Bij opening van academisch jaar enkele incidenten Minister Polak: „Nog geen gratie voor Maagdenhuis bezetters" Verdieri Hartpatiënt loopt grote risico's in luchtvaart Défilé van gewichtige gasten Geheel nieuwe structuur kunstonderwijs bepleit Geld voor nieuwe meubelen? Geld voor een kostbare studie? Geld voor een grote uitgave? Geld voor de verhuizing? Geld voor u: Microfoon in Eindhoven uitgeschakeld Zij mochten niets zeggen... STRENGERE BEPALINGEN IN DE OPIUMWET AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening Geen sporen in moord op pompbediende Student uit Utrechtse Dom verwijderd Rij n zal olie wel verdunnen Boerensenator treed terug Vallende pijp trof man Open brief van „Vrije Academie" (voorbeeld: f3000.- lost u af in 18x f 186.22 of 24xf145.35) (voorbeeld: f 1500.- lost u af in 18x f 93.50 of 24x f73.10) (voorbeeld: f6000.- lost u af in 18x f367.81 of 24x f285.71) (voorbeeld: f4000.- lost u af in 18x f24829 of 24xf 193.80) Elk bedrag tussen f700.- en f10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. RAZZIA'S BIJ KAAPSTAD 9 AMNESTIE VOOR EIS TEGEIS WORTEL VAN KWAAD OP CONGRES MEER AANDACHT BEPLEIT PRINS BERNHARD MET TEGENZIN DINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 TAe rectoraatsoverdrachten aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen zijn over het algemeen rustig verlopen. Alleen in Utrecht heeft de politie de student D. D. uit de Domkerk verwijderd. Dat gebeurde toen D. uit een kerkbank sprong om de scheidende rector magnificus prof. dr. J. Lanjouw wij besteedden gisteren reeds aandacht aan diens rede rekenschap te vragen over de kapitalistische westerse maatschappijstructuur. Tegen D. werd proces verbaal opgemaakt. Ook de openingsplechtigheid van het academisch jaar van de TH Eindho ven is verstoord door een aantal stu denten, verenigd in de SVB, die hun standpunt inzake de herstructurering van de TH wilden toelichten. Reeds voor de rector-magnificus, prof. Van Trier, zijn rede zou houden, is gepoogd zijn gestoelte te beklimmen. Dit lukte niet, waarna de studenten, nadat de rector-magnificus zijn rede had uitge sproken, opnieuw probeerden zich tot de aanwezigen te richten. Hierna werd door het uitschakelen van de geluids installatie de studenten het spreken be let DELFT: Technische Hogeschool. Prof. dr. ir. C. J. D. M. Verhagen sprak over de democratisering van het universitair onderwijs. Leden van de Algemene Stu dentenvereniging Amsterdam hebben gistermiddag stilzivijgend gedemonstreerd tegen de wat zij noemden schijndemocratische werkvergadering van de senaat van de gemeentelijke universiteit. De studenten mochten de vergade ring bijwonen maar niet meepraten. ADVERTENTIE AMSTERDAM Gratieverlening aan de Maagdenhuisbezetters kan op dit moment nog niet aan de orde zijn. Dat schrijft minister Polak (Justitie) aan de rector-magnificus van de Univer siteit van Amsterdam, prof. Belinfan- te. De rector-magnificus had de minis ter in een brief van 11 juli gevraagd te overwegen de tot onvoorwaardelijke vrijheidsstraf veroordeelden gratie te verlenen. Minister Polak schrijft nu dat het on mogelijk is op dit moment enig stand punt over dit verzoek in te nemen. „Denkbaar zou zijn, dat ambtshalve gratie zou worden verleend, maar dat zou op dit moment de indruk kunnen wekken, dat ik invloed op de straftoe meting van het gerechtshof zou willen uitoefenen. Ik meen", aldus de minister, „dat ik zelfs de schijn daarvan moet vermijden". Deze brief werd gisteren voorgelezen tijdens de openbare senaatszitting in de aula van de universiteit. Er werd toen ook bekendgemaakt dat prof. Bei- infante bij de minister amnestie zal vragen voor alle veroordeelde Maag