Veenendaals dagblad Relatie met de West wordt nader bezien Tienduizenden bewonderden oogstcorso Aan universiteit nooit Biafra verwerpt nieuw plan voor hulpvluchten zoveel tijd verspild" Alarm in Zweden om onbekende onderzeeër Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Minder stralend Paisley roept op tot nieuw gevecht A KOMEND VOORJAAR BESPREKINGEN Mr. Pieter van j Vollenhoven \landde met halion in l weiland Suriname en de Antillen eigen identiteit geven Wellicht nog dertigduizend Amerikanen uit Vietnam Dodelijke steek tijdens ruzie om een vrouw VERMIST ZIEK MEISJE ZOU GEZIEN ZIJN Scheidende rector-magnificus in Utrecht Twee baders, in zee verdronken Moordwapen uit de IJssel opgedoken In hoek geschopt Verontwaardiging OISDER WATER „HARTELOOS" Zingende herfst I But, voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement i 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting ven het meuwaWed J>e Veher"; opgericht h* 1926. t Uitg.: Wegener's Couranten Concern m. j Advertentietarieven op aanvraag MAANDAG 15 SEPTEMBER 1969 - 43e JAARGANG no. 2I6 «essseaes ••■■■■•«•■MMiietiflMlif ■■!•■■■■■■■■■- OUDEWATER Mr. Pieter van j Vollenhoven is zaterdagavond in pussen de koeien in een weiland bij E sCTiemerdonker met een luchtballon E Polsbroek (Oudewater) geland. E Hij was drie uur eerder met het echtpaar Boesnach van het vlieg- veld Seppe tussen Roosendaal en 5 Breda opgestegen. Op de foto zien we hem samen met de heer Boes- j nach in de mand. Hij had bij het instijgen, geïnformeerd of er mis- schien ook passagiers over boord werden gezet, wanneer na het af- werpen van zandzakken niet het juiste stijggewicht zou worden be- E reikt. r Boven Sliedrecht verzond hij E fevenwel een prentbriefkaart aan z'n vrouw, prinses Margriet, waarin hij kon melden dat hij nog niet door de mand was gevallen. De kaart j dwarrelde van tweehonderd meter j E hoogte omlaag in een straat, waar j E hij werd opgeraapt door een brom- fietser, die zich er haastig mee uit E de voeten maakte. DEN HAAG De regeringen van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen gaan zich opnieuw beraden op hun staatsrechtelijke verhoudingen. De èerste oriënterende gespreken zullen in het komende voorjaar beginnen. De drie partners van het Koninkrijk ménen, dat het Statuut, waarin hun staatsrechtelijke verhoudingen zijn vastgelegd, ingrijpend zal moeten worden herzien. Geen van de partners heeft evenwel vooralsnog de opheffing van het Sta tuut en de volledige soevereiniteit van Suriname en de Antillen, buiten het Ko ninkrijk, op het oog. Het gaat er in eerste instantie om Suriname en de Antillen een eigen identiteit te geven. De manier waarop dat zou kunnen worden gerealiseerd, zal uitvoerig en diepgaand moeten worden besproken. Ook de Nederlandse regering heeft daaraan wel behoefte, al dan niet on der druk van vooral de progressieve po litieke groeperingen. Den Haag blijft er echter van uitgaan, dat de banden met Suriname en de Antillen in het Koninkrijk niet moeten worden ver broken ais de parner8 dat niet willen. In Nederland wordt vooral van be lang gevonden, dat de Nederlandse ver antwoordelijkheid voor het buitenlands beleid en cle defensie van Suriname en de Antillen ophoudt. De gevolmachtigd minister van Suri name, mr. W. Lim A Po, verklaarde za terdag bij het afscheid van prof. dr. ir. J. P. Mazure als voorzitter van de Eerste Kamer, inderdaad te verwach ten dat het beraad over de herzie ning van het statuut binnen niet al te lange tijd zal beginnen. Zijn collega dr. E. Jonckheer van de Antillen beaamde