Veenendaals dagblad Buiten Biafra bereid om te gaan praten Verolme „voeltzich Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijt}- en Gelderse Vallei Plezier op Drakensteyn In ons land sterven 120 kinderen per jaar door mishandeling Duits metaal en mijnen weer aan het werk Loonsverhoging 11 en 13% Tuinder gaat „in de kunst99 WARM Initiatiefnemer toch blij met ontvangen bijval Peking scheldt weer op Moskou Marcus Kasiepo bestolen Wonder batterijen hun naam Den Uyl bepleit spreidingsplan wetenschappelijk onderwijs Weer onrust in Belfast zingende dolfijnen. VTB Harderwijk-Tel. 03410-2569. Bedreigde arend DISCUSSIE Nieuwe Israëlische 1 uchtaanval Tijdstip gevraagd voor overleg VROUW EN KIND OMGEKOMEN GEWETEN f rankrijk en Italië staken door PARIJS Algerijn in Gent met springstof gearresteerd nm d°en „w— eeraan ITALIË Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1969 - 43e JAARGANG no. 215 Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. AAN LERARENSTAKING DEDEN SLECHTS WEINIG SCHOLEN MEE HENGELO De lerarenstaking is mislukt. Slechts 35 van de 526 middelbare scholen hebben gisteren meegedaan. De actie was opgezet als protest tegen de uitvoering van de Mammoetwet. Initiatiefnemers drs. J. Gordijn van 't Twickel- college is niettemin best tevreden. MOSKOU/HONGKONG De verras sende ontmoeting tussen Kosigin en Tsoe En-lai in Peking heeft de Russisch- Chinese betrekkingen weinig of niet verbeterd. Ofschoon in de officiële bekendma king in Moskou is gezegd, dat de be spreking een gevolg was van weder zijdse instemming, is het duidelijk, dat Peking zich niet de minste moeite voor het tot stand komen van de bespreking heeft getroost. Het feit, dat Kosygin duizenden km is omgevlogen voor de ontmoeting wijst erop, hoe ernstig Moskou het grensconflict met China ziet. Het is ook Moskou, dat al sinds 29 maart aandringt op het houden van grensbesprekingen Enkel uren later hervatte radio- Peking echter weer zijn aanvallen op de machthebbers in Moskou. Het haal de een artikel aan uit een Albanees jeugdblad, waarin „de contrarevolutio naire samenspanning van de Sovjets met de reactionaire Indonesische kliek van Suharto" werd gehekeld. In het be wuste blad werd gesproken over de „kliek van revisionistische renegaten" in Moskou en het „fascistische regime" in Indonesië. ADVERTENTIE ^*46# lËF? ...in het dolfinarium Harderwijk. In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één pro gramma.Tijden: 11.30 13.00 14.30 en 16.00 uur. SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART Fr leven in West-Europa nog slechts weinige zee-arenden paren en zelfs van deze nakomelin gen van roemruchte geslachten wordt het bestaan bedreigd. Het is onze grootste roofvogel, die elk winterhalfjaar uit zijn noordelijke broedgebied langs de Nederlandse kust zwerft en ook langs het IJssel- meer de kost ophaalt. Indertijd ver scheen zo'n adelaar met zijn mach tige wiekslag gedurig op de Soe- rense Heide en de Hoge Veluwe, waar hij voornamelijk op konijnen aasde. Ik heb hem daar vaak ge zien en eens verschenen er zelfs drie te zamen op het kadaver van een hert. Het zijn doorgaans jonge exemplarenoude kent men aan de witte staart. Ook hebben we op ons nationaal park eens een kermis- arend in vrijheid gesteld. Thans heeft het Wereld Natuur- fonds zich het lot der laatste dezer Mohikanen in Sleeswijk-Holstein aangetrokken. In de lente van 1968 werden verschillende horsten door verzamelaars van de eieren be roofd en toen besloot men het d.a.v. jaar tot constante bewaking der nesten over te gaan. De heer W. M. Pon te Amersfoort schonk voor dit doel een Volkswagen en drie ca ravans aan het W.N.F. Nederland. Het broedseizoen-1969 leverde he laas van vijf broedparen slechts één paar een jong op. Er werd ge dacht aan de koude lente en pesti ciden. Men koestert het plan on danks het weinig bemoedigende be gin in 1970 nog meer horsten onder bewaking te stellen en kijkt alvast uit naar vrijwilligers voor een 24-uurs wacht van eind februari tot half mei. Dit betekent nuttig en actief natuurbeschermingswerk en wie eraan wil meedoen, kan zich opgeven bij het secretariaat W.N.F.Postbus 7 te Zeist. 