Alleen Maria Gommers, Wilma van den Berg en llja Keizer maken kans op een medaille De sport in het weekend Voor Nederlandse atletiekploeg zal bij Europese titelstrijd bescheiden rol zijn weggelegd DERTIEN KAMPIOENEN AAD STEYLEN HOOPT IN ATHENE OP WARM WEER Oosterhof verspeelde door pech kans op hoge klassering Zoetemelk c.s. veruit de snelsten Vijf Nederlandse ploegen in roeifinales Sporttoto vijf was niet moeilijk PSV versloeg Go Ahead met 4-1 Voorlopig geen fusie NAC-Baronie „Gouden Schoen" voor Ajax Om de atletiek Groot gevaar Favorieten Niet op eerste plan Geen kansen Drie medailles Kanshebber Brand militair kampioen GÖSTA PETTERSSON BEHIELD GELE LEIDERSTRUI Vlammende strijd Versterkt Teruggekomen Plannen Benauwde 2e plaats Grote verrassing ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1969 WILMA VAN DEN BERG medaillekandidate PARIJS Het Franse sportdagblad l'Equipe heeft de Amsterdamse eredi visieclub Ajax, die het afgelopen sei zoen de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen bereikte, onderscheiden met de „Gouden Schoen". Wekelijks publiceert l'Eguipe een ranglijst van Europese ploegen, waarop Elke plaats met een aantal punten wordt gehonoreerd. De club, die aan het eind van het seizoen het hoogste aantal punten heeft, krijgt de Gouden Schoen. De trofee wordt op vrijdag 26 september in Parijs uit gereikt DEN HAAG Voor sporttoto vijf zijn in Den Haag maar liefst drieën zestig meldingen van een foutloze kolom genoteerd. Een winnende ko lom bracht ruim drie en een half duizend gulden op. De cijfers van sporttoto vijf waren: Aantal deelnemers: 780.224; bruto inleg: f 1.642.423,50; prijzenbedrag f 739.090,58. Eerste prijs f 221.727,17, 63 meldin gen van 13 goed, uitkering per ko lom bruto f 3.519,50. Tweede prijs: f 147.818,12, 1075 meldingen van 12 goed, uitkering per kolom f 137,50. Derde prijs: f 221.727.17, 7.992 mel dingen van 11 goed, uitkering per kolom f 27,70. Extra prijs: f 147.818,12, 603 mel dingen van eerste 8 goed, uitkering- per kolom f 245, De NOS-televisie zendt morgen van 16.00 tot 16.57 uur via Nederland I een reportage uit van de Europese roei- kampioenschappen voor heren, die in Klagenfurt worden gehouden. De uit zending wordt door Aad van Leeuwen van commentaar voorzien. Aan dit eve nement wordt ook aandacht besteed in de sportrubriek van het programma Scala, dat de NOS vandaag van 19.03 tot 19.30 uur via Nederland 2 uitzendt en in het programma Studio Sport van mórgen. Het programma Studio Sport, dat de NOS-televisie morgen van 19.30 tot 20.30 uur via Nederland I uitzendt, houdt zich onder meer bezig met: de loting voor de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker; de hockey-interlandwedstrijd Ne derland - Pakistan in Amstelveen: de volleybal-interlandwedstrijd Bel gië - Nederland in Antwerpen; de Europese roeikampioenschappen voor heren in Klagenfurt. Langs de Lijn, het sportprogramma van de NOS-radio, schenkt van 14.30 tot 17.00 uur en van 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum II aandacht aan onder meer: de hockey-interland Nederland - Pa kistan in Amstelveen; de Europese roeikampioenschappen voor heren in Klagenfurt; de paardenkoersen op Mereveld en in Emmeloord; de uitslagen van de korfbal- en handbalcompetitie en van het amateur voetbal. In het RONO-programma Sport voor Sport (zondag van 18.30-19.25 uur) ko men naast de gebruikelijke reeks ver slagen van de wedstrijden in het be taalde en amateurvoetbal de volgende onderwerpen aan de orde: een uitge breid verslag van het begin van de dam-competitie, een nabeschouwing van de Grote Prijs van Joegoslavië, waarin Aalt Toersen zijn laatste kans op het wereldkampioenschap in de 50 cc klasse verdedigt. Voorts wordt aan dacht besteed aan de atletiekkampioen- schappen in Leeuwarden en Arnhem. De