Veenendaals dagblad Onverwacht bezoek in Peking van Kosygin aan Tsjoe B Pompbediende doodgeschoten Buiten DFsQSTE 1 Aanval Egypte liep in luchtslag uit Eén van de vleestipsdieu vaak op de voorpagina van uw" krant zult zien! zondag: biefstuk van de haas Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gesprek op vliegveld in Chinese hoofdstad chocolade in luxe- en pocketdozen J. Fanmail voor zieke Gonny I Militairen I protesteren jtegen ^zinloze! Nieuw Behang JAMIN T Toenemende bewolking Apeldoorner bekent overval op bank Ommen Mr. H. Bloemers kreeg Britse onderscheidt ng kersenbonbons 1 oefening' Weer PTT-actie te«en stadspost besteldienst KASSIER VANNACHT OVERLEDEN Neemnü 't kun nog voor de feestdagen! Hei-haan morgen 150 gram van 159 voor 139 niet te geloven voor die prijst CALCUTTA VERSCHIL Cv.a. 2.351 V ereen voudiging belastingheffing over bijstands uitkeringen Foam de Luxe Geen Nederlandse diplomaten bij atletiek in Athene, vraagt Kamerlid NIETS KAN WE DICTATUUR REDDEN een goed stuk vlees hoort erbij verse doperwtjes, extra fijn, met goed idee! Bur. voor redactie en administratis Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., <15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1969 - 43e JAARGANG no. 214 TSJOE EN-LAI KOSYGIN OMMEN De tweede verdachte van de gewapende overval in Ommen, de 21-jarige barman J. H. W. R. uit Apel doorn, is gearresteerd. Hy heeft be kend. Hij was een goede kennis van de reeds gearresteerde J. Beiden hadden gewapend met een machinepistool de nacht doorgebracht in het bankge bouw. De kassier van de Amro-bank in Om men, de 64-jarige heer H. Boeve, die dinsdagmorgen bil de overval zwaar gewond werd, is in de afgelopen nacht aan zijn verwondingen bezweken. ADVERTENTIE c DEN HAAG De Britse ambassadeur in Nederland, sir Peter Garran, heeft gisteravond de versierselen van Brit se onderscheidingen overhandigd aan Mr. H. W. Bloemers, commissaris der koningin in de provincie Gelder land, de heer R. A. van Lerven, se- creatris van het Airborne Comité te Arnhem en de heer J. W. Donder- winkel, secretaris van het Airborne Comité te Oosterbeek. De onderschei dingen zijn toegekend uit erkentelijk heid voor hun diensten voor de Ne derlands Britse vriendschap door hun werk voor de jaarlijkse pelgrimage van oud-strijders en familieleden van gevallenen naar Arnhem ter gelegen heid van de luchtlanding in septem ber 1944. Mr. Bloemers is benoemd tot erecom- mandeip- en de heren Van Lerven en Donderwinkel tot erelid van de „Or der of the Britisch Empire". DUBBELDAM Bij een gewapende overval op een benzinestation in Wil lemsdorp nabij Dordrecht is vannacht de 47-jarige pompbediende G. van Ale- wijn neergeschoten. De man is kort na de overval aan zijn verwondingen be zweken. De overval had omstreeks half een vannacht plaats. De heer Van Alewyn, die om half twaalf nog koffie had gedronken met enkele politiemannen, die het station bezochten, moet zich tegen de indringer hebben verzet. Een chauffeur van een busje, die wilde tanken, vond de heer Van Alewyn op de grond. Hy leefde toen nog. Men heeft kort na de moord een lichtgekleurde Peugeot zien wegryden. Deze auto bleek woensdagmorgen in Den Haag gestolen te zjjn. r\aarmee, lezer, bedoel ik niet de *-* de korhaan, doch een minus cuul kevertje, dat onze heide danig kan maltraiteren. Dit jaar heb ik echter velden gezien, die een ge zicht ver in welige bloei stonden en gelukkig niet onder de vraat zucht dezer torretjes hadden ge leden. Mogelijk is dit elders wèl het geval; men komt nu eenmaal niet overal. Het is een lelijk gezicht, wanneer de calluna als verschroeid ligt, doods en dor. Dit komt door de vaak plotseling optredende vraat van dat heidekevertje (ook goudhaan of heihaantje geheten). Al zijn deze beestjes slechts 5 a 6 mm groot, toch zijn ze er door hun massaal optreden de oorzaak van, dat in sommige zomers grote com plexen kunnen worden gemetamor foseerd tot een koperrode doods heid. 