Rumoerige avond in Den Haag ABN Spaar -biljet 1969175 Hoeden trokken de aandacht Gladstone Mild als u de zachtste wilt Mr. Biesheuvel (ar) niet overtuigd van noodzaak afwijken van SER-advies Regiefoutje in de Ridderzaal kunstenaars was happening voor aantal 25 king size filters f 1.75 Luidruchtige jongelui opgepikt GOUDEN KOETS ONGEWOON OMLIJST „Prinsjesdag*" Algemene Bank Nederland Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Man voelde zieli bedreigd Drs. Den Uyl: „Slecht beleid" Vondeling acht kans o/) gesprek met K.V.P. vrijwel nihil f.100.- groeit naar f.150.- in vijf en een kwart jaar FRACTIELEIDERS OVER MILJOENENNOTA Steeds minder senatoren aanwezig Zigeunerkoning veroordeeld Stroom eieren in aantocht Koninklijk gezin zwichtte niet voor dreigement LATER BESLISSEN MIDDENSTAND GEPLUKT99 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 DEN HAAG Ongeveer duizend jongens en meisjes hebben gisteravond in Den Haag een demonstratieve op tocht gehouden tegen de macht van het grootkapitaal. De tocht voerde van het station Hollandsche Spoor via de binnenstad naar het Buitenhof. Tij dens ongeregeldheden na afloop van de mars, vooral in de omgeving van het Plein en later in de Grote Markt straat, trad de oproerpolitie op, be schermd met helmen en schilden en met de lange wapenstok. Er werden enkele charges uitgevoerd om de me- ROTTERDAM Enkele Rotterdam se politiemannen moesten dinsdagmor gen in actie komen, nadat een hevig ongeruste bewoner van de Capelsweg bij Rotterdam had gemeld, dat op zijn erf een met een pistool gewapende man drie andere personen bedreigde. Toen de agenten arriveerden, zagen zij inderdaad het eerder door de tip gever omschreven tafereel. De man, die het pistool hanteerde, een 52-jarige hoofdvertegenwoordiger uit Krimpen aan de IJssel. had echter een pasklaar excuus voor zijn optreden. De vertegen woordiger vertelde, dat hij kort tevo ren in zijn auto was voorbijgereden door een andere wagen, waarvan de bestuurder een stopteken gaf. In eerste instantie had hij aan dit verzoek niet voldaan, omdat hij in deze automobilist een van de mannen her kende, die hem begin augustus in Mij drecht hadden mishandeld. De vertegenwoordiger was bang ge worden en had het veiliger geoordeeld een erf aan de Capelsweg op te rij den. De drie mannen in de auto gingen hem achterna. Toen het drietal uit stapte, stond de vertegenwoordiger al met een pistool in de hand te wach ten. „Ik voelde me bedreigd en wilde die mannen in bedwang houden", zo ver klaarde hij. Het pistool had de verte- genwooriger na de affaire in Mijdrecht gekocht om zich, als dat nodig mocht zijn, tegen zijn aanvallers te verdedi gen. Het dreigement belette de koninklijke familie niet om na de rit van de Ridder zaal naar het paleis op het Lange Voor hout korte tijd op het bordes te ver schijnen. In het telefonische dreigement werd gezegd dat de Jordaanse jongen, die vo rige week een mislukte aanslag pleegde op de Israëlische ambassade in Den Haag, onmiddellijk moest worden vrij gelaten. Gebeurde dat niet, dan zou ko ningin Juliana Prinsjesdag niet overle ven, zo zei iemand telefonisch met een vreemd acent. Drs. W. K. N. Schnielzer, fractielei der van de KVP, is verheugd over de beslissing de achtste medische faculteit in Maastricht te vestigen. Hij heeft nog geen definitief standpunt over de vraag of het kabinet terecht van het nigte te verspreiden. Er werden dertien arrestaties verricht. De jongelui, afkomstig uit kringen van ANJV, Rode Jeugd, Socialistische Jeugd en sympathisanten, voerden tij dens de optocht door de stad spandoe ken mee met teksten als „Nederland neutraal en atoomvrij", „Dienstweige raars vrij" en „Veertigurige werk week". Zij droegen vlaggen