Huzarenstukje van PSV: Rapid Wien met 1-2 verslagen Coach JonssonSchitterend voetbal van Feijenoord' zo'n donszachte celwa luier kost nog geen dubbeltje per stuk Profronde in Beekhuizen met sterkste renners Europa Cup-record voor Feijenoord Ruud Geels scoort nummer twaalf Feest ging door Niet lang Eer gered Natuurlijk kunt u goedkopere luiers kopen. Maar dan moet u zich welbeden ken dat Celwa er nogal wat tegenover stelt' voor nog geen dubbeltje per stuk krijgt u Celwa luiers - en dat zijn gewoon de béste luiers. Voel zelf hoe zacht ze Zijn (baby's bibs is het beste bewijs) en Celwa luiers kruimelen niet Dan ga je toch anders denken over dat dubbeltje. Dan denk je er meteen achteraan: voor baby is toch alleen het beste goed genoeg' Er zijn méér superieure Celwa produkten: Celwa toilet tisjoe, Celwa tisjoe servetten en Celwa tisjoe keukenrollen. DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1969 ROTTERDAM Feijenoord heeft géschiedenis gemaakt. Vier jaar na de kansloze nederlaag van 0-5 tegen Real Madrid heeft de Rotterdamse club met twaalf treffers in de wedstrijd tegen een record gevestigd, dat zijn weerga niet kent in het toernooi om Europa Cup I. Nog nooit is een landskampioen er in dit in ternationale verband in geslaagd meer dan tien doelpunten in een wedstrijd te maken. Sinds het seizoen 1955-56, toen men op een nog vrij beperkte schaal een aanvang maakte met de verder jaarlijkse strijd om de Europese beker, waren drie wedstrijden in 10-0 geëindigd. Manchester Uni ted was er al snel bij. Op 26 september 1956 in de beginfase van het tweede toernooi werd de Belgische kampioen Anderlecht met 10-0 verslagen. Sindsdien kwamen Ipswich Town (op 25 september '62 tegen Floriana Mal ta) en Benfica (op 5 oktober te gen Stade Dudelange) tot deze imponerende cijfers. De enige club, die het nog tot tien doel punten bracht was Anderlecht, op 14 september 1966 in een uitwed strijd tegên Valkeakosken Haka. De Finnen scoorden echter één keer tegen. Uitgerekend op de zelfde avond als waarop de Feijen- oordschutters feestvierden, won Leeds United op eigen terrein met 10-0 van Ski Og Lyn. Er is nog een record, dat bin nen het bereik van Feijenoord ligt: het hoogste totaal in een dubbelwedstrijd voor de Europa Cup I staat op naam van Benfi ca, dat in het seizoen 1965/66 achttien keer het net vond tegen Stade Dudelange (10-0 en 8-0). De Portugezen deden dit echter in een uit- en een thuiswedstrijd. De Rotterdammers hebben twee keer het voordeel van eigen ter rein. Wat trainer Ernst Happel betreft was het woensdag al zo ver gekomen: „Als ze zich van 't eerste tot het laatste moment volledig hadden gegeven, waren er zeker twintig doelpunten ge vallen..." Feijenoord viert waar schuttersfeest tegen Languit vallend scoorde Ruud Geels het twaalfde doelpunt van Feijenoord. (Ned. Exportpapierfabriek N.V. Nijmegen) moedig, kansloos Reykjavik12-2 WENEN Rapid Wien zal nooit het Weense Prater-stadion zo vernederd hebben verlaten ais woensdagavond na het verlies tegen PSV. In een kwartier heeft de Eindhovense ploeg in deze eerste wedstrijd voor de Europa Cup voor bekerwinnaars genadeloos afgere kend met de door de Oostenrijkse kran ten naar een even zekere als grote overwinning geschreven formatie van Karl Rappan. Twee snelle doelpunten, van Veenstra en Schmidt Hansen, brachten Rapid Wien op de knieën, waarna PSV, op sublieme wijze ver dedigend, combinerend en aanvallend, de Oostenrijkers in de slotfase tot een moedeloze en wanordelijke groen voet ballers maakte. Honend en fluitend keerden de 70.000 toeschouwers zich te gen „hun" Rapid. Een donderend ge juich begeleidde Lindners PSV bij elke aanval. Voor de Oostenrijkers leek het zo mooi. PSV bijvoorbeeld miste zes basis spelers en had jaren terug in