Zoetemelk miste de eerste gele trui op fractie van seconde Weer geen winst voor waterpoloërs Gevluchte Hongaarse doelman Kenderesi naar FC Twente NSF werkt aan uitvoerige nota Feijenoord- KR Reykjavik wellicht niet op televisie HERKANSINGEN VERLIEPEN SUCCESVOL VOOR ROEIERS Nieuw wereldrecord voor Margitta Gummel Rusland met grote ploeg naar Athene Post/Sercu won zesdaagse Londen P. Dankert„Hief naar Athene gaan Roodenburg en Schote naar EK libre Tom Bogs veroverde Europese titel Kans Niet gevaarlijkste Verkeerde baan Drie tellen meer Méér kritiek Geen nut Bevestigd Te belangrijk Zwolse Boys bijna rond Tegenover NSF Delegatie SPORT MEET ZICH MET POLITICI SPORT IN 'T KORT Middengewicht VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1969 LK MANS Het voorspel van de Ronde van de Toekomst heeft gisteren in Le Mans niets van de kracht van de De Zweed Gosta Petterson, die in Le Mans de tijdrit won. BOEDAPEST Nederland is er don derdag in de Hongaarse hoofdstad Boe dapest niet in geslaagd in het water- poio-tocrnooi om de „Coppa Hongaria" de eerste overwinning te behalen. Hon garije versloeg onze landgenoten met 10-5. De tussenstanden waren 4-2, 3-1, 1-0, 2-2. De Nederlandse doelpunten wer den gemaakt door Hoogveld (3x), Herm een en Jansen. Voor Hongarije scoor den J. Conrad (2x), L. Conrad (2x) Zaroshi (2x), Velkai, Bodnar, Kantor- na en Gyero. Het Nederlandse waterpoloteam heeft tegen Hongarije geen kans gehad de ne derlaagreeks te onderbreken. Onder aanvoerder van uitblinker Hoogvelt kon de ploeg de Hongaren slechts in de eerste minuten bijhouden, toen het tempo nog niet zo hoog lag. Honga rije nam na enige seconden de leiding, maar Nederland sloeg onmiddellijk te rug door een afstandsschot van Hoog veld. In de eerste speeltijd liep de Oranje-ploeg desondanks reeds een be slissende achterstand op. Ook in de tweede periode waren de Magyaren bijna voortdurend aan de bal, waar bij zij onbarmhartig profiteerden van de zich voordoende numerieke meer derheden, als er een Nederlandse spe ler uit het water was gestuurd. Ook Nederland toonde zich tamelijk bedre ven in het uitbuiten van opgelegde mo gelijkheden. In de derde periode, toen de Hongaren een voorsprong hadden van 7-3, feingen zij weer op balbezit ipelen en lieten het bij slechts een treffer. De laatste speeltijd was voor Nederland de beste. De equipe gaf zich tot het uiterste, schoot veel van afstand en wist ook defensief de Hon garen in te tomen. Goach Harry Vriend was weer enige ervaringen rijker geworden. „Dit was niet de beste wedstrijd die we ge speeld hebben. Defensief moet er nog het een en ander gebeuren. We laten ons in het begin te veel overrompelen. Het schieten wordt gelukkig steeds be ter. We wisten dat de Hongaarse kee per niet al te sterk was en daarom probeerden we het van afstand. Mis schien dat we in de nog resterende wedstrijden een succesje kunnen be halen". Het verjongde Italiaanse team leverde weer een verrassende presta tie. Ditmaal hield het de Russen op gelijke hoogte, 5-5, zodat het na drie dagen de ranglijst aanvoert met vijf punten. Oost-Duitsland won met 6-2 van Zuid-Slavië. Zaterdag komt Nederland uit tegen Oost-Duitsland. Na drie da gen is de stand: Italië Rusland Hongarije Oost-Duitsland Zuid-Slavië Nederland 3 2 1 0 5 14—12 3 1 2 0 4 19—14 