mee en fakkels en wierpen tijdens de tocht door de stad vuurwerk en rookbom- metjes. Op het Plein werden nogal wat geparkeerde auto's in het gedrang beschadigd. Vooral tussen negen uur en half elf liepen groepen van enkele honderden jongelui heen en weer door de straten in de binnenstad. Op en rond het Plein deden zich de meeste moeilijkheden voor tussen jongelui en de politie, die zeventig man had ingezet. Van d^ arrestanten werden er negen op het Plein aangehouden en vier el ders in de binnenstad. Te middernacht was de politie nog bezig met het ver horen van een aantal van de arrestan ten. Alleen de 20-jarige mej. E. H. A. K. die opgaf geen vaste woon- en verblijf plaats te hebben, was toen ingesloten. Enkele arrestanten waren, nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt, weer heengezonden. DEN HAAG Dr. A. Vondeling, voorzitter van de PvdA, acht de kans dat zijn partij tot een gesprek met de KVP zal komen, vrywcl nihil. Dit zei hy maandag in een radiouitzending van de P.v.d.A. De KVP omarmt de regering De Jong, Luns, De Block en men verde digt door dik en dun de heer Witteveen. Welnu, in zo'n situatie is er geen enkele reden voor ook maar een heel klein beetje kans op succes met zo'n gesprek, aldus dr. Vondeling. ADVERTENTIE dat is een samengestelde interest van 8 per jaar! de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaarplan 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN spaarbiljet 1969/75 U bent welkom bij de advies van de SER is afgeweken. Vol gens hem is er geen sprake van dat de verhoging van de BTW op 1 juli een prijzenchaos zal veroorzaken. Drs. J. M. den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA, spreekt zonder meer van een slecht beleid. Hij vindt het afwij ken van het advies van de SER bijzon der onverstandig. Hij heeft de indruk, dat de dekking van de uitgaven onvol doende is. Drs. Den Uyl vreest, gelet op de krapte op de kapitaalmarkt, een ramp voor de woningbouw. M'r. E. H. Toxopeus, fractievoorzitter van de VVD, meent dat de verhouding tussen looninkomen en het overige in komen voor de werknemers heel wat gunstiger blijkt te zijn dan enige maan den geleden werd voorspeld. De fractievoorzitter van de CHU. J. T. Mellema, achtte het beter om nog geen definitieve afspraken te maken over de datum van invoering van de verhoging van de BTW. Hij zou daarover pas over enige maanden een beslissing willen nemen. De c.h. Politicus wil ook discussiëren over de vraag of de belastingcorrectie volgend jaar met tweederde en in 1971 met éénderde moet worden ingevoerd. Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, fractieleider van D'66, heeft de „aller grootste" twijfels over de mededelingen in de miljoenennota, dat het werkelijk besteedbaar inkomen in 1970 met 2,5 procent zal kunnen stijgen. Hij is bo vendien bang, dat de prijzen meer om hoog zullen gaan dan wordt voorspeld, en heeft zeer grote moeilijkheden met het plan om de verhoging van de BTW op 1 juli te laten ingaan. Er zijn uit het openbare leven nog meer reacties op de regeringsplannen losgekomen clan wij gisteren al hebben gepubliceerd. De katholieke en christelijke midden stand vindt, dat de regering de oplos sing voor het inflatie-vraagstuk uitslui tend heeft gezocht in een verslechtering van het investeringsklimaat. Het ach terwege blijven van nieuwe investe ringsfaciliteiten, herhaaldelijk in het vooruitzicht gesteld, wordt betreurd. Hun niet-confessionele collega's, ver enigd in het Koninklijk Verbond van Ondernemers, valt het op hoe weinig aandacht het midden- en kleinbedrijf in de miljoenennota krijgt. Positief beoor delen zij het voor tweederde deel toe passen van de inflatie-correctie in 1970. Het Consumenten Contact