13 sept. 1969 A. B. WIGMAN Hij baseert dat op de bijval voor zijn actie die van tientallen andere scholen is binnengekomen. Deze scholen moes ten zich echter beperken tot bijval, omdat er geen meerderheid kon wor den bereikt voor het voorstel om daad werkelijk aan de actie mee te doen. Op ongeveer twintig middelbare scho len in ons land zyn grieven over de situatie op de scholen en over het be leid van het ministerie van onderwijs en wetenschappen geformuleerd. Deze „landelijke lijst van grieven" wordt vanmiddag in een demonstratieve optocht vanaf het Haagse Malieveld naar het ministerie van onderwijs en wetenschappen gebracht. Op de meeste scholen die wel aan de actie meededen, is gisteren gediscus sieerd tussen leraren en leerlingen. Het lesrooster werd er slechts ten dele ge volgd. Een overzicht van het verloop van de actie op een aantal van deze scholen: HENGELO: Twickelcollege (basis van initiatiefnemer Gordijn). In de morgen uren klassikale discussies, 's middags plenaire vergadering. Op het Grundel- lyceum vergaderden de leraren, de leer lingen werden naar huis gestuurd. OSS: Maaslandlyceum, lerarenverga dering. Titus Brandsma-lyceum, staking van een deel van de leraren. In de uit gevallen lesuren voorlichting aan de leerlingen. ENSCHEDE: St. Jacobus College; der tig van de negenhonderd leerlingen meldden zich voor discussie met de le raren. De overigen werden met extra huiswerk naar huis gestuurd. ALKMAAR: Optocht van honderden scholieren. Aanbieding petitie op het stadhuis. AMSTERDAM: Amsterdams Lyceum, 's morgens discussie in de klassen, 's Mid dags lerarenvergadering. Het Casimirlyceum en Snelliuslyceum hielden zich aan het lesrooster, zulks op instructie van het gemeentebestuur. Een duizend jongelui afkomstig van o.m. het Spinoza-lyceum trokken naar het Vondelpark voor discussie AMSTELEVEEN's Morgens discussie in de klassen, nadien met de leraren. Een paar klassen liepen al vroeg leeg omdat de leerlingen naar het jeugd centrum trokken. Scholengemeenschap Gerrit van der Veen-Gemeentelijk Lyceum voor meisjes: Nauwelijks het gewone lesrooster gevolgd; discussies met docenten. DORDRECHT: Gemeentelijk Lyceum. Motie voor minister Veringa van lera ren. UTRECHT: Docentent van college Blaucapel stuurden brief aan minister Veringa met grieven omtrent Mammoet wet. Het actiecomité constateert dat er veel is losgeslagen in de lerarenwereld. Men denkt denkt dat de actie het begin is van een stormachtige ontwikkeling in het onderwas. Zelfs in het Vondelpark in Amsterdam is gisteren geprotesteerd. Amsterdamse scholieren gaven namens twaalf scho len te kennen dat zij het „beu zijn als onmondigen buiten alle overleg te wor den gehouden". Zij eisten dat het on derwijs aangrijpend wordt vernieuwd. Bij deze vernieuwing moeten leraren en leerlingen worden betrokken. Zij eis ten voorts een schooltype waar zij in voortdurend overleg met alle betrokke nen kunnen werken in een sfeer van vrijheid. TEL AVIV De Israëlische lucht macht heeft gisteren opnieuw Egypti sche militaire doelen aan de Golf van Suez aangevallen. Een woordvoerder in Tel Aviv deelde mee, dat de doelen la gen in de gebieden van Kaap Zafarana en Kaap Rarab. Alle Israëlische vlieg tuigen keerden behouden op hun basis terug. De actie had plaats in hetzelfde ge bied als waar Israëlische amfibische pantsereenheden deze week tien uur lang in actie waren. DRAKENSTEIJN Fotograaf Max Koot werd behalve op Het Loo (waar hij een reeks foto's maakte van prinses Margriet en haar gezin) ook weer uitge nodigd op Drakensteyn, waar hij bovenstaande foto van prins Claus met zijn oudste zoon prins Willem-Alexander maakte. Prins Willem-Alexander „po seerde" kennelijk met plezier. OWERRI Biafra is gisteren ingegaan op een Nigeriaans aanbod voor vre desbesprekingen. Het verzocht Nigeria een bevriend land aan te wijzen, dat kan helpen bij het bepalen van een tijdstip van overleg. Donderdag had een officiële Biafraan- se woordvoerder zich nog sceptisch uit gelaten over de jongste resolutie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), waarin een beroep op Nigeria en Biafra werd gedaan, in te stemmen met een bestand gevolgd door