gisteren deze verwachting tegenover ons. Het wachter, is nu op de nieuwe re gering, die in de Antillen nog moet wor den gevormd en op het nieuwe Suri naamse bewind, dat na de verkiezingen van eind oktober in Paramaribo het heft in handen zal krijgen. Beide rege ringen zullen eerst, elk in eigen kring tot een beleidslijn moeten komen en tot de concrete formulering van hun wen sen en verlangens ten aanzien van de verandering van het statuut. SAIGON. - Het staat vrijwel vast, dat in de komende maanden dertigduizend Amerikanen uit Zuid-Vietnam zullen worden teruggetrokken. Binnenkort zul len Zuid-Vietnam en Amerika naar men verwacht hierover een gezamen lijke verklaring afleggen. Het merendeel van de terug te trek ken troepen dient bij de Amerikaanse marine. Na hun vertrek zouden slechts vijfduizend „adviseurs" van de Ameri kaanse marine in Zuid-Vietnam achter blijven. In juli en augustus keerden al 25.000 Amerikanen uit Vietnam terug naar huis. Afgelopen vrijdag besprak Nixon de algehele militaire toestand in Zuid- Vietnam met zijn belangrijkste advi seurs, onder wie de opperbevelhebber in Vietnam, generaal Abrams. Inmiddels liet Noord-Vietnam zater dag officieel weten, dat het gevangenge nomen bemanningen van Amerikaanse bommenwerpers niet beschouwd als krijgsgevangenen, maar als oorlogs misdadigers. Zij zullen daarom als zo danig worden behandeld. UTRECHT De 32-jarige Alfred R. S. Cairo, een Surinaamse colporteur uit Arnhem, is vannacht bjj een vechtpar tij in het café Span Oekoe in Utrecht zodanig gewond, dat hij enkele minu ten later in het ziekenhuis overleed. Hij werd tijdens een ruzie om een vrouw met een mes in de borst gesto ken door een 21-jarige betonvlechter, eveneens afkomstig uit Suriname, die in Utrecht woonde. IIIUMIIintMINUI Voor de negende maal in sue- cessie beleefde de Betuwe za- terdag het oogst-fruitcorso. Naar schatting zeventigduizend bezoe- kers zagen twee uur lang vijftien praalwagens uit negen gemeenten 5 in en om Tiel voorbijtrekken. Deze E j foto laat de oogstfee zien. geflan- keerd door haar twey hofdames en j gezeten dp de presentatiewagen S van „Vierstromenland"het orga- E 5 niserend comité. laaaiataaaaaaaaaaaiaaaaaaaaaaaafaaaaiaMNmaaaaaaaaaaaaiaaaia STADSKANAAL De politie in het Noorden van het land zoekt naar een veertienjarig meisje dat een schildklier- aandoening heeft. Zij moet iedere dag medicijnen hebben. Alberta de Vries uit Stadskanaal ver dween vorige week woensdag. Zij ging 's morgens om kwart over acht per fiets naar de huishoudschool in Mus- selkanaal, maar is daar nooit aangeko men. Zaterdagmorgen kwam een bericht uit Uffelte in Drente, dat het meisje daar was gezien. Een meisje had bij een boerderij aan enkele kinderen ge vraagd of zij haar fiets mocht laten staan. Het bleek inderdaad de fiets van het gezochte kind te zijn. Zondagmorgen zou zij in de buurt van het station in Zwolle zijn gesignaleerd. Het is voorlopig nog een raadsel waar het kind heeft geslapen en gegeten. Het is niet bekend of zij geld bij zich heeft en evenmin waarom zij is weggelopen. ZEVENAAR Vanmorgen is de 36- Jarige H. G. van Duimen uit Duiven met iün personenauto op de met knip perlichten beveiligde overweg in zjjn woonplaats door een trein aangereden. De man was op slag dood. Hjj was ge huwd en vader van twee kinderen. (Van onze weerkundige medewerker) W/e hebben een bijzonder lang zomerweekend gehad. Op de meeste plaatsen in Gelderland kwamen drie zomerse dagen in successie voor, met uitersten tus sen 26 en 28 graden. Na 1934 was het in de meeste gebieden niet meer