„Bezette gebieden verder versterken" Vraag uw Mercedes-Benz dealer om zelf-bestuur De Vries N.V. Uitstel B.T.W. in België wekt ongerustheid Sociale uitkeringen j zijn weer verhoogd j GEERTJES KEUKENCENTRUM Verdierf gekl Boerenleenbank ÈL NV Werkspoor blijft werken voor „spoor HUÜUClNFunl in kwaliteit, Bonn vraagt verbod op chemische wapens Grenzen van het toelaatbare bij monument overschreden' Woningen in Bijlmermeer worden onbetaalbaar Geef haard en kachel Betere warmte is er niet. Dajan: geloven in de nieuwe kaart van Israël „We blijven waar we zijn Tweede interim Dordtsche uitvoeringen ^IJ Jhi Sm mogelijkheden ■■■■"■■■■•■■I ongeëvenaard 30.000 mensen op de vlucht voor gifgas Bankdisconto Zwitserland 33k pet nu Marktaandeel DAF groter in W.-Duiteland" 1L JERUZALEM NEDERLAAG i Gemaakt van antraciet MM maar veel goedkoper Uw kolenhandelaar brengt 't wel even Goed, elke Mercedes-Benz mag vol zitten met autotechnisch vernuft. Goed, u kunt daar uren over lezen of praten. Goed, u kunt op een bepaald moment inzien dat elke Mercedes-Benz qua totale conceptie zijn gelijke niet heeft. Maar een auto is om in te rijden. Dus: wat ervaart u nu eigenlijk als u in een Mercedes-Benz zit? Geef uzelf ook daarop het antwoord. Reserveer een zelfbestuur-auto. Bel ons en wij maken een afspraak met u. Voor een proefrit die alle verhalen doet verbleken. AUTOMOBIELBEDRIJF Maximum-dagloon j Uitbetaling BU DE SPAR MINISTER BEERNINK MEENT: VEEL HOGER ALARM 11 11 1 de bank voor iedereen ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1969 ADVERTENTIE q^EL AVIV „Onze strategie bestaat uit het ons handhaven aan de be- standslijnen en niet uit het bezetten van nieuwe Arabische gebieden. Wij willen niet naar Cairo, Amman of Beiroet oprukken, maar overal hard toeslaan, zelfs op de meest onverwachte plaats". Dit heeft de Israëlische mi nister van Defensie, generaal Mosje Dayan, gezegd in een vraaggesprek, dat gisteren in de Israëlische avondbladen is gepubliceerd. 11 „Het alternatief van onze huidige strategie zou een bewegingsoorlog zijn, welke ongetwijfeld de bezetting van nieuwe gebieden zou betekenen. Dat is niet in ons belang. Wij blijven waar wij zijn en we blijven er voorgoed, dat wil zeggen dat wij ons versterken, dat wij wegen aanleggen enz", aldus de Israëlische minister. Dayan zei er van overtuigd te zijn, dat de Russen een ..Russificeren" van de oorlog willen vermijden. De Russen leiden de Arabie ren op om niet verplicht te. zijn zelf in de strijd tussenbeide te komen. Over de houding van Washington sprekend zei Dayan: „Het is mogelijk, dat de Amerikanen ons in de toekomst hun hulp ontzeggen als wij hun voor stellen verwerpen. Als het zover zou komen zou men bereid moeten zijn om de buikriem wat vaster aan te halen, maar Israël zal niet opgeven. Men moet geloven in de nieuwe kaart van Israël. Er moeten nieuwe nederzettingen ko men. Sjarm-El-Sjeik, het Golan-ge- bergte en de Gazastrook zijn van niet minder belang voor ons dan de Jor- daan-vallei. Door het scheppen van vol dongen feiten bereikt men het snelst vrede", aldus de generaal. De Israëlische minister zei nog, dat Israël bereid blijft tot besprekingen met de Arabieren, als zij directe be sprekingen willen, zonder dat voor af voorwaarden worden gesteld. De Arabieren zouden elk onderwerp kunnen aanroeren, ook Jeruzalem. De standpunten van Israël zouden waarschijnlijk lijnrecht tegenover die van de Arabische landen staan. „Niet- lemin zouden we een weg naar we derzijds begrip kunnen vinden", zei Dayan. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, heeft tegen over journalisten verklaard, dat de re cente aanslagen op Israëlische ambassa des in Europa konden gebeuren dank zij de vrijheid die Arabische organisaties en ambassades daar genieten. De terreurorganisaties maken volgens de minister „op een cynische manier misbruik van de gastvrijheid die hun wordt geboden". De spreker zei te ho pen, dat de Europese landen zich dui delijk zullen uitspreken over dergelijke acties. In een boodschap ter gelegenheid van het Israëlische nieuwjaar heeft ADVERTENTIE AMSTERDAM De Dordtsche Pe- troleum-industrie Maatschappij N.V. maakt bekend, dat zij op 6 oktober 1969, na ontvangst van de dividenduit kering over haar aandelenbezit Ko ninklijke Olie, een tweede interimdivi dend over 1969 betaalbaar zal stellen van 22,2 pet. (vorig jaar 18V« pet.). De uit dc agiobonus nieuw te verwer ven aandelen Koninklijke Olie zullen worden toegevoegd aan het bestaande aandelenbezit, hetgeen in de toekomst zal leiden tot de uitkering van een ho ger dividend aan de aandeelhouders ..Dordtsche". premier Golda Meir gisteren ver klaard, dat de Arabische leiders moe ten gaan beseffen, dat een nieuwe nederlaag hun wacht als zjj zich op nieuw in een oorlog mochten bege ven. De grensaanvallen, de sabotagepo- gingen binnen Israël, en de tegen in het buitenland verblijvende Israëli's gerichte piraterij, hebben Israël ge sterkt in zijn besluit nooit meer te rug te keren tot de situatie van voort durend gevaar, die voor de Zesdaag se Oorlog van 1967 heeft bestaan, al dus mevrouw Meir. In haar toespraak vestigde de pre mier ook de aandacht op de positie van de Joden in de Sovjet-Unie, „aan wie de culturele, godsdienstige en na- tionele rechten worden ontzegd, evenals het recht om naar Israël te komen". De minister van Vervoer, Mosje Car- mel, heeft een speciale groet gestuurd naar de twee Israëli's, die nog steeds in Damascus worden vastgehouden, se dert het TWA-vliegtuig, waarmee zij reisden, is gekaapt. Hij liet hen weten dat de regering niet zal rusten, voordat zij zijn bevrijd. De Israëlische radio heeft gemeld, dat Arabische leiders uit de bezette gebie den hun nieuwjaarswensen hebben aan geboden aan de plaatselijke militaire bestuurders. Zij hebben, volgens de radio, te kennen gegeven dat zij hopen op vrede tussen Joden en Arabieren in het nieuwe jaar. ADVERTENTIE Apeldoorn, Amersfoortseweg 15, tel. 05760 - 1 59 50 Harderwijk, Thorbeckelaan 47, tel. 03410 - 42 55 ZUID-NEDERLAND Middenstan ders vooral winkeliers en directeuren van ambachtelijke bedrijven in de zuidelijke provincies maken zich grote zorgen over het Belgische plan de invoe ring van de BTW met tenminste een jaar uit te stellen. De Diocesane Midden standsbond in het bisdom Breda heeft voor maandagavond a.s. in Goes een spoedvergadering uitgeschreven, waar voor alle afdelingsbesturen zijn uitgeno digd. De diocesane bond zegt alles in het werk te zullen stellen om te voorkomen dat in Nederland een verhoging van de BTW doorgaat. De Raad van Nederlandse Werkgevers verbonden betreurt het dat de Belgische regering heeft besloten de invoering van de BTW per 1 januari 1970 een jaar uit te stellen, opdanks de afspraak die hier over in de EEG is gemaakt. De raad vreest voorts dat dit zal leiden tot een verder uitstel van de afschaffing van de douaneformaliteiten binnen de Benelux. De raad zal nagaan in hoeverre van het Belgische besluit moeilijkheden voor bedrijfstakken en ondernemingen in Ne derland zijn te verwachten. Zo nodig zal UTRECHT De directie van de Ne derlandse Spoorwegen heeft Werkspoor Utrecht NV opdracht gegeven tot de bouw en levering van veertig elektrische tweewagenstellen voor modernisering van het rytuigenpark. Deze serie van 40 treinstellen wijkt, behoudens op een en kel detail, niet af van de thans nog lo pende bestelling van 33 treinstellen, die speciaal voor het rijden in snelle stop treinen zjjn bestemd. Met de bouw van de nieuwe serie zal in december kunnen worden begonnen. Het eerste treinstel zal, naar men ver