onder handelingen. Van een ontmoeting tus sen de leiders van de twee kampen kon bij afwezigheid van een staakt-het- vuren geen sprake zijn, zei hij toen. De secretaris-generaal van de OAE, Diallo Telli, had eerder na de aanvaar ding van de resolutie gesproken van „een beslissende stap" in de richting van beëindiging van de burgeroorlog, en gezegd te hopen op spoedig „zeer goed nieuws". Biafra zal zich bij het inleidend over leg, als het daartoe komt, vermoedelijk laten vertegenwoordigen door een van de vier Afrikaanse landen die het Biafraanse bewind formeel hebben er kend: Tanzania, Zambia, Gabon en Ivoorkust. In een Biafraans oorlogscommuniqué werd intussen meegedeeld, dat de Ni- geriaanse luchtmacht deze week haar offensief, na een pauze die naar wordt aangenomen bijna een maand duurde heeft hernieuwd. Federale vliegtuigen hadden de afgelopen vijf da- UTRECHT De 29-jarige mevrouw W. Jurgens-van Lagaay uit Ouderkerk aan de Amstel en haar eenjarig dochter tje zijn gistermorgen op de Veldweg in Vinkeveen om het leven gekomen, toen de auto waarin zij reden, door nog on opgehelderde oorzaak plotseling in brand vloog. gen 28 aanvallen uitgevoerd op dorpen en andere doelen, maar volgens het communiqué weinig schade aangericht. Op een conferentie van Afrikaanse kerken in Ivoorkust is besloten een goodwill-missie naar Nigeria en Biafra te zenden AMSTERDAM Volgens staats secretaris Kruisinga (sociale zaken en volksgezondheid) wordt geschat dat per jaar twaalfhonderd kinde ren door ouders of opvoeders worden mishandeld. In 120 van deze geval len is er sprake van dodelijke afloop. Behalve buren en familieleden die een mishandeling kunnen vermoeden, zijn het de artsen die dat met enige mate van zekerheid kunnen vast stellen. Dr. Kruisinga wil dat zij bereid worden gevonden hiervan aangifte te doen. Anders komen de kinderen na een medische behandeling in het zelfde milieu terug en lopen ze de kans nogmaals mishandeld te wor den. In de helft van het aantal ge vallen gebeurt dat. Voor de artsen betekent dat schen ding van het ambtsgeheim. Het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst vindt, zo blijkt uit Medisch Contact,* dat de arts bij zijn eerste vermoeden van een nog geringe mishandeling geen aangifte daarvan mag doen bij de justitie. De arts zal in dit eerste sta dium moeten proberen langs andere wegen (sociaal) medische instan ties een oplossing te vinden. Mislukt dat, dan zal de arts zich in geweten moeten afvragen of hand having van de geheimhouding niet schadelijker voor het kind zal zijn dan de mogelijke nadelen van zijn aangifte. Dat kan tot gevolg hebben dat hij zich na deze bezinning van zijn beroepsgeheim ontslagen acht en tot aangifte overgaat. NEW YÓRK Papoealeider Marcus Kasiepo is in het hotel Tudor in New York midden in de nacht besloten; toen hy op wilde staan om een kleine wan deling in zijn kamer te maken, botste hy tegen een indringer op die snel de ka mer verliet. Kasiepo verloor geld, reisbiljetten, paspoort, vaccinatiebewijs en foto's. Hij zegt dat er opzet in het spel was en dat „u weet wel welke partij" zijn missie in New York wil verhinderen. Kasiepo en zijn secretaris Poulus zijn al lange tijd in New York. Zij wachten tot het rapport van Ortiz Sanz door de algemene vergadering die dinsdag bij eenkomt wordt behandeld. Kasiepo en Poulus hebben zich tot het Nederlandse consulaat gewend, dat hen nu probeert te assisteren om de papieren terug te krijgen. Geld zoeken zij telegrafisch bij hun vereniging in Nederland. Het twaalfjarige meisje G. van Duuren uit Westenholte (Zwolle) is gisteravond toen het komend uit de richting Kampen op de fiets de Blaloweg overstak door een auto overreden en enkele ogenblikken later ter plaatse DUSSELDORP De ongeveer 230.000 arbeiders die in de Westduitse deelstaat Noordrynland-Westfalen in de staalin dustrie werkzaam ztfn, zullen met te rugwerkende kracht vanaf 1 september een loonsverhoging krygen van elf pro cent. De by het stakingsconflict betrok ken partyen zfo'n het hier na een 17 uur durende vergadering in Krefeld over eens geworden. De vakbond van de me taalarbeiders had een verhoging ge vraagd van 14 