Roolvinks Loonwet ontmoet in Tweede Kamer van vele zijden flink kritiek fijnste koffie gezond KDFFIE IF HAG Jvoorr—- Apyul moet U bij =2 Uw slijter zjjn! Voorkeur voor koninkrijk boven republiek toegenomen Vrouwen houden optocht voor vervroegd AOW Verdierf geld Kamerlid orgelman en Zorg dat je erbij komt P.v.d.A.: „TE STRENG EN TE BEDILLERIG" Jaar langer recht op lniur- bescherming Wetsontwerp wil leerkrachten in Gemeenteraad toelaten PufOlb,eng> Jeugd Nijverdal oproerig na opening nieuw gemeentehuis „Verdubbeling van stroom verbruik, maar toch minder vervuiling MOTIE OVER ONDERDRUK KING VAN GEKLEURDEN VERWORPEN CHU schrijft hoofdbestuur over geldnood Enquête toont aan: *1 j de enige zeem. li 11Q ff Q die uitgekookt kan worden en i V11 u U U bestand is tegen wasmiddelen INITIATIEFWET AANGENOMEN „SER HOREN" BEGRENZEN WAARSCHUWING Kakkerlakken belagen Soesterberg echte koffie^onen- CUfrcjHtVrtlJ Eindelijk oplossing voor bekend probleem! Bisschoppen blijven in Rome opheffing van Het celibaat bepleiten BIJ DE SPAR VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1969 ADVERTENTIE Drs. J. van den Doel O DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stem ming en met alleen de stem van mr. H. Ch. J. M. Kronenburg tegen een ini tiatiefwetsontwerp van de socialisten drs. J. van den Doel en drs. H. Wieren- ga aanvaard. De bedoeling hiervan is om huur ders in gebieden met een vrij huur beleid een jaar langer recht op huur- bescherming te geven.\Tot nu toe heb ben ze hierop twee jaar na het in werkingtreden van de huurliberalisatie recht. Voor het noorden loopt de termijn op 1 oktober af. Het is de bedoeling dat de huurbescherming in het Bur gerlijk Wetboek beter wordt geregeld. Om de impasse tussen 1 oktober en het inwerking treden van deze verbete ring te overbruggen zijn de socialisten met deze „noodwet" gekomen. De Kamer heeft het wetsontwerp door amendementen zeer ingrijpend ver anderd. Een amendement van de heer H. Wiegel (v.v.d.) brengt niet alleen huurders van woningen maar inwer- huurders van woningen maar ook die van bedrijfspanden onder het wetje. Bovendien is de procedure veran derd om uitstel van ontruiming te krijgen. DEN HAAG De socialistische Tweede Kamerleden Laban en Frans- •en hebben/ een initiatief wetsontwerp Ingediend dat het voor onderwijzers en leraren aan gemeentelijke scholen mogelijk moet maken om lid van de gemeenteraad te worden. Zij mogen dit nu alleen, als ze in een andere gemeente wonen. De socia listen vinden dit een ongelijke behan deling voor deze onderwijskrachten, omdat leraren en onderwijzers aan bijzondere en aan rijksscholen wel raadslid kunnen worden. Een verdere uitbouw van de demo cratie vraagt volgens de heren Laban en Franssen dat deze discriminerende bepaling wordt opgeheven. ADVERTENTIE .in de huid gezondheid en zuiverheid NIJVERDAL Uit protest tegen het ontbreken van een behoorlijk ziekenver- voer en een riolering hebben honderden jongelui gisteravond Nijverdal op stel ten gezet. Ze staken onder andere een auto in brand. De politie moest de wa penstok hanteren. De moeilijkheden ont stonden na de officiële opening van het nieuwe raadhuis. Aanvankelijk protes teerden de jongelui met een „symboli sche begrafenis van Jan Sali". Ze trok ken door het dorp met een lijkkist waarin „het stoffelijk overschot van de Jan Sali-mentaliteit in de gemeente" lag. Voor het nieuwe raadhuis werd de kist geopend. Er kwam een aantal bal lonnen uit. DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van minister Roolvinks «Wet op de Loonvorming", die de voorschriften van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 