uitslagen, verslagen en beschouwin gen van de gespeelde voetbal-, korfbal-, handbal- en hockeywedstrijden vormen de rest van het programma. ATHENE Na de eerste moderne Olympische Spelen, die in 1896 in Athene werden gehouden, krijgt de Griekse hoofdstad volgende week met de negende editie van de Europese atletiekkampioenschappen opnieuw een groots sport evenement binnen zijn oude muren. De keuze van Athene door de Internatio nale Amateur Atletiek Federatie (I.A.A.F.) heeft het afgelopen jaar terecht de nodige kritiek ondervonden. In Griekenland, de bakermat van de democra tie, is in het geheel geen sprake meer van een regering door het volk. Toen op 21 april 1967 een groep kolonels om „een gevaar van een communistische bedreiging van de natie af te wenden" de macht overnam van koning Constan- djn, werd Griekenland een dictatoriaal geregeerd land waar met de rechten van de mens wordt gespot. De I.A.A.F. wenste niet op haar keuze terug te ko men. De Nederlander ir. Ad Paulen, voorzitter van de Europese commissie van de internationale federatie, heeft de afgelopen maanden meermalen ver klaard: „Wij hadden Athene al aangewezen voor de staatsgreep. Men heeft ons herhaaldelijk verzekerd dat er tijdens de Europese kampioenschappen niets zal gebeuren. Wij hebben alle medewerking ondervonden maar de I.A.A.F. zal be slist niet toestaan dat het bewind tijdens de kampioenschappen propaganda maakt voor de eigen zaak". ren. Wellicht verbetert hij in Athene het Nederlands record, dat Eef Kamer beek bij de Europese kampioenschappen in Belgrado (1962) op 7632 punten bracht Verscheidene landen hebben gezegd de kampioenschappen in Athene te boycotten maar nu de strijd nadert, maken ook die landen hun ploegen be kend, die dinsdag 16 september in het Karaiskakis-stadion zullen starten. Rusland, dat lange tijd gedreigd heeft niet naar Griekenland te gaan, maak te deze week de grootste ploeg, die ooit naar een Europees kampioenschap is afgevaardigd (66 heren en 31 da mes) bekend. Ook de Scandinavische landen, die aanvankelijk nogal scep tisch tegenover de titelstrijd in Athe ne stonden zijn overstag gegaan en vaardigen ploegen af. De Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (KNAU) stuurt negen atle ten. De KNAU heeft zich evenals de andere landen op het standpunt ge steld dat zij naar Athene gaat om at letiek te bedrijven en dat men niets te maken wil hebben met politiek. In het bondsblad „De Atletiekwereld" schreef unie-voorzitter Frans Jutte on langs: „Van het bestuur van de KNAU kan men zonder meer de verzekering krijgen, en die geef ik, dat deelne ming aan wedstrijden in landen waar een politieke dictatuur heerst, die door ons allen wordt veroordeeld, ook maar in geen enkel opzicht een erkenning van zulk een regiem inhoudt en dat onzerzijds en van onze atleten niets kan worden verwacht, dat een sym pathiseren met zulk een regiem zou demonstreren of kunnen demonstreren. Wij zullen ons goede en sportieve gas ten tonen tegenover het bestuur van de Griekse atletiekorganisatie. Doch daarmee basta. Zo zullen wij ook geen gebruik maken van de aanbieding om een onzer atleten met begeleiding nog een week extra in Griekenland te la ten blijven". De strijd om de medailles in Athene wordt traditiegetrouw weer een ge vecht tusen Rusland, West- en Oosl- Duitsland en Frankrijk en Engeland. Voor Nederland zal in dit geweld een zeer bescheiden rol zijn weggelegd, kanshebbers telt de slechts negen le den tellende equipe (zes dames en drie heren) alleen bij de dames met sprintster Wilma van den Berg en de midden-afstandloopsters Maria Gom mers en llja Keizer. Wilma van den Berg geldt als medaillekandidate op de 100 en 200 meter, terwijl Maria Gommers en llja Keizer goede moge lijkheden worden toegedacht op 800 en 1500 meter. Maria