Minister Den Toom stelde ,Rampenbrigade' in Nederland steunt ontwikkeling van West-Irian DAMES! Bij aanwijzing Maastricht gaf spreiding doorslag Ruim f m miljard voor Defensie Goulash, Hachee, Jachtschotel Medio 70invoering van huursubsidies C.N.V. „Tal van medici maken misbruik van machtspositie" Viering van nationale bevrijdingsdag Tanktransport Overleg Alleen na fouillering werd publiek bij rechtzaak toegelaten WITTE KRUIS Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns! Hulpverlening in binnen- en buitenland Circa 1700 man aangewezen Uitstel huurverhoging tot 1 juli Mr. Van Thiel weer eerste op voordracht Kamerpraeses Dutch Internationals Fund ORDEHANDHAVING IN PRIN CAPE helpt elke maand 3C weer CALAMITEITEN VER11SGA OVER 8E MEDISCHE FACULTEIT „Huis der koningin" f 6.650.000 STARTEN IN 1980 CAPACITEIT COMMENTAAR „TE GROOT ACCENT" OPNIEUW STREVEN NAAR 125.000 HUIZEN Huursubsidie Verbetering Nog 63.000 tekort Vier jaar cel geëist tegen verkrachters Oogje in het zeil WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) heeft zo blijkt uit de memo rie van toelichting op de defensiebegroting een „Rampenbrigade" ingesteld. Ze bestaat uit vrijwilligers van parate eenheden van de drie krijgsmachtdelen. Deze eenheden krijgen naast hun normale taak de verplichting hulp te verle nen bij natuurrampen in Nederland of daarbuiten, ook buiten Europa. De to tale sterkte is ongeveer 1700 man. Aan materieel beschikt ze over 300 voertui gen. Het commando berust bij de bevelhebber van de landstrijdkrachten, lui tenant-generaal W. van Rijn. Voor de nieuwe vredestaak zijn aan gewezen twee compagnieën mariniers, een bevoorradingsschip en schepen voor een eventueel hoofdkwartier of voor logistieke ondersteuning; een pantser- infanteriebataljon, een peloton Kon. Marechaussee, een geneeskundig deta chement, een genieveldcompagnie en een lichte transportcompagnie. Voorts een Friendship met vliegend personeel, drie helikopters (Alouette 3) met bij behorend vliegend en technisch perso- -neel. Het pantserinfanteriebataljon (650 man) en de Mariniers (560 man) zul len alleen als „mankracht" worden in gezet b.v. om dijken te dichten of puin te ruimen na aardbevingen. Ze krijgen extra materiaal als zandzakken, schop pen en houwelen. De geneeskundige compagnie (130 man) beschikt over een veldhospitaal met 90 bedden, een ope ratiekamer en een specialistengroep be staande uit een internist, een chirurg, een anaesthesist, een bio-chemicus, 2 tandartsen en een laborant. Verder heeft ze zes ziekenauto's. Het marechausseepeloton (30 man) gaat mee voor handhaving van rust en orde, bescherming van eigendommen, en politiediensten. Het geneeskundige detachement gaat alleen mee als in 'n bepaald land geen goed geoutilleerde ziekeninrichting aanwezig is en is uit- DEN HAAG Nederland en Indone sië hebben de in Manilla gevestigde Aziatische Ontwikkelingsbank een ge meenschappelijk plan in grote lijnen voorgelegd voor de ontwikkeling van West-Irian en zijn bevolking. Nederland zal financieel bijdragen in de uitvoering van het ontwikkelings plan. De grootte van de financiële bij stand is afhankelijk van de projecten, die moeten worden uitgevoerd. De be dragen zullen afzonderlijk worden vast gesteld. De Nederlandse stortingen ko men als extra geld boven de driehon derd miljoen gulden, die Nederland in het speciale fons van de VN voor de ontwikkeling van West-Irian heeft ge deponeerd. Indonesië en Nederland zullen samen de concrete ontwikkelingsprojecten be palen en aan de Aziatische bank voor leggen. Deze overeenkomst is gisteren in principe tot stand gekomen na een on derhoud tussen de ministers mr. J. M. A. H. Luns (Buitenlandse Zaken) en drs. B. Udink (Ontwikkelingshulp) en mr. Sudjarwo Tjondronegoro, de Indo nesische gevolmachtigd minister voor de gehouden volksuitspraak in West- Irian. Mr. Sudjarwo verblijft enkele dagen in Nederland op doorreis naar New York, waar hij de algemene vergade ring van de VN zal bijwonen. Hij sprak gisteren ook met drs. W. K. N. Schmel- zer, voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de KVP. Mr. Sudjarwo