procent. De werkgevers en de vakbonden heb ben tevens overeenstemming bereikt over een vermeerdering van de vakan tiedagen waarop de staalarbeiders recht hebben, door het niet in rekening bren gen van de vrije werkdagen. Deze rege ling zal over een periode van drie jaar trapsgewijs worden verwezenlijkt. De tariefcommissie van de vakbonden zal nog vandaag een bepreking houden over deze laatste regeling. De eerste reacties van de staalarbeiders op de uitslag van de onderhandelingen waren positief. Vanmorgen werd in alle bedrijven weer gewerkt. In de mijnbouw aan Ruhr en Saar keerde de rust terug, nadat ook vier mijnen in Dortmund het werk hadden hervat omdat de vakbond elke steun aan de wilde stakingen weigerde. De loonsverhoging voor de mijnwerkers (15 procent) zal volgens de mijndirectie moeten leiden tot een prijsverhoging vai tien procent voor kolen, cokes en briketten. Nu maken de andere grote vakbonden zich op om looneisen te stellen. De bond voor openbare diensten vervoer en ver keer (1,2 miljoen werknemers) gaat vol gende week hierover beraadslagen in West-Berlijn. Bij het reusachtige elek- triciteitsconcern Rheinisch-Westfali- sches Elektrizitatswerk, dat ook onder deze bond valt, wordt al gedreigd met wilde stakingen. Vrydag is er in totaal 12 uur in Frank- ryk onderhandeld tussen de vakbonden van de spoorwegmensen en de directie der spoorwegen, maar er zyn nog geen resultaten hekend geworden. In ieder geval worden de besprekingen vandaag voortgezet. BRUSSEL De Belgische politie heeft te Gent een Algerijn gearresteerd, in wiens huurkamer springstoffen zijn aangetroffen en die zou werken in op dracht van een Arabisch land of orga nisatie. Behalve de springstoffen zijn op zijn kamer ook formules'voor de vervaardi ging van bommen aangetroffen. De ver dachte had opzettelijk relaties aange knoopt met een Gents meisje, dat onder haar familieleden een scheikundige telt, aldus dit bericht. Uit het onderzoek zou zijn gebleken dat de Algerijn, Miloubam, financiële steun kreeg van een Arabische organi satie of een Arabisch land. Er worden nog twee Algerijnen in verband met deze zaak gezocht. ROTTERDAM Verolme probeert een hard pokerspel te spelen met de regering. Hij moet evenwel niet den ken dat hij door stoer te doen op de televisie alles kan bereiken. Dit zijn de meningen van tot de rege ringspartijen behorende leden van de vaste commissie voor economische za ken uit de Tweede Kamer. Zij kwamen hiertoe nadat de heer Verolme donderdagavond in een tele visie-uitzending had gezegd dat hij zich door de regering verlaten voelt. Hij verzekerde ook: „Ik blijf zitten zolang ik wil". Verolme verlangde fi nanciële hulp van de regering zonder voorwaarden. In de vaste commissie acht men het uitgesloten dat dit zal gebeuren. „De goede wil moet ook van zijn kant ko men". Het is in deze kring duideiyk geworden dat er niet alleen by de N.D.S.M., maar ook in andere sectoren van het concern Verolme moeiiykheden zyn. „Zyn strategie is echter: de N.D.S.M. is mij opgedrongen, ik ben niet fout". Bij het ministerie van Economische Zaken leeft wel de verwachting dat het bedrijf overeind zal worden gehouden om de bestelde mammoetschepen af te bouwen. Verolme moet dan wel onvoor waardelijk de leidinj uit handen geven. „De Vakbeweging", het officieel or gaan van het N.V.V. schrijft: „De man die ons uit de moeilijkheden kan helpen, is niet de heer Verolme. Van hem valt nauwelijks een openhartige inkijk te verwachten". ADVERTENTIE Schoonheden uit 50 landen hebben, in hun nationale kostuum, deelge nomen aan een grote parade door de straten van de Japanse hoofdstad. De dames zullen deelnemen aan de verkiezing van Miss International Beauty". SLOOTDORP De tuinder N. G. Hauwert uit Slootdorp (46), wordt per 1 november suppoost in het Rijksmuseum te Amsterdam. De tuinder werd in Nederland bekend toen hij in de televisie-quiz Tel uit je winst opviel door zijn grote kennis van Griekse geschiedenis. De staking heeft zich nog niet uitge breid tot andere sectoren. Het personeel van de Parijse vervoerdiensten (metiv. en autobussen) heeft echter gedreigd het werk neer te zullen leggen om een verbetering van