Orgaan vreest dat de verhoging van de b.t.w. de inflatiebestrijding nadelig zal beïn vloeden. Een nieuwe prijzengolf dreigt, evenals het achterwege blijven van DEN HAAG Voor een kleine hon derd mannelijke kunstenaars van de Beroepsvereniging van Beeldende Kun stenaars was Prinsjesdag gisteren een aardige happening. Zij verschenen kort voordat de stoet het Lange Voorhout passeerde met borden „leve de Koningin". Reden voor een Haagse inspecteur van politie om wantrouwend te informeren en zelfs te kijken of onder deze juichkreet geen gezagsondermijnende kreten waren ver borgen. Die kwamen ook niet toen de Gouden Koets voorbij trok. Teksten als „Ik wil ook een zoen", „Kunst vervuilt de lucht niet" en „Met kunst meer mans", trek-' ken zij ook de aandacht van de konink lijke familie. Zij reageerde echter nauwelijks. Vriendelijk wuivend, wenste zij ook de Maagdenhuiskreet: „Dit is het begin, wij gaan door met de strijd" niet te ho ren. In de buurt van' de Plaats en het Buitenhof bleef het ook na het voorbij trekken van de stoet onrustig. Kort na één uur was een rookbom gegooid door de achttienjarige A. C. B. Hij werd aangehouden, evenals drie andere demonstranten van linksen huize, de 24-jarige L. A. den C., de 34-jarige A. P. van H. en de 22-jarige R. van H. allen uit. Den Hssg. Het zelfde gebeurde met de negen tienjarige scholier J. G. D. die weigerde bevel van de politie door te lopen, op te volgen. Geruime tijd na de plechtigheden werd uit een groep van een paar hon derd jongens en meisjes op het Buiten hof een jongen opgepakt, die kennelijk iets lelijks tegen een politieman had geroepen. De groep jongeren begeleidde joelend een paar politiemannen, die te voet na gedane arbeid naar een jeep gingen om daarmee naar het bureau terug te keren. De jongen ging mee in de jeep. DEN HAAG Met het ook metter daad aanwezig zyn van de leden van de Eerste Kamer tydens de senaatsverga deringen is het de laatste jaren berg afwaarts gegaan. Op den duur kan dat fataal zijn voor de parlementaire democratie. Aldus de nieuwe voorzitter van de Eerste Kamer, mr. M. de Niet, in zijn openingsrede voor het komende zittingsjaar. De nieuwe voorzitter beëdigde giste ren 34 afgevaardigden. ADVERTENTIE Dringt direct door tol aan de haard van de pijn üeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamei ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. DEN HAAG Conform de eis, is de 27-jarige zigeunerkoning Koka P. door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. Hij was ervan beschuldigd de laatste twee jaa'r tal van kostbare goederen te hebben aangeschaft zonder betaling. Zo wordt hij ervan verdacht bij een Haagse juwelier voor 176.555 gulden ju welen te hebben „gekocht". Koka P. heeft beweerd dat hij de juwelen wel heeft betaald. De leverancier ontkent dit. ADVERTENTIE prijsdalingen als gevolg van de verla ging der b.t.w. voor een aantal levens middelen. De verhoging van de motorrijtuigen belasting en het definitief worden van de hogere accijns op benzine is bij de Vereniging rjjwiel en automobielin dustrie (Rai) in slechte aarde gevallen. „Barbertje moet hangen", aldus de reactie van een secretaris. „Altijd wordt er in de hoek van het wegverkeer geplukt". De RAI is overigens zeer benieuwd naar de bijdrage van de regering in het. Rijkswegenfonds voor 1970. De Europese Beweging in Nederland is teleurgesteld over de Europese pas sages in de Troonrede: aan de crisi* in de Europese eenwording wordt in enkele weinig zeggende zinnen vol onge motiveerde tevredenheid voorbij ge gaan, aldus de beweging. AMSTERDAM Zes meisjes en twaalf jongens, allen nog beneden de zestien jaar, zijn aangehouden in een bakkerij aan de Marnixstraat. Omwonenden en ouders