6 maanden garantie Vis houdt fit Goulash, Hachee, Jachtschotel Vakbeweging is ontstemd over negeren SER-advies Voor de E-8 f45 miljoen DE PERS O VER DE TROONREDE op zool èn bovenleer. Ceef haard en kacheN Betere warmte is er niet. Hel buitenlandse beleid van de regering wil bijdra gen tot de opbouw van een vreedzame en welva rende internationale gemeenschap. Ons koninkrijk is hierbij actief betrokken. VERWIJTEN AAN DE REGERING BELGISCHE ZWENDELAAR IN ARREST Gezien op Olympic "GESTOOFDE VIS MET PAPRIKA „Te weinig aandacht" Instemming Cemaaht van antraciet.... maar ^el goedkoper. Uw kolenhandelaar brengt 't wel even Nauwelijks pijn „Vrijblijvend gebeuzel „Lappendeken fdgina 7 DINSDAG 16 SEPTEMBER 1969 DE TROONREDE DEN HAAG. Koningin Juliana heeft vanmiddag met het uitspreken van de Troonrede de nieuwe zitting van de Staten-Generaal geopend. De tekst van deze Troonrede luidt als volgt: Leden van de Staten-Generaal Jn 1970 zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de Tweede Wereldoorlog eindigde. De vrijheid was herwonnen, de democratie hersteld. Met aller inspan ning is sindsdien veel tot stand gebracht dat van blij vende betekenis is. Er is dan ook alle reden om deze herdenking in grote dankbaarheid te vieren. Inmiddels streven velen naar een nieuwe wereld en naar een nieuwe wijze van leven. Ook van die wereld moeten de weder verworven waarden van vrijheid, verdraagzaamheid en democratie de grondslag vormen. De regering wil richting geven aan een ontwikkeling in die geest. Haar beleid is dan ook gericht op meer openheid en medeverantwoordelijkheid. JJe regering wil met betrekking tot onderwijs en cul tuur een verdergaande democratisering helpen tot stand brengen. Op korte termijn zal zij een wetsontwerp indienen ter hervorming van het bestuur der universiteiten en hogescholen. Om de groeiende stroom van studenten op te vangen, zijn uitbreiding en spreiding van het weten schappelijk onderwijs noodzakelijk. Daarnaast is ook een nieuwe structuur voor dat onderwijs zelf nodig. Een nota over het medisch wetenschappelijk onderwijs, waarin de regering haar voorkeur uitspreekt voor ves tiging van de achtste medische faculteit in Maastricht, wordt u heden aangeboden. Voorts wil de regering betere mogelijkheden schep pen voor onderwijs en vorming van de werkende jon geren. Ter bevordering van het dragen van medever antwoordelijkheid, zal het beleid worden gewijzigd ten opzichte van jeugd- en jongerenwerk. In het nieuwe begrotingsjaar zullen de leerlingen- schalen bij het kleuter- en het lager onderwijs verder worden verlaagd. Binnenkort zullen u voorstellen be reiken voor een nieuwe experimentenwet en voor een wet, die het toezicht op het schriftelijkonderwijs re gelt. Ook komt er een nieuwe regeling voor de ont wikkeling van bepaalde vormen van hoger beroeps onderwijs. Voorstellen uit de kunstwereld met betrekking tot het te voeren beleid zullen in samenwerking tussen kun stenaars, de Baad voor de Kunst en de overheid op hun mogelijkheden worden getoetst. 2°rg voor de samenleving brengt mee, dat een wij ziging van de wet op de bejaardenoorden voor wat betreft de planning, het opnamebeleid en het toezicht op de prijzen, wordt voorbereid. De dienstverlening voor de zelfstandig wonende bejaarden zal worden verbeT terd. De bouw van woningen voor bejaarden zal wor den opgevoerd. Ter verbetering van de leefbaarheid van ons land zullen meer voorzieningen worden getroffen voor mi lieuhygiëne, openluchtrecreatie, het veiligstellen van bos- en natuurgebieden en woningverbetering. Voor krotopruiming en stadsvernieuwing zijn