Stakingen verlammen Italiaanse bedrijven Sovjet-Unie wil dialoog met Bonn voortzetten Terug t VIled3 zemen zonder zorgen Vrouwen vragen N.-V ietnam antwoord Uitvoer naar Oost-Europa uitgebreid Nasser niet naar Moskou gashaarden die u moet zien! Diana's baby j protesteert Over de grenzen OE THANT DOET BEROEP OP GROTE VIER INZAKE SITUATIE /JV MIDDEN-OOSTEN V-raad veroordeelt Israël Hevige brand in Osnabrück Onzekerheid over lot van hun mannen Over afzien van geweld VERTROUWEN IN EEG STAAT OP HET SPEL Problemen rond handelspolitiek Einde staking op Curacao NAVO oefent in Denemarken Husak ontving Gomulka Jaar cel en tien jaar niet rijden Stakers onder krijgswetten in Argentinië Gevluchte Papoea's zouden worden uitgeleverd aan West-Irian STEMMING Strategische goederen Uitzondering SPELREGELS (bij uw dealer) VEROORDEELD MISLUKKING Last met Uw kunstgebit! Gebruik dan DENTOFIX EISEN DINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 TOPBERAAD DRINGEND NODIG TV'EYV YORK Oe Thant. de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, heeft Amerika en Rusland gisteren aange spoord een topconferentie over het Midden-Oosten bijeen te roepen met deelneming van Frankrijk en Engeland. De ministers van Buitenlandse Zaken van deze vier landen, die in New York zijn om de zitting van de Assemblee van de V.N. bij te wonen, raadde hij aan te werken aan een vredes voorstel voor het Midden-Oosten. Oe Thant vond het niet realistisch om inzake het Midden-Oos ten te praten over directe vredesonderhandelingen tussen Israël en de Arabische landen. Inmiddels verklaarde de Israëlische premier, mevrouw Golda Meir. in een vraaggesprek met een Amerikaans weekblad, dat een nieuwe oorlog het laatste is wat Israël wil. ..Maar als die komt zullen we winnen", zei ze. „Wij zijn niet van plan een oorlog te beginnen" verklaarde me vrouw Meir verder ..maar we zijn evenmin van plan om de Ara bische legers en de El Fatah ongestoord hun gang te laten gaan. Moeten we ze soms tegemoet gaan met bloemen?" De Jordaanse premier, Bahjat El Talhoeny, kwam gisteren in Cairo aan voor spoedoverleg met de Egyptische leiders over de toestand in het Midden-Oosten. De premier had een boodschap van koning Hoessein voor president Nasser bij zich. De eenstemmigheid, die in de Veiligheidsraad altjjd heeft bestaan rond de kwestie-Jeruzalem, is gisteren verstoord na een aankon diging van Amerika, dat het geen steun zal verlenen aan een door de Arabieren geïnspireerde resolutie de brand in de Al-Aksa-mos- kee te Jeruzalem in verband te brengen met de Israëlische bezet ting van het oude stadsdeel. De Amerikaanse ambassadeur. Char les Yost, zei dat de V.S. „geen enkele aanleiding hadden ge vonden om de beweringen te steunen, dat de daad van vermoede lijke brandstichting anders uitgelegd kon worden dan als een indi viduele daad". Yost voegde daar nog aan toe. dat Amerika het „niet geschikt en wenselijk acht" de status van Jeruzalem nog eens te gaan bespre ken of de brand in de Al-Aksa-moskee in het Arabisch-Israëli- sche conflict te gaan betrekken. ROME Een reeks stakingen, waar aan meer dan twee miljoen arbeiders willen deelnemen, zal deze week grote sectoren van het Italiaanse economische leven verlammen. Vandaag gaan vierhonderdduizend werknemers in de chemische en farma ceutische industrie en in de staatsme- (aalbedrijven in staking. Tegelijkertijd leggen twintigduizend arbeiders in de cementindustrie voor twee dagen het werk neer. Morgen sluiten negenhonderdduizend bouwvakkers en vrijdag vijftigduizend arbeiders in de steenbakkerijen zich aan bij de staking. Ook de ongeveer