Episcopaat erkent recht van vrije politieke keus Verdierf geld Limburg vierde zilveren be vrij dingsf eest Unie krijgt 'n dynamisch man aan het roer Eritreeërs kaapten Ethiopische DC-6 Verzet in Griekenland dreigt niet geweld Auto op verkeerde weghelft: drie doden na botsing ACTIE TEGEN BERNADETTE DEVLIN Mooi weer: drukte op de wegen Mgr. Bluyssen tot zich opheffende Kath. Werkgroep in P.v.d.A.: „Broederlijke hand maar geen extra zegen Mannen pakken aanrander C.H.U. KOOS DE ENIGE KANDIDAAT TOT PRAESES D- Bij onvoldoende j medewerking zeg ik: Doe het zelf maar!" Politie betrapte roulettespelers Passagiers in veiligheid Geen uitdeling gratis fruit Ghadafi sterke man in Libië Twee militairen omgekomen in Noord-Ierland Grote olievlek op de Rijn VOLDOENING BIJ DE SPAR TIENTALLEN TSJECHEN VLUCHTEN DAGELIJKS UIT HUN LAND VERSCHRALING ACHTTIEN ONREGEERBAAR TIJD GEVEN OPZET LENING VOOR ISRAËL MAANDAG 15 SEPTEMBER 1969 APELDOORN ,.De Nederlandse bisschoppen van de R.-K Kerk erken nen voor de gelovige het volledig vrije recht van politieke keuze." Mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Boch, verklaarde dit zaterdagmiddag op een ver gadering van de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, die in Hotel Bloem ink te Apeldoorn werd gehouden. Deze werkgemeenschap heeft besloten zichzelf op te heffen en in het kader van de PvdA een nieuw instituut in te stellen, dat zich zal bezig houden met de bezinning op de ach tergronden, welke verband houden met de levensovertuiging van de leden der PvdA. Mgr. Bluyssen stelde duidelijk, dat hij was gekomen mis afgevaardigde van het Nederlands episcopaat, dat bij zonder graag was ingegaan op de uit nodiging om op deze vergadering aan wezig te zijn, omdat het hier om een groep geloofsgenoten gaat, die het in het verleden niet gemakkelijk heeft ge had, na de negatieve uitspraak van het episcopaat in 1954. De bisschop van Den Bosch nam aan dat de ka tholieken in de PvdA zo graag een bis schop in hun midden willen ontvan- ben, omdat ze graag een welwillend ge baar van hem willen zien. Mgr. Bluyssen gaf de aanwezigen de verzkering, dat de broederlijke hand gaarne wordt gegeven, maar men moest van hem niet een extra zegen verwach ten. Hij verklaarde verder, dat de bis schoppen op de dag van vandaag de geïsoleerdheid betreuren van de katho lieken in de PvdA, die destijds zoveel moeilijke beslissingen hebben moeten nemen. Ook gaf bisschop Bluyssen toe, dat de kerk zich op glad ijs begeeft, als ze zich met politiek bemoeit. De bevordering van de christelijke idealen is in feite alleen maar mogelijk langs de politieke weg. Ter overweging legde mgr. Bluyssen hierna de aanwezigen een viertal vifies voor met betrekking tot de taak van de christgelovigen in de politiek. Om dat de christgelovige tevens staats burger is, is er een verbindingslijn tus sen de kerk en de politiek, maar niet de kerk als instituut, doch de indivi duele christgelovige staatsburger moet politiek bedrijven. Wel moet de kerk de individuele gelovige aansporen tot politieke activiteit met het doel de sa menleving te verbeteren. Vooral de gelovige politici hebben een algemeen menselijke en politieke opdracht om de mensheid te dienen. In hun politieke 'handelen moeten zij zich laten leiden door het christelijk geloof en hun geweten en gewetensvol hun zaken bestuderen en conclusies trekken. De kerkelijke leiders hebben tot taak de gelovigen rechtvaardig heidsbesef en broederliefde bij te bren gen. In de concrete politiek moeten de kerkelijke leiders echter terugtreden. Alleen als door een bepaalde politiek het algemeen welzijn schade wordt aangedaan, moet de kerk woorden van waarschuwing spreken. Aan het begin