aanzienlijk grotere bedragen geraamd. Teneinde geluidsoverlast te verminderen zullen maat regelen worden getroffen om het lesverkeer op Schip hol te beperken. Het komende parlementaire jaar zullen u enkele voorstellen bereiken tot herziening van de grondwet. Een nota over territoriale bestuurlijke organisatie wordt heden aangeboden. Wetsvoorstellen zullen u worden voorgelegd onder andere op het gebied van het pri vaat- en het strafrecht ter aanpassing van ons recht aan de maatschappelijke ontwikkeling en aan nieuwe inzichten. JJe regering acht uitbreiding nodig van de medezeg genschap van de werknemers in de onderneming. Weldra zal u een ontwerp voor een nieuwe wet op de ondernemingsraden bereiken. De regering zal zo spoe dig mogelijk na ontvangst van het advies van de So ciaal-Economische Raad over wijziging van de struc tuur van de naamloze vennootschap met een wetsont werp ter zake komen. Met de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen zal, na de verkiezingen aldaar, overleg worden gevoerd over hun opvattingen aangaande de onderlinge staatkundige verhoudingen. Door uitbreiding van de fi nanciële bijstand zal in deze landen aan meer sectoren van het maatschappelijke leven aandacht kunnen wor den geschonken. JJnze economie heeft zich in 1969 voorspoedig ontwik keld. De werkloosheid is, mede ten gevolge van het gevoerde beleid, gelukkig sterk verminderd. In grote delen van het land overtreft de vraag naar arbeids krachten het aanbod en is er sprake van spanning. Hoewel de noodzakelijke invoering van de nieuwe om zetbelasting grote problemen heeft gegeven, is nu een goede basis aanwezig voor een gezonde sociaal-economi sche ontwikkeling. Het beleid is gericht op doorbreking van de inflatie spiraal. De regering stelt ernstig rekening houdend met het ter zake door de Sociaal-Economische Raad uitgebrachte advies de volgende maatregelen voor. De jaarlijkse optrekking van de huren vindt eerst op 1 juli plaats. De verhoging van de tarieven van de omzetbelasting wordt tot 1 juli 1970 uitgesteld tegelij kertijd wordt voor een aantal levensmiddelen het tarief verlaagd, zodat de invloed van deze tariefswijzigingen op de kosten van levensonderhoud zeer gering zal zijn. Een aan veranderende omstandigheden aangepast ac tief prijsbeleid blijft gehandhaafd. Te zamen met de voorgenomen gedeeltelijke aanpas sing van de tarieven van loon- en inkomstenbelasting op 1 januari, kunnen genoemde maatregelen leiden tot een redelijke verbetering van het reële besteedbare in komen van de werknemer in 1970. Deze verbetering komt overeen met die, welke zou zijn voortgevloeid uit de voorstellen van de Sociaal-Economische Raad. De re gering zal het overleg met het georganiseerde bedrijfs leven voortzetten. JJe regering wil bij een voortgaande groei van het nationale inkomen het economisch evenwicht handha ven en een verdere verdeling van de welvaart tot stand brengen. In de financiële positie van enkele groepen bejaar den en kleine zelfstandigen zal verbetering worden ge bracht via de ziekenfondsverzekering en de kinderbij slagwet voor kleine zelfstandigen. Het financiële beleid, dat op deze wijze een rustige prijsontwikkeling helpt mogelijk maken, zal tevens moeten bijdragen tot een beperking van de spanningen in de conjunctuur en op de kapitaalmarkt. Teneinde on der meer de noodzakeliike sanering van het gemeente fonds te verwezenlijken, zijn enkele fiscale maatrege len nodig. Naast de gematigde verhoging van de om zetbelasting per 1 juli 1970, wordt voorgesteld de ver mindering van omzetbelasting op investeringsgoederen een jaar uit te