zal moeten vervangen. Evenals vorig jaar, bij de indiening van de «Wet op het Minimumloon", liet de PvdA-fractie duidelijk blijken niets voor dit westontwerp te voelen. De socia listische woordvoerder, mr. Van Lier. noemde minister Roolvink in dit geval te streng en te bedillerig. „Het wetsontwerp brengt niet wat het beloofteen beperking van de vergaan de en gedetailleerde beslissingsmacht van de overheid op het gebied van de loonpolitiek. Het legt te veel dingen vast die nu zo niet vastgelegd behoren te worden". n Mr. Van Lier vroeg de bewindsman hoe hij met de nieuwe wet denkt te werken, terwijl deze voor minstens de helft van het bedrijfsleven, nl. voor de gehele vakbeweging, onaanvaardbaar is. Het wetsontwerp is z.i. een bewijs voor de juistheid van de stelling dat de stem van de werkgevers zwaarder telt bij economische zaken dan die van de werknemers bij sociale zaken. De grootste bezwaren van mr. Van Lier, bij wie zich de radicaal drs. P. Janssen (groep Aarden) aansloot, wa ren gericht tegen art. 8 van het wetsontwerp, waarin de overheid de mogelijkheid krijgt in te grijpen in af zonderlijke cao's door middel van de onverbindendverklaring. Ook art. 11, volgens hetwelk de minister bij alge mene maatregel van bestuur het hele wettelijke stelsel aan de kant kan zet ten en vervangen door een of ander systeem van straf geleide loonpolitiek zal naar de mening van de PvdA-af- afgevaardigde uit het wetsontwerp moeten verdwijnen. Mr. Van Lier voelde meer voor een systeem van loonpolitiek dat wél op de instemming van het hele bedrijfsle ven kan rekenen, waarbij met erken ning van de centrale normen de eer ste verantwoordelijkheid bij het be drijfsleven komt te liggen en het in grijpen van overheidswege beperkt blijft tot wat werkelijk uit nationaal- economisch oogpunt geboden is. Mr. Van Lier kwam met enkele amendementen die, veelal gesteund door PSP, groep-Aarden en D'66, be ogen de Sociaal-Economische Raad steeds te doen horen alvorens een al gemene loonmaatregel wordt genomen en voor de algemene loonmaatregel meer mogelijkheden te bieden dan in het wetsontwerp neergelegd. De SER zal, zo hij dit wenst, hier over moeten kunnen adviseren. Verder wil de heer Van Lier bij amendement vastgelegd zien dat in geval van een algemene loonmaatregel tevoren over eengekomen tussentijdse verbeteringen van arbeidsvoorwaarden in principe on aangetast blijven tenzij in uitzonde ringsgevallen en niet zonder dat de SER gehoord is. De heer Nypels van D'66 acht het wetsontwerp aanvaardbaar mits, ter be scherming van de werknemersbelan- gen, het gebruik van de overheidsbe- voegdheden wordt begrensd. Bij amendement wilde hij bepaald zien dat deze bevoegdheden alleen ge bruikt mogen worden in het kader van de conjunctuurpolitiek van de over heid, verder dat de omstandigheden waaronder de bevoegdheden gehan teerd kunnen worden concreet moeten worden aangegeven in een algemene maatregel van bestuur en dat de in spraak van het parlement bij het hanteren van deze bevoegdheid wordt vergroot. Van de zijde der regeringspartijen kwamen aanzienlijk minder bezwaren tegen het wetsontwerp naar voren. De anti-revolutionaire afgevaardigde Boer- sma waarschuwde minister Roolvink straks niet op zo grote schaal als tot dusver in de totstandkoming van cao's in te grjjpen. De heer Kikkert (CHU) zag in het wetsontwerp, vergeleken bij het BBA in wetgevend en in materieel opzicht een verbetering. „Dit ontwerp geeft in het kader van de vrije loonpolitiek duidelijke normen aan", zo meende hij. Naar zijn smaak is art. 11, hoewel het „wezensvreemd" mag worden ge noemd, een principieel toch