Oud fabriekje in Eist gaat Joego-Slavische meisjes huisvesten r Taptoe Rhenen voorbestemd jaarlijkse traditie te worden 'fy§% - H- j Twee doden en drie gewonden op Rijksweg 12 DVSA miste stootkracht Candiatoneel van kleurrijk muziekfestijn Schatgravers weer op zoek naar agaten P.T.T. komt telefoon aansluiten Olievlek passeerde Rhenen Belt ftitsS H pil Pit ill a PËiP Lof Tijdelijke afsluiting van straten Beroepen predikant komt preken 10550 'si7* 11070 Glashorstschool al in gebruik Jeugdraad start met winterwerk Bemachol start weer Bejaarde dame brak heup Massale dropping op Ginkelse hei ra ;r-Jr ftf» heifm* r Record deelname MAANDAG 15 SEPTEMBER 1969 ELST Binnenkort zullen in een gebouw op de Rijksstraatweg te Eist vijftien Joegoslavische meisjes worden gehuisvest, die te werk worden gesteld in Confectiebedrijf CBU in Ameron- gen. Confectiecentrum Nederland heeft in totaal 130 meisjes aangetrok ken die verdeeld zullen worden over diverse confectiebedrijven in Neder land, rekening houdend met hun be hoefte. De eigenaar van CBU in Ameron- gen, de heer De Beer, heeft kosten noch moeite gespaard om het verblijf van de buitenlandse dames zo aan trekkelijk mogelijk te maken. In hun toekomstige tehuis, waar zij volgens contract twee jaar zullen vertoeven, zijn de bouwers sinds veertien dagen met man en macht bezig van een oud gebouw een modern geoutilleerd on derkomen te maken. De heer De Beer heeft dit gebouw, waar vroeger een confectiefabriekje in was gevestigd, gekocht, aanvankelijk als atelier ingericht en later als maga zijn. Nu de buitenlandse meisjes zijn bedrijf gaan versterken, heeft hij dit als hun tehuis gekozen. „Zij zijn allen afkomstig uit Macedo nië. Het is ons daarom in het geheel niet bekend welke godsdienst zij aan hangen; het kan zowel Grieks katholiek als Mohammedaans zijn. Wat dat be treft zullen er misschien wat proble men de kop opsteken", vertelt de heer De Beer, die overigens over hun komst zeer enthousiast is. „Personeelsuitbreiding was hard no dig, mede omdat ik een nieuw artikel op de markt heb gebracht, op het ge bied van hippe- vrijetijdskleding voor jonge mensen, een artikel, dat ik overi gens al jaren vervaardig. Het is dus in feite een uitbreiding, een pretentieloos modesnufje, zou ik het liever noemen.'^ Momenteel zijn er zo'n zestig werkne mers in dienst van CBU, uiteraard meer -vrouwelijk dan mannelijk perso neel. „De Joegoslavische arbeidsters va riëren in leeftijd van 22 tot 30 jaar; zij zijn ongehuwd en hebben allen een psycho-technische test ondergaan. „Wij weten evenwel niet in hoeverre ze zijn opgeleid, hetgeen ik persoonlijk geen bezwaar vind. De opleiding kost voor een handig meisje niet veel tijd. Wat die leeftijd betreft is er niet een be-- pa aid strenge limiet. Als er 18-jarigen bij zijn met een gedegen opleiding wordt natuurlijk een uitzondering ge maakt op $ie leeftijdsgrens van 22 jaar." Waarom trekt CBU buitenlandse ar beidskrachten aan? Het voormalige confectie fabriekje aan de Rijks straatweg in Eist dat met man en macht wordt klaar gestoomd om de Joego slavische meisjes te huis vesten. 'M 'M $33 ife m i j f f - ft lê&isisiSï f ■\i AAA fz^Mi^^ÊÊÊÊÊÊt émim IWwkwJH De heer De Beer: „Mede gezien de krappe arbeidsmarkt is het bijna niet mogelijk voldoende Nederlands perso neel te handhaven. Een ander heel be langrijk facet is het wel, dat vele meis jes na hun huwelijk volkomen non-ac- tief worden, al treedt de gedachte te blijven werken steeds meer op de voor grond. De voornaamste reden is wel, dat de Nederlandse regering het wer ken buitenshuis voor getrouwde vrou wen zo onaantrekkelijk mogelijk maakt omdat de fiscus zich na verloop van tijd laat gelden hoewel ook dat er iets beter op is geworden. Want volgens mij kost het toch veel meer om bui tenlandse werkkrachten aan te trek