stellen en de vennootschapsbelasting en de vermogensbelasting op het huidige peil te hand haven. In het kader van de inflatie-aanpassing zal de motor rijtuigenbelasting worden verhoogd en zullen de reeds bijgestelde tarieven van (1e accijnzen op benzine, alco hol en bier ongewijzigd blijven. TJe regering verwacht dat door gezamenlijke inspan ning van alle betrokkenen het produktieniveau van 125.000 woningen, ondanks de stijging van de kapi taalrente, zal worden gehandhaafd. Van groot belang acht zij het scheppen van betere voorwaarden voor de huisvesting van economisch zwakke groepen en jonge ge zinnen. In dit verband zullen individuele huursubsidies en maatregelen ter bevordering van de doorstroming worden voorgesteld. Het bedrijfsleven maakt een periode van versnelde aanpassing door. Dit geldt zowel voor grote onderne mingen als voor het midden- en kleinbedrijf en de land- en tuinbouw. Verdere versterking van de econo mische structuur is noodzakelijk en kan ook, gelet op de gunstige conjunctuur, plaatsvinden. De noodzake lijke begeleiding van dit proces en vooral het opvan gen van de moeilijkheden, die daaruit voor betrokke nen voortspruiten, stellen hoge eisen aan het bedrijfs leven en de overheid. Over de ontwikkeling in het mid den- en kleinbedrijf en het daarbij te voeren beleid kunt u binnenkort een nota tegemoet zien. J£et regionaal onderzoekprogramma zal in het komen-1 de zittingsjaar nieuwe bouwstenen leveren voor de on derlinge afstemming van planologische en economische maatregelen ten behoeve van de verschillende delen van het land. Dezer dagen zal u een nota worden aange boden inzake de mijnindustrie en de industriële her structurering van Zuid-Limburg. Het groeitempo van de uitgaven voor het openbaar vervoer en voor de wa terstaat gaat dit jaar dat van de totale uitgaven aan zienlijk te boven. Een groot deel van de waterstaats investeringen gaat naar de zeehavens, waarvan de re gering een verdere ontplooiing essentieel acht voor de toekomstige economische ontwikkeling van ons land. Wel noopt de schaal, waarop de zeehavenontwikkeling zich thans voltrekt, tot grote waakzaamheid ten aan zien van het leef- en woonklimaat. Jn de land- en tuinbouw en in de visserij voltrekken zich snel ingrijpende veranderingen. Ter vergro ting van de arbeidsproduktiviteit in de agrarische sec tor, zal de Vernieuwing van het produktieapparaat gepaard moeten gaan met een verdere vervlechting van het land- en tuinbouwbedrijf met de agrarische handel en industrie. Een voorlopige standpuntbepaling over de structuurvoorstellen van de Europese Commis sie wordt u heden aangeboden. Een aantal maatregelen moet worden genomen ter beteugeling van verdere overproduktie van enkele be langrijke landbouwprodukten. De oplossing van dit pro bleem zal in de eerste plaats moeten worden gevonden in het kader van het markt- en prijsbeleid van de Euro pese Economische Gemeenschap. Voor de Europese samenwerking zal het komende jaar van bijzondere betekenis zijn. Naar het, zich laat aanzien, kan op 1 januari 1970 de overgangsperiode naar de gemeenschappelijke markt worden afgesloten. De regering ziet hierin geen eindstation, maar een ver trekpunt voor .een hernieuwde inspanning terwille van de Europese integratie. De voldoening over de gemaak te vorderingen van de Europese gemeenschappen zou in aanzienlijke mate worden getemperd, indien in de nabije toekomst niet eindelijk een begin zou kunnen worden gemaakt met de reeds lang verwachte uitbrei ding. De regering hoopt dan ook, dat de komende topcon ferentie in Den Haag succesvol zal zijn. In de Europese