Gommers, oud-we- reldrecordhoudster op de 1500 meter, start als een van de grote favorie ten op dit nummer, dat in Athene voor de eerste maal op het officiële pro gramma van een internationaal kam pioenschap staat. De Limburgse, die vorig jaar tijdens de Olympische Spe len in Mexico brons veroverde op de 800 meter, neemt op de wereldrang lijst van dit seizoen met een tijd van 4 min en 13,5 sec. de tweede plaats in achter de Italiaanse Paola Pigni, die begin juli in Milaan het wereldrecord op 4.12.4 bracht. Ook op de 800 me ter staat Maria met een tijd van 2.03.4 zeer hoog genoteerd evenals ll ja Keizer (2.03.5). In Athene zal echter moeten blijken of de voetblessure, die Maria Gom mers begin van de maand opliep, vol ledig hersteld is en of zij in het trai ningskamp, dat deze week in Arnhem is gehouden de trainingsachterstand heeft kunnen wegwerken. llja Keizer zal in Athene voornamelijk mikken op de 800 meter. De Nederlandse record- houdster (2.02.2) wordt in grote inter nationale kampioenschappen altijd ge plaagd door zenuwen. Dat was in 1966 bij de Europese kampioenschappen in Boedapest het geval en in mindere Wanneer llja zich in bedwang heeft kan zij voor de concurrentie, die voor namelijk zal komen van de Roemeen se Ileana Silai, de Oostduitse Barbara Wieck, de Engelse Pat Lowe en in iets mindere mate van titelhoudster Vera Nikolic (Z.-Sl.), een zeer groot gevaar betekenen. Vera Nikolic, die in Boedapest als 18-jarige in een machtige tempoloop de titel op de 800 meter greep, heeft in Mexico geen rol van betekenis ge- gespeeld. In de halve finale stapte de Zuidslavische uit de baan en ook tij dens de wedstrijd Europa Ameri ka, die èind juli in Stuttgart werd ge houden, maakte zij geen grote indruk. Wilma van den Berg's kansen liggen vooral op de 200 meter gunstig omdat de Poolse hinde Irena Kirszenstein die een baby verwacht, niet van de partij zal zijn. De Poolse, die drie jaar geleden drie gouden (200 m, ver en 4 x 100 m) en een zilveren (100 m) medaille veroverde, staat op de ranglijst van dit jaar met 23.- sec. het hoogst genoteerd. De achterstand van Wilma van den Berg bedraagt ech ter slechts 0,1 seconde. Een bedreiging vormt echter de 18- jarige Oostduitse Petra Vogt die en kele dagen geleden bij wedstrijden in Oost-Berlijn ook 23.- seconden op de klokken bracht. Bijzonder veel zal voor Wilma van den Berg, die zelf niets van een favorietenrol wil weten, afhangen van de start. Een groot voordeel, en niet alleen voor de licht voetige Brabantse, is dat in Athene de Europese kampioenschappen voor de eerste maal op een kunststofbaan worden gehouden. De andere Nederlandse dames Mar- jap Ackermans (vijfkamp), Els van Noordduyn (kogel) en Anneloes Bos man (1500 m) zullen in Griekenland -V DEN HAAG Gerda Kraan was in 1962 toen de strijd om de Europese atletiektitels in de Zuidslavische hoofdstad Belgrado werden gehouden, de laatste Nederlandse vertegenwoordiger, die een kampioenschap behaalde'. De Leidse veroverde toen in de nieuwe Europese recordtijd van Z minuten en 2.8 seconden de titel op de 800 meter dames. Nederland heeft tot nu toe dertien Europese kampioenen gehad. Van deze dertien titels veroverde Fanny Blankers-Koen, die in Athene de damesploeg zal begeleiden, er alleen al vijf. In 1946 (Oslo) werd Fanny Blankers-Koen kampioene op de 80 meter horden en zij maakte ook deel uit van de estafette ploeg, die het goud op de 4x100 meter behaalde. Vier jaar later, toen de kampioenschappen in Brussel werden gehouden, zegevierde Fanny Blankers- Koen op drie onderdelen: 100 en 200 meter en 80 meter horden. De volledige lijst van Nederlandse Europese kampioenen is: DAMES: 1946 Oslo: Fanny Blankers-Koen, 80 m horden (11.8); Gerda Koudijs, verspringen (5.67); Nederland (Koudijs, Timmer, Adema en Blankers-Koen) 4x100 m (47.8). 