3 1 2 0 4 24—19 3 1113 17—14 3 1 0 2 2 14—17 3 0 0 3 0 14—26 MOSKOU Rusland zal bij de Europese atletiekkampioenschappen in Athene op vrijwel elk nummer uitko men met het mhximale aantal van drie vertegenwoordigers. De Russische ploeg bestaat uit 66 heren en 31 da mes. Daarnaast zijn de namen be kendgemaakt van de reserves. Niet geselecteerd is de intussen ge schorste hoogspringer Valeri Skwor/.of (beste resultaat in 1969: 2.18 m), derde bij de Europese kampioenschappen van 1966 en vierde op de Olympische Spelen van 1968, evenals de polsstok hoogspringer Gennadi Blisnezov (5.10 m dit seizoen), die na de landenwed- strijden in Chorzof en Los Angeles beschuldigd werd van gebrek aan in zet. Laatstgenoemde heeft zich kennelijk ondanks zijn tweede plaats bij het Russische kampioenschap achter Juri Issakof in de ogen van de keuzecom missie niet gerehabiliteerd. L. Sport Mach. S Foto-onderschriften 24.6 cic Felle discussies ontstonden in de Tweede Kamer toen de „sportnota" werd besproken tussen afgevaardigden van de sportbonden, de Neder landse Sport Federatie en de vaste commissie van het ministerie van CRM. West- en Oosteuropese amateurs ont huld. Gosta Petterson, die door zijn jaren lange reeks van indrukwekkende pres taties op de eerste plaats verantwoor delijk is voor de bloeiperiode van de Scandinavische wielrennerij, was de snelste van het selecte groepje van vijf man, dat de tijdrit over 9150 meter op het autocircuit van Le Mans In minder dan twaalf minuten aflegde. In het klassement werd de 28-jarige Zweed op een halve seconde gevolgd door Joop Zoetemelk, die als eerste van de 120 deelnemers de 12 minuten- barrière had doorbroken. Van de 22 man, die nog na Zoete melk aan de start kwamen, bleven be halve Gosta Petterson ook nog de Zwit ser Joseph Fuchs, Leif Mortensen en Fedor den Hertog (5e) beneden die ma gische grens, die verder alleen nog door de Waalse Belg Paul Crapez werd benaderd. Joop Zoetemelk was tevreden met zijn tweede plaats. Onmiddellijk nadat hij van alle kanten werd gefeliciteerd met zijn prestatie hij was ruim 25 seconden sneller dan de beste renner tot dat moment vertelde hij: „Ik denk, dat ik op de vierde plaats zal eindigen. Mortensen, Den Hertog en Kurmann moeten nog rijden." Dat drietal echter kon zijn tijd niet evenaren. Wèl Gosta Petterson, de on uitputtelijke 28-jarige krachtbron uit Valarda aan de Zweedse westkust. Wanneer slechts kracht in het spel is, is Gosta Petterson alleen te evena ren, niet te overtreffen. Wordt er ook gevraagd naar een vrij grote hoeveel heid koersinzicht, tactiek en vooral geestelijke souplesse, dan valt ook Gos ta Petterson door de mand. Daarom is de rijzige Zweed niet de gevaarlijkste concurrent voor de Ne derlandse ploeg, die het dagploegen- klassement duidelijk won en waarin ook Hoekstra (negentiende) en Ooster hof (23e) een plaats tussen de sterken veroverden. De door iedereen gevreesde Xavier Kurmann werd door pech uitgescha keld voor de gele trui van de eerste dag. Aan het einde van de eerste ron de kreeg hij een lekke achterband, moest van fiets verwisselen en koos daarna de verkeerde rijbaan toen hij weer in het zadel klom. Hij reed op 't rechtse gedeelte in plaats van op het middelste de renners kwamen drie keer langs de grote tribune werd daardoor ook uit zijn