wacht, in oktober 1970 kunnen worden afgeleverd. De order beloopt een bedrag van on geveer 25 miljoen gulden, zo vernamen wij nader van Werkspoor. Het laatste treinstel wordt in oktober 1971 afgele verd. De afdeling Rollend materieel van Werkspoor is mede door deze opdracht tot 1971 goed van werk voorzien. Voor deze order werd een aantal ge gadigden offerte gevraagd. Op grond daarvan kreeg Werkspoor deze order. De levering van de complete elektrische installatie voor de treinstellen is opge dragen aan Holec NV die de uitvoering doet geschieden bij Heemaf NV te Hen gelo en de NV Elektrotechnische In dustrie voorheen Willem Smit en Co te Slikkerveer. men zich tot de regering wenden over de vraag welke stappen kunnen worden genomen om hieraan tegemoet te ko men. Ook de federatie van het katholiek en het christelijk ondernemersverbond in het midden- en kleinbedrijf is teleurge steld over het besluit van de regering van België de BTW niet op 1 januari 1970 te laten ingaah- De federatie verwacht een zekere te rugslag op die sectoren van het bedrijfs leven in ons land, waar de economische betrekkingen met België een belangrij ke rol spelen. De federatie heeft met in stemming kennis genomen van de mede deling van de minister van Economi sche Zaken, dat hij stappen zal onderne men bij de overheid van België. j"i DEN HAAG Op voorstel van minister Roolvink. zullen de bedragen r van de verschillende welvaartvaste sociale verzekeringsuitkeringen in ver- 5 band met de aanpassing aan de loonindex, als volgt worden verhoogd: MET INGANG VAN 1 AUGUSTUS 1969 i 5 A.O.W. per jaar: per maand: Gehuwde bejaarden: van f5262,tot f5358,van f438,50 tot f446,50 t J Ongehuwde bejaarden: van f3708,tot. f3774,— van f 309^— tot f314,50 J A.W.W.: per jaar: t Weduwe met kinderen: van f 5262,tot f 5358,— t Weduwe zonder kinderen: van f3708.tot f3774, J Wezen tot 10 jaar: van f 1176.— tot f 1200,— t 2 Wezen van 10 tot 16 jaar: van f 1746.— tot f 1782,— 2 Wezen van 16 tot 27 jaar: van f2280,— tot f2322,— WET OP DE ARBEIDSONGESCHIKTHEIDSVERZEKERING (W.A.O.) J De vóór 1 mei ingegane arbeidsongeschiktheidsuitkeringen zullen in het j algemeen met 2,7 °/o worden verhoogd. Aangezien in de arbeidsongeschikt- t heidsuitkeringen, die zijn ingegaan né 30 april 1969 reeds een deel van de t 1 loonstijging is verwerkt, zullen deze uitkeringen niet volledig met 2,7 worden verhoogd. De verhoging van deze nieuwe uitkeringen bedraagt, indien t zij zijn ingegaan in de maand: mei 1969 1,38 J juni 1969 1,02 J juli 1969 0.68 Vervolgens zal ook het maximum-dagloon, waarnaar de uitkeringen en de t J premies ingevolge de W.A.O.. de Ziektewet (Z.W.) en de Werkloosheidswet (WAV.) worden berekend, verhoogd worden. Daarbij zal het maxi mum-dagloon, dat geldt voor dc berekening van de uitkeringen krachtens de W.A.O., J de ZAV. en de WAV. per 1 augustus 1969 stijgen van f 86,95 tot f 89.30. Ook voor de berekening van de uitkeringen ingevolge de Wet Werkloosheids- g voorziening zal het maximum-dagloon ingaande 1 augustus 1969 worden ver- hoogd tot f 89,30. 1 J Voor de berekening van de premies ingevolge de WAO, de Z.W. en de J W.W. zal het maximum-dagloon ingaande 1 januari 1970 worden verhoogd tot f 89,—. J KINDERBIJSLAGEN PER KWARTAAL J MET INGANG VAN 1 JULI 1969 2 Voor een eerste kind van f 116,22 tot f 120,90 1 Voor een tweede en derde kind van f 132,60 tot f 137,28 Voor een vierde en vijfde kind van f 177,84 tot f 184,08 Voor een zesde en zevende kind van f 196,56 tot f203,58 2 Voor een achtste en elk daarop volgend kind van f217,62 tot f225,42 Er zal naar worden gestreefd de verhoogde uitkeringen ingevolge de A.O.W., de A.W.W. en de W.A.O. met ingang van de uitbetaling over de maand J oktober 1969 te doen plaats hebben. Daarbij zal zoveel mogelijk ook de achter- J