denhuisbezetters, zodra hun zaken tot in hoogste instantie behandeld zijn. De rector zal amnestie vragen omdat, zo als de minister van Justitie in zijn brief opmerkte, bij gratieverlening de vrijheidsstraf wel wordt geschrapt maar de aantekening in het strafregis ter blijft. Zo'n aantekening kan ertoe leiden dat de veroordeelde in de toekomst moei lijkheden krijgt bij het solliciteren naar een overheidsbetrekking. „Een element va* twijfel en onze kerheid zal steeds blijven bestaan: le ren leven met twijfel is de moeilijke opdracht van de intellectueel. Dit sluit „zieners", „profeten", niet uit de we reld. Van hen komt het onverwachte. Hun ideeën zijn nodig, maar slechts de beproefde kunnen gerealiseerd worden. Zich vastbijten op één idee, één oplos sing, op één actie, alles verwachten van bijvoorbeeld sociale zekerheid of mate riële welvaart, of van directe democra tie, of van projectonderwijs, of van me debeslissingsrecht is onverstandig", al dus prof. Verhagen. ROTTERDAM: Nederlandse Economi sche Hogeschool. Prof. Slagter besprak het voor en tegen van democratisering. „Wat zou er gebeuren", zo merkte hij op, „indien er een overheersende in vloed zou komen van de studenten? Niet alleen op de keuze van het stu diepakket, maar ook op de vaststelling van de inhoud van de studiestof en het normale studieprogramma?" Prof. Slagter vreesde niet zo zeer voor een onaanvaardbare verlichting van de exameneisen als wel voor een „verpolitisering" van de wetenschap. En voor een streven de universiteit te misbruiken als „vooruitgeschoven post voor maatschappijhervorming". TILBURG: Economische Hogeschool, prof. dr. F. C. Scheffer. Ook deze schei dende rector sprak over het studenten- verzet. Hij had er niet veel goeds voor over, vooral niet „voor de kleine min derheid". ROTTERDAM: Medische Faculteit Prof. dr. A. Querido nam in zijn „de canaatsoverdracht" vooral het groot te kort aan wetenschappelijke medewer kers onder de loep. Prof. Querido gaf enkele oplossingen waaruit een keuze gemaakt zou kunnen worden om dit tekort op te heffen. „Ten eerste zou men naast het stichten van nieuwe in stellingen de bestaande opleidingen kunnen uitbreiden. Dit zal echter lei den tot een achteruitgang van het we tenschappelijk onderzoek. AMSTERDAM: Vrije Universiteit, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman: „In het afgelopen jaar zijn meermalen ver houdingen verstoord door bitterheid- en wantrouwen. Die twee zijn de wortel van veel kwaad. Als het ons te doen is de universiteit beter in te richten voor en toe te rusten tot de vervulling van haar taak, dan mogen zakelijke me ningsverschillen tussen mensen geen verwijdering brengen". AMSTERDAM: Gemeentelijke uni versiteit: prof. mr. A. D. Belinfante: „De voortdurende onbestuurbaarheid van de universiteit zal de besten onder ons bewegen haar te verlaten, omdat de rust en daarmee de vrijheid van we tenschapsbeoefening niet meer gewaar borgd zijn. Voortzetting van de reeds begonnen uittocht van onderzoekers zal de niveaus van de opleidingen doen dalen". ADVERTENTIE AMSTERDAM Grotere aandacht van hartspecialisten voor risico's, die hartpatiënten in de luchtvaart lopen, is gisteren bepleit op het 18de internatio nale congres over luchtvaart- en ruimte- vaartgeneeskunde in Amsterdam. Prof. dr. D. Durrer deed dat in een rede, die hij op de eerste dag van het congres uitsprak. Luchtreizigers, aldus prof. Durrer, on dergaan zowel voor als na een reis per vliegtuig grote belastingen. Zij moeten vaak grote afstanden lopend afleggen op vliegvelden en dat is vooral voor oude ren, een grote lichamelijke inspanning. Daarbij komen geestelijke spanningen de zogeheten reiskoorts die