zal ook nog ontmoetingen hebben met mr. E. H. Toxopeus (WD), drs. J. M. den Uyl (PvdA) mr. dr. N. G. Geelkerken (ARP) en de heer J T. Mellema (CHU). Mr. Sudjarwo zal de Nederlandse po litici persoonlijk inlichten over het ver loop van de volksuitspraak in West- Irian. Djakarta zal daarover eind deze week of in de volgende week officieel verslag uitbrengen aan Oe Thant, de secretaris-generaal van de VN. ADVERTENTIE Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien v de maag.) sluitend bedoeld voor hulpverlening aan de uitgezonden militairen. De Genieveldcompagnie (146 man) draagt zorg voor het leefbaar maken van het rampengebied door waterzui vering, energievoorziening, wegenaan leg en aanleg van gemproviseerde lan dingsterreinen. De lichte transportcompagnie (125 man) met drie pelotons van elk 20 drie- tons vrachtauto's, is aan de brigade toegevoegd om de bij rampenbestrijding vaak grote behoefte aan extra transport te dekken. De eenheden van de rampenbrigade worden niet speciaal opgeleid voor hun dienst. Ze doen die vredestaak in be ginsel met het organieke materieel en ongewapend; alleen de marechaussees beschikken over hun organieke wapen, voor uitoefening van hun politietaak. Behalve bij watersnoodramp en aard bevingen, kan de rampenbrigade ook optreden bij bestrijding van calamitei ten als explosies, bedrijfs- en stads branden, epidemieën, zware ijsgang op grote rivieren, wervelstormen en kust- verontreiniging. De rampenbrigade kost alles bij elk aar nog geen half miljoen gulden. De MINISTER DEN TOOM kosten zijn zo laag, omdat het overgro te deel van de beschikbare eenheden behoort tot het contingent, dat Neder land voor de Verenigde Naties ter be schikking gesteld heeft. Om deze V.N.- taak te kunnen uitoefenn, zijn in het verleden al uitgaven gedaan. Anders ligt het bij de Genieveldcom pagnie en de lichte transportcompagnie die geen deel uitmaken van het V.N.- contingent. De hoofdmoot van de in- stallatiekosten is dan ook aan deze bei de compagnieën besteed. Deze compag nieën zijn gevaccineerd, zodat ze, even als de overige eenheden van de briga de, onmiddellijk kunnen worden inge zet. DEN HAAG Voor de regering is doorslaggevend geweest bjj het aanwijzen van Maastricht als plaats voor vestiging van de achtste medische faculteit :sprei- ding van het wetenschappelijk onderwijs. „De vestiging van een instelling van we tenschappelijk onderwijs past volledig in het beleid van gelijkmatige nationale spreiding en zal de culturele ontwikkeling en de structuur van de volksgezondheid ten goede komen". DEN HAAG De begroting 1970 voor zover het betreft het Huis der Koningin beloopt een totaalbedrag van f 6.650.000,-. Overeenkomstig de grond wettelijke bepalingen is het inkomen van de leden van het koninklijk huis als volgt vastgesteld: inkomen van de koningin f 4.750.000,-; inkomen prins Bernhard f 475.000,-; in komen prinses Beatrix f 300.000,-; inko men prins Claus f 300.000,-; onderhoud koninklijke paleizen f 825.000,-. Dit staat in de nota medisch weten schappelijk onderwijs, die minister dr. G. H. Veringa van Onderwijs en We tenschappen op Prinsjesdag heeft uitge bracht. Dr. Veringa voegt er aan toe, dat de regering wellicht anders had ge kozen, als in Limburg reeds een instel ling van wetenschappelijk onderwijs gevestigd zou zijn geweest. In dit geval zou aan de samenwerking tussen de technische en medische wetenschap een zwaarder accent zijn gegeven. Minister Veringa meent, dat de facul teit en het daarbijbehorend academisch ziekenhuis Rijksinstelliingen moeten zijn De faculteit in Maastricht mag voorts de uitbouw en vernieuwing van bestaan de medische faculteiten niet belemme ren. De kosten voor de exploitatie van een nieuwe medische faculteit bedra gen, gebaseerd op 1967 en naar een schatting van de commissie-Van Wal- sum: f 35,4 miljoen per jaar, waarbij dan geen rekening is gehouden met de algemene universitaire kosten en de kosten van affiliatie. Voor de investe ring noemt de commissie een bedrag van f 400 miljoen. De bewindsman vindt ook, dat de fa culteit in Maastricht rond 1980 haar werkzaamheden