Kamerlid Willems geen spijt van keuze in 1946 gemaakt AANKOPEN BU KIM-CASH CARRY BRAZILIANEN WORDEN NIET OUD HOOFDFILIAAL: PRINSENGRACHT I5l A DAM f 388,- f 498,- f 448,- f 358,- f98,- f 239,- f 298,- W ■m\ 4 f 598,- f49,- uw prijs f 1848,— uw prijs f 36,50 Voortvluchtige patiënt meldde zich hij kliniek BISSCHOP HAALDE KOPLOPERS f\ Pas op met de pil UIT DE KERKEN DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1969 Het Kamerlid J. M. Willems DEN BOSCH De koplopers van 1946 zijn na 23 jaar ingehaald. In 1946 waren de bisschoppen van Ne derland boos toen enkele honder den katholieken in de Pv.d.A. de Katholieke Werkgemeenschap op richten. Zaterdag was mgr. A. Bluys- sen in Apeldoorn aanwezig toen deze werkgemeenschap zich ophief, omdat er in het huidige politieke leven geen behoefte meer aan is. i Gemakkelijk hebben de honder den katholieken het niet gehad die in 1946 meenden dat in de politiek an dere scheidslijnen moesten gelden dan godsdienstige. De heer J. M. Willems is zo'n werker van het eerste uur. Ik ontmoet hem in het gebouw van de Culturele Raad voor Noord-Brabent, waarvan hij tweede voorzitter is. Waarom koos u in 1946 voor de P.v.d.A.? „Ik vond dat de vooroorlogse po litiek duidelijk had bewezen dat de partijen op godsdienstige grondslag geen duidelijke politieke lijn konden uitstippelen. Bovendien geloofde ik in 1946 in het politiek samengaan van alle vooruitstrevende Nederlanders. Dat was tijdens de oorlog gegroeid Onder leiding van socioloog prof. Banning was er in de bezettingstijd veel gepraat over de politieke door braak. Ik zat in de verzetsgroep Christofoor, waar De Quay de leiding had. Een groot deel van de Christo foor groep is na de oorlog lid ge worden van de Katholieke Werkge meenschap in de P.v.d.A." „Het was voor mij een enorme teleurstelling toen De Quay in 1945 toch ging meewerken aan de herop richting van een katholieke partij." kamerlid De tden 37-jarige heer Willems was door de oorlog in de politiek ge komen, 1 want voor de bezetting van Nederland had hij in Amsterdam klassieke talen en archeologie gestu deerd. Een half jaar na de oprich ting van de P.v.d.A. werd hij lid van de Tweede Kamer en dat is hij nog steeds. Toen onmiddellijk in 1946 de bisschoppen de katholieken vermaan den de K.V.P. te steunen, hebt u toen overwogen om dit bisschoppelijk ad vies op te volgen? „Voor de katholieken die actief waren in de P.v.d.A., was het meer dan een louter politieke keuze. Wij waren ervan overtuigd dat het de kerk slechts ten goede kon komen. Als de bisschoppen in 1946 het lid maatschap van de P.v.d.A. hadden verboden, dan was ik uit de poli tiek gegaan. Ik had me nooit aange sloten bij de K.V.P. Zo dachten de meeste katholieken in de P.v.d.A. erover." Waarom hebben de bisschoppen in hun Man dement van 1954 het lid maatschap van de 1'vdA voor katholieken niet ver boden, terwijl zij toen wel het lid-zijn van het N.V.V., het lezen van so cialistische kranten cn het luisteren naar de Va- ra op straffe van excom municatie verboden aan katholieken? „Aanvankelijk heeft in het Mande ment dat verbod ook voor de Pv.d.A. gegolden. Op het allerlaatste ogen blik is daar „dringend ontraden" van gemaakt. „Gemakkelijker werd het voor ons natuurlijk niet. We werden door ve len in de kerk uitgescholden voor rot te vis. Zelfs mgr. Bekkers, heeft zich voordat hij bisschop werd, zeer fel tegen ons gekeerd. Pas toen hij als bisschop zijn eigen verantwoordelijk heid kreeg groeiden er tussen hem en ons begrip en tenslotte zelfs