„Nazi, nazi, Sieg heil, Sieg heil Beschuldigingen over en weer in de Duitse verkiezingsstrijd El Al viert toch 20ste verjaardag Hoofdstraat Veenendaal Wandelen met wassen hoofd Gouden plaat Volendam Hollywood in opschudding Wanhoopsdaad A Tuniekpak super acryl 89.75 B Trois Pieces in acryl 57.50 C Overgooier met pullover in leacrïl 47.50 Sabbath Neergeschoten Aanvallen Beate Klarsfeld N.P.D. Vrijdags tot 9 uur 's avonds, 's Woensdags tot 1 uur. mjuMt WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 99 De filmactrice Audrey Lambert loopt hier nogal griezelig rond. Als een soort spook wandelt zij tijdens de opname van de film Cromwell rond met het (wassen) hoofd van koning Karei I, die in die tijd op bevel van Cromwell werd onthoofd. TEL AVIV El Al van Israël, een van 's werelds meest ongewone en controversiële luchtvaartmaatschappij en, viert dit jaar zijn 20ste verjaardag met een recordwinst. Ondanks de drei ging van aanvallen door Arabische guerrilla's blijft hij doorvliegen. De maatschappij heeft onlangs een winst bekendgemaakt van drie miljoen dollar voor het belastingjaar 1968-1969, bij een omzet van 63 miljoen. Met ne gen moderne Boeings van zichzelf, een in permanente huur en op zijn minst drie chartervluchten per dag in liet toeristenseizoen, is de El Al, naar verhouding van de grootte van het land waar hij is gevestigd, een van 's we relds grootste luchtvaartmaatschappij en. El Al verwacht dit jaar 400.000 pas sagiers te vervoeren en in 1971 een van de eerste maatschappijen te zijn, die de Boeing-747 Jumbojet met een capa citeit van bijna 500 passagiers gaat gebruiken. Met een personeelsbestand van 3.000 en kantoren in 17 landen op vier con tinenten, is de El Al de grootste dol- larverdiener van de Joodse staat. Hij is bijna geheel het eigendom van de staat, die 97 procent bezit. De rest behoort aan Histradoet, het Israëlische vakverbond, en het Jewish Agency. In de 20 jaar van zijn bestaan, heeft de El Al veel last gehad van interne moeilijkheden. Voortdurend wordt hij bestookt door godsdienstige kringen om - dat hij op de Joodse sabbath vliegt van zonsondergang vrijdag tot zons ondergang zaterdag. El Al zegt 60 vliegdagen per jaar te verliezen als niet op de sabbath wordt gevlogen. Als maatschappij kan El Al alleen kosjer voedsel serveren en moet hij zich strikt houden aan de Joodse eet- voorschriften. Stakingen van technisch personeel en piloten hebben soms de gehele vloot stilgelegd. Maar ondanks de gevaarlijke situa tie in het Midden-Oosten en het onze kere financiële beeld van Israël, heeft El Al zijn Hebreeuwse naam, die ..om hoog" betekent, hoog gehouden. De maatschappij werd in 1948 opge richt en maakte een jaar later met een Douglas DC-4 Skymaster zijn eerste vlucht naar Parijs. De piloten waren hoofdzakelijk buitenlanders, die Israël geholpen hadden in zijn eerste oorlog tegen de Arabieren. In het begin van de jaren vijftig wisten de opgelapte toestellen van El Al, die de fictieve naam „Near Est Airlines" droegen, Irak en Jemen bin nen te komen, om te helpen bij het vervoer van 140.000 Joden naar Israël. In 1955 had de El Al zijn eerste en enige grote ramp. Een Constellation kwam in het Bulgaarse luchtruim te recht en werd neergeschoten. Achten zestig mensen kwamen om het leven. Verder zijn er geen ongelukken met dodelijke afloop geweest. In 1957 beweerde El Al de eerste maatschappij te zijn die turboprop-toe stellen gebruikte op een transatlan tische route, en enige tijd had El Al de langste non-stop vlucht 9300 km van New York naar Tel Aviv op zijn naam. El Al had ook een van de routes met de grootste omweg. Om Johannes burg te bereiken zonder over Arabisch grondgebied te vliegen, moest een toe stel eerst noordwaarts naar Turkije, dan zuidwaarts naar Teheran en ten slotte westwaarts naar Johannesburg, een afmattende reis van 15 uur. Door de oorlog van 1967 werd die tijd ge halveerd, toen El Al over het bezette Sinai kon gaan vliegen. De oorlog van het Midden-Oosten be zorgde de maatschappij nieuwe moei lijkheden. De Arabische commando's beweerden dat El Al toestellen werden gebruikt om militair personeel en wa pens te vervoeren en daarom werden de toestellen een doelwit van de com mando's. De saboteurs konden niet toeslaan in Israël zelf, en daarom kozen zij neutra le