1950 Brussel: Fanny Blankers-Koen, 80 m horden (11,1), 100 m (11.7), 200 m (24.-). 1962 Belgrado: Gerda Kraan, 800 m (2.02.8). HEREN: 1934 Turijn: Chris Berger, 100 m (10.6) en 200 m (21.5); Wim Peeters, hinkstap- sprong (14.89 m). 1938 Parijs: Tinus Osendarp, 100 m (10.5) en 200 m (21.2). 1950 Brussel: Wim Slijkhuis, 1500 m (3.47.2). MARIA GOMMERS favoriete op de 1500 meter geen rol op het eerste plan vertolken. Marjan Ackermans, die door een over winning in het nationale kampioen schap vijfkamp de talentvolle Miep van Beek de reis naar Athene af snoepte, kan alleen maar hopen op een verbetering van haar nationale re cord (4698 punten). In het duel om de medailles tussen de oud-wereldrecord houdster Heide Rosendahl (W.-Dld.) Metta Antenen (Zwits.) en de Oosten rijkse Liesl Prokop, die met 5089 pun ten wereldrecordhoudster is, zal Mar jan Ackermans zich niet kunnen men gen. Datzelfde geldt bij het kogelsto ten voor Els van Noordduyn, die weet dat de Oostduitse en Russische „zwaar gewichten" door haar niet te verslaan zijn. De Amsterdamse, die enkele maanden geleden als eerste Neder landse boven de zeventien meter grens kwam (17,15 m), mikt in Athene op een plaats bij de eerste acht en en verbetering van het nationale record Anneloes Bosman, die, sedert zij on der leiding van bondscoach Ben Kus- mic traint, grote vorderingen maakte heeft haar uitzending gerechtvaardigd wanneer zij de finale haalt. In 1962 vaardigde de KNAU naar Bel grado negen atleten af, die met drie medailles thuiskwamen: Gerda Kraan werd kampioene op de 800 meter in de nieuwe Europese recordtijd van 2 minu ten en 2.8 seconden, Cees Koch verover de zilver bij het discuswerpen en Tilly van der Made, toen nog onder haar meisjesnaam Van der Zwaard uitko mend, werd derde op de 400 meter, een nummer dat destijds voor de eerste maal op het programma stond. Vier jaar la ter toen de titelstrijd in het NEP-sta- dion van Boedapest werden gehouden, vaardigde Nederland twintig deelne mers af, van wie Corie Bakker met een vierde plaats bij het verspringen de beste prestatie leverde. De KNAU heeft ZUTPHEN „Ik hoop, dat het in Athene warm is. Zo tussen de 25 en 30 graden celslus. Dan ben ik in m'n element. Petje op en sjaaltje om, en dan maar lopen". Aad Steylen heeft bewezen bjj warm weer goed uit de voeten te kunnen komen. Anderhalve maand geleden liep de Nederlandse marathonkampioen tijdens de zeslan- denwedstrijd in Madrid een geweldige race. Het was daar circa 30 graden en Steylen stevende zonder een centje pijn op de overwinning af, terwijl de Spaanse deelnemers en die zijn toch wel wat hitte gewend het gewoon niet meer hadden. Twee weken geleden prolongeerde Aad Steylen tijdens de marathon-race in Enschede zijn Nederlandse titel voor de vierde keer. De Belg Pieren, die hij in Madrid naar de tweede plaats verwees op ruim een minuut, eindigde in Enschede boven Steylen in het alge meen klassement. Steylen: „Die heeft in Athene nog een revanche van me tegoed. Voor mezelf hoop ik bij de E.K. bij de eerste tien te komen. Het weer moet dan wel meezitten". AAD STEYLEN warm weer In Athene komen sterke marathonlo pers aan de start. Volgens Steylen is de Engelsman John Hill de grootste kanshebber voor de Europese titel. Deze versloeg on langs de Australiër Clayton, de snelste man ter wereld op de marathon. Ook de Turk Alckay en de Oostduitser Busch hebben hun marathon-sporen ruimschoots verdiend. „Ik mag mijn handen dichtknijpen wanneer ik in Athene bij de eerste tien eindig", aldus voc/r de topsport, die inhoudt dat Je twee keer per dag moet trainen. De zaak gaat nu meer aandacht krijgen. Nu is het niet zo, dat ik er helemaal mee stop. Ik ga nog wel eens een crossje lopen, maar daar blijft het wal bij. In ieder geval zit het er dik in, dat ik het volgende jaar mijn titel niet meer verdedig". Zover is het nu nog niet. Aad Stey^ len heeft de afgelopen twee weken druk getraind. Ook hij ie een paar da gen op het sportcentrum „Papendal" bij Arnhem geweest, waar de Neder landse atletiekploeg zich op de komen de kampioenschappen heeft voorbe reid. „Ik heb de laatste tijd zo'n 35 km per dag gelopen. Dat deed ik in twea etappes. Het is v 1 eens voorgekomen, dat ik op een db. vijftig km maakte, maar dat is wel een unicum. Ik ga s morgens al vroeg op pad, zo om een uur of zeven. Dan is het nog heerlijk rustig. Ik loop dan 20 km. 