een miljoen werk nemers van de particuliere metaalin dustrie zetten hun stakingsactie voort. De staking zal de sterk geïndustrialiseer de provincie Turijn treffen. Daar wer ken in de fabrieken van Fiat alleen al honderdduizend man. DEN HAAG De federatie van Ne derlandse oudstrijders organisaties meldt in een brief aan minister Luns, dat papoea-vluchtelingen door Austra lisch Nieuw-Guinea uitgeleverd worden aan de Indonesische autoriteiten. De vluchtelingen zouden op West- Irian in gevangenkampen opgesloten, gemarteld en gedood worden. De fede ratie wil, dat minister Luns de Neder landse ambassadeur in Canberra op draagt stappen te doen bij de Australi sche regering om de vluchtelingen te beschermen. Een resolutie, gebaseerd op de stel ling dat de brand in de moskee duide lijk ..de noodzaak aantoont dat Israël onmiddellijk afziet van het nemen van maatregelen ter verandering van de sta tus van Jeruzalem", was vorige week vrijdag bij de raad ingediend door Pa kistan. De raad nam een namens 24 Is lamitische landen ingediende ont- wcrp-resolutie aan, waarin Israël wordt veroordeeld wegens het nege ren van besluiten, waarin het wordt gelast de status van Jeruzalem te wijzigen. Het voorstel werd goedge keurd met elf stemmen voor en vier onthoudingen (Finland, de Verenig de Staten, Paraguay en Columbia). Bij vroegere stemmingen over deze kwestie was de raad altijd eensge zind. Frankrijk vroeg een afzonderlijke stemming over de paragraaf in de re solutie, waarin Israël wordt gelast de conventies van Genève te eerbiedigen. Het onthield zich evenals de V.S., Fin land, Columbia en Paraguay toen deze paragraaf in stemming kwam. Hij werd toen met tien stemmen vóór aan vaard. President Nasser is niet van plan deze maand of in de naaste toekomst een bezoek aan de Sovjet-Unie te brengen, zo heeft de Egyptische mi nister van Voorlichting verklaard. Al- LONDEN Veertien landen van de Navo en Japan hebben besloten hun uit voer van strategische goederen naar Rusland en Oost-Europa te verruimen. De verplichting van de uitvoerbepa- ïingen geldt niet voor de handel met communistisch China, Noord-Vietnam, Noord-Korea en Albanië. Het besluit om de teugels te laten vieren werd genomen op grond van de jongste beoordelingen van de westelijke inlichtingendiensten. Het besluit viel na maanden van onderhandelingen te Pa rijs in de zogenaamde coördinatiecom missie (Cocom). In dit orgaan hebben alle landen van de Navo, behalve IJsland, zitting en bo vendien Japan, een grote pro-Westerse industriële mogendheid. Cocom houdt toezicht op de algeme ne geallieerde politiek, waarbij aan communistische landen alle goederen en technische gegevens worden onthou den, die hun oorlogspotentieel zouden versterken. Het werk van Cocom wordt niet gedekt door een officieel verdrag. OSNABRUCK Een hevige brand heeft gisteren in de Westduitse stad Osnabrück zeven winkels en verschei dene appartementen totaal verwoest. Tien personen onder wie vijf brand weermannen liepen verwondingen op. De totale schade wordt geschat op 5 miljoen mark. De politie sluit de mo gelijkheid van brandstichting niet uit. les wat hierover is gepubliceerd, heeft geen grond van waarheid. In Moskou was vorige week in di plomatieke kringen vernomen, dat Nasser zeer waarschijnlijk nog deze maand Moskou zou bezoeken voor een medisch onderzoek en besprekingen met Sovjet-leiders. Ongeveer 20.000 burgers uit Arabi sche landen hebben gebruik gemaakt van de mogelijkheid om deze zomer verwanten in de door Israël bezette gebieden te bezoeken. Dit was onge veer 4.000 meer dan vorig jaar, toen de regeling werd