concentratie ge haald en verloor nog meer tijd. Na de eerste ronde lag Kurmann, mede daar door, 24 seconden achter op Gosta Pet terson. In de tweede omloop verloor de wereldkampioen achtervolging, die zich kansloos wist, nog eens zes se conden. Petterson was in die eerste ronde met een tijd van 6.04.00 seconden al het snelst geweest. Joop Zoetemelk had drie tellen meer gebruikt dan de Zweed die al jarenlang het amateurwielren- nen als broodwinning heeft. In de twee de ronde bleef de blonde, 22-jarige amateur uit Rijpwetering, die in deze Tour de l'Avenir sollicitatiebrieven voor een hechtere profcarrière dan die van Gosta Petterson op tafel wilde leg gen, in hetzelfde ritme doorrijden. Niemand legde de tweede ronde zp snel af als Zoetemelk, maar in de stij ve bries, die ruim drie uur lang alle renners hinderde, was Zoetemelk slechts tweeëneenhalve seconde snel ler dan Petterson. Een halve tel te weinig om al tijdens de proloog leider in de ronde van de Toekomst te wor den. De uitslag van de tijdrit was: 1. G. Petterson (Zwe) 9,15 km in 11.52,36 2. Zoetemelk (Ned) 1.52,86 3. Fuchs (Zwi) 11.56,55 4. Mortensen (Den- Noorw) 11.57,62 5. Den Hertog (Ned) 11.59,97 6. Crapez (Belg) 12.06,46 7. Magiera (Pol) 12.15,49 8. Duchemin Fra/West) 12.16,73 9. Sillonis (Spa.) 12.17.14 10. Stee (Pol) 12.17,50 11. Hla- dik (Tsj) 12.17,85 12. Trevino (Mex) 12.18,42 13. Yli (Den-Noorw) 12.19,26 14. Hubschmidt (Zwi) 12.19,79 15. Rega- mey (Zwi) 12.19,83 16. Nogues (Fra- West) 12.21,09 17. Kurmann (Zwi.) 12.21,78 19. Hoekstra (Ned) 12.22,00 20. Lasa (Spa.) 12.21,81. 24. Oosterhof (Ned.) 12.27,35; 43. De Koning (Ned.) 12.42,10; 50. Benjamins (Ned.) 12.44,89; 94. Spetgens (Ned.) 13.10,70; 95. Van der Burgh (Ned.) 13.10,84. Sport deed aanval op beleid minister DEN HAAG Na besprekingen met 54 nationale bonden heeft de Neder landse Sport Federatie een negentien pagina's tellend rapport opgesteld, dat 'n antwoord moet zijn op de discussienota over het sportbeleid, die minister Klompé vijf maanden geleden publiceerde. Dit geschrift, doorspekt met kritiek op het slecht ontvangen ministeriële docu ment. diende gisteren als basis voor een bijeenkomst in het gebouw van de Tweede Kamer. Deelnemers: een vijftien leden tellen de delegatie van de „georganiseerde sport" en de vaste Kamercommissie voor Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk. Voorname wens van spor tief Nederland: benoeming van een staatssecretaris, belast met de beleids verantwoordelijkheid voor sport, licha melijke opvoeding, jeugdzaken en re creatie. Kritisch tekent de NSF, die overi gens een eigen sportnota in het vooruit zicht stelde, hierbij aan: „De regering ENSCHEDE FC Twente heeft opnieuw voor een stunt gezorgd gistermorgen sloot bestuurder Henk Olqve een voorlopige overeenkomst met de vaste doelman van Vasas Boedapest, de 24-jarige Istvan Kenderesi. De derde doelverdediger van Hongarije h(j speelde daar in het Hongaarse elftal voor spelers onder de 23 jaar dook op 17 augustus in Wenen onder, nadat hy met z(jn ploeg de avond tevoren een vriendschappelijke wedstrijd had gespeeld te gen Wacker. Kenderesi: naar FC Twente gevlucht. LONDEN Peter Post heeft met de Belg Patric Sercu de eerste zesdaagse van het nieuwe baanseizoen gewonnen. In Londen bleven Post en Sercu de Westduitsers Kemper en Bugdahl een ronde voor. Piet de Wit en Gerard Koel eindigden als vijfde. De eindstand was: 1. Post/Sercu (Ned/Bel) 128 punten, 2. Op één ronde: Kemper/Bugdahl (W-Dl) 58, 3. Op drie ronden: Lawrie/Gilmore (Aus) 127, 4. Op vier ronden: Porter/Severeyns (GB Bel) 15, 5. Op zes ronden: De Wit Koel (Nech 36 en 6. Gowland/Van der Lans (GB/Ned) 158. 