Veenendaals dagblad Verolme moet plaats maken voor experts Kritiek, studie en belangen N.P.D.- betoging door schoten OVERVAL LEVERDE NIETS OP Chaban-Delmas erkent Franse achterstand getroffen Twijfels over gevechts kracht Zuid-Vietnam Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Hele bedrijf heeft grote problemen PREMIERE VAN .SLAG OM ENGELAND" |Jon£c',M '"j Twee meisjes en jongen op verdachte wijze zoek MINDER I VOCHTIG Rover vluchtte zonder buit spaarbank uit JAMIN REGERING STELT ALS BINDENDE VOORWAARDE VOOR STEUN Vertrouwen in saneringspolitiek BARRICADES AFGEBROKEN IN BELFAST Tsjechische atoomgeleerde gevlucht naar Engeland Terugtrekking 35.000 VS-militairen sinaassnippers EXCELSIOR GELD NODIG MILJOENEN Duik onder balie Twente feliciteert Limburg HANOI Hop I I Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 17 SEPTEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 218 Het is gebruikelijk dat de miljoenenno ta in het weekeinde voor Prinsjesdag aan de pers wordt verstrekt het is nu eenmaal een omvangrijk en niet gemakkelijk stuk werk dat bestudering vraagt wil men het op een begrijpelij ke wijze aan de lezers kunnen voor zetten. Ot ook anderen al van te vo ren een exemplaar ter inzage ontvan gen weten we niet feit is echter wel dat men ongeveer gelijktijdig al de reacties ontvangt van allerlei belan gengroeperingen die laten weten hoe zeer ze het met het een of het ander oneens zijn. Bij het lezen van die reacties vraagt men,zich soms af oï men zich wel de tijd gegund heeft de argumentatie te lezen waarmee het kabinet of een af zonderlijke minister zijn voorstel heeft omgeven; of men méér heeft gedaan dan alleen maar gekeken naar wat de uitwerking is voor de eigen belangen groepering alvorens men zijn protest de wereld in slingerde. En...of men bij de beoordeling wel voldoende aan dacht heeft gegeven aan het niet te loochenen feit dat de verantwoorde lijkheid voor het geheel van onze sa menleving van een regering, een kabi net ver uitgaat boven de verantwoor delijkheid die welke andere groep in die samenleving dan ook heeft. De regering is op een bepaald onder deel afgeweken van het SER-advies we hebben daar gisteren op ge wezen. Men heeft gemeend toch in het komende jaar de BTYV-tarieven enigermate te moeten verhogen en men heeft de last daarvoor afgewen teld op de ondernemingen. Daarom is d» vakbeweging boos en is de On dernemersfederatie teleurgesteld. Dat is allemaal heel begrijpelijk. Maar: men zal moeten begrjjpen dat de SER, ook al is dit dan het toporgaan van ons bedrijfsleven en op het sociaal-economische vlak de voornaamste adviseur van het kabi net, een andere verantwoordelijkheid heeft dan de regering. De regering heeft ook nog heel andere dan so ciaal-economische belangen af te wegen; zij heeft de zorg voor ons onderwijs, voor defensie, voor we gen en krotopruiming allemaal zaken die geld kosten en die een be paalde prioriteit hebben. En dan kan het zijn dat men terwille van die be langen een wat andere koers uitzet dan de SER graag had gezien. Een kabinet dat dat goed geargumen teerd doel cn daarvoor komt mi nister Witteveen lof toe! verdient alleen al daarom respect. Natuurlijk blijft er voor iedereen wat te klagen over: de kerken zullen 't uitgetrokken bedrag voor de ontwik kelingshulp wel aan de schriele kant vinden, de leraren zullen van mening zijn dat er nog niet genoeg geld be schikbaar is voor een juiste uitvoe ring van de mammoetwet, de grote gemeenten zullen klagen en de klei ne gemeenten zullen klagen maar voordat men gefundeerde kritiek gaat spuien zal men eerst de samen hang van het geheel grondig moeten bestuderen. En gezien de snelheid waarmee men zijn commentaren af vuurt hebben we de indruk dat het lezen en in zich opnemen van de ar gumenten van de regering nogal eens wordt nagelaten. ADVERTENTIF 