van deze middagver gadering had de voorzitter van de KWG, mgr. F. Daens, mgr. Bluyssen en de overige sprekers verwelkomd, te weten de heer Joh. Scheps, dr. A. Von deling en de heer G. Ruygers. Hij me moreerde dat de KWG in 1846 was op gericht om in de kring van geloofsge noten een bijdrage te leveren aan het socialisme en de betekenis hiervan te doen doordringen in de hele achter- BARENDRECHT Drie Barendrech- ters hebben dit weekeind de 37-jarige aanrander G. J. H. van G. uit Oude Tonge gepakt langs het afgelegen pro vinciale rijwielpad, dat door het dorp loopt. Zij kwamen 's nachts af op het hulpgeroep van een 25-jarige getrouw de vrouw uit Oud-Beijerland, die door de man van haar fiets was gerukt. De aanrander kon worden gepakt doordat zijn bromfiets niet direct wil de aanslaan. De man heeft bekend. ADVERTENTIE WENEN Vandaag loopt de termijn af, waarbinnen gevluchte Tsjechoslowa- ken straffeloos naar hun land konden terugkeren. De naar schatting vijftigduizend Tsjechoslowaken, die buiten hun land verblijven, hebben de mogelijkheid naar Tsjechoslowakije terug te keren vrijwel genegeerd. In Oostenrijk komen dagelijks nog gemiddeld dertig Tsjechoslowaken bin nen. In de vluchtelingenkampen in Oostenrijk verblijven ongeveer 3500 Tsjechoslowaken. De anderen hebben zich voornamelijk in Zwitserland, Ca nada, West-Duitsland, Australië en Amerika gevestigd. In Praag zijn voor het eerst de nieu we, strenge wetten tegen rustverstoor ders in praktijk gebracht. Drie jongelui werden door een éénhoofdige recht bank veroordeeld tot vijftienhonderd gulden boete elk wegens het beschadi gen van een beeld van een Russische soldaat in een park bü Praaa. ban van het katholieke volksdeel. Bo vendien werd het federalistisch karak ter van de PvdA op deze wijze tot uitdrukking gebracht. Met voldoening constateerde de voorzitter, dat het Ne derlands episcopaat in 10 jaar tijds van volledige verwerping van de inzichten in het KWG tot aanvaarding hiervan is gekomen. Het op te richten bezinningscentrum, zo deelde de heer Daens tenslotte nog mede, is niet allen voor de leden van de PvdA, maar ook voor anderen be doeld. Er zal ook aandacht geschon ken worden aan de ethische achter gronden van de veranderende maat schappij. De heer Ruygers stelde dat de werk gemeenschappen in de PvdA een dia loog mogelijk hebben gemaakt met de leden van de voormalige SDAP, die 'n soort kerk voor onkerkelijken was. Een kernpunt in het bestaan van de KWG noemde de heer Ruygers de periode van het Mandement. De mentaliteit is sindsdien in veel opzichten gewijzigd en de opheffing van de KWG betekent dan ook geen afsluiting maar een her waardering. In 1946 (bij de oprichting van de KWG) is vaak te eenzijdig en nu te weinig aandacht besteed aan de niet-materiële dimensies van het men selijk bestaan. Principiële bezinning in een instituut juichte de heer Ruygers daarom toe. Het op te richten bezin- ningsorgaan zal de hele partijpolitiek zeker ten goede komen. Heroriëntering is zowel voor de kerken als voor het humanisme in deze tijd noodzakelijk, aldus de heer Ruygers. De heer Scheps bracht de verbeter de verhoudingen tussen rooms-katho- lieken en protestanten in herinnering en verklaarde dat het onomstotelijk vaststaat, dat men de diepste zin van het socialisme overtreedt, als men uit het partijleven de levens- en wereld beschouwing weghaalt. De partij gaat dan tenonder aan verschraling. De PvdA mag niet opgaan in een volsla gen pragmatisme, aldus de heer Scheps, die tenslotte de hoop uitsprak dat er een gemeenschap zal blijven van mensen, die oog hebben voor de eeuwige waarden. Dr. A. Vondeling gaf een terugblik op de politieke situatie in de vooroor logse jaren