vriendschap." „Vlak na het Mandement wer den we onder druk gezet, dat we even zelfs hebben overwogen er maar mee te stoppen. Die aarze ling heeft slechts kort geduurd. Bij zonder belangrijk was dat we veel begrip en steun kregen binnen de P.v.d.A." Was het voor u als katholiek niet moeilijk in het begin om als Kamer lid buiten de K.V.P. te staan? Boos „Och de eerste dertien jaar heb ben K.V.P. en P.v.d.A. in coalitie sa men geregeerd. Natuurlijk was men in de K.V.P. boos op ons. Als poli tiek hoofdredacteur van de Volks krant heeft Romme in de eerste ja ren na de oorlog wat op ons afge geven! Kort na het verschijnen van het Mandement ging het echter be ter. Het werd toen duidelijk dat het Mandement een laatste poging was geweest om eeft ontwikkeling te stop pen, die toch niet te remmen was." Hebt u wel eens persoonlijk nadeel gehad van uw keuze? „Ik was ontzettend graag hier in Brabant burgemeester geworden. De Katholieken hier hadden dat wel aan vaard en enkele malen is het bijna tot een benoeming gekomen, die ech ter telkens weer door de K.V.P. in Den Haag werd getorpedeerd." Hoe denkt u over de revolutionaire ontwikke ling van deze tijd binnen uw kerk? Explosie „Het gaat allemaal wel wat erg vlug, al juich ik de veranderingen op zich bijna alle toe. Men heeft het isolement te lang pogen vol te hou den en men heeft de ontwikkeling te lang geremd. Dan komt de door braak altijd als een explosie, die men moeilijk onder controle kan houden." Hoe denkt u over Nieuw Links? „Ik ben het niet altijd met hen eens, maar ik ben wel blij met Nieuw Links. Na twintig jaar was er ook in de P.v.d.A. een soort stilstand ge komen, een soort geloof dat de lijn van twintig jaar de enige juiste lijn was." Grijze haren Grijze haren zijn in deze tijd nog maar wei nig in tel. vooral niet als de dragers actief wil len blijven. U hebt grij ze haren. „Och, ik ben voor tijdige aflossing van de wacht. Mogelijk dat mensen met grijze haren, die bereid zijn het roer over te geven, zich op de ach tergrond toch nog met hun erva ring dienstbaar kunnen maken. Dat hoop ik voor mezelf." EEN BEWIJS DAT: Ruim 1 millioen aankopen in de tijd, dat KIM-CASH CARRY bestaat; dat wil wat zeggen. 1onze artikelen echt goed zijn (veel klanten kochten ai voor de 5e en 6e keer) Om dit te vieren, hebben wij weer schitterende aanbiedingen. Komt u maar kijken! Overtuig u 2) onze artikelen echt laag in prijs zijn (anders hadden wij niet ruim 1 millioen verkopen) van de kwaliteit en uiterst lage prijzen. Het is beslist de moeite waard. En vraag meteen even 3) onze klanten echt tevreden zijn (dankzij goede service en garantie) naar ons unieke 100% garantie-systeem. >2», Edy Centrifuge Lqx Standaard 2800 toeren met veiligheids deksel. In- en uitwendig geëmaileerd. Inhoud 3 kg. Gewone prijs f149,— Uw prijs f107,- T.V. van bekend merk met panoramische beeldbuis 59 cm Moderne houten kast, geschikt voor de Nederlandse en Duitse programma's. Gewone prijs f 698,— Uw prijs Ook leverbaar in wit laqué, meerprijs f50,— Nieuwste model 61 cm T.V. Type Colombus Met volautomatische kanalen- kiezer en houten kast. Gewone prijs f 728,- Uw prijs 1 448,— Telefunken Operette Stereo tuner-versterker 4 golfbereiken. Uitgangsver mogen 2 x 7,5 Watt Uw prijs Radio- en Pick-Up Combinatie Geheel transistor voor lichtnet en batterij. 3 snelheden met grote speaker. Gewone prijs f 198,- Uw prijs f 99,™" Kupperbusch Gasfornuis In- en uitwendig geëmailleerd. 