moet beginnen. Hij wil hiervoor een commissie van voorberei ding instellen, die kan adviseren over het juiste tijdstip van opening. De aan staande voorzitter van de faculteit moet lid van deze commissie zijn. Moeilijkheden, verwacht minister Ve ringa nog bij het aantrekken van de ge kwalificeerde medische en technische staf. „Tal van voorstudies zullen nog noodzakelijk zijn en tal van vraagstuk ken dienen nog te worden opgelost", al dus de minister. Minister Veringa meent, dat maatre gelen moeten kunnen worden getroffen als er zich een voortdurende ontoelaat bare overschrijding van de capaciteit voordoet. De regering is in dit verband van plan wettelijk een onafhankelijke capa- citeits-adviescommissie in het leven te roepen. Deze commissie moet per fa culteit dë maximum opleidingscapaci teit bepalen, mede op grond van de daar verrichte capaciteitsonderzoekin gen. De minister streeft er zo naar een volkomen zakelijke en objectieve beoor deling mogelijk te maken. Ook overweegt hij eventueel regule rende maatregelen, zoals het instellen van wachtlijsten voor het begin van het tweede cursusjaar. Wie op zo'n wachtlijst staat, hoeft niet langer dan één jaar te wachten. Ontstaat er een cumulatie van wachtenden, dan vindt minister Veringa het onontkoombaar te denken aan een strikt doorgevoerd stel sel van vergelijkende examens voor of na de propedeuse. Ook deze maatregel dient op wettelijke basis te worden ge nomen. ..Limburgs sterkste argument, de rechtvaardige spreiding van het hoger onderwijs, heeft het zwaarst gewogen". Aldus mr. dr. Ch. van Rooy, commis saris der Koningin in de provincie Lim burg. (Overigens maandag al op de hoogte van de beslissing). „Limburg gaat een ontwikkeling te gemoet die de provincie een steeds be langrijker rol in Europees verband zal doen vervullen. De vestiging van een instituut voor hoger wetenschappelijk onderwijs is mede in dit verband een stap van uitzonderlijke betekenis". EINDHOVEN Burgemeester ir. H. Witte van Eindhoven was zeer positief in zijn verklaring over het kabinetsbe sluit: „Ik verheug mij erover dat de nota medisch-wetenschappelijk onder wijs zovele en zo goede argumenten voor de vestiging van de achtste me dische faculteit in Eindhoven aandraagt. Het is een duidelijke leemte dat de re gering voor haar uiteindelijke keuze geen overtuigender argumenten naar voren heeft weten te brengen"» TWENTE De commissaris der Ko ningin in Overijssel, jhr. mr. dr. C. v. Nispen tot Pannerden is van oordeel dat het element van de spreiding een te groot accent heeft gekregen. De waarnemend president-curator van de T.H.-Twente dr. W. Kroese fe liciteerde Maastricht maar meende dat de Twentse argumenten in het parle ment méér aandacht zullen krijgen. „Maastricht heeft een voorsprong ge nomen met 1-0", zei hij, „maar de twee de helft moet nog worden gespeeld". TILBURG Wethouder E. de Groot van Tilburg: „Waarom wordt in Tilburg niet gestart met een alpha-faculteit, zoals overal anders. Nu bestaat de mo gelijkheid dat in Maastricht lange tijd sprake zal zijn van een geïsoleerde me dische faculteit. De medische faculteit wordt gehanteerd, een herstructure ringsobject, passend in de Mijnnota van minister De Block. Overigens kan ook Brabant aanspraak maken op een der gelijk herstructureringsobject. Tenslot te betreur ik het dat de regering zo'n duidelijke aanbeveling heeft gedaan zonder het parlement te horen. Ik acht dit een ondemocratische handelwijze. DEN HAAG De defensiebegro ting voorziet dit jaar in uitgaven van ruim drie en driekwart miljard gul den, waarvan bijna 1,8 miljard is be stemd voor het leger, ruim 900 mil joen voor de vloot en ongeveer 900 miljoen voor de luchtmacht. Binnenkort zullen afspraken met de gouverneurs van Suriname en de An tillen formeel worden bekrachtigd, dat de gouverneurs geen in Suriname of de Antillen gestationeerde troepen ter beschikking van de regeringen in Pa ramaribo en Willemstad zullen stellen voor handhaven van de inwendige vei ligheid en de openbare orde, zonder dat daarvoor de instemming van het ko- ninkrijks-kabinet is verkregen. Voor een tweede