niet onaan vaardbaar artikel. Ten aanzien van de mogelijkheid tot overheidsingrijpen keurde hij het goed dat, na overleg tussen de drie christelijke partijen on derling en met de vierde regeringspar tij men o.a. tot een beperking van art. 8 is gekomen en een inschakeling van het parlement. Niet alle partijen kwamen aan het woord. De behandeling van het wets ontwerp zal volgende week woensdag worden voortgezet. Dan moet o.a. nog de woordvoerder van de KVP zijn me ning over' het wetsontwerp geven. SOESTERBERG Soesterberg wordt geteisterd door legers kakker lakken. De dieren hebben zich op de plaatselijke vuilnisbelt waarschijn lijk dank zij het warme zomerweer, sterk vermenigvuldigd. Sinds enkele dagen zijn duizenden kakkerlakken de bij de vuilnisbelt gelegen rijksweg overgetrokken en de woonwijken bin nengedrongen. Bestrijdingsmiddelen hebben tot nu toe weinig vat gehad op de dieren. ADVERTENTIE DEN HAAG Het V.V.D.-Kamer lid H. Wiegel trok donderdag op het Binnenhof veel belangstellingniet wegens politieke activiteiten, doch op het muzikale vlak. Hij demon streerde vakkundig en met pleziex zijn kunnen op het draaiorgel ten dienste van een binnenkort uit te zenden televisieprogramma. ARNHEM Het elektriciteitsverbruik in ons land is vorig jaar met 13,6 pet. gestegen. Ondanks een verdubbe ling van het verbruik en een grote stijging van het produktievermogen in de komende acht tot tien jaar, zal de luchtverontreiniging door de elektrici teitscentrales dalen. Dat is een stelling van professor dr. J. J. Went, directeur van de KEMA in Arnhem, die meent dat kernenergie de aangewezen bron is voor de elek- triciteitsproduktie. Met het gebruik van deze grondstof is de vervuiling van de lucht miniem. Prof. Went verwacht dat een of twee van de elektriciteitscentrales, die op het ogenblik gepland zijn, uit gevoerd als kernenergiecentrales. Het verrijkte uranium dat nodig is voor de centrale in Doodewaard wordt op het ogenblik betrokken uit! Amerika. Die grondstof zal in de toe komst kunnen worden geleverd door de ultracentrifugefabriek in Almelo, tenminste als de prijzen gelijk of lager zijn dan die van de buitenlandse con currenten. Ook het probleem van het koelwa tersysteem is momenteel in studie. Prof. Went verwacht dat er in de toekomst génoeg koelwater gevonden zal kun nen worden langs de grote rivieren, het IJsselmeer, de Eemsmond en in het Deltagebied. De toelaatbare grens voor de verwarming van het water wordt onderzocht door een studiegroep van biologen. De stijging van de vraag naar elek triciteit houdt ook in dat de KEMA zijn speurwerkmogelijkheden moet vergroten. De commissaris van de koningin in Gelderland sloeg gisteren de eerste paal voor een nieuw kortsluitlaboratorium, dat 50 miljoen gulden gaat kosten. ADVERTENTIE DEN HAAG Dc Tweede Kamer heeft gisteren met 42 voor en 68 stem men tegen 'n-motie van socialist drs. H. Wierenga verworpen over de on derdrukking van de niet-blanke be volking in zuidelijk Afrika. In de motie, die enige maanden gele den werd ingediend, vroeg de so cialist om een strenge handhaving van de wapenembargo's, om mee le werken aan hel versterken van po litieke druk op Portugal, Zuid-Rho- desië en Zuid-Aïrika, en om bij te dragen aan het fonds van de Ver enigde Naties voor de slachtoffers van de apartheidspolitiek. ADVERTENTIE Als li geen koffie drinkt, bijvoorbeeld 's morgens, wat is dan de oorzaak Hebt u geen tjjd of bekomt koffie u niet goed Wat uw probleem ook is, de ideale op lossing ligt voor de hand. Die ideale oplossing is Hag-Oploskoffie. Hiervoor worden de beste koffiebonen gebruikt, maar dan vrij van eoffeïne