Onbevredigend antwoord op uitdaging Polak en Beernink als uitersten Kabinet weet met Kleine nederlaag voor nog onwennige SKF-heren BIJ FOYLES BOEKHANDEL IN LONDEN IS OVER ALLES IETS TE LEZEN Defensie raakt financieel steeds verder achterop I Valleivogels beter dan CDN-Driebergen Vijf teams zijn nog ongeslagen in 1e klas MEER OVERLEG EN ACTIE BIJ SVP Wedvlucht vanaf Neufvilles Eerste overwinning van Oranje-Wit Commissie tornt niet aan algemene bevoegdheid arts Volleybal Inzet Kamerlid componeerde mars ROOLVINK WIL CONTROLE OP KERMISSEN Afd. Nijmegen j DEN HAAG - Wat wordt er allemaal nog van het kabinet-De Jong verwacht Veel is er in ontwikkeling en tegenwoordig gaat dat ook nog snel. i De eisen zijn zwaar Gezag Incidenteel Kiesstelsel Niet de kern ERKENNING ONGESCHIKTEN Sophia Loren boos Lunches Begin MAANDAG 15 SEPTEMBER 1969 i het gezag moeilijk raad een duidelijker en doorzichtiger bestuur, ondanks het feit dat de samenleving en dientengevolge ook het over- heidsapparaat steeds ingewikkelder worden eenvoudiger staatsrechtelijke vormen, maar tegelijk een democratie die dichter bij de burger staat door deze i meer inspraak te verlenen, zodat de besluitvorming wordt vertraagd medezeggenschap in universiteiten en ondernemingen, maar dan zonder de verantwoordelijkheid. Bovendien is er in de politiek en 5 dit is al zo'n twee jaar aan de gang. I zonder veel resultaat een stre- ven naar vereenvoudiging en con- centratie, welke dan nog zouden moeten worden afgedwongen door j een kiesstelsel dat (te) kleine par- 1 tijen uitbant. j In deze baaierd van ontwikkelingen j moet de regering dan een weg zien te zoeken, oplossingen proberen te vinden voor de bestuurlijke vormen voor De plaats van de burger in de samenleving Van de werknemer in de onder neming van de student in de universi teit j Van de dienstplichtige in de krijgsmacht. I En dan komt er nog het jongste j probleem bijverbetering van de j positie van de jonge arbeider, die erkenning eist. De eerste op wie de moeilijkheden afstormen is stellig minister Veringa i (onderwijs en wetenschap), wiens „studentenbeleid" overigens kabi- netsbeleid is geworden. Hij heeft al- j le begrip voor de onrust in de stu- dentenwereld. Wat hem echter angstig en be- zorgd maakt en trouwens velen met hem zijn de harde methoden van afmatting en uitputting die toe- gepast worden en de termen van be- dreiging en geringschatting die wor- den gebruikt. De ministers Beernink en Polak, van binnenlandse zaken en van justitie, hebben ermee te ma- ken, omdat orde en rust in de sa- menleving ermee zijn gemoeid. De achtergrond wordt gevormd door de snelle evolutie van de bete- j kenis van het gezag in de maatschap- pij. De vanzelfsprekendheid en de daaruit voortvloeiende aanvaarding van gezag zijn ernstig aangetast en daarmee het gezag zelf. Nieuwe nor- men zijn er echter nog niet voor in de plaats gekomen. Handhaving-van het gezag, voor het* overgrote meren- deel van de bevolking nog altijd een van de belangrijkste eisen die aan j een overheid kunnen worden ge- steld, is thans een probleem. En in het kabinet wordt daarover verschil- lend gedacht. j Voor iemand als mr. Beernink is gezag een gegeven van bijzondere betekenis. Voor hem is de uitoefe- s ning van het gezag door de over- heid bepaald door het richtsnoer van de Bijbel: de overheid is Gods die- nares en zij ontleent haar gezag aan God. Voor de liberale minister mr. Po- i lak geldt een totaal andere opvat- Iting: het gezag is een middel of een methode om de in de samenleving nu eenmaal vereiste orde en rust te handhaven. DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) klaagt steen en been dat hij almaar meer achter op raakt en hij kan het nog voor rekenen ook. De defensie-uitgaven zijn gezakt van