0 De Italiaan Delia Torre heeft don derdag de derde etappe van de Ronde v. Catalonië, van Mollet naar Balaguer (171 km.), gewonnen. Hij legde de af stand af in 4 uur 30 min. en 25 secon den. Uitslag: 1. DeM a Torre (It) 171 km. in 4 uur 30 min 25 sec; 2. Bitossi (It); 3. Chanello (It); 4. Grassi (Spa); 5. Perurena (Spa) Via de in Oostenrijk verblijvende ex- Benfica-trainer Bela Guttman en een Belgische club kwam hij in contact met FC Twente, dat wel belangstelling voor hem had. Anderhalve week geleden kwam Kenderesi naar Enschede, war- op de heer Olijve bij de Enschedese politie een voorlopige verblijfsvergun ning voor hem aanvroeg. De ook gisteren nog hypernerveuze Kenderesi, die eerdere vluchtpogingen zag mislukken, zal in ieder geval niet eerder dan in het seizoen '70'71 voor Twente kunnen spelen. De Enschedeërs hebben momenteel twee buitenlanders Blotenberg en Nagy onder con tract. Maar aan het eind van deze com petitie wordt de Duitser in de zin van de Nederlandse voetbalwet echter niet meer als buitenlander beschouwd, zo dat dan niets meer een contract in de weg zou staan. Kenberesi, die zijn reeds bij FC Twente onder contract staande 'land genoot Nagy bijzonder goed kent, heeft de voorkeur gegeven aan FC Twente, omdat hij in Nagy een goede vriend meent te hebben gevonden. De reden van zijn vlucht? Kenberesi: „Het be sluit is mij bijzonder moeilijk geval len. Desondanks heb ik de kaas met beide handen aangenomen. Als topvoet bal Ier heb je 't in Hongarije niet slecht, maar zodra je als voetballer bent af geschreven kom je van de hemel in de hel. Je hebt dan net teveel centen om te sterven maar te weinig om te leven. In Nederland hoop ik een goed bestaan te kunnen opbouwen". DEN HAAG Het Tweede Ka merlid P. Dankert (pvdn) heeft minis ter J. Luns (Buitenlandse Zaken) ge vraagd tie Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger te laten wegblijven van de opening van de Europese at letiekkampioenschappen in Athene. De vertegenwoordigers van Zweden en Denemarken komen ook niet. „Als Nederland wegblijft kan dit het geza menlijke standpunt van deze drie lan den in de Griekse kwestie onderstre pen", aldus de heer Dankert. Het bestuur van de P.v.d.A. heeft in een brief aan de Koninklijke Ne- de>':andse Atletiek Unie zijn afkeu ring uitgesproken over de Nederlandse deelname aan de atletiekkampioen schappen in Athene. „Sport en politiek ziin önder het huidige kolonelsregiem niet te scheiden", aldus het hoofdbe stuur, „en het is uitermate ongewenst de junta propagandamiddelen in de hand te spelen." De brief is onderte kend door partijvoorzitter dr. A. Von deling. DEN HAAG Strijdvaardig stelt de heer N. G. Vlot. woord voeder van de NSF: „Wij zullen ons spel goed moeten spelen en niet, zoals tot nu toe het geval is geweest, de politieke kant ver geten." Hij wil wel toelichten waarom de gezamenlijke bonden niet met een gedetailleerde sportnota heb ben gereageerd op het magere