voorgekomen, dat de tempe ratuur op drie achtereenvolgende dagen in september boven 25 gra den uitkwam. Waar vandaag in het noordoosten een vierde zomerse dag aan de reeks wordt toege voegd, zal dU een unicum zijn se dert 1914, dus over de laatste 55 jaar. Een koufront van Engeland over Zuid-Nederland tot Joegoslavië ver plaatst zich nu. in noordoostelijke richting, vergezeld van uitgebreide bewolking, plaatselijk mist en ook motregen. Dit brengt mee, dat het weer in ons gebied de komende 36 uur minder stralend en ook min der warm zal zijn dan de afgelopen dagen. Hogere kwikstanden dan circa 20 graden zijn morgen niet te verwachten. Morgen: Zon op: 06.16 onder: 18.53 Maan op: 12.08 onder: 20.04 De Biafraanse leider generaal Ojoekwoe heeft een Nigeriaans voorstel ver worpen tot hervatting van de hulpvluchten, aldus heeft Radio-Biafra gisteren bekendgemaakt. Volgens Ojoekwoe is de zaterdag in Lagos getekende overeenkomst tussen de Nigeriaanse regering en het Internationale comité van het Rode Kruis onaanvaardbaar. Generaal Ojoekwoe zei, aldus Radio-Biafra, dat hij het voorstel verwerpt omdat het Rode Kruis niet in staat is waarborgen te ver krijgen ter verijdeling van Nigeriaanse pogingen militaire munt te slaan uit de vluchten. UTRECHT Willen de studenten in werkelijkheid deelnemen aan over leg. dan zal de grote groep studenten, die wij nu nog nauwelijks horen, tot een organisatie moeten komen, die werkelijk representatief is. In massa vergader in- g<*i geloof ik niet en blijkbaar ook niet de grote meerderheid van studenten. Hoewel het een aantal mensen, niet alleen studenten, onaangenaam in de oren zal klinken, ik meen toch een waarschuwing te moeten laten horen: nog nooit is er aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen zoveel kostbare tijd en geld verspild als in het afgelopen jaar. Het eigenlijke werk is door het voortdurende discussiëren, opstellen van nota's en pamfletten op ernstige wijze geschaad. Dit heeft vanmiddag in de Domkerk te Utrecht prof. dr. .1. Lanjouw (67), die zijn taak als rector-magnificus van de rijksuniversiteit overdroeg aan prof. dr. J. J. M. van der Ven, tijdens zijn afscheidswoord verklaard. De scheiden de rector-magnificus uitte in zijn over drachtstoespraak felle kritiek op de wijze, waarop de studenten de her structurering en democratiseringspro cessen bepleiten en luidde de noodklok over het wetenschappelijk onderzoek, terwijl hij een lans brak voor de stich ting van circa 20 tot 25 „universiteits colleges" naar Amerikaans model. Prof. Lanjouw zei, dat hij bij de aan vang van zijn rfectoraat had gemeend kansen te zien voor een vernieuwing vanuit Utrecht. „Soms zag ik kansen, maar in feite bleek het meestal onmo gelijk ze te benutten. Het door mij zo zeer gewenste gesprek kwam zelden op gang. De leuze van studentenzijde is: mee praten en meebeslissen over alles. Over verantwoordelijkheid wordt steds gezwegen. Het lijkt of men van zijn eigen taak in het geheel vlucht naar het meedoen aan de taak van anderen." „Degenen, die serieus met plannen komen, worden onmiddellijk door de kritiek in een hoek geschopt. De inkt van de nota-Veringa/Lardinois was nog niet droog, of de critici hadden de>- ze al zonder veel commentaar naar de vuilnisbak verwezen", zo zei prof. Lan jouw. Bij de studenten heeft de scheidende rector-magnificus, behalve sportiviteit en stijl, ook een werkelijke bereidheid tot overleg gemist. Hij zei tot de over tuiging te zijn gekomen, dat het stre ven naar openbaarheid (waar hij theo retisch geen bezwaren tegen heeft) wordt tot een