vliegvelden, o.a. Athene en Zürich. Ook werd een toestel dat uit Rome was vertrokken, gekaapt en naar Algiers ge>- vlogen. De vliegtuigen zijn vaak opgehouden door bomdreigingen en van al het vliegend personeel van El Al wordt thans geëist, dat het bedreven is in judo. Op deze vluchten zijn agenten aanwezig van de Israëlische veiligheids dienst. De bagage wordt scherp onder zocht en de incidenten met guerilla's hebben vele buitenlandse luchthavens er toe gebracht sterkere veiligheids maatregelen te treffen. Hoewel de maatschappij er op kan rekenen, dat de Joden uit vaderlands lievende overwegingen met El Al zul len vliegen, gaf een der directeuren toe, dat een succesvolle guerrilla-aanval de boekingen sterk omlaag kan bren gen. „Tot nu toe hebben we geluk gehad", zei hij. FRANKFORT Beschuldigingen en tegenheschuldigingen over vroeger en herboren nazisme vliegen over en weer in de Westduitse verkiezingscampagne. De voornaamste doelwitten zijn kanselier Kurt Kiesinger, lid van de nazipartij van 1933 tot 1945, en plaats vervangend hoofd van de afdeling radio-propaganda van Hitiers ministerie van Buitenlandse Zaken tijdens de Tweede Wereldoorlog minister van Economische Zaken, Karl Schiller, eens lid van Hitlers bruin- hemden en van de naziliga van hoogleraren Adolf von Thadden, voorzitter van de uiterst rechtse nationale democrati sche partij (NDP), wiens scherpste tegenstanders zeggen dat hij de geeste lijke erfgenaam is van Hitiers nazipartij. Kiesinger, voorzitter van de CDU, zo wel als Von Thadden, hebben voortdu rend last van linkse betogers die „sieg heil" en „nazi" schreeuwen. Kiesinger is ook bestookt door leden van zijn eigen kabinet. Schiller, lid van de socialistische partij van minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt, heeft de godsvrede tussen de coalitie partijen gebroken. Hij verklaarde: „De kanselier, of lie ver gezegd, de CDU-voorzitter, heeft een verstoorde opvatting van de vrij heid van het woord en de persvrijheid. Kurt Kiesinger zal zich moeten afvra gen, of hij die verstoorde opvatting te danken heeft aan zijn persoonlijke en beroepsachtergTond." Deze aanval volgde op de krachtige bezwaren van de partij van Kiesinger tegen een televisieprogramma, waarbij de CDU er van werd beschuldigd, dat zij wedijverde met Von Thadden om de rechtse stemmen. Een tegenaanval op Schiller werd geleid door minister van Financiën Franz-Josef Straus, leider van de Bei erse vleugel van de partij van Kiesin ger en de rivaal van Schiller in het opeisen van de verdiensten voor de te genwoordige Westduitse economische hause. De Bayern-Kurier, het partij-orgaan van Straus, schreef: „Schiller heeft door zijn smakeloze en hypocritische aanval op de federale kanselier elk recht verspeeld om gespaard te wor den (voor aanvallen over zijn eigen naziverleden). Dat juist Karl Schiller een andere politicus durft te herinneren aan zijn houding tijdens de nationaal- socialistische tijden, stelt het Duitse volk op ondraaglijke wijze op de proef." Van Beate Klarsfeld, de vurige 30- jarige vrouw die Kiesinger in het open baar in het gezicht heeft geslagen, is een boek verschenen, waarin Kiesin ger wordt uitgebeeld als een belangrijk en gewillig werktuig van de nazi's. Het boek, getiteld „de geschiedenis van PG (Parteigenosse) 2633930 Kiesin ger" bevat documenten die afkomstig zouden zijn uit de archieven van Hitler's ministeries van Buitenlandse Zaken afdeling buitenlandse propagan da. Een aantal is gericht aan of onder tekend door de naam Kiesinger, en ein digt met „heil Hitier, Kiesinger". Mevr. Klarsfeld, wier schoonvader in de gaskamers van Auschwitz is omge komen, is kandidaat voor het parlement tegen Kiesinger in het Zuidduitse dis- KIESINGER NIJMEGEN De Nijmeegse politie heeft een dertigjarige gehuwde vrouw uit Arnhem gearresteerd. Zij wordt verdacht van poging tot moord op haar vierjarig zoontje. De politie werd zondagmorgen vroeg gewaarschuwd door omwonenden, die zeiden dat de vrouw zichzelf en haar zoontje met rattenkruid zou hebben, vergiftigd. Beiden werden met spoed naar het Radboudziekenhuis in Nijme gen vervoerd. De vrouw is gisteren in hechtenis genomen. Vermoedelijk heeft zij haar daad in een toestand van zwaarmoedigheid gepleegd. De Volendamse beatgroep „The Cats" heeft haar gouden plaat voor