ministeriële document. Zijn standpunt: „In de eerste plaats hebben wij ons beperkt tot kritische kanttekeningen, omdat wij het stuk van de re gering volledig tot zijn recht wilden laten komen. Het stuk, zoals het nu op tafel ligt, is de minister overigens afgedwongen. Ze heeft eerst geweigerd. Bovendien: als de minister drie jaar tijd nodig heeft gehad om dit rapport te produceren kunnen wij toch niet in een paar maanden een gedetailleerde nota samenstellen. Wij zijn trouwens wel druk bezig. Onze nota zal in 1970 ver schijnen. Wij menen, dat het po litieke klimaat dan ook gunsti ger is. De partijen zouden onze Sportnota dan in de verkie zingsstrijd kunnen hanteren". Over de gewenste staatssecre taris zegt de heer Vlot: „Daarop dringen wij met klem aan. Als er geen staatssecretaris komt, of N. G. Vlot: nota in de maak op zijn minst een directoraat- generaal, dan krijgt de sport ook in de toekomst niet de aandacht die hij verdient." en de rijksdiensten zijd over het alge meen nog niet voldoende geïnteres seerd in de sport. De vraag mag ge steld worden, wanneer de centrale over heid bereid is de 'sport de hem recht matig toekomende plaats te geven in het raam van het regeringsbeleid. Zo lang dit niet het geval is, wordt de sport als zodanig niet au sérieux geno men. Dit heeft ook consequenties ten aan zien van het departementale beleid, waarvan bekend is, dat de sport in het ministerie van CRM nog steeds een randgebied is zonder veel gewicht". De NSF in deze tot stand te bren gen dialoog met de rijksoverheid steeds optredend namens vrijwel alle nationa le bonden heeft meer kritiek Zo stelt zij: „De georganiseerde sport betreurt het ontbreken van een stand punt in de discussienota van de minis ter inzake haar aandeel in de opbouw van een nationaal sportbeleid". Voorts uit zij haar teleurstelling over „het ont breken van de planning van noodzake lijke voorzieningen, zowel op het gebied van ruimte en accommodatie als wel op het gebied van de sportfinancie- ring". Rondom deze hoofdpunten hoopt de NSF na de bespreking met de vaste Kamercommissie binnen het parlement een discussie op gang te brengen, waar in royale aandacht zal worden besteed aan de behoeften van de sport in ons land. ff ROTTERDAM Feijenoord zal ter voorbereiding op het eerste duel voor de Europese voetbalbeker voor lands kampioenen met KR Reykjavik maan dag naar het sportcentrum in Zeist gaan. Daar blijft het tot vlak voor de wedstrijd (woensdag 17 september). „De voorverkoop" aldus manager Brox, „loopt aardig maar het Stadion Feijenoord zal niet uitverkocht zijn. Reden, waarom een televisie-uitzending niet waarschijnlijk moet worden ge acht." De eerste ontmoeting wordt geleid door de Ierse scheidsrechter Carpen ter. De return op dinsdag 30 septem ber - eveneens in Rotterdam - door de Zweedse arbiter Bostroe. Bij Feijenoord is men overigens op gelucht over de blessure, die Van Ha- negem in de wedstrijd Polen - Neder land opliep. Brox: „Het is vrijwel ze ker, dat Van Hanegem zondag al mee doet in de competitiewedstrijd tegen SVV". En de toestand van Wery? Brox: Als er bij ons een strafschop moet worden genomen, zal Wery dat doen." KLAGENFURT Voor Nederland is de dag der herkansingen van de Euro pese roeikampioenschappen succesvol verlopen. Achtereenvolgens slaagden de