4 koperen branders met centrale aansteekinrichting, glazen ovendeur, thermostaat, lade en beveiligde oven. Dit fornuis wordt compleet geleverd met afdekblad en bakslede. Gewone prijs f 402,50 Uw prijs f 278,-- Tevens leverbaar met grillbrander van f 462,50 Uw prijs f 348,— In luxe uitvoering met electrïsche spit van f 698,— Uw prijs Lenco platenspeler type L 75 Een topapparaat voor uw huis studio. Met dwarsdruk compen satie met groot draaiplateau (4 kg). Continu instelling voor de juiste snelheid. De L75 leveren wij compleet met voet, stofkap en ADC MD element. Gewone prijs f 468,- Uw prijs Wij tonen U graag de gehele collectie van Lenco. Tosti-Grill Voor het maken van tosti's en saté. Gewone prijs f 69,50 Uw prijs f 34,50 Schaub Lorenz Televisie 59 cm Houten kast, moderne vormgeving. Automatische kanalenkiezer. Uw prijs f 488,- Keuze uit 80 verschillende type topmerken TV.'s. Telefunken platenspeler Mister Hit Met plastic stofkap, 2 snel heden. Automatische afslag. Uw prijs Gezins koelkast 160 Itr merk Zoppas Tafelmodel met grootdiepvrie3- vak, magn. deursluiting en formica bovenblad. Gewone prijs f 338,- Uw prijs Idem 185 Itr koelkast Gewone prijs f 448,— Uw prijs 1 I ï»t Telefunken Radio-Grammo foon Combinatie Stereo, compleet met chroom draaivoet. Bovenliggende radio geheel stereo. Moderne vormgeving, zonder boxen. Uw prijs Remington scheerapparaat type Selectric 200 Met tondeuse, verpakt In luxe cassette. Gewone prijs f 98,— Uw prijs Grote keus en kleine prijs in alle Remington artikelen,óók in Braun en Philips shavers. Philips Droog-Föhn Compleet met droogkap in handige koffer. Met 4 standen- schakelaar. Gewone prijs f 69,95 Uw prijs f 29,95 Aristona Kleurentelevisie 65 cm beeld Met automatische kanalenkiezer, kleur/zwart-wit schakelaar. Kleur verzadigingstoets en helderheids contrast-regelaar. Dit eerste klas toestel met zijn briljante kleur- weergave brengen wij U voor zeer lage prijs. Normale prijs f 2350,— Inruil korting - f 502,— Tevens leveren wij U andere merken kleuren televisie o.a. Blaupunkt, Nord Mende, Grundig er\Loewe Opta. Grote keus reeds vanaf f 1398,— Zephyr Portable radio met draagriem. Luxe uitvoering. Gewone prijs f 29,50 Uw prijs f 15,50 Geweldige aanbieding stereo Hifi boxen van bekend merk 4-weg systeem, frequentie bereik 35 x 22000 Hz. Piekver- mogen 40 Watt met Crossover- filter. Gewpne prijs f 298,- Uw prijs f 228,— Idem 2-weg systeem, fre quentie-bereik 40 x 20000 Hz. Crossoverfilter. Impedantie 4 tot 6 Ohm. Gewone pri)s f218,— Regal platenspeler de Luxe, vol stereo Compleet met 2 boxen, volumeregelaar, balans en toonregeling. Gewone prijs f 298,— Uw prijs f159,— Uw prijs f169,— Radio Grammofoon Comb. Rosita Topas Stereo Met Grundig radio-chassis en Philips wisselaar. Leverbaar in pailisander en wit laqué. Gewone prijs f 798,— Uw prijs f 578,— Stoombout van bekend merk met thermostaat en controle lampje. Stoom- schakelaar. Speciale Aanbieding BAUKNECHT WASAUTOMAAT WA 470. Deze wasautomaat doet elke was zonder moeite. U kunt kiezen uit 12 program ma's met een volautomatische eenknop bediening. Uitschakelbare centrifugegang. 4 kg inhoud. Automatische zeeptoevoer. Roestvrijstalen wastrommel en electrische deurvergrendeling. Gewone prijs f 998,— Kontante korting —f200,— 1798,- Extra Premie —f200,— Uw prijs f 598,- Sonofor Autoradio 12 volt Compleet met speaker en inbouwmateriaal. Gewone prijs f138,— Uw prijs f 79,— AEG badkamerkachel type iw 12,1200 Watt Uw prijs f 26,— AEG badkamerkachei type iw 20,2000 Watt Uw prijs f 34,— In diverse zaken van ons bieden wij U een zeer grote m collectie gashaarden van alle bekende Nederlandse merken o.a. Atag, Beckers, Benraad, Bocal, Dru, Etna, Faber, Geraerdts, Jaarsma, Nobel, Pelgrim, Siegler en Vulcana. Ook met gas-kolenvuur en gas-houtvuur. Kom eens kijken! Amsterdam: Jac.van Lennepstr. 