zich vooral bij ouderen voordoet. Goede hulp op vliegvelden, meent prof. Durrer, is vooral nodig, omdat het aantal luchtreizigers met hartkwalen of hartklachten, toeneemt en aanzien lijk zal blijven stijgen. Ook de gevolgen, zowel voor passa giers als bemanningsleden van vliegtui gen van het overschakelen naar een an dere dagindeling zouden, volgens prof. Durrer, intensiever bestudeerd moeten worden. Daardoor, zei hij, treden er veranderingen op in de biologische tijd klok welke alle leven, ook dat van de mens regelt. Er zijn aanwijzigingen dat hierdoor aanzienlijke veranderingen in de bloeds omloop kunnen optreden. Onderzoekers, die zich met dit vraagstuk bezighouden beschikken echter over te weinig gege vens die berusten op wetenschappelij ke waarnemingen van bedoelde gevol gen. Prins Bernhard opende het congres met een rede, waarin hij een lans brak voor samenwerking van de geneeskun de en de techniek bij het streven naar verhoging van veiligheid van de mens in de ruimte. De prins zei dat enerzijds alles wordt gedaan om vliegers en ruimtevaarders te vrijwaren tegen lichamelijk onge mak, maar dat zij anderzijds zo wor den opgeleid dat zij zullen reageren als een precisieinstrument. Op deze wijze zijn wij, volgens hem bezig van de mens een computer te maken. Het zou verstandiger zijn vond hij, dat wij com puters ontwierpen, die in de lucht óf de wereldruimte menselijke taken konden overnemen. SCHIPHOL Op het ministerie van Volksgezondheid wordt gewerkt aan een wijziging van de Opiumwet, die in houdt dat de controle bij de arts en de apotheek op het verbruik van opium- houdende stoffen wordt verscherpt. Zowel de apotheekhouder als de huis arts zullen beiden precies moeten gaan registreren hoeveel opium zij betrekken en aan wie zij die doorgeven. Met ande re woorden: ook de huisarts zal geen opiumhoudende stoffen meer aan de pa tiënten mogen verstrekken zonder dit met naam en toenaam in een apart re gister te noteren. Daarmee wordt een gang van zaken, zoals vermoed wordt in het geval Kor sten, onmogelijk. Zoals bekend overleed deze public-relations-adviseur onder meer aan een overvloedig gebruik van morfine, een verdovend middel dat uit opium wordt gemaakt. Dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecreta ris van Volksgezondheid, maakte de wij- '***************************1 Ter gelegenheid van de jaar- wichtige gasten langs het congres vergadering van de Nederland- centrum: bejaarde stoomwalsen, se Vereniging van Wegenbouwers die hun sporen op het Nederlandse defileerden gistermorgen zeven ge- wegennet ruimschoots hebben ver diend en die nog veel belangstelling trokken met hun gesis, gedaver en hun sfeer van vroeger dagen. ziging van de Opiumwet bekend op Schip hol, waar hij gistermiddag terugkeerde van een conferentie van de Wereldge zondheidsorganisatie in Boedapest. De staatssecretaris zei verder dat hij bij de destijds door hem ingestelde com missie verdovende middelen nog eens zal aandringen op een spoedig oordeel over zijn ontwerp van wet tot wijziging van de Geneesmiddelenwet. De wijzi ging moet een verscherpte controle op verdovende middelen mogelijk maken. Begin dit jaar is al een eerste ver scherping doorgevoerd. Deze houdt in dat allerlei wekaminen die tot dan zon der recept te koop waren, alleen nog op voorschrift van de dokter te krijgen zijn. DEN HAAG Rijkswaterstaat over weegt op dit ogenblik geen maatrege len om de op de Rijn naar ons land drijvende oliemassa te bestrijden. Er is geen enkel reden voor onge- gerustheid. De olie zal vermoedelijk voor het grootste deel al zijn verdwe nen voordat het veld de Nederlandse grens bereikt, aldus een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Volgens