Economische Gemeenschap is het noodzakelijk te komen tot een betere coördinatie van het sociaal-economische beleid van de lidstaten. Dit is ook nodig om te komen tot een betere monetaire sa menwerking. De Benelux-regeringsconferentie, waarbij onder meer is besloten tot spoedige afschaffing van de controles en formaliteiten aan de grens, heeft aan de onderlinge samenwerking een nieuwe stimulans gegeven. JJe ontwikkelingen in de communistische wereld zijn weinig geruststellend en verplichten tot onverzwak te handhaving van het atlantische bondgenootschap. Ook ons land moet zich daarvoor een aanzienlijke in spanning blijven getroosten. Inmiddels wordt in het bondgenootschap het onderzoek voortgezet naar mo gelijkheden tot het bereiken van een werkelijke ont spanning tussen Oost en West. Het stemt de regering tot voldoening thans ook actief te kunnen deelnemen aan de besprekingen over wa penbeheersing en wapenbeperking in de ontwapenings commissie te Genève. Met betrekking tot de conflicten in Nigeria, in Viet nam en in het Midden-Oosten zal zij alles doen wat in haar vermogen ligt om het menselijke leed te ver zachten en een vreedzame oplossing te bereiken. De Verenigde Naties blijven, ondanks tekortkomin gen, de belichaming van het verlangen der volkeren naar een vreedzame, rechtvaardige en welvarende in ternationale samenleving. De regering zal het werk van de Verenigde Naties en hun gespecialiseerde orga nisaties aan een nieuwe internationale structuur van de ontwikkelingssamenwerking in de zeventiger jaren met kracht ondersteunen. Zij tracht haar eigen hulpver- leningsbeleid reeds thans te passen in een internationaal kader en de doeltreffendheid verder te vergroten door meerjarenplanning, inschakeling van zoveel mogelijk geledingen van óns volk en concentratie' van de hulp op een beperkt aantal landen. LEDEN VAN DE STATEN GENERAAL. JJet komende parlementaire jaar is het laatste volle- dige vóór de verkiezingen in 1971. Het kabinet spant zich in om een groot aantal van zijn doeleinden in deze periode te verwezenlijken. Het vertrouwt daarbij uw steun te verwerven. Een doeltreffende gezamenlijke be sluitvorming is noodzakelijk voor ons land en ons koninkrijk in deze jaren van verandering en vernieu wing. Moge op onze gemeenschappelijke inspanning Gods zegen rusten. Hiermede open ik de nieuwe zitting van de Staten- Generaal. Fut ADVERTENTIE Bij een kettingbotsing in dichte mist op de autobahn bij Hildesheim, West-Duitsland, zijn gisteren 25 mensen gewond geraakt. Bij de botsing waren 61 auto's betrokken. De aiho's vorm den één kolossaal wrak, waaruit de in- zitenden met snijbranders moesten wor den bevrijd. ADVERTENTIE (4 personen) 4 in dobbelsteen-! tjes gesneden uien, 250 gr in vieren gesneden tomaten, 1 of 2 in schijven gesneden, ontpitte paprika's in boter of olie in een vuurvaste kom half gaar stoven. De gezouten visfilets van kabeljauw of schelvis (600 gr) op de groente leggen, stukjes boter efop verdelen, schotel afdekken met aluminiumfolie of perka mentpapier en ca. 20 minuten in een hete oven gaar laten worden. Met tomaten-ketchup be druipen en opdienen met aardappelpuree. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20, Den Haag. 16 UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales (N.V.V.. N.K.V. en C.N.V.) heeft aan zijn beoordeling van de Miljoenennota ten grondslag gelegd de vraag in hoeverre deze een bijdrage levert aan de noodzakelijke doorbre king van de prijs- en loonspiraal. Een van de belangrijkste voorwaarden voor de doorbreking is, volgens het overlegorgaan, het achterwege blijven van overheidsmaatregelen die zoals de ervaringen van dit jaar hebben geleerd een ware prijsgolf kunnen ontke tenen. De regering heeft desondanks voorgesteld de B.T.W. in de loop van 1970 te verhogen. Daardoor dreigt de grondslag te vervallen voor een door de S.E.R. aanbevolen beleid, dat er op gericht is de prijsinflatie te beteugelen door een samenwerking van overheid, werkgevers en werknemers. Het overlegorgaan wijst er in dit ver band nogmaals op, dat niet alleen de vakbeweging, maar ook de werkgevers vertegenwoordigers, zowel in de Soci aal-Economische Raad als daarbuiten de regering ernstig hebben gewaar schuwd voor een verhoging van de B.T.W. volgend jaar. Het overlegorgaan meent, dat verwacht mag worden dat de prijsstijging veel verder zal gaan dan die welke kan worden berekend op grond van de directe invloed van zo'n maatregel. Daarom kan naar het oor deel van het overlegorgaan ook weinig betekenis worden toegekend aan het overbrengen van een aantal artikelen naar een lager B.T.W.-tarief. Het overlegorgaan is van oordeel, dat de regering de door de S.E.R. aan bevolen andere oplossingen, zoals een verschuiving van eén groter deel van de inflatiecorrectie in de loon- en in komstenbelasting en een verhoging van de vermogensbelasting, ten onrechte van de hand wijst. Aan de argumenten van de S.E.R. wordt in de Miljoenennota volgens de drie vakcentrales onvoldoen de aandacht besteed. Het overlegorgaan van de drie vak centrales doet een dringend beroep op regering en parlement alsnog de door de S.E.R. voorgestelde maatregelen met betrekking tot de loon- en inkom stenbelasting en de B.T.W. te volgen teneinde de vakbeweging in staat te stellen haar voorgenomen beleid ten uitvoer te brengen. Het overlegorgaan vil met nadruk te kennen geven, dat het voor volgend jaar wenst vast te houden aan het uit gangspunt van de S.E.R., dat naast de arbeidstijdverkorting de stijging van het reëel besteedbare loon 2'/3 a 3 pet moet bedragen, waarbij de invloed van zg incidentele loonstijgingen nog nader moet worden vastgesteld. Het overlegorgaan betreurt, dat in de plannen van het kabinet met betrek king tot de belastingaanpassing in 1970 en 1971 geen bijzondere aandacht is besteed aan de verlaging van de be lasting voor de laagste en middenin komens. De werkloosheid gestabiliseerd op een niveau van ongeveer 60.000 blijft grote aandacht vragen, vooral ge zien de samenstelling en de spreiding van de arbeidsreserve. Gezien de onevenredige spreiding van de werk loosheid over het land, blijft in de eer ste plaats, naar het oordeel van de drie vakcentrales, een grondige aanpak van de regionale ontwikkeling dringend noodzakelijk. Het overlegorgaan spreekt er zijn verwondering over uit, dat de Raad voor de Arbeidsmarkt niet is ge raadpleegd over de aangekondigde wij- gziging van het stimuleringsbeleid. Het overlegorgaan wijdst er voorts op, dat de schaarste op de kapitaalmarkt de realisering van het woningbouwpro gramma voor volgend jaar ernstig in gevaar dreigt te brengen. Het overlegorgaan dringt er bij de re gering op aan dat zij maatregelen neemt om de kapitaalvoorziening voor een programma van 125.000 woningen te waarborgen. Met voldoening wordt vastgesteld dat de regering de stadssanering, de stadsrecreatie alsmede de doorstroming zal bevorderen. Een systeem van indivi duele huursubsidies kan voor hen die in verhouding tot hun inkomen te hoge huren moeten betalen verlichting bren gen. Tegen het verminderen van ob jectieve huursubsidies voor sommige groepen huurders heeft het overlegor gaan in beginsel geen bezwaar. Veel hangt echter af van de