vijf procent van het nationale inkomen naar 3,9 procent en dat Is volgens hem veel te weinig. Hij ziet het er op die manier van komen dat wij een stuk van onze Navo- taak moeten afkappen. Hij zou het liefst als erfenis voor zijn opvolger een vast percentage van het bruto nationale produkt achterlaten. Ook ziet htf als ideaal in de Navo-samenwerking dat er 'n betere taakverdeling tussen de lan den komt. Dit heeft hij wel geleerd uit zijn bittere ervaringen met het mislukte MRCA-project, zijn plan voor een internationale produktie van één type gevechtsvliegtuig. Op de achtergrond van dit alles staat uiteraard de eis van grotere doelmatigheid in het defensie-appa raat. De exploitatie wordt te duur. Het gevolg is dat er steeds minder beschikbaar is voor de investerin gen, dat wil zeggen voor de aan schaf van nieuwe vliegtuigen, nieu we tanks en nieuwe elektronische apparatuur. De salarisstijgingen zijn verhoudingsgewijs veel sterker dan die van de investeringen. Meer doelmatigheid kan op den duur doorslaggevend zijn voor het onderhouden van de paraatheid. In dien er internationaal nauwere sa menwerking en betere coördinatie bestond, zou het niet behoeven voor te komen dat de militaire plannen niet kunnen worden uitgevoerd om dat de spullen die daarvoor nodig zijn simpelweg niet te koop zijn. De ontwikkelingskosten ervan zijn zo hoog dat zij voor een afzonderlijke nationale industrie te hoog en aldus te riskant zjjn geworden. De oude Moormandoctrine van naast elkaar georganiseerde onder delen, de zogenaamde verticale or ganisatie, zal ook op de helling moe ten komen. Het heeft er veel van dat deze minister van defensie in het kabi net, dat onder leiding staat van de man die eertijds de verticale orga nisatie zo krachtig heeft verdedigd, er alle begrip voor heeft dat hij ook in dit opzicht aan de eisen van doelmatigheid zal moeten voldoen. Overigens heeft minister Den Toom nog wel iets meer aan zijn hoofd. Hij is bezig aan een herzie ning van de krijgstucht. Intussen heeft hij de celstraffen al afge schaft. Dat heeft hij ook gedaan met het zogenaamde lectuurverbod, wat in feite een kleine revolutie in de mi litaire samenleving was. Maar al kan de dienstplichtige soldaat in de kazerne dan van alles lezen binnen die muren kan hij niet aan politiek doen. De soldaten kunnen tegen woordig meepraten in de voedings-, kantine- en welzijnscommissies. Over de „democratisering" in de defensie wil de minister wel praten met de Bond van Dienstplichtigen, maar die democratisering zelf zal langzaam op gang moeten komen, vindt hij. Een probleem is het ou dere kader, dat nog niet zo goed raad weet met de veel sterkere po litieke en maatschappelijke geënga geerdheid van een deel van de mi liciens. Wel wil minister Den Toom wat gaan doen aan het vraagstuk dienst plichtigen vrijgestelden: het ver schil tussen de jongeman die ge woon kan doorgaan met zijn studie of zijn werk en degene die tenmin ste anderhalf jaar moet „opkomen". - Tussen deze uitersten moet het ka binet dan in feite zijn weg banen. Tegenover de grootste uitdaging van deze tijd neemt het kabinet slechts incidentele maatregelen. Het zal bij gemis aan visie van geval tot geval moeten handelen en ingrijpen als zich gezagsconflicten voordoen. Hoe zich die zullen manifesteren is on bekend. Minister Veringa verwacht dat er het een en ander gaat gebeuren in het najaar. Hij schiet niet terug, zij het dan alleen met nota's. Zijn nota over de hervorming van het universitaire bestuur van juni, heeft bij de studenten in ieder geval geen doel getroffen. In het najaar komt de afsluitende nota over de herstructurering van 't wetenschap pelijk onderwijs, met het regerings standpunt, dat dan begin volgend jaar in de Tweede Kamer in debat zal kunnen