ken, dan gehuwde Nederlandse vrou wen geen of weinig inkomstenbelas ting te laten betalen. Een andere fac tor is, maar dat betreft een steeds klei ner wordende groep, dat iedere ge trouwde vrouw thuis hoot bij een kop je koffie en een breiwerkje". Kunnen taalmoeilijkheden geen bar rière vormen? De heer De Beer ziet dit praktisch niet als probleem. „Ik heb zelfs een cursus(je) in het Joego- slavisch gevolgd om de meisjes straks bijvoorbeeld in hun eigen taal te kun nen begroeten en enige noodzakelijke dingen met ze te bespreken. Overigens doe ik een beroep op de mannelijke bevolking uit de omgeving de meisjes te respecteren en met rust te laten als ze daar zelf geen aanlei ding toe geven." Het toekomstig tehuis van de meis- is werkelijk af. Het voldoet aan alle moderne eisen des tijds. Er is voor el ke twee meisjes een slaapcabine (voor de leidster, tevens kokkin een aparte), voortreffelijk ingericht met spiegelkast- je, warm- en koudstromend water, bed lampjes enz. Behalve een moderne keu ken is er bovendien een bijkeuken met ijskast en zelfs een diepvrieskast, was machine, centrifuge enz. In de conver satiezaal, gezellig ingericht met boe kenplank, eethoek en zitjes straks, ont breekt ook een televisietoestel niet. Overal in het huis is centrale ver warming, er zijn douches, een zitbad en drie toiletten, ook weer met vaste wastafel en spiegel. Hieruit blijkt, dat ook met de privacy van de meisjes re kening wordt gehouden. Er blijft werkelijk niets te wensen over. De meisjes krijgen straks zelfs een fiets cadeau van de heer De Beer, om zich te verplaatsen van huis naar bedrijf en verder wanneer ze daar be hoefte aan hebben. Voor het echter zover is (ze zullen het fietsen voor een groot gedeelte wel moeten leren) zullen ze in de eerste weken met een busje van en naar het bedrijf worden gebracht. Wat hun vrijetijdsbesteding aangaat. Er is zelfs een hobbykamer in het huis. Bovendien is er achter het huis een tuin van ca. 4000 vierkante meter. Voor de rest moeten zij zich maar zien te vermaken. En ik twijfel er niet aan, of ze zullen zich gauw genoeg kennissen maken, gezien hun grote aanpassings vermogen", lacht de heer De Beer op timistisch. „Voor het bouwwerk, dat een opper vlakte van ongeveer 500 vierkante me ter beslaat, van de grond kwam, waren er eerst wel wat moeilijkheden met de Gemeente Rhenen, maar spoediger dan werd verwacht kreeg ik toch de ver gunning." De meisjes zullen per trein naar Ne derland reizen. In Utrecht worden ze verwelkomd door de commissie van ontvangst, gevormd uit de vereniging van confectiefabrikanten. Vandaar wor den de meisjes met auto's naar hun verblijf gebracht. Blijkt dat dat de indiensttreding van Joegoslavische meisjes prima be valt, dan zal na verloop van tijd weer een aantal van hen worden tewerkge steld. De bovenverdieping van het ge bouw. waarin ze gehuisvest zijn, en dat thans nog als magazijn dienst doet, zal dan op dezelfde wijze als de benedenverdieping worden verbouwd. f; 1 r>%.MiuF.¥hLr ';"N;f A had succes met haar optreden, dat via geluidsversterkers in de lucht werd ge bracht. Het talrijke publiek heeft niet alleen genoten van muziek, maar ook van de meest uiteenlopende kleurrijke uniformen, zowel van muzikanten, tam bours als van majorettes. Groots was de finale, toen alle deel nemende orkesten zich op het taptoe terrein verzamelden en gezamenlijk enkele nummers ten gehore brachten onder leiding van de heer K. Smits van „OBK". Bijzonder plechtig klonk de koraal „Blijf bij mij Heer". Toen het „Wilhelmus" tot besluit weerklonk stonden- alle aanwezigen in de houding. Jammer dat het publiek, wanneer er gemusiceerd, werd, niet altijd stil kon zijn en op verschillende plaatsen door praatte, tot grote ergernis van de wa re muziekliefhebbers. m - 1 A, f J RHENEN De VVV in Rhenen boekt met