bijzondere taak primair is de defensie het inzetten van troepen bij rampen, ongevallen en storingen in het verkeer en de verbin dingen waarbij de interne veiligheid en de openbare orde niet zijn betrokken, is geen instemming van het konink rijkskabinet vereist, tenzij bij een sta king. De strategische mobiliteit van het le ger zal sterk worden verbeterd door het beschikbaar komen van zgn „flatcars" voor transport van tanks per trein. Daarnaast wordt onderzocht of het mo gelijk is materieel van snel mobiliseer- bare eenheden reeds in vredestijd in West-Duitsland op te leggen, zodat slechts het bedienend personeel over grote afstand behoeft te worden ver voerd. Een andere mogelijkheid de reactie snelheid van het legerkorps te vergro ten, door permanent meer troepen in West-Duitsland te legeren, is moeilijker uitvoerbaar, al zal in overleg met Duit se instanties worden getracht daarin verbeteringen te brengen. De proef met het inbouwen van nieu we motoren en versnellingsbakken in Centurion-tanks heeft aangetoond, dat de tanks zo aanzienlijk kunnen worden verbeterd. Er zijn echter nog geen plan nen om alle centurions op deze wijze te verbeteren. De mechanisering kan met de invoe ring, dit jaar, van de 155 mm houwit ser' op rupsaffuit en van de 120 mm mortieren als afgesloten worden be schouwd. In het kader van de moder nisering van de verbindingsmiddelen, is bijna 48 miljoen uitgetrokken voor aankoop van moderne radiozenders met groot bereik en apparatuur voor ver bindingen over grote afstand. Voor het georganiseerd overleg bij de drie delen van de strijdkrachten wordt een nieuwe regeling voorbereid, aldus minister Den Toom. De ministeries van Defensie en Justitie hebben overeen stemming bereikt over een wetsvoor stel tot afschaffing van de krijgstuch- telijke straf van streng arrest. De animo om aan de KMA in Bre da een opleiding te volgen is te klein, en het verloop tijdens de opleiding is te groot, constateert de minister. Het feit, dat hij maandag al wist dat de achtste medische faculteit in Maastricht zal komen, was voor gouverneur dr. C. van Rooy van Limburg gisteren geen beletsel alsnog vreugdevol het glaasje ,,suderans" te heffen op de toekomst van Nederlands zuidelijkste hoofdstad en de nieuwe faculteit. ADVERTENTIE DEN HAAG Het woningbouwprogramma voor 1970 gaat uit van het in aan bouw nemen van 125.000 woningen, waarvan 25.000 woningen zonder subsidie. De 100.000 te subsidiëren woningen omvatten: 45.000 woningwetwoningen met rijksleningen. 55.000 gesubsidieerde particuliere woningen (waarvan 10.000 te bouwen door wo ningcorporaties met gemeentelijke garantie, de zogenaamde corporatiewoningen). In de toelichting op de begroting 1970 van het departement van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening deelt minister ir. VV. F. Schut mee: De ingangsdatum van de jaarlijkse huurverhoging wordt voor 1970 ver schoven van 1 januari naar 1 juli; Medio 1970 zal een systeem van aan vullende individuele huursubsidies worden ingevoerd, terwijl wordt na gegaan in hoeverre het mogelijk is meer draagkrachtige bewoners van goedkope woningen te belasten. Voor de regelingen inzake krotop- ruimingsbijdragen en doorstroming treedt in de plaats een gecombineer de bijdrage-regeling ter bevordering van krotontruiming en doorstroming, ten laste van het rijk en de gemeen ten. De maximale rijksbijdrage wordt verhoogd. De begrotingsposten voor reconstruc tie en sanering tezamen nemen t.o.v. 1969 met 68 pet. toe. Een nota over de bouwresearch zal in 1970 verschijnen. Het uitstel van de jaarlijkse huurver hoging met een half jaar moet als „een hoogst exceptionele stap terug" worden gezien, alleen gerechtvaardigd door de uitzonderlijke algemene econo mische toestand (loon/prijsspiraal). De invoering van een aanvullend in dividueel huursubsidie is een eerste een eerste stap in de richting van een algemeen gewenst subsidie naar be hoefte. Zij zal wellicht gepaard gaan met een correctie op het objectief subsidie voor woningen waarvan de huurders, gezien hun inkomen, een hogere huur kunnen betalen, dit teneinde de totale