0LGA de uitgekiende guden hart J DEN HAAG Scheepsbouwer Cor Verolme (69) moet plaats maken voor een financiële en een bedrijfskundige expert, aan te wijzen door de minister van Economische Zaken. Deze bindende voorwaarde zal de regering stellen wanneer zij mocht ingaan op een verzoek van het scheepsbouwconcern om een nieuwe kredietgarantie van ongeveer honderd miljoen gulden. Het verzoek om steun is onvermijdelijk geworden. Niet alleen lijden de be drijven in Amsterdam (NDSM) en op Rozenburg verliezen en moet er meer geld komen voor de bouw van het mammoètdok op Rozenburg, maar ook dreigen directe betalingsmoeilijkheden. Een schriftelijk verzoek om een nieu we kredietgarantie heeft minister De Block nog niet van het concern ont vangen. Dit kan ook moeilijk anders, omdat de heer Verolme hiermee zijn eigen vonnis zou ondertekenen en de weg vrij zou maken voor een andere top in het bedrijf: vier zittende be drijfsdirecteuren plus twee nieuwe. De heer Verolme weet dat de rege ring zijn vertrek wil. Weigert hij, dan krijgt hij geen steun los. Zowel minis ter De Block als mr. B. W. Biesheuvel, de voorzitter van de commissie voor de scheepsbouw, heeft er bij de heer Verolme krachtig op aangedrongen af te treden. De noodzaak van een nieuwe krediet- C. VEROLME alleenheerser af garantie is het gevolg van de grote verliezen, die niet alleen op de werf van de NDSM in Amsterdam, maar in nog sterkere mate op de werf op Rozenburg bij de bouw van mammoettanker! wor den geleden. Bovendien zijn tientallen miljoenen guldens extra nodig voor het mammoetdok op Rozenburg. De vaste commissie voor Economische Zaken in de Tweede Kamer zal vandaag over de gang van zaken bij Verolme worden ingelicht. Daarbij zal duidelijk worden, dat het concern, dat alleen de in ons land tienduizend mensen in dienst heeft, op korte termijn dringend geld nodig heeft. De Nieuwe Rotterdamse Courant heeft gisteravond op de voorpagina de aanval geopend. Volgens dit blad heeft Verolme bij de bouw van mam moettankers een misrekening gemaakt, die moet leiden tot een verlies van ze ker zeventig miljoen gulden. Samen met het geraamde verlies bij de NDSM, van dertig miljoen gulden, zou het concern over een tijdvak van drie jaar een verlies lijden van hon derdmiljoen gulden. Ten behoeve van de financiering van de investeringsplannen van Verolme, waaronder de bouw van een mammoet- dok en de overneming van de NDSM, zijn garanties afgegeven voor leningen tot een bedrag van f 105 miljoen, waar van f 75 miljoen ten behoeve van het dok. Tot op heden werd van de gegaran deerde leningen circa f 52 miljoen op genomen. Van het opgenomen geld werd f 22 miljoen gebruikt ten behoe ve van de bouw van het dok en f 30 miljoen voor overneming en reconstruc tie van de NDSM. Minister De Block heeft dit meege deeld in antwoord op schriftelijke vra gen van de PSP-Kamerleden Gortzak en Wiebenga. Verscheidene prominente figu ren woonden gisteren de we reldpremière bij van de film ..The battle of Britain". De voorstelling werd gegeven in het Domonion Theatre in Londen. Van links naar rechts: de Engelse acteur Sir Laurence Olivier, zijn echtgenote Joan Plowright. de Amerikaanse senator Barry Goldwater en zijn echtgenote. Sir Laurence speelt in de film de rol van luchtmaarschalk Lord Dowling, hoofd van het Britse operationele commando gedurende de slag om Engeland. HEERLEN Twee vijftienjarige meisjes uit Schaesberg en Heerlen en een zeventienjarige jongen uit Heerlen zijn sinds zondag zoek. Ze zijn het laatst gezien in gezelschap van een man, die bij de Heerlense politie niet erg gunstig bekend staat. Maandag kreeg de politie een tip, dat op de Heerlenseheide een provisori sche tent stond, die wat verdacht leek. De politie stelde een onderzoek in en vond in de tent enkele kledingstukken, waarvan er enkele met bloed waren be smeurd. De moeder van een van de meisjes wist te vertellen, dat de kle dingstukken van haar dochter waren. 