en de oprichting van de PvdA. Het Mandement van 1954 bracht de katholieken in de PvdA in gewe tensnood en vooral het uittreden uit de PvdA door Anton van Duinkerken was hiervan een klaar bewijs. Er blijft steeds bezinning nodig op de levensbe schouwing, aldus dr. Vondeling, die ver klaarde dat ook het bestuur van de PvdA dit heeft ingezien. UTRECHT Prof. dr. J. W. van Hulst, hoogleraar in de pedagogiek aan de Vrije Universiteit in Amster dam en lid van de Eerste Kamer, is zaterdag gekozen tot voorzitter van de Christelijk-Historische Unie. Hij was de enige kandidaat. Oorspronkelijk was het vroegere Tweede-Kamerlid P. Bode, tegenwoor dig burgemeester van Veenendaal, als tegenkandidaat gesteld, ma ar omda t de heer Bode geen lid is van het hoofd bestuur kwam zijn kandidatuur niet in aanmerking. Het hoofdbestuur van de C.H.U.be sloot de overige benoemingen in het dagelijks bestuur uit te stellen tot een volgende vergadering. Wel is een com missie van vijf benoemd, die het finan cieel en organisatorisch beleid van het dagelijks bestuur zal doorlichten. Die commissie staat onder leiding van het Tweede-Kamerlid mej. mr. E. A. Haars. In de vergadering van zaterdag werd op de financiële gang van zaken in de Unie veel kritiek geoefend. Vooral de penningmeester, drs. D. A. Hoonakker, kreeg het zwaar te verduren. Christelijk-Historische Unie krijgt een dynamisch mem. aan het roer. Een voorzitter, die er bovendien van houdt de dingen scherp en helder te zeggen, die er prat op gaat met alle belangrijke politici in den lande te hebben gedebatteerd en die niets liever wil dan de CHU opstuwen in een progressieve vaart der volkeren. Prof. dr. J. W. van Hulst hoogle raar in de pedagogiek aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam en fractielei der in de Eerste Kamer kan dat niet alleen, wil dat ook niet en zegt daar om: „Als ik uit de Unie niet voldoen de medewerking krijg dan neem ik de verantwoordelijkheid voor de verkie zingsuitslag in 1971 niet op me. Dan zeg ik: doe het zelf maar. Ik kijk in de gapende bek van een houten krokodil op de schoorsteen en (mij weer tot mijn partner wendend) vraag: Welke toekomst riet u voor de CHU? Prof. Van Hulst, op zijn gemak in zijn praatstoel in zijn werkkamer, stuift uit de politiestartblokken„Een grote toekomst. Ik ben bijzonder idealistisch. MAASTRICHT Koningin Juliana is, na haar bezoek aan Zuid-Lemhurg ter herdenking van de bevrijding, za terdagavond onverwachf~ lang in het feestvierende Maastricht gebleven. Zij genoot nog van een lichtshow op de Maas en maakte met een raderboot een tochtje op het water. Vervolgens bracht zij een bezoek aan dr. F. Houben in Noorbeek, de voormalige commissaris der Koningin in de provincie Limburg en een vriend van het Koninklijk Huis. De Koningin overnachtte in het gouvernementsge bouw in Maastricht. Prins Bernhard was gistermorgen aanwezig bij de kranslegging bij het monument voor de gevallen Limburg se verzetstrijders op de Cauberg in Valkenburg. Gistermiddag vertrok het koninklijk paar van het vliegveld Beek naar Soes- terberg. Het 25ste bevrijdingsfeest is in Lim burg voorts herdacht op het oorlogs kerkhof in Margraten. Koningin Julia na legde de eerste krans, waarna 2700 Limburgse kinderen bloemen bij de graven legden. In Noorbeek, de eerste Nederlandse gemeente die bevrijd werd, onthulde de Koningin een gietijzeren plaquette. In Maastricht onthulde zij een ge denksteen op de plek waar prins Bern hard op 18 september 1944 voor het eerst op bevrijd Nederlands gebied kwam. *s Avonds ontstak de Konin gin het bevrijdingsvuur bij het monu ment op het Koningsplein. De fakkel was volgens traditie door estafettelo pers van de atletiekvereniging