125, tel. 020-386865. Haarlemmerdijk 143, tel. 020-247150. Utrechtsestraat 54—56, tel. 020-65095. Haarlem: Lange Veerstraat 23, tel. 023-320512. Leeuwarden: Voorstreek 42, teL 05100-23926. Volendam: Kathammerstraat 19, tel. 02993-3865. Veenendaal: Hoofdstraat 29, tel.08385-12727. Nu ook in Nijmegen: Lange Hezelstraat 54, tel. 08800-20737. WARENHUIS AMSTERDAM De eerste en grootste Cash Carry, waar alles véél minder .kost, staat op de Prinsengracht 151. (t/o parkeerplaats Noordermarkt, dichtbij de Haarlemmerstraat) Tel. 020-246143* RIO DF. JANEIRO Het is een tragische ironie, dat de meeste Brazilianen niet bang behoeven te zijn voor een hartaanval, de be langrijkste doodsoorzaak in sommige andere delen van de wereld, omdat jonge Brazilianen eenvoudig niet lang genoeg zullen leven, om ten offer te vallen aan die ziekten, die over het al gemeen tot de middelbare leeftijd behoren. Brazilië is het grootste en relatief dichts bevolkte land van Latijns-Amerika, maar de kindersterfte is fr groot en er heersen vele ziekten, die in de hoger ontwikkelde landen allang zijn uitgeroeid. Studies hebben aange toond, dat de meeste ziek ten, waardoor de Brazilia nen worden getroffen, het gevolg zijn van armoede, ondervoeding en gebrekki ge' hygiënische verzorging. Terwijl de hartaanval de „grote moordenaar" is in ontwikkelde landen, sterft de helft van de kinderen die in Brazilië worden ge boren, voor zij vijf jaar oud zijn, lang voor zij de leeftijd bereiken, waarop zij zich eventueel zorgen zouden moeten maken over gebreken van het hart. En uit cijfers van de Brazili aanse regering en de VN blijkt, dat velen, die de kritieke eerste vijf jaar overleven, gedurende de rest van de gemiddelde leeffijd, die in dit land 54 jaar is, worden geplaagd door malaria, tuberculose, chagas (Braziliaanse slaap ziekte) en andere ziekten. Van de kinderen, die in hun eerste levensjaar ster ven, sterft 42 pet. aan be smettelijke diarree. Deze ziekte is een rechtstreeks gevolg van ondervoeding, slechte behuizing, besmet water en andere factoren, die verband houden met armoede. Van de 49 miljoen stede lingen op de meeF dan 90 miljoen inwoners van Bra zilië genieten slechts 19 miljoen het voordeel van openbare diensten, die in ontwikkelde landen als vanzelfsprekend worden beschouwd, zoals stromend water en riolering. Volgens het ministerie voor Planvorming is Bra zilië het enige Amerikaan se land, waar werkelijk in ernstige mate pokken voor komen en malaria vormt nog altijd een bedreiging en dat niet alleen in de wil dernissen van het Amazo negebied. Het ministerie voor Volksgezondheid treeft het feit geopenbaard, dat vier miljoen Brazilianen lijden aan chagas, een parasitai re ziekte, die wordt over gebracht door een insekt. dat gewoonlijk „Barbeiro" wordt genoemd en alleen tiert in de scheuren en spleten van armoedige houten huizen in het bin nenland. In zijn verst ge vorderde stadium, tast cha gas vitale organen van hei menselijk lichaam aan. Ongeveer 23 rmljoen Bra zilianen lijden aan ancy- lostomiasis, een ernstige bloedarmoede, veroorzaakt door een parasitaire nema tode (haarworm), die een gevaarlijke bloedarmoede veroorzaakt door het zui gen van bloed uit de dun ne darm en tien miljoen Brazilianen lijden aan es- quitossomose, een