's Winters leeft dit geelbruine torretje in zand en mos; eigenlijke vijanden (behalve een paar roof- wantsen) heeft het niet en bestrij ding zou nauwelijks de moeite en kosten lonen voor de imkers, die hun volken op de vlakte in een dal letje hebben geplaatst. Vaak ge noeg werd het landschappelijk uit zicht door het optreden van de goudhaan deerlijk geschonden. Daar deze insekten voornamelijk in de oude, houtige hei optreden, wordt het menu van het grofwild er amper door beperkt, zulks mede, omdat het de voorkeur geeft aan jonge, sappige vegetatie, zoals die zich vooral na het afbranden der oude generatie ontplooit. Eertjes werd nimmer wat van deze cala miteit vernomen; toen staken de schaapherders het vuur in de voor hun wolvee onbruikbaar geworden stronkhei, doch zodra dit verleden tijd was, kregen de heihaantjes hun kans. 12 sept. 1969 A. B. WIGMAN De heer Van Alewijn moet, gezien de gevonden hulzen, door diverse pis toolschoten zijn getroffen. Waarschijnlijk heeft hij zich verzet tegen de indringer. Dit leidt men af uit een kogelgat in de glazen wand tus sen beide ruimten van het pompsta tion en de kogel die achter de wand op de grond lag. Op de grond lag voorts een aktentas van de heer Van Alewijn. Men vermoedt dat de heer Van Ale wijn, die bekend staat als een potig man, met de aktentas als wapen naar de overvaller is toegelopen. Deze zou toen een schot hebben gelost dat geen doel trof. De kogel zou door de glazen wand zijn gegaan. De heer Van Ale wijn zou de overvaller buiten de deur hebben gewerkt, waarna vier schoten op hem werden gelost die dit keer raak waren. De heer Van Alewijn, die in Hoge Zwaluwe woont, was om 10 uur in dienst gekomen. Of het de overvallers om geld te doen is geweest, staat niet vast. In elk geval was er maar een be drag van circa 150 gulden aanwezig. De heer Alewijn was gehuwd en vader van éen kind. ADVERTENTIE MOSKOU Yoikomen verrassend heeft de Russische premier, Kosygin, gisteren een bezoek gebracht aan Pe king. Op de terugreis van de Noordvietna- mese hoofdstad Hanoi, naar Moskou, sprak hij in de Chinese hoofdstad met zijn Chinese ambtgenoot, Tsjoe En-Iai, op het vliegve'd van Peking. Vandaar vloog hij weer door naar Moskou. Het was de eerste ontmoeting van de twee premiers sinds 1965. In februari van dat jaar pleegden zij ook over leg in Peking. Zij slaagden er toen niet in de brede kloof, die de com munistische wereld al jaren in twee kampen verdeelt, te overbruggen. Be gin dit jaar deden zich aan de Chi- nees-Russjsche grens herhaaldelijk bloedige incidenten voor. Kosygin werd vergezeld door Con- stantin Katoesjef, secretaris van het centrale comité „van de Russische communistische partij, die belast is met „de betrekkingen met de broe derlanden" en door Michaël Jasnof, vice-voorzitter van het presidium van de opperstè Sovjet der Sovjet-Unie, aldus is van gezaghebbende zijde er aan toegevoegd. Aan Chinese zijde waren er behal ve Tsjoe En-lai aanwezig