UITSTEKEND BEGONNEN Lampegietersavondfeest stikte in rook en lawaai Vitale oma Rijkse wordt 94 jaar Politieman gewond, schuur brandde af BESLUIT uw maaltijd vitamine Goochelaar dominee of veldbioloog? Woensdag aanstaande mag gezien worden Linnenkast Kleuter kreeg hersenschudding Frimarket start donderdag met nieuwe seizoen Wedvlucht vanaf Ghislain - Hornu REIN KOK T EE1SENDAAL Het Veenendaalse Lampegietersavond feest dat in zijn uitvoering wel danig verschilt van de op- vattingen, die oud-Veenendaal hierover huldigdeis weer achter de rug. Het feest van licht bracht duizenden op de beendie veel plezier beleefden aan de massale verkleed partij van de jeugd. Het liep toch ook weer uit de hand toen brooddronken jongelui dit lichtfeest verkeerd inter preteerden en wel zo dat politie en brandweer er aan te pas moesten komen. Afgezien daarvan bleek het aloude Lampegietersavondfeest springlevendniet het minst door de bemoeienis die het jeugdwerk „De Instuif99 er weer mee had. BJtAND BEAT VUURWERK met De R is weer in de maand Drogisterij-Parfumerie Gelderland/ hk. Hoogstraat VEENENDAAL Telefoon 12656 DINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 Veel schoolgroepen ook ditmaal in de optocht, georganiseerd door „De Instuif". Dat de politieleiding wel op uitspat tingen was voorbereid bleek, toen de eerste symptomen er op wezen, dat een aantal figuren niet aan naar huis gaan dachten voordat men het passief slente ren in even negatief rellen veroorzaken hadden omgezet. Het begon in de Hoofdstraat waar de uit Ede afkomsti ge B. J. M. de H. (18) probeerde een uithangbord van een winkelpui naar be neden te halen. Dit veroorzaakte een opstootje waarbij een rechercheur door een ruit werd geduwd door de eveneens uit Ede afkomstige J. E. S. (18). Beide Edenaren werden opgebracht naar het politiebureau waar ze achter slot en grendel werden gezet. Voor een aantal opgeschoten jongens uit Veenendaal was dit het sein op meer uitgebreide schaal herrie te schoppen. Het zwaartepunt van het treffen tus sen politie compleet met stokken en schilden en herrieschoppers verplaat ste zich daarop naar de Markt, waar achter muziekhandel Van Hees een schuur in brand werd gestoken. De brandweer rukte met groot materieel uit en wist uitbreiding te voorkomen. De schuur brandde af. De nog steeds rumoerige jeugd werd met een kort op treden van de politie verspreid, waarbij een afsluithek het moest ontgelden en waarbij een geüniformeerde beroepspo litieman door een steen aan het hoofd werd gewond. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen. De veroorzakers van het rumoer ble ven daarvan verschoond omdat zij in de meeste gevallen al op de loop gingen als de politie ook maar een stap in hun richting kwam. Ook de politiewagen kreeg schade toen een grote steen op het dak van de wagen terecht kwam. Als verdachten van een en ander wer den nog aangehouden de 17-jarige G. M. uit Wageningen en de Veenendalers J. D. S., G. H. en H. M. Allen kwamen in de cel terecht en werden pas laat nadat proces-verbaal was opgemaakt weer op vrije voeten gesteld. Niet minder rumoerig maar in ieder geval heel wat beter georganiseerd ging het intussen toe in de garage van de firma Van Schoonhoven aan de In- Brand in een schuur van muziekhandel Van Hees, vermoedelijk aangestoken. De rook dwong de brandweerlieden tot 't gebruik van zuurstofmaskers. Het grootste gevaar leverde een gasfles op, die echter kon worden geborgen. VEENENDAAL. Het vierjarig zoontje van de familie K. uit de Jan van Goijenstraat moest maandagavond met een zware hersenschudding naar het Ju- lianaziekenhuis worden overgebracht. De kleuter liep op de Jan Steenlaan plotse ling de weg op waarbij hij werd aange reden door een bromfiets, bestuurd door de Veenendaler De M., die het kind on mogelijk meer kon ontwijken. dustrielaan. Daar traden voor circa 1200 beatliefhebbers „The Golden Ear rings" en „The Shoes" op. In