de uit Duitsland komende be richten, gaat het hier om lichte stook olie, bestemd voor huisbrandinstalla ties. Verwacht wordt dat door het druk ke scheepvaartverkeer op de Rijn het grootste deel van de olie met het wa ter vermengd zal worden. BERKHOUT Het Boerenpartijlid B. Steur te Berkhout, die met voor keurstemmen in de Eerste Kamer was gekozen, doet afstand vam zijn zetel. De heer Steur is van mening, dat de man die als eerste op de kandidatenlijst stond, de heer Van Marion te Kampen, in aanmerking komt voor deze functie. De heer Steur heeft zijn beslissing ge ruime tijd overwogen. VEGHEL Bij een bedrijfsongeluk op het bouwterrein van de Centrale Handels Vereniging te Veghel, is maan dagochtend de 42-jarige M. Rijkers uit Schijndel om het leven gekomen. Uit de grijpers van een hijskraan viel een grote pijp naar beneden die de heer Rijkers trof. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Tilburg ver voerd waar men slechts kon constate ren, dat hij was overleden. Het onge luk gebeurde bij de bouw van een mengvoederfabriek. DEN HAAG Het gaat niet om het wijzigen van een oude structuur van het kunstonderwijs of de vernieu wing van onderdelen ervan. Het gaat om een totaal nieuwe structuur. Dit staat In de open brief, die het bestuur van het Sociaal Creatief Centrum voor Visuele Communicatie „Vrije Acade mie" in Den Haag heeft gestuurd aan de Studiecommissie Onderwijs Beelden de Kunsten (commissie-De Jong) naar aanleiding van het tussentijds verslag. Hierin wórdt een plan gepresenteerd voor een andere structuur van het kunstonderwijs. Opvallend veel gedach ten en formuleringen soms bijna letterlijk komen er in het stuk voor zoals ze in de loop der jaren door de Vrije Academie als toelichting aan au toriteiten werden verstrekt. „De Vrije Academie is het eerste en enige instituut, dat al twintig jaar lang in praktijk brengt en onderzoekt wat in uw stuk als teneur wordt voorge steld", aldus de briefschrijvers. Zij voegen er aan toe, dat zij hun opvat tingen essentieel verzwakt in het rap port van de commissie - De Jong te rugvinden. Merkwaardig wordt het genoemd, dat de commissie voor een groot deel bestaat uit personen van instituten, waar men van structuren als van de Vrije Academie nooit veel wilde we ten. Ook de langdurige praktijkerva ring bij de Vrije Academie werd niet bestudeerd. „Voor ons bestaat uw commissie, wat de democratisering betreft, voor het grootste deel uit theoretici in opti ma forma", aldus de brief. ADVERTENTIE Ingaande op het plan van de con missie wordt in de brief geconstateerc. dat wel over open werkplaatsen wordt gesproken en over een werksituatie, die zoveel mogelijk overeenkomt met die in de maatschappij, maar er wordt niet bij gezegd welke maatschappij wordt bedoeld. Bij de Vrije Academie moet de maatschappij, die daar ten voorbeeld staat, een niet-autoritaire zijn. Aangevoerd wordt, dat „democra tisch en maatschappelijk betrokken", is dat men het recht van iedereen er kent zijn ontwikkelingsmogelijkheden te onderzoeken en te ontwikkelen. De autoritaire selectie is bij de Vrije Aca demie vervangen door zelfselectie. Dit is het enige redelijke uitgangspunt voor een open werkplaats. Eerst toe passing van dit «inzicht geeft aan het kunstonderwijs sociale spreiding en diepgang", schrijven George Lampe en Rudi Rooyackers namens het Sociaal Creatief Centrum voor Visuele Com municatie. Zij stellen nog vast, dat de ontwik keling van kunst en kunstenaars in het internationale creatieve gebeuren hier mee in volle overeenstemming is. „Ook daar zijn de grenzen tussen wat men vroeger onderscheidde als kunst en amateurisme verlegd". Even verder