subsidielast in de toekomst binnen aan vaardbare perken te houden. Voor spe ciale categorieën, zoals bejaardenwo ningen, woningen voor gehandicapten, saneringswoningen en wellicht ook voar woningen voor alleenstaanden, zal het objectief subsidie belangrijke uit gaven blijven vergen. Er komt, zo wordt in de toelichting op de begroting voor volkshuisvesting meegedeeld, een nieuwe subsidierege ling voor woningverbetering, die een ruimere strekking zal hebben. De voornaamste bijdrage om tot een betere bezetting van de woningvoor raad te geraken zal van de doorstro ming moeten komen, die op verschil lende wijzen stimulansen krijgt. Zo zul len in 1970 gemeenten van het rijk fi- DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met 116 stemmen mr. F. J. F. M. van Thiel (KVP) als eerste op de voordracht geplaatst voor het voor zitterschap. De socialist drs. G. M. Nederhorst kreeg 87 stemmen als kandidaat voor tweede voorzitter en de heer R. Zege- ring Hadders (VVD) verzamelde 98 stemmen voor de functie van derde voorzitter. Voordat de Tweede Kamer overging tot het opstellen van de nominatie voor het voorzitterschap, bood minister Wit- teveen (Financiën) de Miljoenennota aan. Dr. Witteveen, niet zoals gebruikelijk in jacquet, maar in donker kostuum, wees erop dat in de begroting vele, moeilijk verenigbare wensen, moes ten worden afgewogen. Het uitgavenbe leid waarborgt dat de plannen van het kabinet verder kunnen worden verwe zenlijkt. Bovendien is er extra geld voor plannen, die de regering belang rijk vindt. nanciële tegemoetkomingen kunnen ontvangen teneinde goedkope wonin gen vrij te krijgen en voorts om be woners van krotten aan vervangende woonruimte te helpen. De bouw van minstens 12.000 bejaar denwoningen per jaar gedurende de eerste vijf jaar is noodzakelijk. Ondanks de bouw prestatie in de ja ren 1964-1968 van bijna 588.000 wonin gen resteerde per 1 januari j.l. nog een kwantitatief woningtekort van onge veer 63.000 woningen dat is 11.000 woningen meer dan een raming in 1964 aangaf. In de toelichting wordt gewezen op „een betreurenswaardige praktijk" met betrekking tot de huurkoop van oude woningen. Minister Schut waarschuwt eventuele gegadigden om niet zonder deskundig advies ingewonnen te heb ben op aanbiedingen van dien aard in t gaan. De regering onderzoekt of terza ke nog wettelijke voorzieningen nodig zijn. AMSTERDAM Vier jaar gevange nisstraf met aftrek eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren tegen twee jongemannen we gens verkrachting van twee meisjes. Het tweetal, de negentienjarige ijzer snijder Ronald W. en de 25-jarige chauffeur W. M., ontkende gisteren hardnekkig dat zij een negentienjarige scholiere op een avond in april hadden verkracht. Zij hadden het meisje een lift aangeboden. In mei hadden zij een zeventienjarige serveerster opgepikt. UTRECHT Het Christelijk Natio naal Vakverbond stemt „van harte" in met het voorstel van drie zieken fondsorganisaties, de inkomensgrens voor de ziekenfondsverzekering, die nu op f 13.800,- ligt, te verhogen tot on geveer f 17.300,- per 1 januari 1970. Ongeveer 80.000 personen, die nu op een particuliere ziekenkostenverzeke- ring zijn aangewezen, vallen dan weer onder de ziekenfondsverzekering. Volgens het CNV zou dit een snelle oplossing zijn voor de tienduizenden gezinnen met een inkomen juist boven de verzekeringsgrens, voor wie de voort durend stijgende premies van de par ticuliere ziektekostenverzekering vrijwel onbetaalbaar worden. Voor een deel, zo zegt het CNV in zijn orgaan „De Gids", is dat een gevolg van het feit, dat zoveel artsen en vooral specialisten van particuliere patiënten een veelvoud vragen van de bedragen, die het ziekenfonds vergoedt en die aan medici met een normale praktijk al een heel redelijk inkomen opleveren. Tal van tandartsen vragen van parti culiere patiënten schrikbarende bedra gen, die menigeen niet kan opbrengen. Tegen deze tarieven, die soms alle per ken te buiten gaan, rijst steeds meer verzet. Zo wreekt zich het feit, dat ook gezinnen met een inkomen van f 14.00,- of f 15.000,- als melkkoeien worden