leden van het politieke bureau van de Chinese communistische partij, onder wie een eerste vice-premier. De twee partijen hebben hun stand punten uiteengezet en „een.voor bei de partijen nuttig gesprek" gehad al dus is van genoemde zijde nog gepre ciseerd. Sanzo Nosaka, de voorzitter van. de Japanse communistische partij, heeft vandaag op een persconferentie in To kio meegedeeld, dat het gesprek in Peking tussen premier Kosygin eh premier Tsjoe En-lai gevoerd is op verzoek van de Russen, door bemid deling van Noord-Vietnam. Na hun aankomst in Calcutta kreeg de Russische delegatie van de Chine zen te horen dat Kosygin naar Pe king kon komen. De Russische pre mier vertrok toen onmiddellijk naar de Chinese hoofdstad. Op het moment dat Tass het be richt van de samenkomst van Kosy^ gin en Tsjoe En-lai bevestigde, zond het persbureau „Nieuw China" in een Engelse uitzending voor het buiten land, een nieuwe aanval uit op „de revitionistische kliek van Sovjet-af valligen". Deze aanval slaat op het be zoek dat drie leden van de Westduit- se socialistische partij in augustus aan Moskou brachten. In officiële Amerikaanse kringen heerst grote verbazing over de ont moeting van Kosygin met Tsjoe En- lai, maar men waagt zich vooralsnog niet aan speculaties. Nog vanochtend publiceerde het or gaan van de Russische communisti- -sche partij, Pravda, een zeer lang beschuldigend artikel aan het adres van China, waarin gerept wordt over „provocaties van de Chinese autori teiten aan de Chinees-Russische §rens" Het officiële Chinese bericht over de ontmoeting tussen Kosygin en Tsjoe En-lai was voorafgegaan door twee andere communiqués, waarin bekend werd gemaakt dat de Chine se premier ook gesprekken had ge voerd met de Roemeense eerste mi nister, Ion Gheorghe Maurer, en met het lid van het Albanese politbureau, Rita Marko. Het Chinese communiqué verscheen zes uur nadat Moskou van het ge sprek gewag had gemaakt. Het verschil tussen de twee minis ters is vrij opvallend: Kosygin, die 65 jaar oud is, is een tamelijk zure man, een zakelijk aangelegde techni cus, terwijl de Chinese premier, die zes jaar ouder is, het voorbeeld is van een man van de wereld, die zich gemakkelijk beweegt. Kosygin, die uit Leningrad komt, is de zoon van een arbeider terwijl Tsjoe, die afkomstig is uit Haiwan in de provincie Kiangsoe, voorkomt uit een zeer aristocratische familie die in de tijd van de keizers veel in de melk te brokkelen had. Maar een ding hebben de twee mannen gemeen: beiden zijn hard en taai en zeer vast in de leer, en bei den hebben, waarschijnlijk hierdoor, tal van zuiveringen en andere geva ren overleefd. ADVERTENTIE diverse soorten: crocussen, scheepjes, oesters, doubletten, tulpen, melkemmers, korenaren. Koninklijke Droste kwaliteit! DEN HAAG Van 1 januari 1970 af zal de belastingheffing en eventuele premieheffing sociale verzekeringen over bijstandsuitkeringen worden vereenvoudigd. Voor degenen die bijstand ontvangen zal de nieuwe regeling niet beteke nen dat ze minder geld in handen krijgen. In de nieuwe opzet wordt in het alge meen voorkomen dat aan degenen die bijstand ontvangen achteraf een aanslag inkomstenbelasting moet worden opgelegd. De regeling heeft in hoofdzaak be trekking op de groep bijstandsuit keringen die tot nu toe uitsluitend onder de inkomstenbelasting valt. Over deze uitkeringen zal van 1 januari 1970 af loonbelasting wor den geheven - volgens een procen tueel tarief. De percentages zijn