hadden bij de politie geklaagd over het gedrag van de jongelui en over de luide mu ziek, waarmee de rust in de buurt zou zijn verstoord. De jongelui mochten de ruimte achter de bakkerij jpbruiken van de eigenaar. De Amsterdamse zedenpolitie heeft gisteren een achttienjarige Duitse jon gen en een veertienjarig meisje aange houden op de trappen van het Natio naal Monument. Het tweetal zou lig gend onder een deken onzedelijke handelingen hebben gepleegd. De Amsterdamse politie heeft ook vijf jongens in de leeftijd van zestien tot achttien jaar aangehouden op verden king van een groot aantal diefstallen en inbraken. Een zesde jongeman is nog voortvluchtig. Bij twintig „strooptoch ten" hadden zij een bedrag van twee duizend gulden buitgemaakt. UTRECHT Een stroom van eieren zal eind dit jaar en begin volgend jaar de internationale markt overspoelen. De uitbreiding van de legstapel is dit jaar groter geweest dan ooit tevoren. Die verwachting en vrees uitte giste ren de voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren in Nederland, de heer H. H. Garrelds. De heer Gar- relds leidde vorige week in Engeland de Internationale commissie voor de eierhandel- er produktie. De handel in eieren neemt, steeds meer af omdat steeds meèr landen in hun eigen be hoefte kunnen voorzien. De wereldpro- duktie neemt echter steeds meer toe. ABSEISTEIS Opvallend waren de hoeden die koningin Juliana en prinses Margriet gisteren droegen bij de opening van het nieuwe parlementaire jaar. Prinses Margriet, wier toilet allerwegen bewondering oogstte, luisterde aan dachtig naar de Troonrede, die haar moeder uitsprak. DEN HAAG De fractieleider van de A.R.P. in de Tweede Kamer, mr. B. W. Biesheuvel, is nog niet overtuigd van de noodzaak om af te wijken van het advies van de Sociaal-Economische Raad inzake de belastingcorrectie en de verhoging van de B.T.W. Een deel van het dekkingsplan van 1970 de ver traagde afbraak van de omzetbelasting op investeringsgoederen kan hij ook niet structureel noemen. Volgens mr. Biesheuvel wordt het bedrijfsleven in dit plan wel zeer zwaar belast. DEN HAAG Zich amicaal onder houdend met minister Klompé doodde minister Luns gistermiddag de tijd tot aan de binnenkomst van de Koningin. Om de aandacht van het publiek op hun grieven tegen het cultuurbeleid van de regering te vestigen hebben leden van de BBK gisteren tijdens de tocht van de gouden koets naar het Binnenhof met borden gedemonstreerd. Behalve de fractie van de P..S.P uit de Eerste Kamer die om principiële redenen niet was verschenen waren alle Kamerleden op drie na aanwezig. Een van hen was opgehouden door de Franse spoorwegstaking, de tweede wa^ met vakantie en de heer Imkamp van D'66 had er de voorkeur aan ge geven het arriveren van de stoet eens vanaf het Binnenhof te bekijken. Lang vóór dat moment had de nieuwe voorzitter van de Eerste Kamer, mr. 'T M. de Niet die de gezamelijke zit ting van Eerste en Tweede Kamer pre sideerde zijn eigen benoeming afge kondigd. Daarna prentte hij de gasten in wat te doen bij de aankomst van de stoet in de Ridderzaal. „Opstaan als ik opsta; gaan zitten als ik ga zitten". Het liep niet zo als mr. De Niet zich had gedacht. De vergadering zat al lang en breed toen de voorzitter nog kaarsrecht overeind stond. Een ambtenaar kondigde de komst van de Koningin aan, dus niet. zoals tot nu toe gebruikelijk was, een lid van de hofhouding. ADVERTENTIE Door de Haagse politie is gisteren meer dan normale aandacht besteed aan de route, die door de gouden koets ieder jaar wordt genomen. Een telefo nische boodschap aan verscheidene dag bladen, waarin werd gedreigd met een aanslag op koningin Juliana, was hier van de oorzaak.

De Vallei | 1969 | | pagina 6