ziekte, die wordt overgebracht door besmet water. Aan longtuberculose sterven elk jaar 70.000 per 100.000 Brazilianen en er zijn 160.000 melaatsen in het land. Aan tetanus stierven alleen al in het binnenland van de staat Sao Paulo de rijkste van Brazilië in 1961 niet minder dan 1.307 personen. Dat was meer dan in Frankrijk, En geland, Japan, Canada en de VS sameri in dat jaar. Volgens de socioloog Jo- sué de Castro, e^i deskun dige inzake hongerproble- men thans een politiek banneling is Brazilië „een land van volksziek ten" zifekten, die het ge volg zijn van achterstand in ontwikkeling. WASHINGTON Vrouwen die de pil gebruiken zullen vier keer zo snel last hebben van embolie als de ande re vrouwen, zo heeft een adviescom missie van de Amerikaanse regering meegedeeld. Zij vond echter dat de pil wel aan de federale veiligheidsvoor schriften voldoet, omdat het voordeel groter is dan het nadeel. Bij het onderzoek waren 175 vrouwen die wel en 175 vrouwen die niet de pil gebruiken betrokken. De conclusie is in overeenstemming met verschei dende Britse studies, waarbij is geble ken dat het gevaar voor embolie bij pilgebruikers 7 a 10 maal zo groot is. Een andere Amerikaanse conclusie is, dat het grotere risico ophoudt na beëindiging van het gebruik van de pil en dat lang gebruik van de pil niet het risico vergroot. Overigens is het gevaar van embolie- vorming als gevolg van het gebruik van de pil klein. Slechts de dood van drie van de 1.000 vrouwen in de vrucht bare leeftijd die per jaar sterven kan toegeschreven worden aan embolies als gevolg van het gebruik van cfè pil. Andere gevolgen van de pil op derge lijke organen als de lever, de schild klier, klieren en nieren schijnen geen ernstig gevaar voor de gezondheid te vormen, aldus de commissie. ZANDVOORT De 37-jarige patiënt van de Van der Hoevcnkliniek, die be gin september vluchtte uit het week endverblijf van de kliniek in Bentveld, is terecht. Hij heeft zich vrijwillig ge meld bij de kliniek in Utrecht. De verdwijning van de man, die ter beschikking van de regering was ge steld, wegens zedenmisdrijven en onge oorloofd wapenbezit, heeft onrust ge wekt in Bentveld, Aerdenhout en Zand- voort. Het Zandvoortse gemeentebe stuur heeft geprotesteerd bij de ml ais- ter van Justitie, dat het voormalige padvindershuis aan de Westerduinweg in Bentveld verhuurd was aan de Van der Hoevenkliniek. De hoofden van de lagere scholen in de buurt hadden bij het gemeentebestuur aangedrongen op maatregelen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dinteloord: A. Stekelen burg te Lexmond; door de gen. sy node tot predikant voor b.w. (geeste lijke verzorging krijgsmacht) J. J. Tig- chelaar, laatstelijk zend. pred., wo nende te Ede. Geref. Kerken Beroepen: te Schoondijke: J. Mak, kandidaat te Beverwijk. Beroepen te Vlaardingen: drs. H. Th. van Reenen te Londen (Engeland); te Winsum-Obergum: J. van Eijk te Soesterberg; te Marrum: K. Hoog- steen te Boerakker. Bedankt voor Aalten: W. Haverkamp te Aalsmeer. Geref. kerken. Beroepen te Rotterdam-Zuidwijkdrs. G. H. Homans te Eindhoven; te Lewe- dorp, Oldeboorn, Paessens-Moddergat en te Witmarsum-Schraard: J. Mak, kan didaat te Beverwijk. Benoemd tot hulpprediker te Gronin- gen-Noord: dr. J. C. A. van Loon, emeri tus-predikant te Rotterdam-Delfshaven. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Sliedrecht (Jan Steen straat) C. P. Plooy te Heemstede. Geref. Gemeenten Beroepen te Enschede en te Scher- penisse: C. Wisse te Elspeet.

De Vallei | 1969 | | pagina 11