5 5 pen vlak lagedrukgebied beheers- te ook het afgelopen etmaal het weer in een groot deel van Midden-Europa. In de vochtige J lucht, die zich boven ons land be- vond, vormde zich gisteravond en j vannacht plaatselijk mist. Boven deze mist bevond zich onstabiele bewolking, waaruit in de noord- j oostelijke provincies regen viel. In j Leeuwarden ging dit zelfs gepaard J met onweer. Daar werd vanmor- J gen om 7 uur zelfs 21 millimeter g J regen afgetapt. J Het komende etmaal zal het weer J voor een groot deel bepaald wor- J den door drukstijgingendie boven J Scandinavië plaats hebben. Hier- g door zal de wind in ons land uit j oostelijke richtingen blijven waaien en wordt minder vochtige lucht g aangevoerd. Morgen zullen er dan ook zonnige perioden voorkomen, waarbij de temperatuur ongeveer j dezelfde waarden zal bereiken als vandaag. Morgen: Zonop: 06.19 onder: 18.48 Maan op: 14.55 onder: 21.18 imwamiwnwHwuMwnmuumnwmwu AMSTERDAM Voor de tweede keer in negen dagen tijds is gisteren een overval gepleegd op een bijkantoor van de Spaarbank voor de Stad Am sterdam. Vorige week maandag werd ruim 72.000 gulden buitgemaakt, dit keer liet de rover zich afschrikken en ver dween in een gereedstaande auto zon der iets mee te nemen. Al het geld was opgeborgen in de kluis, toen de rover om half zes het bijkantoor aan de Johan Huizingalaan in Amsterdam-West binnenstapte. Zijn gezicht ging half schuil achter een doek, in zijn rechtervuist had hij een pistool. Kassier H. van Essen bleef doodkalm en liep resoluut naar een keukentje achter de kantoorruimte, waar zich een knop bevindt voor stil alarm, waarmee binnen een minimum aan tijd de hele Amsterdamse politie in actie kan wor den gebracht. Een loketbeambte dook bliksemsnel onder de balie, waar ook een knop voor stil alarm zit. De rover raakte blijkbaar zo beduisd dat hij rechtsomkeert maakte en ver dween in de auto waarin buiten twee mannen op hem zaten te wachten. Zij stoven weg naar de rijksweg richting Den Haag. Dit is het bijkantoor van de Spaarbank voor de Stad Am sterdam, waar gistermiddag een mislukte overval plaats had. PARIJS De Franse nationale vergadering heeft vannacht met meerderheid haar vertrouwen in de regering Chaban-Delmas grote uitge sproken. Deze had aan de gisteren door de premier afgelegde verklaring over de saneringspolitiek na de devaluatie van de fran^ de vertrouwenskwes tie verbonden. De verklaring is door het parlemefit met 369 tegen 85 stem men goedgekeurd. Er waren acht onthoudingen. ENSCHEDE De bestuursgroep Me dische faculteit Twente cn het burger- comité medische faculteit hebben aan het wetenschappelijk onderwijs Lim burg in Maastricht een telegram ge stuurd met de volgende inhoud: „Nauwelijks bekomen van onze verba zing wensen wij u gaarne geluk met uw gewonnen eerste ronde in de strijd o..i de achtste medische faculteit". Uit dit telegram blijkt dus dat men in Twente nog steeds hoop heeft dat de strijd om de 8e medische faculteit na behandeling in de Kamers nog in hun voordeel kan worden beslecht. De Franse regering hééft gisteren ruiterlijk erkend, dat Frankrijk ver achterligt bij de moderne landen. Het is namelijk niet in staat geweest mee te gaan met zijn tijd. Dit werd belet door 1) Zijn broze eco nomie; 2) Zijn slecht werkende staats apparaat; 3) Zijn achterlijke en conser vatieve sociale structuur. Dit was de kern van een opzienbaren de zelfbeschuldiging, vervat in de re geringsverklaring, waarmee de Franse premier Chaban-Delmas gisteren de bui tengewone ziting van het parlement opende. Volgens premier Chaban-Delmas wa ren de belangrijkste maatregelen om uit deze impasse te komen de volgen de: Een geheel nieuwe salarispolitiek op te stellen in samenwerking met de