heet het: „Wij zijn bang, dat wat er uit de bus komt een wat verdergaande liberalisering van het oude selectieve en specialistische onderwijs zal Wijken. Dit zou beteke nen dat de maatschappelijke zin van het kunstonderwijs voor evenveel men sen als tot nu toe onduidelijk, maar vooral ontoegankelijk zal blijven". Tot slot stellen de briefschrijvers de commissie voor, eens samen aan ta fel te gaan zitten om te profiteren van de goede en slechte resultaten van de Vrije Academie, alvorens het voorlopi ge verslag van de commissie-De Jong in een definitief rapport overgaat. ROTTERDAM Rechercheurs van de rijkspolitie in Dordrecht hebben nog geen reële aanknopingspunten gevon den, die kunnen leiden tot de oplossing van de moord op de 46-jarige pompbe diende G. Alewjjn, die vrijdagnacht in een Chevron-tankstation aan de Rijks weg 16 bij de Moerdijkbrug door scho ten uit een pistool werd gedood. „De zaak ziet er somber uit. Het on derzoek heeft op het ogenblik kop noch straat" zo verklaarde de adjudant van de Dordtse districtsrecherche, C. H. Oudshoorn. De hoop, die men bij de recherche nog had via de verklaring van de man, die het slachtoffer in het kantoortje van het station vond, een verklaring die duidde op de aanwezigheid van een lichte personenauto in de buurt van het pompstation ten tijde van het mis drijf, is ook de bodem ingeslagen. De recherche stelde nogal belang in deze verklaring, omdat de gesignaleer de auto, de wagen (een witte Peu geot) zou kunnen zijn, die ongeveer drie kwartier voor het misdrijf in Den Haag was ontvreemd. Een onderzoek heeft echter definitief uitgewezen dat de autodiefstal in Den Haag geen ver band houdt met de verschrikkelijke schietpartij bij de Moerdijkbrug. De recherche heeft voorts veel aan dacht besteed aan verklaringen van de echtgenote van het slachtoffer, die erop wezen, dat haar man in de dagen voor zijn dood steeds met veel tegenzin 's avonds naar het station vertrok om er de nachtdienst te vervullen. De vrouw vertelde dit weekend o.a. dat haar man beangst was geraakt door het doen en laten van een man en een vrouw in een lichte Citroën, Deze wagen was hem begin vorige week enkele malen gevolgd, toen hij na het eind van zijn dienst op weg was naar huis. De politie bracht deze verklaring aanvankelijk onmiddellijk in verband met mededelingen van enkele havenar beiders, die rond het tijdstip van da misdaad in een personenbusje het het pompstation waren gepasseerd. De arbeiders hadden verklaard, dat zij om 0.35 uur op het terrein van het pomp station een Citroën hadden zien staan, met in de buurt een man en een vrouw. Districtscommandant S. de Vries, die het onderzoek in de moordzaak Dubbel dam leidt, verklaarde maandagavond echter, dat hij geen reden had om aan te nemen, dat er enig voor het onder zoek waardevol verband zou bestaan tussen de verklaring van de vrouw van het slachtoffer en die van de haven arbeider^. „Uit niets is tot nu toe gebleken, dat iemand een hekel had aan Alewijn en hem wilde doden anders dan om het geld, dat in het benzinestation aanwezig was", aldus districtscomman dant De Vries. De eigenaar van het benzinestation, waar zich vorige week het drama af speelde, heeft inmiddels besloten het bedrijf 's nachts gesloten te houden, In de avonduren is het station nu dub bel bezet. Het slachtoffer van de alom- als afschuwelijk gekwalificeerde mis daad wordt vandaag in Hoge Zwaluwe begraven. KAAPSTAD Bij razzia's in een kleurlingennederzetting in de omge ving van Kaapstad zijn in het weekein de 1032 personen aangehouden. Vol gens de politie zocht men naar de da ders van roofovervallen, diefstallen, zedenmisdrijven, enz.

De Vallei | 1969 | | pagina 13