AV'34 met een Frans-Belgisch-Nederlandse politie-escorte uit Normandië gehaald De burgemeester van de Franse plaatsen Caen en Valenciennes waren bij deze plechtigheden aanwezig. Ook de bevrijders van Maastricht, vetera nen van de Amerikaanse Old Hickory- divisie, behoorden tot de eregasten. Ter nagedachtenis van hun wapen feiten werd zondagmiddag op de St. Servaasbrug een gedenksteen onthuld. UTRECHT Tie« man van de rijks politie hebben gisternacht een inval ge daan in hotel Najade in Loosdrecht, waar roulette werd gespeeld. De politie nam zevenhonderd gulden, fiches ter waarde van drieduizend gui don an da mulatUa-aoDaratuur in beslag. Bij de herdenking van de be vrijding van Maastricht voer de een estafetteploeg het bevrij dingsvuuruit Normandië aan. De Koningin nam in Maastricht de fakkel in ontvangst. Ik hoop de mensen weer principieel te bezielen. De Unie-leden moeten worden door drongen van de kritische functie van het Evangelie in de maatschappij. Hakken op links, hakken op rechts, dat is op het ogenblik in de Unie in. Ik bedoel ook niet de christelijke inspiratie, die is subjectief. Nee, het Evangelie, dat is veel objectiever." Wat verwacht hij van het gesprek in de Groep van Achtien (de samen werking tussen KVP, ARP en CHU)? „Ik kies zeer bewust voor die samen- ADEN Een DC-6 van Ethiopische luchtvaartmaatschappij is zaterdag gekaapt. Het vliegtuig, met 64 passagiers aan boord, landde in Aden, waar een kort vuurgevecht werd geleverd tussen een passagier en de drie ka pers van het vliegtuig. Eén van de kapers, een achttienjarige jongen, werd levensgevaarlijk ge wond. De passagier, die hem had getroffen, was een lid van de Ethiopische veiligheidsdienst De drie kapers zijn leden van het be vrijdingsfront voor Eritrea, dat af scheiding van deze noordelijke Ethio pische provincie van Ethiopië wil. Vo rige maand hadden Eritreërs ook al eens een Ethiopisch vliegtuig gekaapt. In Honduras hebben gisteren twee mannen een vliegtuig van een Hondu- rese maatschappij gekaapt. Zij dwongen de piloot naar San Salvador te vliegen, waar zij uitstapten. Direct daarop kon het vliegtuig weer vertrekken. DEN HAAG Het produktschap voor groenten en fruit is er niet voor, telers- produkten. die op de veiling geen ren dabele prijs halen gratis uit te delen aan mensen, die het niet breed hebben. Het produktschap vindt zo'n uitdeling alleen maar verantwoord in zeer be paalde gevallen. In een advies, uitgebracht aan minis ter Lardinois (landbouw) zegt het be stuur van het produktschap, dat een in terventieregeling (het uit de markt ne men van produkten met geld van de overheid) staat of valt met de moge lijkheid onverkochte artikelen te ver nietigen. Kan vernietiging niet als re gel worden aanvaard, dan moet een interventieregeling worden afgewezen. DRIEBERGEN De politie heeft gisteren aile beschikbare mankracht en materiaal moeten gebruiken, om de drukte op de verkeerswegen in de hand te kunnen houden. Het mooie weer was voor zoveel men sen aanleiding er met de auto op uit te gaan, dat nagenoeg alle snel- en bin nenwegen verstopt raakten. Tientallen kettingbotsingen waren het gevolg. Op de brug bij Zaltbommel raakten gisteravond twaalf auto's be trokken bij een kettingbotsing. Vijf mensen moesten gewond naar het zie kenhuis worden gebracht. De politie moest gebruik maken van een vliegtuigje om de opstoppingen op de wegen op te sporen en door te geven aan de centrale post. De meeste drukte en de meeste kettingbotsingen deden zich voor op de weg Den BoschAm sterdam en op de weg ArnhemDen Haag. Prof. dr. J. W. VAN HULST ik ben bijzonder idealistisch werking. Maar lk houd wel vast aan de eigen identiteit. Christelijk-historisch, dat