komen. Hoewel het kabinet een opleving van de onrust verwacht, maakt het beleid te veel de indruk van afwach ten. Ongetwijfeld is er voldoende be kend van de middelen en methoden waarvan de „organisatie" die ach ter de studentenonrust staat, zich be dient. Ton Regtien maakt er geen ge heim van dat hii nergens anders tijd voor heeft dan voor de organi satie van die onrust. Maar op de vraag waarom de regering dan geen maatregelen neemt en toeslaat op het juiste ogenblik, komt geen antwoord. Het beleid beweegt zich aan de rand van de verschijnselen die zich onmiskenbaar voordoen. Dit is ook nog steeds het geval op het gebied van de democratisering van het be drijfsleven. waarmee de ministers Polak en Roolvink (Sociale Zaken) hebben te maken. in de wettelijke regeling voor de de mocratisering van de onderneming, bijvoorbeeld voor medezeggenschap van de werknemer in de benoeming van commissarissen. Voor minister Polak is het heel onplezierig dat de SER hierin sterk verdeeld is. Aan het SER-advies dat er moet komen, zal hij geen hou vast hebben, wat niet wegneemt dat hij in de komende twee jaar met een regeling voor de Kamer moet komen. De voorstellen om de onderne ming te verplichten haar jaarcijfer op tafel te leggen en om de werk nemers het recht te geven een on derzoek in te stellen naar misstan den in een bedrijf (het zogenaamde enquêterecht), raken niet de kern van het probleem. Dat zit veel meer i Op twee gebieden kan het kabinet- De Jong dus een antwoord geven op de vragen die de geest van deze tijd aan de overheid stelt: democra tisering van het wetenschappelijk on derwijs en van de onderneming. Op een ander kernpunt zal het waar schijnlijk niet lukken: het kiesstel sel. Daar ligt waarschijnlijk ook het enige breekpunt, daar de liberalen onverzettelijk zijn als het gaat om wat zij beschouwen als aantasting van ons evenredig kiesstelsel. Daar de Commissie Grondwet-Kieswet hierover een welhaast onhanteer baar advies zal uitbrengen, zal het echter hierover in dit kabinet niet eens tot een breuk komen, de enig mogelijke die het voor de boeg zou kunnen hebben. DEN HAAG De staatscommissie me dische beroepsuitoefening heeft thans, na ongeveer een anderhalf jaar werk zaam te zijn geweest een interim rapport uitgebracht over haar vorde ringen. In beginsel heeft zij zo wordt voorgesteld zich uitgespro ken voor handhaving van de algeme ne bevoegdheid van de arts. De omstandigheid, dat de arts, hetzij huisarts of specialist, van z'n bevoegd heid in de praktijk slechts ten dele gebruik maakt, heeft de vraag doen rijzen of het niet gewenst zou zijn de verschillende terreinen der genees kunst waarop de artsen zich bewe gen, ten opzichte van elkaar af te ba kenen. De staatscommissie is bij de bestude ring van deze materie tot de conclu sie gekomen dat hiervoor geen maat staven te vinden zijn. Een klemmen de noodzaak om tot een zodanige af bakening te komen is naar haar oor deel ook niet aanwezig, aangezien voldoende waarborgen bestaan dat de arts, de grenzen van zijn kennen en kunnen niet overschrijdt. Voorts is dc vraag ter sprake gekomen of en zo ja, op welke wijze de erken ning van specialisten, zowel medische als andere, in de wet verankerd moet worden. De staatscommissie heeft zich uitge sproken voor het leggen van een ba sis voor zodanige erkenning in de wet. Een meerderheid in de commis sie is daarbij voorshands van me- - ning dat voor wat betreft de genees kundige specialisten de huidige re geling, waarbij zowel privaatrechte lijke als publiekrechtelijke orga nen zijn betrokken, niet aangetast be hoort te worden in materieel opzicht. Zij heeft zich echter nog niet defini tief uitgesproken over de vorm die deze regeling zou moeten aannemen, alsmede omtrent de wijze, waarop de registratie