ingevoerd, aldus een Israëlische woordvoerder. De moge lijkheid voor familiebezoek bestond tussen 15 juni en 15 september. De bezoekers mochten ten hoogste een maand blijven. DARIJS Vier Amerikaanse huismoeders uit Dallas (Texas) zijn naar Parijs gevlo gen, in de hoop iets te weten te komen over het lot van hun man nen. Deze zijn als piloten boven Noord-Vietnam neergeschoten. Geen van de brieven om inlich tingen, die zij naar Hanoi hebben gestuurd, is ooit beantwoord. Zelf hebben z(j nooit een bericht van hun man ontvangen. De vier vrouwen Bonnie Singleton, Joy Jeffrey, Sandy McFJhanon en Paula Hartness willen nu gaan aankloppen bij de Noordvietna- mese delegatie bij de Parijse vredesonderhandelingen om in formaties te kragen over hun echtgenoten. Op de zaterdag gehouden zit ting van de vredesconferentie is sprake geweest van deze krijgs gevangenen. De Noordvietname- zen hebben toen de beschuldiging van de Amerikanen, dat zij de krijgsgevangenen slecht zouden behandelen, afgewezen. Zij maken echter een uitzonde ring voor de bemanningen van neergeschoten bommenwerpers, die zij als oorlogsmisdadigers be schouwen en die zich, volgens de Noordvietnamezen, niet kunnen beroepen op de Conventie van Genève voor krijgsgevangenen. Op de foto van links naar rechts: mevrouw Singleton en zoon Rick, mevrouw McElhanon met dochters Page en Kelly, me vrouw Hartness en mevrouw Jef frey en zoon Billy. Parijs: eerst regeling landbouwfinanciering (vervolg pag. 1) FJRUSSEL De landen van de Europese Gemeenschap hebben gisteren een duidelijk resultaat bereikt met een topconferentie, die de stagnatie in de Europese eenwording moet doorbreken. Het gaat om drie punten, die juridisch niets, maar politiek alles met elkaar te maken hebben: 1. de voltooiing van de Gemeenschap, die op 1 december de overgangsfase verlaat, 2. het aanboren van nieuwe terreinen van samenwerking; 3. de uitbreiding van de gemeenschap met Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken. Het laatste punt is uiteraard het alles beheersende. Voor het oog gaat het dus om za ken. die niets met elkaar te maken hebben. Toch hebben de Zes er ban den tussen gelegd. Frankrijk zal zich bijvoorbeeld zeker tegen onderhande lingen over toetreding met nieuwe lan den verzetten, zolang de landbouwfi nanciering voor Parijs van groot be lang niet een definitieve vorm heeft gekregen. Nederland en ook andere landen verzetten zich weer tegen nauwere samenwerking tussen de Zes op gebie den die niet precies in de Europese spelregels zijn vastgelegd. Dit om een verder uiteengroeien tussen West-Duits- land, Frankrijk, Italië en Benelux ener zijds en de vier kandidaatlanden ander zijds te voorkomen. Er heerst echter een andere geest bij de Fransen. Op het binnenlandse toneel heeft de regering met de devaluatie een flinke zwaai gemaakt. Waarom zou zij dat ook niet op buitenlands terrein doen? „Geef ons uw vertrouwen", zo vroeg Jk um ADVERTENTIE de Franse minister Schuman gisteren, die zoveel moeite heeft zijn Europese gedachten thuis te verkopen. Er is ook nog een ander psycholo gisch punt: een topconferentie timmert aan de weg. De landen zullen er stuk voor stuk kleur moeten bekennen. En zij zullen er op hun uitspraken worden beoordeeld. Zeker in een tijd dat de ge wone man steeds minder sympathie voor de Europese eenwording kan op brengen. Mislukking van zo'n topconferentie zou het laatse greintje vertrouwen in de Europese zaken kunnen wegnemen. Ook de Fransen, die deze topconferen tie nota bene hebben voorgesteld, zullen dit beseffen. Dit maakt dat deze bijeen komst bij voorbaat tot enige vorm