stallige verhoging over de maanden augustus en september 1969 worden uit- J 1 betaald. De uitkeringen ingevolge de A.O.W. en de A.W.W. worden door de Sociale 2 Verzekeringsbank uitbetaald: de arbeidsongeschiktheidsuitkeringen worden J betaalbaar gesteld door het Gemeenschappelijk Administratiekantoor of de j 2 desbetreffende bedrijfsvereniging. J De uitbetaling van de kinderbijslagen heeft in het algemeen eerst plaats na J t afloop van het desbetreffende kwartaal. De verhoogde kinderbijslagen zullen t derhalve in het algemeen ook eerst na afloop van het derde kwartaal van dit jaar betaalbaar worden gesteld, zo is door het ministerie van Sociale Zaken J J en Volksgezondheid meegedeeld. kom vrijblijvend kijken bij: APELDOORN - KONINGINNELAAN 78 TELEFOON 05760 17434 WASHINGTON Meer dan 30.000 bewoners in de delta van de Mississip pi hebben gisteren moeten vluchten voor een donkere, giftige gaswolk, die opsteeg uit vier ontspoorde tankwa gons. De gouverneur van de staat Mis sissippi, John Bell Williams, liet zes duizend leden van de nationale garde de bewoners van elf steden ln het noordwesten van de delta waarschu wen. De mensen werden met sirenes en luidsprekers uit hun slaap gehaald, nadat de trein met twaalf wagons was ontspoord. Amerikaanse radioberichten zeiden, dat het gas vinylchloride was, dat bij het maken van kunstharsen wordt gebruikt. Er zijn geen verliezen aan mensenlevens. ADVERTENTIE BERN Gistere* heeft de Zwitser se centrale bank het disconto ver hoogd van 3 tot 3®/« procent. De verhoging gaat maandag in. De 'rente voor kredieten tegen belening van ef fecten gaat maandag ook omhoog en wel van 3®/< tot 4®/« procent. BONN De Westduitse regering heeft een memorandum gezonden aan alle delegaties bij de Verenigde Naties en de 26 leden van de ontwapenings conferentie in Genève, waarin wordt aangedrongen op een internationaal verbod op bacteriologische en chemi sche wapens. In het memorandum wordt gezegd, dat West-Duitsland zelf strikt de hand houdt aan zijn eigen af wijzing in 1954 van dergelijke wapens en dat „de federale regering het zou toejuichen als de gevaren voortsprui tend uit biologische en chemische wa pens te niet gedaan zouden kunnen worden door een soortgelijke afwijzing op internationale basis". West-Duits- land is geen lid van de Verenigde Na ties, maar heeft waarnemers zowel bij het hoofdkwartier in New York als bij de ontwapeningsconferentie in Genève. DEN HAAG De grenzen van het toelaatbare zyn overschreden, zo meent mi nister Beernink (Binnenlandse Zeken) met betrekking tot het nationale monu ment op de Dam te Amsterdam. De minister zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van de VVD-kamerleden Joekes en Portheine. „De vrije toegankelijkheid van het monument is misbruikt door personen, die er vrijwel de gehele dag en een groot deel van de nacht vertoefden, daarmee ande ren afschrikkend. Een aantal van deze personen heeft, helaas zontfer dat zij in de menigte betrapt konden worden, het monument veelvuldig bekrast en be smeurd, onder andere met viltstiften, kleurkrijt, lippenstiften en verf. Aangezien dergelijke stoffen diep in het poreuze gesteente doordringen, is het nodig het monument vaker een schoonmaakbeurt té geven dan met het oog op het zachte materiaal verantwoord is". Om het monument een betere bescherming te kunnen geven, hebben B. en W. van Amsterdam een aanvulling ontworpen van de Algemene Politie-Verordening, waarin wordt gestreefd naar een oplossing, die de vrije toegankelijkheid van het monument handhaaft, maar het vrijwaart tegen een banale benadering en een be tere controle op beschadiging of besmeuring mogelijk maakt. AMSTERDAM - De Bijlmermeer, eertijds moeizaam door Amsterdam „veroverd", is op weg een onbetaal baar stadsdeel te worden. De