van specialisten zou die nen plaats te vinden. Ook heeft dc staatscommissie zich af gevraagd of bepaalde maatregelen ge nomen zouden moeten worden, ten einde het mogelijk te maken dat aan pas afgestudeerden dc toegang tot de uitoefening van de beroepen wordt ontzegd, met name indien deze per sonen daartoe geestelijk ongeschikt moeten worden geacht. Het probleem dat zich hierbij voordoet is, dat hanteerbare criteria zullen moeten worden gevonden. Onderzocht wordt of het mogelijk is een goede omschrijving te vinden voor de ge vallen, waarin men de toegang tot de uitoefening van het beroep ge heel dan wel ten dele zou moeten ont zeggen en op welke wijze de rege ling zal moeten worden uitgevoerd. Voorts zou de mogelijkheid om beper kingen of voorwaarden te stellen aan beoefenaren van medische beroepen, die hun beroep geruime tijd niet heb ben uitgeoefend ingevoerd kunnen worden. Met de wijze van toelating hangt uiteraard de wijze van registra tie samen. Ten aanzien van deze punten beraadt de staatscommissie zich nog. DRIEBERGEN Een duidelijk be ter spelend Valleivogels heeft in de uit wedstrijd tegen CDN een overtuigende overwinning behaald (03). Het was on danks het feit dat Valleivogels weer een tweetal spelers verloor geen ruwe wed strijd. Voor de rust moest H. v.d. Ham zich laten vervangen door J. Werkman en na de rust maakte J. van Rootse- laar Hzn. plaats voor C. v.d. Ham. Direct na de aftrap toonde Valleivo gels dat zijn aanvallen beter van op zet en gevaarlijker waren. Toen in de 7e minuut CDN een hoekschop weggaf plaatste „cornerspecialist" C. van Ma nen de bal in de doelmond en M. Wig- geman gaf doelman Brandsma geen kans (01). CDN probeerde alles om gelijk te komen, maar door een duide lijk gebrek aan schotvaardigheid kreeg doelman Vlastuin weinig moeilijk werk. In de 34e minuut liet de CDN-verdedi- ging een steeek vallen en het was C. van Manen die hier handig gebruik van maakte en de thuisclub op een 02 ach terstand zette. Na de rust kwam CDN geducht opzetten. Valleivogels werd nu teruggedrongen maar er zat weinig ge vaar in de CDN-aanval. Toen de aan valsgolf afnam verscheen Valleivogels meteen weer gevaarlijk voor het doel van de gasten en toen 7 minuten voor het einde J. Werkman de stand op 03 bracht was de strijd beslist. De thuis club toonde zich een goed verliezer. Door deze overwinning gaat Valleivo gels met 6 winstpunten samen met Ad- vendo aan kop in 3b. MILAAN Sophia Loren heeft een aanklacht wegens eerroof ingediend te gen het tijdschrift „Alleen voor man nen" dat in Milaan verschijnt, omdat er in dat blad een foto staat die een naaktfoto van haar zou zijn. Ze zegt dat de foto een montage is, waarop haar hoofd geplant is op een mo del dat gespecialiseerd is in sexfoto's. Het onderschrift zegt dat de foto echt is en enige jaren gelednen is opgenomen in de VS door een Amerikaanse foto graaf. Het betrokken nummer was al eerder op last van de justitie in beslag genomen omdat het ook andere als ge meen beschouwde foto's bevat. De Groninger politie heeft de 26-ja- rige motordrijver R. E. C. uit Gronin gen aangehouden op verdenking van poging tot doodslag. De man viel zater dagnacht de 24-jar. student Ph. Del Pr-a do met een mes aan. Deze wist de aan val te ontwijken. Tijdens de scher mutseling, die daarop volgde, werd de aanvaller met zijn eigen mes aan de hand gewond. AMERSFOORT Tegen de ver wachting in heeft de onverwacht vroe ge start van de volleybalcompetitie in de Amersfoortse sporthal de SKF-heren geen al te grote problemen bezorgd. Slechts eenmaal had deze formatie sa mengespeeld en trainer/speler Johan Rebergen zag de eerste wedstrijd tegen het uit de eerste klas gedegradeerde SSS 2 dan ook met gemengde gevoe lens tegemoet. De Veenendalers wer den met „slechts" 21 verslagen. In de eerste set leek het er op dat SKF naar een grote nederlaag zou wor den gespeeld. Binnen de kortstmoge- lijke tijd keken de totaal onwennige SKF-hren tegen een 0—6 achterstand aan. Een time-out en wissel brachten even rust in de SKF-gelederen, maar SSS bouwde rustig voort aan een voor sprong (611). Opnieuw vluchtte SKF in een time-out en maakte nogmaals gebruik van een wissel om het ritme van SSS te verstoren. Zienderogen raakten de SKF-heren beter op elkaar ingespeeld. De verdediging, waarin soms grote gaten vielen, sloot plotse ling veel beter waardoor de aanval, met Piot van de Bosch als spelverde ler en Tom Janse als keiharde afron- der, kon worden ingezet. Totaal ver rast door deze plotselinge opvering moest SSS bij de stand 1011 aan de noodrem trekken. De aanvalsmachine bleef echter doordraaien en na veel spannende ralleys won SSS tenslotte deze set met 1512. De enorme inzet en het plotselinge geloof in eigen kunnen van SKF waren er de oorzaak van dat SSS de tweede set, na een gelijkopgaande strijd tot 910, met 1015 verloor. In de derde set wisten de heren nog een achterstand van 02 weg te wer ken, doch hierna ging de grotere rou tine van SSS een rol spelen en met 1511 moest de SKF-formatie de eer aan de tegenstander laten (21). Op vallend in deze wedstrijd was het goe de positiespel van Bas van Leeuwen en Peek, terwijl Koen van de Haar en Harry Blok zich als toekomstige spel verdelers ontpopten. Donderdagavond wacht SKF opnieuw een ervaren tegenstander, namelijk WA 3. Dc SKF-dames hebben een uitste kend debuut gemaakt in de 3e klas. Deze formatie bestaat voor het over grote deel uit oud-Weavingspeelsters, terwijl zij in de afgelopen maanden Nadat minister Beernink, na mens koningin Juliana, het narlementaire jaar officieel had gesloten, luisterde hij zaterdagmid dag op het Binnenhof, geflankeerd door kamervoorzitter Van Thiel (rechts) en het kamerlid C. A. A. van Beek (links) naar een door de laatste gecomponeerde mars, die door de Rijkspolitiekapel ten ge hore werd gebracht. Minister Roolvink (sociale zaken) overweet een wettelijke controle in te voeren op de veiligheid van kermissen. De minister antwoordt dit op vragen van het Tweede Kamerlid mej. Haars (CHU). Naar aanleiding van het ernstige on geluk op een kermis in Hoorn, waar negentien mensen gewond raakten, heeft het ministerie van sociale zaken een onderzoek ingesteld op welke ma nier de technische controle op kermis attracties moet worden geregeld. Het ministerie verwacht met dit on derzoek ongeveer drie maanden bezig te zijn. Kamerlid E. J. Harmsen (groep Harmsen) heeft de minister van Finan ciën gevraagd het BTW-tarief van vier procent, dat geldt voor opera's, bal letten en circussen, ook van toepassing te verklaren voor kermisëxploitanten, die thans twaalf procent zouden moeten betalen. Door de zware belasting zouden ker missen het gevaar lopen te verdwijnen. LONDEN Ze noemen deze zaak „de grootste boekhandel ter wereld" en dat is Foyles misschien ook. Zij beslaat alle ruimte van twee min of meer haveloos uitziende gebouwen op de Charing Cross Road, die 48 km boekenplanken bevatten. Niettemin lig gen stapels boeken op de vloer en op schrijfbureau en zijn véle boeken on der tafels geschoven. Enorme uithangborden en spandoe ken sporen het publiek aan binnen te komen en zich te laten verbazen door de verscheidenheid van Foyles. Gedu rende het koffie-uur verdringt men zich in dc ingangen. Foyles heeft alles van boeken over vogels tot woordenboeken van de on waarschijnlijkste talen. George Ber nard Shaw, Arnold Bennet en vele an dere schrijvers hebben in de zaak ge grasduind. Koningen en koninginnen hebben haar bezocht. David Ben Goerion, de voormalige premier van Israël, heeft tijdens een