's Middags trek ik een uurtje uit voor intervaltrai- ning, tempolopen en de sprint. En niet te vergeten de sauna, die ik elke dag neem". Aad Steylen is achttien jaar actief in de atletiek bezig geweest. Vroeger ging zijn interesse uit naar de midden-af stand. In 1961 werd hij Nederlands kampioen op de 800 meter. Pas na de sportschool in Overveen ging hij zich toeleggen op de lange afstand. Dat was in '65. Hij werd meteen kampioen op de marathon en is dat tot nu toe ge bleven. Aad Steylen heeft nog vier na tionale records in zijn bezit nL op de 10 mijl, op de 20 km, de 25 km en de marathon. Steylen, voor wie dit het laatste seizoen AMERSFOORT Henk Brand uit zal zijn dat hij topsport bedrijft, voor Athene streng geselecteerd. Eem Roderwolde is vrijdag in Amersfoort Steylen krijgt het te druk met zijn verwachting, dat de negen voor Athene militair kampioen op de weg gewor- sauna in Zutphen. Samen met zijn evenveel medailles mee terugbrengen den. Brand versloeg in de eindsprint vrouw is hij de hele dag in touw om als de groep die naar Belgrado ging, zijn vluchtmakker, Albert Scheffer uit zijn klanten het zo prettig mogelijk te lijkt echter te optimistisch. Zelhem. maken. „Ik heb gewoon geen tijd meer 4 LA FERTE MACE De eerste ech te rit van de Ronde van de Toekomst heeft net zo min als donderdag in het tijdritje echte verschillen in het klas sement veroorzaakt. Een groep van 42 renners met talrijke sterken kwam minder dan tien seconden na de rit winnaar, de Deen Jan Hoegh, over de streep. Gösta Pettersson behield de gele leiderstrui, Hoegh mocht het ere- hemd van leider in het puntenklasse ment aantrekken. Nederland behield de gele petten van beste ploeg in de rangschikking van equipes. Toch is er vlammende strijd geleverd in de korte rit over 93,5 kilometer van het op tien kilometer van Le Mans ge legen Savigne l'Evèque, waar de of ficiële start plaats vond, en La Ferte Mace. In die strijd heeft de lange slan ke Drent Popke Oosterhof een hoofd rol gespeeld. Nog minder dan tien ki lometer voor de eindstreep, vlak nadat hij op het enige gekwalificeerde heu veltje van de rit, de Cote du Plessis van de derde categorie, zij aan zij met Mortensen was door gekomen, moest hij met een lekke band afstap pen. De grote slag was toen net ontbrand. Het kopgroep je van vijf man, wereld kampioen Mortensen, Oosterhof, de Fransman Rouxel, de regionaal Duche- min en de Mexicaan Sarabia dreigden te worden ingelopen door een kwalita tief z^er sterke jachtgroep met onder anderen Gösta Pettersson, Joop Zoe temelk en Fedor den Hertog. Morten sen, Oosterhof en Duchemin, die het gemakkelijkst omhoog waren gegaan, wilden die hereniging niet afwachten en zetten hun offensief voort. Nadat Oosterhof was teruggevallen hielden Mortensen en Duchemin het ook niet lang meer vol, waardoor het eerste deel van het uiteengerafelde peloton de LA FERTE MANCHE Het Neder landse achttal heeft zich vrijdagavond in La Ferte Manche veruit de sterkste ploeg getoond in de tijdrit. Na tien ki lometer bedroeg de winst op de Zwit sers vijftien seconden, de Denen bleven ruim zeventien seconden achter en de Zweedse wereldkampioenen meer dan twintig. Tien moeilijke kilometers waren op het bochtige parcours, waar per ronde