tegenstelling tot de gebeurtenissen op de Markt was dit een jeugdmanifes- tatie van het betere soort al zal het een noch het ander voor de ouderen „ver staanbaar" zijn geweest. Aan volume heeft het in ieder geval ook dit jaar weer niet o'ntbroken en dat zal wel net zo zeer traditie geworden zijn als het Lampegietersavondfeest zelf. Clown of harlekijn. Maakt het iets uit als je je vermaakt? Burgemeester P. Bode was gister avond in gezelschap van Veenendaals toekomstige korpschef van politie, hoofdinspecteur K. Huiskamp. Voor beiden was het de eerste kennisma king met Lampegietersavond. RHENEN Het was op het ter ras van ,,Het Viaductin Rhenen dat veldbioloog Adriaan P. de Kleuver gezellig zat na te praten met de winnares van ,,Het Keien- boek", dat dOor de VVV -Rhenen op de agatenzoekmiddag van za terdag 13 september beschikbaar was gesteld. De stoet deelnemers gunde de vermoeide excursielei der zelfs daar geen rust. Velen kwamen nog met interessante steentjes en vragen over geologie en archeologie. In Tiel was het fruitcorso geweest en bussen vol bezoekers aan dit Betuwse evene ment kwamen over de Rijnbrug. Er werd gepauzeerd bij „Het Via duct" en een oud heertje kwam naast het tafeltje met de voor de geologie enthousiaste mensen te zitten. De man was stomver baasd. Toen Adriaan P. de Kleu ver wilde vertrekken stond dat heertje op „Ken ik u soms van de televisie", zei hij en de veldbio loog antwoordde dat dat wel kon. „Dan bent u een goochelaar", zei het mannetje verheugd, maar hij vergiste zich. De goede man had al dat gemanipuleer met steentjes aan zitten kijken en trok zijn ge volgtrekking. Nogmaals trok hij een kanskaart en omdat veldbio loog De Kleuver zé maar een aan tal moeilijke woorden" uit zijn nouw wist te schudden gokte hij: „Bent u dan een dominee?" ADVERTENTIE VEENENDAAL Nu de vakanties weer voorbij zijn, breekt weer een nieuw postzegelseizoen aan. De eerst volgende ruilavond ,van de SKF-postze- gelvereniging „Frimarket" wordt ge houden op donderdagavond 18 septem ber in de kleine kantine van de SKF te Veenendaal. Alle leden en niet-leden met belangstelling voor de filatelie zijn op deze avond van harte welkom. Bovendien zal de vereniging met in gang van 1 januari 1970 beginnen met een rondzenddienst, wat voor de mees te verzamelaars toch een aangename verrassing zal zijn. Bij korte charges pakte de politie enkele jongelui op. Hier een zeer jeugdige representant van een veel grotere groep die buiten schot bleef. Garage The Twaalfhonderd, voornamelijk jonge, mensen waren i» Golden Earrings en The Shoes (de laatste op de foto). Schoonhoven getuige van 't optreden van SCHEKPENZEEL De Scherpen- zeelse postduivenvereniging De Lucht post hield haar laatste wedvlucht van af St. Ghislain-Hornu. Afstand 216 km. Er waren 91 duiven in concours. Zij werden om 7.10 uur gelost en de eer ste duif arriveerde om 10.38 uur in Scherpenzeel en de laatste om 11.02 uur. De uitslagen waren: W. Wagensveld 1-16; P. Wagensveld 2; C. A. v. d. We tering 3-4-13; A. Rustenhoven 5-6-11- 17; W. v. Schalk 7-10; C. ter Burg 8- 12-15; M. Rotte T. H. Aarsen 14. De politie trad vooral in het begin op vallend kalm op. Toen een agent door een steen aan zijn hoofd gewond was geraakt sprong het sein op rood. En kele jongelui moesten in de politie auto stappen, en dat ging niet steeds vrijwillig. Al ver voor het officiële aanvangsuur stelden zich achter het bejaardencen trum de kinderen on, die meest fraai uitgedost, meeliepen in de optocht muzikaal begeleid door „Caecilia" en de Scheepjeswolharmonie. Daar trok ook de jury langs de deelnemertjes en de moeite die ouders en kinderen zich hadden getroost er zo fraai mogelijk uit te zien noopte zelfs tot een tweede rondgang. Langs de 'route hadden zich mede door het fraaie herfstweer duizenden toeschouwers geschaard, die met elk aar voor een gezellige sfeer zorgden. Bij de verkleedpartijen hadden ver