is een wijze van zijn in de wereld. Een klimaat, een atmosfeer. Ik voel er niets voor om de drie partijen op te Tijdens atletiekweek ATHENE D« endergrondse „Griekse democratische bewe ging" heeft gewaarschuwd, dat zij tij dens het negende Europese Atletiek Kampioenschap in Athene geweld zal gebruiken. De beweging, een combinatie van vijf verzetsgroepen, heeft in een brief aan buitenlandse correspondenten in Athene laten weten, dat zij echter in geen geval buitenlandse atleten met opzet als doelwit zal kiezen. De verzetsorganisatie deed echter een beroep op alle deelnemers aan de kam pioenschappen om aan geen enkele ac tiviteit, opgezet door de autoriteiten bui ten de eigenlijke sportmanifestatie om, deel te nemen. Ongeveer duizend sportlieden uit der tig landen zijn in Athene aangekomen waar morgen de kampioenschappen die zes dagen duren, züllen beginnen. De Griekse politie heeft uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. Bij de hotels waar de atleten verblijven, is een sterke politiemacht samengetrok ken. In een brief van de Griekse demo cratische beweging wordt erop gewe zen, dat de atleten niet mogen verge ten, dat het Karaiskakis-stadion kort geleden nog als concentratiekamp is gebruikt. Kort na de staatsgreep in april 1967 werden enkele duizenden Grieken in het stadion vastgehouden totdat zij naar gevangenissen werden overge bracht. TUNIS Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten heeft als voor zitter van de Libische revolutionaire raad kolonel Maamer ghadafi genoemd. Ghadafi is de voormalige opperbevel hebber van de strijdkrachten van Li bië. doeken, ook niet in 1971. Je moet we! streven naar een minimum-program." En een kandidaat? .JDaar ben ik nog niet helemaal uit Als je er één snel aanwijst, moet dat wel een man van: formaat zijn die aan spreekt. Liever zou ik zien dat de KVP met twee figuren kwam, de ARP met één en wij ook met één. Toch vraag ik me af of we met dat alles de Koningin staatsrechtelijk niet binden. En met een vierde partner praten over een pre mier kan je ook na de verkiezingen." Welke vierde partner ziet u? „Dat hangt af wie ons kernprogram aanvaardt. Zo bekeken kom je tot een aantal mogelijkheden. Ik laat zelf de mogelijkheid open van een regering met PvdA en PPR, dus zonder VVD. Ik hoop vurig dat het confessioneel akkbord slaagt. Als 't niet gebeurt voor spel ik een onregeerbaar Nederland, waarin de destructieve krachten vrij spel hebben. Eerlijk gezegd ben ik innerlijk toch een beetje ongerust." Is dat een verkapte waarschuwing aan de ARP? „Inderdaad. Zeker. Als de drie confes sionele partijen niet in staat zijn om een programma te creëren waarnaar andere partijen met jaloerse ogen kij ken dan tekenen we ons eigen dood vonnis." Gaat u orde op zaken stellen in de CHU? „Als de Unie met het goede ideaal be zield is maak ik me over de financiën weinig zorgen meer. Als Vondeling het klaarspeelt om in korte tijd een kwart miljoen binnen te krijgen, dan moet in de Unie toch zeker ook iets worden los- gekweekt. Maar de Unieleden moeten me helpen, anders duurt mijn voorzit terschap korter dan ze vermoeden." Prof. Van Hulst hoopt dat rechtse fi guren in de CHU, nu hij voorzitter is, niet onmiddellijk zullen bedanken. „Ze moeten me toch een jaar de tijd kun nen geven. Bovendien: als ze mij na veertig jaar Kamerlidmaatschap en le gio spreekbeurten nog niet kennen, dan weet ik het niet meer!" Aldus de hoogleraar, die verder vindt dat de CHU bij actuele politieke ge beurtenissen veel meer lik op stuk moet geven. „Het is slechter voor je imago als je niets van je laat horen dan dat je een miskleun begaat." Twee poppen, voorstellende Bernadette Devlin en Gerry Fitt (beiden