vier keer moest worden afgeremd, voor ieder van de bochten en daarna ook weer worden aangezet. De Nederlan ders en de Zwitsers deden dat veruit het best, de Denen en de Zweden heb ben de lange reeks van demarrages waaruit de wedstrijd in feite bestond, niet kunnen plaatsen. De Nederlandse ploeg maakte con stant ronden van 2 minuten en 30 se conden, iets waarin verder alleen de Zwitsers slechts een keer slaagden. Aan deze krachtsinspanning heeft niet ie der van het Nederlandse achttal een ge lijk deel kunnen bijdragen. Zoetemelk, Benjamins, Hoekstra, Oosterhof en Den Hertog waten de grote mannen, Voor het algemeen klassement was dé overwinning van de Nederlanders niet belangrijk. De ploegentijdrit gold slechts het klassement van de equipes, waarin Nederland zijn positie duidelijk heeft versterkt. Uitslag: 1. Nederland 10 km in 12 min. 33 sec., gem. 47,578 km/u; 2. Zwitserland 12.48; 3. Denemarken 12.50.7; 4. Zweden 12.53.5; 5. België 12.54; 6. Frankrijk 12.59.7; 7. Mexico 13.01.9; 8. Tsj. Slowakije 13.04.4; 9. Frankrijk-West 13.07.4 en 10. Spanje. 11. Frankrijk Centraal 13.17.1; 12. Groot-Brittannië 13.18.9; 13. Polen 13.25.2; 14. Roemenië 13.55.7; 15. Zuid- slavië 14.14.7. Het algemeen ploegenklassement na de eerste etappe: 1. Nederland 7 uur 49 min. 9 sec. 2. Denemarken/Noor wegen 7.50.22; 3. België 7.51.12; 4. Me xico 7.51.38; 5. Frankrijk-West 7.51.40; 6. Spanje 7.51.55. enige serieuze niet kon doen. ontsnappingspoging te- „Het was jammer, ik reed goed, hoe wel ik niet zou durven zeggen dat Mor tensen, die Fransman en ik zouden zijn weggebleven", vertelde Oosterhof na de finish. „Na die pech heb ik nog het geluk gehad dat ik weer kon te rugkomen. Doordat hét vrij lang duurde voor het nieuwe wiel erin zat, zakte ik naar de derde groep, die toch nog aansluiting kreeg later". Ooster hof verspeelde daardoor geen kostbare tijd, maar wel een redelijke kans op een hogé klassering. Hoe kwetsbaar bewees de lekke band van Popke Oosterhof, waardoor Gösta Petterson en zijn makkers erin slaag den de voor hem zwoegende renners het was niet alleen een redelijk inspan nend parcours maar het was ook ta melijk warm, nog konden opslokken Popke Oosterhof kwam terecht in de groep met onder anderen Fedor den Hertog, die in de beklimming van de Cote de Plessis de sterkste van de Pet tersons niet had kunnen volgen. „Ik kreeg kramp op het klimmertje. Ik draai nog niet goed", vertelde Fedor den Hertog. „Ik kan alleen maar ho pen dat mijn vorm van Rijnland Pfalz en Engeland de eerstkomende dagen nog terugkomt". Den Hertog herstelde zich echter snel en kwam met Popke Oosterhof weer bij de drager van de gele trui en Joop Zoetemelk. In de stra ten van La Ferte Mace liet de kop groep van 43 renners zich verrassen door de 21-jarige Deen Jan Hoegh, die met Le Bourvallec van de Franse west ploeg een kleine honderd meter winst nam en voor het tweede achtereenvol gende Scandinavische succes in de Tour de l'Avenir zorgde. Het algemeen klassement na de eerste etappe (de ploegentijdrit van vrijdag avond heeft geen invloed) is: 1. G. Pet terson (Zwe) 2.23.37; 2. Zoetemelk (Ned) z.t.; 3. Mortensen (Den) op 5 sec.; 4 Den Hertog (Ned.) op 7; 5. Crapez (Bel) op 14; 6. Duchemin (Fr-W) op 24;7.Le Bourvellec (Fra-W) op 24; 8. Regamy (Zwit) op 27; 9. Laza (Spa) op 30; 10 Hanzen (Den) op 33; 11. Oosterhof (Ned) op 35; 12. S. Petterson (Zwe) op 36; 13 Diaz (Mex) op 36; 14. V.d. Vijver (Bel) op 37; 15. Rollinson (GB) op 39; 16. Bel monte (Mex) op 40; 17. Hoegh (Den) op 42; 18. Sarabia (Mex) op 42; 19. Lechat lier (Fr-C) op 43; 20. Lapebie (Fra) 54. Hoekstra (Ned.) op 3 min 14 sec.; De Koning (Ned.) op; 3.33 67. Benjamins (Ned.) op 3.36; 96. Spet gens (Ned.) op 4.02; 97. Van den Burgh (Ned.) op 4.02. Wat Steylen's plannen zijn wanneer de EK in Athene achter de rug