gestuurde vier van Nereus, de onge stuurde twee van Willem III en de ge stuurde twee van Amstel-Skoll erin om de halve finales te bereiken. Aan de skiffeur Jan Wienese en de stuurman- loze vier van Nereus gelukte dit woens dag reeds. In hel nummer acht, dat met twaalf inschrijvingen wat mindei goed bezet is, bereikte Hollandia Roei club-Aegir door een overwinning in dc eerste herkansing zelfs reeds een plaats in de finale van» zondag. Hetgeen zich op de eerste dag van dit toernooi al liet vermoeden, werd gisteren bevestigd. De twee zonder stuurman van Willem III kwam weder om moeilijk op toeren en lag in de her kansing tegen Oostenrijk, Zwitserland en Brazilië zelfs enige tijd op de 'aat- ste plaats. Zeer waarschijnlijk zal het Benecke en Steenkist dan ook niet ge lukken om er zondag in de grote finale bij^ te zijn en zullen zij zich met een plaatsje in de kleine finale van zater dag tevreden moeten stellen. Eenzelfde lot zullen vermoedelijk Westerhuis en Coster in het nummer twee met stuurman ondergaan. Als het bij het roeien alleen maar op moed en doorzettingsvermogen aan zou komen, zou dit tweetal zeker tot op het laatst in fyet spel kunner, blijven. Tot ver voorbij de duizend meter presteerden zij het gisteren om de zeer sterke Rus sische twee Martischkin-Eschinog voor te blijven. Uiteindelijk werd hun ech ter de rekening voor deze stoutmoedig heid gepresenteerd. Tengevolge van een gebrek aan techniek moeten zij zich tenslotte aan de Russen gewonnen geven. Aspiraties om de finale te bereiken mogen zij ondanks dit heldhaftige ver zet niet koesteren. Daarvoor is de tech nische beheersing nog altijd een te be langrijk onderdeel. De acht van Hollandia Roeicluh-Ae- gir moet wat de Nederlandse afvaar diging betreft tot de verrassingen van dit toernooi worden gerekend. De discipelen van de coaches Röell en Bessem kwamen tot een over winning, hoewel de marge niet zo groot was Het heeft er lange tijd zelfs naar uit gezien, dat de Nederlanders Hongarije voor zouden moeten 'ater gaan en dat zij wat in het nadeel ver keerden als gevolg van een plotseling opgestoken tegenwind. Onverstoorbaar zoals altijd bracht de acht, toen de fi nish in zicht kwam, echter „het zware geschut in stelling", bevestigde haar klasse en deed de Hongaren wijken. Met deze overwinning viert met na me ir. Röell een glorieuze rentrée in het wereldje van de toproeierij. Jaren geleden was hij als coach van het Leid- se Njord. reeds tot dit niveau doorge drongen, maar een verhuizing naar hel noorden des lands deed hem afscheid nemen van de Leidse studenten. In Groningen kreeg hij al snel het roeiersarsenaal van Aegir onder zijn hoede en bracht hij de vereniging bin nen korte tijd weer tot bloei. Met het behalen van deze finaleplaats bevestig de hij definitief zijn kwaliteiten als coach. De uitslagen van de herkansingen waren Vier met stuurman (eerste drie In de halve finales): 1. Nederland 6.39.19, 2. Verenigde Staten 6.45.92, 3. Oostenrijk 6.46.02. Twee zonder stuurman (eerste drie van enkele herkansing in halve fina les): Eerste herkansing; 1. Polen 7.05.12, 2. Rusland 7.07.99, 3. Joego-Sla- vië 7.08.50. Tweede herkansing: 1. Oos tenrijk 7.06.75, 2. Nederland 7.07.20, 3. Zwitserland 7.09.56. Derde herkansing 1. Denemarken 7.05.52. 