de single Lea in ontvangst mogen nemen. trict Waldshut. Zij is lid van de nieuwe linkse partij, Actie voor Demokrati- sche Vooruitgang (ADF). ADF heeft eenzelfde soort documen tatie verspreid als in het boek is ver schenen. Regeringswoordvoerder, Günthcr Diehl, heeft het materiaal van ADF gebrandmerkt als „een heleboel vol maakte onzin". Kiesinger zelf noemde het materiaal „één schandelijke leu gen". Opnieuw wordt intussen geroepen om een verbzod van de NPD. omdat zij een ondemocratische party zou zyn, maar de regering van Kiesinger heeft zich hiertegen verklaard. De regering van de deelstaat Hes- ADOLF VON THADDEN sen, waar de NPD in het parlement is vertegenwoordigd, besloot bij de fe derale regering aan te dringen op ver bod van de NPD. De resolutie werd verleden week gesteund door Heinz Kühn, minister-president van Noord- rijnland-Westfalen, de Westduitse staat met de meeste inwoners. Kühn noemde de NPD een nageboor te van de nazi-partij. NEW YORK De filmindustrie van Hollywood is in opschudding. De nog bestaande grote filmmaatschappijen maken melding van verliezen en van ingrijpende veranderingen in de lei ding. Andere methoden om aan de malaise een eind te maken, zijn drastische verminderingen van de astronomische salarisen van topsterren en bezuini gingen ten koste van scenarioschrij vers en zelfs timmerlieden. Het weekblad voor de showwereld „Va riety" meldde onlangs onder de kop „gevallen sterren" dat acteurs en actrices die vorig jaar nog bedragen van meer dan een miljoen dollar kon den eisen voor medewerking aan een film, thans met zulke grote salaris verminderingen genoegen moeten nemen, dat hun impresario's hun aandeel verminderd zien. Zij willen niet zeggen welke sterren door de be zuinigingsmaatregelen zijn getroffen, omdat dit zou kunnen leiden tot wat zij noemen „economische sabotage". Volgens hen kan het niet verwacht worden, dat sterren als Elizabeth Taylor en Richard Burton de mond zullen openen over inkomstenvermin dering. Want wel bekend is, zijn de bruto- recettes van films waarvan „Varie ty" elke week een ranglijst publi ceert. Daaruit blijkt bijvoorbeeld dat Julie Andrews die na het fabelachtige succes met de „Sound of Music" vo rig jaar nog een zeer geliefde ster was, niet langer als een grote kassa magneet wordt beschouwd. Nu komen de filmconcerns zelf in moei lijkheden. Twentieth Century-Fox (di ehaar naam veranderd heeft in 21 Century) heeft een nieuwe directie gekregen en vormt het doelwit van pogingen tot overneming, evenals Metro Goldwyn Mayer (MGM). Een van de belangrijkste oorzaken van de financiële problemen is volgens deskundigen de accentverschuivingen in de films van grote namen naar de jeugd. Voor een film als „Romeo en Julia" van de Italiaan Franco Zefirelli, met jonge acteurs, staat de jeugd avond aan avond in de rij. Dustin Hoffman in de titelrol van „The graduate", levert de producent Joe Le- vine zoveel geld op. dat de film op nieuw voor de grote theaters in de roulatie wordt gebracht. Zijn tweede film, „Midnight oowboy" belooft op nieuw een groot succes te worden en de jeugdige filmliefhebbers die de bioscoop trouw blijven terwijl hun ouders thuis op de televisie de oude films bekijken, trappelen van onge duld voor de volgende film van Dus- tin Hoffman. Volgens „Variety" is de toestand in Hollywood nu zo veranderd, dat een producent met een goed verhaal voor de hoofdrol, liever uitkijkt naar een onbekende maar talentvolle vertolker, „Een producent zei dat hem de dien sten van zogenaamde miljoendollar- sterren waren aangeboden, maar dat hij hen geen stuiver waard achtte, als hij niet een geschikt verhaal voor hen had. Hij voegde daaraan toe: en als ik het juiste verhaal had, zou ik hen niet nodig hebben. Het is niet alleen zo, dat werken met de perso nen. wier salarissen maar konden stijgen, vergif is voor de kassa. De jongelui die nu naar dé bioscoop gaan ontdekken liever een Dustin Hoffman, daarmee wordt nu geld verdiend", al dus „Variety", Dinsdagmorgen is op de nieuwe Maasroute ter hoogte van Terheij- den (gemeente Wagenberg) een vracht wagen. geladen met ongeveer twintig ton betonplaten, van» de weg geraakt en gekanteld. De chauffeur, de 58-jari- ge A. Kuipers uit Zevenbergen, raakte bekneld en is ter plaatse overleden.

De Vallei | 1969 | | pagina 8