hetzelfde Prater met 6-1 verloren. Vier minuten precies duurde de waan. Toen sloeg Wietze Veenstra een eerste bres in de zelfverzekerdheid, waarmee Rapid in die eerste minuten had aangevallen en met een hard schot van ongeveer 25 meter afstand passeerde bij doelman Fuchsbichler op de wijze en met de klasse, waarmee hij dit seizoep in com petitiewedstrijden reeds drie keer suc ces had. Laconiek en koelbloedig tfing PSV Rapids tegenacties op. Alleen Alois Jagodic was een keer gevaarlijk met een kopbal, voor Schmidt Hansen in de vijftiende minuut de strijd besliste. Veenstra bediende Van der Kuylen in een kansrijke positie. Deze speelde zich vrij, maar schoot zelf niet. Verrassend schoof hij de bal naar Bengt Schmidt Hansen, die niet aarzelde: 0-2. Het werd stil in het Praterstadion. Een verslagen Oostenrijkse doel man Fuchsbichler en juichende PSV-ers na het doelpunt van Schmidt Hansen. ROTTERDAM Volkomen volgens de verwachtingen is KR Reykjavik in geen enkel opzicht een volwaardige tegenstander voor Feijenoord gebleken. De goed willende IJslanders gingen met 12-2 tenonder en speelden hoogstens een leuk partijtje gegroepeerd schoolvoetbal, dat alleen nog aardig om te zien was vanwege de wil, om er het beste van te maken.Maar in feite is het natuurlijk een belache lijke vertoning, dat een dergelijk amateurteam inschrijft voor de strijd om de Europa Cup der landskampioenen. Bjj de rust had Feyenoord al een 7-0 voor sprong bereikt en in de tweede helft werden aan de rijke oogst, hoewel er met tien man moest worden gespeeld, nog vijf treffers toegevoegd. Dat KR Reykjavik tenslotte nog twee tegendoelpunten mocht scoren was meer een kwestie van goedwillendheid der Rotterdammers dan van eigen kunnen. Hoewel de beide aan vallen, die tot een doelpunt leidden, op keurige wijze werden afgerond. Krimpend van pijn kroop Theo van Duivenbode over de grasmat nadat hij een trap tegen zijn knie had gehad. De wond moest worden gehecfit. ROTTERDAM De eni ge man die in de kleedka mer van Knattspyrnu- felag Reykjavikur een triest gezicht trok was coach Oli B. Jonsson. Ietwat bedroefd gaf hij commentaar op het eer ste Europa Cupduel tus sen Feijenoord en de IJslandse „equipe". „Feijenoord speelt schitterend voetbal. Ik heb vanavond een team aan het werk gezien, dat verreweg het beste is van alle formaties waar tegen mijn ploeg de af gelopen jaren heeft ge speeld", aldus de coach van KR. Een 12-2 score had hij volstrekt niet verwacht. „Nee, meer dan vijf goals beslist niet. Maar onze ploeg kan veel beter spelen", was de mening van Jonsson. Hij gaat dan ook zeker veranderingen in zijn formatie aan brengen voor de return wedstrijd. „KR is me vanavond tegengevallen..." Hij be sloot zijn commentaar met het spel van de Rotterdammers nog eens als „beautiful football" te betitelen. Zijn pupil len tilden er niet zo zwaar aan naar het scheen, want vrolijk lachend doken ze onder de douche. „Over de blessures kan ik nog weinig zeg gen", vertelde trainer Ernst Happel voor de deur van de Nederland se kleedkamer. „Alleen de blessure van Theo van Duivenbode ziet er zeer ernstig uit. Hij heeft een grote kniewond, die inmiddels is gehecht." De IJslanders zijn dui delijk zwakker dan ik had gedacht. Ik had aan vankelijk niet zo'n hoge score verwacht, maar toen ik de gasten een maal bezig zag en Feijen oord voor de rust zo'n enorme voorsprong nam wist ik, dat de stand erg hoog zou uitvallen..." Vindt hij het niet onjuist dat een ploeg als Reyk javik deelneemt aan de strijd om de Europa Cup? „Nee, dat kan ik niet zeggen. Maar dat het veel zin heeft geloof ik ook niet." Laseroms kwam gis teravond niet binnen de lijnen, omdat hij klaag de over zijn buik. „En niet 100 pet fit zijn bete kent bij mij niet meespe len" vertelde