de regelmatige excursies die onder leiding van Adriaan P. de Kleu- ver worden gehouden, steeds grotere successen. Afgelopen zaterdagmiddag waren er voor het agatenzoeken op de Grebbeberg niet minder dan 150 be langstellenden. „Kijk", zei een Rhenenaar, die langs de weg stond te kijken, „daar gaan de goudzoekers weer!" De heer De Kleu- ver dedïde mede, dat velen de agaten- zoekkoorts hebben gekregen. Er zijn er zelfs die thuis de tuin omspitten om de prachtige steentjes te bemachtigen. Soms hebben die doorzetters nog geluk ook. Het bestuur van de VVV had ook voor deze middag weer het prachtige keienboek van Piet van der Lijn be schikbaar gesteld. Het werd eigendom van mevrouw L. Holshuysen uit Wage- ningen-Hoog die de mooiste agaat had gevonden. RENSWOUDE Twee bejaarde Amsterdammers, de 72-jarige mevr. L. S. Sitter-Schregel en de 76-jarige heer J. H. Challa zijn zaterdagmorgen op Rijks weg 12 onder de gemeente Renswoude om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten, in een slip raakte en over de kop sloeg. Een driejarig jongetje en zijn moeder werden zwaar gewond naar het Julianaziekenhuis overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen de auto waarin de slachtoffers zaten plotseling naar rechts uitweek om een achteropkomende auto gelegenheid te geven te passeren. Daarbij moet de auto in een slip zjjn geraakt. De wagen sloeg over de kop en kwam in het talud tot stilstand. Alle inzittenden werden uit de wagen geslingerd. De twee bejaarde inzittenden werden op slag gedood. Een driejarig zoontje van de bestuurder werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De 36-jarige mevr. S. kreeg eveneens diverse verwondingen. De bestuurder de 43- jarige F. H. S. uit Amsterdam werd slechts licht gewond en kon na behandeling het ziekenhuis verlaten. it- De vereniging „Oefening Baart Kunst" komt een woord van lof toe voor dit mooie initiatief. Speaker G. B. Runge, die zich uitstekend van zijn taak kweet en ervoor zorgde niet te langdradig te worden met zijn commen taar, kondigde aan, dat in 1970 op nieuw een „Taptoe Rhenen" zal wor den georganiseerd. Wellicht dan nog groter van opzet als zaterdagavond. Het terrein op „Candia" leent zich bij uitstek voor een dergelijk evenement. Het voltallige college van burgemees ter en wethouders woonde de taptoe tot aan het einde bij. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat met ingang van dins dag 16 september a.s. de volgende stra ten voor alle verkeer zullen worden af gesloten in verband met herstraatwerk- zaamheden: Servetstraat, Hofstraat, Prins Bern- hardstraat, Zuid. Meentsteeg (ged. Prov. weg - spoorbaan). De afsluiting blijft van kracht totdat de herstraatwerkzaamheden zijn vol tooid. Rhenen, 12 september 1969. Burgermeester en wethouders voor noemd, W. C. Dietere, secretaris. L. Bosch v. Rosenthal, burgemeester. RENSWOUDE/EDERVEEN Gega digden voor een telefoonaansluiting in de plaatsen Ederveen, Renswoude en De Klomp kunnen zeer binnenkort hun aansluiting tegemoet zien. De centrale in Ederveen, waarop de abonnees uit genoemde plaatsen zijn aangesloten, is namelijk uitgebreid met 200 nummers. Deze uitbreiding wordt op 15 septem ber in dienst gesteld. Momenteel staan er 127 aanvragen, waaronder een aantal van reeds oudere datum, op de wachtlijst. Deze aan vragers kunnen in.de loop van septem ber en oktober praktisch allemaal van telefoonaansluitingen worden voorzien tenzij andere oorzaken dan een tekort aan nummers in de centrale aansluiting in de weg staan. RHENEN De Rijn voor Rhenen was zondag één grote olievlek als ge volg van een botsing nabij Koblenz tussen twee tankers. De uit de lek geslagen schepen af komstige olie was na vierentwintig uur al zover de rivier afgestroomd, dat er zondag een vieze stank hing nabij de rivier en dat de verschillende