uitwerking, die aan deze beide voornemens wordt ge geven. Het overlegorgaan wijst er voorts op, dat de door de regering aangekondigde maatregelen ten aanzien van de bejaar denoorden niet mogen leiden tot een vermindering van de bouw van deze oorden. Nog te veel bejaarden wachten op opneming. Het overlegorgaan stemt in met de voorziene maatregelen met betrekking tot de sociale verzekering ten behoeve van de minder draagkrachtigen. Wat betreft de financiering wordt de voor keur gegeven aan een bijdrage uit de algemene middelen. In het kader van de voox-gestelde op trekking van de ontwikkelingshulp be pleit het overlegorgaan een goede soci- BRUSSEL In Paraguay is de 49- jarige bankdirecteur E. M. uit Wilrjjk by Antwerpen gearresteerd. De man wordt beschouwd als de hoofdverdachte in een miljoencnzwendel, die begin dit jaar in België aan het licht kwam. M.. die met een vriendin een luxueus leventje leidde in Paraguay, heeft met anderen valse obligaties ter waarde van anderhalf miljoen gulden in omloop ge bracht. Het is nog niet zeker of hij aan België zal worden uitgeleverd. ale begeleiding van de tot nu toe sterk economisch gerichte objecten. De regering beschouwt, volgens de drie vakcentrales, het jaar 1970 blijk baar als het jaar, waarin de belang rijkste doeleinden van haar programma moeten worden verwezenlijkt. Bepalend voor de waardering daarvan door de vakbeweging is de mate waarin de re gering gestalte weet te geven aan de democratisering van het bedrijfsleven en daarmee recht doet wedervaren aan de mondigheid van de werknemers. Enkele punten uit de Rijksbegro ting voor Verkeer en Waterstaat, financieel wat meer gedetailleerd: aan de oost-westverbinding Hoeve laken-Apeldoorn-Oldenzaal (Rfjkweg 1 - E 8) zal 45 miljoen gulden worden besteed; daarbij gaat het om voortzet ting van de aanleg van de E-8 tussen Hoevelaken en Holten, waarbij is Inbe grepen de bouw van een brug over de IJssel bij Deventer. voor Rijksweg 15 (Ridderkerk-Go- rinchem-Doetinchem) is in dit begro tingsjaar 19 miljoen gulden beschik baar. Dit bedrag wordt gebruikt voor de rijbaanverdubbelingen en de bouw van kunstwerken tussen Alblasserdam en Kesteren, voor de aanleg van het weggedeelte Kesteren-Valburg-Ressen en het gedeelte Babberich-Doetinchem. in het midden van het* land wordt voorzien in verdere aanleg van de IJs- selweg (Rijksweg 48), gedeelte Arn- hem-Dieren en het begin van de brug- bouw over de om te leggen IJssel bij De Steeg (5 miljoen). voor onderhoud en verbetering van het Apeldoorns Kanaal is f 500.000 be schikbaar (in 1969 toegestaan: f 800.000). voor wegen in Gelderland, voorko mend op het Rijkswegenplan, is 18 miljoen uitgetrokken (in 1969 was dat ruim 13 miljoen); voor overige Rijkswe gen ruim 5 miljoen (in het vorige jaar 4Vs miljoen). het onderhoud van voltooide werken in Oostelijk Flevoland zal f 2.750.000 kosten, hetgeen f 450.000 meer is dan in 1969. In Zuidelijk Flevoland zijn deze bedragen resp. f 400.000 en f 350.000. Voor indijkingen en droogma kingen in het algemeen staat 43 mil joen op de begroting. ADVERTENTIE Syntracriet /"'een woord, geen aankondiging, geen belofte geeft aan de rijksbegroting 1970 een vonk van hoop en verrassing. De uitkomsten liggen benauwend dicht bij de voorspellingen, aldus Het Vrije Volk (soc.) over de Troonrede. De heiligheid van een liberale verkiezingsbe lofte blijkt de grootste bron van inspiratie. De inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelas ting moet en zal volgend jaar beginnen. „Er komt ondanks een unanieme aanbeveling van het bedrijfsleven volgend jaar een, zij het niet