de arbeidsvoorwaaiden af te dwingen. Dit zal echter niet ge beuren voor maandag, wanneer de vak bonden door de directie zullen worden ontvangen. Vandaag is de tweede dag ingegaan van de staking van de 800.000 Italiaanse bouwvakkers. Een nieuwe staking staat voor de deur, nameiyk die van 300.000 arbeiders in staal- en constructiebedry- ven, die het eigendom van de staat zyn. Vrijdag overleden er in de stad Taran- to in Zuid-Italië op het werk twee ar beiders, een man van een staalfabriek en iemand uit het bouwval^ Beiden kwamen om bij een ongeluk. Vrijwel onmiddellijk hierop riepen de bonden een algemene staking uit die kort daar op uitbrak in de hele stad en anderhalf uur heeft geduurd. Te Rome is door de regering vrijdag avond een wetsontwerp nöar het parle ment gezonden over het „bevriezen van de huishuren" in alle Italiaanse steden met meer dan 300.000 inwoners, alsook in die steden waar de nieuwbouw geen gelijke tred heeft kunnen houden met de bevolkingstoeneming, met andere woorden waar een tekort aan woonruim te bestaat. DEN HAAG De fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, heeft gister avond verklaard dat een regeringsbe slissing inzake de achtste medische fa culteit alleen aanvaardbaar is als onder deel van een spreidingsplan voor het wetenschappelijk onderwijs voor de ko mende tien jaar. Voor de 50.000 studen ten extra die tot 1980 een plaats moeten vinden aan onze universiteiten en hoge scholen is de ontwikkeling van de thans aanwezige centra in Twente en Brabant tot volwaardige universiteiten nodig, maar intussen moet met de stichting van een universiteit in Limburg thans wel een begin worden gemaakt. De aan zet daartoe moet zijn een achtste medi sche faculteit. De heer Den Uyl sprak op een verga dering van het gewest-Overijssel van de P.v.d.A. BELFAST Rond 50 protestanten hebben vanmorgen met een balk die zy ais stormram gebruikten, de toegang ge forceerd tot een café in Belfast van een r.-k. kastelein, dat dicht by een pro testantse kerk staat, waarin donderdag avond brand uitbrak. De protestanten sloegen het meubi lair van het café kort en klein, voor de politie kon ingrypen. Na de overval groeide de groep protestanten aan tot ongeveer 400 man die naar de r.-k. wijken trokken. Britse militairen en Noordierse poli tiemannen vingen de protestanten later op en dreven hen terug naar hun eigen wijk. Tijdens de bestorming van het café gooiden de protestanten met brand bommen die echter weinig schade aan richtten. De Britse militairen hebben de toestand weer in handen. Brian Heron, nationaal coördinator van het „nationale verbond voor Ierse gerechtigheid" heeft te New York mee gedeeld dat het Bernadette Devlin in de Verenigde Staten niet is gelukt haar miljoen dollar bij elkaar te krijgen. Het juiste bedrag, zei hij, was maar 91.486 dollar. Hij kon niet zeggen hoeveel er zou zijn vergaard door andere sympathi santen in Amerika of door mensen die geld rechtstreeks naar de beweging voor gelijke burgerrechten in Ierland hadden gezonden. (Van onze weerkundige medewerker) groot deel van het continent werd vrijdag overspoeld door subtropische lucht, aangevoerd uit het zuidoosten. De temperatuur in ons land bereikte hierin uitersten van 26 tot 28 graden. Om vier uur 's middags kwam Madrid daaren tegen niet hoger dan 14 graden. Een scherpe scheidingslijn loopt van Midden-Scandinavië over de Noordzee en de Britse eilanden via West-Frankrijk naar Spanje. Ten westen van deze lijn is het belang rijk koeler, met hier en daar regen. Het front verplaatst zich maar heel weinig naar het oosten en ligt in sommige gebieden zelfs stil. Daar door zal het weer vandaag in Gel derland opnieuw zomers worden, met flinke zonnige perioden. Ten aanzien van het weer op zon dag en maandag lopen de opvattin gen van de Westeuropese meteoro logen sterk uiteen. De Bilt houdt het op koeler weer met regen- en onweersbuien, maar de weerpro- feten in Engeland en België voor zien het stationair blijven en op lossen van het depressiefront, re sulterend in een voortduren van het warme weertype. Morgen: Zon op: 06.12 onder: 18.58 Maan op: 09.20 onder19.30

De Vallei | 1969 | | pagina 1