vakbonden. Een verregaande autonomie in de genationaliseerde sector (o.m. voor de P.T.T.) om deze te verlossen van de staatsvoogdij. Vrijheid van nieuwsgaring van de Franse radio en televisie, alsmede zend tijd voor alle politieke partijen. Verkorting van de diensttijd, tot twaalf maanden. Alle ministers dienen binnen drie maanden een reorganisatieplan van hun departement in te dienen, waarbij alle overbodige directies en diensten wor den opgeheven. Verkorting van de werktijd door ver lenging van de vakanties en het omscha kelen van week- op maandlonen. Het ziet er naar uit dat, de nationale spoorwegstaking in Frankrijk spoedig beëindigd zal worden. De directie van de Franse spoorwegen heeft vergaan de voorstellen gedaan, die tegemoet komen aan de eisen van de trein machinisten voor betere arbeidsvoor waarden. LONDEN Na uitvoerige onderhan delingen gingen de rooms-katholieken van Belfast gistermiddag eindelijk ak koord met het afbreken van de barri cades in hun buurten. De Britse regering en die van Noord- Ierland, hadden nogmaals gewaar schuwd dat dit moest gebeuren. Bulldozers van het Britse leger en an der zwaar materieel worden gebruikt om de bevolking te helpen met het af breken van de hindernissen die nog honderden straten versperren tussen katholieke en protestantse buurten. Drie bataljons infanterie zijn in de buurt van de katholieke Fails Road sa mengetrokken om de bevolking te be schermen tegen mogelijke nieuwe aan vallen door protestanten uit aangren zende buurten. De garantie van deze militaire be scherming gaf gisteren de doorslag. Ook overredingskracht van bisschop pen en priesters, die met Britse officie ren door de straten trokken om de be volking te manen de barricades af te breken. De Noordvietnamese afvaardiging naar de vredesbesprekingen in Pa rijs is bereid te praten met de vrou wen van vier in Vietnam vermiste Amerikaanse piloten, die willen weten of hun mannen dood of nog in U /en zijn. De gedeeltelijke staking van déi rijse metro duurt ook nog voort. tiaf 'O' Het grondpersoneel van de Franse luchtvaartmaatschappij „Air Inter", die binnenlandse vluchten verzorgt, legt met ingang van vandaag het werk neer. De staking zal steeds met een et maal worden verlengd, zolang de eisen voor betere werkomstandigheden van het personeel niet zijn ingewilligd. KASSEL Bij een demonstratie te gen de voorzitter van de Duitse ex treem-rechtse partjj NPD. Adolf von Thadden, zijn gisteravond in Kassei twee jongens door scholen gewond ge raakt. Volgens de politie betreft het een 22-jarige en een 19-jarige jongen, die beiden met schotwonden in de boven arm naar een ziekenhuis moesten wor den overgebracht. Hoe het incident zich precies heeft voorgedaan is nog niet bekend. Een onbekende zou uit een wagen gesprongen zijn en na het lossen van een waarschuwingsschot in de lucht zijn wapen op een groep demonstran ten hebben gericht. De voor gisteravond geplande verkie zingsbijeenkomst van de NPD in een grote zaal in de Duitse stad Kassei was door de politie van de stad verbo den, omdat zij ongeregeldheden ver wachtte. De demonstranten, die zich eerst bij de zaal hadden verzameld, trokken daarop naar het centrum van de stad waar Von Thadden zich in een hotel bevond. Toen Von Thadden het hotel via een achteruitgang verliet en in zijn wagen wegreed, gingen de de monstranten achter hem aan tot aan het huis van Wernher Fischer, de ver tegenwoordiger van de NPD in de Land dag. Daarop vielen de schoten. De de monstranten gooiden toen de ruiten van de woning van Fischer in. Onder bege leiding van een sterke politiemacht moest Von Thadden later met een auto van de politie in veiligheid worden ge bracht. De demonstranten riepen in spreekkoren: „nazi's eruit" en bekogel den de politiewagen met verfpotten en rookbommen. LONDEN - Een Tsjechoslowaaksc atoomgeleerde is volgens