zo danig vastgesteld dat bij de beoor deling van de vraag of er nog een aanslag inkomstenbelasting moet worden opgelegd (b.v. wanneer naast de bijstand nog AOW of AWW wordt genoten) de bijstands uitkeringen buiten beschouwing kunnen worden gelaten. De nieuwe percentageregeling zal ook gelden voor de rijksgroepsregelingen werk loze werknemers en minder-validen, 4 2 4 ASSEN Honderdveertig dienst- 4 plichtige artilleristen in Assen heb- 4 ben in een brief aan hun comman- 4 dant fel geprotesteerd tegen Avat zij noemen „verspilling van belasting- y 4 geld". Volgens de militairen kregen 1 hun batterijen nieuwe kanonnen: y 4 het gemechaniseerde amx-geschut. 1 De commandanten besloten toen de y 4 laatste schoten met de oude kanon- 4 nen te gaan lossen tijdens een spe- ciaal in elkaar gezette oefening bij 4 Oldebroek. „Die oefening was vol- komen zinloos. Het was „feestje y 4 bouwen op rykskosten en dat in 'n 4 tijd van bezuiniging". 4 „Bovendien", schrijven de militai- ren, „zit het cfis dwars dat wij op die dag aanvankelijk niet te eten t 4 kregen en het middagmaal uit ei- 4 gen zak moesten betalen. De officie- 4 ren kregen wel een (rijk) middag- 4 maal". 4 De commandant, luitenant-kolonel 1 J. van der Linden in Assen, heeft 4 beloofd dat de artilleristen alsnog 4 schadeloos zullen worden gesteld. - Rode Kruis schenken. 4 Het ministerie van Defensie te- 4 kent hierbij aan: de oefening bij Ol- y debroek was allang tevoren gepland. 4 Daar is inderdaad met oude kanon- 4 nen geschoten. Eind vorige week 4 was besloten de echtgenoten mee te 4 laten gaan. Officieren en onderoffi- 4 eieren hebben toen botje bij botje 4 gelegd om de volgens het gastenre- glement aan te bieden maaltijd wat 4 attractiever te maken. Maar door 4 moeilijkheden met koks die hun 4 weekendverlof zagen verlopen, is 4 dat niet goed uit de verf gekomen. 4 De officieren kregen wèl een uitge- 4 breide maaltijd; voor de dienstplich- tigen ging dat toen iSiet. ADVERTENTIE ADVERTENTIE gezond, verkwikkend slapen DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid P. Dankert (PvdA) heeft minister J. Luns (Buitenlandse Zaken) gevraagd de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiger te laten wegblijven van de opening van de Europese atletiekkam- pioenschappen in Athene. De vertegenwoordigers van Zweden en Denemarken komen ook niet. „Als Nederland wegblijft kan dit het geza menlijke standpunt van deze drie landen in de Griekse kwestie onderstrepen", aldus de heer Dankert. Het bestuur van de PvdA heeft in 'n brief aan de Koninklijke Nederland se Atletiek Unie zijn afkeuring uitge sproken over de Nederlandse deelname aan de atletiekkampioenschappen in Athene. „Sport en politiek zijn onder het huidige kolonelsregime niet te schei den", aldus het hoofdbestuur, „en het is uitermate ongewenst de junta propa gandamiddelen in de hand te spelen." De brief is ondertekend door partij voorzitter dr. A. Vondeling. SNEEX Gisteravond om half zes is de postale recherche weer in actie geweest tegen enkele bezorgers van het bestelbureau Schalekamp te Leeu warden. Bij een van de bezorgers van dit particuliere stadspostbedrijf werd een huiszoeking gedaan. Men vond echter alleen brieven die in opdracht van een bedrijf, de Bondsspaarbank, bezorgd moesten worden. Bij de Leeuwarder Melkinrichting werd een bezorger aan gehouden, die post bij zich had afkom stig van dit bedrijf. Men heeft één brief in beslag genomen. Het is de tweede maal