slepende, straks niet meer te herkennen, maatschappelijke ziekte. De vorm, die nu wordt nage- streeft, leidt volgens prof. Lanjouw tot onoprechtheid. Het dagelijks bestuur van de vereni ging „De Utrechtste Studenten Facul teiten" is hevig verontwaardigd over de rede van prof. Lanjouw. Het USF- bestuur vindt het „ronduit bedroevend, dat de rede van de scheidende rector- magnificus een cumulatieve keten was van platgetreden verwijten aan het adres van de studenten, die actief wer ken aan een hoognodige democratise ring van de universiteit." „Het dagelijks bestuur van de USF kan niet anders dan verheugd zijn, dat een universiteitsbestuurder, die zulke negatieve en eenzijdige klaagzangen aanheft, van het bestuurlijke toneel gaat verdwijnen. Het is zinloos alle beschuldigingen van prof. Lanjouw aan het adres van de studenten te weerleg gen. Het dagelijks bestuur vindt het overigens onsportief en ergerniswek kend, dat prof. Lanjouw deze beschul digingen niet eerder in het jaar heeft geuit", aldus een verklaring. STOCKHOLM Sinds de nacht van zaterdag op zondag verkeert de Zweedse kustbewaking in de nabijheid van Stockholm in alarmtoestand. De oorzaak hiervan is, een tot nu toe niet geïdentificeerde onderzeeër die zich ophoudt in het gebied, dat voor de marine is gereserveerd. De onderzeeër bevond zich ter hoogte van de eilandengroep Schren. Men wilde proberen de onderzeeboot de terugweg af te snijden. Een visser kreeg de on derzeeër in de gaten toen deze met ge doofde lichten en zonder nationaliteits tekenen aan de oppervlakte lag. Toen de onderzeeër de vissersboot, die op slechts enkele meters afstand lag, bemerkte ging hij onder water. De ma rine werd direct gealarmeerd en er werd een douanekruiser gestuurd. Maar om dat deze niet over dieptebommen be schikte, werd er een onderzeebootjager bij gehaald. Men nam aan, dat de onderzeeër on der water de mogelijkheid afwachtte om naar de Oostzee te varen. DEN HAAG De vrijwillige red dingsbrigade, de Haagse strandpolitie en enkele particulieren hebben gisteren in Scheveningen negen drenkelingen ge red. Het waren drie Fransen, een paar Duitsers en enkele Nederlandse basgas- ten. Sinds gistermiddag zijn vermist de dertigjarige Hagenaar A. H. in 't Hol en de 28-jarige Duitser N. Strothotte. Zij zijn vermoedelijk verdronken. De drukte aan het strand was zo groot dat het stranddetachement van de poli tie, dat reeds was opgeheven, opnieuw in actie kwam en extra politiewagens langs het strand liet surveilleren. Generaal Ojoekwoe meent, dat niet alleen Engeland en Nigeria, maar ook andere mogendheden vastbesloten zijn Biafra te chanteren met behulp van de hulpverlening, teneinde zijn capitu latie te verkrijgen. Generaal Ojoekwoe voegde er aan toe, dat Biafra tot op zekere hoogte zijn veiligheid reeds in gevaar had gebracht door aan de voor waarden van de weldoeners van zijn land tegemoet te komen. De Biafraan se leider zei, dat hij de schijnheilig heid van de resolutie van de Organi satie van Afrikaanse Eenheid over vre desonderhandelingen doorzien had en de moed had, deze te verwerpen, aldus Radio-Biafra. De overeenkomst houdt in, dat de viuchten overdag moeten worden uitgevoerd en dat Nigeria altijd de vliegtuigen kan gelasten ter inspec tie een tussenlanding in Lagos te ma ken. De verwerping van het plan door Biafra toont duidelijk „de harteloze onverschilligheid" van de Biafraan se leiders aan ten opzichte van het leed van de burgerbevolking. Dit zei zondagavond Okoi Arikpo, een amb tenaar van het Nigeriaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken. De