zijn en hij een punt achter de topsport heeft gezet? „Misschien krijg ik de leiding over de lange-afstandlopers. De KNAU zou na Athene een beslissing nemen. Ik heb goede hoop, dat het eruit komt. Het lijkt me erg prettig om jouw ken nis over te dragen aan de jongeren. Het lange-afstandlopen staat in Neder land op een laag pitje. En dat hoeft niet. De jongens rommelen maar een beetje aan. Ze doen alles op eigen houtje. Van begeleiding is geen sprake. Talent is er heus wel. Om er een paar te noemen: Wim Hol (Sliedrecht Sport) Keine (Vlaardingen) en Piet Beelen (Lisse)". Wim Hol, een pupil van Steylen, heeft van hen de beste papie ren om de Nederlandse marathonkam pioen op te volgen. Aad Steylen: „De lange-afstandlopers hebben behoefte aan begeleiding. Nog maals, ik zou het erg leuk vinden wanneer de KNAU hierin zou toestem men". EINDHOVEN PSV heeft gister avond in de competitiewedstrijd voor de eredivisie met 4-1 van Go Ahead gewonnen. De Deventer club had voor de rust door Schneider een voorsprong van 0-1 genomen, maar na de hervat ting bracht Van der Kuylen door mid del van een strafschop zijn ploeg spoe dig op gelijke hoogte. Nog in dezelfde minuut scoorde Van de Kuylen 2-1, waarna Veenstra (in de 61 ste minuut) en Schmidt Hansen (86) de eindstand op 4-1 bepaalden. BREDA De weigering van het ge meentebestuur van Breda om in te gaan op de financiële voorstellen van een studiecommissie ter sanering van het betaalde voetbal in Breda heeft er toe geleid, dat de fusie van NAC en Baro nie voorlopig van de baan is. De twee jaar geleden door B. en W. van Breda benoemde commissie heeft haar opdracht teruggegeven. Gezien de ver gevorderde fusiebespre kingen tussen NAC en Baronie werd, indien het gemeentebestuur met de voorstellen van de commissie akkoord was gegaan, een samengaan van beide clubs zeer waarschijnlijk geacht. De commissie heeft in het eindrap port verklaard dat beide verenigingen het zonder financiële steun nog hooguit twee jaar kunnen redden. Verder dringt de commissie erop aan NAC en Baro nie van vermakelijkheidsbelasting te ontheffen en voorts de subsidie, die ge durende het onderzoek van de commis sie werd verleend, dit jaar eveneens toe te kennen. Als laatste punt stelde de studiecom missie voor het terrein van NAC, even als dat van Baronie, door de gemeente te laten onderhouden. EVANSTON, Illinois Tom Okker en Marty Riessen hebben gisteren de finale van het Planters Tennistoernooi voor profs gewonnen. Zij versloegen in de finale Butch Buchholz (V.S.) en Ray Moore (Z.Afr.) met 6-1, 6-3. De finale enkelspel werd gewonnen door Ken Rosewall, die Buchholz met 6-3, 6-4 versloeg. Bij de heren liggen in het geheel geen kansen. Marathonloper Aad Stey len wil in Athene een succesvolle car rière als midden- en lange afstandlo per afsluiten en hij kan zich daarvoor geen mooier parkoers wensen dan dat van marathon naar Athene. Tienkam per Edward de Noorlander, vorig jaar bij de Olympische Spelen in Mexico verrassend negende, heeft dit seizoen geen opvallende prestaties geleverd. De KNAU is er bij zijn keuze echter van uitgegaan dat men op de tien kamp vertegenwoordigd moet zijn. De Rotterdammer heeft de afgelopen ja ren bewezen onder grote druk altijd zeer goede prestaties te kunnen leve- KLAGENFURT „Dit is meer dan wij hadden verwacht", bekende de ne genentwintigjarige chef-d'equipe Ton- nie van de Lee van de Nederlandse he- renroeiploeg nadat na de acht ook de vier met stuurman van Nereus, de twee zonder van Willem III, skiffeur Jan Wier- nese en de ongestuurde vier van Ne reus, finaleplaatsen hadden bereikt. „Vooral de derde plaats in de halve finale van Steenkist en Benecke in de ongestuurde twee was enigszins een verrassing, maar de jongens hebben zich dan ook volkomen lecggeroeid", zo constateerde de heer Van de