2. Italië 7.12.48, 3. Bulgarije 7.15.30 Skif (eerste drie in halve finales): 1. Meissner (W.Dld) 7.24 85, 2. Ruckstuhl (Zwi) 7.27.36, 3. Czaika (Oos) 7.30 61. Twee met stuurman (eerste drie van elke herkansing in halve finales): Eer ste herkansing: 1. Rusland, 7.32.80, 2. Nederland 7.39.86, 3. Oostenrijk 7.40.03. Tweede herkansing: 1. Zwitserland 7.31.83, 2. Verenigde Staten 7.36.85, 3. Frankrijk 7.37.87. Derde herkansing: 1. Oost-Duitsland 7.36.12, 2. België 7.37.68, 3. Groot-Brittanië 7.37.88. Vier zonder stuurman. Eerste her kansing: 1. Oost-Duitsland 6.31.82, 2. Frankrijk 6.34.41, 3. Verenigde Staten 6.35.36. Tweede herkansing: 1. Italië 6.31.23, 2. West-Duitsland 6.33.68, 3. Tsjecho-Slowakije 6.36.31. Derde her kansing: 1. Denemarken 6.33.13, 2. Roe menië 6.36.13, 3. Oostenrijk 6.37.08. De ze ploegen plaatsen zich voor de halve finales. Achten: Eerste herkansing: 1. Neder land 6.11.59, 2. Hongarije 6.12.19, 3. Ita lië 6/47.61, 4. Oostenrijk 6.26.59, 5. Joe goslavië 6.29.89. Tweede herkansing: 1. Rusland 6.05.04, 2. Groot Britannië 6.10.86, 3. Verenigde Staten 6.16.06, 4. Noorwegen 6.18.02, 5. Egypte 6.36.05. De eerste twee ploegen uit elke herkan sing plaatsten zich voor de eindstrijd. Dubbelt wee: Eerste herkansing: 1. West-Duitsland 6.59.00, 2. Zwitserland 7.00.94, 3. Roemenië 7.02.28, 4. Polen 7.06.63. Tweede herkansing: 1. Oost- Duitsland 7.00.40, 2. Oostenrijk 7.04.05, 3. Bulgarije 7.09.95, 4. Groot-Brittannië 7.14.96. De eerste twee ploegen van bei de herkansingen bereikten direct de fi nale. ZWOLLE De kans is groot, dat het elftal van Zwolse Boys op zondag 21 september zal debuteren in het ama teurvoetbal. Het driemanschap, dat de belangen voor Zwolse Boys behartigde, heeft met nagenoeg alle crediteuren een gunstige regeling weten te treffen. Nog deze week hoopt men de zaak rond te krijgen en een schriftelijke ver klaring aan de bond te overhandigen. Zwolse Boys speelt zijn eerste compe titiewedstrijd tegen Heino. Het damesteam van de Amsterdamse basketbalvereniging Blue Stars heeft donderdag tijdens een internationaal toernooi in de Tsjechische hoofdstad Praag met 58/35 (26/9) gewonnen van Smuc Marseille. Blue Stars komt van daag in de finale uit tegen Spartak Praag. Minister Klompé heeft er meermalen blijk van gegeven niet voorop te willen gaan in dit streven van de Nederlandse sportbonden. Haar standpunt: „Het heeft weinig zin om mij gebrek aan vi sie te verwijten. Mijn visie is, dat de overheid de samenleving moet stimule ren om met ideeën te komen, om ver volgens te zien wat hiervan te realise ren is mede op basis van de beschikba re middelen". Zij is voorts van oor deel „dat het geen nut heeft met een nationaal sportplan te komen, wanneer daar niet de miljoenen naast liggen om het uit te voeren". Met deze uitspraken heeft de minis ter zich opgesteld tegenover de NSF, die stelt: „De minister schuift haar verantwoordelijkheid voor, respectieve lijk haar aandeel in de opbouw van een nationaal sportbeleid van zich af door erop te wijzen, dat dit beleid in feite berust bij de locale overheden. Als argument hiervoor moet dienen, dat het ministerie voor Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk maar een bijzonder klein aandeel heeft in het totaal der overheidsuitgaven ten behoe ve van de sport, te weten twee procent tegen de gemeenten 