zeer grote, verhoging van de BTW", zegt Het Vrije Volk over de Miljoenennota. Natuurlijk, op papier levert deze verhoging van de indirecte belastingen maar een zeer kleine prijsstijging op. Maar... er bestaat heel begrijpelijk een enor me vrees bij bevolkingsgroepen, die van een klein inkomen moeten leven, dat er, net als begin dit jaar, weer een grote afstand zal be staat tussen wat de fabrikanten en midden standers op papier mogen en wat ze in werke lijkheid doen met hun prijzen. Het valt nauwelijks te verwachten dat de vak centrales onder deze omstandigheden hun bon den in bedwang zullen houden. Deze zijn toch al niet wild enthousiast over de loonafspraak van 5 procent voor 1970. Het hele evenwichtige eco nomische beleid van de heer Witteveen staat of valt echter met een matiging op het loonfront". 99 Het Algemeen Dagblad (neutraal) schrijft „dat voor het eerst sinds vele jaren een begroting is ingediend, die ons nauwelijks of geen pijl doet". Het blad complimenteert minister Witteveen met zijn „rustige begroting", waarop „ondanks al het passen en meten extra geld beschikbaar is voor ontwikkelingshulp, onderwijs, krotoprui ming en technologische vernieuwing". De begro ting „is niet spectaculair, ze bevat weinig ver rassend nieuws maar ze is, zo geloven wij, door haar evenwicht een goede basis voor het kabinet om met name aan structurele hervormingen in onze maatschappij voort te werken". Het Utrechts Nieuwsblad zegt dat de Troon rede het beeld geeft van een ijverige hardwer kende ploeg, maar met bijzonder weinig fanta sie. Het zou toch mogelijk moeten zijn, ver volgt het blad, iets meer te zeggen over de op vattingen van het kabinet over de nu ook naar Nederland overgeslagen radicale stromingen on der de jeugd". Over het beleid, zoals dit blijkt uit Troonrede en Miljoenennota, zegt het Nieuwsblad van het Noorden: „vaag en onduidelijk". Het commen taar spreekt van „vrijblijvend gebeuzel over de onrust der tijden". Het Noorden, aldus de krant, is in de Miljoe nennota weer de gebeten hond. Het Noorden telt in Den Haag niet mee, want het kan politiek geen vuist maken, zoals Limburg, dat zijn me dische faculteit krijgt en waarover straks een nieuwe nota gaat verschijnen. „Geen woord echter over de Eemshaven, noch in de Troonrede, noch in de Miljoenennota, noch in de begroting van Verkeer en Waterstaat, het geen in de praktijk zou kunnen betekenen: in 1970 gaat niet de eerste schop in de grond een andere interpretatie lijkt niet mogelijk". „Voor de bestuurders en de halve bestuur- dertjes in het Noorden, die de pers altijd kapit telen over de stekelige houding, die zij tegen de zoet gevooisde excellenties aèmneemt, is dit een goede les: Al het lief zijn voor Den Haag is er op uit gelopen, dat men nu in zijn hemd staat". 99 In haar commentaar op de Troonrede vraagt de Arnhemse Courant zich af of de regering met al haar begrip voor vernieuwing ook niet eens iets aan vorm en inhoud van de Troonrede zou moeten doen. „De Troonrede is enerzijds het werkprogram ma van het kabinet en anderzijds een toespraak van de Koningin tot het volk. Jaar in jaar uit vertoont de Troonrede alle euvels van dezt twee slachtigheid. Het wordt een soort lappendeken; al lezend springt men van de hak op de tak. Wanneer de Troonrede zich zou bepalen tot de grote lijnen van de toestand in de wereld en de ontwikkeling in het eigen land, zou de ope ning van de nieuwe zitting van de Staten-Ge neraal aanzienlijk aan waarde winnen. De de tailplannen voor het regeringsbeleid kunnen wel op een andere manier worden geventileerd".

De Vallei | 1969 | | pagina 7