Members of Parlia ment) waren in Gardinef Street te Belfast neergezet met daarnaast borden met van antipathie getui gende teksten. LONDEN Twee Britse militairen zijn dit weekeinde gedood in Noord-Ier land. In geen van beide gevallen was dit een gevolg van de geloofsstrijd tus sen de protestanten en rooms-katholie- ken. Gisterochtend vroeg kwam een sol daat van achttien jaar om het leven, toen hij in Belfast op wacht stond bij een militair kamp. Naast zijn lijk vond men het automatische geweer dat hij had gedragen. Eerst dacht men dat de soldaat was vermoord, maar een uitgebreid onder zoek toonde aan dat dit niet het geval was. De andere militair die is omgekomen was korporaal van de verbindings dienst. Hij werd getroffen door een ko gel uit een wapen, dat in handen was van een andere Britse militair. Of er sprake is van opzet of van een ongeluk is nog niet onthuld. In de nacht van vrijdag op zaterdag was het in Belfast weer erg onrustig. Er werd brand gesticht in een protes tantse kerk, een school een een café van een katholiek. Er werden Weer benzinebommen gegooid e, er werd flink gevochten. Britse troepen en po litie maakten er een einde aan. DEN HAAG Een olievlek van ruim twaalf kilometer lengte zakt de Rijn af naar Nederland en zal morgen middag Lobith passeren. De gasolie, drie honderd ton. is ont snapt uit een Rotterdamse tankboot die zaterdag in botsing kwam met een boot uit West-Berlijn. De tankboot liep onder de waterlijn lekken op in drie tanks. De aanvaring gebeurde in de buurt van Mannheim. De directie Bovenrivie- ren van Rijkswaterstaat is op de hoog te van de olievlek. Mocht de olie het gevaar opleveren van verontreiniging van de Rijn dan zullen gemeenten en waterschappen tijdig worden gewaar schuwd. ROTTERDAM Het internationale Monetaire Fonds heeft Israël een le ning ter waarde van 22,5 miljoen dollar verstrekt. Het land kan hiervoor bui tenlandse valuta kopen ter verbetering van de betalingsbalans. ADVERTENTIE HEILOO Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's, zaterdag avond bij Limmen, zijn drie mensen omgekomen. Een van de twee auto's was door onbekende oorzaak op de an dere rijbaan gekomen. De slachtoffers zijn: J. Venema (67) uit Wiewcrd, de 25-jarige G. Raaphorst uit Heerhugo- waard en diens 23-jarige vrouw. RENSWOUDE Twee mensenle vens kostte zaterdagochtend een onge luk op de Rijksweg bij Renswoude. Een personenauto met vijf mensen was na een inhaalmanoeuvre gaan slingeren, over de kop geslagen en tegen een boom tot stilstand gekomen. De omge komenen zijn: Mevrouw Lamberta So fia Schregel (72) en J. H. Schalla (76), beiden uit Amsterdam. De bestuurder van de auto werd licht, zijn vrouw en zoontje werden ernstig gewond. HALFWEG Bij een frontale bot sing tussen twee personenauto's gister nacht bij Halfweg werden de twee be stuurders zo zwaar gewond, dat zij in het ziekenhuis overleden. De slachtof fers zijn de 63-jarige W. A. Tuyn uit Heemskerk en de 34-jarige mej. B. M. Prins uit Haarlem. HOOGEZAND De 54-jarige H. Kraster uit Hoogezand is in zijn auto plotseling onwel geworden en overle den. De stuurloos geworden wagen kwam tegen een aantal geparkeerde auto's tot stilstand. ROTTERDAM De vijfjarige Rob van Schijndel uit Ridderkerk is zater dagmiddag omgekomen toen de auto, waarin hij meereed, vlak voor een te genligger linksaf sloeg. Zijn moeder werd ernstig gewond. AKKRUM De driejarige Janny de Jong uit Joure raakte in Akkrum on der een achteruitrijdende vrachtwagen. Het kind was op slag dood. OVERSCHILD De 42-jarige Jacob Arkema uit O verschild Is in het zieken huis overleden nadat hij met zijn auto onder een geparkeerde vrachtwagen was gereden.

De Vallei | 1969 | | pagina 7