98 procent. Bij het lezen hiervan krijgt men het benauwen de gevoel dat deze percentages als een axioma worden gehanteerd en dit lijkt ons onjuist". Overigens kreeg na de NSF nog een aantal delegaties gisteren de gelegen heid met de vaste Kamercommissie van gedachten te wisselen. Dat waren de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, De Landelijke Contact Raad, het Interprovinciaal Overleg Sportra den, de Nederlandse Katholieke Sportfe deratie (NKS) en de Nederlandse Chris telijke Sport Unie. De NKS had het wenselijk geoordeeld ondanks haar lid maatschap van de NSF afzonderlijk op te treden. Zij stelde in samenwerking met de Nederlandse Christelijke Sport Unie een eigen rapport samen. OOST-BERLIJN Tijdens atletiek wedstrijden in Oost-Berlijn heeft de Olympische kampioene, de Oostduitse Margitta Gummel, donderdag een nieuw wereldrecord kogelstoten voor dames gevestigd. Zij kwam tot een af stand van 20.10 meter en bleef daar mee een centimeter boven het oude record, dat sinds 13 juli op naam stond van de Russin Nadesja Tsjitsjova. De 28-jarige Oostduitse stelde zich met haar record van 20.10 meter voor de vierde keer aan het hoofd van de wereldranglijst. Zij leverde haar pres tatie tijdens afscheidswedstrijden van de Oostduitse ploeg, die vandaag naar Athene vertrekt, om daar deel te ne men aan de Europese kampioenschap pen. Pas in haar laatste poging kwam Margitta Gummel als tweede vrouw DEN HAAG Aan het Europese biljartkampioenschap libre, dat van 2 tot 6 oktober in Nuenen wordt ge houden, zal worden deelgenomen door de Fransen Dufetelle en Marty, de Spanjaard Galvez, de Westduitser Hose, de Oostenrijker Hitzinger en de Belg Schrauwen. Nederland wordt verte genwoordigd door Henk Scholte en Joop Roodenburg. De vertegenwoordigers van de lan den die de eerste vijf plaatsen bezet ten kwalificeren zich voor het wereld kampioenschap libre. dat van 20 tot 24 oktober in het Oostenrijkse Linz wordt gehouden. ter wereld boven de 20 meter en ver beterde haar eigen Oostduitse record (19.61 meter), waarmee zij vorig jaar in Mexico Olympisch kampioene werd, met niet minder dan 49 cm. Haar se rie was: 18.98-18.96-18.50-19.61-19.31- 20.10. Dit seizoen was zij nog niet ver der gekomen dan 19.48 meter. De ontwikkeling van het wereldre cord kogelstoten dames is: Tamara Press, Rus, 18.55 m; Tama ra Press, Rus, 18.59 m; Nadesja Tjes- jova, Rus, 18.67 m; Margitta Gummel, OD1, 18.87 m; Margitta Gummel, OD1, 19.07 m; Margitta Gummel, ODI, 19.61 m; Nadesja Tsjisjova, Rus, 19.71 m; KOPENHAGEN De Deense mid dengewicht Tom Bogs heeft donderdag avond in Kopenhagen de Europese ti tel overgenomen van Carlos Duran. Hij versloeg de Italiaan in een gevecht over vijftien ronden op punten. Bogs, die in de BK-hal door ruim 13.000 toeschouwers fanatiek werd aangemoe digd heeft de partij vrijwel voortdurend beheerst. Alleen in de elfde ronde had de voortdurend achteruit boksende Du ran voordeel. In de 13de ronde moest Duran naar het canvas na een rechtse op het hoofd. Hij kreeg toen van de Nederlandse arbiter Ben Bril acht tel len rust. Bogs, die ook Europees kam pioen is geweest in het halfzwaarge- wicht maar van deze titel afstand deed omdat hij te licht was, is tijdens het gevecht vrijwel nooit in moeilijkheden geweest.

De Vallei | 1969 | | pagina 15