beschouwd door tal van medi ci, die van hun machtspositie mis bruik maken om hun inkomen zo hoog mogelijk op te schroeven, aldus het CNV. Met het onderzoek, dat de Sociaal- Economische Raad instelt naar de kos ten van de gezondheidszorg en de ziek tekostenverzekering, zal geruime tijd zijn gemoeid. Het CNV meent, dat voor de gezinnen, die het meest in de knel zitten, al eerder iets moet worden ge daan en steunt daarom het voorstel tot verhoging van de ziekenfondsgrens. DEN HAAG De begroting-1970 van het departement van Algemene Zaken bevat een nieuwe post, te weten die voor de bijdrage in de kosten verband houdende met de viering van de Nationale Bevrijdingsdag 1970. Een nationaal comi té, waarin organisaties uit het sociale en culturele leven vertegenwoordigd zijn, werkt thans plannen uit voor een passende en zinvolle herdenking en viering. Het comité heeft zich tot taak gesteld van een centraal punt uit door middel van voorlichting en hulp aan regionale autoriteiten en plaatselijke comités leiding te geven en een algemene herdenking te stimuleren, waarin zowel de oudere als de jongere generatie haar aandeel kan nemen. Voor 1970 wordt als begrotingspost uitgetrokken een bedrag van f 225.000,Naar zijn voorlopige raming zal voor dit jaar alsnog een bedrag nodig zijn van f 100.000,—» ROERMOND Twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en verbeurdverklaring van het mes, eiste de officier van Justitie, mr. W. Bartels, dinsdagmiddag tegen 'n 39-jarige koop man uit Weert, die op tweede Kerstdag van verleden jaar een collega-koop man Sjef L. zeven keer met een mes stak in het café De Koestal te Weert. Een van de steken ging negen centi meter diep en trof het hart van het slachtoffer. Kort daarna trad de dood in als gevolg van inwendige bloedingen. Deze zaak zou veertien dagen gele den reeds voor de Roermondse recht bank gediend hebben, maar twee ge tuigen namen toen van schrik vlak voor de zitting de benen, toen zij za gen, dat de familie van het slachtoffer in groten getale was aangetreden en zich zeer strijdlustig opstelde bij het gerechtsgebouw. De toen verdwenen getuigen waren nu present onder poli- tiegeleide. Nu waren twee anderen niet op komen dagen, maar hun afwezig heid was geen belemmering. Iedereen, die gistermiddag de publie ke tribune van de rechtbank op wilde, werd gefouilleerd. Voor de dames wa ren er speciaal twee vrouwelijke poli tieagenten aanwezig. Buiten hield de gemeentepolitie een oogje in het zeil en binnen was de parketwacht ver sterkt. Dat gebeurde allemaal omdat de officier van Justitie de melding had gekregen dat de verdachte Nelis H. in de rechtszaal zou worden doodgeschoten als de officier een te lage straf zou ei sen. De nare affaire was op Tweede Kerst dag begonnen met een 'ruzie tussen de zoon van verdachte en het slachtoffer L. Daarbij was de zoon van verdachte nogal toegetakeld. Hij had een snee in zijn gezicht in de buurt van een der ogen en diverse verwondingen opge lopen, zodat hij een paar weken in het ziekenhuis opgenomen moest worden. De vader van de jongen, die wegens doodslag terecht moest staan, had zich daar vreselijk over opgewonden. Het was zijn lievelingszoon ofschoon de va der er nogal wat mee te stellen had ge had. Toen verdachte met zijn vrouw op weg naar huis was, passeerden ze het café, waarop de vrouw, naar binnen kijkend, riep: „Kijk daar zit de messe- steker". Hierop volgde een woede-ex plosie van de nogal primitieve man. Hij rende naar binnen, opende al lo pend zijn vakmes, en stak in het -wilde weg naar het slachtoffer. ADVERTENTIE Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aan delen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKU, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips, Unilever en Zout-Organon. De spreiding over deze zes vermindert uw risico. Overigens... de aandelen van deze vennootschappen stegen in de laatste tien jaar aanzienlijk meer in koers dan het algemeen gemid delde van de Amsterdamse effectenbeurs! Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. U krijgt omgaand antwoord.

De Vallei | 1969 | | pagina 9