de Oosten rijkse oefenmeester nog. Het bleef dat, op enkele uitzonderingen na, tot het einde, toen PSV's kwali teitsvoetbal vocaal werd beloond. Een van de uitzonderingen volgde vijf minu ten na de treffer van Schmidt Hansen, toen Van den Dungen de bal met de hand uit het doel sloeg. De Deen Bjer- regaard benutte de strafschop (1-2), maar de overige 70 minuten behoefde Rapid niet meer op succes te hopen. Daarvoor was het spel va de Weners te simpel van opzet, daarvoor ook speelde PSV te solide. De weinige keren dat Flögel kansen kreeg greep Doesburg bovendien uitstekend in. Zelfs als oefenpartijtje heeft deze ont moeting voor Feijenoord geen enkele waarde gehad. De Rotterdammers kon den spelen zoals ze wilden en zouden ze wat minder slordig met de kansen zijn omgesprongen, dan zou mogelijk het dubbele tiental treffers te noteren zijn geweest. Het opmerkelijke was, dat niet de eerste kansen voor Feijenoord waren, doch voor de IJslanders, die onmiddel lijk na de aftrap een tweetal corners forceerden. Dat was in de eerste helft in feite ook het enige mopient, waarop doelman Eddy Treytel even in actie moest komen. Voor het overige stond hij doelloos en niets doend tussen de palen. Het duurde amper drie minuten, of Feijenoord nam al een voorsprong. Uit een pass van Moulijn, die met zijn snel le wendingen de IJslandse defensie keer op keer tot wanhoop bracht, joeg Kindvall met enorm geweld de bal voor de eerste maal langs de moedige doel man Petursson. KR Reykjavik kreeg nog nauwelijks vat op het spel. De IJslanders liepen overal te hoop waar de bal terecht kwam, maar ze kregen het ronde ding nauwelijks aan de voet. Er volgde een waar schuttersfestijn, waarin vooral Hasil keer op keer poogde in de roos te schieten, maar even zovele malen ook centimeters ernaast richtte. Pre cies tien minuten hield Reykjavik tegen dit geweld stand. Het schakelde met een te harde charge Coen Moulijn uit, maar de geroutineerde Rotterdamse linksbui ten verliet het veld toch niet alvorens het 4-0 stond. In de dertiende minuut produceerde Romeijn een afstandsko gel, waartegen geen IJslands kruid ge wassen bleek te zijn. Enkele minuten later werd een prachtige 1-2-combinatie met Moulijn door Van Duivenbode met een laaiend schot afgerond en kort daarna joeg Wery, via het hoofd van een IJslander, de bal uit een vrije trap met daverend geweld langs Pe tursson. Op dat moment kwam Ruud Geels als vervanger voor Moulijn binnen de lijnen. Het aanvalstempo werd er we liswaar iets door gedrukt, maar het schuttersfeest ging desondanks door. Kindvall speelde met een schitterende schijnbeweging na een pass van Van Hanegem de IJslandse doelman uit po sitie en liet 5-0 aantekenen, nog geen twee minuten later maakte Geels het halve dozijn doelpunten vol en kort voor de rust scoorde Van Hanegem, languit vallend met het hoofd Feijen- oords zevende doelpunt. Na de rust was bij Feijenoord Wery vervangen door Veldhoen. Laatstge noemde speelde als linkerverdediger en Van Duivenbode verhuisde naar de lin ker vleugel. Lang heeft hij daar niet gelopen. De tweede helft was amper vijf minuten oud, töen Van Duivenbode een knieblessure opliep en per bancard van het veld moest worden gebracht. Dat betekende, dat Feijenoord met tien man verder moest, hetgeen overigens weinig verschil maakte. Het overwicht van de Rotterdammers bleef groot, hoe veel KR Reykjavik iets meer gelegen heid kreeg om wat systeem in zijn spel te brengen. Ruim een kwartier zochten de Rotterdammers naar het middel, om de IJslandse defensie ver der te ontregelen. Doelman Petursson stompte, zwaar in het gedrang, op dat moment de bal in de richting van Ruud Geels, die hem vallend in het verlaten doel kopte. Kindvall kreeg vervolgens van Geels alle gelegenheid om 9-0 te