van vooruitgang veroordeeld zal zijn. De Franse minister Schuman heeft gisteren in Brussel nog eens duide lijk gezegd, dat eerst de financiering van de landbouw definitief geregeld moet worden. Daarna valt er met hem te spreken over uitbreiding van de Europese gemeenschap met ande re landen. De spelregels van de ge meenschap schrijven voor dat na de overgangsfase, die 31 december ein digt, dc indrukwekkende financiering van de landbouw een definitieve vorm moet krijgen. Voor die datum moet echter ook een gemeenschappelijke handelspolitiek tot stand worden ge bracht. En daar is geen enkele kans op. Frankrijk heeft hier een stokje voor gestoken door op eigen houtje een vijf jarig handelsverdrag met Rusland af te sluiten. Zelfs pogingen om enige coördi natie in de betrekkingen tussen elk van de Zes met „derde landen" te brengen, liep gisteren onbarmhartig stuk. Frankrijk weigerde zijn bilaterale handelsakkoorden met landen buiten de gemeenschap ter goedkeuring aan zijn partners voor te leggen. Italië wenste alle vrijheid in de verhouding tot landen met staatshandel. West-Duitsland wilde wel akkoord gaan met een tijdelijke coördinatie van de handelspolitiek, maar voelde niet voor een termijn van drie jaar. Minister De Block (economi sche zaken) was gisteren wel bijzonder pessimistisch over de goede afloop van deze zaak, die volgende maand weer op de agenda komt. Dan komt er nog een netelige zaak aan de orde. Het Belgische uitstel voor invoering van de BTW. De Belgische minister Harmei vroeg, na het besluit hiertoe al te hebben genomen gisteren toch nog beleefdheidshalve toestem ming aan zijn partners. Zij zullen onge twijfeld hun goedkeuring geven. Daarmee zal dan opnieuw inbreuk worden gemaakt op oude afspraken tussen de Zes: voor 31 december moet namelijk in de hele gemeenschap het zelfde systeem van omzetbelasting gel den. België en Italië zullen voor een uit zondering zorgen. WILLEMSTAD De staking bij de Mijnmaatschappjj Curasao in Willem stad is beëindigd. Naar schatting heeft de twee weken durende staking de maatschappij 350.000 gulden gekost. De vakbonden hebben een eind ge maakt aan het conflict omdat „beide partijen bereid bleken offers te bren gen". ADVERTENTIE Als U moeilijkheden ondervindt met Uw gebit, zal de tandarts U het speciale kleef- poeder Dentofix aanbevelen. Uw gebit zal daardoor niet meer wegschuiven als U spreekt, zodat U aan zelfvertrouwen wint. De tere weefsels van het tandvlees worden door Dentofix beschermd zodat U ook harde spijzen kun! eten en gemakkelijker kauwt. Dentofix helpt U duidelijker spreken.U kunt opnieuw zonder bezwaar lachen, en zelfs niezen. Dentofix voorkomt ook slecht rie kende adem (kunstgebit-reuk). Schaft U nog heden Dentofix aan. Verkrijgbaar in plastic strooiflacons, onder neutrale verpakking. Bij Apothekers en Drogisten, ff, 2,51 per flacon. TYUSSELDORP De Sovjet-Unie wil in Moskou met de Westduitse regering over vragen betreffende het afzien van geweld onderhandelen. Naar bondskanselier Kiesinger gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Pa- derborn meedeelde, heeft het Krem lin dit geantwoord op een nota die Bonn op 3 juli over dit thema naar Moskou had gezonden. De Westduitse regering ontving het Russische ant woord in het afgelopen weekeinde. Over de verdere inhoud van dit stuk zei de bondskanselier, dat de Russen „geen millimeter" zijn afgeweken van hun tot dusver in de Duitse kwestie ingenomen standpunt. Het is, zo zei Kiesinger, hedaas zo, dat ook in deze nota de Sovjet-Unie Luidkeels protesteert Jason, de vijf dagen oude zoon van de Engelse actrice en