en van andere schadelijke stoffen. Hag-Op- loskoffie spaart hart, zenuwen, bloeds omloop en maag, letfer en gal. Lekkere, geurige koffie, maar dan zonder nadelen voor uw gezondheid. U knapt er helemaal van op. DEN HAAG Dat de Christelijke Historische Unie in grote financiële nood verkeert stipt het dagelijks be stuur nog eens extra aan in een ont werp open brief aan de leden en advi serende leden van het hoofdbestuur die zaterdag in Utrecht bijeen zullen ko men. In de brief spreekt het dagelijks be stuur van een harde waarheid. „De geldmiddelen zijn benauwend geslon ken, juister gezegd: de financiën van de CHU zijn nagenoeg uitgeput. Van de 28.000 leden van de Unie moet over 1969 van achttienduizend leden nog de contributie binnenkomen, dat is 162.000 gulden. Wil de CHU haar activiteiten in het najaar voortzetten dan moet ernstig re kening worden gehouden met een gro ter tekort dan de begroting 1969 (lees: 56.000 gulden) aangeeft. Het dagelijks bestuur heeft al saneringsplannen in studie", aldus de open brief. ARNHEM Gretige vrouwenhan den tastten gisteren begerig naar de nylonkousen voor één cent" die een Arnhemse supermarkt de klan ten aanbood als nieuw lokmiddel. Van de suiker- en koffie oorlog en schijnt de aardigheid namelijk al weer een beetje af te zijn. De Arn hemse ondernemer mikt met zijn nieuwe stunt eigenlijk in de eerste plaats op de Duitse klanten. Koningin Juliana: 53 pet. Prinses 46 pet. Beatrix: Prins Willem- Alexander: 15 pet. Prins Claus: 44 pet. *\wvw\w^\*\nw»» AMSTERDAM procent van de Vijfentachtig Nederlanders wil dat Nederland een koninkrijk blijft. Dat is de conclusie v^n een „natio- naal-representatief' onderzoek dat het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie in opdracht van Elseviers Weekblad heeft ingesteld. Slechts tien procent van de onder vraagden sprak zich uit voor de re publiek. Vijf procent had geen me ning. Eenzelfde onderzoek van het Nipo in juli 1965 leverde de volgen de cijfers op: 74 procent voor een koninkrijk, negen procent voor de re publiek en zeventien procent geen mening. Het protestantse volksdeel blijkt het meest positief tegenover de monar chie te staan. Van de aanhangers van ARP en CHU onder de ondervraagden sprak 96 procent zich uit voor de mo narchie (KVP: 93, VVD: 86, D'66: 82, PvdA: 81). Op de vraag wie president zou moe ten worden voor het geval Nederland nu een republiek zou worden, vielen de volgende namen: Luns 12 procent, De Jong 4, Biesheuvel 3, Zijlstra, Drees, Van Mierlo, Den Uyl ieder 2, Vondeling, Cais, Schmelzer, Toxopeus, Kloos 1 procent. Andere genoemden was de eer Lu de meetnnsh kregen allen minder dan één procent. Zelfs onder aanhangers van de PvdA was1 dé heer Luns de meest genoem de man. Negentig procent van de onder vraagden verwachtte dat prinses Beatrix nog koningin zal worden en 54 procent dacht dat ook prins ^Wil lem Alexander nog wel de troon zou bestijgen. Van de ondervraagden verwachtte 89 procent dat koningin Juliana te enigen tijd afstand van de troon zal doen ten behoeve van prinses Bea trix. 87 procent zou dat ook wel goed vinden. Iets meer dan de helft van de ondervraagden verwacht dat het binnen vijf jaar zo ver zal zijn. Het gaat bij ons beter dan in an dere Westeuropese koninkrijken, vond 48 procent van de ondervraagden; 44 procent zag niet veel verschil. Ver geleken met Westeuropese republie ken, ging het voor 66 procent in ons land beter; 24 procent zag weinig verschil. De koningin vervult haar taak goed, vond 91 procent van de ondervraag den volgens 29 procent zeer goed. Zeventig procent van „de republikei nen" vond eveneens dat de koningin