Biafraanse radio heeft gisteren gemeld, dat de Biafraanse troepen zich meester gemaakt hebben van alle olie velden in het oostelijke gebied van Nigeria. De Biafraanse voorlichtings commissaris heeft op een persconferen tie gezegd, dat de oorlog tussen Nige ria en Biafra nu reeds twee jaar duurt en dat niets er op wijst, dat het ein de nabij is. Verder is gemeld, dat de Biafranen frontstellingen hebben bezet, die door drie Nigeriaanse bataljons waren prijs gegeven, als gevolg van onenigheid in het Nigeriaanse leger. DEVENTER Nier ver van Deven ter, hebben duikers van de Genie uit de IJssel het machinepistool gehaald, waar mee de overval op de Amro-bank in Ommen afgelopen dinsdag werd ge pleegd. Zoals bekend, is de beheerder van de bank, de 64-jarige H. Boeve aan de twee schotwonden die hij toen kreeg overleden. De schoten werden gelost door de 21- jarige barbediende R. uit Apeldoorn. Van de grote hoeveelheid munitie, die hij had, is niets teruggevonden. BELFAST Met de Bijbel in de hand heeft de Noordierse militante do minee Ian Paisley gisteravond „zijn troepen opgeroepen tot een nieuw ge vecht." Paisley sprak in het dorpje .Grossgat ten zuiden van Belfast enige honderden mensen toe. Hij lanceerde het plan op 30 september, de dag waarop de Noordierse regering het rapport Cameron zal bespreken, een demonstratie te houden waaraan ten minste 100.000 mensein moeten deelne men. Deze demonstratie zou dan de verantwoordelijke personen in Ulster moeten tonen, „dat er nog protestan ten zijn die beslist niet willen capitu leren voor de katholieke hiërarchie." iiMnnimaiiNiimiiiiimiiRiiBiHHiiiaiHiiiimiiiMi Oeeds eind augustus, ja zelfs in de loop van juli, begonnen enkele vogelsoorten ons te ver laten. We keken in de eerste sep temberdagen tevergeefs uit naar de flitsende gierzwaluwen en zien andere zwaluwen op daken en dra den verzamelen. Dat is een veeg teken. Tortels zetten al koers naar het verre zuiden, waarheen de wielewaal en de nachtzwaluw hen reeds voorgingen. We horen mis schien nog een enkele koekoek, doch zelden laat zich nog een late nachtegaal vernemen. Op mooie zonnige dagen van herfstmaand, windstil en met de pittige at mosfeer op nevelige, opklarende ochtenduren, maken zich in bos en veld nochtans méér vogels be merkbaar, dan ge wellicht zoudt veronderstellen. Ze worden aange stoken door het mooie, rustige weer, voelen zich in het nieuwe reiskleed na de rui en de drukte van een huishouding, happy en zo kan het gebeuren, dat ze zich naar de lente teruggeplaatst voelen en nog eens gaan zingen. Vaak ge béurt dit sotto voce en binnens monds, meer lijkend op gekweel dan op zang. Bij de spreeuwen is dit echter niet het geval. Ze zitten graag bij het oude home onder de pannen of in een nestkast en ju bileren honderd uit, slaan met de vlerken en draaien de hals, zonder hun potpourri te onderbreken. Zulk spel neemt terstond een einde, wanneer een ander najaar met wind en regen arriveert. Waar lok kende bessen rijpen in de wal en aan de bosrand, snoepen de kleine sylviden gaarne van zo'n sappig toetje en wie er dicht genoeg bij staat, hoort de zoete vooizen van het zwartkopje, de spotvogel en tuinfluiter, de grasmus en. de braamsluiper, van fitis, tjiftjaf en fluiter. De mezen dagen weer op en we horen met ingenomenheid rood- borst, heggemus, vink, vuurgoud- haantje, ja de felle roep van de groene specht. Allen rekenen we tot de debutanten van de zingende herfst. 15 sept. 1969 A. B. WIGMAN aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaai laaaaaaaaaat

De Vallei | 1969 | | pagina 1