zangeres Diana 5 Dors (37) tegen de camera's, die 5 op hem zijn gericht. Gelukkig kan 5 er bij zijn veel gefotografeerde moeder iets af dat op een lachje lijkt. De vader van de bijna acht t pond wegende Jason is Alan Lake j 5 (28), Diana's derde echtgenoot. Vmrnmn DEN HAAG Onder commando van de Italiaanse generaal-majoor Alberti di Gobbi oefenen troepen van de Navo gedurende enige weken in Denemarken onder de naam „Green Express". Aan de oefening die 30 september eindigt, nemen niet alleen Deense en West- Duitse troepen deel, maar ook land strijdkrachten uit Canada, Italië, Luxeumburg, Engeland en de V.S. als mede luchtmachtescaders van België en Nederland, van dit laatste land het 314 sqaudron Thunderstreaks uit Eind hoven. De coördinatie van de troepen verplaatsingen wordt geregeld door het geallieerd hoofdkwartier voor centraal Europa, Afcent, te Brunssum. datgene eist, wat zij erkenning van realiteiten noemt.' Dat houdt o.m. een onvoorwaardelijke kapitulatie in. „Wan neer men ons voorstelt in Moskou over afzien van geweld en andere vraagstuk ken te komen praten dring ik er bij de Sovjet-Unie op aan niet van ons te ver langen, dat wij onze kapitulatie onder tekenen. Wij zullen onze 17 miljoen landgenoten aan de andere zijde (Oost- Duitsland) niet in het vertrouwen dat zij in ons hebben teleurstellen en hen niet in de steek laten", aldus de bonds kanselier. In een vraaggesprek met. een West- fa a ls dagblad verklaarde Kiesinger, dat hoewel de Russische nota geen bijdra ge voor normalisering van de betrek kingen tussen Bonn en Moskou is, dit antwoord van het Kremlin toch bewijst, dat ook de Sovjet-Unie de dialoog wenst voort te zetten. De bondskanselier waar schuwde echter tegen verwachtingen, dat op dit terrein zonder meer vrucht bare onderhandelingen met Moskou op gang zouden kunnen komen. Hij zei, dat de Russen erop blijven staan, dat West-Duitsland de volledige lijst van eisen inwilligt, die zij Bonn al sinds de verklaring van Boekarest heeft voorge houden. Kiesinger wees de geëiste er kenning van de DDR zonder meer van de hand, omdat dit verraad zou zijiraan de 17 miljoen Oostduitsers. PRAAG Wladislaw Gomulka, de Poolse partijleider, is gisteren voor een kort bezoek in Tsjecho-Slowakije aangekomen. Hij werd verwelkomd door de Tsjechoslowaakse partijleider Gus- tav Husak. Bijzonderheden over het doel van het bezoek werden niet gegeven. In War schau werd het nieuws pas bekend toen Gomulka in Tsjecho-Slowakije was aangekomen. Een bezoek van Gomulka aan Tsje cho-Slowakije werd niet verwacht, om dat Husak in mei en juli van dit jaar al in Warschau is geweest, terwijl de Poolse premier Cyrankiewicz kortgele den Tsjecho-Slowakije heeft bezocht. Men acht het mogelijk, dat Husak van zijn Poolse collega advies en zijn steun wil hebben over de zuiverings maatregelen, die de Tsjechoslowaakse partij van plan is te nemen en waar van vrijwel zeker Alexander Dubcek, de vroegere partijleider, het slachtof fer zal zijn. MAASTRICHT En jaar gevange nisstraf en tien jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, eiste gisteren de offi cier van justitie bij de rechtbank van Maastricht tegen de 52-jarige brand- stoffenhandelaar W. G. uit Heerlen. Hij had met zijn vrachtauto onder in vloed van sterke drank, zonder rijbe wijs, een botsing veroorzaakt. Bij het ongeluk werden twee mensen ernstig gewond. Hij was bovendien na het on geluk doorgereden. G. heeft op zijn strafblad meer dan een dozijn verkeersmisdrijven staan. Tit het jongste besluit van president Nixon om de bombardemcntsvluch- ten met B-52's te hervatten zou men kunnen