Lee tevre den. De jongens hadden dan behalve in de acht en de ongestuurde vier de talrijke supporters op de tribune wel keer op keer hartkloppingen bezorgd. Vooral die twee van Willem III, die de eerste twaalfhonderd meter ver in de achter hoede had geroeid, zich natuurlijk weer eens had verstuurd en toen in de laat ste vijfhonderd meter aan de reeds van Luzern befaamde eindsprint begon. Meter na meter liepen Steenkist en Benecke op de voor hun plaats vech tende Russen voorop waren de De nen en Oost Duitsers al onbereikbaar in, tot zij tenslotte totaal uitgeput met geringe winst door de finish gin gen. Zo klein was de marge, dat de aankomstrechters geen risico namen en eerst de finishfoto afwachtten, alvorens zij het resultaat officieel bekend maak ten. Nederland had het duel gewonnen. Slag Benecke, die evenals Steenkist pas 21 jaar oud is, was volkomen leegge- roeid. Hij kon bijna geen haal meer doen in de oversteek naar het botenter7 rein, waar hij door de zorgen van dok ter Van der Meer weer spoedig bij zijn positieven was. Niet minder sensationeel was de fi nish van de eerste halve finale in de skiff, waarin Jan Wienese achter de Ar gentijn De Middi met een ogenschijn lijk benauwde tweede plaats genoegen moest nemen. Want in de slotfase leek het alsof de Olympische kampioen nog door de fel opkomende Brit Dwan, die in een hevig gevecht met de Rus Ba- lenkov was gewikkeld, zou worden ver drongen. Wienese, die toch tweede werd, vertelde later, dat hij geen moment in gevaar was geweest. „Ik lag op dezelf de snelheid als Dwan en Balenkov en had dus gemakkelijk kunnen meegaan als zij het tempo hadden verhoogd. Bo vendien lag ik een halve lengte voor en kon hen dus goed in het vizier hou den". Wienese was overigens niet tevreden over zijn roeien in de halve finale. „Ik wist het al voordat ik begon. Ik was niet in topvorm. Mijn start was veel te lang zaam en daardoor was De Middi weg, voordat ik het in de gaten had. Onder weg heb ik hem bij kunnen houden, ben ik zelfs iets op hem ingelopen. Ik weet nu nog steeds niet of die Argentijn zich wel volledig heeft gegeven". Wienese was na de race geschrokken toen hij horde dat hij in een tempo van dertig slagen over de baan was gegaan. „Ik dacht dat ik hoger zat" De grote verrassing in de skiff was de nederlaag van de boomlange Balenkov, die het slachtoffer werd van de ongun stige indeling. Hij werd met slechts tweehondèrdste van een seconde ver schil door Dwan naar de kleine finales verwezen en huilde op het botenterrein zijn verdriet uit. Balenkov was met een tijd van 7.18.16 uitgeschakeld. In de andere, aanmerkelijk zwakker* bezette heat kwam de Tsjech Hellebran in 7.19.6 wel bij de laatste zes. Enerve rend was voorts de finish van de vier met stuurman, waarin Nereus zich van af de start achter de zich na de Rotsee- regatta duidelijk in kracht toegenomen Oostduitsers nestelde. Maar tussen de 1000 en 1500 meter moest de Soeters-vier de Tsjechen en Russen voorbij laten gaan, zodat het op de eindsprint van de Amsterdammers aankwam. De Russen bleven nog net onbereikbaar. De Tsjechi sche vior, ontstaan door opsplitsing van een sterke acht, moest echter voor het geweld van de Nederlanders buigen. Het gemakkelijkst van alle Nederland se ploegen bereikte de ongestuurde vier van Nereus de eindstrijd. Deze door Sjoerd Wartena in korte tijd tot grote hoogte gebrachte formatie bepaalde zich ertoe achter de fel van leer trekkende Russen (hun tijd van 6.20.40 was de bes te van het toernooi) de tweede plaats stevig in handen te houden. Dat lukte met gemak, want Italië, dat als derde eindigde, bleef nog ruim een lengte ach ter de oranjehemdén. Een moeilijke dag was achter de rug. Sjoerd Wartena zei het zo: „Je kunt nog niets winnen, maar wel alles verliezen."

De Vallei | 1969 | | pagina 9