doen aantekenen en Geels zelf bracht de 10 op het scorebord. Nog in dezelfde minuut redde KR Reykjavik de twijfelachtige eer. Bij een onverwachte uitval speelde de IJs landse rechtsbuiten Jakobsson bal hoog voor het doel van Treytel, die heerlijk stond te slapen, en met een fraaie kop bal scoorde toen Baldvinsson. Het doel punt werd door het publiek met een welgemeend applaus en een gescandeerd „Reykjavik...Reykjavik" begroet en het applaus klaterde nogmaals op, toen de Rotterdamse verdediging enkele mi nuten later opnieuw te weinig animo toonde om in te grijpen, waardoor die zelfde Baldvinsson zijn ploeg zowaar een tweede doelpunt kon schenken. Dat was het moment, waarop de Feijenoorders het welletjes vonden. Met nog een vijf tal minuten te spelen brachten zij door Van Hanegem en Geels, opnieuw in zweefduik koppend, de eindstand op 12-2." APELDOORN Aanstaande zater dag zal voor de derde maal in Beekhui zen de Gazelle-ronde voor profs wor den gehouden. Op het voor Nederland unieke parcours van 3300 meter, waar in de beruchte Emma-pyramide is op genomen, zullen de beste wielrenners van ons land aan de start verschijnen. Om er een paar van de zestig deelne mers te noemen: Harm Ottenbros, we reldkampioen op de weg '69, Jaap Oud- kerk, wereldkampioen bij de profstay ers en de verschillende Nederlandse kampioenen als René Pijnen, Gerard Koel, Piet de Wit, Gerd Bongers en Jacques Fraters. Daarnaast verschijnen onder meer ook Peter Post, Rik van Looy en Rini Wagtmans aan de meet. Zij verdedigen de kleuren van Willem II-Gazelle. De start van de profronde is om half drie 's middags. Wereldkampioen bij de amateur stayers, Bert Boom, zal bij de ama teurronde, die om twaalf uur begint, de grote trekpleister zijn. Maar er ver schijnen meer groten op het appel: Henk Nieuwkamp, die al 22 overwin ningen achter zijn naam heeft staan, Freddy Niemeijer, de gebroeders Dick- hof, Hans Egberts, A. Hassink, W. Neeskens, A. VoQgt en de gebroeders Vlot, stuk voor stuk renners, die in staat zijn hoge ogen te gooien. In de wedstrijd voor de profs is een speciaal bergklassement opgenomen. De renner, die de meeste keren als eerste de kop van de Emma pyramide pas seert, ontvangt de bergprijs. Voordat het wielerfestijn in Beekhul zen van start gaat, gaan de sportjour nalisten uitmaken, wie de langste adem heeft. Deze (korte) ronde begint om elf uur. Lindners tactiek heeft in die eerste periode reeds Rapid moedeloos ge maakt. De consequente mandekking legde de aanval van de Oostenrijkers lam, een uitvloeisel van de bestudering van de televisiefilm van het duel tegen Torpedo Moskou, waarin bleek, dat Ra pid traditioneel speelde. De buitenspe lers blijven aan de lijn, de backs ruk ken weinig op. Bovendien mislukte Rap- pans verrassing: Abis Jagodic faalde als centrumaanvaller en Rappan haal de de man, die mede was voorbe stemd de beslissing te forceren, in de tweede helft uit het veld. Lindners verrassing, de steeds ver op komende Van den Dungen, had meer succes. Keer op keer vielen bij zijn komst gaten in de Oostenrijkse defen sie, waardoor de snelle schutters Van der Kuylen, Veenstra en Schmidt Han sen kansen konden krijgen. En zij kre gen die, in een hoeveelheid, die de overwinning van 1-2 aan de magere kant doet lijken. Op vijf, zes doelpunten hadden de PSV-ers het totaal kunnen brengen. Maar het hoofd van de onze kere doelman Fuchsbichler (na een schot van Ven der Kuylen), het gladde veld (Veenstra gleed uit alleen voor het doel) en de veel tolererende scheids rechter Jennings (hij wuifde alles weg, toen Schmidt Hansen was doorgebroken en in kansrijke positie in het straf schopgebied onderuit ging) spaarden Rapid voor een blamage. CELWA -donsluicrs dubbelpak, 30 stuks, f 2^0

De Vallei | 1969 | | pagina 13