concluderen, dat hij inzake Vietnam een hardere politieke koers gaat volgen. Dit valt echter moeilijk te rijmen met de steeds sterker wordende geruch ten, dat hij vandaag of morgen op nieuw een groot aantal troepen naar huis zal terugroepen. De pauze in de bombardementsvluch- ten, die samenviel met een drie daags bcstahd van de vijand bij ge legenheid van de dood van de Noord- vietnamese president Ho Tsji Minh, is waarschyniyk door de buitenwacht enigszins verkeerd begrepen. Die onderbreking was, zoals het zich nu Iaat aanzien, veel meer een po ging om de vijand op de proef te stel len, zijn bedoelingen te raden, dan een signaal aan Hanoi. ]Va afloop van het driedaagse be stand groeide de vijandelijke acti viteit weer snel tot het oude peil, waarop president Nixon de bombar dementspauze onmiddellijk weer op hief. Schijnbaar was er niets veranderd. Toch was de bombardementspauze voor Washington niet zonder beteke nis. Uit opmerkingen van Amerikaan se diplomaten viel nl. op te maken, dat Nixon de B-52's hoopt te kunnen gebruiken als een middel om de oor log te verminderen. W. Averell Harrimun, de vroegere lei der van de Amerikaanse onderhande- lingsdelcgatie te Parijs, noemde de zware bommenwerprrs kortgeleden „een zeer belangrijk onderhandelings- wapen". Hij achtte het mogelijk, dat de Viet-Coifg zijn aanvallen op Sai gon en andere Zuidvictnamesc ste den zou willen stopzetten in ruil voor het definitief aan fle grond houden van de Amerikaanse bommenwer pers. pn Roland Ziegler. de perschef van het Witte Huis liet zich vorige week m dezelfde geest uit. Hij zinspeelde op een beperking van de li", NIXON heen en weer bombardementsvluchten als de tegen partij daar met overeenkomstige ac ties op zou reageren. De Amerikaanse publieke opinie schijnt inmiddels met Nixons jongste besluiten niet zo gelukkig te zijn. Heel wat politici zijn van mening, dat de president de kans om een opval lend vredesinitiatief te nemen heeft gemist. W/ashington is voor wat Vietnam be treft in ten minste twee kampen verdeeld. Aan de ene kant staan de genen. die op een nieuw Amerikaans initiatief wachten nu de terugtrekking van eén eerste contingent van 25.000 man troepen is voltooid. Met het groeiende lijstje van gesneuvel de Amerikanen in dc hand wachten zij ongeduldig op de volgende zet van Nixon. In deze groep spelen ook de emoties sterk mee. Berichten uit Vietnam over toenemende ontevreden heid en moedeloosheid onder de troe pen kortgeleden weigerde een hele compagnie een strategische heuvel te bestormen versterken deze emo ties. HTegenover deze groep staan de mili tairen, die er\%n uitgaan dat Noord- Vietnam wacht op een volledige terug trekking van de Amerikanen, Omdat daarvan niet onvoorwaardelijk spra ke kan zijn, wijlen zij de militaire druk op de vijand verhogen. Achter welke van beide partijen de pre sident zich zal scharen is tot nog toe niet duidelijk. Misschien zal hij voor meer duideiykheid zorgen in de toe spraak. die hij komende donderdag in de Assemblee van de VN gaat hou den, misschien zal hij vandaag inha ken op de beweringen van Ngoejen Van Thieu van gisteren. BUENOS AIRES De regering van Argentinië heeft de 28.000 staken de spoorwegemployé's onder de krijgs wetten geplaatst. De stakers kunnen daardoor voor een krijgsraad worden gebracht. Met deze drastische maatre gel wil de regering verhinderen, dat de staking zich uitbreidt tot de overige werknemers bij cle spoorwegen. De on rust begon vorige week in Rosario na het ontslag van een spoorwegarbeider >e k- In T. re Ie Ie ie se r- ï- K »- I- ADVERTENTIF

De Vallei | 1969 | | pagina 11