water sportliefhebbers al gauw hun spullen hadden gepakt om huiswaarts te ke ren. In de loop van de avond was de olie Rhenen gepasseerd. EDERVEEN Beroepen predikant. Donderdag 18 september zal de beroe pen predikant ds. B. J. Zaal uit IJs- selmuiden een bezoek brengen aan de Hervormde Gemeente van Ederveen. Ds. Zaal zal dan 's avonds om half' acht, voorgaan in de dienst des Woords. Na de dienst is er gelegen heid, om kennis te maken met het echtpaar Zaal. Majorettenkorpsen in kleurig tenue droegen veel bij tot het succes van de eerste taptoe Rhenen. u da u.b. voor Veenendaal Zatard. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhanen 3328 Nwa Veanendaalseweg 159 SCHERPENZEEL Donderdagmid dag 25 september vindt om 3 uur de opening plaats van de School met den Bijbel aan de. Glashorst. De school die 66 jaar oud Was voldeed niet meer aan de eisen van deze tijd. Men is toen overgegaan tot verbouwing waaruit praktisch een gehele nieuwe school is ontstaan. De opening zal geschieden door burgemeester J. Heij. De school is tot vrijdagavond 26 september voor de ouders te bezichtigen van 7 tot 9 uur. Het gebouw is reeds in gebruik ge nomen met ingang van het nieuwe cursusjaar. EDERVEEN Dinsdag 16 septem ber, start de Nederlandse Hervormde Jeugdraad met het winterwerk. Op deze jaarlijkse openingsavond zal de oud-predikant ds. K. Schipper, uit Dordrecht spreken over het thema „Kies heden wie je dienen zult", ter wijl ds. J. Vroegindeweij uit Hars kamp, de consulent de opening en de sluiting zal verzorgen. Het Hervormd Meisjeskoor zal enkele liederen zingen. SCHERPENZEEL Op dinsdag avond 23 september vanaf half acht kunnen alle volksdansenthousiasten zich weer voor het nieuwe seizoen opge ven, in Hotel „Boschzicht" of telefo nisch via nr. 03497-1779. De groepen zullen als volgt worden samengesteld. Een tienergroep van 11-14 jaar en van 15-19 jaar. Bij voldoende deelname kan er ook weer gestart worden met gehuvjde da mes, en dames van 20 jaar en ouder. Het programma bestaat weer uit dansen uit de Balkan, Israël, Grieken land, Amerika, Frankrijk, Nederland, Engeland, enz. De cursusleiding hoopt ook weer enke le gekostumeerde avonden te verzorgen en daarbij zal ook niet dansend publiek welkom zijn. VEENENDAAL De 90-jarige be woonster van bejaardencentrum „De. Engelenburgh", mevr. Van H. kwam zaterdag in haar kamer zo ernstig ten val dat zij met een gebroken heup naar "het Julianaziekenhuis moest worden overgebracht. AMERONGEN Een zonder Heit- brink opererend DVSA heeft gistermid dag in Amerongen niet tot winst kunnen komen. De gasten bewezen over een be hoorlijk elftal te beschikken, doch z(j konden, evenals DVSA, niet voldoende stootkracht opbrengen om de vele kan sen die aan weerskanten ontstonden, te benutten. DVSA kon vanaf het begin niet de kracht opbrengen van de voorgaande wedstrijden. Er werd met te weinig over tuiging gespeeld en verder dan een hard schot van C. v. Ommeren tegen de lat kon DVSA het in deze eerste helft niet brengen. Ook BDC kon niet tot doelpun ten komen a lkreeg men daar ruim schoots de gelegenheid voor. In de tweede helft pakte DVSA de zaken energieker aan en na 7 minuten was het al raak. J. Burgers bracht de bal goed op en scoorde 1-6. BDC werd hierdoor niet ontmoedigd en ging vanaf de aftrap in de aanval om de gelijkma ker te scoren 1-1. Hoe beide partijen hierna ook zwoeg den om nog verandering in d eecore te brengen, het lukte niet. Verdere uitslagen DVSA 3Auster- litz 3 1-1, Dorestad 2—DVSA 2 1-2. Uitslagen jeugd DVSA jun.Meri nos 2-1; asp. VRO—DVSA 3-0, DVSA— GVW 4-1. EDE In het kader van de reeks evenementen en activiteiten die, V>ok deze week nog, plaats vinden ter her denking van het feit dat vijfentwintig jaar geleden de slag om Arnhem plaats vond, sprongen zaterdagmiddag twee honderd en