vraag begint to rijzen of er mettertijd wel de ruim honderdduizend mensen zullen wonen die men er heeft gedacht. „Den Haag" heeft laten weten dat het voor (2100) huizen, die in 1971 te Amsterdam in aanbouw zouden worden genomen, geen geld meer verstrekt te gen een rente van vier procent maar van zes. Dat betekent, dat voor bij voorbeeld een vier-kamerflat, die in 1971 wordt gebouwd om en nabij Vijf honderd gulden huur zal moeten wor den betaald. Voor hetzelfde type flat betaalt men thans driehonderd gulden, exclusief de nog te bouwen, maar dan wel ver plicht te gebruiken garage ad veertig a vijftig gulden per maand. Deze huur is ook al veel hoger dan men indertijd in het uitzicht had gesteld. De Bijlmer meer was immers nodig, zo werd in dertijd verkondigd, om Amsterdam mers die nog ergens inwoonden, aan onderdak te helpen en tevens om ver vangende woonruimte te scheppen voor te saneren oude huizen. De Amsterdamse wethouder voor de volkhuisvesting, mr. Th. Elsenburg, heeft bij minister Schut al alarm ge slagen. De woningbouwverenigingen wil len op korte termijn overleg. Uit de gemeenteraad is het verzoek gekomen om over de kwestie zo snel mogelijk een debat te houden. Velen menen dat een voorziening eventueel als een soort compensatie regeling, absoluut nodig is, omdat zij een huur van vijfhonderd gulden per maand voor een woningwetwoning niet reëel meer vinden. En zeker niet als vlakbij voor hetzelfde type woning hon derdvijftig gulden mindef hoeft te wor den betaald. Als de vijfhonderd gulden zou moeten worden gehandhaafd, hoeft het voor de woningbouwverenigingen niet zo erg meer. Zij voelen er dan niet meer voor om die 2.100 huizen te exploiteren. AMSTERDAM Van Doorne'g Automobielfabrieken (DAF) in Eind hoven verwachten voor 1969 in West- Duitsland een aanzienlijke omzetstij ging in de sector personenwagens, al dus een mededeling van het Duitse DPA naar aanleiding van de autoten toonstelling in Frankfurt. In de eerste zes maanden van 1969 nam de omzet in West-Duitsland toe met 26 procent. In 1968 werden 6632 DAF-personenwagens verkocht In het eerste halfjaar van 1969 waren reeds 4282 DAF-personenwagens verkocht. De kleine DAF heeft sedert jaren in West-Duitsland een vast marktaandeel. De Duitse koper waardeert de auto om zijn behendigheid in het stadsver keer en om het parkeren, alsmede om zijn automatische versnelling, die het schakelen overbodig maakt. Op de stand in Frankfurt zijn de typen 33, 44 en 55 tentoonsgesteld, aldus DPA. ADVERTENTIE Kies rente voor uw geld - Ml r- V*-' Spaargelden geplaatst voor 24 maanden vast, minimum inleg f 5.000,-. 6% Spaargelden met een op zegtermijn van 12 maan den, minimum eerste in leg f 1.000,-. verdere stor tingen minimum f 100,-. Over hel gehele tegoed kan sleeda direkt worden beschikt voor de aankoop of de bouw van een eigen woning, voor de aankoop van etteklen en voor de aanschaf van een huwelijksuitzet. Spaargelden met een op zegtermijn van 6 maan den, minimum eerste in leg f 1.000,-, verdere stor tingen minimum f 100,-. Over het gehele tegoed kan steeds direkt worden beschikt voor de aankoop of da bouw van een eigen woning, voor de aankoop van effekten en voor de aanschaf van een huwelijksuitzet. 4K Spaargelden met een op zegtermijn van 3 maan den, minimum eerste in- ieg f 500,-, verdere stor tingen minimum f 100,- Over het gehele tegoed kan steeds direkt worden beschikt voor de aankoop of de bouw van een eigen woning, voor de aankoop van effekten en voor de aanschaf van een huwelijksuitzet. 4% Spaargelden waarop een maal per kalendermaand tot f 2.000,- direkt kan worden opgenomen, mini mum eerste inleg f 100,-. 5°/o voor Bedrijfs-, Ambtenaren- en Zilvervlootsparen. 3V2°!o op privé-rekeningen en geheel vrije spaarrekeningen.

De Vallei | 1969 | | pagina 5