schillende televisiefiguren model ge staan en ook de ruimtevaart was verte genwoordigd evenals sprookjesfiguren. Nadat de stoet was ontbonden zag het er geruime tijd naar uit dat excessen dit jaar zouden uitblijven. Tot circa half tien was het wel rumoerig in de Hoofdstraat doordat royaal werd ge strooid met vuurwerk maar de omstan digheden gaven er tot dat moment ner gens aanleiding toe dat de tactvol optre dende politie in het geweer moest ko men. Zij woont samen met haar onge trouwde 65-jarige zoon en geniet riog een uitstekende gezondheid. „Geen wonder, - dat ik zo oud ben; mijn moeder werd 94 en mijn va der is 92 jaar geworden. Ik kom nu eenmaal uit een sterk geslacht", ver telt ze. Ook haar gezichtsvermogen en ge hoor zijn nog prima. Zij bezit bo vendien nog een zeer scherp ver stand en er is niet vèel dat haar ont gaat, hoewel oma Rijkse bijna niet buiten haar propere huisje komt. „Ik houd niet van zon, het liefst zit ik hier in de keuken met de bui tendeur open". Te voet De vitale oude vrouw, die al ruim 64 jaar weduwe is, heeft vroeger nijpende armoede gekend. Terwijl zij alleen vijf kinderen moest op voeden, die in leeftijd slechts weinig verschilden, ontving zij f 1,50 per week (alleen in de wintermaanden), die ze zelf van het gemeentehuis in Rhenen moest afhalen. Een fiets be zat zij niet, geld voor openbaar ver voer was er niet, zodat er niets an ders overbleef dan lopen. Nu waren er in haar jonge tijd veel mensen, die bij gebrek aan een vervoermid- clel, per dag kilometers liepen om er gens te komen en men was er dus aan gewend. Zij was echter een vrouw, die niet bij de pakken neerzat en zo heeft zij op allerlei manieren bijverdiend, waarbij zij er niet tegenop zag het zwaarste werk te verrichten. In haar huisje op het lommer rijke Zwijnsbergen woont zij al haar hele leven. Zij zegt: „Ik ben hier geboren en opgegroeid en al leen in de oorlog ben ik een poos van deze plek weggeweest, omdat de Duitsers het hier tofe z.g. spergebied hadden verklaard. Toen ik hier introuwde, heb ik mijn ouders tot hun dood verzorgd. Straks krijgt mijn inwonende zoon het huis". Dat huis verkeert, gezien de meer dan 100-jarige staat, nog in een uit stekende conditie. Oma Rijkse doet nog veel van haar huishouding zelf, maar met het zware werk wordt ze enkele malen per week bijgestaan door een van haar (aangetrouwde) kleinkinderen. Zij opent trots haar linnenkast en vraagt: „Vindt u dat er niet netjes uitzien? Dat verzorg ik allemaal nog zelf". „Of ik nog wel eens lees? Het hangt er maar van af wat het is. Een krant vind ik eigenlijk zondig, maar in de bijbel lees ik graag. Nee, ik ben niet vaak naar school ge weest, want dat kon vroeger niet, er moest gewerkt worden". Gevaarlijk Op de moderne tijd is zij beslist niet gesteld. „Al dat lawaai met die vliegtuigen en auto's. Voor geen geld krijgen ze mij in een auto. Ik vind het maar gevaarlijke dingen". Ook radio en televisie zijn uit den boze. ,,'s Zondags mag de radio absoluut niet aan", zegt haar zoon een beetje onderdanig en spijtig, want hij heeft enorm veel respect voor de principes van zijn moeder. De pittige oma zal straks temid den van een deel van haar uitge breide familie een bescheiden feest vieren („veel drukte kan ik niet meer hebben"). Zij heeft 29 kleinkinderen, 53 achterkleinkinderen en 2 achter achterkleinkinderen, die overal ver spreid in Nederland wonen. Onder geen voorwaarde wil oma Rijkse op de foto. Zij vindt het ma ken van foto's niet passend bij haar godsdienstige opvattingen. ELST Mevr. A. (Aaltje) Rijk- se-Overeem viert woensdag 17 sep tember haar 94ste verjaardag. Na mevrouw Drost, die vorig jaar ok tober op 99-jarige leeftijd overleed, is zij thans de oudste inwoonster van Eist. Hoewel mevrouw Rijkse slechts enkele weken ouder is dan de heer G. Overeem, die in okto ber zijn 94ste verjaardag hoopt te vieren, is wat trots op deze eer.

De Vallei | 1969 | | pagina 3