veertig parachutisten van het tiende Britse parachutistenbataljon thans voor 't houden van een grote mi litaire oefening gedurende enige weken in de legerplaats De Harskamp gehuis vest, boven het oude droppinggebied, de Ginkelse Heide bij Ede af. Het schouwspel werd gadegeslagen door ve- ;e tienduizenden belangstellenden, veel meer dan de laatste jaren het geval is geweest. Na de dropping groepeerden de man schappen zich om op te trekken naar het monument bij de schaapskooi aan de oude rijksweg Ede-Arnhem, waar een korte herdenkingsplechtigheid werd gehouden die evenwel voor een groot deel mislukte door het opdringen van het publiek waarbij de geluidsinstalla ties werden vernield zodat van de toe spraken niets viel te beluisteren. De burgemeeester van Ede, de heer J. Slot sprak namens de burgerij zijn dank uit voor de komst van de para's en gaf hun de verzekering dat in de harten van vele Nederlanders nog grote dank heerste voor de bevrijding die wij moe ten gebruiken tot welzijn van de naas te. De commandant van de para's dank te voor de hartelijke ontvangst door de bevolking van Ede en omstreken waar van velen destijds de onfortuinlijke En gelse groepen hebben geholpen en thans nog prettige contacten met oud-strij ders onderhouden. Met een grote mili taire show, gegeven door de Engelsen werd het militaire evenement besloten. RHENEN De door de arbeidersmuziekvereniging „Oefening Baart Kunst" zaterdagavond op het gemeentelijk sportcomplex georganiseerde „Taptoe Rhe nen" is een mooie muzikale avond geworden. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren er een jaarlijks terugkerend evenement van te maken. Zes ama teurverenigingen zetten zaterdagavond op het gemeentelijk sportcomplex hun beste beentje voor. Het waren naast het organiserende „Oefening Baart Kunst" het ook uit Rhenen afkomstige „Ons Genoegen" en de mondaccordeonvereni- ging „Kunst en Vriendschap", „Caecilia" uit Veenendaal, „Houdt Braaf Stand" uit Wageningen en „Mr. H. M. v.d. Zandt" uit Velp. De groepen uit Wageningen en Velp waren drumbands. Op het taptoeterrein was een kasteel poort gebouwd. Onder die poort door marcheerden de deelnemende groepen op. Dank zij een uitgebreide verlich ting, kosteloos aangebracht door de Rhenenee firma Slok, kon de taptoe worden gebracht in het licht van meer dan vijf en twintig grote schijnwerpers, die rondom het terrein waren opge steld. Het publiek had er een prachtig ge zicht op, doordat geprofiteerd kon wor den van het hoogteverschil van „Can dia". De bijzonder vele bezoekers kon den plaats nemen op twee natuurlijke tribunes, die boven elkaar waren gele- Een overzicht tijdens de finale. gen. Dit spaarde voor de organisatoren een fiks huurbedrag voor een demon tabele tribune uit. Hoewel de toegang tot de „Taptoe Rhenen" gratis was, werden programmaboekjes verkocht die grif van de hand gingen. Nadat alle korpsen door de binnen stad van Rhenen hadden gemarcheerd en langs het gemeentebestuur op het bordes van het stadhuis hadden gedefi leerd, opende een groep blazers van „HBS" uit Wageningen de muzikale avond met een klinkende openingsfap- fare. Achtereenvolgens traden de verschil lende groepen individueel op. Zij deden dat allemaal met veel verve en met uiteenlopende nummers. Een groepje van „H. M. v. d. Zandt" zorgde buiten hét programma om voor een verras sing. Zij traden verkleed op als Turken en speelden en zongen Turkse muziek. Ze kregen een extra warm applaus. Prachtige uitzwermende groepen wa ren die van ..Ons Genoegen", „Caeci lia" en „OBK". Het in looppas en on derwijl stevig blazend het terrein op komend „Ons Genoegen" kreeg ook een open doekje. Het muzikaal gehalte van de drie harmoniegezelschappen was van goede kwaliteit. Ook de mondaccor- deonvereniging „Kunst en Vriendschap"

De Vallei | 1969 | | pagina 3