bezoek aan Londen een hele morgen gesnuffeld in de afdeling wijsbegeerte. Sommige Londenaars stillen hun lees honger helemaal bij Foyles, zonder ooit een boek te kopen. Zij komen in lunch tijd binnen, lezen staande een uur lang en leggen als ze weggaan een papier tje tussen de bladzijden waar ze geble ven zijn. Foyles heeft niet voor stoelen gezorgd, maar moedigt het rondsnuffe len aan. Eens beklaagde een man zich zelfs over het feit dat men het boek dat hij aan het lezen was had verkocht voor hij het uit had. De vier miljoen boeken in de zaak zijn geclassificeerd onder 132 verschillende onderwerpen van adverteren tot zoölo gie. Zij handelen over zulke zaken als het timmermansvak, goochelarij, occul tisme, heraldiek, borduren, vrijmetse larij. het kleermakersambacht en hekse rij. Bovendien zijn er hele afdelingen voor tweedehands boeken en pockets. Maar zij is waarschijnlijk het meest bekend, om de 386 literaire lunches die in de afgelopen 40 jaar zijn gegeven on der auspiciën van miss Christina Foyle, dochter van de stichter van de firma. Deze lunches zijn gegeven ter ere Van zo verschillende persoonlijkheden als keizer Haile Selassie van Ethiopië, ge neraal De Gaulle, Chico Marx. Emil Ludwig, Sophie TuckeiJan Masaryk, Billy Graham, Randolph Churchill en Eleanor Roosevelt. In de regel wordt door deze lunches een nieuw boek op de markt gelanceerd maar er worden ook wel andere gebeur tenissen mee gevierd. Kort geleden was een klant in een New York ten zeerste verbaasd, toen een bestelling binnen drie dagen bij hem werd afgeleverd. Dat kwam door dat een der hoogste functionarissen Ben Perrick toevallig naar New York moest op de dag waarop de bestelling werd ontvangen en de boeken meenam. De klant was zo geïmponeerd dat hij de firma schriftelijk gelukwenste. Miss Foyle, die als getrouwde vrouw mevrouw Ronald Batty heet is de doch ter van William Foyle die in 1904 sa men met zijn broer Gilbert in het huis van zijn moeder een boekhandel grond vestte. Beide broeders waren gezakt voor examens voor de overheidsdienst en besloten van een dergelijke loopbaan af te zien. Zij boden hun studieboeken te koop aan en de vraag was zo gewel dig, dat zij begonnen overeenkomstige boeken op te kopen om de zaak aan de gang te houden. Zij bleven boeken verkopen en ver wierven spoedig de reputatie, dat zij in staat waren de meest ongewone lec tuur te leveren. In 1929 opende de Lord Mayor van Londen officieel hun nieu we gebouw van vijf verdiepingen op de Charing Cross Road. Later werd er een belendend gebouw bij getrokken. De zaak heeft 350 man personeel, onder wié vele buitenlandse studenten en taalkundigen. versterking kreeg van de talentvolle Sophia van de Haar. Truus Roks c.s. verrasten de dame* van Wilhelmina 3 met een 30 over winning. Vrijdagavond ontmoeten do SKF-dames het hun totaal onbekende SVH I. OPHEUSDEN In de hoogste klas se van het zaterdagvoetbal in de af deling Nijmegen had Opheusden een vrije dag. Vijf ploegen zijn na 2 ron de nog ongeslagen, al moest debutant SDOO in Heteren een puntje afstaan aan UNI vv (3—3). HSV was op bezoek in Zetten bij Ex celsior en wist hier te winnen met niet minder dan 07. Oranje-Blauw boekte zijn 2e zege tegen Jonker Boys (24), PGEM, één der sterkste teams in de ze afdeling, zag kans om Dynamo zijn eerste nederlaag toe te brengen (31). Dat gebeurde pas 10 minuten voor het einde, want tot op dat moment had Dy namo de stand op 11 weten te houden. Trajanus zal wel weer verbitterde duels moeten leveren met het degradatiespook want na vorige week reeds met 60 verloren te hebben kreeg het nu tegen FHS geen kans (14). De stand in de eerste klasse luidt: HSV 2 3 0 0 4 13—0 PGEM 2 2 O 0 4 6—1 Oranje Blauw 2 2 0 0 4 0—3 SDOO 2 1 1 0 3 7—6 Opheusden 1 1 0 0 2 1—0 FHS 2 1 0 1 2 7—5 UNIW 2 0 1 0 1 36 Dynamo 1 0 0 1 0 1—3 Jonker Boys 2 0 0 2 0 2—6 Trajanus 2 0 0 2 0 1—10 Excelsior 2 0 0 2 0 1—12 SOEST SVP is bezig zich te her stellen na de nederlagen in de eerste competitiewedstrijden. In de uitwed strijd tegen VVZ'49 nam SVP een 0—2 voorsprong die pas kort voor het einde verloren ging. In elk geval toonden de Panter-man- nen met het geljjke spel (22) tegen VVZ aan dat er wat meer overleg cn actie in het Veenendaalse team zijn gekomen. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat SVP bijna tot winst zou komen. Na een kwartier ontstond er 'n hache lijk moment voor het SVP-doel en Hen- drikse veroorzaakte een strafschop. De penalty werd echter slordig genomen en de bal verdween naast het Panter- doel. Vijf minuten later scoorde J. Bolder man 01 en vanaf dat ogenblik is SVP tot aan de rust vrijwel steeds in de aanval geweest. J. Stuivenberg, die tot tweemaal toe alleen voor het doel van VVZ kwam, had echter geen geluk met z'n schoten. Een doelpunt van Bolderman, kort voor rust, werd afgekeurd. Na de her vatting legde Van der Bijl, die Van de Bovenkamp verving, de bal voor de voet van Bolderman en deze scoorde keihard (02). Minder gelukkig was A. v. d. Pol, die in eigen doel kopte en daarme de stand op 12 bracht. Twee minuten voor het einde, B. v. d. Pol was inmiddels vervangen door H. v. Praag, veroorzaakte P. Kalter een strafschop en nu wist VVZ daar van wel gebruik te maken. Dat beteken de 'n puntenverdeling voor SVP, waar mee het eerste winstpuntje werd bin nengehaald. OPHEUSDEN „De Ordonnans" in Opheusden nam deel aan de wedvlucht vanaf Neufvilles over een afstand van 191 km. De duiven werden om 9.10 uur gelost en de eerste die in Opheusden aankwam was van M. v. d. Pol (tijd 12.24.51 uur, snelheid 982.30 m per mi nuut). De laatste prijsduif was van H. Verwoert (ttfd 12.52.11 uur, snelheid 862.34 m per minuut). Opmerkelijk in deze vlucht was dat de combinatie Kerkstra-Schaap buiten de prijzen vloog, hetgeen voor het generaal kampioenschap punten gaat kosten. In rayon 3 afdeling Oost (875 duiven meegegeven) was het M. v. d. Pol die een 13e plaats bemachtigde. De uitslag van de vereniging was als volgt 1, 8, 39, 48 M. v. d. Pol; 2. 7 Th. v. d. Bosch; 3, 11, 12, 14, 18, 19, 20, 28 D. Lindner; 4, 29, 43 B. van Eek ;5, 17 C. Verwoert; 6, 24, 25, 32, 33, 34, 44, 46 G. K. van Holland; 9, 16, 30, 38, 40 A. v. d. Kolk; 10, 15, 31, 35, 42 T. Verwoert; 13, 45 H. v. JJmeren; 21, 23, 26, 27 Com binatie Roodbeen-Huibers; 22, 41 G. de Wit; 36 O. dé Wit; 37. 49 H. Verwoert en 47 J. v. Neerbos. ELST Op een zonovergoten sport veld speelde Oranje-Wit zondagmiddag een zeer goede wedstrijd tegen De Meeuwen. De Elstenaren zegevierden met 40 in dit duel. Het was 'n sportieve wedstrijd waar in de Oranje-Witters zich bijzonder ac tief toonden. Reeds na 20 minuten zag Oranje-Wit kan zijn grote veldmeer- derheid uit te drukken in een doelpunt gescoord door linksbinnen J) Schuil (1—0). Binnen een kwartier maakte mid denvoor J. Rijt er vervolgens uit een voorzet van linksbuiten v. Mourik 2-0 0 van, op de voet gevolgd door weder om Schuil, die vanaf een enorme af stand keihard inschoot (30). Ook na rust was het Oranje-Wit dat voortdu rend in de aanval was. De Meeuwen ondernam enige snelle uitvallen, maar deze werden fraai onderschept door de Elster achterhoede en doelman D. Haisch. Nadat De Meeuwen weer ver was teruggedrongen was voorhoedespe ler W. Henzen dichtbij een vierde doel punt. De doelman van de gasten ransel de de bal echter fraai uit zijn doel. 15 minuten voor het einde bepaalde mid denvoor J. Rijt de eindstand op 40. Uit een voorzet van Schuil kopte hij prachtig in. De eerste overwinning van Oranje-Wit was een feit...

De Vallei | 1969 | | pagina 6