het Engelse dagblad The Times naar Engeland ge vlucht. De geleerde, wiens naam niet werd bekendgemaakt, zou maan dagavond in YVenen zijn aangekomen en van daaruit zijn doorgereisd. In En geland zou al een fuctie voor hem zijn gereserveerd in een centrum voui kern onderzoek. SAIGON Verscheidene Amerikaan se officieren in Vietnam staan scep tisch tegenover de vraag of het Zuid- Vietnamese leger het vacuüm kan op vullen, dat ontslaat als de door presi dent Nixon aangekondigde 35000 mili tairen uit Vietnam op 15 december zul len zijn teruggetrokken. „Het zal me zeer verbazen als zij dat kunnen hou den". zei een Amerikaanse officier, die tien maanden lang in de Mekongdelta heeft gevochten. Een andere officier zei: „De delta is het proefterrein voor de Zuidvietnamezcn geworden: het is een situatie van overwinnen of sterven en ik geloof nu juist niet dat zij zullen overwinnen." Deze meningen vormen een scherpe tegenstelling met de verklaring die het bureau van president Van Thieu uitgaf, waarin de aangekondigde terugtrek king werd ómschreven als „e^n maatre gel genomen vanwege de steeds groter wordende kracht van het leger van de republiek Vietnam". Een van de Ame rikaanse officieren zei ook: „Ik haat de ze regel nu we zo dicht bij de overwin ning zijn." Noord-Vietnam en de Viet-Cong hebben tot dusver nog niet laten blijken dat zij de terugtrekking van nog eens 35.000 Amerikaanse militairen uit Viet nam zullen honoreren met gelijkwaar dige tegenprestaties. „Wij eisen totale en onvoorwaardelijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Viet nam. Een alternatief is er niet", zei hij. De Viet-Cong uitte zich in dezelfde termen. Na 15 december zal de totale sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam 484.000 man zijn. Toen presi dent Nixon op 20 januari van dit jaar aan de macht kwam waren dat er 540.500. Nixon hoopt door vrije verkiezingen ADVERTENTIE morgen 200 gram van 104- voor 94 niet te geloven voor die prijs! onder internationaal toezicht een einde aan de oorlog te maken. Hierna zou den de V.S. zich in een periode van 12 maanden uit Vietnam terugtrekken. A/Tisschien kom ik ook weieens op L de v o g e l hop te spreken al 5 heb ik hem maar een paar keer in levenden lijve ontmoet doch van- daag staat de plant hop op het j programma. Dit ligt een beetje voor de hand, want terwijl ik dit schrijf, rankt deze onvervaarde liaan hoog in de chamaecyparis voor het huis- kamerraam en geeft met zijn frisse, geelgroene ballen" een fraai con- trast met het zilverige brons van de zachte wuivers. Ook door de ro- dodendrons zie ik die decoratieve klimmers in de weer, maar onze buurman heeft weinig met hen op. want hun omstrengeling snoert de takken van het sierhout in. De hop is een overblijvende plant, waarvan l de bovenaardse delen 's najaars af- sterven; uit de moeilijk uit te roeien E wortelstok of hopstoel, waarmee zij overblijft, komen in de lente nieuwe stengels te voorschijn en we kunnen l in onze eigen tuin zien, dat ze wel een lengte va meer dan tien meter kunnen bereiken. Om zich op de been te houden, slingeren ze zich om boom en struik, staak en hekwerk. De eironde, vrouwelijke ..kegels", de hopbellen, dragen bij rijpheid op de schubben een geel poeder of meel, het z.g. lupuline. In de droge- rijen heten ze deftig Flor es Humuli Lupuli" en in de farmacie, alsook bij de bierbrouwerij, vinden ze toe- passing. Als een geneesmiddel dient E hop als een mildwerkend slaapmid- E 5 del, voorts helpt het bij nervositeit E i en neurasthemie. De teelt van onze liaan ging in Nederland vrijwel ge- heel teloor, doch in Vlaanderen. Frankrijk, Engeland en Duitsland wordt nog heel wat hop verbouwd; in zo'n gebied zijn de lange staken. waaraan de planten zich omhoog E werken, karakteristiek. 17 sept. '69. A. B. WIGMAN. E

De Vallei | 1969 | | pagina 1