het „goed" of „bijzonder goed" doet. Wel vond 82 procent van de onder vraagden dat de koningin belasting moet betalen. Voor handhaving van Koninginne dag was 83 procent. Het lijstje v van leden van het koninklijk huis voor wie de meeste sympathie bestaat, kwam er zo uit te zien: Koningin Juliana 53 procent, prin ses Beatrix 46, prins Bernhard 44, prins Claus 44, prinses Irene 23, prin ses Margriet 20, prins Willem Alexan der 15 procent. Voorts prins Friso en prins Maurits ieder acht procent, prinses Christina en mr. Pieter van Vollenhoven ieder zeven procent en ten slotte prins Ka- rel Hugo vier procent. Negentig procent van de onder vraagden vond dat prins Claus het goed doet, veertig procent zelfs: bij zonder goed. Vijfenzestig procent zou het goed vinden alfj prinses Irene weer in Nederland-zou komen wonen; 28 procent had daar bezwaar tegen. Slechts 53 procent zou het evenwel goed vinden dat ook prins Carel Hu- go zich in Nederland zou vestigen; 41 procent was er tegen. AMSTERDAM Het vrouwen actie comité voor vervroegd aow pensioen organiseert morgen in Amsterdam een demonstratieve tocht, waaraan alleen door vrouwen mag worden deelgenomen. De tocht, van het Museumplein naar het Beursplein, maakt deel uit van de strijd die ertoe moet leiden dat ongehuwde en gescheiden vrouwen een aow-pensioen krijgen. Het vrouwen actiecomité is van me ning dat de bevoorrechting van de gehuwde vrouw in Nederland op sociaal en fiscaal terrein en de daarmee gepaard gaande discrimina tie van de ongehuwde vrouwen uniek is. Men vindt haar, aldus het comité, in geen ander land. In Nederland krijgt de gehuwde vrouw aow-pensioen zodra de echtgenoot 65 jaar wordt, ook a! is ze zelf tien, twintig of dertig jaar jonger. De ongehuwde vrouw betaalt dezelfde aow-premie als de man en moet t<?t 65-jarige leeftijd werken. Zij betaalt aww-premie voor een ver zekering, waaraan zij zelf geen en kel recht kan ontlenen omdat ze geen weduwen of wezen kan achter laten. Volgens het actiecomité hebben vrou wen in andere landen ongeacht hun status dezelfde rechten op ouder domspensioen onder precies dezelfde voorwaarden. UTRECHT De Nederlandse bis schoppen zullen bljjven proberen voor de wensen van de priesters in Ro me gehoor te vinden, met n^me over de ontkoppeling van ambt en celibaat (het ongehuwd blijven van priesters). Dit schrijven de bisschoppen in een brief aan de priesters ter inleiding op het beraad dat zij in november zullen houden met de Nederlandse priesters over het concilierapport ,jOver een vruchtbaar en vernieuwd functioneren van de ambtsbediening". Voor de ontkoppeling van ambt en ce libaat is vooralsnog weinig gehoor te vinden bij vele collega's in het bis schopsambt, zo schrijft het Nederland se episcopaat. Het heeft er echter op aangedrongen dat ook elders een eerlijk onbevooroordeeld onderzoek zal plaats hebben naar de feitelijke stand van za ken. „Elke vorm van struisvogelpolitiek dient vermeden te worden", aldus de Nederlandse bisschoppen. De bisschoppen uiten in hun brief aan de priesters nogmaals hun teleur stelling over het in juli gehouden bis- schoppensymposium in de Zwitserse plaats Chur. Zij achten een reorganisa tie van dergelijke bijeenkomsten drin gend nodig. Deze kwestie zal tijdens de synode in Rome in oktober worden aangesneden door de voorzitters van de Europese bisschoppenconferenties, aldus de brief. De bisschoppen hopen voorts dat het onderwerp van de decentralisatie meer bevoegdheden voor de plaatselijke kerken op de komende bisschoppen synode in Rome „open en diepgaand" besproken zal worden. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 7