dat de postale recherche tegen bu reau Schalekamp optreedt om materiaal te verzamelen voor een proces. AMSTERDAM Sinds zes weken ligt het zangeresje Gonny Baars (o.a. «be kend uit de Mounty-show) ernstig ziek in het Wilhelminagasthuis. Zij knapt echter aardig op en hoopt over onge veer vier weken weer thuis te zijn en dan spoedig haar werk te kunnen her vatten. Haar man bracht gisteren een grote zak fanmail mee, die hij op haar bed leeggooide. ADVERTENTIE IN HET CENTRUM VAN ARNHEM exclusieve marmeren SALONTAFELS in vele uitvoeringen bij 1 marble-shop bakkerstraat 66 arnhem zegt Theodorakis in Nieuwe Revu 38 DAT moet ik lezen Noteer mij als abonnee Naam: Straat: 23 d. Plaats: Ook verkrijgbaar bij 6000 verkooppunten. In envelop zonder zegel naar: NIEUWE REVU ANTWOORDNR. 3987 AMSTERDAM NEW YORK Israëlische en Egyp tische straalvliegtuigen hebben gister avond boven de Sinaï Woestijn en het Suez-kanaal een luchtslag geleverd. Het was een van de verwoedste gevech ten sinds de zesdaagse oorlog van juni 1967. Israël zegt elf Egyptische vliegtuigen te hebben neergeschoten en zelf een vliegtuig verloren te hebben. Egypte meldt zes Israëlische straalvliegtuigen neergehaald en een Israëlische vlieger gevangen genomen te hebben. Boven dien erkent Egypte het verlies van twee vliegtuigen. Het semi-officiëlè dagblad Al Ach- ram, dat te Cairo verschijnt, schrijft, ADVERTENTIE dat 102 Egyptjsche Mig's en jachtbom menwerpers deelnamen aan aanvallen op Israëlische stellingen in de Sinaï. Een woordvoerder te Tel Aviv sprak van tientallen Israëlische vliegtuigen, die deelnamen aan een vergeldingsactie. De verscherping van de luchtoorlog ontstond toen Egypte een vergeld ings- aanval uitvoerde voor de Israëlische amfibie- en luchtaanval in de streek van de Golf van Suez. Een Israëlische stafofficier raamde, dat,de Egyptenaren 60 tot 70 vliegtui gen voor de strijd inzetten. „Tiental len Israëlische vliegtuigen bonden de strijd aan met deze luchtmacht", zei hij. De Israëlische luchtmacht ontken de, dat de Egyptenaren schade aan Is raëlische installaties hadden aange richt. „Ik acht het echter niet buiten gesloten, dat de Egyptische vliegtuigen morgen weer wat anders gaan probe ren", verklaarde hij op een persconfe rentie. „Zelfs morgen, op de vooravond van ons nieuwe jaar, moeten wij ons kruit drooghouden en onze vliegtuigen gereed hebben staan voor een onver wachte aanval". Israëlische vliegtuigen kwamen ook in actie tegen Jordanië. Twee vliegtui gen scheerden over de rivier de Jör- daan om een guerrillaversterking aan te vallen, nadat een Israëlische leger patrouille ter plaatse was overvallen. N#VWVSAAAAAAA^AAAAAAAAA/SAA/VSAAAAAAAA^ Een complex lagedrukgebied da, zich uitstrekt van de Noorse kust via de Britse eilanden naar de Golf van Biscaje veroorzaakte gisteren in ons land een zuidelijke luchtstro ming. Hiermee werd warme en vrij vochtige lucht aangevoerd waarin de middagtemperaturen tot om streeks 25 graden opliepen. Ook in de nacht bleef het warm. Samen hangend met het lagedrukgebied bevond zich een langgerekt regen- gebied dat zich van Zuid-Scandina- vië via de Britse eilanden naar Por tugal uitstrekte. Dit gebied ver plaatst zich langzaam naar het oosten. Hierdoor zal later de bewolking in ons land vanuit het westen toe nemen, en kan er plaatselijk regen vallen, eventueel vergezeld van on weer. Bij winddraaiing naar het Noorden zal een temperatuurda ling optreden.

De Vallei | 1969 | | pagina 1