars een aardse vorm van leven wordt aangetroffen, kreeg donderdag een knauw, in een rapport over de twee recente Mariner-vluchten langs dat hemellichaam. Maar Amerikaanse functionarissen zeiden, dat de onbe mande ruimteschepen ook niets aan het licht hadden gebracht, dat het be staan van leven op de rode planeet uit sloot. In het rapport gaf de scheikundige dr. George Pimentel toe, dat hij uit de door de Mariners verstrekte gege vens, ten pnrechte het bestaan had afgeleid van twee gassen op Mars, die konden duiden op de aanwezigheid van primitieve levensvormen. De bewuste gassen - ammoniak en methaan - ontstaan ób aarde door een verrottingsproces. Dr. Pimentel, die vorige maand mel ding maakte van zijn veronderstelde ontdekking. heeft nu geconstateerd dat de bewijzen waarover hij meende te beschikken, niet overtuigend zijn. NASA-directeur dr. Naugle prees hem donderdag voor zijn moed, de vergis sing openlijk te erkennen. Aanvankelijk hadden de van de Mariners ontvangen gegevens ook aan leiding gegeven tot de suggestie, dat de Martiaanse poolkappen voor een deel uit water-ijs bestaan, maar vol gens het rapport zijn ze waarschijn lijk samengesteld uit carbon-dioxide. Het rapport bevatte nieuwe gege vens die bevestigen dat Mars „koud, droog, bijna zonder lucht en in het al gemeen vijandig voor alle aard-achtige levensvormen" is. HONGKONG Verscheidene leden van het Chinese „volksbevrijdingsleger" zijn in juli dit jaar gedood bij gevech ten met gewapende groeperingen in de Chinese provincie Sjan-Si. Dit is don derdag pas in Honkong bekend gewor den. Over deze ongeregeldheden, aldus be richten uit goede bron, werd op 23 juli jl. door het centrale comité van de Chinese communistische partjj een communiqué gepubliceerd in muurkran ten te Kanton, Peking en Tien-Tsin. De botsingen deden zich vooral voor in de hoofdstad van Sjan Si, Tai Joean, en in het midden en zuiden van de pro vincie. De tegenstanders van het volksbe vrijdingsleger waren volgens dit com muniqué twee groeperingen, die „gespe cialiseerde gevechtsgroepen" en mili taire bases-hadden gevormd. Deze twee groeperingen werden door de communis tische partij beschuldigd van aanvallen op het volksbevrijdingsleger, roof van legermateriaal en wapens uit de staats fabrieken, vernieling van spoorwegen, wegen en bruggen, aanvallen op trei nen en passagiers, diefstal uit staats banken, graanopslagplaatsen en win kels, het aanzetten van arbeiders tot staking, en aansporing van boeren om steden te overmeesteren. LONDEN Twaalf jongens van een school in Londen zijn met voedselver giftiging in een ziekenhuis opgeno men. Drie van hen verkeren in gevaar. Donderdagavond vertoonden 77 scho lieren verschijnselen van voedselver giftiging, nadat zij tijdens de lunch op een middelbare school in Londen vlees pastei hadden gegeten. ADVERTENTIE Vader Onassis contra zoon Onassis. IBIZA De politie heeft weer een aantal hippies, dit maal 24 van het mannelijke en vier van het vrouwelijke geslacht, van het Baleareneiland Ibiza verwijderd. Zij waren afkomstig uit Groot-Brit- tanië, West-Duitsland, Frankrijk, Zwe den, Spanje, Argentinië, Zuid-Afrika, Uruguay en de Verenigde Staten. Het totale aantal hippies tot nu toe door de politie van het eiland wegge stuurd bedraagt, sedert 25 augustus toen de actie begon 181.

De Vallei | 1969 | | pagina 11